Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija > Teologija i religijska praksa

Teologija i religijska praksa Religije/denominacije, teološka i ostala vjerska pitanja

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 31.05.2015., 21:54   #61
Quote:
ujko tvrdica kaže: Pogledaj post
A jel ti znaš gdje su trenutno ljudi koji su umrli, a moliš im se?
Vjeruješ Vatikanu da je netko svetac na nebu, iako možda uopće nije bio svet čovjek. Ne znaš što je drugome u srcu i zato nema smisla utjecati se drugim ljudima. Uostalom, tako nas Isus uopće nije učio moliti!
Što je za tebe svet čovjek, kako postaje svet?

Molitva svecima nije zamjena za molitvu Bogu, što više molitvi Bogu, to bolje. Ako pomaže da se drugi mole za tebe Bogu, kako ne bi pomoglo da se za tebe mole oni za koje vjerujemo da su zbog svoje posvećenosti Bogu sad na Nebu s njim?
__________________
Quies
Junia is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2015., 21:56   #62
Quote:
ujko tvrdica kaže: Pogledaj post
Bio sam tipični rimokatolik do prije nekoliko godina.
Primao sam sakramente, išao na misu, sve kao i svi drugi..
Ali jednostavno, katolički nauk i objašnjenja nekih stvari nisu me zadovoljili.
Prolazio sam kroz razna ispitivanja samog sebe, svijeta, religije.
Na kraju sam došao do zaključka da su sve religije pod utjecajem čovjeka, a čovjek je grešan. Religija je nepotrebna čovjeku. Ona je primitivni mehanizam koji ti određuje kakav ces odnos imati s Bogom. A pravila pišu grešni ljudi.
Prema tome, odbacujem sve religije.
Vjerujem u Krista i Bibliju, nisam u nikakvoj zemaljskoj crkvi ni zajednici.
hvala na iskrenom odgovoru

neka Te Gospodin dovede pred svjetlo svoga lica na tvome putu bogotraženja

kod mene ti je potpuno ista stvar, samo u obrnutom smjeru kretanja
__________________
Tražio sam Gospodina i on me usliša, izbavi me od straha svakoga....
jedrilicar is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2015., 21:56   #63
Quote:
Junia kaže: Pogledaj post
To što ti pišeš nije katolički nauk.
Problem je u tome što katolički nauk nije kršćanski nauk.
A ovo što sam pisao stoji.
Katolici se boje Boga i Isusa. Zato se mole Mariji.
Jer vjeruju da će ih prije Marija čuti, nego ljuti Bog.
Ali ako sam u krivu, slobodno me ispravi.
Volim čuti katolička objašnjenja.
__________________
...
ujko tvrdica is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2015., 22:03   #64
Quote:
Junia kaže: Pogledaj post
Što je za tebe svet čovjek, kako postaje svet?

Molitva svecima nije zamjena za molitvu Bogu, što više molitvi Bogu, to bolje. Ako pomaže da se drugi mole za tebe Bogu, kako ne bi pomoglo da se za tebe mole oni za koje vjerujemo da su zbog svoje posvećenosti Bogu sad na Nebu s njim?
Kao što Biblija kaže, sveti su oni ljudi koji su posvetili svoj život Bogu.
Svi kršćani koji prihvaćaju Krista i nastoje živjeti po Kristu su sveti.
Ja na žalost ne znam gdje je koji čovjek završio nakon smrti, pa se prema tome jednostavno ne mogu moliti niti jednom mrtvom čovjeku - jer ne znam gdje je.
Uostalom, opet kažem, Isus nas je učio kako se treba moliti i to je sve što meni treba. Tko zna bolje od Isusa?
__________________
...
ujko tvrdica is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2015., 22:06   #65
Quote:
jedrilicar kaže: Pogledaj post
hvala na iskrenom odgovoru

neka Te Gospodin dovede pred svjetlo svoga lica na tvome putu bogotraženja

kod mene ti je potpuno ista stvar, samo u obrnutom smjeru kretanja
Nema na čemu.
Također, sretno.
Pozvani smo i naša je dužnost tražiti Boga.
Kako piše "sve ispitujte - dobro zadržite".
__________________
...
ujko tvrdica is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2015., 22:10   #66
Quote:
ujko tvrdica kaže: Pogledaj post
Problem je u tome što katolički nauk nije kršćanski nauk.
A ovo što sam pisao stoji.
Katolici se boje Boga i Isusa. Zato se mole Mariji.
Jer vjeruju da će ih prije Marija čuti, nego ljuti Bog.
Ali ako sam u krivu, slobodno me ispravi.
Volim čuti katolička objašnjenja.
2565 U Novom savezu, molitva je ziv odnos djece Bozje sa svojim neizmjerno dobrim Ocem, s njegovim Sinom Isusom Kristom i s Duhom Svetim. Milost Kraljevstva je "jedinstvo cijeloga Presvetoga Trojstva s cijelim duhom". Molitveni zivot jest u tome da budemo obicno u prisu-tnosti triput svetoga Boga i u zajednistvu s Njim. To zajednistvo zivota uvijek je moguce jer smo po krstenju postali jedno bice s Kristom. Molitva je krscanska ukoliko tvori zajednistvo s Kristom te se siri u Crkvi koja je njegovo Tijelo. Razmjeri su joj sirina Kristove ljubavi.

http://www.hbk.hr/katekizam/iv/21-pre1.html#RTFToC3
__________________
Quies
Junia is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2015., 22:16   #67
Quote:
ujko tvrdica kaže: Pogledaj post
Pozvani smo i naša je dužnost tražiti Boga.
tako je, pozvani smo, a 'Bog u svemu na dobro surađuje s onima koji ga ljube, s onima koji su odlukom njegovom pozvani. Jer koje predvidje, te i predodredi da budu suobličeni slici Sina njegova te da on bude prvorođenac među mnogom braćom. Koje pak predodredi, te i pozva; koje pozva, te i opravda; koje opravda, te i proslavi'. (Rim 8, 29)
__________________
Tražio sam Gospodina i on me usliša, izbavi me od straha svakoga....
jedrilicar is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2015., 22:22   #68
Quote:
ujko tvrdica kaže: Pogledaj post
Kao što Biblija kaže, sveti su oni ljudi koji su posvetili svoj život Bogu.
Svi kršćani koji prihvaćaju Krista i nastoje živjeti po Kristu su sveti.
Ja na žalost ne znam gdje je koji čovjek završio nakon smrti, pa se prema tome jednostavno ne mogu moliti niti jednom mrtvom čovjeku - jer ne znam gdje je.
Uostalom, opet kažem, Isus nas je učio kako se treba moliti i to je sve što meni treba. Tko zna bolje od Isusa?
Apostoli i drugi mučenici za Krista su vjerovali da će nakon smrti biti s Kristom. Na toj vjeri je kršćanska zajednica temeljila svoju nadu i svoje molitve tim mučenicima da ih zagovaraju pred Kristom. To je katolički, kršćanski nauk i to je vidljivo iz povijesti kršćanstva, a ne ovo što ti pišeš.
__________________
Quies
Junia is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2015., 22:24   #69
Quote:
ujko tvrdica kaže: Pogledaj post
Kao što Biblija kaže, sveti su oni ljudi koji su posvetili svoj život Bogu.
Svi kršćani koji prihvaćaju Krista i nastoje živjeti po Kristu su sveti.
Ja na žalost ne znam gdje je koji čovjek završio nakon smrti, pa se prema tome jednostavno ne mogu moliti niti jednom mrtvom čovjeku - jer ne znam gdje je.
Uostalom, opet kažem, Isus nas je učio kako se treba moliti i to je sve što meni treba. Tko zna bolje od Isusa?
Evo jednog takvog: https://www.youtube.com/watch?v=Ja5S2f4xMOA

Samo znam da na njegovim predavanjima ima jako malo katolika. Pogotovo ako je on samoproglašeni Apostol.
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2015., 22:29   #70
Quote:
Junia kaže: Pogledaj post
Bilo bi zanimljivo vidjeti argumente za ovu tvrdnju.
Što je preuzeto, kad i kako, te koja su vjerovanja "olakšana"?
Dao sam primjer. Čitaj pažljivije
__________________
Neka prefora meta šala
Sakat is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2015., 22:32   #71
Quote:
ujko tvrdica kaže: Pogledaj post
Kao što Biblija kaže, sveti su oni ljudi koji su posvetili svoj život Bogu.
Svi kršćani koji prihvaćaju Krista i nastoje živjeti po Kristu su sveti.
Ja na žalost ne znam gdje je koji čovjek završio nakon smrti, pa se prema tome jednostavno ne mogu moliti niti jednom mrtvom čovjeku - jer ne znam gdje je.
Uostalom, opet kažem, Isus nas je učio kako se treba moliti i to je sve što meni treba. Tko zna bolje od Isusa?
Tebi treba no nekima treba nešto drugo.Zašto ono što tebi treba biti nametnuto drugome?
Ovde se radi o klasičnom slučaju ego tripa s velikom dozom fanatizma s tendencijom nametanja na silu svoju potreba drugih uz korištenje Isusa u svoje svrhe.Jadno i žalosno kako se nasilje protura u finjaka.Ista stvar može biti nametanje drugome molitve svecima.Sasvim je drugo ako se to ne nameće,sasvim drugačije to izgleda.
EliEliLama is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2015., 22:39   #72
Quote:
ujko tvrdica kaže: Pogledaj post
Ja samo kažem što piše u Bibliji i u to vjerujem.
Vjerujem u Krista i ne vjerujem grešnim ljudima.
Sve što sam ti naveo su Isusovi citati, ali ti možeš ići u koju kog želiš krajnosti s argumentom "krivo su interpretirali".
Zvuči kao da želiš razumjeti, a ne želiš slušati.
Jednostavno, imaš svoju istinu, ako si zadovoljan s njom, sve 5.
Nadam se samo da gradiš tu filozofiju na čvrstim temeljima, inače ćeš se jednog dana probuditi u ruševinama
Problem je u tome što ako vjeruješ u sve u bibliji je taj što onda imaš posla s tim da vjeruješ u kontradiktorne elemente koji bi trebali činiti skladnu sliku. Za mene to nije bilo dovoljno, jer ukazuje na to koliko je Bog religija ljudska kreacija. A sada, hoćeš li vjerovati u vlastitu izmišljotinu, ili nećeš vjerovati u Boga, to je stvar tvog izbora.
U principu, ako je ijedna religija točna, zajedno ćemo uživati u vječnom prokletstvu i ti koji kakti vjeruješ i ja koji ne, jer ni jedan ni drugi ne pripadam religiji.
Od svih njih, jedna može biti točna, ili sve mogu biti točne (što je nemoguće jer su međusobno isključive), ili nijedna. Vjerojatnost je (čini mi se) na mojoj strani.
__________________
Neka prefora meta šala
Sakat is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2015., 23:41   #73
Quote:
Sakat kaže: Pogledaj post
Problem je u tome što ako vjeruješ u sve u bibliji je taj što onda imaš posla s tim da vjeruješ u kontradiktorne elemente koji bi trebali činiti skladnu sliku. Za mene to nije bilo dovoljno, jer ukazuje na to koliko je Bog religija ljudska kreacija. A sada, hoćeš li vjerovati u vlastitu izmišljotinu, ili nećeš vjerovati u Boga, to je stvar tvog izbora.
U principu, ako je ijedna religija točna, zajedno ćemo uživati u vječnom prokletstvu i ti koji kakti vjeruješ i ja koji ne, jer ni jedan ni drugi ne pripadam religiji.
Od svih njih, jedna može biti točna, ili sve mogu biti točne (što je nemoguće jer su međusobno isključive), ili nijedna. Vjerojatnost je (čini mi se) na mojoj strani.
Koje su to kontradikcije u bibliji?
Naravno da vjerujem Bibliji jer je ona Pismo nadahnuto od Boga.
Sve što trebam znati tamo piše.

Religije su podložne grešnim ljudima i ovisne su o njima.
U najviše redove bilo koje religije može se infiltrirati bilo tko i utjecati na nauk.
Naročito u prošlosti. Religije te zarobljavaju i obvezuju.
__________________
...
ujko tvrdica is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2015., 23:48   #74
Quote:
EliEliLama kaže: Pogledaj post
Tebi treba no nekima treba nešto drugo.Zašto ono što tebi treba biti nametnuto drugome?
Ovde se radi o klasičnom slučaju ego tripa s velikom dozom fanatizma s tendencijom nametanja na silu svoju potreba drugih uz korištenje Isusa u svoje svrhe.Jadno i žalosno kako se nasilje protura u finjaka.Ista stvar može biti nametanje drugome molitve svecima.Sasvim je drugo ako se to ne nameće,sasvim drugačije to izgleda.
Bog je jedan, Istina je jedna.
Naročito ako si katolik, ne vidim tko ima veći autoritet od Isusa?
Ti možeš vjerovati u što god hoćeš, više puta sam to ponovio.
Ali ako si katolik, a više vjeruješ grešnim ljudima nego direktnim Isusovim uputama, onda se trebaš zamisliti kojoj religiji ustvari pripadaš i kojeg boga štuješ.
Ne pričamo o malim stvarima ovdje. To su pitanja vječnog života i vječne smrti. Biti ili ne biti. Ako ti možeš slijepo vjerovati nekom čovjeku, to je tvoj problem. Možeš i novce dati pokvarenom čovjeku da ti čuva, nitko te neće spriječiti.
__________________
...
ujko tvrdica is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2015., 23:53   #75
Quote:
ujko tvrdica kaže: Pogledaj post
Koje su to kontradikcije u bibliji?
Naravno da vjerujem Bibliji jer je ona Pismo nadahnuto od Boga.
Sve što trebam znati tamo piše.

Religije su podložne grešnim ljudima i ovisne su o njima.
U najviše redove bilo koje religije može se infiltrirati bilo tko i utjecati na nauk.
Naročito u prošlosti. Religije te zarobljavaju i obvezuju.
Kasno je. Guglaj.
__________________
Neka prefora meta šala
Sakat is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2015., 00:08   #76
Quote:
Sakat kaže: Pogledaj post
Kasno je. Guglaj.
Vec sam prije slusao o tome, ali jednostavno - nema kontradikcija.
To je stvar čitanja Biblije, u vecini slucajeva to su primjeri na pogrešnim prijevodima. U nekim slučajevima ljudi vide kontradikciju tamo gdje je ustvari nadopuna. Mozes slobodno guglati, ima puno stranica koje objašnjavaju da nema kontradikcija u Bibliji.
__________________
...
ujko tvrdica is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2015., 00:26   #77
Quote:
ujko tvrdica kaže: Pogledaj post
Vec sam prije slusao o tome, ali jednostavno - nema kontradikcija.
To je stvar čitanja Biblije, u vecini slucajeva to su primjeri na pogrešnim prijevodima. U nekim slučajevima ljudi vide kontradikciju tamo gdje je ustvari nadopuna. Mozes slobodno guglati, ima puno stranica koje objašnjavaju da nema kontradikcija u Bibliji.
Nema, ha?
__________________
Neka prefora meta šala
Sakat is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2015., 00:50   #78
Quote:
Sakat kaže: Pogledaj post
Nema. https://www.youtube.com/watch?v=-CY-jX9juoQ
Postoje kontradikcije izmedju Biblije i katoličkog nauka.
To je zato što se katolicizam ne temelji na Bibliji nego na tradiciji.
Ali Biblija sama po sebi nije kontradiktorna.

Let it be noted that if the Bible does, in fact, contain a legitimate contradiction of some kind, it has not yet been found. When all the facts are considered, each alleged biblical contradiction has been shown to be something other than a true contradiction. That is a powerful statement, considering the fact that no book in the world has been examined more closely or scrutinized more carefully. After the Bible has been put under the high-powered microscope of criticism, and dissected by the razor-sharp scalpel of supposed contradictions, it rises from the surgery with no scratches or scars, none the worse for wear.
__________________
...

Zadnje uređivanje ujko tvrdica : 01.06.2015. at 01:49.
ujko tvrdica is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2015., 02:26   #79
Quote:
Junia kaže: Pogledaj post
Što je za tebe svet čovjek, kako postaje svet?

Molitva svecima nije zamjena za molitvu Bogu, što više molitvi Bogu, to bolje. Ako pomaže da se drugi mole za tebe Bogu, kako ne bi pomoglo da se za tebe mole oni za koje vjerujemo da su zbog svoje posvećenosti Bogu sad na Nebu s njim?
Ne znamo jesu li na nebu s Njim. Boccaccio je imao zgodnu pricicu na tu temu.
__________________
Thinking is difficult, that is why most people people judge.
Little Mermaid is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2015., 02:52   #80
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
Praktički sve religije, izumrle i živuče, osim kršćanstva i islama, imaju ženska božanstva i generalno štuju žensku stranu svemira. U kršćantvu, a pogotovo u katoličanstvu, je veoma snažno izražen kult Djevice Marije.
Treba pogledati istoriju kršćanske vjere prije IV stoljeća i Konstantina. U početcima je Marija bila dio trojstva (drugi dio trojstva je bio Isus, a treći dio je Otac nebeski). Tek u IV stoljeću je sveti duh ubačen u trojstvo umjesto Marije, pa sad imamo nedoslednost nauka o tvojstvu, time što sad imamo dva duha u trosjstvu. Otac je duh (nematerijalan), a i sveti duh je također duh. U suštini, dakle, samo Islam kojeg ste spomenuli, ostaje vjera bez "ženskih božanstava". U njemu se Bog posmatra kao nešto što nema spol.
Harf is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:22.