Natrag   Forum.hr > Informatička tehnologija > Hardver > Stolna računala

Stolna računala Konfiguracije, ploče, procesori, ram, grafičke kartice

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.08.2017., 19:44   #1
Komp se smrzava

Pozz ljudi !

Eto mene eto problema

Naime, kupio sam komp tamo u 3mju:

asrock 970 pro3 2.0
fx 8300
cpu cooler (freezer pro 7 )
g.skill ripjaws 8gb 1866mhz
gtx 1060 3gb
ssd adata su800
antec vp600 (čini mi se, pišem napamet)

komp sam sam sastavljo, šta nisam znao gledo sam po yt, ne vjerujem da sam sjebo neš s obzirom da radi sve normalno, barem se tako činilo.
windowsi su full up-to-date, driver za grafu up-to-date, sa driver bostom sam sve zadnje dostupne drivere instaliro.

Znači komp se smrzne sam od sebe.

Znalo mi se par puta desit da se na random surfanju ono smrzne al to svake prijestupne, možda se činilo ok jer ga nisam nešto pretjerano opteretio te koristio program koji se preko 90% oslanjo na grafičku što ujedno i odbacujem jer se čini da radi super i normalno i ona nije uzrok 100% jer sam ju heavy loado i sve 5. Sad sam počeo koristit program koji očito koristi više procesor i baš sam htio vidjet također kak će igre radit, konkretno hitman i evo svaki put se smrzne, zbrejka a ni ne uđe do krja u igru, kojeg ponekad poprati onaj "bzzzz" zvuk i moram restartat. Sad me zanima jedno veliko zašto ?? A sve nove komponente...
Po mom laičkom znanju vuče na procesor ali opet zašto, jel moguće da su rami ? napajanje ? ne kužim... Tnx
Kellavra is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2017., 20:46   #2
Pogledaj stanje temperatura sa HWMonitor, napravi ram test sa memtestom 86. To je početak. Memtest pusti neka odvrti 1h, ako baci error znaci da je ram memorija u kvaru.
__________________
ne znaš se ni oprat
Osmi is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2017., 21:28   #3
Meni se identična stvar događala još davno s 8600 GTS, driver se rušio... krepala je mjesec dana nakon toga.
Smartic is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2017., 22:18   #4
Znači temperature procesora u idleu u amd overdriveu pod thermal margin piše 41°C, u biosu piše također pod h/w monitor 41°C, a m/b 31°C, pod opterećenjem ofc ne mogu vidjet. Kad odem u task manager piše mi CPU usage 56% što je čudno jer sam sve programe ugasio nit su pozadinski jer kad odem pod procese da vidim što jede, naiđem na same 0, jedino pod windows explorer piše 55% usage, why ? Memory usage piše 1,4gb a free 6,4gb. Kad procesor radi na tih 56% boosta ga na 3,56mhz pod naponom 1.3375v.

Zaboravih napomenuti da imam neki drugi prastari hard samo za datoteke i on nema nikakvih aktivnosti isto kao ni ssd(neš sitno) na kojem su ujedno i windowsi i taj program i svejedno se smrzava.

win 10 pro 64bit

provjerit ću sa tim memtestom pa ću javit rezultate.
Kellavra is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2017., 02:05   #5
Malo je vjerojatno da je do cpu-a

Provjeri ram
Provjeri disk sa hd tune i sl. programima
Instaliraj druge drivere grafičke
Probaj ugasiti cool and quiet u biosu

Može biti i do napajanja i svašta nešto (softvera tj. reinstalacija widnowsa itd.)
__________________
Don't shoot the messenger
The New Guy is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2017., 09:13   #6
Znači pustio sam preko noći memtest86, napravio je svih 4 passa, 100 % completed...nije izbacio niti jednu grešku...dal to znači da rami definitivno nisu u pitanju ? Driver za grafu updateam preko geforce experiencea gdje u prosjeku svaki mjesec izadje novi driver i isto tako svaki put ga je uspješno skino i instaliro i apsolutno niš ne daje naznaku da bi mogao bit problem, možda se varam ? Hardove ću kad dođem doma. Igro sam se malo s tim overclockom i iskljucio i turbo te cool n quiet al se par puta dogodilo slicno, da se smrzne, možda nisam dobro namjestio voltažu, pa sam vratio sve na default.

jedna spoznaja : u AMD overdriveu postoji stability test, kad ga pokrenem, preko task managera jasno mogu vidjet da se procesor full loada te radi na 100% pri brzini od 3.3 GHz...u takvom stanju izdrži jedva 2minute prije nego se smrzne. Dal to ipak ukazuje da je do proca ? odnosno da mu napajanje daje preveliku voltažu ili neš slično kak si jednom prilikom reko za onu opciju "x boost" što iam preko matične...
Kellavra is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2017., 09:21   #7
Vrati bios na default postavke pa opet pokreni stability test. Smrzavanje kad je procesor na full loadu ukazuje obično na to da je pregrijavanje procesora u pitanju. Prati thermal margin dok vrtiš taj stability test.

Možeš i bočnu stranicu otvoriti pa s rukom i prst metodom vidjeti koliko je vruće oko procesora i koliko je vruć hladnjak
Tiki is online now  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2017., 10:28   #8
sve je i bilo na defaultu, mislim bios...to sam prije ovog svega probao clockat pa se smrzavo pa sam mislio da je radi toga pa sve vratio na default...u biosu sam stisno neš kao load default values il tak neš, jel to dovoljno il treba baš izpukat bateriju s matične il kak se radi taj cmos.

Temperature u idleu su oko 40ak stupnjeva, nema šanse da se on za dvije minute stabilitya pregrije preko max radne temp što je cca 70+ C il kolko već + imam solidan cooler jer realno ni na stock cooleru na defaultu se nebi smio pregrijavat.
A dodir rukom sam probao hladnjak i okolo i izgleda mi vjerodostojno tih 40ak stupnjeva kolko mogu procjenit.
Kellavra is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2017., 13:08   #9
Ljudi, plz help ! Ako netko ima kakav prijedlog što da radim te koje imam opcije još da mi preporuči bio bih mu zahvalan do neba jer sam loooood više !

Moram radit projekte, rokovi su tu a ja sam pod stresom hoće li mi se komp smznut ili ne, te sumanuto svake 2 minute ručno saveat. Nekad se smrzne 4, 5 puta u roku 15 min, a nekad nijednom u 4 sata.

Da rezumiramo, temperature su sve više nego odlične, bios je resetiran i na defaultu (izvadio bateriju na matičnoj), napravio sam clean instal Windowsa 10 sa službene stranice (već nakon same instalacije wina, išo na net skinut gpu driver i smrzo se). Promjenio 3 različita drivera za grafu, odradio RAM test niti greške, zamjenio onaj stari hard i napravio sa hdtuneom test i ssd-a i harda, sve ok, healthy i bez bad sectora, zamjenio sam čak i naponsku letvu, u AMD overdriveu kad pokrenem stability test (kolko uspije) napon je konstantan pa predpostavljam da je napajanje ok. Jasno je da je problem, da ne velim ne moguće testirat svaku komponentu zasebno i metodom eliminacije vidjet gdje je problem jer niti imam vremena niti gdje niti s čim za tako nešto.

Čitajući more članaka o mogućem problemu sve više vjerujem da ovaj procesor i ova matična jednostavno se ne vole, ne surađuju. Hrpa ljudi ima isti problem, dok neki i nemaju što je opet mindfuck za sebe.

Na kraju krajeva, nije mi jasno zašto nekad zbrejka odma, a nekad po par sati..dal postoje još neki dodatni driveri za chipset ili što jer sam također instaliro za stranice matične zadnje dostupne i niš, možd da bios downgradeam jer je i on zadnji dostupni, ne znam više šta ali znam da ću ga sabit uskoro i ruknut u neku raku i zakopat
Kellavra is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2017., 16:09   #10
ideja da se komp sam updejtira s driverima nije dobra jer pokupi masu beta drivera koji onda samo stvaraju probleme...uvijek koristi zadnji provjereni drijer tj predzadnji,pogotovo ak ne šteka ništa u igrama

zašto si mijenjao 3 drivera za grafu?

da je možda staviti w7 pa probati...mopžda ga zeza nešto u 10tki
Mahun is online now  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2017., 17:29   #11
drivere sam mijenjo čisto da eliminiram da nije problem u driveru grafičke kao što je netko spomenuo, no opet je isto...
Kellavra is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2017., 09:35   #12
Pokušaj bez drivera za grafičku jedno vrijeme, odnosno s generičkim driverima.

Šta kažu windows logovi netom prije smrzavanja?
Tiki is online now  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:13.