Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija > Teologija i religijska praksa

Teologija i religijska praksa Religije/denominacije, teološka i ostala vjerska pitanja

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.12.2012., 00:56   #21
Quote:
naftali kaže: Pogledaj post
Tako što je jasno dao do znanja da njegovo sinovstvo nije isto kao i naše sinovstvo.

Inače, bi možda rekao " Ocu našemu"....
Ovo je sasvim druga tema - sin Božiji. Govorit ću o tome u posebnoj temi, ne ovdje.

Znači sa tim što je rekao "Ocu svome" i "Bogu svome" je priznao da je Bog?

Pa vama je očigledno postalo svejedno što god on rekao, jer vi ste već formirali u glavi da je on Bog, tako da koliko god puta se on odvajao od Boga, to je vama nebitno, jer crkva "zna bolje" od Isusa.
Povlović is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2012., 01:02   #22
Quote:
naftali kaže: Pogledaj post
25U ono vrijeme reče Isus: "Slavim te, Oče, Gospodaru neba i zemlje, što si ovo sakrio od mudrih i umnih, a objavio malenima. 26Da, Oče, tako se tebi svidjelo. 27Sve je meni predao Otac moj i nitko ne pozna Sina doli Otac niti tko pozna Oca doli Sin i onaj kome Sin hoće objaviti."

"nekoga poznavati" u biblijskom smislu (cijeli kontekst Biblije), znači znati mu ime i njegovu bit....."poznavanje" je obostrano i vrlo distancirano od drugih načina poznavanja...i drugih aktera poznavanja.

Poznavanje je zajedništvo...jer ako zamislimo najviši stupanj poznavanja, onda je to "sjedinjenje u spoznaji i ljubavi", evidencija svakog djelića biti, a ono je u odnosu Otac-Sin per excellence.

Citat nadalje tvrdi, da se Oca može upoznati samo preko Sina (koji jedini poznaje Oca), i Sin ga objavljuje kome hoće............
Molim te pročitaj moj prethodni post. Ova tema nije vezana za titulu sina Božijeg, već o tome dali je Isus tvrdio da je Bog - stvorizelj univerzuma. Ima Krišćana koji nevjeruju da je Isus tvrdio da je Bog, ali ova tema je baš za one koji to vjeruju.

Diskusija o sinu Božijem će biti u posebnoj temi, a ne ovoj. Dakle molim da se ne ide off topic.
Povlović is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2012., 01:04   #23
Ivanov proslov Iv 1, 1-18

"U početku bijaše Riječ, (preegzistencija Sina-Božanskog Logosa)
i Riječ bijaše kod Boga, (zajedništvo)
i Riječ bijaše Bog".( identifikacija)

"I Riječ je tijelom postala
i nastanila se među nama" (utjelovljenje-odlazak Logosa u svijet)

"Jer Zakon bijaše dan po Mojsiju,
po Isusu Kristu
dođe milost i istina."
"Boga nitko nikada nije vidio:
Jedinorođenac -Bog,
koji je u krilu Očevu,
on ga je objavio."
naftali is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2012., 01:16   #24
Quote:
Povlović kaže: Pogledaj post
Ovo je sasvim druga tema - sin Božiji. Govorit ću o tome u posebnoj temi, ne ovdje.

Znači sa tim što je rekao "Ocu svome" i "Bogu svome" je priznao da je Bog?
Iv 8, 58: "Zaista, zaista kažem vam, prije nego je Abraham bio, JA JESAM."
Sin Božji je titul koji je direktno vezan za Isusovo božanstvo, a zašto je vezan, pokazala sam gornjim citatom koji otkriva unutarnji odnos Oca i Sina.
Dakle, njihov odnos je "vrhunsko poznavanje i zajedništvo-communio".
nisam offtopic.
A ovo je citat u kojem se Isus direktno identificira sa Bogom koji se na Horebu/Sinaju objavio kao "JA JESAM" JHVH.

Quote:
Povlović kaže: Pogledaj post
Pa vama je očigledno postalo svejedno što god on rekao, jer vi ste već formirali u glavi da je on Bog, tako da koliko god puta se on odvajao od Boga, to je vama nebitno, jer crkva "zna bolje" od Isusa.
molim vas da ne pričate i ne špekulirate o meni i mojoj osobnosti jer vi ne možete znati tko sam, što sam i koje koncepte imam formirane u glavi.
S takvim nastupom vi prelazite u offtopic jer ovdje je tema o Isusu, a ne o meni.

A hvala Bogu, u Bibliji imamo beskrajno puno citata, malo nam je jedan život za "dokazivanje".......
naftali is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2012., 01:18   #25
Quote:
sivko5 kaže: Pogledaj post
Presmijšno je Piramido (pardon Povloviću) što se toliko kostrijšiš protiv Gospodina Isusa Krista. Vidim da si u istom kolu s muslimanima i Jehovinim svjedocima.

I da...nije lijepo što lažeš o svom identitetu, jer tko laže, zna se tko mu je otac. Jel tako Piramido?
(Odaju te neki elementi, ali to sad nije bitno).
Znači tvoj argument se svodi na bezvezni ad-hominem. Razumljivo je.

Ja zaista nemam pojma o čemu pričaš. Ja na tom forumu koji si ti već jednom spomenuo nisam nikada učestvovao. Preporučujem da ti moderatori pošalju moju IP adresu, browser koji koristim, e-mail, itd. Onda kontaktiraj taj drugi forum i zatraži od "Piramide" iste podatke. Naravno da je sve moguće manipulirati, ali ove diječije prepirke su mi besmislene. Drži se teme (ako možeš, a očito nemožeš) ili nemoj učestvovati u njoj.

Na temu mog identiteta više neću razgovarati, jer je očigledna tvoja frustracija što nemaš ni jedan validni argument da je Isus stvoritelj univerzuma.

Quote:
sivko5 kaže: Pogledaj post
Glavno je što više umanjiti ličnost i ulogu Isusa Krista. Vaši kvazidokazi su toliko prežvakani da se ljudima više i ne da dokazivati suprotno.
Ja uopšte ne tvrdim da imam dokaze, jer nisu potrebni bilo kakvi dokazi da bi se sastavilo 2 + 2. Dijete u obdaništu shvaća da je besmisleno obožavati čovjeka koji je obožavao stvoritelja univerzuma, i koji je potencirao da i drugi to čine. Čovjeka o kojem samo drugi govore da je Bog, a on o sebi nikad. Čovjek koji kaže Bog naš je jedan jedini.

Kakvi dokazi su ovdje potrebni? Bez uticaja apostola Pavla, i naravno bez uticaja crkve, ljudi nebi vjerovali ono što vjeruju.

Quote:
Uglavnom, stručnjak do stručnjaka, sa malo ili nimalo osnovnog teološkog znanja.
Ma nemoj? Šta, nepostoje Krišćani koji negiraju da je Isus Bog? Jesi li siguran?

Quote:
Ispljuckajte se, olakšajte se, bolje ćete spavati.
Ja i onako spavam fenomenalno.
Povlović is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2012., 01:20   #26
Quote:
naftali kaže: Pogledaj post
"U početku bijaše Riječ, (preegzistencija Sina-Božanskog Logosa)
i Riječ bijaše kod Boga, (zajedništvo)
i Riječ bijaše Bog".( identifikacija)

"I Riječ je tijelom postala
i nastanila se među nama" (utjelovljenje-odlazak Logosa u svijet)

"Jer Zakon bijaše dan po Mojsiju,
po Isusu Kristu
dođe milost i istina."
"Boga nitko nikada nije vidio:
Jedinorođenac -Bog,
koji je u krilu Očevu,
on ga je objavio."
Treći put te najljepše molim, da izostaviš temu "sin Božiji", jer to planiram da radim odvojeno. Ova je tema dali je biblijski Isus direktno tvrdio da je Bog.

Dakle ono što neko kaže "o" njemu trenutno nije relevantno.
Povlović is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2012., 01:36   #27
Quote:
Povlović kaže: Pogledaj post
Kršćani vrlo često (skoro uvijek) citiraju Ivana 10:30 kako bi dokazali da je Isus Bog:

Ivan 10:30 - "Ja i Otac smo jedno (hen)"

Ali upotrebljavanje riječi "hen" jasno pokazuje da Isus nije tvrdio da su Otac i on jedno biće. Da bi se bolje shvatilo, treba pogledati kako Isus govori o svojim sljedbenicima, i kako se moli za njih.

Ivan 17:20 - "A ne molim samo za njih, nego i za one, koji na riječ njihovu vjeruju u mene, 21 Da svi budu jedno (hen), kao što si ti, Oče, u meni i ja u tebi, da i oni u nama budu jedno (hen), da vjeruje svijet, da si me ti poslao. 22 I slavu, koju si mi dao, ja dadoh njima, da budu jedno (hen), kao što smo i mi jedno (hen): 23 Ja u njima i ti u meni; da budu sasvim u jedno, i da spozna svijet, da si me ti poslao i da si ih ljubio, kao što si mene ljubio."

Ako još uvijek postoje sumnje, onda treba pogledati Ivan 17:11.

Ivan 17:11 - "I više nijesam na svijetu - ali su oni na svijetu. Ja dolazim k tebi. Oče sveti, sačuvaj ih u ime svoje, koje si mi dao, da budu jedno (hen) kao mi!"

Dakle jasno je da Ivan 10:30 ne sugerira trojstvo, niti sugerira da je Isus Bog. Analizirajući kontekst, i gledajući upotrebu riječi "hen", vidi se da se definitivno ne radi o bukvalnom jedinstvu sa Bogom, već o jedinstvu u "saradnji", ili svrsi (cilju). Da je biblijski Isus mislio o bukvalnom jedinstvu sa Bogom, onda nebi davao sljedeće izjave:

Ivan 14:28 - "Čuli ste, da vam ja rekoh: 'Ja odlazim, i doći ću k vama. Kad biste me ljubili, onda biste se radovali, što idem k Ocu, jer je Otac veći od mene."

Mark 12:29 - "Isus odgovori: "Prva glasi: "Čuj, Izraele, Gospodin, Bog naš, jest jedini Gospodin."

Ivan 20:17 - "Reče joj Isus: Nemoj me se dodirnuti, jer još nijesam uzašao k Ocu svojemu. Nego idi k braći mojoj i kaži im: Uzlazim k Ocu svojemu i Ocu vašemu, Bogu svojemu i Bogu vašemu."

Mark 10:18 - "Isus mu reče: "Što me zoveš dobrim? Nitko nije dobar osim jedinoga Boga."

Ivan 5:37 - "Tako Otac, koji me posla, sam posvjedoči za mene. Ali glasa njegova niti ste kad čuli, ni lica njegova nijeste vidjeli."

Ivan 8:50 - "A ja ne tražim slave svoje; ima, koji traži i sudi."

Ivan 7:16 - "Isus im reče: "Moja nauka nije moja, nego onoga, koji me je poslao."

Ivan 6:38 - "Jer siđoh s neba, ne da činim volju svoju, nego volju onoga, koji me posla."

Ivan 12:49 - "Jer ja nijesam govorio sam od sebe, nego Otac, koji me posla, on mi dade zapovijed, što da kažem i što da govorim."

Ivan 14:24 - "Tko ne ljubi mene, ne drži mojih riječi. A riječ, koju ste čuli od mene, nije moja, nego Oca, koji me posla."

Matej 7:21 - "Neće svaki, koji mi govori: "Gospodine, Gospodine! ući u kraljevstvo nebesko, nego samo tko čini volju Oca mojega, koji je na nebesima."

Mark 24:36 - "A onoga dana i onoga časa ne zna nitko, ni anđeli na nebu, nego samo Otac."

Ivan 5:30 - "Ja ne mogu ništa činiti sam od sebe. Sudim, kako čujem. Moj je sud pravedan; jer ne tražim volje svoje, nego volju onoga, koji me je poslao."


Ali čak i sve ove veoma jasne izjave su nekim ljudima skroz nebitne, jer im je bitnije ono što pop kaže, ono što na misi čuju, i naravno ono najbitnije: zvanična teologija koju crkva propovjeda, od koje nesmije biti odstupanja.
Otac i Sin ni nisu jedno biće. Radi se o istobitnosti, a ne istobićnosti .

Ne, IK nigdje ne tvrdi da je Bog.
Mozes otvorit temu dakle o sinovstvu lol a ovu lockat
__________________
Omnia Ad Majorem Dei Gloriam †.:: Don't be so humble - you are not that great.::.
.:: Right is right even if no one is doing it; wrong is wrong even if everyone is doing it::.
.::čega je srce puno, o tom usta govore::..::Ne boj se, nego govori i ne daj se ušutkati::.
Agica is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2012., 01:39   #28
Quote:
Povlović kaže: Pogledaj post
Treći put te najljepše molim, da izostaviš temu "sin Božiji", jer to planiram da radim odvojeno. Ova je tema dali je biblijski Isus direktno tvrdio da je Bog.

Dakle ono što neko kaže "o" njemu trenutno nije relevantno.
a ja po drugi put kažem da se odnosom Otac-Sin pokazuje Kristovo božanstvo,dakle, ne radi se o direktnoj tvrdnji, nego indirektnoj.

Osim toga, Isus kaže direktno"prije nego je Abraham bio, JA JESAM."

Isus govori u usporedbama jer Židovi takav jezik razumiju, a ne filozofira poput Aristotela.
Dakle, ako će reći da je Bog, onda će reći prispodobama, usporedbama i paralelizmima.

Bog se objavljuje svojim spasenjskim akcijama kroz cijeli SZ, vodi svoj narod, "hoda s njim", a ne govori mu "Ja sam Bog, sveprisutan, transcedentan, vječan, čisti čin..." Bog ne "filozofira", negi pravi zahvat u povijest.

Konačni zahvat je u Isusu Kristu gdje se "pokazuje i sakriva u isto vrijeme" kroz znak vidljivosti.

Prema tome, tema o Isusovom božanstvu i sinovstvu su neodvojive.

"Ja i Otac jedno smo", "Tko vidi mene, vidi i Oca", " Nitko ne dolazi Ocu osim po meni", "Rečeno vam je, a JA vam kažem..", itd su ukazi koji nam pokazuju Isusovo božanstvo koje je neodvojivo od sinovstva.

To je moj stav.
naftali is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2012., 01:40   #29
Quote:
Povlović kaže: Pogledaj post
Treći put te najljepše molim, da izostaviš temu "sin Božiji", jer to planiram da radim odvojeno. Ova je tema dali je biblijski Isus direktno tvrdio da je Bog.

Dakle ono što neko kaže "o" njemu trenutno nije relevantno.
...kao što nije ni relevantno što vi ili ja kažemo o Isusu.....
naftali is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2012., 03:38   #30
Quote:
Povlović kaže: Pogledaj post
Isus nikada nije rekao da je Bog
Ali ga je zato Pavao iz Tarza nazvao gospodom. I crkva koju je oformio kaže da je on Bog.

I Pismo koje je ta crkva ustanovila, također kaže da je bog.
U Pismu stoji da Isus, navodno, kaže: tko gleda mene gleda Boga, pa u tom slučaju - što je drugo do bog?
Shady is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2012., 04:04   #31
Quote:
Povlović kaže: Pogledaj post
Quote:
Pravi Život kaže: Pogledaj post
nikad nije rekao, dapače je naglasio da nije ravan svom Ocu. Ali da se posvjedočio da je on sam, Isus, božansko biće, to stoji.
Zavisi kako gledamo, i razmišljam otvoriti poseban thread na ovu temu. Titula "sin Božiji" je davana i drugima u Bibliji, ne samo Isusu
Jasna je naznaka Biblije da su svi koji vole Boga i koji žive čestito i pravedno djeca Božija. Pa samo u tom smislu se može shvatiti i Isus - kao netko tko voli Boga i tko je pravedan i čestit. On jasno kaže: otac moj - otac vaš... Bog moj - Bog vaš... više nego jasno svakome tko hoće biti iskren u srcu. A neiskrenima doista nema pomoći u njihovu lutanju. Pozdrav

@ Pravi Život
Čim kažeš da je Isus nekakvo ''božansko biće'', time ga si ga načinila bogom. I kada kažeš da je specijani sin od Boga, je isto kao da kažeš da je bog. Smatrati da je Isus bogov sin je jednako grešno kao kada bi netko govorio da Bog ima neku specijalnu "ćerk"u koja sjedi do Boga. To je zabluda i u sukobu je sa kompletnom povješću vjere.

Isus je čovjek od Boga potvrđen i imao je svoju zadaću - tu je Biblija jasna. A to da ima nekakvu nebesku preegzistenciju i postegzistenciju, također je plod strasti starih naraštaja, vaših prethodnika iz zalutale crkve. Pozdrav
Shady is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2012., 04:25   #32
Quote:
naftali kaže: Pogledaj post
Tako što je jasno dao do znanja da njegovo sinovstvo nije isto kao i naše sinovstvo.
Inače, bi možda rekao " Ocu našemu"....
Sestro naftali, šta sada znači to: Inače, bi možda rekao ''Ocu našemu''?
Pa normalno je da misli na Oca našega i na oca svoga - Jednog Boga.

Šta to uopće mijenja kad znate da negdje kaže "Otac moj nebeski" a negdje "Otac vaš nebeski?"
Nema dva boga (jedan za njega a drugi za nas) da bismo se tako igrali riječima, sestro.
Nego je jedan Bog, za sve. Za Isusa i za nas. I samo Njega treba obožavati kako to dolikuje. Poslušajte ove riječi:
Djela bezvjernika kog Gospodara njihova, nalik su na pepeo kojeg vihor u olujnom danu raznese.
Oni neće moći da očekuju nikakvu nagradu za djela koja su učinili, a to će teška propast biti! (Kur'an, 14:18)

Bezvjernici su oni koji govore: “Bog je – Mesija, sin Marijin!’ A Mesija je ovako govorio:
“O sinovi Israela, klanjajte se Bogu! I mojemu i vašem Gospodaru!
Tko drugoga smatra ravnim Bogu, njemu će Bog ulazak u raj zabraniti,
a boravište njegovo će vatra biti i bezvjernicima neće nitko pomoći. (Kur'an, 5:72)
...
Ovo vam je relevantno. Zašto sam naveo ova dva ajeta... jer je Isusovo sinovstvo posebno samo u tome što je on odabran da ljude svog vremena uči o Bogu, a ne da ljudi uče njega. Inisistiranje na većoj razlici je težnja ka idolatriji. Idolatrija (širk) je akt bezvjerstva i siguran put u propast. A tko može sebi željeti propast i ići protiv vlastitog razuma? Razmislite o svemu. I nemojte se plašiti šta ćete jesti, kako ćete se odjenuti, zna Otac naš one koji su na pravom putu i pripremio im je lijep doček. Ali mu se prije toga treba vratiti, kao onaj zalutali sin koji se vratio. Da se nije vratio nebi ni bilo gozbe, zar ne? Pozdrav

Zadnje uređivanje Shady : 13.12.2012. at 04:41.
Shady is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2012., 08:51   #33
Quote:
Shady kaže: Pogledaj post
Sestro naftali, šta sada znači to: Inače, bi možda rekao ''Ocu našemu''?
Pa normalno je da misli na Oca našega i na oca svoga - Jednog Boga.

Šta to uopće mijenja kad znate da negdje kaže "Otac moj nebeski" a negdje "Otac vaš nebeski?"
Nema dva boga (jedan za njega a drugi za nas) da bismo se tako igrali riječima, sestro.
Nego je jedan Bog, za sve. Za Isusa i za nas. I samo Njega treba obožavati kako to dolikuje.
navodim ovo jer su stvari tako postavljene...ako se uzima citat pa iz njega zaključuje nešto, onda i ja isto to činim, na leksičkoj razini......ako ćemo doslovno shvaćati, onda je jasno da naše sinovstvo i Isusovo, nije isto. A ono je u odnosu na istog Boga, naravno.

Quote:
Shady kaže: Pogledaj post
Poslušajte ove riječi:
Djela bezvjernika kog Gospodara njihova, nalik su na pepeo kojeg vihor u olujnom danu raznese.
Oni neće moći da očekuju nikakvu nagradu za djela koja su učinili, a to će teška propast biti! (Kur'an, 14:18)

Bezvjernici su oni koji govore: “Bog je – Mesija, sin Marijin!’ A Mesija je ovako govorio:
“O sinovi Israela, klanjajte se Bogu! I mojemu i vašem Gospodaru!
Tko drugoga smatra ravnim Bogu, njemu će Bog ulazak u raj zabraniti,
a boravište njegovo će vatra biti i bezvjernicima neće nitko pomoći. (Kur'an, 5:72)
...
to što Kuran tvrdi da Isus nije Bog i da su kršćani bezvjernici, nije nikakav dokaz u kontekstu teme.
Ispada da je temelj islama definiran na način negacije: Isus nije Bog, a onaj tko vjeruje u nj je bezvjernik.....
Ponavljam, a to je i razlog zašto ne idem u daljnju raspravu oko Isusovog božanstva s tobom, nije poanta u spisu, nego je poanta u onome što mi vjerujemo.Prema tome, ja vjerujem jedno, ti drugo...i to je sve.Ionako se samo ponavljamo, ne vidim čemu....
naftali is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2012., 09:22   #34
Quote:
Shady kaže: Pogledaj post
Sestro naftali, šta sada znači to: Inače, bi možda rekao ''Ocu našemu''?
Pa normalno je da misli na Oca našega i na oca svoga - Jednog Boga.

Šta to uopće mijenja kad znate da negdje kaže "Otac moj nebeski" a negdje "Otac vaš nebeski?"
Nema dva boga (jedan za njega a drugi za nas) da bismo se tako igrali riječima, sestro.
Nego je jedan Bog, za sve. Za Isusa i za nas. I samo Njega treba obožavati kako to dolikuje. Poslušajte ove riječi:
Djela bezvjernika kog Gospodara njihova, nalik su na pepeo kojeg vihor u olujnom danu raznese.
Oni neće moći da očekuju nikakvu nagradu za djela koja su učinili, a to će teška propast biti! (Kur'an, 14:18)

Bezvjernici su oni koji govore: “Bog je – Mesija, sin Marijin!’ A Mesija je ovako govorio:
“O sinovi Israela, klanjajte se Bogu! I mojemu i vašem Gospodaru!
Tko drugoga smatra ravnim Bogu, njemu će Bog ulazak u raj zabraniti,
a boravište njegovo će vatra biti i bezvjernicima neće nitko pomoći. (Kur'an, 5:72)
...
Ovo vam je relevantno. Zašto sam naveo ova dva ajeta... jer je Isusovo sinovstvo posebno samo u tome što je on odabran da ljude svog vremena uči o Bogu, a ne da ljudi uče njega. Inisistiranje na većoj razlici je težnja ka idolatriji. Idolatrija (širk) je akt bezvjerstva i siguran put u propast. A tko može sebi željeti propast i ići protiv vlastitog razuma? Razmislite o svemu. I nemojte se plašiti šta ćete jesti, kako ćete se odjenuti, zna Otac naš one koji su na pravom putu i pripremio im je lijep doček. Ali mu se prije toga treba vratiti, kao onaj zalutali sin koji se vratio. Da se nije vratio nebi ni bilo gozbe, zar ne? Pozdrav
Tko su mnogobošci među sinovima Izrailovim ?.
__________________
Centurion koji stajaše pred Njim.
biftek is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2012., 09:37   #35
Evanđelje po Marku, 10, 17-18:

I dok je izlazio na put, dotrči netko, klekne preda nj pa ga upita: "Učitelju dobri, što mi je činiti da baštinim život vječni?" Isus mu reče: "Što me zoveš dobrim? Nitko nije dobar doli Bog jedini!
__________________
Čuvaj ljubav u svom srcu. Život bez ljubavi je kao vrt bez sunca i pun mrtvog cvijeća. - Oscar Wilde
dux pessimus is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2012., 10:09   #36
Quote:
Povlović kaže: Pogledaj post
Nisam nikada ni jednog Krišćanina upoznao koji vjeruje da je Biblija iskrivljena. Hajde otvori temu na nekom isključivo Krišćanskom forumu, reci to što si sada rekao, i pošalji nam link da vidimo reakcije.

.
Totalno si nepažljiv jer ja sam ti iz same Biblije,iz SZ i NT ponudio dva stiha u kojima Bog tvrdi da se Njegova riječ mijenja od ljudi i da je to moguće-odnosno u Otkrivenju On kaže "tko ovome što doda,tko ovome što oduzme...".

A sasvim druga tema je što je doista i iskrivljeno...jer moja diskusija nije krenula tim putem,ja sam pokazujem da Bog kaže da je to moguće.

Otkrivenje 13:10 : "Tko je određen za ropstvo u ropstvo će biti odveden,tko je određen da od mača pogine od mača će poginuti... na tome se temelji pouzdanje svetih.." Je li tebi taj stih orginalan i OK ? Da li se slažeš da "pouzdanje svetih" se temelji na toj gluposti o bezuzročnoj određenosti? Treba li neko biti budala pa u to vjerovati?

Zadnje uređivanje Anonimni xy : 13.12.2012. at 10:18.
Anonimni xy is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2012., 10:34   #37
nisam li dovoljno jasan bio ?

Quote:
Povlović kaže: Pogledaj post
Bilo bi lijepo da Anonimni xy bude malo aktivniji u ovoj temi
Rekao sam koja si ti razina "argumentirane" rasprave.., zaslužio si nerazumijevanje Riječi I Istine i radije te kroz sekvence "pečem na vatri" neznanja ! Kao naprimjer što ću sad dole reći:


Quote:
i odbrani apsurdnu teoriju da je Isus stvoritelj univerzuma.
Nepažljiv si čovječe.... nisam li lijepo napisao da je Krist (ne Isus...aha koja je sad to "razlika") sustvoritelj Svijeta (a ne odvojeni i samostalni "stvoritelj") i nisam li tome ponudio biblijski ukaz "kroz njega je sve stvoreno" !?

Ako tebi biblija uopće nešto znači

Druga je stvar što ti ne znaš što to znači stvaranje "kroz Krista" i na koji način je tu Krist aktivni učesnik stvaranja-sustvaralac. Zašto bi ja to biserje mudrosti ovdje iznosio kad mi neko uzdignutog nosa reče "obrani tu apsurdnu teoriju..." ?

Sijećaš li se što je Isus rekao kako trebamo čuvati biserje mudrosti?

Zadnje uređivanje Anonimni xy : 13.12.2012. at 11:14.
Anonimni xy is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2012., 10:44   #38
Quote:
Povlović kaže: Pogledaj post
Evo još nešto interesantno:

Jakovljeva Poslanica 1:13 - "Ni jedan, kad se kuša, neka ne kaže, da je od Boga kušan, jer Bog ne može biti kušan na zlo, a on ne kuša nikoga."
Bog ne može biti kušan niti na dobro niti na zlo? Nisi to znao? Sa druge strane njega neko može pokušati kušati. Ni to nisi znao?

Čemu ti onda "evo još nešto interesantno" ? Osim rečenog bitno je i ono što nije rečeno o istom a nosi snagu istine. Vidiš li kako je za raspravu potrebna mudrost a ne samo puko razumijevanje jednostrano rečenog...
Anonimni xy is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2012., 11:12   #39
Quote:
naftali kaže: Pogledaj post
Tako što je jasno dao do znanja da njegovo sinovstvo nije isto kao i naše sinovstvo.

Inače, bi možda rekao " Ocu našemu"....
Dobro naslućuješ i vjeruješ ispravno a ne znaš zašto je razlika jer nemaš precizan izvor informacija.

Ja sam to shvatio kroz vedsku nauku kroz ukaz o Božijoj unutarnjoj energiji i unutarnjoj svojoj volji kojom manifestira Sebe i Sin, i svojoj ivičnoj energiji (ostale duše) kojima je dodjelio zasebnu volju (slobodu odlučivanja).

Naši sugovornici su borci pravi
Anonimni xy is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2012., 13:12   #40
Quote:
Anonimni xy kaže: Pogledaj post
Dobro naslućuješ i vjeruješ ispravno a ne znaš zašto je razlika jer nemaš precizan izvor informacija.

Ja sam to shvatio kroz vedsku nauku kroz ukaz o Božijoj unutarnjoj energiji i unutarnjoj svojoj volji kojom manifestira Sebe i Sin, i svojoj ivičnoj energiji (ostale duše) kojima je dodjelio zasebnu volju (slobodu odlučivanja).

Naši sugovornici su borci pravi
kada se spominje Božja i ivična energija, onda se tu može aludirati na emanaciju..a emanacija je zapravo- proistjecanje duša iz Izvora koje je kao svjetlo....što si dalje, manje svijetliš i manje sjajiš božanskim sjajem.....

A tu je, sa kršćanske strane, problematična granica između Boga-Stvoritelja i stvorenja......
U kršćanstvu, ta je granica oštra, pa i onda kada je kroz Logos, omogućeno uzdignuće svakog stvorenja koje prione uz taj spasenjski čin svojom voljom.........

Kod emanacije, ta je granica fluidna, pa..možda je i nema....kao stupnjevanje postojanja......

Kad je Isus u pitanju, onda je ljudima najveći problem kako se Isus podlaže volji Oca.....u propovjedničkom smislu, to je govor o uzoru poniznosti na koji smo pozvani.
Ali kad su u pitanju one ontološke stvari, onda se barem može razmotriti mogućnost totalne "suglasnosti obiju volja" koje zapravo mogu značiti jednu volju po jednoj božjoj biti.

Jer da je Isusova volja bila u bilo kojem trenutku protivna volji Oca, to bi bio pokazatelj realne razlike Oca i Sina koji bi po njoj bili odvojeni entiteti.

Sjetim se ja ponekad one tvoje "kristalizacije" Oceana, ali mnogi ljudi ne mogu sebi dopustiti toliku apstrakciju da bi mogli barem razmotriti unutar diskusije ,Božju mogućnost i transcedencije(odvojenost od svijeta) i imanencije(prisutnost i način prisutnosti u svijetu).

Pa barem, unutar debate, pokušat sagledati sa više aspekata, a ne odmah vikati: Ti si politeist, idolopoklonik, griješnik, završit ćeš u paklu...itd.....

Zadnje uređivanje naftali : 13.12.2012. at 13:18.
naftali is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:24.