Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija > Teologija i religijska praksa

Teologija i religijska praksa Religije/denominacije, teološka i ostala vjerska pitanja

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.08.2011., 14:50   #41
Quote:
adriene kaže: Pogledaj post
Imam jedno pitanje koje me jako muči pa bih bila jako zadovoljna kad bih čula vaša mišljenja. Znači, danas sam u razgovoru sa svojom majkom saznala nešto što nisam dosad znala. Prije nekoliko godina, u trenutku kada je mislila da boluje od teške bolesti, zavjetovala se da će imati treće dijete ukoliko bude dobro. No, prošle su godine i godine, ona je dobro, al i dalje smo tu samo moja sestra i ja, a mami će uskoro 42 godine. Uvijek je mislila da ima još vremena, a ni financijska situacija tad nije bila bajna pa mislim da je i to utjecalo. Danas sam u razgovoru s njom vidjela da je to strašno muči, a od danas ni ja ne mogu biti mirna jer kao vjernik doista smatram da je neizvršenje zavjeta smrtni grijeh.
Molim Vas za savjet, a ne izrugivanje i nadam se da sam temu postavila na pravo mjesto...
Ako, zbog bilo kojeg razloga, nece biti djeteta, neka poprica sa fratrom i napravi nesto drugo umjesto toga Tvoja mama najbolje zna zasto joj nije uspjelo ispuniti zavjet i zasto se tada zavjetovala, ali ako nije ispalo kako je taj trenutak mislila, ne znaci da ne moze vise ama bas nista napraviti. Moze naprimjer raditi nesto dobrovoljno za obespravljenu djecu, i sigurna sam da se moze sjetiti i necega drugoga. Sretno
__________________
"The richer you are, the richer your family is, and the richer your country is, the more likely it is that you will find life so good that you will choose to blow your brains apart."
Spot Perdita is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2011., 15:01   #42
Quote:
VeronikaN kaže: Pogledaj post
Što kršćani svih nominacija misle o zavjetovanju vjernika?
U smislu: pogodba s Bogom!
Cisto u smislu pogodbe: samo po sebi to ne mora biti problematicno. Tko se zavjetuje da ce naprimjer postiti odredeno vrijeme i dodatno jos nesto napraviti jer zeli pomoc spada pod normalan odnos i shvacanje istoga. Osoba je svjesna da bez muke nema jabuke i polazi od principa reciproteta u odnosu s Bogom.

Jedino bih napomenula da se dobro promisli prije nego sto se zavjetuje jer uglavnom tu zna zastekati.
__________________
"The richer you are, the richer your family is, and the richer your country is, the more likely it is that you will find life so good that you will choose to blow your brains apart."
Spot Perdita is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2011., 11:44   #43
Tko je bio najstariji Noin sin, a tko drugi?
Lajoš55 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2011., 19:08   #44
što se to događa s vatikanom zadnjih mjeseci? prvo dozvola kondoma kod prostitutki (ok, u nekim slučajevima), ali je potpuno besmisleno pričati o kondomima kad je dovoljan grijeh što se netko prostituira. i kao to nije dovoljno, papa SAMO vjernicima u madridu ovih dana oprašta pobačaj. možda bi ovo trebalo u zasebnu temu jer ne znam kako si vatikan u trenucima IMO veće krize u katoličkoj crkvi dopušta tako neke besmislenosti
Trina Moe is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2011., 21:05   #45
Quote:
Trina Moe kaže: Pogledaj post
što se to događa s vatikanom zadnjih mjeseci? prvo dozvola kondoma kod prostitutki (ok, u nekim slučajevima), ali je potpuno besmisleno pričati o kondomima kad je dovoljan grijeh što se netko prostituira. i kao to nije dovoljno, papa SAMO vjernicima u madridu ovih dana oprašta pobačaj. možda bi ovo trebalo u zasebnu temu jer ne znam kako si vatikan u trenucima IMO veće krize u katoličkoj crkvi dopušta tako neke besmislenosti
Nije kondom dozvoljen. Upravo ovo što kažeš da je već grijeh ako se netko prostituira, ukazuje da ne treba tu stvar (krivo) pojednostavljivati, kao što su mediji činili. Ono što se je htjelo reći jest da je upotreba kondoma, u nekim slučajevima, prvi korak prema moralizaciji, prvi djelić odgovornosti prema zaštiti svog i tuđeg života.

Što se tiče pobačaja, posrijedi je oprost kazne ekskomunikacije. A tu ovlast nemaju svi većenici automatski, već je ona pridržana biskupima, koji onda redovito tu ovlast proširuju i na župnike, kanonike pokorničare, starješine samostana i upravitelje svetišta, a u vrijeme došašća i korizme i svakom svećeniku (u slučaju smrtne opasnosti tu ovlast ima svaki svećenik, čak i ako je inače lišen ovlasti ispovijedanja). Znači, svaki vjernik može dobiti taj oprost kod svog biskupa ili župnika. E sada, kako se je u Madridu okupilo puno ljudi koji će se ispovijediti, a koji su možda ekskomunicirani zbog grijeha pobačaja, Vatikan je proširio ovlast oprostiti kaznu ekskomunikacije i na nazočne svećenike za vrijeme tog skupa. To proizlazi iz brige da svi koji to žele, mogu zaista već u Madridu biti pomireni s Bogom i Crkvom, te da se vrate u okrilje Crkve. Inače bi morali prvo se vratiti kući i potražiti svog biskupa ili župnika, a ovako će im to sve biti olakšano, te će moći zaista aktivno sudjelovati u vjerskim obredima u Madridu.
__________________
Kasno sam te uzljubio, ljepoto tako stara i tako nova, kasno sam te uzljubio! (sv. Augustin)
danijel12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2011., 11:18   #46
Bok svima...jednog dana dok sam razmišljala ...na jedno pitanje nisam znala odgovor..pa sam se htjela savjetovati s vama..a pitanj gladi ali je Bog opasan?? Molim vas da malo bolje promislite....
citty-cat is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2011., 14:51   #47
Quote:
citty-cat kaže: Pogledaj post
Bok svima...jednog dana dok sam razmišljala ...na jedno pitanje nisam znala odgovor..pa sam se htjela savjetovati s vama..a pitanj gladi ali je Bog opasan?? Molim vas da malo bolje promislite....
Ovisi kako uzmeš. No, uglavnom, Bog je Ljubav. On sudi po pravdi. Znači, ako vjerujemo da je On najpravedniji, onda znači da je "opasan" za one koji neidu Njegovim putem.

Jer kako kaže Pismo: Zaista, zaista, kažem vam: tko sluša moju riječ i vjeruje onomu koji me posla, ima život vječni i ne dolazi na sud, nego je prešao iz smrti u život.

Mi ljudi imamo potpunu slobodu odlučivanja. Sad je na svakome da odluči što je za njega najbolje.

Znači, nemaš frke ako ako se trudiš biti u skladu sa onim što je Krist naučavao.

Jer On će na kraju biti Sudac...
Marihi is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2011., 15:07   #48
Quote:
citty-cat kaže: Pogledaj post
Bok svima...jednog dana dok sam razmišljala ...na jedno pitanje nisam znala odgovor..pa sam se htjela savjetovati s vama..a pitanj gladi ali je Bog opasan?? Molim vas da malo bolje promislite....
Da si malo ozbiljnije postavila ovo pitanje,odnosno rekla nam što je to po pitanju bilo u tvojim mislima,moglo bi se o tome itekako raspravljati..
Na što si mislila?
- na masovno gladovanje u pojedinim zemljama(Afrika,Indija etc)
-na gladovanje pojedinica ili obitelji uslijed neimaštine i nezaposlenosti?

... je li Bog opasan ima li,nema li veze s tvojim prvim pitanjem...
Zato mislim da se Marihin odgovor odnosi samo na ovo posljednje,ne dodirnuvši prvo pitanje.
__________________
Kamo vodi plovidba ne ovisi o tome kamo puše vjetar, već kako su postavljena jedra.

Stara njemačka uzrečica

Zadnje uređivanje VeronikaN : 21.08.2011. at 15:52.
VeronikaN is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2011., 15:19   #49
Quote:
VeronikaN kaže: Pogledaj post
Da si malo ozbiljnije postavila ovo pitanje,odnosno rekla nam što je to po pitanju bilo u tvojim mislima,moglo bi se o tome itekako raspravljati..
Na što si mislila?
- na masovno gladovanje u pojedinim zemljama(Afrika,Indija etc)
-na gladovanje pojedinica ili obitelji uslijed neimaštine i nezaposlenosti?

... je li Bog opasan ima li nema veze s tvojim prvim pitanjem...
Zato mislim da se Marihin odgovor odnosi samo na ovo posljednje,ne dodirnuvši prvo pitanje.
Ja sam mislio da je htjela napisati "a pitanje glasi". Pa mi nije došlo da pišem o gladi. Izgledalo mi je da je samo jedno pitanje bilo u pitanju..
Marihi is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2011., 16:12   #50
Question par pitanja iz crkvene hijerarhije

Đakoni, da li mogu voditi župu ili biti vd župnika?

Ako je nekim ljudima problem biti svećenik zbog celibata, zašto onda crkva više ne zastupa đakonske pozive, zašto je đakona bilo više u doba prakršćana nego danas?

Koja je točno razlika između biskupa, nadbiskupa i apostolskog administratora?

Kada se prvi puta počeo koristiti položaj i pojam kardinala?

Dali kardina može biti samo (nad)biskup ili Papa može bilo kome dati taj naslov?

Dali još postoji pojam nadžupnik?

Što je točno kanonik?

Zahvaljujem na odgovorima
__________________
Europske vrijednosti https://www.youtube.com/watch?v=4_vC...ature=youtu.be
pukovnikz is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2011., 10:06   #51
Imam pitanje koje me stvarno "muči",a na koje svi koje pitam izbjegavaju odgovor (valjda zbog neznanja):
Adam i Eva su bili prvi ljudi....imali su dva sina....a od njih četvero ispada da je nastalo čitavo čovječanstvo....da li je tu bila riječ o incestu ili je Bog prema vjerovanjima stvorio još neke ljude....?!
hvala
__________________
Razočarali su me ljudi koje sam voljela,ali nikad neću razočarati ljude koje volim....
Kaća Bullet is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2011., 15:41   #52
Quote:
Kaća Bullet kaže: Pogledaj post
Imam pitanje koje me stvarno "muči",a na koje svi koje pitam izbjegavaju odgovor (valjda zbog neznanja):
Adam i Eva su bili prvi ljudi....imali su dva sina....a od njih četvero ispada da je nastalo čitavo čovječanstvo....da li je tu bila riječ o incestu ili je Bog prema vjerovanjima stvorio još neke ljude....?!
hvala
Mene su još prije 30 godina učili da su Adam i Eva samo simbolika, tako da je takvo pitanje besmisleno.
Svega par sljedbi vjeruje u Bibliju kao znanstveni spis.
__________________
Europske vrijednosti https://www.youtube.com/watch?v=4_vC...ature=youtu.be
pukovnikz is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2011., 19:07   #53
Quote:
pukovnikz kaže: Pogledaj post
Mene su još prije 30 godina učili da su Adam i Eva samo simbolika, tako da je takvo pitanje besmisleno.
Svega par sljedbi vjeruje u Bibliju kao znanstveni spis.
zanimljivo tumačenje...hvala
__________________
Razočarali su me ljudi koje sam voljela,ali nikad neću razočarati ljude koje volim....
Kaća Bullet is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2011., 19:51   #54
Imam još jedno pitanje.....ako je žena silovana...i pritom zatrudnila....je li dozvoljen abortus od strane Crkve....ako naprimjer nije punoljetna?
__________________
Razočarali su me ljudi koje sam voljela,ali nikad neću razočarati ljude koje volim....
Kaća Bullet is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2011., 20:19   #55
Quote:
Kaća Bullet kaže: Pogledaj post
Imam pitanje koje me stvarno "muči",a na koje svi koje pitam izbjegavaju odgovor (valjda zbog neznanja):
Adam i Eva su bili prvi ljudi....imali su dva sina....a od njih četvero ispada da je nastalo čitavo čovječanstvo....da li je tu bila riječ o incestu ili je Bog prema vjerovanjima stvorio još neke ljude....?!
hvala
Prvo,Adam i Eva nisu imali samo dva sina-Postanak 5:4:
"Po rođenju Setovu Adam je živio osam stotina godina te mu se
rodilo još sinova i kćeri."
Kako su Adam i Eva bili prvi (i jedini) ljudi na Zemlji,njihova djeca su bila primorana na uzajamni brak.Bog je to mnogo kasnije zabranio Levitski zakonik 18:6-18,jer je tada već bilo dosta ljudi na Zemlji pa rodbinski brak nije bio potreban.

Više o tome možeš naći ovdje:http://www.gotquestions.org/hrvatski...a-supruga.html
__________________
"I am not moved by what I see. I am moved only by what I believe." - Smith Wigglesworth
Roby-Boby is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2011., 20:24   #56
Quote:
pukovnikz kaže: Pogledaj post
Mene su još prije 30 godina učili da su Adam i Eva samo simbolika, tako da je takvo pitanje besmisleno.
Svega par sljedbi vjeruje u Bibliju kao znanstveni spis.
Mogu ti samo reći da su te krivo naučili.Pogledaj Luku 3:23-38
Tu je Isusovo rodoslovlje koje ide sve do Adama.
__________________
"I am not moved by what I see. I am moved only by what I believe." - Smith Wigglesworth
Roby-Boby is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2011., 00:54   #57
Quote:
Roby-Boby kaže: Pogledaj post
Mogu ti samo reći da su te krivo naučili.Pogledaj Luku 3:23-38
Tu je Isusovo rodoslovlje koje ide sve do Adama.
Bio ministrant do srednje škole i često sa svećenicima pričao o tim stvarima. Pitaj bilo kojeg svećenika dali vjeruje u Adama i Evu kao u stvarne osobe?
__________________
Europske vrijednosti https://www.youtube.com/watch?v=4_vC...ature=youtu.be
pukovnikz is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2011., 03:52   #58
Spoznaj nauk Isusa Krista, ponekad i pročitaj između redaka i biti će ti jasnije.
VZ141008 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2011., 14:01   #59
Quote:
pukovnikz kaže: Pogledaj post
Bio ministrant do srednje škole i često sa svećenicima pričao o tim stvarima. Pitaj bilo kojeg svećenika dali vjeruje u Adama i Evu kao u stvarne osobe?
Što vjeruju svećenici,nije uopće bitno,bitno je što kaže Riječ Božja,je li se slažeš?Ako svećenik kaže da Adam i Eva nisu bile stvarne osobe,a u Lukinom evanđelju Isusovo rodoslovlje ide do Adama,kome ćemo vjerovati?Ne znam za tebe,ali ja ću vjerovati Bogu.
__________________
"I am not moved by what I see. I am moved only by what I believe." - Smith Wigglesworth
Roby-Boby is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2011., 14:39   #60
Quote:
Kaća Bullet kaže: Pogledaj post
Imam još jedno pitanje.....ako je žena silovana...i pritom zatrudnila....je li dozvoljen abortus od strane Crkve....ako naprimjer nije punoljetna?
Ne. Naime, nikakve okolnosti ne mogu opravdati izravno uništenje nevinog ljudskog bića. Kakav god zločin žena pretrpjela, to joj ne daje pravo da ubije nevino ljudsko biće, koje nema nikakve krivnje za počinjeno silovanje.
__________________
Kasno sam te uzljubio, ljepoto tako stara i tako nova, kasno sam te uzljubio! (sv. Augustin)
danijel12 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:57.