Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.11.2007., 14:44   #41
Quote:
lturkano kaže: Pogledaj post
jer će kad tad u životu opet doći u situaciju da ga netko maltretira i opet se neće snaći. ne treba rješavati probleme oko njega, već u njemu.
u prvom osnovne?

u prvom osnovne, bar po mom mišljenju, djeca ne bi trebala učiti nositi se s konstantnom kritikom i omalovažavanjem od strane nazovi autoriteta. ako sam u krivu, najbolje da svi roditelji od najranije dobi vrijeđaju i omalovažavaju i kritiziraju dijete, da ne krene u školu nepripremljeno na to.
Quote:
tarmiqua kaže:
Prvo mora steći sigurnost, prihvaćanje, imati podršku i naučiti cijeniti sebe i druge.

s čim se ja u potpunosti slažem!!!

ali to se ne uči u školi već u roditeljskom domu...
da, to se uči i u školi.
pa ne kreću djeca u školu kao formirane ličnosti, nego sa 6-7 godina.
i da, tamo bi trebali dobivati pozitivan feedback, a ne stalnu poruku "glup si i ne možeš ništa napraviti kako treba".
Quote:
tarmiqua kaže:
a tko ga je trebao pripremiti za školu?????
iz toga što dijete nije bilo pripremljeno na konstantnu kritiku zaključuješ da nije bilo spremno za školu? ja nisam spremna na to da me netko sustavno kritizira i da nikad ne dobijem pozitivnu reakciju ni na što - a da ja tu ne mogu ništa, a imam 21 godinu.

naravno da je pogrešno prenositi na dijete vlastiti animozitet prema učiteljici i potkopavati njen autoritet od početka, ali ovdje se ne radi o tome!
dijete se veselilo školi, a sad stalno plače. ajmo sad reći da je to zato što ga roditelji nisu odgojili da zna zauzeti se za sebe.
i svu onu djecu koja su ranije imala problema s tom učiteljicom su roditelji krivo odgojili, svi očekuju da će im škola odgojiti dijete.

kad će učiteljica u penziju?
i dal stvarno, ali stvarno, nije moguće premjestiti dijete u drugu školu?
__________________
štrumf dok ga daviš pocrveni, pozeleni, poljubičasti,
a kad umre opet je plav ali bljeđe :D
by mishamu
alexxx is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2007., 15:33   #42
kao što je i putnica rekla: pametnome dosta!
tarmiqua is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2007., 19:37   #43
Procitala sam sve postove jer nisam mogla prestati citati. Neki od vas su me zaprepastili koliko su zapjenili u obrani uciteljice koja se tako ponasa. Jedna moja prijateljica mi je ispricala kako joj je mali neki dan dosao doma iz skole i rekao:
"Mama, moras mi objasniti matematiku, znas uciteljica to ne moze, ona ima jako malu placu!" Trebaju li djeca slusati od uciteljice o visini njezine place ili o gradivu? Rad u prosveti je visoko zahtjevan - to ne treba objasnjavati (vani u tim zanimanjima imaju beneficirani radni staz - kao sto imaju npr. rudari - po mom misljenju potpuno opravdano) pa onaj tko to nije sposoban podnijeti pritisak to ne bi trebao ni raditi. Moj najstariji sin je imao uciteljicu koja ga nije od prvog dana podnosila, no nije bila onako agresivna kao uciteljica koja je razlog ovoj temi, samo joj nije bio drag, pa me je zvala u skolu za svakakve gluposti, npr. dozvolila je da djeca koja zavrse s pisanjem testa odu do kutka za citace koji je sama oformila i uzmu nesto za citati, a onda joj je smetalo sto moj sin to cini (kako je znao citati, pisati i zbrajati i oduzimati do 10, sve je zavrsavao u vrlo kratkom roku). Kad sam joj predlozila da mu da zadatke iz sljedeceg razreda, pa neka se oznoji, nisam dobila nikakvu reakciju nego se sve nastavilo po starom. Bilo je dana kad mi je plakao jer ga njegova uciteljica ne voli. No pred njim nisam sebi dozvolila da je kritiziram sve dok nije presao u vise razrede, jer se to isto ne smije raditi. Ipak cvrsto sam odlucila da moj najmladji sin nece ici kod nje u razred (a bas bi ga spalo). Moj najstariji je naravno to prezivio , ali je izgubio interes i potrebu za dokazivanjem svojih sposobnosti - jer ih nije mogao dokazati toj uciteljici ni na koji nacin. Moj najmladji je ove godine krenuo u prvi razred (kod jedne druge uciteljice) koju vec obozavam jer mi je rekla: "Pa malo je nemiran kad zavrsi sa radom, ali ja mu onda dam dodatnu zadacu, dok radi miran je i sve radi brzo, uredno i tocno". Tako je radio i onaj prvi, ali za to nije dobijao pohvale. Tesko je biti objektivan, svi mi srecemo osobe koje u nama na prvi pogled izazivaju odbojnost, ali to se ne bi smjelo primjetiti u odnosu ucitelj-ucenik.
Ne radi se u skoli o tome da djeca prezive ucitelje.
vorbore is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2007., 07:51   #44
da se razumijemo, ti si skroz u pravu, naravno de je problem u učiteljici, ali kako pomoći djetetu koje nemože u drugu školu, a osuđeno je na baš ovakvu učiteljicu, da mu ne uništi samopouzdanje?
__________________
leni
lturkano is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2007., 13:29   #45
Quote:
tarmiqua kaže: Pogledaj post
e vidis ja sam isla u skolu prije 20 godina i bas mi je to pisala učiteljica...
i začudo ostala sam normalna...
p.s. čudno da je jedna učiteljica "matora" rospijetina i dere se,kći isto grozna,vjeroučiteljica kokoš... neobično...
Što je tu "čudno"? Ima svakakvih učiteljica, kao i ljudi općenito, u raznim zanimanjima. Žena je opisala njezine osobine, a očito nije pogriješila, kad je i pedagoginja potvrdila da već "imaju probleme" s tom učiteljicom i njezinom kćerkom. Zašto bi pedagoginja lagala? Roditelji, nadalje, ne mogu "pripremiti" djecu na problematične učitelje a priori (pogotovo ne dijete koje nije dotad imalo nikakvo iskustvo sa školom i zaposlenicima škole), nego tek u iskustvu s njima, nažalost (na radost), djeca mogu steći tu "pripremu".

ako nisi znala, a mogla si to skuziti iz mojih postova, uopce ne raspravljam o uciteljici već o predstavljanju škole djetetu... svi smo se mi susretali s različitim i dobrim i lošim načinom predavanja, i bili glupi i tupi i neuredni i svakakvi...
i prezivjeli...

ali sigurno si čula za to...

Odgovor promašuje pitanje i temu, jer je upravo tema učiteljica (kao osoba) i njezin ne/ljudski odnos prema djetetu, a ne "predstavljanje škole", niti "način predavanja". Nema opravdanja za neljudski i nepedagoški odnos prema djeci. Ponašanje učiteljice je za svaku osudu. Školi treba priuštiti prosvjetnu inspekciju, a učiteljicu suspendirati ili umiroviti. Kada bi se takva ponašanja školskih djelatnika u svim školama u Hrvatskoj na vrijeme sankcionirala, imali bismo više sretne i uspješne djece. Isto vrijed i za problematična ponašanja djece prema drugoj djeci i učiteljima. Međutim, neprihvatljiva ponašanja nije dovoljno rješavati samo unutar škole kao institucije, nego bi bilo preporučljivo i druge društvene institucije te ponašanje njihovih djelatnika izvrgnuti nekakvom javnom nadzoru i kritici, kada bismo mi imali tako razvijeno društvo. No, upravo zato i nemamo jer se ovakva ponašanja itekako toleriraju, a djeca uče od odraslih, a ne obrnuto.

Priprema za školu i kućni odgoj je, s druge strane, druga tema koja se može posebno raspravljati. Škola i obitelj nisu jedine "odgojne" institucije, nego se modeli ponašanja uče i u drugim društvenim situacijama te od strane razno-raznih društvenih aktera i institucija, a ovi su, nažalost, u našem društvu porazni.
north wind is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2007., 15:13   #46
Quote:
north wind kaže: Pogledaj post
Odgovor promašuje pitanje i temu, jer je upravo tema učiteljica (kao osoba) i njezin ne/ljudski odnos prema djetetu, a ne "predstavljanje škole", niti "način predavanja". Nema opravdanja za neljudski i nepedagoški odnos prema djeci.
tema je psihicko stanje djeteta koje je mozebitno prouzroceno drugim utjecajima i potencirano odnosom uciteljice.
__________________
Najopasnija hrana je torta. Svadbena.
Jedini poraz koji sam doživio u životu...nisam uspio sjebat škuribandu. (walter, 2010.)
putnica is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2007., 20:18   #47
da, ali i sama od sebe su iskočila podpitanja ;
- da li dijete naučeno na korištenje konflikta među roditeljima ne iskorištava situaciju za predočenje svojih problema onako kako njemu to paše
- da li dijete u čijem odrastanju tetke imaju značajan udio nije pod utjecajem njihovih predrasuda prema dotičnoj učiteljici
- da li roditelji koji pokazuju problematičan međusobni odnos nisu vlastitu agresiju pogrešno transferirali na pedagoga
- da li konfliktni roditelji ne koriste problematičnu pedagoginju kao izgovor
- ne pokušava li se, možda, majka i njena strana obitelji dodvoriti djetetu kroz "rješavanje problema" na štetu svih ostalih upletenih

a isto se otvara i pitanje par puta ponovljeno :
- kako riješiti problem frustriranog i neadekvatnog učitelja/pedagoga u sredinama koje nemaju na dohvat ruke alternativno rješenje
...i, na kraju, ali ne i zanemarivo :
- tko je odgovoran za nadzor, tko je kriv za greške i kakav je mogući utjecaj roditelja na problematične situacije u osnovnom školstvu ?
__________________
Broomstick operator level A1
Madame Hooch is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2007., 22:34   #48
idemo zanemariti sve druge faktore, roditelje, tetke itd. uzmimo u obzir da to dijete ima idealne uvijete doma, da nema nikakvih drugih problema u životu, osim sa dotičnom profesoricom, koja ne skače po glavi svoj djeci nego samo nekima (bog zna zašto?), da dijete nema mogućnost ići u drugu školu, pa kako takvom djetetu pomoći da prevlada taj strah od škole, učiteljice ili čega već? učiteljici očito nema pomoći, ali kako spasiti dijete?
__________________
leni
lturkano is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2007., 22:42   #49
Quote:
extreme kaže: Pogledaj post
i ja...
sjećam se jednom da mi je mala bila u bolnici u školi gdje sam radila i da je plakala kako je doma dobila novu učiteljicu (2. razred) i da je ta nova neka ružna stara baba.
a ja ju pitam kako zna da je ona stara ružna baba kad ju još nije ni upoznala- a mala mi odgovori da joj je to MAMA rekla

mislim, koliko moraš biti glup da tako nešto kažeš djetetu????
mislim da učiteljica sigurno neće imati psihičke probleme jer joj netko rekao da je ružna baba, ali dijete od 7 god. sigurno hoće ako mu učiteljica pred cijelim razredom kaže da je glupo, koliko glup za tako nešto moraš biti. ne, ne.... koliko moraš pokvarena osoba biti da koristiš autoritet koji imaš da nekog ovako omalovažavaš. mislim da neki učitelji upravo gaze djecu koja imaju nesređenu situaciju doma jer im je najlakše, starci su u svojim problemima, pa udri po njemu. Škola je odgojna ustanova, pa prema tome profesori bi trebali i odgajati. slažem se putnicom.
__________________
leni
lturkano is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2007., 22:47   #50
Quote:
lturkano kaže: Pogledaj post
..., osim sa dotičnom profesoricom, koja ne skače po glavi svoj djeci nego samo nekima (bog zna zašto?), ...
dijete je u 1. osnovne - dakle : učiteljica nije profesorica nego "neka tamo stara grda baba sa pedagoškom i mizernih 30 godina staža, kčerkom koja je isto baba,...." a naša goblena, tek zanemariva tetka, sve to zna iz prve ruke jer je ta ista nju gnječila dok je ona bila mala a i rospijetina od kčerkice je vjerojatno tu negdje (valjda ju je ista cipelarila u školskom wc-u ili joj , oh grozote, otela onog generacijskog Jareda Letoa za kojim su sve cure žudile...) ...ma bljak ::: čim dulje sam upletena u ovu smiješnu diskusiju, to mi je više stereotipa poskakalo pred očima, a čim više pokušavate svi proglasiti tog malca žrtvom, to više mi se mališa čini ko rezistentni manipulator ...loše, jako loše , zar ne ?
__________________
Broomstick operator level A1
Madame Hooch is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2007., 22:55   #51
Quote:
lturkano kaže: Pogledaj post
mislim da učiteljica sigurno neće imati psihičke probleme jer joj netko rekao da je ružna baba, ali dijete od 7 god. sigurno hoće ako mu učiteljica pred cijelim razredom kaže da je glupo, koliko glup za tako nešto moraš biti. ne, ne.... koliko moraš pokvarena osoba biti da koristiš autoritet koji imaš da nekog ovako omalovažavaš. mislim da neki učitelji upravo gaze djecu koja imaju nesređenu situaciju doma jer im je najlakše, starci su u svojim problemima, pa udri po njemu. Škola je odgojna ustanova, pa prema tome profesori bi trebali i odgajati. slažem se putnicom.
halooo! nigdje se nije reklo da je dijete bilo kritizirano a kamoli vrijeđano pred cijelim razredom ...dijete je donjelo doma priču da je bilo kritizirano, roditelji koji imaju komunikacijske probleme otišli su u školu vrijeđati učiteljicu nakon što ih je mališa podboden od tetice koja dotičnu učiteljicu mrzi, napunio pričama kako ga se kinji, učiteljica ih nakon prvog okršaja izbjegava, školski pedagod se zove Poncije .....nijedno drugo dijete i ni jedan drugi roditelj nisu se pridružili napadima majčine strane obitelji tog djeteta ....to je ono što sam ja isčitala iz početnog i popratnog posta ...a vi ?
__________________
Broomstick operator level A1
Madame Hooch is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2007., 23:06   #52
ne volim kad se netko u razgovoru hvata za gluposti, nisam neuka znam da je učiteljica a ne profesorica, krivo sam napisala, ali mislim da nije niti kčerka nego kćerka . a ovog malca je najbolje izbaciti iz škole jer su sa 7 god. već kriminalci i delikventi,skaču profesorici po glavi, i najvjerojatnije će mali biti lopov i narkoman kad odraste, a tetu koja se brine za malog treba streljati jer od kud joj pravo da žali nećaka, starcima treba oduzeti dijete jer ga nisu odgojili, već ga takvog neodgojenog šalju u školu da ga drugi odgajaju, pedagoginji treba dati otkaz, a ni mi sa foruma nismo puno bolji, a učiteljici treba dignuti plaću jer je ona jedina normalna osoba u ovoj priči. da li ti ovakav scenarij odgovara? mislim da je ovdje tema dijete a ne profesorica, imaš temu o "jadnim profesorima" na "iza katedre" pa tamo možeš braniti pofesore, a ovdje pusti ljude koji žele pomoći malom.
__________________
leni
lturkano is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2007., 23:12   #53
Quote:
Madame Hooch kaže: Pogledaj post
da, ali i sama od sebe su iskočila podpitanja ;
- da li dijete naučeno na korištenje konflikta među roditeljima ne iskorištava situaciju za predočenje svojih problema onako kako njemu to paše
- da li dijete u čijem odrastanju tetke imaju značajan udio nije pod utjecajem njihovih predrasuda prema dotičnoj učiteljici
- da li roditelji koji pokazuju problematičan međusobni odnos nisu vlastitu agresiju pogrešno transferirali na pedagoga
- da li konfliktni roditelji ne koriste problematičnu pedagoginju kao izgovor
- ne pokušava li se, možda, majka i njena strana obitelji dodvoriti djetetu kroz "rješavanje problema" na štetu svih ostalih upletenih
s ovim se slazem

Quote:
a isto se otvara i pitanje par puta ponovljeno :
- kako riješiti problem frustriranog i neadekvatnog učitelja/pedagoga u sredinama koje nemaju na dohvat ruke alternativno rješenje
...i, na kraju, ali ne i zanemarivo :
- tko je odgovoran za nadzor, tko je kriv za greške i kakav je mogući utjecaj roditelja na problematične situacije u osnovnom školstvu ?
ovo spada u offtopic i na podforum Drustvene znanosti. zato ne inzistiraj.
__________________
Najopasnija hrana je torta. Svadbena.
Jedini poraz koji sam doživio u životu...nisam uspio sjebat škuribandu. (walter, 2010.)
putnica is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2007., 23:14   #54
Quote:
lturkano kaže: Pogledaj post
ne volim kad se netko u razgovoru hvata za gluposti, nisam neuka znam da je učiteljica a ne profesorica, krivo sam napisala, ali mislim da nije niti kčerka nego kćerka . a ovog malca je najbolje izbaciti iz škole jer su sa 7 god. već kriminalci i delikventi,skaču profesorici po glavi, i najvjerojatnije će mali biti lopov i narkoman kad odraste, a tetu koja se brine za malog treba streljati jer od kud joj pravo da žali nećaka, starcima treba oduzeti dijete jer ga nisu odgojili, već ga takvog neodgojenog šalju u školu da ga drugi odgajaju, pedagoginji treba dati otkaz, a ni mi sa foruma nismo puno bolji, a učiteljici treba dignuti plaću jer je ona jedina normalna osoba u ovoj priči. da li ti ovakav scenarij odgovara? mislim da je ovdje tema dijete a ne profesorica, imaš temu o "jadnim profesorima" na "iza katedre" pa tamo možeš braniti pofesore, a ovdje pusti ljude koji žele pomoći malom.
ne znam zašto si izostavila kritiku poglavlja u kojem se spominje da se nitko drugi, osim te jedne familije sa tim jednim djetetom "o kojem treba brinuti i kojem treba pomoći", nije pobunio protiv te rospijetine sa rospijetinom od kĆerke (ma kako irelevantno za nečiji učiteljski rad bilo to što o njihovoj djeci misle vršnjakinje) ?
__________________
Broomstick operator level A1
Madame Hooch is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2007., 23:22   #55
nije mi nikako jasno zašto svi profesori (neznam da li si ti profesorica) smatraju da napadom na jednog profesora napadaš sve, ako je ova konkretna profesorica kravetina, nisu svi. nemožeš mi reći da nema profesora koji se ponašaju kao svinje. ja sam imal iskustva sa super profesorima, učiteljima, ali i sa đubradi kakvih nema. pa i svakom zanimanju ima svakakvih ljudi. i zašto je uvijek opravdanje za lošeg profesora mala plaća, pa u ovoj državi nitko nije dobro plaćen (bar većina). pročitala sam negdje ranije kako si napisala da se prije profesora poštivalo, prije se poštivalo nekoga zbog toga što je, a danas kakav je. zašto odmah ako se dijete požali na profesora ispada neodgovorno, bezobrazno i lažljivo. idemo pretpostaviti da je to dijete u pravu, šta ti predlažeš da se napravi (ne možeš tvrditi da ovakva situacija nije moguća)? kako pomoći tom djetetu?
__________________
leni
lturkano is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2007., 23:27   #56
koliko ja vidim na početku priče piše da je učiteljica rekla malom u razredu da je glup jer ne razumije! mislimda to učitelj nesmije reći pa makar dijete bilo glupo ko tava. ja neznam da li će moje dijete biti pametni ili glupo, ali svejedno nebi dozvolila da tko netko s njim razgovara.
__________________
leni
lturkano is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2007., 23:35   #57
sve što imam za reči je da je predmet pristrano prezentiran od strane više nego pristrane rođakinje (koja nije i svjedokinja) ...a nazivajući učitelje profesorima nećeš se nikome dodvoriti, a najmanje učiteljima ili profesorima

moj savjet - kreni čitati ispočetka
__________________
Broomstick operator level A1
Madame Hooch is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2007., 23:39   #58
ti baš patiš od titula. ne radi se uopće o tome da li je proča istinita ili ne zanima šta bi ti predložila pod pretpostavkom da jeste?
__________________
leni
lturkano is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2007., 23:44   #59
Quote:
lturkano kaže: Pogledaj post
ti baš patiš od titula. ne radi se uopće o tome da li je proča istinita ili ne zanima šta bi ti predložila pod pretpostavkom da jeste?
Ne vidiš li da ne zna, a niti ju zanima, vjerojatno dijete treba izbacit iz škole?
Nemoj se zamarat
zarana is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2007., 23:45   #60
Quote:
goblena kaže: Pogledaj post
Ima n
a ja neznam ko treba čitati od početka. da se neka UČITELJICA žali na učenika ne vjerujem da bi te zanimala druga strana priče. zašto netko uopće želi biti učitelj, profesor ako su tako male plaće, a ta djeca s kojom rade tako odvratna, pa završiš medicinu, ekonomiju, pravo ili nešto drugo i riješen problem.
__________________
leni

Zadnje uređivanje Modesti : 03.11.2007. at 14:19.
lturkano is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:32.