Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija > Teologija i religijska praksa

Teologija i religijska praksa Religije/denominacije, teološka i ostala vjerska pitanja

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.08.2013., 02:29   #141
Quote:
Fussilat kaže: Pogledaj post
Čisto sumnjam da ćeš ti pobiti moje tvrdnje, ići ću polako, neću naglo reći od jednom, hehe.. iako su to mnogi potvrdili i dokazali, nisu bezveze prevodioci Biblije(domaći i strani) izostavili to što ti spominješ, ti si u očitoj zabludi što se tiče tog imena, ja ću tebi baš i dokazati preko Biblije i ako treba otići ćemo zajedno kod dr. Kotela ili drugih "stručnjaka" za jezike, suzdržat ću se od ajeta iz Kur'ana, to je tvoja tema, pa ću slijediti temu,

Ti si meni toga puno napisao, a ništa nisi objasnio, a i očekivao sam da ćeš krenuti s tim stilom, nema veze.

Za početak mi odgovori na lagana pitanja, pa ću nastaviti s malo težim kad se pojavim slijedeći put na forumu,
Kažeš da je "Jehova" ili "Jahve" univerzalno ime Boga, jel mi možeš objasniti onda ova imena.
Jahve ili Jehova ili Jahova? A drugi ljudi na svom materinjom jeziku izgovaraju, Džahova, Žalova, Jahata, Ćebava, Dženova, Feova, Žovua, ...itd. a i u pismu su velike razlike, kao i u izgovaranju.
Jel mi možeš to za početak pojasniti?

Samo da i ja tebe podsjetim, mi pričamo o jednom Bogu, a ne o više,

Pozdrav!
Manje više svi nacionalno obojeni bogovi ekslusivna imena na jednom jeziku su slični,iza kojih stoji ljubomora i nasilje iza njih.

Ok to je dobro u slučaju rata kad treba homogeno tjelo i jedinstvo no kad ta nauka postane trajno propovjedno prezentirana onda je tu stravična posljedica po um psihu čovjeka i doslovce ratuje čovjek s samim sobom i drugima.

Jahve je bog rata to nije problem skontati pa sam kaže da je gospod nad vojskama i tu je priča završena.

No je li završeno u glavama ljudi?

Alah Jahve ista stvar.

No to ne znači generalno da je sve crno,tu treba biti kako Isus teološki kaže "dobar mjenjač novčića" ili da ti se ne podvali lažni novac za vrijednost jer kad imaš lažan ne možeš ništa dobiti na ovom svjetu.
EliEliLama is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2013., 20:20   #142
Quote:
Kitim kaže: Pogledaj post
Malo pažljivije čitaj ja nisam rekao da nisu povezani imaju povezice no Jah i Jahveh su različito značenje no izgleda tebi je to jako teško pojmiti kao mogućnost.

Zašto je na nekim mjestima Jah a na drugim Jahveh to treba pitati one koji su pisali takve spise a to su Hebreji a kršćani to ne znaju je oni maznu i kroje na svoj mlin ka i muslimani nema razlike.
Jah ima jedno značenje a kad je Jahveh ima drugo značenje no povezica jest JAH ili zajedničko.

Ista stvar je s Eleh koje prethodi terminu Elehim(Elohim) koje nisu isto ..
Pobogu koliko ih dakle ima točno?
peruana is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2013., 20:38   #143
Quote:
peruana kaže: Pogledaj post
Pobogu koliko ih dakle ima točno?
Ti ne možeš razumijeti da postoje entiteti koji su odvojeno a nekad i ujedinjeni?


Ne spajaš se svojim parnjakom pa onda kad se ujedinite ,opet slijede odvajanje i dva tjela su u pitanju kao i prije spajana ?


Jah i Havah su odvojeni no kad su spojeni oni su Jahveh ili Jahavah i Jahovah Jehovah ovisno o izgovorima.
EliEliLama is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2013., 20:48   #144
Quote:
EliEliLama kaže: Pogledaj post
Ti ne možeš razumijeti da postoje entiteti koji su odvojeno a nekad i ujedinjeni?


Ne spajaš se svojim parnjakom pa onda kad se ujedinite ,opet slijede odvajanje i dva tjela su u pitanju kao i prije spajana ?


Jah i Havah su odvojeni no kad su spojeni oni su Jahveh ili Jahavah i Jahovah Jehovah ovisno o izgovorima.
to mogu razumjeti, a s kim se spaja el elohim onda je jedno par jahvah a drugo elohim i jel onda shiva i parvati isto drugim imenom nazvano il opet nesto trece
peruana is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2013., 20:56   #145
Quote:
peruana kaže: Pogledaj post
to mogu razumjeti, a s kim se spaja el elohim onda je jedno par jahvah a drugo elohim i jel onda shiva i parvati isto drugim imenom nazvano il opet nesto trece
Elohim nije isto kao Jahveh to su posve različiti aspekti.

Eleh +Mi je Elehim Elohim ovisno izgovornom području

A Jah+Havah je Jahevah Jehovah ovisno izgovornom području

A što su to u suštini ti pojmovi odvojeno i zajedno ja to ne mogu da pišem niti ću da pišem to ne bi bilo fer jer bi s time uzeo šansu nekome da sam to istraži rasvjetli to značenje naravno ako ga interesuje.

A što se tiče Shive tu ti ne znam baš mnogo da ti budem iskren,znam nešto bazićno vezano za Shivu koji nije htio da se spaja s ženom nego je samo meditirao i na kraju je ipak popustio...
No svakako kad uhvatim vremena i Hinud malo proučim lijepih ima priča s značenjem...
EliEliLama is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2013., 21:01   #146
Quote:
EliEliLama kaže: Pogledaj post
Elohim nije isto kao Jahveh to su posve različiti aspekti.

Eleh +Mi je Elehim Elohim ovisno izgovornom području

A Jah+Havah je Jahevah Jehovah ovisno izgovornom području

A što su to u suštini ti pojmovi odvojeno i zajedno ja to ne mogu da pišem niti ću da pišem to ne bi bilo fer jer bi s time uzeo šansu nekome da sam to istraži rasvjetli to značenje naravno ako ga interesuje.

A što se tiče Shive tu ti ne znam baš mnogo da ti budem iskren,znam nešto bazićno vezano za Shivu koji nije htio da se spaja s ženom nego je samo meditirao i na kraju je ipak popustio...
No svakako kad uhvatim vremena i Hinud malo proučim lijepih ima priča s značenjem...
hvala na odgovoru, samo mi nikad nije bilo jasno ljudi kažu kad se mole Bože pomozi... kojem ili kome se obraćaju u biti
peruana is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2013., 21:08   #147
Quote:
peruana kaže: Pogledaj post
hvala na odgovoru, samo mi nikad nije bilo jasno ljudi kažu kad se mole Bože pomozi... kojem ili kome se obraćaju u biti
Obraćaju se svojoj ideji/ predodžbi koju gaje i koja ima energiju i koja je živa,sve je živo svaka riječ tako i to.


Po meni je bolje kontempliranje da bi se sujevjerje izvuklo na vidjelo jer neki izrazi koje ljudi ne razumiju ili nisu u stanju da razumiju stvaraju mentalna sujevjerja.
Recimo da razumiju konjukciju Jah+Havah onda bi sujevjerje isćezlo jer bi znali značenje u suštini što je to a ovako samo se nagađa i stvara život mislima koja su u biti nagađanje a ne značenje nečega što je nelkad bilo vrlo jasno što znači.
EliEliLama is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2013., 21:13   #148
Quote:
EliEliLama kaže: Pogledaj post
Obraćaju se svojoj ideji/ predodžbi koju gaje i koja ima energiju i koja je živa,sve je živo svaka riječ tako i to.


Po meni je bolje kontempliranje da bi se sujevjerje izvuklo na vidjelo jer neki izrazi koje ljudi ne razumiju ili nisu u stanju da razumiju stvaraju mentalna sujevjerja.
Recimo da razumiju konjukciju Jah+Havah onda bi sujevjerje isćezlo jer bi znali značenje u suštini što je to a ovako samo se nagađa i stvara život mislima koja su u biti nagađanje a ne značenje nečega što je nelkad bilo vrlo jasno što znači.
pa da ta ideja, predodžba je u biti idol, što je najstrože zabranjeno, znači nitko se ne obraća dotičnom entitetu jer ne može ni poimiti što ili tko bi to bio, bila.
peruana is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2013., 11:12   #149
Quote:
EliEliLama kaže: Pogledaj post
Manje više svi nacionalno obojeni bogovi ekslusivna imena na jednom jeziku su slični,iza kojih stoji ljubomora i nasilje iza njih.
/CUt/
Alah Jahve ista stvar.
Jašta radi... sve isto. Da te neko ne optuži za pristrasnost, udri onda po svima Kad nađeš u islamskoj literaturi, odnosno izvorima (Kur'an i hadis) da je Allah nacionalni Bog jednog naroda, javi se.

Quote:
Palenholik kaže: Pogledaj post
Prvo SZ je počet s pisanjem negdje oko 950 p.n.e. a Mojsije je živio između 1391-1271 p.n.e.. Dakle negdje 300-400 godina poslije njega, počelo je sastavljanje ili pisanje SZ a najstariji su spisi Jahvista. Tako da ne znam što si toliko sigurna u to da je Bog rekao da je on Jahve, a ne neki tamo pisac!

Jahveh je bio nacionalni bog kraljeva Izraela i Jude, tokom Željeznog Doba. Dalje, u svetim spisima koji datiraju između 12 i 11 stoljeća p.n.e., Jahve je "sveti ratnik" koji vodi svetu vojsku protiv neprijatelja Izraela. Tu je naravno zavjet sa njim, da će Izrael samo njega obožavati, a ostaviti ostale bogove - zauzvrat on će ih štiti.

Jedna od karakteristika autoira SZ zvanih Jahvisti je i ta što su Jahvi dali određene ljudske osobine (hoda u raju i uživa u jutarnjem zraku, uživa u hrani koju mu je Abraham priredio i sl.), dok Elohisti više upliću anđele a ponekad se pojavljuje kao osoba.

Nadalje postoje historisjki dokazi upučuju na to da je Jahve, prije nego je postao Izraelski nacionalni bog (s monoteističkim atributima), ustvari bio dio (politeističke) Kananitske vjere, jedan od u nizu obožavanih bogova.

I kao krem na tortu, želio bih još dodati, vjerovatno zbog ovako mutne historije oko imena Jahve, Vatikan je odlučio da zabrani upotrebu ovog imena tokom molitvi, i preporučuje se jednostavno "Gospod" ili "Gospod Bog".
The Hebrew name for God is not to be used or pronounced in liturgical celebrations, songs and prayers, Cardinal Francis Arinze, Prefect of the Congregation for Divine Worship and the Discipline of the Sacraments, has said in a letter addressed to the bishops’ conferences of the world. (...)
This translation tradition has importance for understanding Christ, the cardinal explains, since the title “Lord” in fact “becomes interchangeable between the God of Israel and the Messiah of the Christian faith.Izvor: CNA
I jako kratko o Allah, Božijem imenu.
Quote:
Palenholik kaže: Pogledaj post
Allah je od "El" (određeni član) i "Ilâh" (bog) - na našem jeziku se ne može prevesti jednom riječju jer mi nemamo određeni član kao npr. Engleski., i značilo bi "the God".

A veliš da je Jahveh ime Božije? I ti to prihvataš? Nije ni čudo kad ste svoju vjeru nakalemili na judaizam.

Dakle Jahveh je Bog Izraelov ili Privatni, nacionalni, sva prava zaštićena 3000 p.n.e - 2013 n.e. sva prava zaštićena Bog? Hoćeš da i mi to ime koristimo? Ime nečijeg nacionalnog Boga?

Znamo mi kako da se Bogu, Jednom i Jedinom, obraćamo, jer nas je On podučio:
Reci: "Zovite: 'Allah', ili zovite: 'Milostivi', a kako god Ga budete zvali, Njegova su imena najljepša. Ne izgovaraj na sav glas Kur'an kad molitvu obavljaš, a i ne prigušuj ga; traži sredinu između toga" Kur'an 17:110
Allah ima najljepša imena i vi Ga zovite njima, a klonite se onih koji iskreću Njegova imena – kako budu radili, onako će biti kažnjeni! Kur'an 7:180
Eto, mogla bi i ti slijediti svoju braću kršćane iz arapskog svijeta i moliti se Allahu

Više:
- El_(deity)
- Yahweh
Palenholik is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2013., 11:38   #150
Quote:
Palenholik kaže: Pogledaj post
Jašta radi... sve isto. Da te neko ne optuži za pristrasnost, udri onda po svima Kad nađeš u islamskoj literaturi, odnosno izvorima (Kur'an i hadis) da je Allah nacionalni Bog jednog naroda, javi se.



I jako kratko o Allah, Božijem imenu.
To bog sebi dade ime Alah??? Ili neko arapsko pleme?
dominik01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2013., 18:25   #151
Quote:
Palenholik kaže: Pogledaj post
Jašta radi... sve isto. Da te neko ne optuži za pristrasnost, udri onda po svima Kad nađeš u islamskoj literaturi, odnosno izvorima (Kur'an i hadis) da je Allah nacionalni Bog jednog naroda, javi se.
Pa vidiš po naicionaloj obojenoj vjeri koja se prakticira ili rezultatima te iste koja je suština tu u biti prisutna..
Jedna vjera jedan tor itd

Na isti kalup je i ostale dvije Abrahamske religije ako ćete da utješi i idemo fight.

ČISTA ISTINA.


P S

A da ja Alah bog i drugih naroda i to jetočno ali pod čizmom Islama na silu tu se onda može reći da je bog i drugih naroda.
EliEliLama is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2013., 18:32   #152
Quote:
EliEliLama kaže: Pogledaj post
Manje više svi nacionalno obojeni bogovi ekslusivna imena na jednom jeziku su slični,iza kojih stoji ljubomora i nasilje iza njih.

Ok to je dobro u slučaju rata kad treba homogeno tjelo i jedinstvo no kad ta nauka postane trajno propovjedno prezentirana onda je tu stravična posljedica po um psihu čovjeka i doslovce ratuje čovjek s samim sobom i drugima.

Jahve je bog rata to nije problem skontati pa sam kaže da je gospod nad vojskama i tu je priča završena.

No je li završeno u glavama ljudi?

Alah Jahve ista stvar.

No to ne znači generalno da je sve crno,tu treba biti kako Isus teološki kaže "dobar mjenjač novčića" ili da ti se ne podvali lažni novac za vrijednost jer kad imaš lažan ne možeš ništa dobiti na ovom svjetu.
Dodao bih da je i Isus u tom skupu također u manifestiranoj realnosti korišten kao i Alaha i Jahve u svrhu diktatura određenih torova nad drugim.


No napominjem to ne znači da ova tri pometua programa imaju sve crno nego prevladava određena nasilna suština.

Najlakše je reći Alah Jahve Isus je loše a Zeus je dobar to nema na zemlji to jednostavno tako ne fukcionira..
Ja govorim o manifestiranim rezultatima a Alah Jahve Isus mogu prevladati i na dobro kao koncept kao što trenutno prevladavaju na loše ...Sve je do ljudi kako će uzeti određene resurse da li će nasjesti na ljepak ili neće i da li će dobre stvari da prepozna..
EliEliLama is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2013., 00:03   #153
Jedini Bog Jahve,
dao je svome Sinu Isusu IME
kojim je nastavio biti prisutan i u NZ.

Isus = OD Jahve dolazi spasenje.

Ime Isus - spominje se u NZ na nešto manje od 1.000u mjesta.

Znači - IME Bog Jedinoga - JAHVE,
pojavljuje se kroz Isusovo IME - 1.000u puta u NZ,
a da to ljudi niti ne znaju.
-----------------------

Tko od današnjh Kršćana zna što znači Ime Isus?
Rijetko tko.
piramida4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2013., 14:51   #154
Ime Boga Oca Jahve u Katoličkim Crkvama (starim KC)

http://www.zokipiramida4.com/index.p...3.0;attach=105
http://www.zokipiramida4.com/index.p...3.0;attach=107
piramida4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2013., 09:22   #155
Quote:
piramida4 kaže: Pogledaj post
Ime Boga Oca Jahve u Katoličkim Crkvama (starim KC)
Je, istina, stoji u kamenu ugravirano ime na ulaznim vratima starih katedrala, i tko je, primjerice proputovao Njemačkom, imao se prilike i sam uvjeriti, premda čovjek zapravo ne treba putovati pa da bi to saznao. Ime je u obliku tetragrama, duboko urezano u kamen pročelja no što to vrijedi kad nije urezano i u srca ljudi koji pohode te crkve skupa sa crkvenjacima što stoje za tim oltarima. I kao da to još nije dovoljno, zabraniše i upotrebu Imena, po njima je hula izgovarati i imenu se moliti, kako već znamo na misama se zapravo o Bogu niti ne priča a ako se i spomene tada čovjek nikad nije siguran na kojeg "boga" se misli, računajući da je katolicima i Isus Bog kao Bog Otac Stvoritelj.
Što reći osim da je šteta da ljudi ne koriste ime sadržano u tetragramu JHVH, jer kako stoji u Bibliji, bit će spašen svak ko Ime prizove, znajući da ga nikada neće prizvati uzalud.
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2013., 18:50   #156


http://upload.wikimedia.org/wikipedi...les_France.jpg


http://upload.wikimedia.org/wikipedi...ing_Yahweh.jpg

Zadnje uređivanje Meadow : 14.09.2013. at 20:00. Reason: slika
EliEliLama is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2013., 01:28   #157
Kome je to u interesu da ljudi ne znaju kako je Ime Jedinome Bogu?
Tko je tvorac laži?
Što znači - zazivati Boga - ali sa drugim imenom, a ne sa Njegovim Osobnim?
Da li tada uopće zazivaš PRAVOGA Boga, ili radiš nešto Bogohulno?
piramida4 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:42.