Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje > Žensko zdravlje

Žensko zdravlje Od mjesečnice do menopauze: za ginekološke probleme i pitanja

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.01.2008., 16:17   #2321
Quote:
plavka kaže: Pogledaj post
Evo ja sam obavila papa test dva miseca nakon letz biopsije i danas mi je stigao nalaz! sve čisto kako kaže Ljubo - savršeno , ponoviti papa test za 4 mjeseca!
BRAVO! Bas mi je drago zbog tebe. Sad samo nastavi s dobrom prehranom i zdravim zivotom i neces se imati cega brinuti.
Jel ti sta spominjao fulguraciju? Hoces li ici na to?
silvaes85 is offline  
Old 29.01.2008., 16:39   #2322
da baš sam sinoć sve pogledala simptome (pa tako i ove stavljene), ali meni i dalje nije jasno da npr. ako imam da na papi se nije pokazala sumnja niti išta - mislim koliko onda tako bolesti možeš imat a da niti ne znaš
__________________
Ne budite oni koji cijeli tjedan čekaju petak, cijelu godinu čekaju ljeto i cijeli život sreću!
Mrs. T is offline  
Old 29.01.2008., 17:04   #2323
Quote:
silvaes85 kaže: Pogledaj post
BRAVO! Bas mi je drago zbog tebe. Sad samo nastavi s dobrom prehranom i zdravim zivotom i neces se imati cega brinuti.
Jel ti sta spominjao fulguraciju? Hoces li ici na to?
Ej mala, sad sam tek vidjela da ti je papa test ascus- pa to je super-ne?
Kad sam došla na papa test pitala sam ga u vezi fulguracije i rekao je da će papa test pokazat sve i ako bude cin-a svakako kolposkopija i uklanjanje,
a pošto je papa test VCE obrisak (vagina-cervix-endometrij) tj. uzima se obrisak sa rodničkog dijela vrata maternice, rodnice i kanala vrata maternice pa će svakako pokazat da li ima još šta .
Otišla sam odmah podići nalaz i tada mi je rekao "zaboravite sve jer vam je papa test savršen - nije potrebna kolposkopija nego papa test ponovit za 4 mj."
Mislim da je biopsijom sve uklonio a to će svakako pokazat naredni papa testovi
plavka is offline  
Old 29.01.2008., 17:12   #2324
Quote:
Mrs. T kaže: Pogledaj post
da baš sam sinoć sve pogledala simptome (pa tako i ove stavljene), ali meni i dalje nije jasno da npr. ako imam da na papi se nije pokazala sumnja niti išta - mislim koliko onda tako bolesti možeš imat a da niti ne znaš
"Papa test je dijagnostička metoda kojom se pod svjetlosnim mikroskopom analizira izgled stanica iz obriska grlića maternice (cerviksa) i rodnice (vagine). Na cervikalnim i vaginalnim stanicama nastoje se uočiti promjene (abnormalnosti) koje upućuju na rak ili promjene koje prethode raku. Ako se nađu abnormalne stanice, nalaz se klasificira prema stupnju abnormalnosti. Većinu blažih abnormalnosti (CIN I i CIN II) uzrokuju spolno prenosive infekcije ili upale. Pod svjetlosnim mikroskopom moguće je vidjeti i prepoznati parazite (Trichomonas) i gljivice (fungi) dok većina bakterija (aerobi i anaerobi), mikoplazme, ureaplazme, klamidija i virusi (HPV, HSV) nisu vidljivi svjetlosnim mikroskopom. Za dokazivanje infekcije submikroskopskim uzročnicima potrebno je uzeti uzorke za posebne laboratorijske testove. Papa test nije dijagnostički test za utvrđivanje uzročnika infekcije.
Papa testom nije moguće pouzdano otkriti druge vrste karcinoma spolnih organa koji se javljaju u žena, kao što su rak maternice (endometrija) i rak jajnika (ovarija)."

to znaci da se tek mikrobioloskom analizom moze utvrditi o kojem je uzrocniku tocno rijec. senzitivnost PAPA testa je 80% sto znaci da se ne moze smatrati pouzdanom dijagnostickom metodom za detekciju infekcije klamidijom i HPV-om, PAPA test zapravo sluzi samo kao metoda otkrivanja ranog stadija karcinoma (CIN je predstadij, nije jos uvijek karcinom, ni CIS isto tako jos uvijek nije pravi karcinom), ali ti ne moze reci sto CIN-ove tocno uzrokuje! kad ti nadju CIN, onda te salju na briseve, znaci mikrobioloske pretrage, kako bi se vidjelo sto ih uzrokuje, ako ti je npr. nalaz los, ne znaci da je samo HPV doveo do njega, vec je moguce da uz HPV imas i klamidiju i svasta drugo, a sto je dovelo do loseg nalaza. uopce neces niti znati imas li klamidiju ako ti ne pocne raditi probleme, kao i HPV - jer poznato je da i HPV moze mirovati i ne mora nuzno napraviti stetu tj. CIN. ako sumnjas na klamidiju, bolje napravi test da ti ne pocne raditi probleme, ne zaboravi da je posljedica nelijecene infekcije klamidijom sterilitet!
Suey is offline  
Old 29.01.2008., 17:15   #2325
Quote:
Sunny Flower kaže: Pogledaj post
Ja sam koristila Albothyl skupa s Betadine. Rezultat je uvijek isti - nikakav!
Ne znam jesi li radila briseve , i da li si radila tipizaciju hpv , ako imaš visoki rizik i reaktivne promjene + upala onda moraš na kolposkopiju + biopsiju - meni betadine nije rješio ništa ali ja sam otišla na biopsiju 6 mj. nakon nalaza cin1 +hpv visokorizični+ upala, a ostali brisevi su mi bili negativni
plavka is offline  
Old 29.01.2008., 20:12   #2326
Quote:
sweet kaže: Pogledaj post
ajme, super !!!

a imala si sličnu situaciju ko ja jel i samo biopsija i čisto... aah...
iako je tebi biopsija rekla cin 1, a meni 2

držim fige da i tebi bude kontrolni papa čist ka suza
plavka is offline  
Old 29.01.2008., 20:22   #2327
[QUOTE=plavka;12386305] Evo ja sam obavila papa test dva miseca nakon letz biopsije i danas mi je stigao nalaz! sve čisto kako kaže Ljubo - savršeno , ponoviti papa test za 4 mjeseca!
[/QUOTS

SVE ČESTITKE PLAVČICE!!!!!!!!
Nadam se da ćemo se jedna po jedna iščupat iz svih ovih problema, bravo!
anaxy is offline  
Old 30.01.2008., 00:38   #2328
nego, budući da su ovdje najčešće žene, pišemo samo o HPV-u i njegovim posljedicama na ženski rod.
i prilikom objašnjavanja dečku što imam, njegovo pitanje je bilo a jel može šta njemu biti od toga - što reći?!?

gledajući po internetu piše da najčešće njima ne bude ništa ali isto tako mogu dobiti rak
__________________
Ne budite oni koji cijeli tjedan čekaju petak, cijelu godinu čekaju ljeto i cijeli život sreću!
Mrs. T is offline  
Old 30.01.2008., 00:57   #2329
Quote:
Mrs. T kaže: Pogledaj post
nego, budući da su ovdje najčešće žene, pišemo samo o HPV-u i njegovim posljedicama na ženski rod.
i prilikom objašnjavanja dečku što imam, njegovo pitanje je bilo a jel može šta njemu biti od toga - što reći?!?

gledajući po internetu piše da najčešće njima ne bude ništa ali isto tako mogu dobiti rak
hm... a recimo da njima ne može ništa, samo ga dalje prenose...

opet, imaš i slike kondiloma na penisu, i spominje se i rak... pa eto, i mene zanima taj dio.. kad prestaje razdoblje da ima hpv i samo prenosi, a kad počinje to da ima i osjeti posljedice i isto se mora borit s tim kao i mi?
sweet is offline  
Old 30.01.2008., 01:18   #2330
Quote:
Mrs. T kaže: Pogledaj post
nego, budući da su ovdje najčešće žene, pišemo samo o HPV-u i njegovim posljedicama na ženski rod.
i prilikom objašnjavanja dečku što imam, njegovo pitanje je bilo a jel može šta njemu biti od toga - što reći?!?

gledajući po internetu piše da najčešće njima ne bude ništa ali isto tako mogu dobiti rak
Iz mog primjera, kad sam išla u Petrovu na kolposkopiju ginekolog je savjetovao pregled partnera u Kl. za dermatologiju KBC Šalata, i obavezno kondom, ako ima promjena da se one ukolne-trebao bi ti dragi obavit peniskopiju just in case!
Mislim da su ozbiljno počeli i s lječenjem muškaraca , evo i link gdje je Ljubo to najbolje objasnio jer je sam radio studije i iz dugogodišnjeg iskustva izvukao statistiku!
http://ginoderma.hr/o_hpv_u.htm
http://www.poliklinika-harni.hr/teme...61&godina=2005
ovdje je i članak u pdf-u
http://hrcak.srce.hr/index.php?show=...ak_jezik=11814
plavka is offline  
Old 30.01.2008., 09:05   #2331
mozete napisati vasa iskustva kod dr ljubojevica? vidim da se bavi bas hpv-om
Suey is offline  
Old 30.01.2008., 09:25   #2332
Pozdrav curke! Imam jedno pitanje. Jel moguće da se klamidija vrati nakon što sam ju prebolila prije par godina ili se vraća isključivo ponovnom zarazom?!
__________________
Banana republika
VivianVickson is offline  
Old 30.01.2008., 10:30   #2333
Quote:
plavka kaže: Pogledaj post
Imam jednu obavjest! Koja god od VAS ima cin i tipizacija je pokazala hpv a nije odmah poslana na kolposkopiju i biopsiju već su joj prepisali vaginalete i čekanja da se to povuče -to nije nikakav tretman jer može bit samo gore- te promjene treba uklonit šta prije i nema se šta čekat i kljukat vitaminima i vaginaletama! preporuka dr. Ljubojevića , sad su mi neke stvari puno jasnije i krečem to rješit jer čekanje nema smisla i naravno partner na peniskopiju! promjene treba uklanjat

citajuci unazad, nasla sam ovo!

nakon sto mi je moja ginekologica javila da imam CIN III, dosla sam na briseve. na nalazu su stajale i promjene povezane s hpv te reaktivne promjene povezane uz upalu. pisalo je da treba uzeti briseve, napraviti kolposkopiju i tipizaciju, te ponoviti papu za 4 mj. sad cekam nalaz briseva, a ona je dala betadine. u medjuvremenu isla sam po drugo misljenje i taj ginekolog me odmah pregledao, napravio uzv i rekao da imam i jaku upalu te da smjesta uzmem sumamed, prepisao mi medazol i plimycol vaginalete, narucio me za 2 mj za PAPA test i kolposkopiju, nista nije spominjao hpv i da mu donesem nalaz briseva. sto kad za 10 dana nalaz pokaze high risk hpv? ne bi li trebalo smjesta na kolposkopiju, a ne za 2 mj? pitam se nisam li trebala ipak otici kod ljubojevica
Suey is offline  
Old 30.01.2008., 12:36   #2334
Quote:
Suey kaže: Pogledaj post
citajuci unazad, nasla sam ovo!

nakon sto mi je moja ginekologica javila da imam CIN III, dosla sam na briseve. na nalazu su stajale i promjene povezane s hpv te reaktivne promjene povezane uz upalu. pisalo je da treba uzeti briseve, napraviti kolposkopiju i tipizaciju, te ponoviti papu za 4 mj. sad cekam nalaz briseva, a ona je dala betadine. u medjuvremenu isla sam po drugo misljenje i taj ginekolog me odmah pregledao, napravio uzv i rekao da imam i jaku upalu te da smjesta uzmem sumamed, prepisao mi medazol i plimycol vaginalete, narucio me za 2 mj za PAPA test i kolposkopiju, nista nije spominjao hpv i da mu donesem nalaz briseva. sto kad za 10 dana nalaz pokaze high risk hpv? ne bi li trebalo smjesta na kolposkopiju, a ne za 2 mj? pitam se nisam li trebala ipak otici kod ljubojevica
Ako si već zatražila drugo mišljenje i doktor je već započeo tretman, pričekaj rezultate briseva. Odnesi ih tom doktoru i sve će ti objasniti. Stvar je u tome da ako je papa pokazalao CIN, liječnike ne zabrinjava točan uzročnik CIN-a, već znaju da je to HPV (jer ga se povezuje uz 99 % takvih promjena), a brisevi će to potvrditi. Čak i da ti je HPV test negativan, svejedno moraš zalječiti promjene. Ako ti je prepisao terapiju, poslušaj ga, uzmi sve što ti je dao i odi na pretrage za koje te je zapisao. Onda će biti sve jasnije. Pošto imaš upalu, prvo nju riješava (antibioticima i vaginaletama). Kada se upala povuče, na kolposkopiji će vidjeti što ti je ostalo od promjena i da li su one bile zbog upale, HPV-a (rezultate ćete već tad znati) i dalje ćete nakon toga.
Kolposkopiju je pomaknu jer želi prvo izlječiti upalu, da ga ona ne bi zavarala.
Ti pomogni svom tijelu tako da se ne živciraš, fino papaš, dugo spavaš i sl.
Sretno! Ne brini......
VeRy NiCe is offline  
Old 30.01.2008., 12:41   #2335
Quote:
plavka kaže: Pogledaj post
Iz mog primjera, kad sam išla u Petrovu na kolposkopiju ginekolog je savjetovao pregled partnera u Kl. za dermatologiju KBC Šalata, i obavezno kondom, ako ima promjena da se one ukolne-trebao bi ti dragi obavit peniskopiju just in case!
Mislim da su ozbiljno počeli i s lječenjem muškaraca , evo i link gdje je Ljubo to najbolje objasnio jer je sam radio studije i iz dugogodišnjeg iskustva izvukao statistiku!
http://ginoderma.hr/o_hpv_u.htm
http://www.poliklinika-harni.hr/teme...61&godina=2005
ovdje je i članak u pdf-u
http://hrcak.srce.hr/index.php?show=...ak_jezik=11814

Iz vlastitog iskustva znam da je jeko bitno da se partner liječi kada i vi curke.
Nakon što sam saznala za HPV i svog sam dragog odvela Ljubojeviću i na peniskopiji mu je uočio promjene (one su nevidljive golim okom). Dobio je terapiju s kremama i nakon što ih je potrošio sve mu se povuklo . (osim jednog malog kondiloma, kojeg je doktor na licu mjesta "spržio" , da mi je bilo vidjeti njegovu facu kad je bio u ordinaciji ) U međuvremenu smo koristili kondom i to je OBAVEZNO.
Također, pošto mi je izolirana Ureaplasma i ja i on moramo piti antibiotike. Ne zaboravite da ništa ne znači ako se samo vi liječite. Morate oboje!
VeRy NiCe is offline  
Old 30.01.2008., 14:52   #2336
Htjela sam reć da su soc. ginekolozi počeli preporučivat i pregled partnera samo šta sam ja tu informaciju dobila tek u 11 mjesec u bolnici .U 5 mj. mi niko nije ništa savjetovao osim cura na forumu i ovih članaka šta sam našla i u 6 mj. nazvala Ljubu koji mi je rekao da bi odmah trebala obavit kolposkopiju i biopsiju a ja sam tada mislila da je to preekstremno s obzirom da nisam imala do sada nikakve ginekološke probleme i brisevi su mi bili negativni (a tipizacija visokorozičnih hpv-a poz. ) i imala sam upalu i trošila betadine (koji nije pomogao) pa nisam htjela prekidat terapiju .
Došla sam kod njega s dečkom u 7 mj. da obavi peniskopiju i našao mu je jedan kondilom na prepuciju koji je spalio i onda za 3 mj. još jednom jer mali gad nije nestao!Tada mi je opet rekao da moram na kolposkopiju i biopsiju jer visokorizični znaju samo progradirat cin, naravno nisam poslušala.
To sam obavila tek u 11 mj. a virus se širio po cervix-u i rodnici.
Uvijek možete nazvat telefonom par privatnih ordinacija i zatražit mišljenje, to bar stvarno ne košta!
Malo smo se počeli ponavljat, čitajte prethodne stranice!
sritno svima!
plavka is offline  
Old 30.01.2008., 16:05   #2337
Quote:
sunchana123 kaže: Pogledaj post
Pa jel da? Bezveze, a to su kao službene stranice? Kao prvo, nikada ne možeš biti sigurna da li te netko vara ili ne, misliš da osobu znaš a onda te iznenadi sa nekom tako 'ljudskom' karakteristikom, ma užas.... I na kraju krajeva, HPV se najčešće dobiva sex kontaktom, ali ne i ISKLJUČIVO! Puf, puf što sam se uzrujala!

Ovako, odg na pitanje - ja ti nisam ni na šta išla, hvala Bogu, u slučaju da mi 'kolovoški' papa nije bio dobar, trebala sam na ljeto na biopsiju, ali eto hvala Bogu pa bio je dobar. Jer sam ja u travnju imala cin II, ali nikakve promjene uz HPV, dakle gjubre je štetu napravilo (u suradnji sa bakterijicom) i povukao se, grrrrrrrrrr.
pa da....... ak sumnjas da te frajer vara samo daj picu na servis kod "pravog majstora"
ima da trtare svaki put kad idemo ginicu - to je ko kad ti starci idu na informacije u skolu (ak si zlocest - frka je he he)

uh uh, dobro si ti to sve sredila
svaka cast! i pazi se sad
ja cu vidjet za kojih cca 2 mj sta ca mi papa pokazat
sad mica maca ima takav "kozmeticki" tretman, ni na lice nisam tolko pazila
valjda ce mi pomoc sve te kreme i vaginalete


i cestitke svima koje su pobjedile gamad
nama ostalima..... sretno dalje
female_zg is offline  
Old 30.01.2008., 16:17   #2338
Quote:
Suey kaže: Pogledaj post
nakon sto mi je moja ginekologica javila da imam CIN III, dosla sam na briseve. na nalazu su stajale i promjene povezane s hpv te reaktivne promjene povezane uz upalu. pisalo je da treba uzeti briseve, napraviti kolposkopiju i tipizaciju, te ponoviti papu za 4 mj. sad cekam nalaz briseva, a ona je dala betadine. u medjuvremenu isla sam po drugo misljenje i taj ginekolog me odmah pregledao, napravio uzv i rekao da imam i jaku upalu te da smjesta uzmem sumamed, prepisao mi medazol i plimycol vaginalete, narucio me za 2 mj za PAPA test i kolposkopiju, nista nije spominjao hpv i da mu donesem nalaz briseva. sto kad za 10 dana nalaz pokaze high risk hpv? ne bi li trebalo smjesta na kolposkopiju, a ne za 2 mj? pitam se nisam li trebala ipak otici kod ljubojevica
dobro ti je very nice napisala.......slusaj sad ovog drugog ginica
treba rijesit upale (jer su mozda bakterijske) pa onda kad se to "ocisti" otic na kolposkopiju vidjet pravo stanje

meni je papa u 12 mj. pokazao cin 2, kad sam dosla napravit cervikalne briseve doc mi je odmah dao sumamed, onak "na coravo" jer je bila jaka upala i bolilo me kad mi je uzimao bris
jedna kura antibiotika ti ne moze skodit
medjutim - stigli brisevi cisti ko suza, jedino hpv jako pozitivan

poslao me na kolposkopiju, a ovaj na kolposkopiji nije vidio nist posebno (samo cin 2) i prepisao mi: dalacin kremu, betadin vaginalete i na kraju albothyl
sad kad to sve iskonzumiram, nakon mjesec dana idem na papu
female_zg is offline  
Old 30.01.2008., 17:13   #2339
evo i mene malo..
danas sam bila na biopsiji.nis posebno strasno,al mi je odvratan onaj osjecaj kad osjecas da nesto cupa iz tebe..užas..kad je doktor zavrsio ja sam lijepo ustala i odjedanput neka slabost,skoro sam se srusila,pa su mi donjeli secer i vodu..ja glupaca dosla na taste,umjesto da sam se fino napapala...sad cekat nalaze 2 tjedna..i da,pitala sam doktora ako cu morat na konizaciju hocu li ostat u bolnici ili idem doma?buduci da sam mlada(21 god),ostaje se po 5 dana jer kao ja jos moram rodit i sve to pa da obave to kak treba..uglavnom,bio je pun optimizma i bas mi je to trebalo,tak da sam sad konacno bolje volje...
chiara88 is offline  
Old 30.01.2008., 17:39   #2340
Quote:
VeRy NiCe kaže: Pogledaj post
Ako si već zatražila drugo mišljenje i doktor je već započeo tretman, pričekaj rezultate briseva. Odnesi ih tom doktoru i sve će ti objasniti. Stvar je u tome da ako je papa pokazalao CIN, liječnike ne zabrinjava točan uzročnik CIN-a, već znaju da je to HPV (jer ga se povezuje uz 99 % takvih promjena), a brisevi će to potvrditi. Čak i da ti je HPV test negativan, svejedno moraš zalječiti promjene. Ako ti je prepisao terapiju, poslušaj ga, uzmi sve što ti je dao i odi na pretrage za koje te je zapisao. Onda će biti sve jasnije. Pošto imaš upalu, prvo nju riješava (antibioticima i vaginaletama). Kada se upala povuče, na kolposkopiji će vidjeti što ti je ostalo od promjena i da li su one bile zbog upale, HPV-a (rezultate ćete već tad znati) i dalje ćete nakon toga.
Kolposkopiju je pomaknu jer želi prvo izlječiti upalu, da ga ona ne bi zavarala.
Ti pomogni svom tijelu tako da se ne živciraš, fino papaš, dugo spavaš i sl.
Sretno! Ne brini......
dakako da sam uzela sve sto je dao, radi se o vrlo poznatom klinickom lijecniku. pocela sam jucer s medazolom, a sumamed popila na nacin koji je propisao.

znam da je u 99% slucajeva uzrok CIN-a hpv, dosta sam citala o tome. no, eto, interesiralo me zbog cega kolposkopija tek onda, a ne nakon nalaza briseva kako je preporucio ljubojevic.

zapravo, on mi nista nije rekao vezano za briseve. mozda i stoga sto visokorizicni i uzrokuje CIN, pa je nesumnjivo da ce biti rijec o visokorizicnom.

naravno da ce trebati ponoviti papa test jer upravo te upale mogu pogorsati nalaz, ali taj nalaz uopce ne znaci i da doista jest CIN III, to tek biopsija moze reci. vidim da nije niti siguran u citologa koji je radio taj papa test. "odokativno" je procijenio kako je rijec o zaista teskoj upali, vjerujem da tako iskusan doktor to moze procijeniti i bez briseva, dok, s druge strane, prvi lijecnik ceka briseve da vidi o cemu je tocno rijec.

dakako da papa test ne moze reci koji uzrocnik je kriv upali, ali cekati briseve znaci biti bez terapije 2 tjedna i ubijati sto god da tamo ima u medjuvremenu povidon jodidom, a to nije prava terapija. zato sam i krenula lijeciti upalu kako je ovaj doktor rekao jer postoji mogucnost i da se stanje jos vise pogorsa.

sto se tice nacina zivota, nisam u mogucnosti dugo spavati i ne mogu se ne nervirati jer radim, pa se od stresa niti ne mogu distancirati, a imam i vrlo odgovoran posao. uostalom, i sama pomisao na ovaj problem i ishod me nervira.

no, to ne znaci da vec nisam poduzela neke korake - uzimam echinaceu i folnu u udarnim dozama, pijem razne cajeve, jedem voce i povrce kad sam doma, koristim maslinovo ulje, a pijem vec dugo vremena supradyn da si popravim imunitet jer, buduci radim, nisam u mogucnosti unositi dnevno pozeljnu kolicinu vitamina i minerala.
Suey is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:20.