Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Svijet

Svijet Zbivanja u svijetu

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.12.2012., 00:53   #1
Third Energy Package

Sto je to
Third Energy Package
Osobno ne mogu nista reci ali znam da se tice Europe i Rusije oko plina.
Putin kaze da s ovim trecim paketom Europa zeli nacionalizirati rusko vlasnistvo.
Europa navodno zeli plin ispod cijene a Rusija navodno zeli prodati plin povr cijene.
Ako mogu forumasi uniti vise informacija na ovu temu bit ce korisno svima.
znanost2000 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2012., 06:12   #2
Quote:
znanost2000 kaže: Pogledaj post
Sto je to
Third Energy Package
Osobno ne mogu nista reci ali znam da se tice Europe i Rusije oko plina.
Putin kaze da s ovim trecim paketom Europa zeli nacionalizirati rusko vlasnistvo.
Europa navodno zeli plin ispod cijene a Rusija navodno zeli prodati plin povr cijene.
Ako mogu forumasi uniti vise informacija na ovu temu bit ce korisno svima.
Pretpostavljam da misliš na ovo -članak

Već nekoliko godina EU dobije Božičnu čestitku iz Rusije u kojoj joj se prijeti s obustavom dostave plina iz Rusije jer još nisu potpisani ugovori o kupnji tog plina, i onda nekoliko dana prije nove godine potpišu se novi ugovori i obeća se da će idući ugovor potpisati ranije, ali iduće godine ista stvar.

Cijeli problem nastaje u Bjelorusiji i Ukrajini. Bjelorusija je potpuno ovisna o Ruskom plinu i nafti, i svake godine njen gospodarski rast ovisi o količini uvezenih resursa iz Rusije, ali svake godine Rusije izvozi sve manje resursa u Bjelorusiju jer je izvoz u Bjelorusiju manje isplativ od izvoza u druge zemlje i to stvara velike svađe između dviju strana.
Ukrajina sa druge strane ima drugi problem, cijena 1000 kubika plina je otišla sa 95$ u 2006 do 430$ 2012, što je najviša cijena koju plaća neka zemlja za Ruski plin, razlog tome je strah da ako Rusija proda plin jeftinije Ukrajini onda će Ukrajina prodavati višak svojeg plina drugim zemljama po jeftinijoj cijeni od Ruske.

Ove svađe stvaraju u EU strah da plin i nafta iz Rusije nisu sigurni izvori i da mogu stati u bilo kojem trenu, zbog toga EU čeka sa potpisivanjem svojih ugovora sa Rusijom sve dok Rusija ne ostvari dogovore sa Bjelorusijom i Ukrajinom. S druge strane EU traži alternativu tako što želi dovesti plin iz drugih država, kako bi Rusija imala konkurenciju i na taj način moguće i smanjili cijenu plina. Problem nastaje u tome kaj u tim projektim žele potpuno isključiti sve Ruske tvrtke jer ne žele da se preko njih Ruska politika počne upletati u te nove plinovode, tj. EU ne želi da se situacija koju Rusija ima sa Bjelorusijom i Ukrajinom počnu događati i u Finskoj, Rumunjskoj, Bugarskoj ili Turskoj ili kroz bilo koju zemlju kroz koju bi novi plinovodi išli.
__________________
Dreams we dreamed at night, were never meant to come to life;
This time in my life, I was hurt enough to care.
Krik is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2012., 07:07   #3
Quote:
Krik kaže: Pogledaj post
Pretpostavljam da misliš na ovo -članak
Ne nisam mislio na taj clanak i nisam ga nikad prije vidio i ne zelim ga ni otvarati
jer pozivati se na neke clanke iz nekih novina koji siru propagandu mi ne znaci nista a danas to 90% novina radu.

Quote:
Krik kaže: Pogledaj post
cijena 1000 kubika plina je otišla sa 95$ u 2006 do 430$ 2012, što je najviša cijena koju plaća neka zemlja za Ruski plin, razlog tome je strah da ako Rusija proda plin jeftinije Ukrajini onda će Ukrajina prodavati višak svojeg plina drugim zemljama po jeftinijoj cijeni od Ruske.
Ovo nije znastveno. To je za zuti tisak iz Sjeverne Koreje ili za americki magazin Time.
Da bi to bilo znastveno ti bi trebao napraviti rang listu zemalja tko koliko placa po 1000 metara kubnih pa bi vidjeli gdje je tko.
Npr.ja ti dajem ovdje link iz RIA Novosti u kojima pise da Srbija placa za 1000 metara kubnih plina $470. Sve ostalo sto si napisao je bez znastvenih temelja.


Dakle po tebi Rusija naplaciva Ukrajini najskuplji plin po cijeni $430 a recimo Poljskoj $350 i sad kad bi Rusija prodala plin jeftinije Ukrajini recimo za $400 oni bi ga prodavali Poljacima za $380
Ovo je stvarno neki biznis!

S druge strane EU traži alternativu tako što želi dovesti plin iz drugih država, kako bi Rusija imala konkurenciju i na taj način moguće i smanjili cijenu plina.
A jesi li uzeo u obzir da Europa ima LNG terminale i da plin dolazi u Europu iz drugih drzava preko plinovoda ispod mora?
Jesi li malo istrazivao, googlao?


To sto si napisao nema veze s tzv. trecim paketom. Sto je treci paket ja priznajem da ne znam ali znam da nije to sto ti pises. To sam procitao po stoti put u novinama kao VL ili magazin Time.
Dakle kao sto sam ti obecao evo ti link
http://en.rian.ru/world/20121013/176601838.html

Ipak dobro stari, hvala ti na trudu glavno da se pocme diskutirati, doci ce i drugi s drugim idejama pa cemo povuci neki zajednicki nazivnik.

Zadnje uređivanje znanost2000 : 22.12.2012. at 07:21.
znanost2000 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2012., 14:12   #4
"The adoption of the “third energy package,” which retroactively applies to agreements signed earlier, is a direct violation of this article 34. And we basically view the actions already taken by some of our partners in some EU countries as a confiscation of Russian investment."
Izjavio je Putin.
znanost2000 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2012., 23:50   #5
Brijete bez veze.
http://ec.europa.eu/energy/gas_elect...package_en.htm
Rusi žele sigurno tržište za plin, 30 godina kupuješ plin od nas (puno za prazno, plačaš preuzeo ili ne) ili ti ga mi ne želimo prodati. Zapravo logično, za nekog tko ima samo jednog kupca, a želi sigurnost investicije na poljima tisućama kilometara daleko u Sibiru...Europa želi ..piše na linku..
zgubydan is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:50.