Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.03.2010., 18:44   #2061
bila sam na pravilniku za trudnice, tamo pise da je nepohodno 6mj, svatko kaže nešto drugo...

DA LI NETKO IMA PROVJEREN INFO.

Hvala puno!
DuhovnaM is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2010., 18:52   #2062
Da, potrebno je 6 mjeseci u komadu da bi se dobio puni iznos na koji ste prijavljeni za prvih 6 mjeseci porodiljskog
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2010., 18:55   #2063
Imaj na umu da mjesec u kojem ideš na bolovanje/porođajni ne ulazi u taj obračun.
__________________
It could have been...
lili p. is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2010., 19:07   #2064
Quote:
kiss me kaže: Pogledaj post
Da, potrebno je 6 mjeseci u komadu da bi se dobio puni iznos na koji ste prijavljeni za prvih 6 mjeseci porodiljskog
Znači onih 18mj pada u vodu?!
DuhovnaM is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2010., 19:08   #2065
Quote:
lili p. kaže: Pogledaj post
Imaj na umu da mjesec u kojem ideš na bolovanje/porođajni ne ulazi u taj obračun.
to je za predpostavit.
Tnx
DuhovnaM is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2010., 19:09   #2066
Zaposleni roditelj ili samozaposleni roditelj, koji ne ispunjava uvjet staža osiguranja u trajanju od
najmanje 12 mjeseci neprekidno, za vrijeme korištenja prava utvrđenih ovim Zakonom ima pravo na
naknadu plaće koja iznosi 50% proračunske osnovice.


Evo ovo sam našla...
Po tome cu dobivat 2000kn naknade prvih 6mj.
DuhovnaM is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2010., 19:28   #2067
Quote:
branko1982 kaže: Pogledaj post
Eto nalazimo se u teskim vremenima gdje zavrsava ona uzrecica:"KO RADI ne boji se gladi"

Naime zaposlen sam vec punih 5 god u jednom restoranu.
Prilikom zaposljavanja potpisao sam ugovor o radu i krenuo u posao.
Mlad sam i nisam obracao pozornost o tome kako me se isplacuje tj. nije me bilo briga dobivam li placu preko racuna ili "na ruke"..
Posla ima,placa stize uredno i sve 5..
Medjutim poceli su problemi prije god dana...
Placa je kasnila al eto opet bi je vidio..
Trenutno mi duguje placu za 6 mjeseci i posto sam dobio ponudu za drugi posao odlucio sam porazgovarati sa "sefom" da rijesimo dugovanja i da se mirno rastanemo...
Takodjer sam saznao da mi kroz mojih 5 godina rada nisu uplaceni doprinosi ...
Odgovor koji sam dobio od "sefa" je da se malo strpim dok posao ne krene a po pitanju doprinosa samo je vijesto skretao temu...
E sad, molim da mi netko poblize objasni sto mogu da ucinim,dali da se naplatim i trazim da mi plati zaostale doprinose ili da se naplatim pa ga gonim sudski??
E, da ne zaboravim napomenuti da nisam imao niti jedan godisnji odmor kroz 5 god..
Sposoban sam radnik,nikada nisam kasnio,i obavljao sam posao vise nego zadovoljavajuce za svoga poslodavca..
Molim pomoc...
Kod vas je došlo do povrede obveza iz radnog odnosa vezanih za isplatu plaće , doprinosa i korištenja godišnjeg odmora.
U ugovoru o radu ste dogovorili plaću s poslodavcem i njegova je obveza bila da Vam taj iznos mjesečno isplaćuje i dostavlja vam obračun plaće u kojemu je vidljivo kako istu isplaćuje bruto I i II , doprinosi , porez i prirez, pretpostavljam da taj obračun niste dobivali.Obveza je bila poslodavca da Vam u vremenu od početka rada do danas usklađuje plaću sa zakonskim odredbama o najnižoj plaći ako nije isplaćivao veći iznos . Plaća se može isplaćivati "na ruke " , odnosno preko blagajne poslodavca što ne znači da ju poslodavac isplaćuje samo u netu bez obveznih davanja državi ,dakle uplaćuje Vam doprinose i sva ostala davanja . Navodite da Vam za pet godina rada nije uplaćivao doprinose , što znači da za pet godina rada nemate mirovinski staž osiguranja odnosno imate umanjenu mirovinsku osnovicu. Obzirom da već pet godina Prezna uprava nije pokrenula ovrhu , a i pitanje je da li će to učiniti , imate pravo pokrenuti sudski postupak u kojemu ćete tražiti na temelju zaključenog ugovora o radu uplatu doprinosa za mirovinsko osiguranje . Naime može se dogoditi da zatvori poslovni subjekt ako je obrt i radna knjižica se zaključuje s danom zadnje uplate doprinosa za mirovinsko, ili pokrene stečaj ", a to većina čini, radi ne isplate plaće radnicima i uplate doprinosa, i u tom postupku ako ima stečajne mase koja se može unovčiti namiruju se doprinosi .
Vezano za godišnji odmor to je najteži prekršaj poslodavca , prijava Inspekciji rada, a može se pokrenuti sudski spor za godišnji odmor - priznanje prava i naknadu štete za neiskorišteni godišnji odmor.
Ne znam kako i od čega živite jer ne primate plaću šest mjeseci, nešto se događa , nema posla ili ne želi platiti ? Upozorite ga , ako ne plati jedini način je sudska tužba- Općinski sud gdje je sjedište firme. Sugeriram Vam da provjerite u MIO .. sigurno niti sebi ne isplaćuje plaću a isto tako niti doprinose .... pozdrav
STELA SHIBA is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2010., 19:29   #2068
Quote:
kiss me kaže: Pogledaj post
Ne kužim ovo "da se naplatim" - na što se to odnosi?
Na naplatu u oliku inventara, prometa ili posjeta prijatelja?.
Pa posto ne primam placu preko racuna dobivam je "na ruke",trebam pricekati da me isplati jer ako odem mozda nikada ne vidim te novce a kako da ja dokazem da mi duguje???
branko1982 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2010., 19:36   #2069
Pa, nema isplatnice sa tvojim potpisom da si primio plaću u gotovini...
__________________
It could have been...
lili p. is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2010., 19:45   #2070
Quote:
STELA SHIBA kaže: Pogledaj post
Ne znam kako i od čega živite jer ne primate plaću šest mjeseci, nešto se događa , nema posla ili ne želi platiti ?
Konobar sam,svaki dan kapne neka kunica nama konobarima i eto tako se zivi..
Upozorio sam ga da mi isplati place,no njegov odgovor je da se strpimo malo dok ne krene posao..
Inace ljeti radimo vrlo dobro..
branko1982 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2010., 19:47   #2071
Quote:
lili p. kaže: Pogledaj post
Pa, nema isplatnice sa tvojim potpisom da si primio plaću u gotovini...
Znam,ali ako odem, i ne dobijem place kome da se zalim???
branko1982 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2010., 19:54   #2072
Ako i ostaneš možeš ne dobiti plaće, zar ne?
Onda ti je tužba jedino rješenje, nažalost.
__________________
It could have been...
lili p. is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2010., 01:31   #2073
Quote:
lili p. kaže: Pogledaj post
Ako i ostaneš možeš ne dobiti plaće, zar ne?
Onda ti je tužba jedino rješenje, nažalost.
Ono sto ja pokusavam reci je kako da ja dokazem da mi duguje 6 placa? Ili da se tuzba svodi samo na neplacene doprinose??
branko1982 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2010., 07:17   #2074
Quote:
branko1982 kaže: Pogledaj post
Ono sto ja pokusavam reci je kako da ja dokazem da mi duguje 6 placa? Ili da se tuzba svodi samo na neplacene doprinose??
U radnom sporu je postupak slijedeći: Napišete TUŽBU i u njoj navedete tužbene zahtjeve: nije mi platio plaću u iznosu od XY kuna bruto za mjesec taj , godine te , te tražim da mi isplati sva dugovanja s doprinosima + zatezna kamata . Obveza je poslodavca da dokaže na sudu da Vam je plaću isplatio , a ne na Vama da nije . Uz tužbu priložite ugovor o radu jer je to pravni osnov za taj spor.
Sve što nije plaćeno u skladu sa zakonom nije plaća ... ako je kapunulo na ruke kao što kažete , to će poslodavac morati dokazati da je plaća i koliko, a što će ga koštati puno više nego što misli, jer se radi o kaznenom djelu, i to isticati u sudskom postupku nije dobro?
Meni je jasno o kakvom se poslovanju radi pogotovo u ugostiteljstvu,samo je to priča koja će jednog dana morati prestati ,oni koji mogu poslovati i plaćati radnike će opstati , a ovi drugi će morati shvatiti da se poslovanjem ne mogu baviti svi i ne snositi rizik....potražite si posao gdje će Vas uredno plaćati a sa sadašnjim poslodavcem završite priču ....
STELA SHIBA is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2010., 09:27   #2075
Neto plaća smije biti isplaćena u gotovini. Kao dokaz se prilaže blagajnička isplatnica koju potpisuju i poslodavac i djelatnik.
__________________
It could have been...
lili p. is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2010., 09:27   #2076
NEPLACANJE DOPRINOSA

Dobro jutro,
za nevjerovati je sto se sve dogadja.....
Ne mogu li se na neki nacin takvi ugostiteljski objekti etiketirati,...znam da bi za to trebao netko svoj posao malo bolje raditi,znamo to mnogi,......pojacati kontrole,obznaniti,zatvoriti,..ali kako znati,mnogi od nas ne bi u takav lokal vise usli niti kavu popiti.....
Nesto se mora uciniti........
Poslodavci varaju drzavu, a uskoro nece biti sredstava za isplatu ionako malih mirovina...
Pozdrav

Alexazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2010., 17:07   #2077
Quote:
branko1982 kaže: Pogledaj post
Pa posto ne primam placu preko racuna dobivam je "na ruke",trebam pricekati da me isplati jer ako odem mozda nikada ne vidim te novce a kako da ja dokazem da mi duguje???
Mislim da bi bilo pametno da se nekako strpiš još do ljeta, jer i sam kažeš da tada dobro radite i onda se pokušaš namiriti za svoje plaće.
U krajnjoj varijanti, ako vidiš da ti šef bez obzira na bolji promet ne nadoknađuje zaostatke, onda i ti imaš pravo na prljavu igru - pričekaj dok ne ode na par dana godišnjeg i uzmi si od prometa

Sve to što tebi @Stela piše je divno i krasno... ali to je samo teorija

Quote:
Alexazg kaže: Pogledaj post
Poslodavci varaju drzavu, a uskoro nece biti sredstava za isplatu ionako malih mirovina...
Pozdrav

Za početak ne bi trebala ući u dućane u koje sigurno redovito ulaziš, kad bi se ravnala po tome ko je fer prema radnicima.

Naravno da poslodavci varaju državu, jer im je to jedini način da opstanu.
Imaš li ti pojma kolika su davanja i za što sve se plaća državi?
Ovdje ti govorim i s pozicije bivšeg poslodavaca koji je svoj posao napravio iz ničega, vlastitim sredstvima i kreditima i na kraju je država od svakog mog prodanog artikla dobila više nego ja koja sam uložila svoje novce u to.
I na kraju, kad je računica poslovanja krenula prema minusu i kad sam to zatvorila, na bburzi nisam imala nikakva prava! Apsolutno nikakva!
A državi sam za sve te godine u obliku raznih doprinosa, prireza, poreza i bog te pitaj čega sve ne, naplaćala doslovce milione kuna
A ja nisam mogla dobiti ni 100 kuna jednokratne pomoći
kiss me is offline  
Odgovori s citatom Received Infraction
Old 19.03.2010., 17:34   #2078
Quote:
kiss me kaže: Pogledaj post
Mislim da bi bilo pametno da se nekako strpiš još do ljeta, jer i sam kažeš da tada dobro radite i onda se pokušaš namiriti za svoje plaće.
U krajnjoj varijanti, ako vidiš da ti šef bez obzira na bolji promet ne nadoknađuje zaostatke, onda i ti imaš pravo na prljavu igru - pričekaj dok ne ode na par dana godišnjeg i uzmi si od prometa

Sve to što tebi @Stela piše je divno i krasno... ali to je samo teorija



Za početak ne bi trebala ući u dućane u koje sigurno redovito ulaziš, kad bi se ravnala po tome ko je fer prema radnicima.

Naravno da poslodavci varaju državu, jer im je to jedini način da opstanu.
Imaš li ti pojma kolika su davanja i za što sve se plaća državi?
Ovdje ti govorim i s pozicije bivšeg poslodavaca koji je svoj posao napravio iz ničega, vlastitim sredstvima i kreditima i na kraju je država od svakog mog prodanog artikla dobila više nego ja koja sam uložila svoje novce u to.
I na kraju, kad je računica poslovanja krenula prema minusu i kad sam to zatvorila, na bburzi nisam imala nikakva prava! Apsolutno nikakva!
A državi sam za sve te godine u obliku raznih doprinosa, prireza, poreza i bog te pitaj čega sve ne, naplaćala doslovce milione kuna
A ja nisam mogla dobiti ni 100 kuna jednokratne pomoći
Ja na forumu pomažem ljudima da se snađu u stvarnosti i riješe problem na zakonit način ako je moguće ?, i ne pišem o teoriji jer ona tu nije bitna , nego o praksi , a kako se bavim tom praksom da ne bi sebe reklamirala i bila u sukobu interesa govorim ne o apstraktnim stvarima nego o mogućim i zakonitim. Stoga Vam ne savjetujem nikakva namirenja iz prometa jer je to protuzakonito i nikakve "prljave igre". Ispada da vam ta isplata odgovara jer ne poduzimate zakonske mogućnosti koje Vam proizlaze iz ugovora o radu. Ja Vas samo želim usmjeriti i pomoći ,na portalu piše RADNO PRAVO itd , pa se toga i držim i objašnjavam Vaš problem u smislu da ga možete riješiti i razumiti , a na Vama je da donesete odluku. U Hrvatskoj ima na tisuće poslodavaca pod navodnim znacima koji nisu dorasli vođenju poslovanja, uskraćuju prava radnicima kao ovaj Vama, i državi ne plaćaju obveze. No, radi rupa u zakonima i nesposobnosti državnih organa održavaju se na ovakav divlji način.
STELA SHIBA is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2010., 18:13   #2079
Stela ja ne osporavam zakonitost vaših postova, ali čovjek pita koji je najsiguniji način da dođe do svojih plaća, a ne najispravniji.

Može on dignut tužbu i dobit parnicu, ali ako je u pitanju d.o.o. i ako ode u stečaj on si to svoje riješenje o pravu na isplatu i sve kamate ovog svijeta može uokvirit i objesit u wc
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2010., 18:37   #2080
kiss me, ovdje nije dozvoljeno posredno ili neposredno pozivanje na kažnjiva djela ili podržavanje takvih djela u postovima, kao niti poticanje na bilo kakve nezakonite aktivnosti:

Pravila

Držite se savjeta u okviru zakona.
Suey is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:09.