Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje > Žensko zdravlje

Žensko zdravlje Od mjesečnice do menopauze: za ginekološke probleme i pitanja

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 31.01.2006., 13:38   #1
CIN I, II, III i HPV

U lipnju prosle godine papa test mi je bio CIN 1, a papa od prije tjedan dana, CIN 2. Malo sam zabrinuta kako se to razvija, a zapravo konkretnog lijeka nema! Stupnj cistoce na bakterije mi je savrsen, tj. nemam nikakve bakterije. HPV takodjer nemam. Imate li slicna iskustva i jeste li dobivale neku terapiju zbog CIN-a?! Sta bi se trebalo cekati do CIN 3 Carcinom in Situ da bi se islo na kiruski zahvat, ili sta? Meni su 24 godine i nemam djecu! A ako se ovo ovako nastavi, imat cu ih mozda i to s velikim problemima odrzavanja trudnoce ako dodje do najgoreg! Molim za vasa iskustva, prvenstveno s mogucom terpaijom u lijecenju istog!
kiya is offline  
Old 01.02.2006., 01:03   #2
Cin-ove imaš od hpv-a.
Trebaš se redovito kontrolirati PAPA+kolposkopija, otprilike svaka 4 mjeseca.
Možeš napraviti tipizaciju, ali ako daje cin-ove onda je visokog rizika.
Nemoj ići svakakvim privatnicima: KBC or nothing.
HPV se smatra prolaznom ''virozom'', ali nikako nije za podcjenjivati.
Statistički organizam uništi virus za 1-1,5 godine, a najbitnija su sva faktora: osobni imunitet i reinfekt. Oboružaj se vitaminima i strpljenjm.
Sretno.
__________________
Čuvaj se vlasti bez mane.
mitzy is offline  
Old 01.02.2006., 08:13   #3
neke forumashice su pisale kako im je aloa vera pomogla... citam svasta pa i to zapamtim
Taroth is offline  
Old 01.02.2006., 11:03   #4
Quote:
mitzy kaže:
Cin-ove imaš od hpv-a.
Trebaš se redovito kontrolirati PAPA+kolposkopija, otprilike svaka 4 mjeseca.
Možeš napraviti tipizaciju, ali ako daje cin-ove onda je visokog rizika.
Nemoj ići svakakvim privatnicima: KBC or nothing.
HPV se smatra prolaznom ''virozom'', ali nikako nije za podcjenjivati.
Statistički organizam uništi virus za 1-1,5 godine, a najbitnija su sva faktora: osobni imunitet i reinfekt. Oboružaj se vitaminima i strpljenjm.
Sretno.

Totalno si u krivu! HPV nemam... Ni na proslom, ni na ovom papa testu, a nisam ga imala ni na jednom od predhodnih! Cin povezan sa HPV jest rizicniji od ovog bez HPV-a, ali isto tako daleko da nije bezopasan. Frendica mi bas sutra ide na konizaciju zbog Cin 3, a isto nema hpv. Btw., ne idem na Rebro, nisam iz Zgb, vec iz Osijeka. I idem kod super ginekologa. Jucer sam otisla do njega radi nalaza, pa je rekao da uzmeme vaginalete i da se opet ispirem lactacyd-om. Da dodjem na papu poslije sljedece menge opet, pa da vidimo sto ce biti. Na kolposkopiji sam bila prije 2 mjeseca.
kiya is offline  
Old 01.02.2006., 11:22   #5
Quote:
kiya kaže:
Totalno si u krivu! HPV nemam... Ni na proslom, ni na ovom papa testu, a nisam ga imala ni na jednom od predhodnih! Cin povezan sa HPV jest rizicniji od ovog bez HPV-a, ali isto tako daleko da nije bezopasan. Frendica mi bas sutra ide na konizaciju zbog Cin 3, a isto nema hpv. Btw., ne idem na Rebro, nisam iz Zgb, vec iz Osijeka. I idem kod super ginekologa. Jucer sam otisla do njega radi nalaza, pa je rekao da uzmeme vaginalete i da se opet ispirem lactacyd-om. Da dodjem na papu poslije sljedece menge opet, pa da vidimo sto ce biti. Na kolposkopiji sam bila prije 2 mjeseca.
Samo nastavi s kontrolama i terapijom koju ti je ginic dao. Ni ja nikad nisam imala izoliran HPV (ali kazu da to ne znaci da nije u organizmu, samo d anije nadjen u uzorku) ali sam ipak zavrsila na konizaciji. Ali to ne znaci da ces i ti. Te stvari obicno ne galopiraju, vazno je da ih drzis stalno pod kontrolom.
__________________
One person's stubborn is another person's stupid.
njusa is offline  
Old 01.02.2006., 12:01   #6
znate što ljudi ,ja nisam bila nikada bolesna sve dok nisam po sili prilike nakon poroda morala otići doktoru na pregled! nakon toga nastupa lančana reakcija uvijek će jedan nalaz pokazati nešto što se mora provjeriti i tako jedno vodi drugome. tako na redovnom gin prekledu mi se pokaže cin ll zbog kojeg ja odem u bolnicu pa nalazi kažu da je cin l a nakon dva tjedna bez terapije nema nikakvih cinova!

tako da sam odlučila da idem doktoru samo ako mi prijeti neposredna opasnost po život!

znate li uostalom gdije ćete najprije pokupiti te cinove? na gin stolu! i to je dokazano po ženama koje su vodile uredan spolni život vode računa o svojoj higijeni i zdravlju da nakon 2 gin pregleda dobiju cin vezan uz hpv ili ovo drugo!

čak mi je i moj gin rekao da je to vrlo često a i da su sami nalazi nepouzdani!
eto ja se nadavala na tisuće kuna jer mi je jedan šarlatan od ginekologa na svom skupom uređaju otkrio nešto što nitko drugi nije!


ne moram ni reći da se uspostavilo da sam nakon sve te torture i bespotrebnih štetnih terapija ja zapravo cijelo vrijeme bila zdrava kao dren!

a u klinac i doktori!
impoSIBILA is offline  
Old 01.02.2006., 12:50   #7
Quote:
mitzy kaže:
Cin-ove imaš od hpv-a.
ne nuzno. ja sam ga imala zbog Carcinoma in Situ.
__________________
cute but psycho. things even out.
NoWa is offline  
Old 01.02.2006., 12:51   #8
Dr Papanicolau mi žene trebamo svijeću svakodnevno paliti jer zbog njega rak grlića maternice nije više bauk, naravno ako idemo redovito na kontrole, što i nije neki big deal. Imposibila samo se ti igraj, takvo ponašanje danas doista nema opravdanja, barem ne kod PAPA testa.

Malo o PAPA testu i njegovim usavršenjima

Quote:
Liječenje: Istraživanja pokazuju da se veliki dio abnormalnosti u PAPA testu vraća na normalu bez liječenja, čak i ako je pozitivan nalaz HPV high-risk. Ponekada se PAPA test ipak brzo pogoršava. Upravo iz tog razloga, kod nalaza cervikalne displazije u PAPA testu najvažniji savjet je redovita PAPA kontrola. U slučaju sumnje na prateće infekcije rade se mikrobiološki brisevi (aerobi, anaerobi, mikoplazme, ureaplazme, klamidije, HPV) i sprovodi liječenje po antibiogramu.

U liječenju CIN-a prevladava stav o što poštednijem liječenju, koje će omogućiti što ranije "rješavanje" displazije, bez značajnijih ili trajnijih posljedica. S obzirom na znatnu mogućnost spontane regresije nalaza: kod CIN 1 do 60%, kod CIN 2 i CIN 3 prosječno 35%, osobito nakon liječenja upalnih promjena, prvi korak je bakteriološka i virusološka obrada vrata maternice, te liječenje prisutne infekcije. U slučaju nalaza HPV infekcije visokorizičnim tipovima, nužno je načiniti kolposkopiju, a ovisno o kolposkopskom nalazu i biopsiju. Regresija nalaza - povlačenje displazije nakon biopsije iznosi i do 70%.
crtica is offline  
Old 01.02.2006., 17:26   #9
Quote:
crtica kaže:
Dr Papanicolau mi žene trebamo svijeću svakodnevno paliti jer zbog njega rak grlića maternice nije više bauk, naravno ako idemo redovito na kontrole, što i nije neki big deal. Imposibila samo se ti igraj, takvo ponašanje danas doista nema opravdanja, barem ne kod PAPA testa.

Malo o PAPA testu i njegovim usavršenjima


barem ga ja redovito radim.

samo sam ispričala svoja iskustva i vjeruj mi da mi nije bilo do igranja kada sam provela nekoliko dana u bolnici na kiretaži.
želim samo biti sigurna da doktori znaju što rade a u mom slučaju je sve ispalo poput cirkusa pogotovo jer sam povjerenje poklonila jednom cijenjenom privatniku koji me je uistinu kljukao terapijem za nešto što nisam nikad niti imala. ne govorim tu o cin-u kojeg ima u nekom obliku svaka druga žena ali je i činjenica da će ti nalaz cin-a pogoršati i u razdoblju stresa i pomanjkanju vitamina da bi se nakon toga sam po sebi regulirao.
impoSIBILA is offline  
Old 01.02.2006., 23:11   #10
Quote:
NoWa kaže:
ne nuzno. ja sam ga imala zbog Carcinoma in Situ.
Carcinom is situ je oblik Cin-a 3.
Ja sam isla i na kolposkopiju gdje su mi vidljive promjene, ako se cin povecava moram opet na kolposkopiju. Mene to malo ibadiralo jer imam i fibroadenom dojke, pa mi vec pun k sranja tako mladoj!
kiya is offline  
Old 02.02.2006., 00:12   #11
Quote:
kiya kaže:
Carcinom is situ je oblik Cin-a 3.
Ja sam isla i na kolposkopiju gdje su mi vidljive promjene, ako se cin povecava moram opet na kolposkopiju. Mene to malo ibadiralo jer imam i fibroadenom dojke, pa mi vec pun k sranja tako mladoj!
Nemoj se bedirati, mozda je malo gnjavaza ali bar znas sto ti je, kako se toga mozes rijesiti i ako pazis da ti se nista nece dogoditi.
__________________
One person's stubborn is another person's stupid.
njusa is offline  
Old 02.02.2006., 19:05   #12
Quote:
kiya kaže:
Carcinom is situ je oblik Cin-a 3.
Ja sam isla i na kolposkopiju gdje su mi vidljive promjene, ako se cin povecava moram opet na kolposkopiju. Mene to malo ibadiralo jer imam i fibroadenom dojke, pa mi vec pun k sranja tako mladoj!
fibroadenom je dobrocudan tumor,nije nesto zbog cega bi se trebala previse zabrinjavati...
a ti si imposibla stvarno pametna,samo ne idi ti kod glupih ginekologa,pa neces imat vise cinove,nego metastaze po cijelom tijelu...mislim stvarno..
mea is offline  
Old 05.02.2006., 22:39   #13
imala cin I,II i III....rastezala se cijela prica 6 godina...nije pronadjena nikakva bakterija a niti HPV jer cin nije redovito vezan uz HPV...objasnjenje je bilo prestresan zivot....uredno odradjivala terapije koje su se sastojale od hrpe lijekova i redovnih tromjesecnih kontrola...uz sve to koristila sam preparate za povecanje imuniteta,malo si sredila zivot,usporila,shvatila da nista nije vrijedno mog zdravlja,pazila na prehranu i evo...nakon 6 godina bez ikakvog kirurskog zahvata moji nalazi su uredni...tako da cin jest problem ali ne nerjesiv problem...samo se s njim treba uhvatiti u kostac...puno srece
alemka is offline  
Old 05.02.2006., 23:28   #14
Wait a minute,
Ja čitala da je u 98% slučajeva uzrok cin-a hpv.
Dakle 2% je ...?
Ta 2% se odnosi na forum

Sorry girls, ali ovo što ste napisale je u suprotnosti sa litraturom.
Što ne znači da nebi moglo biti tako, ali čisto sumnjam.
__________________
Čuvaj se vlasti bez mane.
mitzy is offline  
Old 06.02.2006., 09:44   #15
Quote:
mitzy kaže:
Wait a minute,
Ja čitala da je u 98% slučajeva uzrok cin-a hpv.
Dakle 2% je ...?
Ta 2% se odnosi na forum

Sorry girls, ali ovo što ste napisale je u suprotnosti sa litraturom.
Što ne znači da nebi moglo biti tako, ali čisto sumnjam.
Draga, lijepo ti pise kada dobijes gotov papa test koji je nalaz. Sve ti je na papi zaokruzeno! Valjda si toliko pismena da znas procitati i vidjeti da kod HPV kvadratic nije ili je oznacen, a ako NIJE oznacen, onda hpv nemas! I malo si krivo upucena za tih 98%... Od hpv virusa cin mozes dobiti, ali i ne moras niti je to nuzno...
kiya is offline  
Old 06.02.2006., 15:31   #16
Quote:
kiya kaže:
Draga, lijepo ti pise kada dobijes gotov papa test koji je nalaz. Sve ti je na papi zaokruzeno! Valjda si toliko pismena da znas procitati i vidjeti da kod HPV kvadratic nije ili je oznacen, a ako NIJE oznacen, onda hpv nemas! I malo si krivo upucena za tih 98%... Od hpv virusa cin mozes dobiti, ali i ne moras niti je to nuzno...
Dosta si ti toga pobrkala!

Papa test pokazuje postoje li abnormalnosti epitela tj. postoje li promjene na stanicama vrata maternice (te promjene se zovu displazija), te zatim dalje pokazuje i kojeg je stupnja ta displazija. (Po težini, tj. debljini zahvaćenog epitela razlikuju se - CIN1, CIN2, CIN3 i carcinoma in situ). Ti CINovi su ti dakle displazije.

Papa, uglavnom, dakle pokazuje samo 'posljedicu' tj. promjene na stanicama, a ne i uzrok istih! Što znači da ti komotno možeš imati HPV, ne znati za njega (bez obzira što redovito radiš Papu) i nemati nikakve displazije! (To i jest slučaj kod većine žena, jer se u 70-100% slučajeva u žena u dobi od 15-25 godina u obrisku vrata maternice nalazi HPV!!) Dakle, većina nas koje ovdje pišemo najvjerojatnije ima HPV, samo što nam je on u stanju mirovanja i najvjerojatnije će tako i ostati. Dakle ne smeta nam niti znamo za njega. (Jer tek negdje kod 30% žena koje imaju HPV on uzrokuje displaziju... i sad tu onda dolazimo do uloge imuniteta, stresa, pušenja... oko aktivacije.)

E sad, kada Papa pokaže prisutnost CINa, treba dalje napraviti mikrobiološke briseve maternice (na aerobe, anaerobe, mikoplazme, ureaplazme, klamidiju i HPV) da se utvrdi zbog kojeg od ovih faktora je došlo do displazije i tek se tada i tu zapravo vidi imaš li HPV infekciju ili ne! Papi najčešće promakne HPV i jako rijetko se na njemu vidi! (Kao uostalom i klamidija). Koje si ti točno testove dakle napravila, nakon ovog Papa nalaza??

Sad, što se tiče ovog što je mitzy napisala - u 99.8% slučajeva svih karcinoma vrata maternice (dakle uznapredovalih displazija) izoliran je HPV! Što će reći da je virus HPVa (visokog rizika) neophodan za nastanak karcinoma. Tako da je i NoWa nešto pobrkala kad je napisala da je dobila CIN zbog Carcinoma in situ, jer je carcinoma in situ sam po sebi CIN, odnosno spada u CIN3 i predstavlja predstadij raka vrata maternice, koji je dakle gotovo apsolutno uvijek uzrokovan HPVom.)

Najjednostavnije rečeno: što viši CIN (stupanj displazije) imate to je manja šansa da nemate i HPV (jer, kako je rečeno, kod karcinoma je prisutnost HPVa nađena u 99.8% slučajeva), dok CIN1 mogu uzrokovati i upalne promjene rodnice i vrata maternice, a ne nužno HPV.

U zaključku - niti jedna od nas koja nije radila baš test na HPV ne može tvrditi da ga nema! Dapače, najvjerojatnije ga ima, s obzirom na izrazito visok postotak njegove prisutnosti u populaciji! Ali također, to samo po sebi ne znači ništa i nije alarmantno, jer se u oko 70% slučajeva on nama neće aktivirati i uzrokovati CINove, a liječiti se ionako ne može. I budući da je cjepivo protiv HPVa još uvijek u testnoj fazi nema niti neke velike svrhe na testiranje na HPV, ako vam je Papa uredan.
(Jedino što možemo napraviti je uvijek koristiti kondome)

Znači tek ako i kada se HPV aktivira i uzrokuje displaziju kreće se na njegovu tipizaciju i daljnje liječenje displazije (jer se sam HPV za sada ionako ne liječi, već samo njegove 'posljedice' odnosno displazije).
__________________
The woods are lovely, dark and deep, but I have promises to keep.
Patagonija is offline  
Old 06.02.2006., 16:15   #17
Quote:
impoSIBILA kaže:
tako na redovnom gin prekledu mi se pokaže cin ll zbog kojeg ja odem u bolnicu pa nalazi kažu da je cin l a nakon dva tjedna bez terapije nema nikakvih cinova!

tako da sam odlučila da idem doktoru samo ako mi prijeti neposredna opasnost po život!

znate li uostalom gdije ćete najprije pokupiti te cinove? na gin stolu! i to je dokazano po ženama koje su vodile uredan spolni život vode računa o svojoj higijeni i zdravlju da nakon 2 gin pregleda dobiju cin vezan uz hpv ili ovo drugo!
Ovo što si napisala, osim što je u globalu hrpa gluposti, je uz to i izrazito neodgovorno i potencijalno jako opasno! Jer implicira što? Da bi nam bilo bolje da što rjeđe odlazimo na preglede?! Znaš li ti da redovita (jednom godišnje) PAPA kontrola smanjuje rizik umiranja od raka vrata maternice za 90%?! I da je pojava istog u konstantnom opadanju otkad se pojavila svijest o važnosti Papa testa. U tom svjetlu je u najmanju ruku blesavo davati ovakve neinformirane 'savjete'

Kamo sreće da i za ostale vrste karcinoma imamo na raspolaganju ovako jednostavne i sigurne načine obrane!

Što se, pak, tiče tvog nestanka CINa, nisu tebe ništa doktori zeznuli već je došlo do njegovog spontanog povlačenja! Drugim riječima, imaš više sreće nego pameti
__________________
The woods are lovely, dark and deep, but I have promises to keep.
Patagonija is offline  
Old 06.02.2006., 16:54   #18
Pato

Čitajte nju, žena mudro zbori
Tinchi is offline  
Old 06.02.2006., 18:20   #19
Quote:
Patagonija kaže:
pU zaključku - niti jedna od nas koja nije radila baš test na HPV ne može tvrditi da ga nema!
Evo, meni radili test na HPV i nisu ga nasli u uzorku. Sto i dalje ne znaci da ga apsolutno nema. (Imala CIS i radila konizaciju i vec 5 godina OK) I jos mi rekli da nisu svi testovi isti.
Zato, drage moje, manite se corava posla i lijepo na PAPu i ne zamarajte se oko HPV-a.
__________________
One person's stubborn is another person's stupid.
njusa is offline  
Old 06.02.2006., 19:08   #20
Moram priznat da apsolutno nemam pojma o cemu pricate.
ovdje kod nas se jednom u tri godine radi smear test i meni je to uvijek ok .. nikada neke druge testove nisam radila.. da li bih trebala?
Evo o smear testu:
http://www.medinfo.co.uk/tests/smear.html

Ajde neka mi netko objasni kakvi testovi su obavezni u HR a kakve radite ako imate nekih problema i zasto?
__________________
“Nothing takes the taste out of peanut butter quite like unrequited love.” Charlie Brown
Ona007 is online now  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:35.