Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.02.2013., 10:29   #1
Otvaranje obrta za programiranje

Poštovani učeni puče

Molim vas za savjet.

Naime, stalno sam zaposlen i za nekakvu dodatnu zaradu bih otvorio obrt koji se bavi programiranjem.
Obrt bih otvorio na adresi u Kaštelima (iako sam prijavljen i živim u Zagrebu).
Zanima me kolika su točno mjesečna davanja državi s obzirom da ne bih naplatio više od 5 tisuća kuna mjesečno za početak (ako i toliko)?
I može li se na temelju bilo čega ( iako sumnjam, ali tko pita...) izvući i nekakav poticaj jer bih se koncentrirao na programiranje vezano za turistički sadržaj??

Unaprijed puno hvala!!

Ivan
too_weird is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2013., 10:44   #2
Quote:
too_weird kaže: Pogledaj post
Poštovani učeni puče

Molim vas za savjet.

Naime, stalno sam zaposlen i za nekakvu dodatnu zaradu bih otvorio obrt koji se bavi programiranjem.
Obrt bih otvorio na adresi u Kaštelima (iako sam prijavljen i živim u Zagrebu).
Zanima me kolika su točno mjesečna davanja državi s obzirom da ne bih naplatio više od 5 tisuća kuna mjesečno za početak (ako i toliko)?
I može li se na temelju bilo čega ( iako sumnjam, ali tko pita...) izvući i nekakav poticaj jer bih se koncentrirao na programiranje vezano za turistički sadržaj??

Unaprijed puno hvala!!

Ivan

Za davanja nisam siguran, ali mislim da moraš plačati doprinose ukoliko je riječ o obrtu (no nemoj me držati za riječ).

Ukoliko otvoriš j.d.o.o nije potrebno plaćati doprinose ako negdje radiš, mjesečni troškovi bi ti bili knjigovodstvo (600-700kn), banka (50-60kn), HGK (50kn - iako sam čuo da j.d.o.o ne mora plaćati HGK članarinu). Te najam prostora, ali to možeš unajniti svoj stan .

Vezano za poticaje, možeš dobiti, ali ne znam koliko je to teško. Ministartvo turizma potiče projekte koji promoviraju Hrvatski turizam. Pa eto, možeš se malo raspitati oko toga
ivan2468 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2013., 10:56   #3
Hvala puno imenjače!
Znači, jdoo mogu otvoriti i biti jedini zaposleni iako sam već zaposlen?
I čudno mi je da moram plaćati doprinose iako ih za mene već plaća trenutni poslodavac!?

I hvala još jednom na doista brzom odgovoru
too_weird is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2013., 13:03   #4
Evo, postavio sam pitanje i gospodi na: http://infos.hok.hr/hr/postavite_pitanje

Objavim ovdje kad/ako dobijem konkretan odgovor...
too_weird is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2013., 13:11   #5
Obrtnik koji je zaposlan kod drugog poslodavca plaća MIO i ZO na dohodak od obrta.
Dakle ne mjesečno, već jednom godišnje kad se ustvrdi dohodak.
__________________
It could have been...
lili p. is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2013., 15:19   #6
Thanks Lili!

Bi li Vam bi oproblem izračunati barem u grubo koliki bi to iznos bio u godini dana na, recimo, dohodak od nekih "realnih" 30.000 Kn u prvoj godini?
too_weird is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2013., 10:53   #7
Quote:
too_weird kaže: Pogledaj post
Thanks Lili!

Bi li Vam bi oproblem izračunati barem u grubo koliki bi to iznos bio u godini dana na, recimo, dohodak od nekih "realnih" 30.000 Kn u prvoj godini?
MO 20% 6000,00 + ZO 13% 3900,00 + porez i prirez prema poreznom razredu.
lady G is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2013., 15:18   #8
Puno Vam hvala na ekspeditivnosti! Nemam riječi

Kad sve zbrojim i oduzmem...mislim da mi se na kraju isplati jedino ugovor o djelu.
too_weird is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:07.