Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas > Poljoprivreda

Poljoprivreda Kako privređivati plodovima zemlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.07.2010., 17:15   #1
Orezivanje breskve u ljeto

ne znam jel dobra lokacija za temu al ajd.

vidim da bi i na ljeto to trebalo radit a ja nemam gotovo nikakvog iskustva u tom poslu osim kod loze.
zanima me kako se to radi na ljeto i radi li se prije ili poslije berbe?

zbunjuje me koje su grane vodopije, znam da su to duge šibe koje bi trebale rasti okomito ali kod mene rastu i na koso i svugdje, pa ne znam što točno skinuti a i zanima me koliko se breskvu jako treba okljaštriti.
NMT is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2010., 19:38   #2
Evo da tvoje pitanje ne ostane bez odgovora. Možeš breskvu rezati u ljeti što je tzv zelena rezidba. Ako ne poznaješ vodopije, pretpostavljam da ne razlikuješ ni pupove. Vodopije su izboji koji su izrasli ove godine i u tekućoj godini su nerodni, dakle nemaju ploda. Samo uzimaju voćki hranjiva i smanjivaju prozračnost, zatiru put svjetlosti itd. Njih odstranjujemo. No to ne znači da su te grane zauvijek nerodne, S vremenom će formirati cvjetne pupove i postati će rodne grane. Kako rodnih grana ti imaš vodopije moraš odstraniti. One se obično ostavljaju na mjestima gdje je skeletna grana pukla ili se osušila, kao zamjena i sl. situacijama.
Nemreš fulat ako: porežeš sve izboje koji idu iz korijena i one koji se nalaze do prve grane na voćki; to su ti više grančice nego grane, zna ih biti i do dvije tri jedna do druge;
zatim takve iste poreži i na granama - pazi vodopije nemaju na sebi nikakav plod, cvijet niti su razvile postrane grane, i da, obično rastu uspravno:
ako vidiš da ima slomljenih grana ili suhih - i njih poreži;
ako ti je koju grančicu napala kovrčavost, lišće se savilo u smotuljak crvene boje - reži i to al nemoj cijelu granu nego samo zaražene dijelove;
Ako ti koje grane idu prema unutra, tj rastu u krošnju breskve, a vidiš da smetaju ostalima poreži i njih.
Ako ti je otišla u visinu smiješ odrezati i vrh do prve grane do koje hoćeš da ti bude visina voćke - ovo je bitno, nemoj odrezati vrh na pola pa ko ga jebe - do prve grane koju hoćeš da ostane.
Ak to porežeš puno si napravil. A to kaj ne znaš rezat ovak ti se veli: i loša rezidba bolja je od nikakve!
__________________
You´re never allone with a shizofrenics
Hotimir is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2010., 13:50   #3
super, vidim da ima aktivna tema pa ću se i ja ubaciti...imam u vinogradu neke breskve, moram ih poslikati ako će mi tko moći odrediti sortu...

inače, to su naj breskve koje sam ikad jeo i koje su drugi jedu, nit se gnoje nit se šprijaju, nit se baš obrezivaju, nisu visoke, a svake godine rode da su grane do poda...

Dovoljan podatak je to što sam recimo prekučer bio tamo, ubrao samo oko 2 kg i to pojeo...Jučer nisam bio, danas planiram ići u berbu svega, no bojim se da me netko pretekao...

Sad ću baš posaditi svaku košticu u tegle, pa ako ću imati volje ako se prime, posadit ću ih pun kufer i neka rastu...naravno,samo ako je to neka dobra sorta koja bi se mogla i poslje prodati...
__________________
"Čovjek se zaljubi gledajući ženu, a žena se najčešće zaljubi slušajući čovjeka."
CottonEyeJoe is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2010., 00:05   #4
hotimire puno ti hvala na odgovoru.
kako ja duže vrijeme nisam dobio odgovor na pitanje, otišao sam riskirat i sam posjekao voćku na način da sam rezao one grane koje su mi se činile da bi mogle biti vodopije (bez ploda i relativno uspravne), te obično neke od onih na krajevim debljih grana koje rastu u vilicu tj šire se u svim smjerovima, također sam neke mlade izboje skratio na pola ili skroz odrezao jer je voćka bila jako široka s tim mladim granama). nisam dirao (osim vrhova) grane koje su nosile plodove.

sutra ću nadam se poslikati voćke koje me zanimaju i postaviti slike da nadam se netko pojasni koje bih točno još grane trebao poskidati.

a imam sad još jedno pitanje, hoće li mi izrasti divljak ili ista ovakva sorta breskve kakvu imam sad posađenu a cijepljena je, ako posadim njene koštice? dakle što izraste iz koštice cijepljene breskve? divljak ili isto takva sorta kakva je ova cijepljena?
probao sam zabit jednu orezanu mladicu u zemlju da vidim hoće li se to primit ali zasad se čini da se osušila.
NMT is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2010., 09:56   #5
da pojednostavim svoje pitanje, ja posjedujem te "vinogradske breskve"...

ako ja njih posadi i izrastu mladice, da li ih mogu precjepiti sa nekom pravom sortom? ako se može i trešnja, može se i breskva

usput, bacio sam oko 270 koštica u zemlju, baš me zanima što će nastati...
__________________
"Čovjek se zaljubi gledajući ženu, a žena se najčešće zaljubi slušajući čovjeka."
CottonEyeJoe is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2010., 21:59   #6
šum cottoneyejoeova?
kak se cijepi?

šta ak posadim košticu cijepljene voćke? jel nastane divljak ili nova sorta ko i ova cijepljena?

gdje ima za kupit trogodišnjih voćki tj onih za koje se može garantirat da će iste godine kad je posađena dat urod?
NMT is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2010., 20:14   #7
Quote:
NMT kaže: Pogledaj post
hotimire puno ti hvala na odgovoru.


dakle što izraste iz koštice cijepljene breskve? divljak ili isto takva sorta kakva je ova cijepljena?
Izraste divljak.
__________________
You´re never allone with a shizofrenics
Hotimir is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2010., 20:18   #8
Quote:
NMT kaže: Pogledaj post
gdje ima za kupit trogodišnjih voćki tj onih za koje se može garantirat da će iste godine kad je posađena dat urod?
za trogodišnje ne znam, ima dvogodišnjaka u rasadniku u Dubravi na placu. I nije sigurno da će ti odmah prve godine dati rod.
Po toj logici mogo bi odmah kupit sedmogodišnjaka pa imaš odmah puni rod.
__________________
You´re never allone with a shizofrenics

Zadnje uređivanje lili p. : 02.11.2010. at 20:29. Reason: quote fix
Hotimir is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2010., 21:47   #9
Quote:
Hotimir kaže: Pogledaj post
za trogodišnje ne znam, ima dvogodišnjaka u rasadniku u Dubravi na placu. I nije sigurno da će ti odmah prve godine dati rod.
Po toj logici mogo bi odmah kupit sedmogodišnjaka pa imaš odmah puni rod.
Nitko neće prodavat trogodišnju, a i kad bih to pokušao posadit sumnjam da bi ti se primilo,jer se u tri godine ona dovoljno raširila, pa bi joj prilikom presađivanja najvjerojatnije uništio korijenje, ili bi joj svejedno trebala godina za privikavanje na nov teren, pa dodješ na isto
harpon is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2013., 14:52   #10
Wink

Quote:
Hotimir kaže: Pogledaj post
Evo da tvoje pitanje ne ostane bez odgovora. Možeš breskvu rezati u ljeti što je tzv zelena rezidba. Ako ne poznaješ vodopije, pretpostavljam da ne razlikuješ ni pupove. Vodopije su izboji koji su izrasli ove godine i u tekućoj godini su nerodni, dakle nemaju ploda. Samo uzimaju voćki hranjiva i smanjivaju prozračnost, zatiru put svjetlosti itd. Njih odstranjujemo. No to ne znači da su te grane zauvijek nerodne, S vremenom će formirati cvjetne pupove i postati će rodne grane. Kako rodnih grana ti imaš vodopije moraš odstraniti. One se obično ostavljaju na mjestima gdje je skeletna grana pukla ili se osušila, kao zamjena i sl. situacijama.
Nemreš fulat ako: porežeš sve izboje koji idu iz korijena i one koji se nalaze do prve grane na voćki; to su ti više grančice nego grane, zna ih biti i do dvije tri jedna do druge;
zatim takve iste poreži i na granama - pazi vodopije nemaju na sebi nikakav plod, cvijet niti su razvile postrane grane, i da, obično rastu uspravno:
ako vidiš da ima slomljenih grana ili suhih - i njih poreži;
ako ti je koju grančicu napala kovrčavost, lišće se savilo u smotuljak crvene boje - reži i to al nemoj cijelu granu nego samo zaražene dijelove;
Ako ti koje grane idu prema unutra, tj rastu u krošnju breskve, a vidiš da smetaju ostalima poreži i njih.
Ako ti je otišla u visinu smiješ odrezati i vrh do prve grane do koje hoćeš da ti bude visina voćke - ovo je bitno, nemoj odrezati vrh na pola pa ko ga jebe - do prve grane koju hoćeš da ostane.
Ak to porežeš puno si napravil. A to kaj ne znaš rezat ovak ti se veli: i loša rezidba bolja je od nikakve!
odlično si ovo sve objasnio samo,detaljnija rezidba po meni je-bolje nikakva nego nestručna.. tako sam negdje i pročitala a i iskusila kad sam sama prve godine orezivala svoje breskve. mada sam imala upute pred sobom pola sata sam piljila u drvce pokušavajući odgonetnuti što je drvena grančica,što je mješovita grana,cvjetna grana a što je svibanjska kitica nakon par godina neukog orezivanja,praćenja rasta i shvaćanja biljke naučila sam kako i što odrezati. ipak,on prve godine sam dosta pogriiješila u svemu. tako da sam idućih par godina rezala samo vodopije i suhe grane..eventualno malo skraćivala grane da ne ode sve u vis. najbolje je pitati nekoga tko zna i gledati dok ti sve pokazuje na samoj voćki i objašnjava zašto se nešto ostavlja i zašto ostalo sječe..i što će od toga biti iduće godine u svakom slučaju,preporučujem pažljivo praćenje svega što raste na drvcu a, ako se može, i slikati kroz godinu drvo par puta iz iste perspektive-sami ćete onda zamijeniti kako se što mijenja i koje se grane u što pretvaraju nakon tri godine ja svje beskve orezujem ,ja mislim,savršeno
valinoor is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2013., 15:36   #11
Quote:
NMT kaže: Pogledaj post
šum cottoneyejoeova?
kak se cijepi?

šta ak posadim košticu cijepljene voćke? jel nastane divljak ili nova sorta ko i ova cijepljena?

gdje ima za kupit trogodišnjih voćki tj onih za koje se može garantirat da će iste godine kad je posađena dat urod?
nikad ne kupuj togodišnje voćke!
ako i kupiš ili dobiješ takvu voćku poslije sadnje trebaš sve grane skratiti do osnove,tj,ako ostaviš one koje su već narasle iz glavnog stabla, onako cijele, te godine će ti drvo bolovati i nikako se neće primiti kako treba jer ima puno grana koje trebaju dobijati hranu a još se nije korijen adaptirao.. znači,kad i stariju voćku sadiš(ja sam presađivala jabuku staru 4-5 godina) samo sve grane krošnje odrezati do stabla i ,ako je sušna godina,redovno zalijevati. sve posađeno iz koštice je divljak. čak i one vinogradarske breskve koje se sade iz koštice neće biti iste. voćka iz sjemena je uvijek malo drugačija,nikad ne znaš što ćeš dobiti(zna biti i dobra voćka) ali nikad nije identična. identična je kad je dobiješ kloniranjem-iz "pelcera",tj.grančice te biljke koja se pikira u zemlju (što se uglavnom ne radi s voćem osim bobičastog) , ili okuliranjem i kalemljenjem grančicom one koju želiš imati na podlogu- divljaku iz koštice) nadam se da sam bila jasna
valinoor is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2013., 13:55   #12
Molim za savjet
posadio sam breskvu, na krivo mjesto, već dvije godine mi daje plod, i to tak dobro da je jednostavno nemam srca izvaditi, porezati ili već što.
Mogu li je u proljeće izvaditi, obrezati dolje korijenje, i presaditi na adekvatno mjesto. Da li trebam napraviti neke zahvate na krošnji. Nije to neka krošnja, niti veličina drveta.
Spreman sam čekati 2 godine da ponovo daje plodove, jer sam u međuvremenu posadio još 5 različitih sorti.
Kaj da napravim ?

Hvala
__________________
thinking is difficult, therefore let the herd pronounce judgment
diabolica is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2013., 15:34   #13
Quote:
diabolica kaže: Pogledaj post
Molim za savjet
posadio sam breskvu, na krivo mjesto, već dvije godine mi daje plod, i to tak dobro da je jednostavno nemam srca izvaditi, porezati ili već što.
Mogu li je u proljeće izvaditi, obrezati dolje korijenje, i presaditi na adekvatno mjesto. Da li trebam napraviti neke zahvate na krošnji. Nije to neka krošnja, niti veličina drveta.
Spreman sam čekati 2 godine da ponovo daje plodove, jer sam u međuvremenu posadio još 5 različitih sorti.
Kaj da napravim ?

Hvala
Ali zašto u prolječe kad se takve stvari pod obavezno rade u jesen????
Potrebno je dobro je otkopati i sačuvati što više sitnog korjena (resice na deblu korjena).
Krošnju maksimalno orezati da korjen uspije provesti biljku kroz tu prvu godinu...
Da si to napravi u jesen več sad bi se korjen oporavio jer on max raste upravo preko zime (nema lista i ploda da ga hrani) i ploda bi bilo i ovu godinu...
koka36 is online now  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2013., 15:59   #14
Imao sam nekog posla, pa nisam stigao, a onda je počela kiša, i to takva kiša, kao da je 2010, koja je bila jako kišna godina. Po blatu nemrem kopati , a ni iskapati korijenje, naime probao sam jednom, ne ide to.
__________________
thinking is difficult, therefore let the herd pronounce judgment
diabolica is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2013., 19:40   #15
Quote:
diabolica kaže: Pogledaj post
Imao sam nekog posla, pa nisam stigao, a onda je počela kiša, i to takva kiša, kao da je 2010, koja je bila jako kišna godina. Po blatu nemrem kopati , a ni iskapati korijenje, naime probao sam jednom, ne ide to.
Nisi imao vremena punih 11 i 12 mj. ?
Ovu staru vocku nije preporucljivo cupati van i staviti na drugo mijesto jer vise nije jednogodisnja niti dvogodisnja, uskoro ce biti proljece. I ta vocka nece stici obnoviti korijenje tako da ce biti cudo, ako ostane ziva prilikom presadivanja u ovo prekasno vrijeme.

Bolje da si na jesen dao truda iskopati iz blata ma koliko ti se blato gadi i presaditi ju na zeljeno mijesto. Jer upravo sve vocke su obnavljale lijepo korijenje cijeli 11 i 12mj. zato sto je bila idealna temperatura u zemlji bas sam bio povremeno pratio na dhmz-u gdje ima mjerenje temperature tla.

Sad ju mozes vaditi van samo ako ju budes izvadio skup s zemljom tako da neostetis korijenje i nedozivi sok.
SAS is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2013., 20:01   #16
Onda neću do jeseni. Hvala
__________________
thinking is difficult, therefore let the herd pronounce judgment
diabolica is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2013., 21:45   #17
Quote:
diabolica kaže: Pogledaj post
Onda neću do jeseni. Hvala
Bojim se da se hvataš posla koji je 90% osuđen na propast. To je breskva stara najmanje 4 godine i kako si naveo, da nema neku krošnju, smatram da je i sada u slaboj kondiciji. Postupak presađivanja starijih voćaka je zahtjevan i dugotrajan posao koji traje najmanje jednu godinu, pa i onda je upitan uspjeh presađivanja a pogotovo za koštičavo voće.
Ne mlatim praznu slamu, nego ti govorim iz vlastitog iskustva.
Prije cca 6 godina sam presadio trogodišnju višnju (uspomena na dragu osobu) i još dandanas životari.

Ako znaš koja je to sorta breskve, sigurnije ti je posaditi novu na predviđeno mjesto, pa kad dođe u rod, staru odstraniš.

Pretpostavimo da neznaš koja je sorta.
Koliko poznajem hrvatske vrtne centre i male rasadnike, imaju maksimalno 10 sorti bresaka.
Od toga imaju 2.sorte ranih 20- 30 dana pred Redhavenom, 1.-2. sorte 7-10 dana pred Redhavenom, 2. sorte u vrijeme redhavena, 2. sorte 7-10 dana poslije Redhavena i 2. sorte 20-30 dana poslije Redhavena.
U svakom sklopu tih sorata, plodovi se sigurno u nečemu razlikuju; oblik, boja kožice, boja pokožice, boja mesa, stuktura mesa, kalanka ili ne i.t.d.

Radi orijentacije, Redhaven je lani i predlani u sjeverozapadnoj hrvatskoj zorio od 5.-15. srpnja.
zribaric is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2013., 23:15   #18
Autoru i ostalim zainteresiranima kako orezati breskvu moja preporuka je da neka nabave knjigu abeceda rezidbe ima je i u .pdf-u malo potražite, u njoj je sve lijepo detaljno u slikama i riječima objašnjeno o rezidbi breskvi i naravno ostalih voća i ukrasnih biljaka što kako i zašto se nešto rezuje.
SAS is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2013., 22:43   #19
Quote:
robin007 kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima,

trazim experte za pojedina podrucja poljoprivrede koji bi pisali strucne clanke, za objavu na internetu. Kvalitetni, originalni clanci placaju se po dogovoru, ovisno o temi.

Ako ste zainteresirani javite se privat

Pa dobro, zar ovo nitko ne vidi. Zasrao si cijeli podforu svojim pitanjem.
zribaric is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:06.