Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.09.2017., 23:24   #6161
Quote:
ericsson kaže: Pogledaj post
Eh, ako je točan postotak onakav kakav ima i Njemačka, onda je to ipak nekaj drugo. Zato kaj je Njemačka em puno, puno veća tj. mnogoljudnija od Irske, em ima puno raznovrsniju industriju.
Pa koja je razlika je li irska industrija 41% ili 30% irskog BDP-a kad je njemački BDP jedno 13 puta veći od irskog
Monsignor.m is offline  
Old 08.09.2017., 23:28   #6162
Quote:
ericsson kaže: Pogledaj post
Ok. Kakve su tvoje prognoze za Irsku? Pretpostavljam da su suprotne onima koje iznosi Inženjer-ekonom?
Ovdje je odgovor na tvoje pitanje:

https://www.gfmag.com/global-data/ec...country?page=2

Kao i odgovor na pitanje zašto se oni koji brzo padnu brže i dignu. Nemam straha za one na vrhu ove ljestvice.
Monsignor.m is offline  
Old 08.09.2017., 23:30   #6163
Quote:
Monsignor.m kaže: Pogledaj post
Pa koja je razlika je li irska industrija 41% ili 30% irskog BDP-a kad je njemački BDP jedno 13 puta veći od irskog
Gledano globalno, nije bitna razlika.

Gledano lokalno, iz same Irske, postoji bitna razlika.

Barem meni, koji vjerujem u onaj Marxov postulat da je temelj stabilnosti i prosperiteta materijalna baza (tj. industrijska proizvodnja).
ericsson is offline  
Old 08.09.2017., 23:37   #6164
Nešto mora biti temelj.
Onda je zemlja.
Ali, to nije za Europu,jer bi imali hrpu bezzemljaša.
zacky is offline  
Old 09.09.2017., 15:20   #6165
Quote:
Monsignor.m kaže: Pogledaj post
U konačnici i ti podržavaš poludiktatora Orbana zato jer imaš 1000 kuna više nego što bi imao u Zagrebu. A mnogim Hrvatima ne smeta Goli Otok, Bleiburg i slične "sitnice" jer im je hiperinflacija otplatila kredit za vikendicu.

A kad će sljedeća recesija i koji će joj uzrok biti - to nitko ne zna, možda za 100 godina, a možda se sutra probudim i jebem mater Vanguardu i počupam si ovu lijepu dugu kosu jer sam lakši za mnogo para.

SDP je sjebao sam sebe, da je povukao samo one nepopularne reformske poteze koje je obećao...još uvijek bi bio na vlasti. Sami su sebi krivi. Čak i uz sve ostalo isto kako je bilo , da su smanjili porez na dohodak prije zadnjih izbora (a ne odgodili) bili bi još na vlasti.
Dosta neistina si napisao u ovom dijelu.

Prvo na temelju čega ja podržavam diktatora Orbana ? On nije poludiktator nego diktator po mom mišjenju, ali već sam nekoliko puta rekao da za mene diktatori nisu nužno loši ....u slučaju Orbana cijenim čovjeka kao diktatora jer je nevjerojatno da jedna osoba danas nebitne zemlje toliko drži za jaja i uredno priča s najvećim svjetskim ličnostima, dok naši Kolinda i Plenki mogu u SAD-u najdalje doći do Ricky Rubija ili kako se već taj konj zove
Čak i cijenim što je za Mađarsku napravio jer to činjenice govore. Smanjio drastično emigraciju, učinio od Budimpešte čudo kao Česi sa Pragom i Brnom....i da ne nabrajam- ali i dalje je brdo stvari bacio pod tepih. Prije svega istok Mađarske je u banani teškoj, velim lako moguće goroj od Slavonije. Plaće u Budimpešti su nebo i zemlja u odnosu na ostatak zemlje. Kod nas je razlika Zagreb-Hrvatska u prosjeku nekakvih stotinjak eura, kod njih je vjerujem bar duplo toliko, a vjerojatno i dosta više. Ali najveće sranje je napravio sa centralizacijom zemlje, ali ne bi u detalje oko toga jer iskreno ni ne znam previše osim što su mi Mađari pričali.

Drugo. Nisam išao tamo za 1000 kn više i ne seri. Išao sam zbog toga što u Zagrebu za moju struku nema posla. A ono što ima i bolja su radna mjesta događa se ovo:
https://www.youtube.com/watch?v=pF92uls__cs

Jučer sam pričao sa kolegom s faksa koji je bez srama priznao da čim je došao na poziciju gdje to može raditi, ubacio frenda na junior poziciju u jednoj revizorskoj kući( to je realno negdje pri vrhu top poslova koji se mogu dobiti za osobe koji žele gradit karijeru kao ekonomisti....ne zbog same plaće nego perspektive). Ta revizorska kuća je imala 3 jebena kruga testiranja i ispitivanja, jebala 50-100 ljudi za poziciju za koju se unaprijed znalo tko ju dobiva. Kakvo ljudsko smeće mora netko biti da to radi ? A pazi, Big 4 kod nas ima samo 500tinjak, možda 600 radnih mjesta.....daleko od tog da se ne može bez veze, ali konkurencija je stravična, a kvalitetnih radnih mjesta jako malo. Banke kod nas isto imaju jako malo dobrih radnih mjesta (za razliku od Budimpešte di postoje 3 mega svjetske banke sa nekoliko tisuća radnih mjesta) i sve zajedno dobiješ da je Zagreb u teškoj banani. Već sam ovo stavio, ali stavit ću opet:

https://www.glassdoor.com/Job/zagreb..._IC2874294.htm
136 jobs
Zagreb 136 openings
https://www.glassdoor.com/Job/budape..._IC3125126.htm
Budapest 3281 openings

U Mađarskoj zapošljavanja preko veze sigurno ima također. Lako moguće i preko Fidesza i na još perfidnije načine nego kod nas. Ali je toliko radnih mjesta za mađarske ekonomiste da te onda više nije ni briga i može se dobiti apsolutno bilo koji dobar posao bez žnore. Zato sam ti i rekao nemoj sve gledat iz IT svijeta i perspektive, vi ste u deficitu, a u Hrvatskoj je sve drugo osim još nekih šugavih poslova (šugavi u smislu nikakve plaće ili užasnih radnih uvjeta) u debelom, debelom suficitu. Današnja najniža nezaposlenost ikad u Hrvatskoj je u Mađarskoj prije 5 godina bila alarmantno visoka nezaposlenost i odmah im je 100, 200 000 ljudi zbjegnulo....dakle kad kažem da je ovo i dalje u banani-ne pretjerujem uopće.

SDP se definitivno sam sjebao i to sve stoji, ali najviše u tome da nisu koristili iste metode poput HDZ-a danas koji stvara diktaturu bez diktatora. Naprosto HDZ je već danas jedina relevantna politička opcija i sve drugo je iz medija maksimalno izbrisano. Misliš da će ovaj Pavle Kalinić recimo ikad više dobit priliku ovako nešto izjavit na HTV-u ili bilo kojem drugom mediju osim N1 (jedina televizijakoja nije okupirana) ? Bude malo morgen.
Taman pratim medije sad dok sam u Hrvatskoj što više i SDP se jedino spominje u kontekstu toga da će vratiti Titov trg čim se vrati na vlast. I to u debeloj margini.

Ali iskreno mene to zapošljavanje preko veze najviše boli. Sve je to meni jasno da je to kao legalno u privatnim firmama, ali taj kamenjarski mentalitet mislim da je veliko, veliko zlo i drago mi je da ima osobe koje žele i imaju muda o tome pričati. A najgore od svega je kad čuješ da i tvoji Zagorci to rade na perfidne načine i onda ti se doslovce sve počne gaditi.

Zadnje uređivanje Inžinjer ekonom : 09.09.2017. at 15:30.
Inžinjer ekonom is online now  
Old 09.09.2017., 21:19   #6166
Quote:
Inžinjer ekonom kaže: Pogledaj post
Taman pratim medije sad dok sam u Hrvatskoj što više i SDP se jedino spominje u kontekstu toga da će vratiti Titov trg čim se vrati na vlast. I to u debeloj margini.
to što su svoju političku misiju sveli na vraćanje Titova trga, i izazvali trku sa bizarnim Josipovićevim društvancem u tom vraćanju Titu, nije im kriv ni HDZ, ni mediji okupirani ili neokupirani, ni eventualno marginaliziranje i šikaniranje od strane HDZa za što glede SDPa nitko objektivan može reći da ga ima jer SDP itekako ima pristup javnim servisima informiranja, već isključivo njihov (SDPov) politički evolucijski proces kakav jest, guranje floskulizma i ispraznosti, promašenost i dezorijentiranost u strateškom promišljanju, i vrla unutarstranačka selekcija koja producira menadžerske kadrove poput Marasa, Dončića, Glavaševića i sl....

pa i u kontekstu ekonomske politke, tko im je kriv što sami samoinicijativno odašilju takve poruke gdje uporište stranke traže u maršalu Titu i komunitičkom nasljeđu.
sasvim je jasno u kojem pravcu profiliranje stranke na tim osnovama vodi u budućnosti - i što ono može ponuditi ekonomskim problemima RH.
Boljševizacija, kolhozacija i titoističko utilitarno gospodarstvo u kojem je vrijednost rada (tj.zaposlenosti) u tome da rad postoji isključivo radi rada koji je sam sebi svrha, i kojim se propagira kult moći i ličnosti... to sigurno nisu odgovori na izazove 2020ih.

osim toga, svojevoljno su se na krilima postmodernističke euroljevice odmaknuli čak i o radništva, pa su i na tom sindikalno-političkom planu izgubili bazu.
Za ta ideološka gubljenja im zbilja nije kriv HDZ.

p.s. unaprijed sorry na političkim temama na gospodarstvu...ako ih se može odvojiti jedno od drugoga
žalac_1 is offline  
Old 11.09.2017., 12:20   #6167
Krediti stanovništvu i dalje u padu, 0,4% y/y, nema kreditnog booma kao 200x godina...

https://www.rba.hr/-/nastavljen-pad-...edita-u-srpnju
__________________
Life's a Bitch and Then You Die
zvonkotelefonko is offline  
Old 13.09.2017., 09:36   #6168
Quote:
Inžinjer ekonom kaže: Pogledaj post
Prvo na temelju čega ja podržavam diktatora Orbana ?
Quote:
Inžinjer ekonom kaže: Pogledaj post
On nije poludiktator nego diktator po mom mišjenju, ali već sam nekoliko puta rekao da za mene diktatori nisu nužno loši ....u slučaju Orbana cijenim čovjeka kao diktatora jer je nevjerojatno da jedna osoba danas nebitne zemlje toliko drži za jaja i uredno priča s najvećim svjetskim ličnostima, dok naši Kolinda i Plenki mogu u SAD-u najdalje doći do Ricky Rubija ili kako se već taj konj zove
Čak i cijenim što je za Mađarsku napravio jer to činjenice govore. Smanjio drastično emigraciju, učinio od Budimpešte čudo kao Česi sa Pragom i Brnom....i da ne nabrajam- ali i dalje je brdo stvari bacio pod tepih. Prije svega istok Mađarske je u banani teškoj, velim lako moguće goroj od Slavonije.
Sam si sebi odgovorio.

Quote:
Inžinjer ekonom kaže: Pogledaj post
Ali iskreno mene to zapošljavanje preko veze najviše boli.
Quote:
Inžinjer ekonom kaže: Pogledaj post
U Mađarskoj zapošljavanja preko veze sigurno ima također. Lako moguće i preko Fidesza i na još perfidnije načine nego kod nas. Ali je toliko radnih mjesta za mađarske ekonomiste da te onda više nije ni briga i može se dobiti apsolutno bilo koji dobar posao bez žnore.
O tome ti Monsignor i priča, kad ima para, manje te boli briga za utjecaj Crkve, diktatora na vlasti i zapošljavanja preko veze.

Svaki post ti je od dvije kartice teksta, ne kažeš ništa što već nije rečeno i raspravljaš sam sa sobom.
Mingus is offline  
Old 13.09.2017., 15:37   #6169
http://www.index.hr/vijesti/clanak/h...ji/994256.aspx

NEkako sumnjam da ce ovo biti udarna vijest u bilo kojem dnevniku ili na bilo kojim naslovnicama dnevnih novina.

Jer...Zdravko Mamic....
DK-RH is offline  
Old 13.09.2017., 16:21   #6170
Quote:
DK-RH kaže: Pogledaj post
http://www.index.hr/vijesti/clanak/h...ji/994256.aspx

NEkako sumnjam da ce ovo biti udarna vijest u bilo kojem dnevniku ili na bilo kojim naslovnicama dnevnih novina.

Jer...Zdravko Mamic....
Dakle i Litva se čak solidno popravlja. Kod njih sam mislio da je egzodus baš na najjače od svih članica s obzirom da ionako ih je malo.

Malta i Španjolska znamo da imaju posljedicu turizma kao rast zaposlenosti, ali jako dobro je pitanje kako nije i kod nas . Danas je profesor sa FPZ-a dao izjavu da Poljska ima iznenađujuće jak turizam i dobivaju više para od istog (s tim da im je udio turizma u BDP-u nikakav, a kod nas po novome 20%), pa bi i kod njih to moglo imati veze s tim. Ali i s činjenicom da su do prije 5 godina imali veliku nezaposlenost.

I ne kužim što se sa Estoncima dešava, prije doslovno godinu dana su imali kvartal sa najvećim rastom zaposlenosti diljem EU(2%), a sad su skoro sodoma i gomora poput nas

Bit će zanimljivo vidjeti do kad će ovaj proces pada broja zaposlenih potrajati. Naprosto ne mogu vjerovati da se ovaj trend i dalje nikako značajnije ne mijenja. Jasno egzodus ovo-ono, ali zemlja je bila 7 godina u jednoj od najduljih ikad zabilježenih recesija i sad već BDP raste 3 godine i broj zaposlenih nam je ko 2000. ili manji od toga.
Inžinjer ekonom is online now  
Old 14.09.2017., 10:17   #6171
Izgleda da je na HZZ-u obavljeno administrativno čišćenje iz evidencije jer je broj nezaposlenih s 171.000 odjednom pao na 167.000 s time da sezonci polako već završavaju svoju sezonu na Jadranu i odlaze na burzu.
__________________
T. 20.11.2004.-1.12.2013. S. 2014?-7.1.2023. Sometimes maybe good, sometimes maybe shit
JKD01 is offline  
Old 14.09.2017., 14:21   #6172
Daljnje ubrzanje slijedi....

http://hr.n1info.com/a248678/Vijesti...zdravstvo.html


Naslov im je da se ne prestaneš smijat
__________________
" I only know of two men who really understand the value of gold - an obscure clerk in the basement vault of the Banque De Paris and one of the directors of the Bank of England. Unfortunately, they disagree".
mkovac67 is offline  
Old 14.09.2017., 15:48   #6173
Quote:
mkovac67 kaže: Pogledaj post
Daljnje ubrzanje slijedi....

http://hr.n1info.com/a248678/Vijesti...zdravstvo.html


Naslov im je da se ne prestaneš smijat
gdje sam ono cito, da treba obrnut paradigmu, pojeftinit sve da ljudi brze umiru pa ce zdravstvo imat manje troskove, win-win ?
__________________
Prijatelj i ja, sedimo na klupi, gledamo zvezde
bata konj harmonikas is offline  
Old 14.09.2017., 17:55   #6174
Onaj trenutak kad imaš više verzija, svaka u svom fajlu, a opet svaka verzija obrađena sa više metoda pa više ne znaš tko pije tko plaća

https://www.tportal.hr/vijesti/clana...cenje-20170914
__________________
" I only know of two men who really understand the value of gold - an obscure clerk in the basement vault of the Banque De Paris and one of the directors of the Bank of England. Unfortunately, they disagree".
mkovac67 is offline  
Old 14.09.2017., 19:12   #6175
Quote:
mkovac67 kaže: Pogledaj post
Onaj trenutak kad imaš više verzija, svaka u svom fajlu, a opet svaka verzija obrađena sa više metoda pa više ne znaš tko pije tko plaća

https://www.tportal.hr/vijesti/clana...cenje-20170914
Treba li tu smijuriju od institucije uopće komentirati?

Em su opet mijenjali metodologiju em su to sve procjene procjenine procjene, različiti izvori, preklapanja, itd itd......

Drugim riječima čisto smeće. Kojim se hrane naši wanna be optimisti pa nam ih onda serviraju na ovim stranicama.

Ako ste slušali Dnevnik RTLa, novinar vam je lijepo objasnio čudo od navodnog oporavka tržišta novih automobila. To su pretežno nabavke vozila za potrebe Rentacar firmi, koje oni nakon sezone prodaju nazad van Hr kao rabljene. Ali popravljaju statistiku o kupnji novih automobila da je to čudo jedno..........

Cijeli ovaj naš navodni oporavak je ogromno Potmekinovo selo......da nije tako ne bi porezna uprava reketarila dužnike sa lihvarskim kamatama kao što ih kamatari........
__________________
My satisfaction always came from beating the market, solving the puzzle, the money was the reward, but it wasn't main reason I loved the market............
KuciloOro is offline  
Old 14.09.2017., 21:51   #6176
Ja sam lijepo rekao da treba gledat HZMO brojeve

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk
Monsignor.m is offline  
Old 16.09.2017., 15:46   #6177
U srpnju ogromnih milijardu kuna vise PDV-a nego u istom mjese u lani!

Tako je sve pocelo prije nekoliko godina. Kao prvi podatak koji je potvrdio moje najave.

Od tada je objavljeno par stotina potvrda o ubrzanju ekonomskih aktivnosti i nekoliko tisuca, vecinom laznih vijesti od strane kolapsasa. Nasih dragih kontraindikatora.
Prebacujemo u vecu brzinu...
__________________
Gost na TV-u u srcu sezone 2019g bio je direktor Hrvatske turističke zajednice.
- Gospodine Kristijane Staničiću, s Jadrana stižu prizori praznih plaža, praznih restorana i apartmana.
klapalo is offline  
Old 16.09.2017., 17:58   #6178
Bolja sezona i povecanje PDV a
Fala in sto su jos love izvukli iz sustava i ubacili ga u vrecu bez dna zvanu drzavni proracun.Velika in fala.
Pravi pokazatelj oporavka...
trut is offline  
Old 16.09.2017., 18:50   #6179
Znaci kada je ugostiteljstvo bilo subvencinirano (PDV subvencije bogatim turistima) imali smo slabiju sezonu?

U svakom slucaju radi se o srpanjskim uplatama pdv-a, sto je fakturirano ranije. Uplate iz sezone ce biti vidljive kasnije...ovo je itekako pozitivan pokazatej...



Veca naplata bi trebala ici samo u daljnje smanjivanje deficita, tj za proracunski suficit. Sa takvom kritikom b se slozio.

O ideji subvencioniranja turista iz EU jezgre na trosak perifernih clanca sam odavno napisao sto mislim (glupsoni svi koji to rade).
__________________
Gost na TV-u u srcu sezone 2019g bio je direktor Hrvatske turističke zajednice.
- Gospodine Kristijane Staničiću, s Jadrana stižu prizori praznih plaža, praznih restorana i apartmana.
klapalo is offline  
Old 16.09.2017., 19:09   #6180
Zar ne piše u tekstu da je povećanje priliva od PDVea po osnovu dizanja stope PDVea za ugostiteljstvo sa 13% na 25%...........

( i kad je stopa snižavana bio sam protiv, tako da vraćanje na 25% smatram ok odlukom, samo ne vidim kako to oporavdava tezu o ubrzanju oporavka )
__________________
My satisfaction always came from beating the market, solving the puzzle, the money was the reward, but it wasn't main reason I loved the market............
KuciloOro is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:29.