Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.01.2009., 20:33   #61
Quote:
TomislavM kaže: Pogledaj post
A šta bi ti htio; da grboslovi iz srednjeg vijeka misle da li će se 600 godina kasnije tebi neki grb sviđati ili ne? Grb sa polumjesecom je takav i neće se mjenjati. Eventualno se može napraviti da ne bude krune na zastavi, ali grb sa polumjesecom je takav kakav je; i točka.
Najsretniji bi bija kad bi nam grb bio kao taj tvoj na Avataru i to je to
Road_Warrior is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2009., 11:33   #62
Daj ak tko zna zakaj je Dubrovački grb na grbu! Kaj je toliko napredniji od ostalih djelova Hrvatske, samo zato jer je nekad bio Republika, lako rti je imat republiku nad jednim gradom i dva sela kad se svi znate, a vjerijatno ste u rodu. A to trgovačka elita i te bljuzgarije, bogat je bio samo zato jer je na dobrom položaju. Al da je sad vredniji od ostalih dijelova ?
__________________
Dobrovoljno bannan for good.
Aryan is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2009., 23:57   #63



http://en.wikipedia.org/wiki/Pistoia



jel netko upućen odakle im "šahovnica" u grbu?

Zadnje uređivanje balkanski pastuh : 18.02.2009. at 00:10.
balkanski pastuh is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2009., 01:04   #64
Quote:
riki1512 kaže: Pogledaj post
Meni se nas grb cini pun zidovskih i muslimanskih simbola

Moze mi to neko objasniti (mislim ozbiljno) ?
Polumjesec nije jedino muslimanski...

I kakvi Židovi?
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2009., 13:36   #65
Imas i u Brabantu (provincija u Nizozemskoj) sahovnicu na zastavi

http://nl.wikipedia.org/wiki/Vlag_van_Noord-Brabant
http://hr.wikipedia.org/wiki/Zastava_Sjevernog_Brabanta
__________________
..........................
Tulkas is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2009., 22:56   #66
jel se zna kakvi su još bili prijedlozi za grb prije nego što je ovaj današnji izabran?
i tko ga je uopće napravio i kada?
bamu is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2009., 01:11   #67
Quote:
bamu kaže: Pogledaj post
jel se zna kakvi su još bili prijedlozi za grb prije nego što je ovaj današnji izabran?

autor: Stijepo Martinović


autor: Davor Tukrović


autor: Vlado Buzolić-Stegu


autor: Denis Kuljiš ()


autor: Predrag Raos


autor: Marijan Jevšovar


Quote:
bamu kaže: Pogledaj post
i tko ga je uopće napravio i kada?
Miroslav Šutej, grb prihvaćen 21. prosinca 1990. ..
Ferdibrand is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2009., 10:39   #68
Quote:
Ferdibrand Boffin kaže: Pogledaj post

autor: Stijepo Martinović


autor: Davor Tukrović


autor: Vlado Buzolić-Stegu


autor: Denis Kuljiš ()


autor: Predrag Raos


autor: Marijan Jevšovar




Miroslav Šutej, grb prihvaćen 21. prosinca 1990. ..
ne valjaju slike. jel možeš ponovno?
bamu is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2009., 13:20   #69
Quote:
bamu kaže: Pogledaj post
ne valjaju slike. jel možeš ponovno?
link
Ferdibrand is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2009., 08:22   #70
U svakom slučaju treba skinuti zoo vrt sa šahovnice,jer nikada i nije bio na njoj.Plus toga na toj kruni se ne nalaze zastupljene sve Hrvatske regije.
Hrvatski grb mora imati prvo polje bijelo iz povijesnih razloga,ma koliko oni nekoga smetali.To što sada nije samo pokazuje služanjsku politiku koju vode polovni političari već 18 god
gUj is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2009., 08:33   #71
Quote:
balkanski pastuh kaže: Pogledaj post
genijalno


Quote:
jel netko upućen odakle im "šahovnica" u grbu
recimo od Etruscana. sala, al zvuci bogovski!
__________________
datum izmjene potpisa 10. Travanj
"Krist je, istina, bio Arijac"
neupitno: Perzijski vjerski pisac ZARATUSTRA (Zoroaster), Mahatma Gandhi, Jawaharlal Nehru...
WeM is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2009., 11:54   #72
A može i bez plave boje , dovoljno je bilo cvenu dvobojnicu s grbom u sridi .
Bila i crvena hrvacka , razumiš !?
Spitamo Zarathusztra is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2009., 05:49   #73
A neznam jeli je ovo prava tema za postavljanje ovakvog pitanja ,posto je ovdje bilo postavljeno pitanje oko povjesnog izgleda Hrvatskog grba ali mene zanima dali postoji tu na forum.hr-u neka tema gdje se nalaze sve moguce slike Hrvatskog grba , stare , razne izvedenice hrvatskog grba itd itd Nesta tipa wallpaper slika....

Znam da nije zapravo tema za to i ne bih htio spamat pa neka admin uputi PP ako postoji tema i neka pobrise ovaj moj post pa cu ja skoknut tamo i pogledat neke slike jer ima sjajnih slika (novijih) naseg grba koje izgledaju onak , kao da je od kristala napravljen grb . Presjajno mi to izgleda pa bih htio da to skinem na komp

Npr. nesta slicno kao ovaj moj avatar

Hvala
Cobra_hehe is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2009., 21:13   #74
U Fojničkom grbovniku na grbu kralja i cara uroša koji je vladao srbijom 1331-1355. vidi se i Hrvatski grb.

Ako je ovo točno, onda smo pobili tezu kako je najstariji prikaz današnjeg oblika grba (daklem šahovnice) grb obitelji Perović iz 1491.g koji se nalazi u Senjskoj katedrali.

Onda je ovo trenutno najstariji prikaz hrvatkog gba kao šahovnica - ako se ne varam. Tko zna, možda se i još ranije koristila šahovnica kao predstavljanje hrvatske. Što vi mislite?
zmayo is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2009., 15:18   #75
Ovdje je jako puno slika i svega pomalo.
fiat lux is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2009., 10:34   #76
Quote:
zmayo kaže: Pogledaj post

Prva službena upotreba šahovnice (4x4) pojavljuje se 1509. g. na portretu Fridrika 3. Habsburškog.
Hrvatski je grb prvi puta na pravnom dokumentu službeno upotrijebljen 1527. pečatom Kraljevine Hrvatske koji se vidi na povelji o izboru Ferdinanda I. za hrvatskoga kralja. To je pečat sa šahovnicom (8x8) s natpisom Sigillum Regni (= pečat kraljevine).
Shain is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2009., 13:26   #77
To je prvi sluzbeni dokument na kojem je upotrebljena sahovnica.no nije prrvo sluzbeno prikazivanje i upotreba sahovnice za predstavljanje hrvatske jer postoji puno ranije.pa cak i prije ove slike iz 1509.tako da nije vise to prvo mjesto kao prvi sluzbeni prikaz sahovnice za hrvatsku.ali stoji za dokument koji si ti naveo jer je prvi dokument sa sahovnicom koji predstavlja hrvatsku
zmayo is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2010., 14:20   #78
Quote:
zmayo kaže: Pogledaj post
U Fojničkom grbovniku na grbu kralja i cara uroša koji je vladao srbijom 1331-1355. vidi se i Hrvatski grb.

Ako je ovo točno, onda smo pobili tezu kako je najstariji prikaz današnjeg oblika grba (daklem šahovnice) grb obitelji Perović iz 1491.g koji se nalazi u Senjskoj katedrali.

Onda je ovo trenutno najstariji prikaz hrvatkog gba kao šahovnica - ako se ne varam. Tko zna, možda se i još ranije koristila šahovnica kao predstavljanje hrvatske. Što vi mislite?
http://sr.wikipedia.org/sr-el/%D0%A0...88%D0%B0%D0%BD
__________________
Domovinski rat temelj je hrvatske države.
dinamofan is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2010., 22:01   #79
Još da je na latinici - ćirilica mi je skroz zahrđala. Tak da ne kužim o čemu se piše...
zmayo is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2010., 05:08   #80
Latinica:

Quote:
Nema autenticnosti zbog sledeceg:

1. 4 Ocila se kao grb Srbije (treci odozdo desno(nase)) pojavljuje tek za vlade despota Stefana Hrebljanovica(teorijski) odnosno pola veka posle Dusana.

2. Zlatni Lav u hodu (a treba u stoju ili kako god) na crvenom (najgore levo) kao grb Makedonije je izmisljotina.

3. Tri ovencana lava na plavom (treci odozdo levo) kao grb Dalmacije (opet izmisljotina ali koriscena jos u kraljevini Madjarskoj) nemaju poentu, jer je Dusana Stefan II potisnuo iz Dalmacije(sta god da pod tim podrazumevali)

4. Srebrnocrvena sahovnica kao simbol banovine Hrvatske opet nema poentu jer je nju od Dusana delila banovina Bosna.

5. Ruka sa sabljom(na dnu) kao grb Vukcica/Hrvatinica je nastao tek sredinom XV veka(ceo vek posle Dusana) opet nema poente, jer bi mogao simolizovati eventualno zapadnu Bosnu, koja opet nema veze sa Dusanom.

Ostali grbovi mi nisu poznati, bar ne u ovom obliku, ali verovatno imaju neku svoju podlogu u nekim grbovnicima, koji su, da ponovim to jos jednom, sve osim autenticni(vecinom) sa istorijskog stanovista. Ovo bi moglo daprodje kao grb nekakve kraljevine Jugoslavije ili tako necega.
dinamofan is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:53.