Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti > Astronomija i astrofizika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.09.2011., 21:52   #1
Žuta zvijezda

Upravo sam vidio nebesko tijelo u smjeru istoka koje izgleda potpuno kao zvijezda osim što ne sija bijelo-svijetloplavo već potpuno žuto, a nalazi se ne gore na nebu već puno niže (primjetio sam to dok sam trčao). Zna li tko što je to??
Anonymus21 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2011., 23:07   #2
Quote:
Anonymus21 kaže: Pogledaj post
Upravo sam vidio nebesko tijelo u smjeru istoka koje izgleda potpuno kao zvijezda osim što ne sija bijelo-svijetloplavo već potpuno žuto, a nalazi se ne gore na nebu već puno niže (primjetio sam to dok sam trčao). Zna li tko što je to??
Jupiter, planet koji kruži oko Sunca kao i Zemlja.

U biti ako vidiš nešto tako dosta nakon zalaska Sunca, može biti samo Jupiter, Saturn (slabije sjaji) ili Mars (crven).

http://www.skymapper.co.uk/html/mapr...=east&offset=0
__________________
Nisam lingvist! • daj Pravu šapuMa sigurno!
Daniel.N is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2011., 00:18   #3
A ja gledam sad na sjeveroistoku, svjetli zeleno-crveno, koliko vidim kroz dalekozor. Vidim prsten, pretpostavljam da je Saturn, ali jako sjaji.
__________________

Open your mind
freedom's a state
GothicA is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2011., 09:06   #4
Quote:
GothicA kaže: Pogledaj post
A ja gledam sad na sjeveroistoku, svjetli zeleno-crveno, koliko vidim kroz dalekozor. Vidim prsten, pretpostavljam da je Saturn, ali jako sjaji.
Nije Saturn, on zalazi odmah nakon zalaska Sunca. Prstenovi mu nisu vidljivi dalekozorom, vjerojatno vidiš neki optički (d)efekt. Upiši si vrijeme i lokaciju na Heavens Above i pogledaj kartu neba.
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2011., 14:52   #5
Ako imas android telefon imas super program za takve stvari Google sky map i
kad okrenes mob prema zvjezdi pise ti kako se zove itd.
sasa90 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2011., 06:24   #6
Quote:
Anonymus21 kaže: Pogledaj post
Upravo sam vidio nebesko tijelo u smjeru istoka koje izgleda potpuno kao zvijezda osim što ne sija bijelo-svijetloplavo već potpuno žuto, a nalazi se ne gore na nebu već puno niže (primjetio sam to dok sam trčao). Zna li tko što je to??
To ti je Jupiter. Ovih ga dana možeš vidjeti blizu Mijeseca u večernjim satima.
Celestar1975 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2011., 20:54   #7
Quote:
Celestar1975 kaže: Pogledaj post
Ovih ga dana možeš vidjeti blizu Mijeseca u večernjim satima.
Netočno. Mjesec svaki sljedeći dan izlazi cca 50 minuta kasnije nego prethodnog, što znači da će već sljedeću noć biti daleko od Jupitera.
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2011., 21:35   #8
I ja sam primjetio to tijelo na istoku, jako je veliko u odnosu na zvijezde i puno niže (bliže?).
Čuo sam i to što je već netko spomenuo da se Jupiter može ovih dana vidjeti bolje, ali mi kao laiku nije jasna jedna stvar.
S obzirom da je Jupiter planet, ovisi o sunčevoj svjetlosti, kako to da ga onda mogu vidjeti tako dugo na istom mjestu, istog inteziteta i zbog čega se baš u ovo doba vidi tako dobro?
Dajte vi koji ste znalci u ovom području, podučite mene i druge koje zanima.
Urion is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2011., 18:56   #9
Quote:
Urion kaže: Pogledaj post
I ja sam primjetio to tijelo na istoku, jako je veliko u odnosu na zvijezde i puno niže (bliže?).
Čuo sam i to što je već netko spomenuo da se Jupiter može ovih dana vidjeti bolje, ali mi kao laiku nije jasna jedna stvar.
S obzirom da je Jupiter planet, ovisi o sunčevoj svjetlosti, kako to da ga onda mogu vidjeti tako dugo na istom mjestu, istog inteziteta i zbog čega se baš u ovo doba vidi tako dobro?
Dajte vi koji ste znalci u ovom području, podučite mene i druge koje zanima.
Nitko ?????
Urion is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2011., 11:13   #10
Quote:
Urion kaže: Pogledaj post
I ja sam primjetio to tijelo na istoku, jako je veliko u odnosu na zvijezde i puno niže (bliže?).
Čuo sam i to što je već netko spomenuo da se Jupiter može ovih dana vidjeti bolje, ali mi kao laiku nije jasna jedna stvar.
S obzirom da je Jupiter planet, ovisi o sunčevoj svjetlosti, kako to da ga onda mogu vidjeti tako dugo na istom mjestu, istog inteziteta i zbog čega se baš u ovo doba vidi tako dobro?
Dajte vi koji ste znalci u ovom području, podučite mene i druge koje zanima.
Oprosti, ne pratim ovu temu svaki dan.

Visina nebeskog objekta na horizontu ne ovisi o njegovoj "blizini" jednako kao što nam ni Sunce nije "blizu" kad izlazi ili zalazi niti nam je "daleko" kada je isti dan u podne na najvišj točki na nebu. To isključivo ovisi o rotaciji Zemlje oko svoje osi.

Jupiter se sada vidi dobro jer se bliži opoziciji. Točnije, opozicija je doba kada Zemlja na putu oku Sunca dođe u položaj između Sunca i Jupitera. Tada se vidi cijelu noć - izlazi iznad horizonta kad zađe Sunce i zalazi kad je izlazak Sunca.
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2012., 22:34   #11
Quote:
Anonymus21 kaže: Pogledaj post
Upravo sam vidio nebesko tijelo u smjeru istoka koje izgleda potpuno kao zvijezda osim što ne sija bijelo-svijetloplavo već potpuno žuto, a nalazi se ne gore na nebu već puno niže (primjetio sam to dok sam trčao). Zna li tko što je to??
Zvijezda Betlegeuse ili Alpha Orionis.
Ukratko fonetski ........Bitlđus
Betelgeuse je crvena i velika zvijezda, imenovana supergigant.
Ostalo ičeprkaj sam.

Zadnje uređivanje pozitivax : 10.02.2012. at 22:40.
pozitivax is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2012., 22:38   #12
Quote:
pozitivax kaže: Pogledaj post
Zvijezda Betlegeuse ili Alpha Orionis.
Ukratko fonetski ........Bitlđus
Betelgeuse je crvena i velika zvijezda, imenovana supergigant.
Ostalo ičeprkaj sam.
Err, originalni post je iz rujna pa sumnjam da je to to
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:08.