Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija > Teologija i religijska praksa

Teologija i religijska praksa Religije/denominacije, teološka i ostala vjerska pitanja

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.09.2013., 23:31   #2021
Quote:
piramida4 kaže: Pogledaj post
GDJE SAMO?
Možeš odgovoriti?
GDJE?

Gdje još?

Gdje to piše?
ILI - piše - NE RADI NIKAKOVA LIKA! - ?
Pročitaj što pišeš u svome odgovoru: Bog je rekao u 2. BZ da se ne radi nikakva lika, a potom je naredio da se likovi kerubina i serafina naprave! I još je govorio o mnogim svetim predmetima koji se imaju štivati!

Sve to dokazuje da 2. BZ nije rečena u bukvalnom i bukvalističkom smislu!
__________________
Ljubav je Božja ocean bezobalni...i mistirijum postojanja Sokolovo oro Koga ki odiš mome za voda Blagosloven jesi Gospodi
Rade Kumitkata1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2013., 23:35   #2022
Quote:
piramida4 kaže: Pogledaj post
MATEJ 26,
(63) Isus je šutio. Reče mu veliki svećenik: "Zaklinjem te Bogom živim: Kaži nam jesi li ti Krist,
Sin Božji?"
(64) Reče mu Isus: "Ti kaza! Štoviše, kažem vam: Odsada ćete gledati Sina Čovječjega gdje sjedi zdesna Sile i dolazi na oblacima nebeskim."
(65) Nato veliki svećenik razdrije haljine govoreći: "Pohulio je! Što nam još trebaju svjedoci! Evo, sada ste čuli hulu!
-------------------------

Svećenik pita Isusa – Da li si ti Sin Božji?
Isus odgovara – Ti kaza
što znači potvrda - Jesam, ja sam Sin Božji.
Isus sa izrečenim ¬– Ti kaza – potvrđuje da je On Sin Božji.
Svećenik na Isusovu potvrdu da je On Sin Božji,
tvrdi da je Isus pohulio,
jer se pravio Sinom Božjim.
Koja je to hula?
Isus je rekao istinu – Sin je Božji.
Isus nije rekao – Ja sam Bog.

Ali svećenik je to tako lažno prikazao,
da je Isus rekao da je On Bog.
Ali Isus to nije rekao. Isus nije nikada nigdje rekao – ja sam Bog.
Isus je lažno optužen.
Svećenik je izjednačio Isusovu izjavu
– Ja sam Sin Božji, sa Ja sam Bog.

Isus je lažno optužen i na temelju lažne optužbe pogubljen.
Svećenik je lažno prikazao da je Isus izjavio da je On Bog.

“I zato još više gledahu Židovi kako bi ga ubili što ne samo kvaraše Subotu nego i Ocem Svojim nazivaše Boga i građaše se Jednak Bogu.” (Ivan 5,18).
__________________
Ljubav je Božja ocean bezobalni...i mistirijum postojanja Sokolovo oro Koga ki odiš mome za voda Blagosloven jesi Gospodi
Rade Kumitkata1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2013., 06:19   #2023
Quote:
Rade Kumitkata1 kaže: Pogledaj post
Pročitaj što pišeš u svome odgovoru: Bog je rekao u 2. BZ da se ne radi nikakva lika, a potom je naredio da se likovi kerubina i serafina naprave! I još je govorio o mnogim svetim predmetima koji se imaju štivati!

Sve to dokazuje da 2. BZ nije rečena u bukvalnom i bukvalističkom smislu!
Tako govoriš da biš mogao opravdati ono što si napravio ikona u svojoj PC.
Ali - to je kontra gornjega.

Zapamti - dozvola SAMO za Kerubine SAMO u HRAMU.
NIGDJE DRUGDJE.
NIŠTA DRUGO sem Kerubina u HRAMU.

Hrama nema - nema dozvole za raditi bilo što -
kao što piše u 2.BZ.

Možeš ti iskretati koliko hoćeš da opravdaš ono što
kod Boga Jahve nećeš moći opravdati.
-----------

Ostaje fakat!
PC krši 2.BZ.
piramida4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2013., 06:27   #2024
Quote:
Rade Kumitkata1 kaže: Pogledaj post
“I zato još više gledahu Židovi kako bi ga ubili što ne samo kvaraše Subotu nego i Ocem Svojim nazivaše Boga i građaše se Jednak Bogu.” (Ivan 5,18).
Isus je imao OVLAŠTENJE Od Boga Jahve da radi neke promjene.
Jedna od promjena je - nema više SMRTNE kazna za Subotu.

A PC izbacila Subotu i prešla na prvi dan tjedna koji nema ni ime!
PC krši 4. BZ.
PC prekraja 4.BZ i Subotu prekrštava u Dan Gospodnji!

Sve uredbe ljudske - ne Biblijske.

Isus nije lagao kada je reko da Mu je Bog Otac.
I ljudima je Bog - Otac.
Da li si ti zbog toga što ti je BOG Jahve - Otac,
JEDNAK SA BOGOM?

Nisi - kao što ni Isus nije.

Zapamti - Isus je LAŽNO optužen.
Optužba je bila izjednačavanje
Božji Sin - i - Bog.

A to su 2 različita pojma.
Onaj koji izjednačava
Bog i Božji Sin - UBIO JE ISUSA.
Da li i ti to radiš?
piramida4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2013., 20:47   #2025
Quote:
piramida4 kaže: Pogledaj post
Tako govoriš da biš mogao opravdati ono što si napravio ikona u svojoj PC.
Ali - to je kontra gornjega.

Zapamti - dozvola SAMO za Kerubine SAMO u HRAMU.
NIGDJE DRUGDJE.

NIŠTA DRUGO sem Kerubina u HRAMU.

Hrama nema - nema dozvole za raditi bilo što -
kao što piše u 2.BZ.

Možeš ti iskretati koliko hoćeš da opravdaš ono što
kod Boga Jahve nećeš moći opravdati.
-----------

Ostaje fakat!
PC krši 2.BZ.
Hm, samo toliko od silnog "proučavanja Biblije"???

Bog ni na jednom mjestu ne kaže da se to smije raditi samo i isključivo u hramu!

Uostalom, On to i ne govori za hram, već za šator od sastanka! Tek kasnije, kada je šator od sastanka zamijenjen hramom, Bog je naredio da se kipovi kerubina naprave tamo. Znači, nije "samo za hram" već i za šator i za hram. Pošto starozavjetna koncepcija vjere podrazumijeva postojanje samo jednog hrama, onog u Jeruzalemu, onda je ovo rečeno za taj hram. Novozavjetna koncepcija vjere u Boga podrazumijeva više hramova, pa se ovo u kršćanstvu primjenjuje na sve hramove.

U svakom slučaju, Bog je ovakvim naredbama o izgradnji kerubina i njihovih slika u hramu jasno dao do znanja da se 2. BZ ne smije bukvalistički tumačiti, jer ako bi se tumačila, onda bi oni koji to čine, kao ti primjerice, učinili i samoga Boga prestupnikom zapovijedi koje je Sam On dao!

Toliko o tome.
__________________
Ljubav je Božja ocean bezobalni...i mistirijum postojanja Sokolovo oro Koga ki odiš mome za voda Blagosloven jesi Gospodi
Rade Kumitkata1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2013., 19:11   #2026
Quote:
Rade Kumitkata1 kaže: Pogledaj post
Hm, samo toliko od silnog "proučavanja Biblije"???
Da!
Samo to!
Božja Javhina riječ je jasna - NE RADI,
a ti kontra Jahvine riječi!

Quote:
Bog ni na jednom mjestu ne kaže da se to smije raditi samo i isključivo u hramu!
Kaže - jasno i glasno.
Nego ZA GDJE naređuje da se radi?
Imaš li neki stih - kao - radite na svakom mjestu svog sastanka,
radite po Crkvama, radite u Sinagogama,...
Ima li takove naredbe?
ILI - U HRAMU?

Quote:
Uostalom, On to i ne govori za hram, već za šator od sastanka!

ŠTO je dozvoljeno napraviti u Šatoru sastanka?
NIŠTA!
Izlazak 25,18
Skuj i dva kerubina od zlata za oba kraja Pomirilišta.

2 kerubina su na Kovčegu koji se je preselio iz Šatora u Hram.
NEMA NIČEGA!

Quote:
Tek kasnije, kada je šator od sastanka zamijenjen hramom, Bog je naredio da se kipovi kerubina naprave tamo.
Samo još 2 kipa, 2 kerubina - koja nitko od ljudi običnih nikada nije ni vidio.
Ostalo su sličice -KERUBINA - NE SVETOG SAVE, NE ISUSA, NE...

Quote:
Znači, nije "samo za hram" već i za šator i za hram.
Gore vidimo da nije tako kako tvrdiš,
nego želiš opravadati - ono što se NE MOŽE opravdati.

Quote:
Pošto starozavjetna koncepcija vjere podrazumijeva postojanje samo jednog hrama, onog u Jeruzalemu, onda je ovo rečeno za taj hram. Novozavjetna koncepcija vjere u Boga podrazumijeva više hramova, pa se ovo u kršćanstvu primjenjuje na sve hramove.
Ne postoji VIŠE Hramova!
SAMO JE JEDAN HRAM!
A taj je za sada - SRUŠEN.

Imaš li jasni stih - RADITE Kipove svetaca, slike Marije, Kipove Isusa,
u svojim Crkvama?
NEMA!
Znači - ne govoriš istinu!

Quote:
U svakom slučaju, Bog je ovakvim naredbama o izgradnji kerubina i njihovih slika u hramu jasno dao do znanja da se 2. BZ ne smije bukvalistički tumačiti, jer ako bi se tumačila, onda bi oni koji to čine, kao ti primjerice, učinili i samoga Boga prestupnikom zapovijedi koje je Sam On dao!
Bog Jahve je Ubijao ljude,
a istovremeno je zabranio ljudima ubijati ljude!

Po tebi - Bog Jahve je PRESTUPNIK!
Jak ti je nauk!

-----------------
Ja - po tebi - neću Bukvalistički tumačiti
6.BZ - ne ubi - pa ću tebe ubiti jer ne misliš isto kao i ja,
jer u tom slučaju - ubistvo je dozvoljeno.

TO je tvoje NEBukvalistički.

Quote:
Toliko o tome.
Da - toliko - JER želiš opravdati ono što se krivo radi,
a nemaš stiha potpore za to.
Bježiš!
piramida4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2013., 11:58   #2027
Quote:
piramida4 kaže: Pogledaj post
Da!
Samo to!
Božja Javhina riječ je jasna - NE RADI,
a ti kontra Jahvine riječi!
Da, Jahvina, tj. Kristova, riječ je NE RADI, a onda On odmah potom pokaže da se te riječi ne trebaju bukvalistički shvaćati i kako se trebaju shvaćati.
Quote:
Kaže - jasno i glasno.
Nego ZA GDJE naređuje da se radi?
Imaš li neki stih - kao - radite na svakom mjestu svog sastanka,
radite po Crkvama, radite u Sinagogama,...
Ima li takove naredbe?
ILI - U HRAMU?
Ne kaže nigdje SAMO U HRAMU SMIJETE TO IZRADITI! Najprije govori za šator od sastanka, a potom za hram, što ćeš, pa ni za ta dva mjesta ne govori SAMO TAMO TO SMIJETE!

Quote:
[/B]
ŠTO je dozvoljeno napraviti u Šatoru sastanka?
NIŠTA!
Izlazak 25,18
Skuj i dva kerubina od zlata za oba kraja Pomirilišta.

2 kerubina su na Kovčegu koji se je preselio iz Šatora u Hram.
NEMA NIČEGA!


Samo još 2 kipa, 2 kerubina - koja nitko od ljudi običnih nikada nije ni vidio.
Ostalo su sličice -KERUBINA - NE SVETOG SAVE, NE ISUSA, NE...
Dakako, rekao je da se izvezu po zavjesi u šatoru i likovi kerubina Nije ni mogao reći Svetog Save, jer Sveti Sava tada nije postojao, a ni Krist se nije još utijelovio.


Quote:
Gore vidimo da nije tako kako tvrdiš,
nego želiš opravadati - ono što se NE MOŽE opravdati.
Već sam opravdao, to je jasno.



Quote:
Ne postoji VIŠE Hramova!
SAMO JE JEDAN HRAM!
A taj je za sada - SRUŠEN.
Postoji. Nakon Kristovog dolaska svaki se čovjek smatra za hram Božji. Također, taj hram u Jeruzalemu nakon Kristovog dolaska gubi onaj smisao koji ima u Starom Zavjetu, a mjesta okupljanja kršćana postaju pravi hramovi, jer ono što je u Starom zavjetu bilo jedenje žrtve (gulaba ili što od stoke) to je pričest postalo za Krista, a mjesta okupljanja kršćana postala su mjesta pričešćivanja kršćana, a samim tim i novozajvetni hramovi.

Quote:
Imaš li jasni stih - RADITE Kipove svetaca, slike Marije, Kipove Isusa,
u svojim Crkvama?
NEMA!
Znači - ne govoriš istinu!
Pa ako ima stihova koji govore "radite kipove kerubina i slike serafina" onda se njihov kontekst može primjeniti i na slikanje svetih Božjih ljudi, jer je Krist došao da posveti ne samo duhovna bića, već i ljudska, a u tom smislu su kerubini i serafini isto sa ljudima.


Quote:
Bog Jahve je Ubijao ljude,
a istovremeno je zabranio ljudima ubijati ljude!

Po tebi - Bog Jahve je PRESTUPNIK!
Jak ti je nauk!
Nije, već po tebi. Bog je rekao "Ne ubij", a potom je mnogim starozavjetnim osobama, Davidu, Mojseju i drugima govorio da treba da ubijaju u određenim situacijama neznabošce. Po tvome Jahve je prestupnik, a ne po meni. Ja tvrdim da Bog nije dao Zapovijedi da bi se bukvalistički tumačile, već u kontekstu vremena u kojem su se dale.

Quote:
-----------------
Ja - po tebi - neću Bukvalistički tumačiti
6.BZ - ne ubi - pa ću tebe ubiti jer ne misliš isto kao i ja,
jer u tom slučaju - ubistvo je dozvoljeno.

TO je tvoje NEBukvalistički.


Da - toliko - JER želiš opravdati ono što se krivo radi,
a nemaš stiha potpore za to.
Bježiš!
Sve što sam rekao ima svoju potvrdu u stihovima, a te stihove znamo svi, ne? To su opća mjesta, makar za vjerujućeg čovjeka koji je čitao Pismo. E sada, oni koji znaju Pisma iz nekih internet "priručnika" i smiješnih video klipova samozvanih "poznavaoca i negatora Pisma" ne znaju ta mjesta. Treba još da učiš
__________________
Ljubav je Božja ocean bezobalni...i mistirijum postojanja Sokolovo oro Koga ki odiš mome za voda Blagosloven jesi Gospodi
Rade Kumitkata1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2013., 19:48   #2028
Quote:
Rade Kumitkata1 kaže: Pogledaj post
Da, Jahvina, tj. Kristova, riječ je NE RADI, a onda On odmah potom pokaže da se te riječi ne trebaju bukvalistički shvaćati i kako se trebaju shvaćati.
Ne kaže nigdje SAMO U HRAMU SMIJETE TO IZRADITI! Najprije govori za šator od sastanka, a potom za hram, što ćeš, pa ni za ta dva mjesta ne govori SAMO TAMO TO SMIJETE!
Dakako, rekao je da se izvezu po zavjesi u šatoru i likovi kerubina Nije ni mogao reći Svetog Save, jer Sveti Sava tada nije postojao, a ni Krist se nije još utijelovio.
Već sam opravdao, to je jasno.
Postoji. Nakon Kristovog dolaska svaki se čovjek smatra za hram Božji. Također, taj hram u Jeruzalemu nakon Kristovog dolaska gubi onaj smisao koji ima u Starom Zavjetu, a mjesta okupljanja kršćana postaju pravi hramovi, jer ono što je u Starom zavjetu bilo jedenje žrtve (gulaba ili što od stoke) to je pričest postalo za Krista, a mjesta okupljanja kršćana postala su mjesta pričešćivanja kršćana, a samim tim i novozajvetni hramovi.
Pa ako ima stihova koji govore "radite kipove kerubina i slike serafina" onda se njihov kontekst može primjeniti i na slikanje svetih Božjih ljudi, jer je Krist došao da posveti ne samo duhovna bića, već i ljudska, a u tom smislu su kerubini i serafini isto sa ljudima.
Nije, već po tebi. Bog je rekao "Ne ubij", a potom je mnogim starozavjetnim osobama, Davidu, Mojseju i drugima govorio da treba da ubijaju u određenim situacijama neznabošce. Po tvome Jahve je prestupnik, a ne po meni. Ja tvrdim da Bog nije dao Zapovijedi da bi se bukvalistički tumačile, već u kontekstu vremena u kojem su se dale.
Sve što sam rekao ima svoju potvrdu u stihovima, a te stihove znamo svi, ne? To su opća mjesta, makar za vjerujućeg čovjeka koji je čitao Pismo. E sada, oni koji znaju Pisma iz nekih internet "priručnika" i smiješnih video klipova samozvanih "poznavaoca i negatora Pisma" ne znaju ta mjesta. Treba još da učiš
Ja sam te upozorio - a ti nadalje - po svojoj savjesti.

-----------------------------------------------------------
Objasni mi molim te još samo ovo:

Izlazak 20,4 Ne pravi sebi lika ni obličja bilo čega što je gore na nebu, ili dolje na zemlji, ili u vodama pod zemljom.

Koji su to likovi i obličja?
Tko je to na Nebu, na Zemlji ili u vodama pod Zemljom?
Na što se odnosi gornji stih?
piramida4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2013., 23:23   #2029
Quote:
piramida4 kaže: Pogledaj post
Ja sam te upozorio - a ti nadalje - po svojoj savjesti.

-----------------------------------------------------------
Objasni mi molim te još samo ovo:

Izlazak 20,4 Ne pravi sebi lika ni obličja bilo čega što je gore na nebu, ili dolje na zemlji, ili u vodama pod zemljom.

Koji su to likovi i obličja?
Tko je to na Nebu, na Zemlji ili u vodama pod Zemljom?
Na što se odnosi gornji stih?
Na što se odnosi taj stih objašnjava sljedeći stih, koji glasi: "Ne klanjaj im se niti im služi. Jer ja, Jahve, Bog tvoj, Bog sam ljubomoran. "

Iz ovoga je jasno da se stih iz Izlaska 20, 4 odnosi na one likove koje ljudi obožavaju, tj one likove od kojih ljudi prave bogove - idole, a ne na sve likove.
__________________
Ljubav je Božja ocean bezobalni...i mistirijum postojanja Sokolovo oro Koga ki odiš mome za voda Blagosloven jesi Gospodi
Rade Kumitkata1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2013., 00:55   #2030
Quote:
Rade Kumitkata1 kaže: Pogledaj post
Na što se odnosi taj stih objašnjava sljedeći stih, koji glasi: "Ne klanjaj im se niti im služi. Jer ja, Jahve, Bog tvoj, Bog sam ljubomoran. "

Iz ovoga je jasno da se stih iz Izlaska 20, 4 odnosi na one likove koje ljudi obožavaju, tj one likove od kojih ljudi prave bogove - idole, a ne na sve likove.
Ja vidim u PC - ikone Isusa, svetaca,...
kojima se ljudi klanjaju!

Što je to onda?
piramida4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2013., 08:34   #2031
Quote:
piramida4 kaže: Pogledaj post
Ja vidim u PC - ikone Isusa, svetaca,...
kojima se ljudi klanjaju!

Što je to onda?
A kada se ljudi poklone predsedniku države ili kraljici, ili kada se u sudovima klanjaju sudijama, ili kada se poklonimo starijem čovjeku iz poštovanja, onda oni te ljude, po tvojoj logici, smatraju za svoja božanstva, je li?
__________________
Ljubav je Božja ocean bezobalni...i mistirijum postojanja Sokolovo oro Koga ki odiš mome za voda Blagosloven jesi Gospodi
Rade Kumitkata1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2013., 08:46   #2032
Quote:
Rade Kumitkata1 kaže: Pogledaj post
Pročitaj što pišeš u svome odgovoru: Bog je rekao u 2. BZ da se ne radi nikakva lika, a potom je naredio da se likovi kerubina i serafina naprave! I još je govorio o mnogim svetim predmetima koji se imaju štivati!

Sve to dokazuje da 2. BZ nije rečena u bukvalnom i bukvalističkom smislu!
to samo jos jednom dokazuje da je biblija puna tisucama proturjecnosti , a ova je samo jos jedna u nizu............a vama nepreostaje nista drugo nego da se izvlacite iz blata silovanjem texta!Sramotno!!!

Quote:
Rade Kumitkata1 kaže: Pogledaj post
Da, Jahvina, tj. Kristova
Trebao bi se napokon odluciti dali je Jahvina ili Kristova , jer i mala djeca znaju Jahve predstavlja svemogucega boga , a Krist znaci Mesija odnosno pomazanik , znaci titula samo preuzeta sa poganskog grckog...
...pa cak i u tvojoj svetoj knjizi pise da su pomazani bili ne samo ljudi nego i stupovi i lonci itd.....................stoga ti u svojoj bizarnosti od vjere zapravo vrijedjas boga(ako on uopce postoji)izjednacujuci ga sa pomazanim stvorenjima ili predmetima

Zadnje uređivanje Meadow : 18.09.2013. at 12:30. Reason: spajanje postova
bestvy77 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2013., 16:07   #2033
Quote:
bestvy77 kaže: Pogledaj post
to samo jos jednom dokazuje da je biblija puna tisucama proturjecnosti , a ova je samo jos jedna u nizu............a vama nepreostaje nista drugo nego da se izvlacite iz blata silovanjem texta!Sramotno!!!
Baš si se uzrujao, vidim! Ova rečenice samo pokazuje koliko ne znaš što je Biblija i kako se ona tumači. Hehehe, "apologeti" koji "osporavaju" ono što ne razumiju


Quote:
Trebao bi se napokon odluciti dali je Jahvina ili Kristova , jer i mala djeca znaju Jahve predstavlja svemogucega boga , a Krist znaci Mesija odnosno pomazanik , znaci titula samo preuzeta sa poganskog grckog...
Otkad jezik može biti "poganski"??? )))
Quote:
...pa cak i u tvojoj svetoj knjizi pise da su pomazani bili ne samo ljudi nego i stupovi i lonci itd.....................stoga ti u svojoj bizarnosti od vjere zapravo vrijedjas boga(ako on uopce postoji)izjednacujuci ga sa pomazanim stvorenjima ili predmetima
A što, ti si sada predstavnik agnostika i ateista??? Lijepo, lijepo, nisam znao

U mojoj Svetoj knjizi piše da će Bog poslati Mesiju koji će spasiti ljude i da će on biti Sin Božji. Ta riječ "Mesija" samo je prevedena na grčki od strane kršćanskih autora (apostola Luke i Pava) riječju "Krist" (originalno - Hristos), tako da, čak i kada bismo mogli teorijeski kazati da postoji nešto kao što je "poganski jezik", onda riječ Krist ne bi mogla da uđe u tu kategoriju ni pod kojim uvjetom...
__________________
Ljubav je Božja ocean bezobalni...i mistirijum postojanja Sokolovo oro Koga ki odiš mome za voda Blagosloven jesi Gospodi
Rade Kumitkata1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2013., 16:19   #2034
Ja imam pitanje za pravoslavnog kolegu i molim da na pitanje odgovori isključivo on, nitko drugi.

Sjećam se još kao studentica Katoličkog bogoslovnog fakulteta u jednoj godini studija odlučila sam se za izborni kolegij: Duhovnost kršćanskog istoka. U sklopu kolegija između ostaloga dobili smo knjigu kojoj se i danas, nekoliko godina kasnije rado iznova vraćam, Ispovjest ruskog hodočasnika.
Kako hezihazam ima tri stupnja: čišćenje, prosvjetljenje i pobozanstvenje, zanima me dali molitva srca koja je provucena kroz cijelu knjigu, pripada ovom trećem stupnju??

I, također molim preporuku za knjigu koja govori o Srpskoj pravoslavnoj Crkvi u Svjetskom vijeću Crkava (ako postoji).
Hvala!
BoleynAnne is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2013., 17:07   #2035
Quote:
BoleynAnne kaže: Pogledaj post
Ja imam pitanje za pravoslavnog kolegu i molim da na pitanje odgovori isključivo on, nitko drugi.

Sjećam se još kao studentica Katoličkog bogoslovnog fakulteta u jednoj godini studija odlučila sam se za izborni kolegij: Duhovnost kršćanskog istoka. U sklopu kolegija između ostaloga dobili smo knjigu kojoj se i danas, nekoliko godina kasnije rado iznova vraćam, Ispovjest ruskog hodočasnika.
Kako hezihazam ima tri stupnja: čišćenje, prosvjetljenje i pobozanstvenje, zanima me dali molitva srca koja je provucena kroz cijelu knjigu, pripada ovom trećem stupnju??

I, također molim preporuku za knjigu koja govori o Srpskoj pravoslavnoj Crkvi u Svjetskom vijeću Crkava (ako postoji).
Hvala!
Molitva srca može se stjeći (kao dar Božji) još tijekom očišćenja srca (ukoliko se čovjek aktivno trudi u preobražaju svoje grešne naravi), a proizvodi iste su, kasnije, prosvijetljenje i pobožanstvenje. Ne preporučam bez iskusnog, iskusnog duhovnika prakticiranje Isusove molitve!

Što se tiče SPC u SSC nema knjiga, ali ima dosta tekstova koji se direktno ili indirektno bave tim problemom. One su usko vezane za temu ekumenizma. Evo jednog teksta: http://www.verujem.org/teologija/bulovic.htm

Što
__________________
Ljubav je Božja ocean bezobalni...i mistirijum postojanja Sokolovo oro Koga ki odiš mome za voda Blagosloven jesi Gospodi
Rade Kumitkata1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2013., 17:37   #2036
Bez brige, ne mislim prakticirati molitvu srca, bar ne za sada.

Hvala na odgovoru!

Hilarije iz Poitiersa (oko 320. godine) u djelu De trinitate koje se sastoji od 12 knjiga, u drugoj knjizi knjizi govori kako je istoku vise stalo naglasiti razlike u Trojstvu, dok je zapadu vise stalo da istakne jedinstvo Trojstva. Od toga kreću problemi istoka i zapada počevši s Nicejom 325. gdje je problem usia/hipostasis.
Ono sto mene zanima, danas zanima, da ne odem previše u širinu, tebi osobno koliko je stalo do communia, odnosno koinonie?
BoleynAnne is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2013., 18:23   #2037
Quote:
BoleynAnne kaže: Pogledaj post
Bez brige, ne mislim prakticirati molitvu srca, bar ne za sada.

Hvala na odgovoru!

Hilarije iz Poitiersa (oko 320. godine) u djelu De trinitate koje se sastoji od 12 knjiga, u drugoj knjizi knjizi govori kako je istoku vise stalo naglasiti razlike u Trojstvu, dok je zapadu vise stalo da istakne jedinstvo Trojstva. Od toga kreću problemi istoka i zapada počevši s Nicejom 325. gdje je problem usia/hipostasis.
Ono sto mene zanima, danas zanima, da ne odem previše u širinu, tebi osobno koliko je stalo do communia, odnosno koinonie?
Slažem se sa Hilarijem, no ovdje nije izražena prava bit problema. Istok je inzistirao na izrazu osoba (hipostasis/ipostas), a zapad, budući da se susretao sa potrebom objasniti jedinstvo Božje zapao u nauk koji niječe ili značajno ukida osobnost Svete Trojice. Tu je nastao problem.

Meni je osobno izuzetno stalo do communia, kao i svakom zrelom pravoslavnom kršćaninu. Ovdje mislim da sa pravoslavne strane nigdje ne postoji problem, već da neki prave problem više iz političkih razloga, nego li teološko - dogmatskih.
__________________
Ljubav je Božja ocean bezobalni...i mistirijum postojanja Sokolovo oro Koga ki odiš mome za voda Blagosloven jesi Gospodi
Rade Kumitkata1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2013., 18:30   #2038
Okej, necu se sad vraćati u 325., odnosno 318. i početak Arijanske krize u Crkvi.
Sto vise se bavim crkvenom povijesti, to vise uviđam uistinu prave razloge koji dovode do onog sto se dogodilo 1054.
Uistinu se slažem s tobom!

Hvala i svako dobro!
BoleynAnne is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2013., 19:42   #2039
Quote:
Rade Kumitkata1 kaže: Pogledaj post
A kada se ljudi poklone predsedniku države ili kraljici, ili kada se u sudovima klanjaju sudijama, ili kada se poklonimo starijem čovjeku iz poštovanja, onda oni te ljude, po tvojoj logici, smatraju za svoja božanstva, je li?
Ljudi znaju da je predsjednik - čovjek i ništa više.
Ne klanjaju se predsjedniku - kao Bogu Jedinome.

----------------------
Ti u tvojoj Crkvi naučavaš da je Isus = Bog!
Ljudi koji se klanjaju Ikoni Isusa - klanjaju se Isusu kao Bogu
.

Jel tako?
--------------------------
piramida4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2013., 21:43   #2040
Quote:
BoleynAnne kaže: Pogledaj post
Okej, necu se sad vraćati u 325., odnosno 318. i početak Arijanske krize u Crkvi.
Sto vise se bavim crkvenom povijesti, to vise uviđam uistinu prave razloge koji dovode do onog sto se dogodilo 1054.
Uistinu se slažem s tobom!

Hvala i svako dobro!
Samo da se pojasnim svoj stav još malo. Kada kažem da biih želio communio jednoga dana, prije toga bih želio da dogmatske razlike budu riješene, jer smatram da njemu mora prethoditi usklađivanje nauka Crkve onome nauku koji su ispovijedali Koncili Jedinstvene Crkve (do 1054.). Kada se problematične točke dovedu na svoje mjesto, smatram da može da dođe do kinonije. To silno želim i molim se Bogu da do toga jednom dođe. Na to sam mislio. Među svijetom (jednom dijelu samo) koji nije dovoljno upućen u teologiju javljaju se negativne reakcije kada se spomene neka potencijalna zajednica u budućnosti i takve reakcije dolaze prije svega iz političkih razloga. Inače, svaki zreli kršćanin, pravoslavni, želi da se problemi riješe i da svi stupe u punini u Crkvu Kristovu.
__________________
Ljubav je Božja ocean bezobalni...i mistirijum postojanja Sokolovo oro Koga ki odiš mome za voda Blagosloven jesi Gospodi
Rade Kumitkata1 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:39.