Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas

Svijet oko nas Za one koji poštuju prirodu...
Podforum Poljoprivreda

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.07.2020., 12:51   #1
Promatranje ptica i druge stvari o pernatima

Baš gledam, na forumu ništa slično ovome pa pokrećem temu zanimljivom objaviješću:

glasistre.hr/tradicionalni-ornitoloski-kamp-na-ucki-u-blizini-lokve-rovozna-traze-se-volonteri-za-pracenje-ptica-u-jesenskoj-migraciji

Udruga BIOM iz Zagreba
, nevladina strukovna organizacija koja se bavi zaštitom prirode i okoliša kroz biološka istraživanja i popularizaciju prirodnih vrijednosti, u suradnji s Javnom ustanovom Park prirode Učka i Udrugom Bioteka, organizira tradicionalni ornitološki kamp na Učki, u blizini lokve Rovozna. Kamp će se, u sklopu EU projekta Učka 360°, održati od 19. kolovoza do 4. listopada. BIOM je upravo otvorio prijave za sve one željne volontiranja i upoznavanja ptica koje nadlijeću Učku tijekom jesenske selidbe.

BIOM-ovci pozivaju volontere, bez obzira na njihovo prethodno znanje i iskustvo, da im u tome pomognu. Jedino što se od njih traži je dobra volja, spremnost na rad i suradnju te poštivanja pravila u radu s divljim životinjama. Zauzvrat volonteri dobivaju opuštajući boravak u prirodi i ugodno multikulturalno druženje uz učenje o pticama i njihovim staništima te ostalim biljnim i životinjskim vrstama Učke.Jedino što se od njih traži je dobra volja, spremnost na rad i suradnju te poštivanja pravila u radu s divljim životinjama. Zauzvrat volonteri dobivaju opuštajući boravak u prirodi i ugodno multikulturalno druženje uz učenje o pticama i njihovim staništima te ostalim biljnim i životinjskim vrstama Učke.

Kamp se organizira u zaštićenom području učkarskog parka prirode i pruža brojne mogućnosti aktivnog odmora, planinarenja, biciklizma, istraživanja biljnog i životinjskog svijeta te opuštanja daleko od gradske buke, no sam kamp je pomalo robinzonski. Spavanje je u šatorima. Kuhanje na logorskoj vatri i plinu, svakih se nekoliko dana kupuju zajedničke namirnice, a sve troškove hrane pokriva organizator. Od volontera se očekuje pomoć pri planiranju obroka, kuhanje ili pomoć pri kuhanju, prikupljanje i cijepanje drva za vatru i slično. S obzirom na to da nema hladnjaka, prehrana je često vegetarijanska. Pitka voda iz je iz plastične cisterne, a struja iz solarnih panela samo za sitnu i nužnu električnu opremu, primjerice za punjenje mobitela i fotoaparata.

Svi zainteresirani mogu se prijaviti ispunjavanjem obrasca za prijavu na internetskoj stranici Udruge BIOM, na kojoj je dostupno i više informacija o samom kampu.

biom.hr/vijesti/ornitoloski-kamp-ucka-2020
__________________
Tko drugome sreću želi, sam u nju pada. Volite se ljudi, ne budite ljudožderi.
G.W.F. Hegel "Sretan je onaj koji je svoje postojanje uskladio sa svojim posebnim karakterom, htijenjem i voljom, pa na taj način, u svom postojanju, uživa u samom sebi"
"Revolucionarno je reći istinu" - Antonio Gramsci
lavore is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2020., 15:31   #2
Nije ni njemu lako kad se više ne drže ovce. Bjeloglavi sup Luka se nije snašao u prirodi.

"Bjeloglavi sup “Luka” koji je pušten u prirodu vraćen je u “Eko-centar Blagaj” jer se nije snašao.

Poslije četiri mjeseca boravka u Eko-centru “Blagaj”, bjeloglavi sup je juče pušten sa mjesta Kurbište povodom Međunarodnog dana lešinara, saopšteno je iz Omladinskog kluba “Novi Val”.

Iz ovog kluba su naveli da se na osnovu monotoringa zaključilo da ponašanje ptice u prirodi nije bilo zadovoljavajuće, zbog čega je i vraćen."

abrasmedia.info/bjeloglavi-sup-luka-se-nije-snasao-u-prirodi
__________________
Tko drugome sreću želi, sam u nju pada. Volite se ljudi, ne budite ljudožderi.
G.W.F. Hegel "Sretan je onaj koji je svoje postojanje uskladio sa svojim posebnim karakterom, htijenjem i voljom, pa na taj način, u svom postojanju, uživa u samom sebi"
"Revolucionarno je reći istinu" - Antonio Gramsci
lavore is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2020., 21:00   #3
U Hrvatskoj ni prirodni lesinari nemaju sta radit.

Sve pokupili politicari.
ruka-slave is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2020., 15:14   #4
Pišu na FB-u da je najinteligentnija ptica!? Jel to točno?

"Kea (Nestor notabilis) ili brdski papagaj najiteligentnija je ptica na svijetu.
Obzirom da je poznata po svojoj znatiželji i svom nagonu da svaku stvar detaljno pregleda, a zatim rastavlja, njegovatelji ovih uzbudljivih papagaja u ZOO VIENNA imaju pune ruke posla da ih stalno nečim zapošljavaju...
Porijeklom je Kea sa alpskih područja Novog Zelanda, gdje živi između 5.000 do 7.000 primjeraka.
U zimskim mjesecima kada hrana postane oskudna, Kea se spušta i u nizine i ljudima zadaje pune ruke posla jer voli demolirati brisače i antene automobila.
Jedan od rijetkih papagaja koji ne živi u tropskim područjima.
Posmatrati ove ptice dugačke oko 47 cm u zološkom vrtu je vrlo vesela zanimacija."
__________________
Tko drugome sreću želi, sam u nju pada. Volite se ljudi, ne budite ljudožderi.
G.W.F. Hegel "Sretan je onaj koji je svoje postojanje uskladio sa svojim posebnim karakterom, htijenjem i voljom, pa na taj način, u svom postojanju, uživa u samom sebi"
"Revolucionarno je reći istinu" - Antonio Gramsci
lavore is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2020., 19:00   #5
Ima li neki dobar site za glasanje ptica?

Svojevremeno sam vidio igračku-sat sa kukavicom koja je svaki sat ispuštala zvuke različitih vrsta. Super edukativna igračka.
ruka-slave is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2020., 23:26   #6
Pregledno i jednostavno (ali i škrto):
50 Bird Species and the Sounds They Make

14.000+ glasanja ptica
loadanje svega toga na samom početku
a onda 'beskoristan' zoom i nasumično klikanje... ili tražilica gore lijevo:

Bird Sounds - Experiments with Google


Uglavnom Google i 'bird sounds', 'bird voices'... odnosno nešto specifičnije...
adelon is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2020., 10:09   #7
Ma probao sam, i onda dobijem glasanje ptica na Madagaskaru i sl.

Ono sto bih volio vidjeti je sajt posvecen lokalnim pticama nekog podrucja. Slika, video, zvuk, i onda link na detaljnije podatke - izgled gnijezda, jaja, hrana, mjesta gdje se gnijezde, areal, putanje selidbe.

Zvucati ce smijesno, ali sam jutros prvi puta vidio caplju u lokalnom potoku koja nije pobjegla.
ruka-slave is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2020., 10:10   #8
Quote:
ruka-slave kaže: Pogledaj post
Ima li neki dobar site za glasanje ptica?

Svojevremeno sam vidio igračku-sat sa kukavicom koja je svaki sat ispuštala zvuke različitih vrsta. Super edukativna igračka.
Evo glasanja ptica Irske
greennews.ie/know-your-birdsong-click-through-our-quick-guide-to-the-calls-of-common-irish-birds
__________________
Tko drugome sreću želi, sam u nju pada. Volite se ljudi, ne budite ljudožderi.
G.W.F. Hegel "Sretan je onaj koji je svoje postojanje uskladio sa svojim posebnim karakterom, htijenjem i voljom, pa na taj način, u svom postojanju, uživa u samom sebi"
"Revolucionarno je reći istinu" - Antonio Gramsci
lavore is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2020., 11:49   #9
Talking

Super za ptice pjevice u Irskoj.

Ja govorim o pticama u Hrvatskoj.

Iz nekog čudnog razloga, ptice pjevaju čak i u Hrvatskoj.

Znači, moramo istražiti taj fenomen.
ruka-slave is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2020., 14:16   #10
Quote:
ruka-slave kaže: Pogledaj post
Super za ptice pjevice u Irskoj.

Ja govorim o pticama u Hrvatskoj.

Iz nekog čudnog razloga, ptice pjevaju čak i u Hrvatskoj.

Znači, moramo istražiti taj fenomen.
Evo ovdje
https://www.xeno-canto.org/explore?query=cnt%3A%20croatia

Sa dobrom upotrebom tržilice odavde se dosta može izvući.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Ima na youtube koliko hoćeš

https://www.youtube.com/watch?v=DWAB...%A1inovi%C4%87

ptice-hrvatske.blogspot.com/popis-ptica

https://www.youtube.com/watch?v=Rw2E...nel=PticeForum
__________________
Tko drugome sreću želi, sam u nju pada. Volite se ljudi, ne budite ljudožderi.
G.W.F. Hegel "Sretan je onaj koji je svoje postojanje uskladio sa svojim posebnim karakterom, htijenjem i voljom, pa na taj način, u svom postojanju, uživa u samom sebi"
"Revolucionarno je reći istinu" - Antonio Gramsci
lavore is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2020., 15:25   #11
Talking

Sve super, i drago mi je da se ljudi bave time.

No ja govorim o necem drugome.

Zamisli da ides po nekom zemljopisnom predjelu, recimo ako si lose srece planina Medvednica. I cujes neku pticu. Kako ces znati o kojoj se ptici radi, jer moras preslusati deset tisuca ptica sa Madagaskara?

Dakle, treba napraviti lokaliziranu bazu glasanja.
ruka-slave is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2020., 15:30   #12
Quote:
ruka-slave kaže: Pogledaj post
Sve super, i drago mi je da se ljudi bave time.

No ja govorim o necem drugome.

Zamisli da ides po nekom zemljopisnom predjelu, recimo ako si lose srece planina Medvednica. I cujes neku pticu. Kako ces znati o kojoj se ptici radi, jer moras preslusati deset tisuca ptica sa Madagaskara?

Dakle, treba napraviti lokaliziranu bazu glasanja.
Upravo rade softver da automehaničar po zvuku motora odmah zna o kojem se kvaru motora radi. Poslije sigurno slijedi nešto slično o pticama.
----------------------------------------------------------------------------------

ZBOG NAJAVLJENE KIŠE U SUBOTU, PROMATRANJE PTICA PREBACUJEMO U NEDJELJU.

Okupljanje je u nedjelju, 25. listopada 2020. u 9:00 sati na istočnom ulazu u park Maksimir, u ulici Fakultetsko dobro. Točna lokacija je ovdje - https://goo.gl/maps/8pv3mv1zDoWNkps46.

Molimo vas da ponesete svoje maskice, a mi ćemo pripremiti dezinfekcijska sredstva. Sva oprema će biti dezinficirana i spremna.
Predviđeno trajanje je 2-3 sata iako nas možete napustiti bilo kada, kao i pridružiti nam se naknadno.
Promatranja ptica su besplatna i namijenjena svim građanima, neovisno o predznanju ili članstvu u BIOM-u.
Nekoliko priručnika za određivanje vrsta ptica i dalekozora će biti osigurani, ali tko ima svoj dalekozor, neka ga slobodno ponese.
U slučaju lošeg vremena postoji mogućnost otkazivanja događanja, stoga pratite našu web i Facebook stranicu gdje ćete na vrijeme saznati održava li se promatranje.
Za više informacija, javite nam se na [email protected], ili voditeljici Ivi (099 406 5401).
__________________
Tko drugome sreću želi, sam u nju pada. Volite se ljudi, ne budite ljudožderi.
G.W.F. Hegel "Sretan je onaj koji je svoje postojanje uskladio sa svojim posebnim karakterom, htijenjem i voljom, pa na taj način, u svom postojanju, uživa u samom sebi"
"Revolucionarno je reći istinu" - Antonio Gramsci
lavore is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2020., 14:37   #13
Quote:
lavore kaže: Pogledaj post
Upravo rade softver da automehaničar po zvuku motora odmah zna o kojem se kvaru motora radi. Poslije sigurno slijedi nešto slično o pticama.
----------------------------------------------------------------------------------
Softver piše napredna vrsta ( ljudi ) koji su imenovali ptice i ostale vrste, o svima imaju neko znanje. To znanje su mogli steći u komunikaciji s pticama ili na način koji nije definiran i ne može biti vjerodostojan.
U toj komunikaciji na upit ljudi različitim pticama po boji, veličini, pjevu ili drugim osobinama, kako nas vide, odgovor je stalno bio da smo svi isti. Čuđenje napredne vrste ( ljudi ) nije prestajalo i zbog dokazivanja svoje nadmoći i ispravnosti svojih tvrdnji, napisali su bezbroj knjiga koje služe pametnima da bi živjeli od mase drugih koji to čitaju i vjeruje u to što pročita.
Budućnost suživota vrsta je održiva samo na način kako ptice gledaju na nas kao vrstu, sve ostalo je uništavanje ostalih vrsta radi koristi vrste koja uništava druge.
Opravdanje svojih postupaka je čak i gore od samog uništavanja.
pzec is online now  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2020., 00:16   #14
Evo super ideja za ljubitelje ptica: "Pametna kućica za ptice"

Postoje na forumu oni stariji diskutanti koji se sjećaju uzrečice da "Milicija nikad ne spava", znaju vas u današnje doba agenti osiguravajućih društava ubjeđivati riječima kako "Nesreća nikada ne počiva"...

Ja bih rekao da dobre i zanimljive ideje oduvijek postojale i da će postojati dok je nas ljudi.

Jedna takva je ova pametna kućica za ptice.
https://www.kickstarter.com/projects...rt-bird-feeder
Promotivni video https://www.youtube.com/watch?v=VPCG...nnel=BirdBuddy je odlično urađen, jeste da je kućica dosta krhka i da se ne doima trajnom ali to ionako nije važno.
Ovi momci iz Slovenije su već na Kickstarteru skupili >1,2 M eura, što priznat ćete nije šala.
Baš me zanima kako će se ova zgodba odvijati.
Mačak Gaston is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2020., 20:50   #15
Quote:
Mačak Gaston kaže: Pogledaj post
Evo super ideja za ljubitelje ptica: "Pametna kućica za ptice"

Postoje na forumu oni stariji diskutanti koji se sjećaju uzrečice da "Milicija nikad ne spava", znaju vas u današnje doba agenti osiguravajućih društava ubjeđivati riječima kako "Nesreća nikada ne počiva"...

Ja bih rekao da dobre i zanimljive ideje oduvijek postojale i da će postojati dok je nas ljudi.

Jedna takva je ova pametna kućica za ptice.
https://www.kickstarter.com/projects...rt-bird-feeder
Promotivni video https://www.youtube.com/watch?v=VPCG...nnel=BirdBuddy je odlično urađen, jeste da je kućica dosta krhka i da se ne doima trajnom ali to ionako nije važno.
Ovi momci iz Slovenije su već na Kickstarteru skupili >1,2 M eura, što priznat ćete nije šala.
Baš me zanima kako će se ova zgodba odvijati.
Di si Bedanec, druže stari!

Super ideja, i ptice site, i egzibicionistički pederi sretni na Instagramu!
__________________
I nerođena djeca su pederi!
judolino is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2020., 21:35   #16
Prevod članka iz austrijskog tiska o vjetrušama u Beču. Ima ih i ovdje kod nas u gradu:

"DA LI STE ZNALI?
Da je Beč grad sokolova? Falco tinnunculus ili kako ga u Beču zovu Turnfalke (toranj-sokol) se gnijezdi na najboljim mjestima. Beč je njihov grad.
Znanstvenici proučavaju njihovu nevjerojatnu priolagodljivost i žele riješiti misterij njhovih lutanja.
Vratit će se.
Kada proljetno sunce protjera prvo zelenilo iz pupova Volksgartena sredinom marta, na nebu će se oglasiti njihov tipični zov. Cvrkut visokih tonova znači da su se sokoli vratili.
Elegentne male grabljivice su prezimile negdje izvan Beča i sada ponovno preuzimaju svoja urbana gnijezda. Ubrzo nakon toga se formiraju parovi, a partneri od prošle godine se sastaju na istom mjestu.
Beč ima najveću populaciju sokolova u cijeloj Europi. No, većina se ne gnijezdi u parkovima ili zelenim zonama, već baš u gusto izgrađenim područjima.
Nevejerojatan fenomen.
Godinama se Sveučilište Beč bavi ovim pticama koje vole loviti na otvorenom terenu jer su njihov glavni plijen poljski miševi.
Toga nema puno u gradu. Znači da opskrba hranom ne bi trebala biti optimalna.
No, što onda privlači ove sokolove u grad?
To su vjerojatno mnogi tavanski otvori, smatraju znanstvenici. Mnoge zgrade u Wilhelminskom stilu imaju na fasadama tipične strukturne elemente koji imaju savršene dimenzije za gradnju gnijezda.
Dakle ovo arhitektonsko nasljeđe iz prošlosti povećeva biološku urbanu raznolikost.
Gotovo polovica parova se nastanila u takvim nišama. I Budimpešta i Prag imaju takve zgrade, ali ovi gradovi nisu tako gusto naseljeni sokolovima kao k.u.k. Beč.
Ako na balkonima uzgajate cvijeće ili rajčice, u Beču nije nimalo čudno među biljkama pronaži male čupave mlade.
Sokolovi se naseljavaju najradije na poznatim mjestima; u crkvenom tornju Marije na Gestade, u okružnom sudu, te ua prirodoslovnom i povijesnom muzeju.
"Hunderwasser-ovi sokolovii" se nastanjuju i na visini od 183 m na dimnjaku spalionice, odmah ispod zlatne kugle.
Što se tiče hrane izgleda da su fleksibilni. Umjesto poljskih miševa u gradu ima kućnih miševa i malih glodavaca, što ih tjera na noćnu aktivnost. No oni su sporedni, sokolovii izgleda love male ptice jer su im gnijezda puna perja.
Muški sokolovi su se specijalizirali za lov na golubove. Vrebaju iznad kućnih dvorišta, tu golubovi moraju letjeti vertikalno prema gora, dok se oni uruše na njih vertikalno prema dolje. To je dovoljno.
Plijen se komada na licu mjesta jer je prevelik. Standardni golub ima oko 350 g, dok sokol ima oko 200g.
Tim sa bečkog sveučilišta proučava reprodukciju i populaciju bečkih sokolovaa.
Nova studija objavljena u "Frontiers in Ecology and Evolution" tvrdi da početak reprodukcije ovisi o vremenu. Ako je godina kišna jaja liježu kasnije.
Interesantno je da su kišna razdoblja ključna i za njihov povratak u grad.
Ali kako životinje znaju lokalnu vremensku situaciju, ako još nisu ni stigle? Možda se odgvor krije u činjenici da je o migracijskom ponašanju sokolova malo toga poznato.
Nitko ne zna točno gdje bečki sokolovi prezimljavaju. Moguće je da se sele "na selo", dakle u okolna područja Donje Austrije. Tamo ih ima i zimi. Ali, da su to sokolovi iz glavnog grada bili bi izloženi praktički istim vremenskim uvjetima kao u gradu.
Zna se da neke od tih životinja migriraju u Italiju i Španjolsku, čak i do Maroka.
Zna se da su sokolovi izvan Beča došli iz Skandinavije i baltičkih država.
Sada bečko sveučilište ima namjeru koristiti ultra lake GPS odašiljače koji će izvještavati o položaju sokolovaa direktno preko satelita, tako da ih se može pratiti cijelim putem.
Sokolovi će ove odašiljače dobiti idućeg ljeta.
--------------------------------------
Bečani ipak brinu o svojim sokolovima. Ljudi im na balkone postavljaju drvene kutije kako bi gradili gnijezda, vatrogasci ih spašavaju kada ulete u mreže protiv golubova, policija dolazi kada mladi ispadnu iz gnijezda..."
__________________
Tko drugome sreću želi, sam u nju pada. Volite se ljudi, ne budite ljudožderi.
G.W.F. Hegel "Sretan je onaj koji je svoje postojanje uskladio sa svojim posebnim karakterom, htijenjem i voljom, pa na taj način, u svom postojanju, uživa u samom sebi"
"Revolucionarno je reći istinu" - Antonio Gramsci
lavore is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2020., 23:14   #17
Zgodno, lijep tekst.

Kod mene ima dosta vjetrusa, gnijezde se po visokim zgradama, njihovo kliktanje je prvi jutarnji zvuk. Moram ih malo pozornije popratiti, cisto da vidim cime se bave.

Prije desetak godina pajdo je imao gnjezdo u kucistu ventilatora ugradjenog na fasadi zgrade.
__________________
Hrvatski dabar na hrvatskom ramenu!
Garofeeder is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2020., 10:17   #18
istarski.hr/najbrzi-hrvatski-golub-ja-sam-pernati-bolt-usain-bolt

Golub Darko najbrži je golub listonoša u Hrvatskoj. Osvojio je sve što se osvojiti da, iako će u svojoj letačkoj karijeri zasigurno još puno puta briljirati. Kada bi ga njegov vlasnik odlučio prodati na prestižnoj aukciji Pipa Raising Pigeon, bio bi bogat čovjek, piše 24sata.

No, ne pada mu na pamet, jer golubovi listonoše za vlasnika Petra Radolovića (43) iz Valbandona znače ljubav i samo to. Njegovi golubovi odradili su brojne utrke do Mađarske, Poljske i Austrije te natrag, preletjeli cijelu državu i Crnu Goru i vratili se kući...."
__________________
Tko drugome sreću želi, sam u nju pada. Volite se ljudi, ne budite ljudožderi.
G.W.F. Hegel "Sretan je onaj koji je svoje postojanje uskladio sa svojim posebnim karakterom, htijenjem i voljom, pa na taj način, u svom postojanju, uživa u samom sebi"
"Revolucionarno je reći istinu" - Antonio Gramsci
lavore is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2020., 11:49   #19
Je, prodaja golubova listonosa mogla bi biti dobar biznis. Nabavis jednog i prodas ga par puta mjesecno
__________________
Hrvatski dabar na hrvatskom ramenu!
Garofeeder is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2020., 20:34   #20
Quote:
ruka-slave kaže: Pogledaj post
Sve super, i drago mi je da se ljudi bave time.

No ja govorim o necem drugome.

Zamisli da ides po nekom zemljopisnom predjelu, recimo ako si lose srece planina Medvednica. I cujes neku pticu. Kako ces znati o kojoj se ptici radi, jer moras preslusati deset tisuca ptica sa Madagaskara?

Dakle, treba napraviti lokaliziranu bazu glasanja.
Android app BirdNET

https://play.google.com/store/apps/d...et&hl=hr&gl=US
Isprobao, prepoznaje dosta vrsta, neke čak i kad ima puno pozadinske buke.
Vjerojatno ovisi i o audio ulazu/mikrofonu.

Edit: Meni je prepoznao:
Falco tinnunculus - Vjetruša
Carduelis carduelis - Češljugar
Phoenicurus ochruros - Mrka crvenrepka
Passer domesticus - Vrabac
__________________
Pušači su sebični i smrdljivi ovisnici.
morbidangel is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:40.