Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Dojenčad i predškolci

Dojenčad i predškolci Roditeljstvo korak po korak

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.10.2017., 09:43   #2381
Quote:
sonnenblumen kaže: Pogledaj post
Ono sto mene zanima jest sljedece: koliko se striktno toga vrtic mora pridrzavati?
.
ne mora ni malo. to je preporuka, pa ako mogu i žele.
gargamišamel is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2017., 21:49   #2382
Quote:
sonnenblumen kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima!
Trebala bi mi mala pomoc pa ako se tko susreo sa slicnim problemom neka pomogne.
Djevojcica obavila pregled. Dijagnoza je nedovoljno razvijen govor. Dob 4 god.
Logopedica je na nalazu izmeduostalog naznacila da moli podrsku logopeda u vrticu (uz naravno, dodatne odlaske logopedu bilo privatno, bilo preko hzzoa).
Ono sto mene zanima jest sljedece: koliko se striktno toga vrtic mora pridrzavati?
Pitam zato sto mi je u vrticu receno da vrticki logoped za to nema vremena i da se bavi starijom djecom i da to nije moguce i da onu podrsku nece/ne mogu pruziti.
Unaprijed zahvaljujem.
U biti su ti napravili sa svojom direktnošću uslugu.
Prijateljica mi je logoped i među ostalim radi i u jednom vrtiću. Njene riječi su da je taj rad u vrtiću nedovoljan za dijete koje stvarno ima logopedskih problema.
Kaže da to nije politički korektno reći, ali da je po njoj za djecu sa stvarnim problemima rad u vrtiću puko mazanje očiju. Ona je dosta savjesna, pa je vrtiću i nekim roditeljima to rekla, ali je naišla na određeni otpor (kao, neka ona radi s djecom pa što bude). Sad radi, šuti i uzme novac od vrtića.

Inače tvoje dijete ima sličnu dijagnozu kao i moj sin.
Moj savjet je stvarna podrška logopeda unutar nekog centra (to bi ti bilo besplatno jer se radi o predškolcu) ili privatno ako želiš/možeš platiti.
Meni sin ide već sad četvrtu godinu u centar SR na logopedske vježbe jednom tjedno. Tek ove godine su nam rekli da je situacija dobra i da je što se njih tiče pri kraju tretmana.
choupette is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2017., 14:52   #2383
Evo, samo da se javim s izvjescem.

Prije par mjeseci sam pisala, imam djevojcicu od 2 i nesto sitno koja jos ne prica. Obavile smo pregled kod logopeda koji je, prema mojoj procjeni, bio vrlo detaljan i dugo je trajao, rezultat je da dijete razumije, cak i vise nego za svoju dob i preporuka da se ukljuci u vrtic. Kaze logoped da joj treba pozitivne frustracije jer ju doma sve razumijemo, sto je tocno.

Tako da mi skoro krećemo s vrticem, nadam se pozitivnom rezultatu. Hvala na savjetima
Velika_kokos is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2017., 18:56   #2384
Vjerujem da ce joj vrtic pomoci. Moj mali je vrlo brzo propricao nakon polaska u vrtic (iako je on i prije toga pricao, al s polaslpm u vrtic je poceo brzo siriti vokabular i slagati recenice). On ti mozda nije dobar primjer jer je imao manje od dvije godine. Ali od kolegice unuk je nesto stariji od tvoje kceri. Ona veli da mu je do polaska u vrtic ove jeseni vokabular bio jako mali, skoro pa nista. Krenuo je u rujnu u vrtic i ona kaze da je napredak veliki. Jos ne slaze recenice, ali vokabular se itetkako prosirio. Mali isto sve razumije i do sad je pricao nekim svojim jezikom.
Bit ce to dobro
Nykas is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2017., 13:44   #2385
Možda pročita neka mama koja se brine kao što sam se i ja. Nakon mjesec i pol vrtica dijete je počelo drastično širiti vokabular i usvajati nove riječi. Ono što je prije krivo, tj. nepotpuno govorila, sad popravlja: npr va je postalo van, me je postalo medo i sl. Glagole također koristi ali sve u 3.l.sg. i ne može reći l, r i k, ali krenulo je. Sad na dnevnoj bazi usvoji i koristi hrpu novih riječi.

Sretna nova svima!
Velika_kokos is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2018., 01:37   #2386
Moja starija nije pricala (sa 2g je imala ravno 6 rijeci), i preporuka logopedice iz Suvaga je bila da obavezno krene u vrtic. Sa 2.5g krenula, sa 3g propricala.

Mladja takodjer nije pricalica, iako nije bas kao starija.. Upisali ju u vrtic sa 2g i bas se vidi svakodnevni napredak.

Iz mog iskustva, nema bolje poticajne sredine za pricanje od hrpe vrsnjaka u kolektivu
Rea Reana is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2018., 15:27   #2387
Joj ja sam isto tu puno pisala. Propričao je s 3 godine, s 2 je kasnio godinu dana. U vrtiću se preporodio.
Sad kad gledamo videe s početka prošle godine (kad je imao 3 jel), koji je to napredak ovih 12 mj A evo sad je i L savladao sam od sebe

Nakon svog straha oko toga kako i kad će, sad priča hrvatski super, a uči i engleski
Snow Fairy is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2018., 20:51   #2388
Ova zadnja iskustva s vrticem mi daju odgovore na pitanja koja još nisam postavila. Imam djevojčicu staru godinu i skoro 3mj koja ne priča ništa, niti na nekom svom dječjem jeziku niti ikako. No puno, baš puno razumije, to je nešto što je i supruga i mene jako iznenadilo. Zna odnijeti pelenu u smeće, dodati mnoge različite igračke, uzeti si papuče, donijeti slikovnicu, spremiti keksic u zdjelicu na njenom malom stolicu, zna namještaj kad mi izgovaramo, pleše kad kažemo da pleše, skriva se rukicama, zna pokazati nos, uho, oko, noga, ruka, zna gdje stoji mačka hrana i ide joj sama dati jesti ako ju potaknem, veseli se kad kažem da idemo na kupanje, ma baš jako puno toga da ne nabrajam sad sve.

Krenula je prije tri tjedna u jaslice i dugo smo dvoumili je li bolja opcija dadilja kod kuće ili vrtić, zasad je u vrtiću dobra, ne plače puno, danas je i prvi put spavala i to čak sat vremena. Stvarno se nadam da će joj to biti poticaj kao i vašim klincima da počne nešto bar govoriti. Znam da je još rano i reći ćete da ima vremena, ali eto, brinem ponekad jer oko nas sve bebe pričaju na veliko, barem ono gugutanje i dadanje, moja nije to ni kao manja beba radila. Ako imate neke savjete kako da ju potaknemo, sve je dobrodošlo.
Pollly is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2018., 23:01   #2389
Je li tko istovremeno koristio terapije u Suvagu i Centru Slava Raškaj?
gugolina is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2018., 09:50   #2390
Quote:
Pollly kaže: Pogledaj post
Ova zadnja iskustva s vrticem mi daju odgovore na pitanja koja još nisam postavila. Imam djevojčicu staru godinu i skoro 3mj koja ne priča ništa, niti na nekom svom dječjem jeziku niti ikako. No puno, baš puno razumije, to je nešto što je i supruga i mene jako iznenadilo. Zna odnijeti pelenu u smeće, dodati mnoge različite igračke, uzeti si papuče, donijeti slikovnicu, spremiti keksic u zdjelicu na njenom malom stolicu, zna namještaj kad mi izgovaramo, pleše kad kažemo da pleše, skriva se rukicama, zna pokazati nos, uho, oko, noga, ruka, zna gdje stoji mačka hrana i ide joj sama dati jesti ako ju potaknem, veseli se kad kažem da idemo na kupanje, ma baš jako puno toga da ne nabrajam sad sve.

Krenula je prije tri tjedna u jaslice i dugo smo dvoumili je li bolja opcija dadilja kod kuće ili vrtić, zasad je u vrtiću dobra, ne plače puno, danas je i prvi put spavala i to čak sat vremena. Stvarno se nadam da će joj to biti poticaj kao i vašim klincima da počne nešto bar govoriti. Znam da je još rano i reći ćete da ima vremena, ali eto, brinem ponekad jer oko nas sve bebe pričaju na veliko, barem ono gugutanje i dadanje, moja nije to ni kao manja beba radila. Ako imate neke savjete kako da ju potaknemo, sve je dobrodošlo.
Moje je dijete isto dosta kasno propričalo i sve je razumio, ali stvarno sve. Tek oko 2,5 godine je sa slogova i riječi od tri slova je prešao na kompletne i složenije riječi (recimo kada je htio pahuljice med i kakao onda je rekao FU ME KA), a već negdje oko 3 godine je počeo govoriti jasno R tako da nam se dogodio veliki skok u razvoju u tom periodu.

Koristi li curka ikakve znakove komunikacije u smisli da pokazuje prstom željeni predmet ili se buni ako joj ne dodate vodu, a želi je?

Probajte znakovati odnosno koristiti znakovni jezik za bebe, možete čak i svoje znakove napraviti, mi smo recimo imali znak za avokado, kad se pokakako je pokazao da mu treba promijeniti pelenu...

Onda možete također čitati knjige i potaknuti je da pokuša završiti rečenicu u recimo pjesmici, odnosno vi posebno naglasite zadnju riječ (npr. pliva patka preko SAVE) - moj je tako nakon nekog vremena završavao riječ sa zadnjim ili prvim slogom s tim da nam to nije polazilo za rukom u tako ranoj dobi kao što je vaše dijete (ali smo stalno nešto čitali i naglašavali pa je došlo s vremenom).

Možda da pokušate i namjerno ne dodati joj ono što traži pa je potaknuti da pokuša verbalizirati to što želi barem zvukom ili na nekakav drugi svoj način? Malo ignorirati njezin prvi zahtjev pa čisto da vidite kako će se snaći.

Također računajte i na regresiju tijekom prilagodbe u jaslicama pa ne očekujte da će se govor odmah poboljšati nakon mjesec dana jaslica i naravno možete i pitati i tete u vrtiću kako se snalazi u komunikaciji s drugom djecom i neka je malo poprate.

I polako, naravno da treba na vrijeme reagirati, postoje i smjernice i tablice što bi dijete trebalo u kojoj dobi, ali ona je još mala, pratite je i ako vidite napredak u odnosu na prethodni mjesec ili dva, onda je to i više nego dobro.
valed is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2018., 21:57   #2391
Quote:
valed kaže: Pogledaj post
Probajte znakovati odnosno koristiti znakovni jezik za bebe, možete čak i svoje znakove napraviti, mi smo recimo imali znak za avokado, kad se pokakako je pokazao da mu treba promijeniti pelenu...
meni je baš logopedica u SUVAGU kad sam bila sa starijim prvi put na pregledu rekla da to nije poželjno (ja sam joj rekla da zna pokazati znak za srce (onak sklopi prste u obliku srca)) jer se na taj način samo odgađa da se izrazi verbalno. počne primjenjivati znakovni jezik, pa nema dovoljno motivacije da kaže verbalno. meni to ima smisla.

dobro je kad pokazuje prstima što hoće ili odlazi na mjesto (npr. prema vratima od ulaza) kada želi van.

a za poticanje govora su meni stalno govorili da samo treba sve, baš SVE komentirati što se radi, što dijete radi i što ja radim. na kraju i uz sve to i slikovnice i priče, jednostavno treba biti strpljiv.
__________________
26111984.27032003.23102004.22092012.29092013.22082016.
M.B. is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2018., 08:41   #2392
Moj mali ce za koji dan imati godinu i pol, al od njega jos ni rijeci. Mrmlja on nesto sebi u bradu, cudi se svijetu sa "uuu", vodi u sobu kad je umoran, pokazuje prsticem ako nesto zeli, ali niti jedne konkretne, smislene rijeci. Sve kuzi i prepoznaje masu predmeta, no ni da bi zucnuo!
Prica mu se stalno, objasnjava, pjeva.. slikovnice dugo nije dozivljavao i svaki moj pokusaj da citamo bi zavrsio i prije no sto bi poceli, jer bi mi on oteo slikovnicu i maknuo je u stranu

Vidim da je ocito cesti problem zapravo i u nama roditeljima, jer ih kuzimo i odmah dajemo sto zatraze, pa zapravo ni nemaju potrebu imenovati sto zele.
Pokusavam ga sad malo drzati na ledu i ne dam mu odmah cim prsticem pokaze, ali primjecujem samo ogromnu dozu frustracije i zacas krece s cendranjem.

Poslano sa mog SM-T310 koristeći Tapatalk
Yava is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2018., 10:22   #2393
Quote:
M.B. kaže: Pogledaj post
meni je baš logopedica u SUVAGU kad sam bila sa starijim prvi put na pregledu rekla da to nije poželjno (ja sam joj rekla da zna pokazati znak za srce (onak sklopi prste u obliku srca)) jer se na taj način samo odgađa da se izrazi verbalno. počne primjenjivati znakovni jezik, pa nema dovoljno motivacije da kaže verbalno. meni to ima smisla.

Sad bi se na ovo kompletnom ERF-u kosa digla na glavi.
Molim vas, nemojte ih slusat. Da razjasnim prvo jedno, SUVAG je kuća osnovana na svojoj metodi koja je iskljucivo govorna. Ta metoda je u uporabi od ranih 60ih godina i od tad se nije promjenila. Ona odlično djeluje određenom dijelu djece ali nijedna metoda nikad nije činkovita svima. A problem je u tome što SUVAG ne nudi alternativu i onda dođu djeca s roditeljima na ERF nakon x godina u SUVAGU gdje su malo ili ništa postigli.
Poanta ovoga je da SUVAG (djelomično i razumljivo) brani i slijepo se drži svoje metode. Ali ono što ne razumijem je zašto šire netočne informacije i negiraju tonu istraživanja provedenih od 60-ih koja za znakove kažu upravo suprotno od ovoga što su vama rekli. Ne znam hoće mi ikada postati jasno zašto je problem priznati i reći "čujte, mi tu radimo tako i tako i evo vidite i sami da to kod vašeg djeteta ne donosi dovoljno dobre rezultate. Ali postoje još brojni pristupi (koje mi zbog prirode kuće ne prakticiramo) a koji bi njemu možda bili bolji." Nego drve po rečenicama i stavovima iz prošlog stoljeća.

Sad poanta poante
Jasno mi je zasto na prvu SUVAGova teorija zvuci logicno ali sva novija istraživanja govore o benefitu znakova kod djece koja imaju zakašnjeli jezični razvoj. Zato što znakovi pripadaju jeziku i potiču i razumijevanje i razvoj produkcije jezika. Govor se ne može razviti bez razvoja jezika a jednom kada dijete preko znakova usvoji dovoljnu bazu jezika, neće mu nedostatati motivacije za govor jer je to prirodni korak dalje. Pa jel trogodišnjem djetetu jednostavnije iz sobe vikati "mama donesi mi..." ili traziti mamu po stanu, pa cekati da ona obrati pažnju i pokazati joj što hoće. Banalan primjer ali iskustvo to potvrđuje. Naravno da ćete imenovati svaki znak koji dijete pokaže i općenito pružati djetetu stalno govorni input.
Da ne kažem da je samo po sebi idiotarija ne poticati i čak gušiti kod djeteta ono što dijete samo, prirodno počne razvijati - u ovom slučaju geste i znakove.

Niste vi adresa za ovakva objašnjenja ali SUVAG nazalost sve to zna i slabo su se pomaknuli u svojim pogledima. Ali ako nekoga uspijem osvijestiti da intuitivno radi dobro usprkos nečijim prastarim stavovima, bolje nego ništa.
verdena is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2018., 10:32   #2394
Sto je ERF?

Sent from my MI 5 using Tapatalk
cjepidlaka is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2018., 10:35   #2395
Quote:
cjepidlaka kaže: Pogledaj post
Sto je ERF?

Sent from my MI 5 using Tapatalk
Edukacijsko-rehabilitacijski fakultet
verdena is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2018., 10:55   #2396
Quote:
Yava kaže: Pogledaj post
Pokusavam ga sad malo drzati na ledu i ne dam mu odmah cim prsticem pokaze, ali primjecujem samo ogromnu dozu frustracije i zacas krece s cendranjem.
nemoj forsirati. kod neke djece pali (kod one lijene koja znaju, pa ih treba malo potaknuti i natjerati), kod neke ne (ona koja imaju govorne probleme). sa svojim sam to isto pokušala dva puta i odustala. užasno ga je isfrustriralo i naljutilo.
gargamišamel is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2018., 10:57   #2397
Quote:
verdena kaže: Pogledaj post
Edukacijsko-rehabilitacijski fakultet
Da ERF, na kojem se čeka na pregled više od godine i pol. U Suvagu bar dodjete na red za pregled i besplatni su, za razliku od ERF-a kojeg uz čekanje godinu i pol još morate i platiti.
Sve me je strah pitati koliko se onda čeka na vježbe na ERF-u, ako tamo uopće ima vježba? Sigurno i to masno naplaćuju.
Sorry, ali luda sa više od toga, već godinu i pol hodam s djetetom po razno raznim doktorima i stručnjacima, i još uvijek stojimo na mjestu, ona ima 3 i pol godine, još ne priča, I povraća mi se kada mi netko kaže sa smješkom, lista čekanja je godinu i pol.
Za godinu i pol mi vise neće ni trebati, jer će biti kasno za bilo što.
bela-12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2018., 13:39   #2398
Quote:
bela-12 kaže: Pogledaj post
Da ERF, na kojem se čeka na pregled više od godine i pol. U Suvagu bar dodjete na red za pregled i besplatni su, za razliku od ERF-a kojeg uz čekanje godinu i pol još morate i platiti.
Sve me je strah pitati koliko se onda čeka na vježbe na ERF-u, ako tamo uopće ima vježba? Sigurno i to masno naplaćuju.
Sorry, ali luda sa više od toga, već godinu i pol hodam s djetetom po razno raznim doktorima i stručnjacima, i još uvijek stojimo na mjestu, ona ima 3 i pol godine, još ne priča, I povraća mi se kada mi netko kaže sa smješkom, lista čekanja je godinu i pol.
Za godinu i pol mi vise neće ni trebati, jer će biti kasno za bilo što.
Liste cekanja bilo gdje pa i na ERF-u su problem na razini drzave i od tamo se jedino mogu rješavati.
Ne mislim i nisam rekla da se u SUVAG ne treba ići (dapače, rekla sam da na jednom dijelu djece njihova metoda pokazuje dobre rezultate) nego sam se referirala na konkretnu uputu i stav oko znakova koji nemaju veze sa napretkom struke i koje pobijaju što rezultati istraživanja a što rezultati u praksi.
verdena is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2018., 14:44   #2399
Quote:
verdena kaže: Pogledaj post
Liste cekanja bilo gdje pa i na ERF-u su problem na razini drzave i od tamo se jedino mogu rješavati.
Ne mislim i nisam rekla da se u SUVAG ne treba ići (dapače, rekla sam da na jednom dijelu djece njihova metoda pokazuje dobre rezultate) nego sam se referirala na konkretnu uputu i stav oko znakova koji nemaju veze sa napretkom struke i koje pobijaju što rezultati istraživanja a što rezultati u praksi.
Zašto bi lista čekanja na ERF-u imala veze sa državom, kada oni nemaju ništa sa zdravstvenim i kod njih se sve plaća? Njih ja gledam isto kao bilo koju drugu privatnu praksu, zato mi i nisu jasne te liste čekanja.
Svi pričaju priče o ranoj intervenciji, a za svaki pregled čekaš od 3 mjeseca do 2 godine, toga ima samo u našoj truloj državi. Trebala sam djeteta prijaviti za pregled čim se rodila.
Svi mi idemo svugdje gdje nas šalju i gdje možemo doći na red, najgore je čekati i ne raditi ništa, dijete nema koristi, a roditelji gube živce jer pomoći djetetu ne mogu sami, jer ne znaju kako, a svi slijezu ramenima i jako im je žao, moš mislit...
bela-12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2018., 16:02   #2400
Quote:
bela-12 kaže: Pogledaj post
Zašto bi lista čekanja na ERF-u imala veze sa državom, kada oni nemaju ništa sa zdravstvenim i kod njih se sve plaća? Njih ja gledam isto kao bilo koju drugu privatnu praksu, zato mi i nisu jasne te liste čekanja.
Svi pričaju priče o ranoj intervenciji, a za svaki pregled čekaš od 3 mjeseca do 2 godine, toga ima samo u našoj truloj državi. Trebala sam djeteta prijaviti za pregled čim se rodila.
Svi mi idemo svugdje gdje nas šalju i gdje možemo doći na red, najgore je čekati i ne raditi ništa, dijete nema koristi, a roditelji gube živce jer pomoći djetetu ne mogu sami, jer ne znaju kako, a svi slijezu ramenima i jako im je žao, moš mislit...
Centar za rehabilitaciju ERF-a je, između ostalog, nastavna baza ERF-a, dakle, pripada fakultetu a fakultet je dio Sveučilišta u Zagrebu. Eto veze s državom i zašto se ne moze zaposliti vise ljudi kao i dodatno povecati upisne kvote na fakultetu. Nisu privatnici. Ugovor s hzzo-om je priča za sebe, stara desetljeće i više a vezana uz širu sliku i pregovore koji se s ministarstvima pokrenu svakih par godina i uvijek iz istog razloga padne sve u vodu.
Osim toga, radi se o centralizaciji i zakonu ponude i potražnje. ERF je referentni centar i obično zadnja stanica ljudima iz cijele Hrvatske koji ne nađu rješenje problema u svom gradu ili ih jednostavno pošalju tamo i zato se i naslažu liste čekanja jer se toliko ljudi slije na isto mjesto i kako bi to drukcije i moglo izgledati s trenutnim kapacitetom i brojem zaposlenih.
Zato kažem, stanje s listama čekanja je svugdje katastrofalno i nazalost se neće riješiti od danas do sutra niti je nastalo zbog toga što se nekome ne da raditi nego zato što nedostaje ljudi koji bi radili.
Otišle smo u off, tema nije ERF niti zagovaram da se ide na ERF po odgovore na sva pitanja. Naravno da je najgore čekati i gubiti vrijeme i da ćete ići tamo gdje možete što prije dobiti termin. Poanta mog komentara o savjetu iz SUVAG-a je upravo to da se ne propušta prepoznati i poticati djetetov napredak u jezičnom razvoju (i oruđe za rad koje dijete samo pruža) samo zato što se to oruđe kosi s načelom zbog koje je osnovana kuća u kojoj dijete prima terapiju i zbog toga što ga oni ne mogu ili ne žele prepoznati i iskoristiti.
verdena is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:47.