Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Sam svoj majstor

Sam svoj majstor Radionica u kući

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.10.2004., 10:36   #21
Ima jedan problem sa nulom i uzemljenjem.
Ako je kuća naponski isključena, recimo izvađeni pancir osigurači.
U kući ipak imaš razliku potencijala između nule i zemlje, koja nekad zna biti vrlo neugodna -mjerio sam i do 48V.
Ta razlika nastaje jer nula ipak nije nula jer je uzemljena negdje dalje, a vlastiti uzemljenje je stvarna nula.
Nekad ne možeš birati jer Elektra jednostavno nulira ne pitajući te ništa.
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2004., 10:41   #22
Elektra izvodi nulovanje mreže, u kabelskim ormarićima, ali to je zaštita mreže a ne kućne instalacije...
champ is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2004., 11:35   #23
Kada mjenjaju brojilo ili ukapčalicu izvrše nuliranje i naljepe traku "nulirano", a možda traku naljepe "eto tako"
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2004., 19:45   #24
Još samo pitanje dali Fid sklopku "instaliram"u razvodnu kutiju ?
pavkan is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2004., 07:41   #25
FID instaliravas u razvodnu kutiju, zauzima mjesto 4 modula (pretpostavljam da ti je prikljucak trofazni). Sa pancera najprije ides na FID, zatim dalje.

Jedan savjet iz iskustva je da nakon FIDa stavis sklopku za generalno iskljucivanje cijele zgrade. Izmedu FIDa i sklopke izvuces kabele koji moraju stalno biti pod naponom (frizder,tel. sekretarica, fax), a nakon sklopke sve ostalo. Kada te neko vrijeme nece biti iskljucis sklopku ostavljajuci dio linija aktivnim, a FIDom mozes izbaciti kompletnu instalaciju.
mestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2004., 10:14   #26
Quote:
Sa pancera najprije ides na FID, zatim dalje
Meštre, da nisi pobrkao nešto? Glavni vod iz pancera vodi prvo na brojilo, iza brojila je eventualno limitator, iza limitatora FIDOVKA, a dalje se može ugraditi grebenasta sklopka pa osigurači prema potrebi!
Sam glavni vod ne smije biti NIGDJE prekinut i ne bi se smjela moći krasti struja
champ is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2004., 19:39   #27
Quote:
champ kaže:
Meštre, da nisi pobrkao nešto? Glavni vod iz pancera vodi prvo na brojilo, iza brojila je eventualno limitator, iza limitatora FIDOVKA, a dalje se može ugraditi grebenasta sklopka pa osigurači prema potrebi!
Sam glavni vod ne smije biti NIGDJE prekinut i ne bi se smjela moći krasti struja
Da pobrko! Skoro se uvalio u kriminal
Jap, u pravu si, skroz sam zaboravio na brojilo, bice kakva podsvjesna ljubav spram HEP-a.
mestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2004., 14:24   #28
Dilema

Opis: nema lok. uzemljenja, 1f sustav
S brojila mi dolaze 2 žice -faza i nula.
Od potrošača mi dolaze 3 žice -faza, nula, zemlja, za svaki strujni krug.
E sad- pretpostavimo da nemam grebanstu sklopku - ako hoću neki potrošač zaštititi FID sklopkom - da li prvo spajam FIDovku (valjda fazu i nulu na nju) pa onda osigurače. Zapravo prvo se spaja zemlja koja dolazi od potrošača na nulu koja dolazi s brojila a onda iza toga FIDovka p onda osigurači?
Ili...?
BTW. jako dobar topic, puno korisnih savjeta
 
Odgovori s citatom
Old 04.11.2004., 14:45   #29
FID ne radi ako nema zemlju!!!
Ili zakopaj traku za uzemljenje ili napravi nulovanje. Jednostavno spoji nulu i zemlju od trošila skupa i to je to!
ROAD RUNNER is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2004., 13:26   #30
Kent, FIDOVKA dolazi iza brojila a prije osigurača! Položi vani uzemljivač i vodičem ga spoji na fidovku, a isto tako i zaštitni vodič instalacije. To ti je daleko najsigurniji način zaštite!!
champ is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2004., 14:31   #31
FID je sklopka koja reagira na razliku izmedu ulaza i izlaza. Dakle FID 0.3A ce izbaciti ako se izmedu faze i nule javi razlika od 300mA. Prilozio bih ti i sheme ali mi ne daju

S obzirom da si po stanu razvukao trozilne kabele mozes staviti FID, ali nulovanje moras izvesti u razvodnom ormaricu, a ne u uticnici.

U primjeru kada imas po stanu razvucene dvozilne kablove (sto mnogi rade s obzirom da nema lokalnog uzemljenja) direktno u uticnici zakratis uzemljenje uredaja i nulu. Ako u uredaju dode do probijanja sa faze (L) na uzemljenje (PE), FID nece reagirati jer se struja vraca u nulu (N) i na FID-u prakticki nema razlike ulaza i izlaza (ali ce u slucaju kratkog spoja izbaciti osigurac zbog prevelike struje). Dakle u tom slucaju ne stavljas FID.

U tvom primjeru, dakle ulaz je monofazni bez lok. uzemljenja, ali po stanu su razvuceni trozilni kabeli, mozes uzemljenje zakratiti na nulu direktno u razvodnom ormaricu izmedu brojila i FID-a. Ako u uredaju dode do probijanja sa faze (L) na zemlju (PE), u FID sklopci ce se pojaviti razlika (jer struja "curi" uzemljenjem i zaobilazi FID) i izbaciti ce napajanje.
Naravno, ako imas mogucnosti razvuci lokalno uzemljenje.

Nadam se da kuzis, tesko je objasnjavati bez sheme.

Konkretan primjer kad ti FID spasava glavu je pad nekog el. uredaja u kadu. Dok ti izbaci jedan veliki osigurac (ako uopce izbaci!!) otici ces desetak puta kod Sv. Petra na raport! FID izbacuje strahovito brzo i na malu struju, spasiti ce ti ti glavu.
mestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2004., 14:13   #32
To meštre, puno hvala! Tak sam i ja shvatio ali ti si to puno elokventnije objasnio, svaka čast!
Lokalno uzemljenje su pričali da će napraviti, iz pričuve, ali kad će to biti i šta će uopće od toga biti, to je pitanje.
Ovo mi je pravo rješenje. Imam razvučene trožilne kablove, spojiti ću zemlju s nulom izmedju FIDovke i brojila i to je to.
Thanks
 
Odgovori s citatom
Old 04.06.2008., 06:02   #33
Postavljanja trake za uzemljenje

Pozdrav svima!

Ima li tko kakvih fotki s postavljanja trake za uzemljenje u temelje? Zanimaju me fore i cake kod toga. Ja sam mislio svoju postaviti na način da ju privežem za armaturu prije zaljevanja temeljnih traka. Na 4 čoška bih ju izvao van, 2m u zrak. Također i kod HEP ormara. Spojnicama bih spojio sve skupa i spojeve zalio bitumenom. Molim vaše cijenjeno razmišljanje na ovu temu. Hvala!

Zadnje uređivanje Majstor : 27.04.2016. at 17:54. Reason: Promjena naslova posta (Cake kod postavljanja trake za uzemljenje)
Stari Zeke is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2008., 08:31   #34
ti bi zalio trake betonom, ako sam dobro razumio?? Daj nemoj zajebavati , odrekni se javno onih koji su ti to savjetovali
uplakani is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2008., 08:37   #35
Quote:
uplakani kaže: Pogledaj post
ti bi zalio trake betonom, ako sam dobro razumio?? Daj nemoj zajebavati , odrekni se javno onih koji su ti to savjetovali
A kak bi ti to "majstore" onda napravil?

Si ti kad čul za temeljni uzemljivač?
Zvon is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2008., 08:46   #36
Zeke, temeljni uzemljivač dobro je povezati i sa željeznom armaturom samih temelja, s time ništa nećeš izgubiti! Ako misliš kasnije postavljati gromobransku instalaciju, u tom slučaju trebaš računati i na izvođenje još jednog dodatnog prstena uzemljenja oko kuće. Taj dodatni prsten treba na 4 mjesta biti povezan trakom sa temeljnim uzemljivačem, pa o tome moraš već sada razmišljati.
__________________
Save a horse, ride a cowboy :)
champ is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2008., 08:51   #37
stavi ih na dno iskopa , okreni na bok ( na kant ) , ja nisam ali eto ...kažu da je bolje pražnjenje u zemlju (stručnjaci) . moja je spigana , pa je ima i vodoravno i okomito

izvode 2 m ostavi vani , kako si rekao , sve OK. armatura dođe preko nje, u kutevima vertikalac se stavi preko križne spojnice , i to ti je dovoljno. armatura ide na tu traku , dodiruju se cijelim putem . ako i ne , opet dobro .

nema tiu previže filozofije .
sky cruiser is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2008., 09:00   #38
Pocinčana traka u običnoj zemlji dosta brzo zahrđa, i uzemljivač se pretvori u nešto sasvim drugo od onoga što bi morao biti. Kad je traka zalijana u beton temelja, površina dodira sa zemljom joj se višestruko povećava, a beton je ujedno štiti od korozije. S obzirom da beton u zemlji uvijek sadržava nešto malo vlage u sebi, otpori rasprostiranja sasvim zadovoljavaju propise.

U nekim zemljama se za temeljni uzemljivač koriste i okrugle šipke betonske armature, nisam još proučio naše propise po tom pitanju. Okrugli profili ipak imaju manju površinu, tak da bi trebali biti prilično velikog promjera.
__________________
Save a horse, ride a cowboy :)
champ is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2008., 09:02   #39
Sve si dobro opisao i bit će dobro, samo traka se u pravilu polaže na nož (bok), i u zemlji (temelju ) se preporuča spajanja varenjem a ne spojnicama. i sve spojeve zaliti bitumenom.
krun is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2008., 09:26   #40
Quote:
Zvon kaže: Pogledaj post
A kak bi ti to "majstore" onda napravil?

Si ti kad čul za temeljni uzemljivač?

moram priznati da nisam NIKADA čuo za temeljni uzemljivač no mene nešto drugo buni Zakaj će mu traka ako ima armaturu koja neće izoksidirati u betonu, čak što više "otpadne "stara rđa Nek povari na nekoliko mjesta armaturno železo i uštedi i novce i trud Šta neeee ??

ma htio sam reći ovo, zakoni postoje da bi ih se držali ko pijani plota ovi koji ne razumiju suštinu
uplakani is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:23.