Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti > Astronomija i astrofizika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.04.2012., 19:55   #1
Zašto je Eratosten smatrao da je Sunce veće od Zemlje?

Zašto je Eratosten smatrao da je Sunce veće od Zemlje?

Jel može netko pomoći u vezi ovog pitanja? Svagdje na Google-u nalazim na informacije kako je Eratosten izračunao polumjer Zemlje a nigdje zašto je smatrao da je Sunce veće od Zemlje.

Hvala unaprijed na odgovoru.
mrki444 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2012., 12:25   #2
koliko ja znam, a možda se i varam, eratosten nije ništa govorio o veličini sunca? mislim da su grci kasnije izračunali to, prvo su dobili udaljenost mjeseca, a onda i sunca.. iako im nije ispala skroz točna ta udaljenost što se tiče sunca, jer nisu mogli dovoljno dobro to izmjerit, bilo je dovoljno da zaključe da ako ima istu prividnu veličinu kao i mjesec, da mora bit puno, puno veći i od zemlje i mjeseca.. al mislim da to nije bio eratosten
Noštromo is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2012., 14:45   #3
Pa po izvorima koje sam pretraživao nije ništa rekao o veličini Sunca ali ne vjerujem da bi mi profesor postavio pitanje o tome a da nema odgovora.
mrki444 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2012., 15:44   #4
onda je odgovor vjerojatno taj da je izračunao otprilike udaljenost sunca kao što sam gore napisao, i po tome došao da ako mu je prividna veličina takva kakva je, mora bit puno veće od zemlje. možda će netko drugi znat točno, nemam bolji odgovor od ovog
Noštromo is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2012., 23:55   #5
I meni se čini da je to točan odgovor. Nije unaprijed smatraso da je Sunce veće od Mjeseca nego je do toga došao računajući udaljenosti.
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:48.