Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.08.2015., 23:53   #1
Ubrzanje oporavka gospodarstva?

Mislim da će mnogi ostati iznenađeni kad DZS objavi podatke o rastu GDP-a za 2. kvartal 28.08., a onda još više kad se budu objavljivali podaci za 3. kvartal.

Danas su objavljeni privremeni podaci o robnoj razmjeni za prvih šest mjeseci, i ako gledamo samo 6. mjesec prilagodimo(vaganom stopom rasta iz prethodnih mjeseci) za prag ukljućivanja dobiti ćemo da je rast izvoza u lipnju bio preko 20% na godišnjoj razini. Naravno trebati će povećati u izračunima i uvoz u 6. mjesecu za oko 7% pa će neto učinak na rast GDP-a biti nešto manji ali svejedno debelo iznad očekivanja mainstream analitičara. Toliko o tkz. roterdamskom efektu!

Dakle, samo po prilagođenim privremenim podacima o izvozu i turizmu za 2. kvartal y/y, neto izvoz-uvoz roba i usluga će doprinijeti rastu oko 1.8 milijardi kuna, odnosno +2.2%. Poboljšanje u robnoj razmjeni će doprinijeti s 1.25 milijarde kuna plusa, dok će turizam doprinijeti s cca. 550 milijuna kuna (rast noćenja u 5. mjesecu je bio iznimnih 20% i tu je zapravo ostvaren rast za cijeli kvartal).

Dalje, po podacima o maloprodaji, ona je rasla godišnje po mjesecima:
* 2.5% u travnju
* 4.1% u svibnju (visoko korelira s jako velikim rastom noćenja u tom mjesecu)
* 0.9% u lipnju

Kako se po izvješću HT-a moglo vidjeti da je došlo do stabilizacije prihoda i tamo, statistički modeli upućuju da će i potrošnja kućanstva ponovo dodavati plusu GDP-a.

Dalje, zbog stabilizacije građevine na niskim razinama, bruto investicije u fiksni kapital neće više oduzimati previše (možda i ovdje nakon dugo vremena ugledamo plus).

Kako je i industrijska proizvodnja rasla po lijepim stopama anualizirano u 2. kvartalu, za očekivati je i da će promjena zaliha pred glavninu turističke sezone gurati GDP u plus.

Ostaje državna potrošnja koja će vjerojatno biti smanjena. A točno koliko nije jasno, pogotovo nakon spuštanja procjena vlade o rastu.

Da ne budem preveliki optimist, reći ću da očekujem 1.5% rasta!

A kako smo sada već na polovini 3. kvartala, turizam raste po 10% stopama, a brent je oko 50 USD, brojke za 3. kvartal bi mogle biti još puno jače.

Bankari već znaju kojom ludom brzinom im raste likvidnost na računima, ali svi njihovi analitičari gromoglasno šute. Fakat zanimljivo.
RealBear is offline  
Old 11.08.2015., 01:06   #2
Saldo robne razmjene ti je 1.1 milijarde kuna plusa za pola godine, ne za Q2.
Nisam gledao brojke za izvoz usluga, od oka izgleda preoptimisticno jer su strana nocanja i potrosnja u 5mj mala stavka u odnosu na BDP.
Likvidnost na racunima moze biti i pozitivan i negativan signal.

Sve u svemu moglo bi biti +1,5% pa +2,5% rasta BDP-a y/y, no to je prekasno. Nismo u 2012. ili 2013g...
klapalo is offline  
Old 11.08.2015., 01:12   #3
U prvom kvartalu je saldo robne razmjene bio negativan y/y, ima na DZS za prvih 5. mjeseci... tako da su za drugi kvartal brojke zapravo izvrsne.

Povećanje noćenja za 20% u svibnju je cca 700 tisuća, odnosno oko 1% ukupnih noćenja. Kako su turisti u predsezoni dobri potrošači očekujem da će brojke biti na razini koju sam gore naveo.

Ovdje govorim o kratkoročnom rastu likvidnosti zbog sezone, a kad će Hrvati prestati s razduživanjem i buildanjem štednje, te krenuti u potrošnju i investicije nitko ne zna. Ono što je ipak bitno i pozitivno je da iz godine u godinu municije ima sve više.
RealBear is offline  
Old 11.08.2015., 02:03   #4
Da, zbilja je u Q1 porast robnog salda y/y oko nule. Treba vidjeti potpune podatke za 6mj, znalo je biti veceg povecanja uvoza vec u prvoj reviziji za mjesec dana.
klapalo is offline  
Old 11.08.2015., 16:17   #5
Ne treba čekati još mjesec dana, može se prilično dobro pretpostaviti stopa povećanja za uvoz i izvoz u lipnju...

Treba uzeti ova dva izvješća s DZS-a:

http://www.dzs.hr/Hrv_Eng/publicatio...01_05_2015.htm
http://www.dzs.hr/Hrv/system/first_results.htm#VT

Matematika je slijedeća:
* Za travanj, svibanj i lipanj 2014. smo imali 15.005 milijardi kuna minusa
* Za travanj i svibanj 2015. smo imali 9.410 milijardi kuna minusa

Sada moramo procijeniti minus za lipanj 2015, po nepotpunim podacima imali smo :
* za izvoz 7.432 milijarde, na to treba dodati 5.5% koliko je prepostavljena povećanje za one ispod praga uključivanja pa imamo 7.840
* za uvoz 11.424 milijarde, na to treba dodati 6.7% zbog prilagodbe pa imamo 12.189

Dakle, 4.349 minusa u lipnju 2015., a zbrojeno za Q2 2015. imamo 13.759 minusa u robnoj razmjeni.

Odnosno poboljšanje u odnosu na Q2 2014. je 1.246 milijarde kuna.
RealBear is offline  
Old 11.08.2015., 16:31   #6
Quote:
RealBear kaže: Pogledaj post
U prvom kvartalu je saldo robne razmjene bio negativan y/y, ima na DZS za prvih 5. mjeseci... tako da su za drugi kvartal brojke zapravo izvrsne.

Povećanje noćenja za 20% u svibnju je cca 700 tisuća, odnosno oko 1% ukupnih noćenja. Kako su turisti u predsezoni dobri potrošači očekujem da će brojke biti na razini koju sam gore naveo.

Ovdje govorim o kratkoročnom rastu likvidnosti zbog sezone, a kad će Hrvati prestati s razduživanjem i buildanjem štednje, te krenuti u potrošnju i investicije nitko ne zna. Ono što je ipak bitno i pozitivno je da iz godine u godinu municije ima sve više.
Taman kad se mi počnemo oporavljati ode svijet u novu recesiju.......i povući će i nas sa sobom.......da nije žalosno bilo bi smiješno.........
__________________
My satisfaction always came from beating the market, solving the puzzle, the money was the reward, but it wasn't main reason I loved the market............
KuciloOro is offline  
Old 11.08.2015., 16:37   #7
Od turizma ćemo porasti pa se opet srozati, koja normalna država ima udio BDP-a od turizma 17 posto, Španjolska oko 4 posto ima najviše poslije nas.
Gustavo is offline  
Old 11.08.2015., 16:42   #8
Quote:
Gustavo kaže: Pogledaj post
Od turizma ćemo porasti pa se opet srozati, koja normalna država ima udio BDP-a od turizma 17 posto, Španjolska oko 4 posto ima najviše poslije nas.
Navodno je naš udio turizma u GDP-u 13%, grci 6,5-7%.....itd
__________________
My satisfaction always came from beating the market, solving the puzzle, the money was the reward, but it wasn't main reason I loved the market............
KuciloOro is offline  
Old 11.08.2015., 17:11   #9
Quote:
KuciloOro kaže: Pogledaj post
Navodno je naš udio turizma u GDP-u 13%, grci 6,5-7%.....itd
Malo manje od 20% direktnog, indirektnog oko 30-35% jer i zadnji € se potroši do sljedeće sezone.Ali i sam znaš da je to teško procjeniti.da jedne godine nas gosti preskoče doznali bi pravi udio u GDP vjerovatno 40-50%
__________________
Životu nemožeš dodati ni jedan dan, ali danu više života možeš
more is offline  
Old 11.08.2015., 17:18   #10
trgovački centri su puni stranaca koji kupuju..
maki83_ is offline  
Old 11.08.2015., 17:18   #11
pumpe su pune automobila stranih registracijskih oznaka,a tu 60% iznosa ide državi..
maki83_ is offline  
Old 11.08.2015., 17:31   #12
Quote:
more kaže: Pogledaj post
Malo manje od 20% direktnog, indirektnog oko 30-35% jer i zadnji € se potroši do sljedeće sezone.Ali i sam znaš da je to teško procjeniti.da jedne godine nas gosti preskoče doznali bi pravi udio u GDP vjerovatno 40-50%
Hmm, ma koji klinac mi uopće ostali radimo umjesto da pustimo vas da nam u turizmu za mjesec dana zaradite za ostalih 11 mjeseci, hahaha.........
__________________
My satisfaction always came from beating the market, solving the puzzle, the money was the reward, but it wasn't main reason I loved the market............
KuciloOro is offline  
Old 11.08.2015., 18:12   #13
Quote:
KuciloOro kaže: Pogledaj post
Hmm, ma koji klinac mi uopće ostali radimo umjesto da pustimo vas da nam u turizmu za mjesec dana zaradite za ostalih 11 mjeseci, hahaha.........
bez eura tvoja pišljiva kuna ništa ne vrijedi..jbg;D
maki83_ is offline  
Old 11.08.2015., 18:56   #14
Quote:
RealBear kaže: Pogledaj post
Ne treba čekati još mjesec dana, može se prilično dobro pretpostaviti stopa povećanja za uvoz i izvoz u lipnju...
...Odnosno poboljšanje u odnosu na Q2 2014. je 1.246 milijarde kuna.
Quote:
neto izvoz-uvoz roba i usluga će doprinijeti rastu oko 1.8 milijardi kuna, odnosno +2.2%.
Takvo poboljsanje je blo i prema Q2 2013 i to bez pomoci uvoza jeftinije nafte (1,8 mlrd sa saldom usluga) pa nam je nazalost BDP u Q2 2014 roknuo 0,8%.


Sto se tice signala investicija i potrosnje vidim na mfin.hr da je porez na promet nekretnina na vrlo niskim razinama u 2015...Doduse pored prepolovljenih prihoda zbog transfera lokalnim jedinicama jedan dio je otisao u PDV zbog novog poreznog zakona pa nije lako usporediti. A i ta PDV rubrika je cudna i tesko usporediva.

Zadnje uređivanje klapalo : 11.08.2015. at 19:22.
klapalo is offline  
Old 11.08.2015., 19:41   #15
U Q2 2014. je građevina padala po stopama od 7-8% y/y, a sada je na pozitivnoj nuli.

Maloprodaja je značajno jača ove godine nego prošle, a malo povećanje prihoda HT-a y/y su mi dobar prediktor da će ukupna potrošnje kućanstva biti u plusu...

Kao što sam ranije naveo jedini veći negativni rizik na procjenu mi se čini državna potrošnja.

Ovi podaci o PDV sa stranica min. financija mi nisu nikakav prediktor, previše se stvari mijenjalo... što s ulaskom u EU, što s promjenama propisa, što s promjenama stopa.
RealBear is offline  
Old 11.08.2015., 20:02   #16
Koga zanima malo naprednije makroekonomije i analize, te kako HNB radi brzu procjenu BDP-a, ima ovdje (meni barem) jako zanimljiv dokument. http://www.hnb.hr/publikac/istrazivanja/i-042.pdf

Ja osobno imam svoje "proprietary" metode koje mi prilično dobro rade kada se ciklus okreće.
RealBear is offline  
Old 11.08.2015., 20:37   #17
Quote:
maki83_ kaže: Pogledaj post
bez eura tvoja pišljiva kuna ništa ne vrijedi..jbg;D
Kako ne vrijede kad su ojačale u odnosu na euro 15% u zadnjih 20 godina.......:klap:
__________________
My satisfaction always came from beating the market, solving the puzzle, the money was the reward, but it wasn't main reason I loved the market............
KuciloOro is offline  
Old 11.08.2015., 20:40   #18
Quote:
RealBear kaže: Pogledaj post


Ovi podaci o PDV sa stranica min. financija mi nisu nikakav prediktor, previše se stvari mijenjalo... što s ulaskom u EU, što s promjenama propisa, što s promjenama stopa.
Ne znam kako ti se da uopće pratiti bilo kakve pokazatelje kod nas kad se kriteriji mijenjaju brže nego što neki mijenjaju čarape.......
__________________
My satisfaction always came from beating the market, solving the puzzle, the money was the reward, but it wasn't main reason I loved the market............
KuciloOro is offline  
Old 11.08.2015., 21:49   #19
Fakat je muka raditi s domaćim pokazateljima, puno je lakše (a nekad i preciznije) uzeti npr. rezultate iz Španjolske, malo ih kalibrirati i dodati pomak od 12-18 mjeseci
RealBear is offline  
Old 11.08.2015., 22:03   #20
Quote:
RealBear kaže: Pogledaj post
Fakat je muka raditi s domaćim pokazateljima, puno je lakše (a nekad i preciznije) uzeti npr. rezultate iz Španjolske, malo ih kalibrirati i dodati pomak od 12-18 mjeseci
Čuj znaš da se slažem s tobom po pitanju oporavka ali kad nas uskoro sastavi drugi dio krize koji ovaj put stiže iz Kine nećemo ni znati što nas je pogodilo.......

Slijedi takav tsunami da će to biti čudo jedno, ili kako je rekao Felix Zulauff treba paziti na te ne pogodi grom, ne odnese poplava, da ti stablo ne padne na glavu, a to da ćemo biti mokri do kože nije upitno.......
__________________
My satisfaction always came from beating the market, solving the puzzle, the money was the reward, but it wasn't main reason I loved the market............
KuciloOro is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:16.