Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.01.2013., 11:31   #1
Iznajmljivanje prostora - kako ,šta?

Znači ovako, u kući u kojoj živim imam prizemlje koje bi htio iznajmiti,prostor ima poseban ulaz i parking,100m2, 3 veće sobe,kuhinja i wc.Ima struju ,vodu , nove pvc vrata i prozore i kompletno je sređena iznutra.

E sad mene zanima jer sam noob za to i nikad nisam ništa takvo radio,šta meni treba da ja to nekom iznajmim,šta ja trebam plačat za to da sve bude legalno itd.
Dal ja placam režije,porez(ako da koliko?) ili to sve placa onaj tko iznajmi?

Prostor se nalazi u Rakitju kraj zapadnog djela ZG-a, uz gore navedeno sve ( nema centralnog,planiram ga izvaditi pošto se ne koristi u ostatku kuće) ,koliko mogu mjesecno tražiti za iznajmljivanje takvog prostora ?

Hvala!
rakitje00 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2013., 23:16   #2
Quote:
rakitje00 kaže: Pogledaj post
Znači ovako, u kući u kojoj živim imam prizemlje koje bi htio iznajmiti,prostor ima poseban ulaz i parking,100m2, 3 veće sobe,kuhinja i wc.Ima struju ,vodu , nove pvc vrata i prozore i kompletno je sređena iznutra.

E sad mene zanima jer sam noob za to i nikad nisam ništa takvo radio,šta meni treba da ja to nekom iznajmim,šta ja trebam plačat za to da sve bude legalno itd.
Dal ja placam režije,porez(ako da koliko?) ili to sve placa onaj tko iznajmi?

Prostor se nalazi u Rakitju kraj zapadnog djela ZG-a, uz gore navedeno sve ( nema centralnog,planiram ga izvaditi pošto se ne koristi u ostatku kuće) ,koliko mogu mjesecno tražiti za iznajmljivanje takvog prostora ?

Hvala!
Režije možeš plaćati ti ili onaj kome iznajmiš - stvar dogovora, obično ide najam + režije kod dogovora, porez plaćaš sam, nakon potpisa ugovora, prijaviš poreznoj, i plaćaš.

A koliko tražiti...pogledaj u oglasnicima kako se kreću cijene na tom području pa procjeni...i da moraš imati građevinsku tj.uporabnu dozvolu ako onaj koji iznajmljuje treba minimalne uvjete, neće ih dobiti bez tog papira.
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2013., 11:38   #3
Koliko košta uporabna dozvola i koliko se placa porez?
rakitje00 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2013., 13:17   #4
Quote:
rakitje00 kaže: Pogledaj post
.....i koliko se placa porez?
porez na dohodak od imovine
pogledaj ovdje

str.8
nedica is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2013., 17:43   #5
Jel zna ko kolko ta uporabna dođe?
rakitje00 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2013., 18:25   #6
Quote:
rakitje00 kaže: Pogledaj post
Jel zna ko kolko ta uporabna dođe?
Up
rakitje00 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2013., 16:08   #7
odgovor od mm, moze i u novine

u ovoj drzavi poludit. za sve ima 2 nacina.

za mjesecno iznamljivanje domacima ne znam postupak ali ako zelis rjesenje za iznamljivanje opcenito turistima ide ovako

s vlasnickim listom i ostalom papirologijom od objekta (ponavljam kod nas je sve po 2 ili 3 puta. ne postji jedan papir) ides u ured za turizam. ona ti napise na komadic papira rucno sto treba sve donjeti. rucno, zato sto nit kancelar ne zna sto sve treba. vec je to cuo od nadredenog ili je procitao NN. znaci sam je sastavio taj papiric u nadi da je sve tocno

recimo rjesenje za apartman s 4 kreveta: zk, katastarsku sliku i uporabnu. mi ti na forumu ne mozemo odgovoriti sto je uporabna dozvola. ja npr imam 3 nekretnine na svakoj je uporabna nesto drugo. ponavlja kod nas nema nesto za sto se zna sto je. sve je to onako tako kazala rekla.. tj pitala nadredenog. a nadredeni sav iskompleksiran

kod nas ne postoji drzavno menagerstvo koje ce se brinuti o vlasnicima rjesenja kod nas postoji samo neke NN i razni inspektorati koji najvise vole dnevne kave. s tim da svoje rodake nikad nisu posjetili

rjesenje dobijes u kratkom roku. pausalno placas po lezaju 600kn i tu si osloboden poreza. jer si ga vec fiksno platio. ali opet postoji caka. znaci opet dvije verzije. ako prodes neki limit po novom od 135 000 oda ulazis u pdv pa je procedura durgacija.

ako je apartman za 6 3600kn godisnje moras platit. sto ne drzi vodu ako iznamljujes domacima. puno je to novaca.

trebas izdavati racune. cjene. tvoje ime, ime gosta, kolicina. total racuna unosis u knjigu racuna. u 2 mjesec, zasto bas 2 mjesec ne znam ides u poreznu i tamo prilazes godisnki formular. negdje je to clanairna... ne znam nit ja cemu to sluzi. uglavnom nek ti tamo odma ispisu koliko si duzan platit na godinu.

npr jedna ispektorica mi kaze mozes pisati popuste dok druga kaze ne smijes. lud jebe zbunjenog

isto tako mozes otic u tur zajendicu pa njih pitat koliko si boravisne duzan na godinu. ponavljam sve po dva puta. ti sam ne znas sto turisticka zajednica ima s tobom. ja sam ne znam sto ja imam s njima. nit znam tko su nit cemu sluze. znam samo da turiste salju svojim rodacima.

prijavu gostiju radis odma po dolasku gosta. to je navjerovatnije najveca ludost s kojom sam se ja susreo od kad se bavim s turizmom. mozes rucno a mozes i preko inteneta. ulogiras se upise sve sto gostu pise na osobnoj ili pasaporut, doslovno svaki podatak.

isto tako mozes pitat pravilnik za grad zagreb. pa vidi sto moras imati u apartmanu ili se zaleti do inspektoratskog ureda i pitaj ih jel sa mojim apartmanom sve uredu?

i to bi otprilike bilo legalno za fizicku osobu. ponavljam otprilike. kazne su od 1000 pa na dalje

ili preko neke firme unamljuj prostor. oni ce rjesit papirologiju. uzest proviziju a ti ces platit pdv... sve ostalo je tvoje
MillionMan is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:25.