Natrag   Forum.hr > Društvo > Ženski kutak

Ženski kutak Mi smo babe. Otpor je đžabe.
Podforumi: Kokošinjac, Slikovnica

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.03.2003., 14:14   #1
Question Plodni dani

Voljela bih znati kako se to računa? Ne znam ništa o tome..Utječe li stvarno prehlada na to? I što još može poremetiti? Hvala puno....
Indigo Girl is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2003., 17:27   #2
za pocetnike:
http://www.femalelife.co.yu/default.asp?PageID=389

i http://intim.plivazdravlje.hr/?secti...&id=959&show=1
Septembar is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2003., 18:23   #3
Ja samo znam da je kritično od negdje 9. do 17. dana (ako ti je ciklus 28 dana.. Tu je uračunato sve - i ovulacija, dani koje je jajašce 'živo', vrijeme kada počinje propadati te eventualna mogućnost preživljavanja spermija u maternici...
Tinchi is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2003., 18:33   #4
ukratko,

billingsova metoda - proučavanje cervikalne sluzi; u doba ovulacije je sluz prozirna i rastezljiva

temperaturna metoda - mjerenje bazalne temperature (uvijek u isto doba dana, npr. ujutro). nakon ovulacije dolazi do skoka temperature od negdje cca 0,2-0,6 °C

knaus-ogino iliti kalendarska metoda - od najkraceg ciklusa oduzmes 20, od najduzeg 10 dana; u dobivenom periodu dolazi do ovulacije..

osim toga postoje i testeri fertiliteta, koji po koncentraciji hormona u slini određuju radi li se o plodnom razdoblju, no ne znam ima li ih kod nas za kupiti
326 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2003., 18:37   #5
Ciklus moze biti plodan i neplodan. Kod plodnog se javlja ovulacija i 14 dana nakon ovulacije menstruacija. Zene koje imaju redovitu mjesecnicu, mogu znati da im je ovulacija tocno 14 dana prije slijedece menge. Ali one koje imaju neredovitu, nisu sigurne, moraju obratiti paznju na plodnu sluz. (Metoda plodne sluzi, simptomatska metoda, Billings metoda)

Ovulacija se moze dogoditi i za vrijeme menstruacije, recimo cetvrti dan, i onda ce slijedeca menstruacija biti za 14 dana -> osamnaestog dana ciklusa.

A druga krajnost je da se ovulacija dogodi dvadesetog (ili kasnijeg) dana ovulacije, pa ce slijedeca menstruacija poceti 34-ti dan.

Uglavnom, na ovulaciju (nedostatak ovulacije ili odgadjanje) djeluju bilo koji fizicki ili emocionalni stres i ovise o tome koliko je zena osjetljiva na stres.

Plodna sluz je razlicita od obicne sluzi koja se moze javiti odmah nakon menstruacije ili par dana pred slijedecu. Plodna sluz je rastezljiva, skliska i ako je stavis na stakalce, pustis da se osusi, mozes vidjeti da se kristalizira po uzorku paptrati.

Postoje knjige koje to detaljno objasnjavaju. I postoje (u Hospitaliji) mali aparatici kojima mozes vidjeti uzorak paprati. Moze posluziti i jace povecalo ili oni djecji mikroskopi. Staviti malo sluzi na stakalce i nakon nekog vremena pogledati da li ima sluzi.


Metoda mjerenja temperatura (Ogino Knaus) je bila jako popularna prije par desetljeca, ali nije pouzdana. Bazalna temperatura (ona koju mjeris svako jutro, prije nego sto se ustanes, prije nego ista drugo pocnes raditi) povecava se dan dva nakon ovulaciju. Tako da unatrag mozes ustanoviti kad je bila ovulacija i ostatak ciklusa mozes "biti slobodna". Problem je sto pocetkom ciklusa (ako imas neredovite cikluse) nemas pojma kad ce nastupiti ovulacija. Tako da ako ne zelis trudnocu, prvih pola mjeseca imas upitnik.
Shtefitza is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2003., 01:04   #6
ispravak netočnog navoda

Quote:
Shtefitza kaže:
Metoda mjerenja temperatura (Ogino Knaus) je bila jako popularna prije par desetljeca, ali nije pouzdana.
Knaus Ogino je kalendarska, ne temperaturna metoda

326 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2003., 09:17   #7
Ja mislim da ta metoda baš nije pouzdana. Moja mama je npr, zatrudnila kad je imala odnose odmah poslije menstruacije.
Ja imam redovitu menstruaciju, a ta sluz mi se pojavljuje (kao i pojačana želja za sex. par dana prije menstruacije, a nekad i odmah poslije mest. samo vrijeme ovulacije mi je malo teže za odrediti, ne osjećam baš neke promjene
A pročitala sam da se može zatrudniti kad imaš odnose čak i za vrijeme menstruacije, ali mislim da je to ipak rijetkost
Do sada nisam pila nijednu vrstu pilula i imam odbojnost prema njima, pa se pitam kad budem trebala kako se onda zaštititi
trnoruižca is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2003., 09:19   #8
Postoje knjige i tecajevi koji te mogu nauciti da razlikujes plodnu sluz od one koja se javlja dan dva pred mengu. A za vrijeme menstruacije ne mozes raspoznvati plodnu sluz od neplodne ili od menstruacije, tako da se po metodi plodne sluzi menstruacija ubraja u potencijalno plodne dane.
Shtefitza is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2003., 12:40   #9
Kako se zovu te knjige Shtefitza i ima li koja na hrvatskom jeziku?
trnoruižca is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2003., 18:47   #10
ako te zanima baš ta metoda sluzi, imaš knjigu od samih Billingsovih , ne sjećam se točno kak se zove, al čini mi se da se zove upravo "Billingsova metoda"..

mogu još projveriti, pa ti javim. potraži po knjižnicama, ja sam ju našla kad mi je jednom trebala
326 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2003., 19:35   #11
nađoh,

BILLINGS, E., WESTMORE, A. (1991) : Billingsova metoda, Obiteljski centar Zagreb

stavit ću i sliku iz te knjige, čisto informacije radi ako nekog zanima

326 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2003., 19:48   #12
Quote:
326 kaže:
"Billingsova metoda"..
JE, ZATO SU BILLINGSOVI IMALI 9 DJECE.


Quote:
Metoda mjerenja temperatura
Mjerenje bazalne temperature je IZUZETNO NEPOUZDANA METODA. Preporucujem nikako ju samu ne koristiti. Zapravo, zaboravite na nju.
FFE is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2003., 20:13   #13
Quote:
FFE kaže:
Mjerenje bazalne temperature je IZUZETNO NEPOUZDANA METODA. Preporucujem nikako ju samu ne koristiti. Zapravo, zaboravite na nju.
narafski, ako se baš radi o prirodnim metodama kontracepcije, najbolja je simptotermalna, odnosno kombinacija billingsove, temperaturne, te knaus ogino metode
326 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2003., 20:44   #14
Unhappy

Pa zar nitko od Vas ne zna tocno onu shemu s brojkama? Koliko dana od prvog dana menstruacije? Koliko dugo to traje? otprilike?? Kada bi bilo najsigurnije imati spolne odnose? ili je najbolje orijentirati se po toj sluzi. Znači kad je onako gušća i ljepljiva, onda ništa?
Indigo Girl is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2003., 00:00   #15
Quote:
FFE kaže:
JE, ZATO SU BILLINGSOVI IMALI 9 DJECE.

Otkud ti to
326 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2003., 00:02   #16
Quote:
Indigo Girl kaže:
Pa zar nitko od Vas ne zna tocno onu shemu s brojkama? Koliko dana od prvog dana menstruacije? Koliko dugo to traje?
pa rekoh ti za knaus ogino

"knaus-ogino iliti kalendarska metoda - od najkraceg ciklusa oduzmes 20, od najduzeg 10 dana; u dobivenom periodu dolazi do ovulacije.."

u ciklusu koji traje 28 dana ovulacija najčešće dolazi 14. dana, no to može varirati od žene do žene.

sama ovulacija traje 24 sata, no u obzir moraš uzeti i činjenicu da spermiji mogu preživjeti 3-5 dana..
326 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2003., 00:07   #17
btw indigo, ako te baš zanimaju isključivo prirodne metode kontracepcije, najbolje ti je potražiti testere fertiliteta.

što se ovih metoda tiče, ja bih ti preporučila da koristiš sve 3.. no što se temperaturne metode tiče, za nju bi prvo trebala neka 3 mjeseca svako jutro mjeriti temperaturu, dok ne uočiš kad dolazi do tog postovulacijskog skoka temperature.
326 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2003., 00:48   #18
Quote:
Indigo Girl kaže:
Pa zar nitko od Vas ne zna tocno onu shemu s brojkama? Koliko dana od prvog dana menstruacije? Koliko dugo to traje? otprilike?? Kada bi bilo najsigurnije imati spolne odnose? ili je najbolje orijentirati se po toj sluzi. Znači kad je onako gušća i ljepljiva, onda ništa?
Tocno znat kad su plodni dani je jako tesko. I ovisi o tome koliko ti traje ciklus. Zapravo morao bi ti bit uzasno redovit i ujednacen da bi uopce mogla mislit na to da se stitis na takav nacin, a ciklus lagano poremeti i stres i putovanje i svasta. Ako je ciklus promjenjiv ne mozes izracunat kad ces ovulirat. Ovulacija ti je 14 dana PRIJE nego sto dobijes menstruaciju, a to zapravo znas tek kad dobijes, jel da? Ako ciklus traje recimo 30 dana 16. dan od menstruacije ti je ovulacija. Cak i da utvrdis koji je to dan,moras racunat na to da ni okolni dani nisu sigurni (mislim da je ovako nesto kao sto je Tinchi rekla). Dakle - budi pametna i koristi neku drugu metodu. Ljudi koji koriste metodu plodnih dana se zovu roditelji!
Pink Lemon is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2003., 02:31   #19
Quote:
Pink Lemon kaže:
Ljudi koji koriste metodu plodnih dana se zovu roditelji!

326 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2003., 10:19   #20
ok, hvala....ma nisam se ja mislila sam tako stititi, naravno, kondom prije svega, ali ne moze stetiti i to da se ne shevim za vrijeme plodnih dana jelda
Indigo Girl is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:57.