Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Prekršajno i kazneno pravo

Prekršajno i kazneno pravo Prometni prekršaji, istrage, pretrage i pregledi, zatvor, novčane kazne i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.01.2011., 21:49   #41
Quote:
hrvoje5555 kaže: Pogledaj post
svi ti veliki trgovački centri po Zg su uglavnom jedna čestica i privatno vlasništvo tih centara tako da bi to samo podturio sudcu pod nos i morao bi biti oslobođen ako oni nisu pozvali pauka. A tko je pozvao pauka se vidi na nalogu, zar ne?
nije bitno da li je neko zemljište privatno ili gradsko, bitno je da je to javno mjesto - dostupno svima!!

znači parkiralište koje TC napravi za kupce je javno mjesto i gotovo!
reci mi da ti netko sa vozilom razbije tvoje vozilo jel bi zvao policiju ili poslovođu/direktora/vlasnika tog TC-a
__________________
Da bi bio star i mudar moraš prvo biti mlad i glup!!
Angang is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2011., 22:14   #42
Gle, možeš zvati policiju koliko god hoćeš kada ti neće pomoći. Vidio nekoliko puta baš takvu situaciju gdje je došla policija i rekla ljudima da im ne mogu ništa pomoći ako samo nisu vidjeli tko je to napravio i da im neće ništa pisati da im još ne moraju napisati kaznu.

Kako privatna parcela može biti javno mjesto? Šta bi mi rekao/la da ti dođem u tvoje neograđeno dvorište i parkiram se jer je dostupno svima.
Jesi pročitala moj primjer? To je kao da mi se žena uparkirala u garažu. Doslovno isto. I napisao sam šta je policija rekla. I naravno, bili su u pravu. Bez obzira što je ta moja nadstrešnica dostupna sa ceste.
Pogledaj šta je Drot prije napisao. Policija mora ordinirati i ako ti netko dođe u kuću bez tvoje volje ili te pokrade makar to bilo privatno vlasništvo i to samo na tvoj poziv ali neće dolaziti kod svakoga u kuću gledati da li netko vrijeđa moral građana u spavaćoj sobi, zar ne?
hrvoje5555 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2011., 22:31   #43
prvo da se nadovežem na svoj post, zaboravio sam napisati da si vidio tko te udario, koga bi zvao!?!?
znaći zvao bi policiju kad ti paše a kad se krivo parkiraš onda ti policija ne treba jel bi te kaznila!!!

drugo u ovom je razlika između tvog, mog dvorište i parkirališta

1) »cesta« je svaka javna cesta, ulice u naselju i nerazvrstane ceste na kojima se obavlja promet,

9) »nerazvrstana cesta« je površina koja se koristi za promet po bilo kojoj osnovi i koja je dostupna većem broju raznih korisnika (seoski, poljski i šumski putovi, putovi na nasipima za obranu od poplava, pristupne ceste i prostori parkirališta, benzinskih crpki i sl.),

parkiralište spada u nerazvrstanu cestu i javno je mjesto jer je dostupno večem broju korisnika, druga bi stvar bila da je na ulazu u parkiralište rampa, pa da ti kad dođeš nazoveš direktora, poslovođu, trgovca da ti otvori rampu, onda je to privatno i policija i pauk nemaju šta raditi tamo!!
__________________
Da bi bio star i mudar moraš prvo biti mlad i glup!!
Angang is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2011., 22:53   #44
Mislim da je Angang odgovorio, ali trebao bi potvrdit pravnik koji je imao iskustva s takvim slučajevima jer je situacija upitna. Iz prakse znam da će napraviti uviđaj ako se sudar dogodi na parkiralištu trgovačkog centra, isto tako znam da ne smiješ divljati autom po parkiralištu trgovačkog centra jer ćeš dobit kaznu.

Ali npr. u slučaju tvog dvorišta, što u slučaju da taj tvoj susjed parkira tako da potpuno blokira tvoj auto, pa ne možeš s autom na posao tj. ne možeš ga pomaknuti s mjesta. Po ovom što kažeš, pauk ne možeš zvati jer nije nadležan za tvoje dvorište, što napravit (osim primjenit silu i možda završit u zatvoru ili pod pločom, što god izabrao ne isplati se)?
Jumai is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2011., 23:17   #45
Quote:
Jumai kaže: Pogledaj post
U njenom slučaju je samo ona kriva i ne vidim zašto traži krivca u djelatnicima Kauflanda ili nekom trećem. Pauk sigurno nije digao auto s bakom unutra, sama je rekla da nije stavila potvrdu, znači činjenice su jasne, auto bez znaka da vozi invalid parkirano na invalidskom mjestu. Ja tu samo mogu pohvalit djelatnike policije - pauka na ispravno obavljenom poslu.
Ja ne mogu na auto nalijepit naljepnicu, jer je vlasništvo leasinga, ali baka ima kartu koja se izdaje na njeno ime i koja se onda može metnut s unutrašnje strane - što je isto apsurd, jer ona ne mora uopće biti samnom u autu, a ja to mogu nakeljit i parkirat se di hoću

Zaboravili smo i ok, ja ću to riješit!
Ono što meni nije jasno je kako može grad samo tako odlučit šta je njihova površina? Pa nismo u feudalizmu da može kmetu uzet šta hoće
Imamo gruntovne i katastarske urede i knjige i jako lijepo piše šta je čije vlasništvo.

A metati u isti koš situaciju da ti policija može doć' i dignut auto di hoće i njihovo izlaženje na uviđaj kad ih pozoveš u slučaju sudara je totalna nebuloza!
Policija ti ni u kuću ne može ući bez naloga ili ako ih ti dobrovoljno ne pustiš, ali ćeš ih u slučaju provale pozvati na uviđaj, je l tako?
Kaj to onda znači?
Da ukoliko mogu ući u kuću za vrijeme uviđaja bez naloga, da si mogu onda uzeti za pravo da ti se prešetavaju po kući ko po kolodvoru?
kiss me is online now  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2011., 23:35   #46
Ne smiješ voziti auto, dapače, ako je kupljen uz povlastice radiš carinski prekršaj i policajac koji obavlja posao za koji ga plaćamo bi ti morao oduzeti taj auto.

U praksi postoji problem zato jer je takve prekršitelje teško uhvatiti, i ja planiram prijaviti takve koji nisu invalidi, a parkiraju na invalidskim mjestima, ali dok dođe policija ti prekršitelji odu i naizgled nema prekršaja.

Naravno da ti može ući u kuću ako je to opravdano, zamisli situaciju da si na skijanju, u kuću ti provale lopovi, policajac prolazi ulicom i vidi te lopove (s maskama, razbijeno staklo, kako odnose stvari,..). Po tvom shvaćanju taj policajac ne smije ući u tvoju kuću jer ga ti nisi pozvala?

Zadnje uređivanje Katrin : 29.01.2011. at 10:36.
Jumai is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2011., 23:56   #47
Quote:
Jumai kaže: Pogledaj post
Ne smiješ voziti auto, dapače, ako je kupljen uz povlastice radiš carinski prekršaj i policajac koji obavlja posao za koji ga plaćamo bi ti morao oduzeti taj auto.
E hebi ga, ja šumom, ti drumom.. uplilo si svoje, a niti ne čitaš šta piše

Quote:
U praksi postoji problem zato jer je takve prekršitelje teško uhvatiti, i ja planiram prijaviti takve koji nisu invalidi, a parkiraju na invalidskim mjestima, ali dok dođe policija ti prekršitelji odu i naizgled nema prekršaja.
A kako ćeš ti to znati je l taj netko ko se parkirao na invalidskom mjestu invalid ili nije? Je l mora bit ćopav?

Quote:
Naravno da ti može ući u kuću ako je to opravdano, zamisli situaciju da si na skijanju, u kuću ti provale lopovi, policajac prolazi ulicom i vidi te lopove (s maskama, razbijeno staklo, kako odnose stvari,..). Po tvom shvaćanju taj policajac ne smije ući u tvoju kuću jer ga ti nisi pozvala?
Ti govoriš o krivičnom djelu koje je u tijeku i koje mu je dužnost spriječiti.
Ali inače ne, ne smije ući u kuću..
kiss me is online now  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2011., 00:08   #48
Quote:
Angang kaže: Pogledaj post
drugo u ovom je razlika između tvog, mog dvorište i parkirališta

1) »cesta« je svaka javna cesta, ulice u naselju i nerazvrstane ceste na kojima se obavlja promet,

9) »nerazvrstana cesta« je površina koja se koristi za promet po bilo kojoj osnovi i koja je dostupna većem broju raznih korisnika (seoski, poljski i šumski putovi, putovi na nasipima za obranu od poplava, pristupne ceste i prostori parkirališta, benzinskih crpki i sl.),

parkiralište spada u nerazvrstanu cestu i javno je mjesto jer je dostupno večem broju korisnika, druga bi stvar bila da je na ulazu u parkiralište rampa, pa da ti kad dođeš nazoveš direktora, poslovođu, trgovca da ti otvori rampu, onda je to privatno i policija i pauk nemaju šta raditi tamo!!
Ajmo ovako. Nerazvrstana cesta piše da je površina koja se koristi za promet i koja je dostupna većem broju korisnika. OK. Ali ja mogu imati ogromnu asfaltiranu parcelu i iscrtam si linije. Parcela nije ograđena. Je li to nerazvrstana cesta pošto je dostupna većem broju korisnika ili samo moja parcela koja je eto asfaltirana i iscrtana nekakvim linijama. Može li se policija naseliti na moju česticu i tamo naplaćivati kazne zato što je netko stao nasred te moje čestice tj asfaltirane površine? Po meni ne može jer je to moja parcela i policija s time nema veze. Sada umjesto te moje parcele ubaci trgovački centar. Nije da provociram nego samo želim razjasniti neke nelogičnosti koje se mogu tumačiti kako kome odgovara. Čak na LIDLovim parkinzima i postoji rampa koja se nikada, pa ni po noći, ne spušta. Je li to privatan parking ili nerazvrstana cesta? Kužiš?
Po meni bi ti prostori parkirališta bili samo i isključivo ona parkirališta koja su gradska/državna kao npr. ono kod ekonomskog fakulteta ali samo ako nije privatna parcela. Neda mi se sada provjeravati ali razumiješ šta mislim.

Quote:
Jumai kaže: Pogledaj post
Mislim da je Angang odgovorio, ali trebao bi potvrdit pravnik koji je imao iskustva s takvim slučajevima jer je situacija upitna. Iz prakse znam da će napraviti uviđaj ako se sudar dogodi na parkiralištu trgovačkog centra, isto tako znam da ne smiješ divljati autom po parkiralištu trgovačkog centra jer ćeš dobit kaznu.

Ali npr. u slučaju tvog dvorišta, što u slučaju da taj tvoj susjed parkira tako da potpuno blokira tvoj auto, pa ne možeš s autom na posao tj. ne možeš ga pomaknuti s mjesta. Po ovom što kažeš, pauk ne možeš zvati jer nije nadležan za tvoje dvorište, što napravit (osim primjenit silu i možda završit u zatvoru ili pod pločom, što god izabrao ne isplati se)?
Pa već sam ti naveo konkretnu situaciju gdje je žena stala sa autom iza mog auta pod moju nadstrešnicu i ja nisam mogao izaći van i napisao šta su mi policajci rekli tj. da ne mogu ništa na mom zemljištu i neka izguram auto na cestu pa će onda oni rješavati Tamo ni nema pauka pa bi morao zvati HAK da maknu taj auto pa onda ja tužiti tu ženu za te pare.

Quote:
Jumai kaže: Pogledaj post

Naravno da ti može ući u kuću ako je to opravdano, zamisli situaciju da si na skijanju, u kuću ti provale lopovi, policajac prolazi ulicom i vidi te lopove (s maskama, razbijeno staklo, kako odnose stvari,..). Po tvom shvaćanju taj policajac ne smije ući u tvoju kuću jer ga ti nisi pozvala?
To su rijetke situacije kada ti može ući u kuću samo tako. Ne smije ući bez naloga ili tvoje dozvole. A ti ga na parkingu sam zoveš da ti dođe na uviđaj a vlasnik /trgovački centar) se ne buni da ti policija dođe na uviđaj. Ako ti netko razbija staklo i iznosi stvari sa maskama je malo drugačija situacija od toga da ti se netko parkira autom na tvoju zemlju.
Kako mi je kuća pored bazena, svakodnevno su mi se parkirali na travu i zvao sam policiju koja mi je svaki puta rekla da ne mogu ništa na mojoj zemlji. Čak su mi se totalno nepoznati ljudi parkirali doslovno iza auta tako da nikako nebi mogao izaći ni da trebam ići kod doktora ali policija nije htjela doći i maknuti auto. Makar mi i uništavali imovinu-skroz uređivan travnjak. Rekli su da moram tužiti toga tko je to napravio a da sam mu oštetio auto onda bi još i odgovarao. Nešto slično kao kada ti se netko nasilno useli u stan a ti ga ne možeš istjerati nego te još policija istjera van iz tvog stana. Imaš primjera hrpetinu za to. Nažalost.

Quote:
kiss me kaže: Pogledaj post
A kako ćeš ti to znati je l taj netko ko se parkirao na invalidskom mjestu invalid ili nije? Je l mora bit ćopav?

Ti govoriš o krivičnom djelu koje je u tijeku i koje mu je dužnost spriječiti.
Ali inače ne, ne smije ući u kuću..
Možda samo ideš po slijepog djeda kao što sam ja radio. Znači izlazi mladić od 20 godina, sav u snazi, trči a ima znak pristupačnosti. Nitko ne vidi da ideš po slijepog djeda kod doktora nego da si mlad, hodaš i imaš taj znak i parkiran si na invalidskom mjestu. Samo što ja nisam imao taj znak pristupačnosti za djeda jer je kod mene uvijek bilo koliko hoćeš mjesta za parkirati.

Zadnje uređivanje Katrin : 29.01.2011. at 10:37.
hrvoje5555 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2011., 00:16   #49
Quote:
kiss me kaže: Pogledaj post
Ja ne mogu na auto nalijepit naljepnicu, jer je vlasništvo leasinga, ali baka ima kartu koja se izdaje na njeno ime i koja se onda može metnut s unutrašnje strane - što je isto apsurd, jer ona ne mora uopće biti samnom u autu, a ja to mogu nakeljit i parkirat se di hoću
Naravno da mora biti s tobom u autu i ne, ne mozes ti to nakeljiti i parkirati gdje hoces.
Nex is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2011., 00:17   #50
Pa tebi za parkiranje treba samo naljepnica na autu, a ne i doktor u autu koji će uvjeravati svakog znatiželjnog policajca i dušebrižnika svojom vjerodostojnom izjavom



edit: ajmo Nex - iako to kod mene nije slučaj jer je auto kao što sam rekla na leasing, ali s obzirom da vozim baku koja je invalid i ima od Udruge izdat karton za parkiranje - kako bi policajci mogli znati kad vide na parkingu auto mogli znati je l zbilja ona u autu ili ne?
Još je "gore" s tom naljepnjicom - nečiji tata je kupio auto na invalidsku povlasticu i ima naljepnicu na autu i ta naljepnica daje dozvolu za parkiranje, a ne činjenica ko je za volanim
kiss me is online now  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2011., 00:29   #51
Quote:
kiss me kaže: Pogledaj post
edit: ajmo Nex - iako to kod mene nije slučaj jer je auto kao što sam rekla na leasing, ali s obzirom da vozim baku koja je invalid i ima od Udruge izdat karton za parkiranje - kako bi policajci mogli znati kad vide na parkingu auto mogli znati je l zbilja ona u autu ili ne?
Isto onako kako doznaju jel ti uopce imas vozacku dozvolu. "Dobar dan gospodicna, molim dokumente." Nije na tebe karton za parkiranje? Aha, na baku je. A baka je... gdje? Ako ti bake nema u autu mozes pokusati s obranom da je nevidljiva, ali nekako sumnjam da ces uspjeti.
Nex is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2011., 00:36   #52
Ali možeš otići po baku koja je kod doktora kao što sam već napisao gore. I nije problem otići sa policjotima po baku ako im se da. I tu ne govorimo o načinima kako zloupotrijebiti taj znak nego čisto kako se oduprijeti totalno bezobraznim i samovoljnim paukovcima koji si uzimaju pravo krasti aute sa, kako ja smatram, privatnih parkirališta i privatnih zemljišta jer oni ne znaju tko je vlasnik koje parcele jer nemaju online katastar i gruntovnicu usklađenu sa GPSom koji im pokazuje na kojoj su trenutno čestici i tko je vlasnik iste dok se voze po gradu.

EDIT: A najbolje od svega je da možeš biti sa totalno slijepim djedom koji je slijep 50 godina i pauk ti odveze auto u Strojarsku jer su oni vidjeli mene sa 20 ili koliko već godina da izlazim iz auta. A ti u City centru na Jankomiru. Jebena situacija.

Zadnje uređivanje hrvoje5555 : 29.01.2011. at 00:42.
hrvoje5555 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2011., 00:37   #53
Quote:
Nex kaže: Pogledaj post
Isto onako kako doznaju jel ti uopce imas vozacku dozvolu. "Dobar dan gospodicna, molim dokumente." Nije na tebe karton za parkiranje? Aha, na baku je. A baka je... gdje? Ako ti bake nema u autu mozes pokusati s obranom da je nevidljiva, ali nekako sumnjam da ces uspjeti.
Ja krenula po baku negdje - il' je taman ostavila negdje.. je l to znači da sam i auto trebala tu ostavit pa onda pješke kući?

Iako ne koristim niš od toga (jer da koristim taj vražji karton bi bio u autu ) ovo samo dokazuje da nam je zakon bušan ko sito - u svim područjima




edit: jedan za hrvača
kiss me is online now  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2011., 00:51   #54
Quote:
kiss me kaže: Pogledaj post
E hebi ga, ja šumom, ti drumom.. uplilo si svoje, a niti ne čitaš šta piše

A kako ćeš ti to znati je l taj netko ko se parkirao na invalidskom mjestu invalid ili nije? Je l mora bit ćopav?

Ti govoriš o krivičnom djelu koje je u tijeku i koje mu je dužnost spriječiti.
Ali inače ne, ne smije ući u kuću..
Nex ti je već odgovorio, ali ja ću ponovit jer si upilila svoje. NE, ne smiješ koristiti povlastice.

Sumnjam da policija dolazi u tvoj stan popiti kavu, dolaze ili zato što si ti prijavila nekakav prekršaj/kazneno djelo, ili zato što su uočili kazneno djelo u tijeku. To što si na privatnoj parceli ne znaći da možeš raditi što hoćeš.

Quote:
hrvoje5555 kaže: Pogledaj post
Pa već sam ti naveo konkretnu situaciju gdje je žena stala sa autom iza mog auta pod moju nadstrešnicu i ja nisam mogao izaći van i napisao šta su mi policajci rekli tj. da ne mogu ništa na mom zemljištu i neka izguram auto na cestu pa će onda oni rješavati Tamo ni nema pauka pa bi morao zvati HAK da maknu taj auto pa onda ja tužiti tu ženu za te pare.

To su rijetke situacije kada ti može ući u kuću samo tako. Ne smije ući bez naloga ili tvoje dozvole. A ti ga na parkingu sam zoveš da ti dođe na uviđaj a vlasnik /trgovački centar) se ne buni da ti policija dođe na uviđaj.
Kako znaš da se "vlasnik / trgovački centar" ne buni? I što ako se pobuni? Tko će ti isplatiti štetu? Ako se pobuni znači da vozači mogu nekažnjeno napraviti demolition derby na parkingu? Ili, po tvojoj tvrdnji, ako ja parkiram auto na tvojoj parceli te još netko tamo parkira auto i udari moj te ja pozovem policiju, u tom slučaju policija smije ući na tvoj posjed?

Tlaka mi je sad prekopavat ZSPC, ali znam da u njemu postoji članak kojim se kažnjava ometanje ulaza odnosno izlaza iz privatnog dvorišta. Dvojica prijatelja žive u privatnim kućama, jedan je podstanar (prijavljen, iznajmio i garažu), drugi živi u svojoj kući s obitelji. Svaki zove policiju bar 3 do 5x godišnje, prvom su došli svaki put (nekoliko puta sam i ja bio svjedok), drugom su došli jednom ili dva puta, inaće mu podvale opravdanje da "pauk ne radi noću", "ne mogu dizati s nogostupa, već isključivo s prometnice" itd., ukratko bili su u gužvi.
Jumai is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2011., 00:59   #55
Gle, može doći policija ali kažem ti, samo ako ti netko zagradi ulaz a on bude na cesti a ne ako ti zagradi put tako da ti doslovno stane u dvorište iza tvog auta i bude cijelim autom na tvojem zemljištu i ode na bazene na kupanje. Imaš i takvih idiota. Ili ti se jednostavno parkiraju na travnjak jer kao nema drugdje mjesta. Zvao sam policiju već hrpu puta i nikada ne dođu jer je na mojem zemljištu i tu ne mogu ništa osim već napisanog...da ja sam platim micanje auta pa tužbom tražim pare nazad. Ali ga policija ne može kazniti. Naveo sam ti i primjer kada ti podstanari neće plaćati stanarinu, naprave režije a ti ih ne smiješ istjerati iz svog stana. Još te i policija kao vlasnika izbaci i moraš dizati privatnu tužbu da ih izbaciš van. Pogledaj si po forumu.

Vidiš da je žena napisala da je dobila potvrdu u trgovačkom centru da se oni nisu bunili a i nije im u interesu da se bune nego je vjerojatno pauk sam vidio da je netko parkirao na invalidskom mjestu i ukrao joj auto.
Što se tiče udaranja tvog auta na privatnoj parceli...da li znaš da ti kasko neće isplatiti štetu ako se dogodi baš to, tj. ako te netko pukne u tvom dvorištu. Znam jednu ženu koja radi u osiguranju i kojoj se baš to dogodilo i to je napisala u zapisniku i odjebali su je jer se šteta morala dogoditi na cesti.
hrvoje5555 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2011., 01:00   #56
Quote:
Jumai kaže: Pogledaj post
Nex ti je već odgovorio, ali ja ću ponovit jer si upilila svoje. NE, ne smiješ koristiti povlastice.
Ajmo tebe stsvit u ulogu policajca - vidiš da je auto parkiran na mjestu za invalide negdje u centru, unutra je taj vražji karton, čak i mene vidiš kako ulazim u auto i ja ti lijepo objasnim da sam evo upravo baku odvela na neku terapiju..
Ti ćeš napraviti - šta?

Quote:
Sumnjam da policija dolazi u tvoj stan popiti kavu, dolaze ili zato što si ti prijavila nekakav prekršaj/kazneno djelo, ili zato što su uočili kazneno djelo u tijeku. To što si na privatnoj parceli ne znaći da možeš raditi što hoćeš.
Policija i dolazi kad hoće uručiti neki poziv ako ga ti ne dižeš i ako ti vrata otvori mama/strina/ujna i kažu da te nema doma, iako ti možda čak i stojiš iza vrata, oni ne mogu ući
kiss me is online now  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2011., 01:35   #57
Quote:
kiss me kaže: Pogledaj post
Ajmo tebe stsvit u ulogu policajca - vidiš da je auto parkiran na mjestu za invalide negdje u centru, unutra je taj vražji karton, čak i mene vidiš kako ulazim u auto i ja ti lijepo objasnim da sam evo upravo baku odvela na neku terapiju..
Ti ćeš napraviti - šta?
Postupit ću u skladu s zakonom.

Članak 2.

(1) Pravo na znak pristupačnosti ima osoba s invaliditetom čiji su donji ekstremiteti bitno oštećeni tako da onemogućavaju normalno kretanje. Oštećenje donjih ekstremiteta mora biti najmanje 70 posto.

(2) Vozila osoba s invaliditetom, kao i vozila udruga osoba s invaliditetom mogu biti obilježena međunarodnim znakom invalida, a pravo na parkiranje mogu ostvariti samo uz predočenje znaka pristupačnosti.

(3) Znak pristupačnosti važi samo kada vozilom upravlja osoba s invaliditetom iz stavka 1. ovog članka ili se ta osoba nalazi u vozilu.

(4) Pravo koje proizlazi iz znaka pristupačnosti ne može koristiti osoba koja nije osoba s invaliditetom.


@Hrvoje: od koga je dobila tu potvrdu? Može li je skenirat/slikat i stavit u temu, baš me zanima kako izgleda?

Zadnje uređivanje Jumai : 29.01.2011. at 01:45.
Jumai is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2011., 07:50   #58
Vidim da ste se sinoć raspisali kad sam ja otišao spavati
pa sad ćitam i više ne znam tko je šta napisao!
ali ajmo ovako:
1. ja mogu doć kod tebe u dvorište i parkirati se da ti ne možeš izaći iz garaže, ako tebi to smeta, ogradi svoje dvorište ( ili si na ulaz umjesto ograde staviš onu malu rampu koja se spušta i diže ručno i zaključa lokotol), pa kad ti neko drugi put uđe digni rampu, zapiši regu i kad ti to pokida (napraviće i sebi štetu) tužiš ga i tako par puta, pa ti neće više parkirati u dvorište a ako stane ispred dvorišta i ne dopušta ti ulaz/izlaz iz dvorišta onda zoveš policiju!!!
2. što se tiće "naljepnice" invalida to više ne vrijedi jer se može kupiti na sajmu kila naljepnica za 20 kn.
JUMAI je ljepo kopirao da se sad to zove znak pristupačnosti na kojem mora biti slika, broj rješenja o invalidnosti i žig institucije koja ga je izdala.
tako da ako si "baku" odvela na terapije (sigurno ih nema u "kauflandu/Lidlu/Getrou ili nekom dr. TC) tako da ti to ne prolazi ai kažnjivo je da se neovlašteno koristiš povlasticom

Članak 40.ZSPC-a
(2) Prava koja proizlaze iz znaka pristupačnosti ne smije koristiti osoba koja nije osoba s invaliditetom.

(7) Osobi koja bude dva ili više puta pravomoćno kažnjena za prekršaj iz stavka 6.ovoga članka, privremeno će se oduzeti znak pristupačnosti na rok od dvije godine.
(6) Novčanom kaznom u iznosu od 700,00 kuna kaznit će se za prekršaj fizička osoba koja svoj znak pristupačnosti ustupi drugoj osobi na korištenje ili koja ga koristi suprotno odredbi stavka 2. ovoga članka.

pa ti vidi kako će proći tvoj izgovor da si ostavila baku na terapijama!

@hrvoje
gledaj ovako ako ti asfaltiraš parcelu(znaš zbog čega si ju asfaltirao) i dopustiš parkiranje vozila onda će i na tvom "parkiralištu" moć doći pauk i policija, ako staviš rampu i naplačuješ parkiranje( onda je to nešto drugo) i onda ti određuješ gdje će se tko parkirati! i onda je to fiktivno javno mjesto, koje nije dostupno svima, nego određenom broju ljudi koje dostupno pod određenim uvjetima(koje ti postaviš) na parkiralištima TC-a nema uvjeta za parkiranje i javna su mjesta!
P.S. nadam se da ste si našli odgovore koji je za koga
__________________
Da bi bio star i mudar moraš prvo biti mlad i glup!!
Angang is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2011., 09:52   #59
Asfaltirao sam si parcelu kao u slučaju moje zgrade da se stanari iste zgrade mogu parkirati tamo. Problem je što je to ajmo reći kao slijepa ulica između dvije zgrade i svatko može doći do tamo sa autom.
Ako si pravnik, odgovori mi na ovo...

Naš predstavnik stanara si je na asfaltiranom dijelu zajedničke imovine tj. imovine svih suvlasnika iscrtao "invalidsko" mjesto. Do invalidske iskaznice je došao ne znam na koji način jer najnormalnije hoda, trči i penje se uz stepenice. Ono što me zanima je

1) smije li si on iscrtati to mjesto za invalide za zajedničkoj imovini svih
suvlasnika jer je to zajednička imovina i
2) Kome da se obratim da mu se uzme taj znak pristupačnosti jer je očito da ga nije stekao pošteno. Znam i kako ga je stekao ali nije ni bitno. Bitno je da mu nikako ne pripada jer NEMA oštećenje donjih ekstremiteta veće od 60%. Jedino bi nekako čudom mogao imati oštećenje veće od 80% ali mora biti tjelesno pa mu ni to ne prolazi.

Dakle, on si je iscrtao to mjesto a to je vlasništvo svih nas stanara. Problem je što nema dovoljno mjesta za sve a on si još bezobrazno iscrta "svoje". Ima li onda po tebi pravo zvati pauk ako mu stanem na njegovo "invalidsko" mjesto jer on nigdje nema etažirano to mjesto, nema ga u vlasničkom listu i ja sam vlasnik toga koliko i on i po meni tu pauk nema šta tražiti.

Ista je situacija na trgovačkim centrima. Može se doći do njih, kao i do moje parcele, i parkirati. Ja nemam nikakvu rampu i ne želim ju stavljati i neka se parkira tko god želi. Ali to je i dalje moja i samo moja parcela makar na njoj bilo parkirano 1000 auta kojima ja ne branim parkiranje. Problem bi za njih mogao nastati ako se ja odjednom sjetim da im više ne želim dati da se parkiraju pa zovem pauka ali ja kao vlasnik parcele a ne neki komunalni redar ili policajac.

Isto tako netko može odvesti svoju baku koja je slijepa u trgovački centra na koncert kojih sada ima hrpetina po trgovačkim centrima ili na kuglanje, da kuglanje, ili na frizuru i parkirati se na invalidsko mjesto.

Jumai...traži novi zakon o znaku pristupačnposti iz 2008e a ne taj iz 2005e mislim. Znam da je prvi na googleTU. A ide uskoro i novi baš zbog tih muljaža gdje ima izdano tih znakova pristupačnosti više u Zg nego što ima službeno invalida u cijelo RH.
hrvoje5555 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2011., 10:09   #60
za oduzimanje znaka ne znam kome se trebaš javiti, ako znaš na koji je način ( nedopušteni) došao do znaka pošalji anonimnu prijavu ministarstvu zdravstva da je taj i taj doktor izdao rješenje invalidu tom i tom iako on nije invalid!!!!!!

ili odi na državno odvjetništvo i podnesi kaznenu prijavu protiv tog doktora ( ako imaš dokaze) za zlouporabu položaja i ovlasti jer je dao rješenje onome kojem ne pripada.
između ostalog ja poznam par ljudi koji imaju preko 80 % invalidnosti a kad ih pogledaš nebi nikad reko, jer recimo imaju gelere uz kralježnicu i ograničeni su sa mogučnošću (naglih pokreta) pokreta iako najnormalnije hodaju i sl.

za označavanje od strane tvog susjeda tuži ga ili uzmi crnu boju (pod predpostavkom da je asfalt crn) i prebojaj njegove oznake i skini znak koji je stavio samo pazi ako on ima dozvolu za postavljanje tih znakova onda ti je to prekršaj "uništavanje prometnog znaka" i kažnjivo je

što se tiče "bake" u trgovačkom centru možeš ju voditi ali su prošle rasprodaje
naravno da onda nećeš ostaviti baku a ti otići ili i ako ju ostaviš i policija ti dođe, odeš po baku koja je unutra i rješeno sigurno ti neće policija onda pisati kaznu!!!
__________________
Da bi bio star i mudar moraš prvo biti mlad i glup!!
Angang is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:40.