Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nekretnine

Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.02.2009., 16:28   #361
Quote:
new member kaže: Pogledaj post
Čekaj, sad sam zbunjena. Postoji vlasnički list na 13m2 i kupoprodajni ugovor između sadašnje vlasnice i firme od koje je kupila (radilo se o novogradnji) na kojem je 20m2. Ja sad planiram kupiti tu garažu i ako ja i sadašnja vlasnica u ugovoru stavimo 20m2 u gruntovnici će kad budem prenosila vlasništvo promijeniti i kvadraturu (ako tražim)? Zvuči mi prejednostavno
Drugo pitanje, ako mi stavimo u ugovor 20m2 i ja dođem u gruntovnicu s tim ugovorom da se upišem da li će to proći samo tako, jer meni to zvuči kao da se uopće ne radi o istoj garaži (što se kvadrature tiče)?!
Ako je u tome problem mislim u kvadraturi onda na teren izlazi sudski vještak u ovom slučaju mjernik. Ako ti kupuješ samo 13 m2 i to i platiš mislim 13 m2 onda ok, ali ako plaćaš 20 m2 onda nije ok za tebe
majdan is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2009., 02:12   #362
Quote:
new member kaže: Pogledaj post
Da li netko zna da li se garaža upisuje u zemljišne knjige u točno onakvoj kvadraturi kakva je? Možda zvuči smiješno, ali planiramo kupiti garažu u zgradi koja je velika 20m2, a u vlasničkom listu je navedeno cca 13m2... nije mi jasno zašto je to tako, kako je na osnovu kupoprodajnog ugovora u kojem piše 20m2 upisano 12?! Koju bi kvadraturu trebalo upisati u novi kupoprodajni ugovor na osnovu kojeg će se prijavljivati porez? Ono što je u VL?
Garaze ti se racunaju isto po kojeficijentu.

Ako je garaza za smjestaj vise auta - kojeficijent je 0.65 sto ti ispadne onda oko 13 m2
Ako je garaza samo za 1 auto - kojeficijent je kojeficijent 1

Ako garaza glasi na ljude od kojih i kupujes u kupoprodajni ugovor prepisujes sve onako kako je u vlasnickom listu da bi rijesila porez (placas porez na 13m2) i jos bitnije kako bi uspjela uknjiziti tu garazu na svoje ime, ne mozes dodavat kvadrate kako ti hoces i kojih nema na papiru (vlasnickom listu) jer gruntovnica automatski to odbija Dakle, prepisi sve od rijeci, broja, slova, sto je na vlasnickom (i na kraju opisa garaze dodaj recenicu i onu koje nema na vlasnickom : sa suvlasnickim dijelom zemljista i zajednickih dijelova i uredjaja zgrade povezanih stvarnim pravima s vlasnistvom posebnog dijela nekretnine temeljem clanka 68 i 370 st.4 Zakona o vlasnistvu i drugim stvarnim pravima) i.... mirno spavaj

Zadnje uređivanje pistacija : 28.02.2009. at 02:22.
pistacija is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2009., 02:29   #363
Quote:
juzba kaže: Pogledaj post
Imam pitanje vezano za povrat poreza, naime ja sam imao kuću, rastao se, prodali kuću novce podijelili, ponovo se oženio i kupio novu kuću, ali prije nego sam se oženio kuća je prepisana na mene, žena je digla kredit i ona ga otplaćuje za tu kuću dakle njoj je to prvokup da li ima pravo na povrat, žena koja mi sređuje te papire je tražila izvod iz matice vjenčanih i kupoprodajni ugovor koji je naravno na moje ime, da li je to dovoljno !
cekaj pitas za povrat ili oslobodjenje...?

ako je za oslobodjenje onda treba i iz MUP-a uvjerenje o prijavi na novu adresu za oboje ( i djecu ako ih imate), dokaz vlasnistva za adresu na kojoj ste stanovali u momentu kupovine kuce.
Nadam se kako ste oboje zatrazili oslobodjenje od placanja jer i ti i ona imate nekakvu osnovu obzirom da u momentu kupovine nisi imao nikakvu drugu nekretninu i da je to nekretnina u kojoj ces zivjeti sa suprugom. E sad, jedino te mozda ne oslobode ako je tvoja 1/2 nekretnine koju si imao sa prvom zenom veca od ove sada...Trazili su vjencani list (a zenio si se nakon sto si kucu kupio) vjerovatno da vas na sto vise kvadrata oslobode...
pistacija is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2009., 18:31   #364
Quote:
pistacija kaže: Pogledaj post
Garaze ti se racunaju isto po kojeficijentu.

Ako je garaza za smjestaj vise auta - kojeficijent je 0.65 sto ti ispadne onda oko 13 m2
Ako je garaza samo za 1 auto - kojeficijent je kojeficijent 1

Ako garaza glasi na ljude od kojih i kupujes u kupoprodajni ugovor prepisujes sve onako kako je u vlasnickom listu da bi rijesila porez (placas porez na 13m2) i jos bitnije kako bi uspjela uknjiziti tu garazu na svoje ime, ne mozes dodavat kvadrate kako ti hoces i kojih nema na papiru (vlasnickom listu) jer gruntovnica automatski to odbija Dakle, prepisi sve od rijeci, broja, slova, sto je na vlasnickom (i na kraju opisa garaze dodaj recenicu i onu koje nema na vlasnickom : sa suvlasnickim dijelom zemljista i zajednickih dijelova i uredjaja zgrade povezanih stvarnim pravima s vlasnistvom posebnog dijela nekretnine temeljem clanka 68 i 370 st.4 Zakona o vlasnistvu i drugim stvarnim pravima) i.... mirno spavaj
Garaža kupljena prije 2 dana, pisala sam sve onako kako je na vlasničkom listu osim naravno ovog dijela kojeg mi savjetuješ, a nema ga na VL... šta je taj članak u zakonu? Šta to znači? Hoću moći sad sve papirnato riješiti s obzirom da nisam to napisala u ugovoru ili ću imati nekih problema?
new member is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2009., 01:23   #365
porez na poklon

Quote:
Lei kaže: Pogledaj post
Ne placas nista. Jedino pazi da ces time izgubiti pravo oslobodjenja poreza za kupnju prve nekretnine ako ces ikada u buducnosti htjeti kupiti nesto drugo
Ja već imam nekretninu na sebe i zanima me da li plaćam porez ako mi roditelji prepišu stan darovnim ugovorom i ako se plaća koliko % na koju cijenu?
roller old is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2009., 20:51   #366
Htjela bih samo upitati, zna li netko od vas, cula sam da ce doci zakon vezan za placanje poreza na neobradjene poljoprivredne povrsine. Da li je to stupilo na snagu? Koliki ce taj porez biti?
Ja ne koristim i ne znam u kakvom su stanju one danas, a ne bi ih prodavala. Koliko je danas po takovom uopce isplativo imati poljoprivrednu povrsinu kao nekretninu?
noemisha is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2009., 15:37   #367
Nisam mogao ništa slično pronaći na forumu pa molim pomoć:

Mjesec dan prije nego li je moja sadašnja supruga (tada djevojka) kupila stan u Splitu od bake je naslijedila trošnu kućicu u Ludini (Moslavina)u kojoj godinama nitko nije živio. U roku od mjesec dana nakon naslijeđivanja a nešto prije kupovine stana prodala ju je za 12000EUR. Stan u Split je kupila za 135000EUR.
Odbijen joj je zahtjev za povrat poreza s objašnjenjem da je imala nekretninu u vlasništvu prije kupnja stana u Splitu. Sad je vjerojatno isto čeka i sa oslobodjenjem poreza na promet (na 50m2).
U zakonu piše da nekretnina mora zadovoljavati infrastrukturalne i osnovne higijensko tehničke uvjete.
Logikom, da naslijeđena kuća rješava stambeno pitanje ne bi vrijedila 12000EUR i ne bi bila u Ludini gdje nije zivjela niti dana (živjela u Zagrebu do 2003, a nakon toga u Splitu).
Postoji li način da se nekretnina ne računa kao riješeno stambeno pitanje?
Unaprijed zahvaljujem.
blento is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2009., 15:19   #368
Angry Ostvarena dobit prodajom stana-porez ???

Dobar dan !

Moj slučaj ide ovako. Kupio sam stan od firme u kojoj radim (javno poduzeće) za 56.384 kn, dakle po tadašnjem tečaju za oko 7800 € otprilike. Stan je 26 kvadrata, dobio sam ga kao samac. Stan mi je prva nekretnina i sve OK. Danas sam dobio za uplatiti oko 4.600 kn poreza na promet jer se porez određuje po procjeniteljevoj procjeni koja je bila oko 12.ooo € i sve je i to OK. Dobio sam popuste na staž, učesnik rata, stan devastiran itd, pa me je izašao 56.384.kn.

U međuvremenu ja stan otkupih te ga prodah za 1000 € po kvadratu tj. 26000 €

No, načuh ja da ću morati platiti i nekakav Porez na ostvarenu dobit na razliku između cijene koju sam platio firmi i cijene po kojoj sam prodao kupcu jer nisam prijavio prebivalište, promijenio osobnu, te bio prijavljen 3 godine u tom stanu ???

Nazvao ja lijepo Poreznu upravu, tražio savjetnika, sve mu to ispričao i čovjek mi reče; pa da, naravno porez je 15% (tu mi je malo pao kamen sa srca jer sam čitao da je porez 25% i sreća što nisam novce potrošio jer poreznu prijavu znaju poslati i nakon 2-3 god)

Ja mu lijepo kažem; znači ispadam kao diler stanova, a ipak mi je to prva "preprodaja," a čovjek mi opet reče ; "pa da !!" i tu završi naša konverzacija.

Sada me zanima hoću li platiti razliku između 7800 € - 26.000 € ili po procjeniteljevoj 12.000 € - 26000 € ?? te da li mi je bolje otići odmah, platiti ili čekati 3 godine, pa me se možda ne sjete
__________________
Istjerujem uroke, demone iz ljudi, lakom metodom-prst u oko !
Bassconnect is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2009., 15:30   #369
Ako si prodao stan unutar 3 godine, po Zakonu plaća se porez na razliku u cijeni. Ako se nije nešto mijenjalo, taj porez je 35%. Ako su prošle 3 godine od kupnje stana, taj porez se ne naplaćuje.

Mislim da po pitanju tog poreza nemaš šta prijavljivati, nego Porezna djeluje u vidu uplatnice .
sara4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2009., 15:53   #370
Quote:
sara4 kaže: Pogledaj post
Ako si prodao stan unutar 3 godine, po Zakonu plaća se porez na razliku u cijeni. Ako se nije nešto mijenjalo, taj porez je 35%. Ako su prošle 3 godine od kupnje stana, taj porez se ne naplaćuje.

Mislim da po pitanju tog poreza nemaš šta prijavljivati, nego Porezna djeluje u vidu uplatnice .
Ma yes, srećom smanjio se porez, prvo sa 35 % ,na 25%, a trenutno je 15%.

I reci mi ako se jedan porez zove npr. porez na promet, kako se taj "moj" porez zove ??

Porez na preprodaju, Porez na ostvarenu dobit preprodajom stana ili sl. ????

Nigdje na internetu ne postoji točan naziv tog poreza

I zašto ne bih ja odmah to lijepo platio, a ne čekao 2 godine uplatnicu
__________________
Istjerujem uroke, demone iz ljudi, lakom metodom-prst u oko !
Bassconnect is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2009., 15:59   #371
porez na dobit se zove
Lei is online now  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2009., 16:59   #372
Aaa... svaki porez je "porez na dobit" ili PDV. Postoji li nekakav naziv kao "Porez na špekulativnu dobit" ili tako nekako za "moj porez" ??

Jer ne oporeziva se svaka transakcija sa 20 ili prije 22%
__________________
Istjerujem uroke, demone iz ljudi, lakom metodom-prst u oko !
Bassconnect is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2009., 18:53   #373
Quote:
Bassconnect kaže: Pogledaj post
Aaa... svaki porez je "porez na dobit" ili PDV. Postoji li nekakav naziv kao "Porez na špekulativnu dobit" ili tako nekako za "moj porez" ??

Jer ne oporeziva se svaka transakcija sa 20 ili prije 22%
uf, ne... pobrkao si loncice. Porezni sustav RH se sastoji od dosta razlicitih poreza. "Porez na dobit" je jedan od drzavnih poreza, a pdv (punim imenom "porez na dodanu vrijednost") totalno drugi. Ne iznose jednako i svaki ima svoja pravila i zakone. Procitaj ovdje vise: http://www.porezna-uprava.hr/porezi/...a.asp?id=b02d1

Na tom linku takodjer kad kliknes na svaki od poreza imas i zakone, pa procitaj zakon o porezu na dobit
Lei is online now  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2009., 19:04   #374
Quote:
Lei kaže: Pogledaj post
uf, ne... pobrkao si loncice. Porezni sustav RH se sastoji od dosta razlicitih poreza. "Porez na dobit" je jedan od drzavnih poreza, a pdv (punim imenom "porez na dodanu vrijednost") totalno drugi. Ne iznose jednako i svaki ima svoja pravila i zakone. Procitaj ovdje vise: http://www.porezna-uprava.hr/porezi/...a.asp?id=b02d1

Na tom linku takodjer kad kliknes na svaki od poreza imas i zakone, pa procitaj zakon o porezu na dobit
Ma krivo sam se i nestručno izrazio. Znam za tu stranicu no ništa konkretno ne piše o nekakvoj "razlici na dobit" te koliko se plaća u postotcima.

Kada sam rekao Porez na dobit je svaki porez onda to tako i je, jer realno svakim porezom nešto plaćaš, samo je razlika u postotcima.

Hvala ti na trudu , no OVDJE sam od lika pod pseudonimom Veteran dobio najpribližniji odgovor.

Inače čovjek jako puno zna o svim propisima, zakonima itd. čak više od našeg Vojkya
__________________
Istjerujem uroke, demone iz ljudi, lakom metodom-prst u oko !
Bassconnect is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2009., 18:47   #375
kad je pitanje koliko poreza ima i kakvi sve jesu, bilo bi zanimljivo čuti od nekog da je branio doktorat ili mag. na osnovu vrsta poreza u hrvatskoj.To bi bilo interesantno negdje objaviti
aammaatteerr is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2009., 15:22   #376
new member a vidjet ces sto ce reci sud , ovisi od referenta do referenta, mislim da bi te mogli odbiti ali ako odbiju, napravi aneks , dodaj onu recenicu sto sam ti rekla i sve ok...


roller old ne placas porez

blento u zalbi napisite sve ovako kao sto si nama rekao, pokusaj dokazati da nema zadovoljavajuce uvjete za zivot

bassconnect neces platiti porez na dobit ako si u momentu prodaje te nekretnine bio prijavljen u MUP/u na adresu nekretnine koju prodajes, ako ih tako direktno pitas vidjet ces da ce ti u poreznoj reci isto ovako Cak nema ni period koliko moras biti prijavljen na adresu stana kojeg prodajes. Oni samo gledaju MOMENT prodaje i jesi li bio prijavljen na toj adresi pa onda put pod noge i u Mup i prijavi se na taj stan

Zadnje uređivanje pistacija : 08.03.2009. at 15:33.
pistacija is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2009., 12:55   #377
Pozdrav ekipo....
htio priupitat sve koji se kuze u oslobadanje placanja poreza na nekretnine za malu pomoc
dakle,radi se o mojoj mami...ona je imala stan
taj stan je kupljen, ugovorom iz 99. i aneksom iz 2000.god..na osnovu toga ugovora i aneksa mami je uknjizen stan na nju 15 7.2005 god.
i mi smo podigli vlasnicki list i stan prodali 11.08.2005....al u meduvremenu gospoda kojoj smo prodali stan nije otisla na gruntovnicu da preda zahtjev za vlasnicki list..pa je prije nje vlasnik od kojeg smo mi kupili stan se zalio na nase resenje o vlasnistvu..pa su nam ponistili vlasnicki list(a mi smo vec bili prodali stan) i vratili nas na Predbiljezbu(dok se taj spor ne rijesi-on se rijesio nagodbom i vlasnik prije nas je potpisao i stan je presao na gospodu poslije nas)
dakle to se sve odvijalo u 2005 i 2006..dok nije presao stan 1/1 na gospodu koja je kupila od nas.
a mama je od 2000 kad je napravljen ugovor je bila samo predbiljezena na stan..dakle nije bila pravno vlasnica
e sada je uzela stan u novogradnji...koji bi trebali bit papiri gotovi nadamo se do kraja godine....jos nismo napravili glavni ugovor
pa je nakon malo buckuris-price moje pitanje...jel ima mama pravo na oslobadanje od placanja poreza kao na prvu nekretninu..s obzirom da je ona bila upisana na stan samo nekoliko dana u 2005,pa su nam ponistili a kasnije je stan presao na novu vlasnicu s vlasnika od kojeg smo mi kupili
citao sam zakon,al nemogu protumacit ga kvalitetno
hvala punoooo
pozz
comi1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2009., 08:47   #378
comi... bitna je kvadratura stana koju je imala i prodala; porezna gleda moment kupovine, dakle, ako u momentu kupovine nije imala nikakvu nekretninu na svoje ime, i preda sve ostale dokumente za oslobodjenje, postoji sansa da je oslobode. ako kupuje veci stan od onog sto je prodala , sigurno ce je osloboditi na kvadraturu do 50m2 a na ostalu (razliku) kvadrature ce platiti porez. S druge strane gledajuci, postoji sansa i da je odbiju ako kupuje manji stan od onog sto je imala (jer eto imala je stan koji je zadovoljavao njene potrebe) pa ako je ne oslobode nek se zali... . hoce li je osloboditi ovisi stvarno od referenta do referenta. Druga olaksavajuca stvar je i ta da ako kupuje stan od firme (d.o.o.) placa porez samo na zemljiste na kojem je stan sto otprilike izadje 1-2% makismalno od navedene kupoprodajne cijene, koji iznos je puno manji od recimo 5%.... porezna je cudna ustanova

Zadnje uređivanje pistacija : 11.03.2009. at 08:52.
pistacija is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2009., 11:23   #379
mama je imala 42m2 a sada ce uzet 35m2(+garaza) u novogradnji(d.o.o.)..a nema nista na sebi upisano nikakavo vlasnistvo od 2006 godine.(tog stana-42m2)
a taj stan koji je kupila 2000. je uredno platila na njega porez(jer tek je poslije izasao zakon za "prvu nekretninu")
Znaci,porezna ima uvida i koristi se podatcima unatrag?!(jer ipak nema na sebi 3-4 godine nikakve nekretnine...)
ova moja situacija je znaci...onako 50-50...a kada bi mama uzimala veci onda bi 100% bila oslobodjena od placanja poreza?!
i to na svih 50m2 ili bi to samo bilo na razliku od 50-42= 8m2 koje bi prosla bez poreza?!
hvala puno,na odgovoru pistacija
comi1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2009., 15:57   #380
Porezna ima uvid je li ona ima ista na svoje ime ili nema i da je prodala stan. Kao sto rekoh mozda ce platiti a mozda i nece(mislim na ovaj od 35m2 + garaza). Ima osnovu za oslobodjenje jer nema nikakvu nekretninu na svoje ime + kupuje stan u kojem namjerava zivjeti ali porezna joj moze reci da je imala nekretninu koja je zadovoljavala njene potrebe pa nek se zali... Opet ponavljam pogodnost je ta ako kupuje stan od firme a ne fizicke osobe jer i da je ne oslobode porez ce platiti max. 2 % od cijene na kupoprodajnom.
Ako kupuje veci stan (gledas kvadrate na vlasnickom listu) od onog sto je prije prodala sigurna sam 100% da nece platiti porez, npr. ako kupi 43, 44, 49 ili 50m2 ali ako kupi 54m2, na 50m2 ne placa porez a na 4 m2 placa...ili ak kupi 60m2 na 50 ne placa na 10 placa... Imaj na umu ako i kad je oslobode placanja poreza taj stan ne smije prodati 5 godina jer ako ga ranije proda platit ce iznos za koji je i dobila oslobodjenje...

Zadnje uređivanje pistacija : 11.03.2009. at 16:04.
pistacija is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:55.