Natrag   Forum.hr > Društvo > Život u dvoje > Rastave

Rastave Read me first

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.07.2008., 17:32   #21
Da bas tako.
ombia is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2010., 08:58   #22
Bračna terapija - odakle krenuti, iskustva?

Čini mi se da je jednom davno bila slična tema, pa se ispričavam odmah ako ponavljam...

MM i ja smo se odlučili na bračnu terapiju i ja uzela od svojeg dr. opće prakse uputnicu, ali sad nisam sigurna od kuda krenuti, ima li tko da je išao, kakva su iskustva, u koju bolnicu, odnosno, kod kojeg dr. itd.?

hvala!
__________________
Do not dwell in the past, do not dream of the future, concentrate the mind on the present moment.
alennaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2010., 09:01   #23
Quote:
alennaa kaže: Pogledaj post
Čini mi se da je jednom davno bila slična tema, pa se ispričavam odmah ako ponavljam...

MM i ja smo se odlučili na bračnu terapiju i ja uzela od svojeg dr. opće prakse uputnicu, ali sad nisam sigurna od kuda krenuti, ima li tko da je išao, kakva su iskustva, u koju bolnicu, odnosno, kod kojeg dr. itd.?

hvala!
koliko ja znam jedino možeš privatniku terapeutu, ostalo je banana.
imperija is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2010., 09:05   #24
Ja išao u obiteljski centar koji je formiran kao vladina neprofitna udruga, pa mi dobro došlo da prije shvatim neke stvari
Crodra is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2010., 11:01   #25
mene nešto kopka:
zašto partneri nisu jedno prema drugom iskreni i popustljivi, nego im treba treća osoba, neki nepoznati stručnjak, pred kojim se otvore?

zar ne bi trebalo bit lakše bez toga trećega? očito da nije, al ne znam zašto...

kako je jedan forumaš komentirao, na koncu opet sve ovisi o dobroj volji partnera...
__________________

ljudi opraštaju sve osim iskrenosti
damst is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2010., 11:12   #26
Quote:
larazg kaže: Pogledaj post
Nije da pametujem ali eto razgovaram sa ljudima (pogotovo sa ženama) koje su na taj način učvrstile svoje već poremećene bračne odnose.

Ako postoji motivacija, možete krenuti na bračnu terapiju, pokušati popraviti odnos, riješiti probleme koje vas muče.

Ipak, prije spašavanja ljubavnog odnosa treba nužno odbaciji kritiziranje partnera, prijezir prema partneru, svoj obrambeni stav i zatvaranje u sebe jer su to obrasci ponašanja koji su najveći i razarači veza općenito.

bezobzira koliko je velik jaz između vas i partnera, netko mora napraviti prvi korak i ne odustati na baš prvim preprekama bračne krize.
ma naravno da bracna pomaze. cak i u jako kriznim stanjima. bitno je samo da obje strane zele ici terapeutu, a ne da jedna strana inzistira, a druga pristane da bi izbjegla svadju. cesto se zna desiti da terapeut predlozi da svako iz para krene i na svoju individualnu terapiju sto mislim da je odlicna ideja, ali ako nije unutar zdrastvenog sistema vraski skupo.

cak sam cula da vani neki parovi idu kod bracnog terapeuta da bi se kvalitetno rastali. znaci donjeli odluku da je brak gotov, ali krenu na terapiju da bi minmalizirali traumu koja donosi sam razvod.
__________________
Unfuck yourself
Nausikaja is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2010., 11:13   #27
Quote:
damst kaže: Pogledaj post
mene nešto kopka:
zašto partneri nisu jedno prema drugom iskreni i popustljivi, nego im treba treća osoba, neki nepoznati stručnjak, pred kojim se otvore?

zar ne bi trebalo bit lakše bez toga trećega? očito da nije, al ne znam zašto...

kako je jedan forumaš komentirao, na koncu opet sve ovisi o dobroj volji partnera...
Lijep je Crodra rekao-pomognu ti da progledaš,i vidiš ono što već znaš,a nećeš si priznati.
Ne može ti netko ugraditi čip,ili partneru,i onda je sve super.
Ako i dođe do i promjene,to je kratkotrajno.Brzo se vraća staro lice.
sama45 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2010., 11:30   #28
Quote:
sama45 kaže: Pogledaj post
Lijep je Crodra rekao-pomognu ti da progledaš,i vidiš ono što već znaš,a nećeš si priznati.
Ne može ti netko ugraditi čip,ili partneru,i onda je sve super.
Ako i dođe do i promjene,to je kratkotrajno.Brzo se vraća staro lice.
a sa savjetnikom se ne vraća staro lice?

mene je moja zvala da joj se, negdje na kraju njenih individualnih tretmana pridružim, al je moj stav bio, ako dođem tamo s njom, i ako savjetniku ispričam isto ono što govorim i njoj, (a kad ja to pričam, efekta nema) i ako savjetnik meni da za pravo, a morao bi bar u nekom dijelu jer sam ja taj koji je popuštao, a ne ona, da će to na nju djelovat loše.

odnosno, ako bi prihvatila stav stručnjaka koji se bar dijelom poklapa s mojim, što bi to značilo za mene? opet ništa, opet nije poslušala mene, nego stručnjaka? bi li tako bilo i s nekim sljedećim važnim problemom?
__________________

ljudi opraštaju sve osim iskrenosti
damst is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2010., 11:30   #29
Quote:
damst kaže: Pogledaj post
mene nešto kopka:
zašto partneri nisu jedno prema drugom iskreni i popustljivi, nego im treba treća osoba, neki nepoznati stručnjak, pred kojim se otvore?

zar ne bi trebalo bit lakše bez toga trećega? očito da nije, al ne znam zašto...

kako je jedan forumaš komentirao, na koncu opet sve ovisi o dobroj volji partnera...
možda baš zato jer je treća osoba (koja je usput i stručnjak, što ne škodi, zar ne?) objektivna i nema funkciju suda koji će presuditi koja je strana "više kriva" za probleme (jer uvijek su obje strane krive), već pomaže da se neke stvari realnije sagledaju, i možda po prvi puta priznaju sebi i partneru...
... barem se ja nadam da će to tako izgledati
__________________
Do not dwell in the past, do not dream of the future, concentrate the mind on the present moment.
alennaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2010., 12:07   #30
Quote:
larazg kaže: Pogledaj post
Imam jedno pitanje...

Da li ste prije nego što ste se odlučili razvesti (pokrenuti postupak mirenja pa razvoda) pokušali pomoći na način da ste otišli bračnom terapeutu???
Nemam osobnog iskustva sa brakom, ali jedna od najbližih prijateljica je svim silama pokušala spasiti svoj brak što je uključivalo i odlaske tarapeutu. Možda bi i bilo koristi da on nije na te sastanke išao sa stavom da ona ima njega slušat, on je muško, ima krov nad glavom, hranu na stolu i što joj više treba. A on "samo" traži svoju slobodu, izlaske sa prijateljima, da mu bude skuhano i čisto, popeglano, da ona brine za dijete ... Žalosno je da je stan njegov, ali režije, hranu i sve ostalo financira ona jer se njemu već dugo ne radi.
Hvala Bogu, odustala je i od terapije i poslala idiota dovraga.

Vjerujem da, ako postoji želja sa obje strane, to može pomoći. Ali ako postoji želja sa obje strane, često u tome nije potreban niti posrednik
hopeless_ri is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2010., 12:10   #31
Quote:
alennaa kaže: Pogledaj post
možda baš zato jer je treća osoba (koja je usput i stručnjak, što ne škodi, zar ne?) objektivna i nema funkciju suda koji će presuditi koja je strana "više kriva" za probleme (jer uvijek su obje strane krive), već pomaže da se neke stvari realnije sagledaju, i možda po prvi puta priznaju sebi i partneru...
... barem se ja nadam da će to tako izgledati
koliko ona, uz najbolju volju, može bit objektivna? koliko ona može u par seansi donijet kvalitetne zaključke i smjernice?
__________________

ljudi opraštaju sve osim iskrenosti
damst is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2010., 12:16   #32
Quote:
damst kaže: Pogledaj post
koliko ona, uz najbolju volju, može bit objektivna?
A kakva bi bila, subjektivna?

Quote:
koliko ona može u par seansi donijet kvalitetne zaključke i smjernice?
To ti je jednim dijelom kao popravljanje automobila. Za nekakav popravak, ti ćeš potrošiti cijelo popodne uz koloplet psovki i kletvi - možda ćeš i uspjeti, biti sav zaflekan i imati onaj osjećaj "Ja, Chuck Norris i više nitko". Taj isti kvar će mehaničar, u opremljenoj radionici, sa svim potrebnim alatom, riješiti za petnaestak minuta.

Koliko god svi mi htjeli biti jedinstveni, koliko god vjerujemo da je naš slučaj jedan, jedini i neponovljiv, nije baš tako. Vidiš da se i na forumu sveudilj ponavlja desetak obrazaca problema, a tek iznimno naleti neka fakat drugačija situacija.
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2010., 12:57   #33
Quote:
damst kaže: Pogledaj post
koliko ona, uz najbolju volju, može bit objektivna? koliko ona može u par seansi donijet kvalitetne zaključke i smjernice?
ne vidim razloga da psihoterapeut/psihijatar bude subjektivan.
nitko i nije rekao da se radi o par seansi, rezultati se rijetko kada vide preko noći u svemu u životu, a kako bi onda mogla postojati "instant" terapija.

uostalom, javiti ću se povratno ovdje kada odradimo prvu terapiju. za sada imam pozitivan stav i otvoren um.
__________________
Do not dwell in the past, do not dream of the future, concentrate the mind on the present moment.
alennaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2010., 13:10   #34
Quote:
Lord Byron kaže: Pogledaj post
A kakva bi bila, subjektivna?
objektivna u smislu... evo dajem vam garanciju, držite se moje šprance ponašanja i riješili ste sve probleme?



Quote:
To ti je jednim dijelom kao popravljanje automobila. Za nekakav popravak, ti ćeš potrošiti cijelo popodne uz koloplet psovki i kletvi - možda ćeš i uspjeti, biti sav zaflekan i imati onaj osjećaj "Ja, Chuck Norris i više nitko". Taj isti kvar će mehaničar, u opremljenoj radionici, sa svim potrebnim alatom, riješiti za petnaestak minuta.
ma daj, te usporedbe mehaničkih radnji i psihologije... kad bi se to moglo uspoređivati, svi bi bili racionalni...

Quote:
Koliko god svi mi htjeli biti jedinstveni, koliko god vjerujemo da je naš slučaj jedan, jedini i neponovljiv, nije baš tako. Vidiš da se i na forumu sveudilj ponavlja desetak obrazaca problema, a tek iznimno naleti neka fakat drugačija situacija.
obrazac je, ili ćete uspjet ili nećete.
__________________

ljudi opraštaju sve osim iskrenosti
damst is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2010., 13:11   #35
Quote:
alennaa kaže: Pogledaj post
ne vidim razloga da psihoterapeut/psihijatar bude subjektivan.
nitko i nije rekao da se radi o par seansi, rezultati se rijetko kada vide preko noći u svemu u životu, a kako bi onda mogla postojati "instant" terapija.

uostalom, javiti ću se povratno ovdje kada odradimo prvu terapiju. za sada imam pozitivan stav i otvoren um.
ne mislim subjektivan u smislu da će ga jedan od partnera smantat svojom verzijom priče, nego uspješan na zadovoljstvo oba partnera...
__________________

ljudi opraštaju sve osim iskrenosti
damst is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2010., 13:23   #36
Quote:
damst kaže: Pogledaj post
ne mislim subjektivan u smislu da će ga jedan od partnera smantat svojom verzijom priče, nego uspješan na zadovoljstvo oba partnera...
Zašto onda govoriš o "objektivnosti"?

Naravno da nema garancije. Ako ljudima nije stalo ili ako su ljudi temeljito pogrešni jedan za drugoga, nema tog stručnjaka koji će spasiti taj brak.
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2010., 15:38   #37
garancije nema. kod automehaničara ima.

zato, ta usporedba je nelogična.
__________________

ljudi opraštaju sve osim iskrenosti
damst is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2010., 15:54   #38
Quote:
damst kaže: Pogledaj post
garancije nema. kod automehaničara ima.

zato, ta usporedba je nelogična.
Nemoj se ljutiti, ali toliko si temeljito i duboko pogrešno shvatio sve što sam napisao, da stvarno nema smisla objašnjavati rečenicu po rečenicu.

Nevezano: "objektivnost" je riječ s posve jasno određenim značenjem.
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2010., 15:59   #39
shvatio sam da je tvoja poanta i usporedba sasvim drugačijeg smisla.... ajmo dalje...
__________________

ljudi opraštaju sve osim iskrenosti
damst is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2010., 19:15   #40
Dobar bračni terapeut uopće ne spašava brak nego osvjećuje zaračene strane da vide u čemu je problem pa ako to žele rješiti ok(uz njegovu pomoć), ako ne žele onda se rastanu(uz njegovu pomoć).
imperija is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:22.