Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.06.2003., 12:31   #1
Alergija na ambroziju

Budući da dolazi vrijeme cvjetanja tog zlog drača, zanimaju me tips&tricks kako se vi nosite s tim.
Prve godine kad sam počela kihati na ambroziju već je bilo prekasno za bilo kakve hiposenzibilizacije, doktorica mi je napisala recept za Claritine i Gnadion za nos, što nije osobito pomoglo. Sredinom kolovoza te godine mi je dala neku injekciju. e, ne mogu se sjetiti čega, ali znam da se radilo o kortikosteriodima. Po njima mi je bilo maalko bolje.
Istu tu jesen sam krenula na hipo, ali sam kašljala i kihala do Nove godine. Prekinula sam s tim, nije mi bilo dobro.
Prošle sam sezone skužila da je vrag uzel šalu i počela piti Claritine sredinom srpnja. Svejedno mi je bilo ooočaaaj!!!!
Ove godine ga pijem od početka svibnja i čini mi se da možda ovo ljeto neću morati za sobom furati prikolicu rupčića. Moj je tata već počeo šmrcati i roktati (naravno da sam alergiju herbala od njega ), a ja još, zasad, ne.
Dakle, forumaši alergičari, vaše konstruktivne prijedloge molim!
TNX
Precious is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2003., 13:01   #2
Pa jos je rano za ambroziju, ona cvjeta od sredine osmog. Meni je show tek krajem osmog i cijeli deveti.
lahor is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2003., 13:34   #3
Quote:
lahor kaže:
Pa jos je rano za ambroziju, ona cvjeta od sredine osmog. Meni je show tek krajem osmog i cijeli deveti.
Bome nije. Kod mene na Rudešu cvate već 3 tjedna. Ne baš sva, ali ima ih podosta rascvjetanih.
Probala sam te ljekove o kojima pišeš (Precious) i nisu mi pomogli.
Nekima je jako dobar Telfast, ja od njega nemam nikakve koristi.
Od nedavno ima u apotekama za kupiti mast od Dr Theissa "Alergol" - Pollen Blocker.
Možda ti što od toga pomogne.
polly is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2003., 23:25   #4
Postoji Pollinex R, 4 ampulice, tjedno dobijes jednu injekciju, ali prvo te moraju pregledati i testirati na Svetom duhu. Mislim da je za ovu godinu ionako kasno. Cula sam da ce od slijedece godine biti na listi lijekova, jos ove se placalo 1200 kn.
 
Odgovori s citatom
Old 06.06.2003., 19:33   #5
Quote:
polly kaže:
Nekima je jako dobar Telfast, ja od njega nemam nikakve koristi.
Meni Telfast obicno pomogne kod pritiska u plucima - za curenje iz nosa prakticki nista.

Quote:
Od nedavno ima u apotekama za kupiti mast od Dr Theissa "Alergol" - Pollen Blocker.
Bas sam ju danas probao - iskreno receno, nisam previse ocekivao, ali je pomogla. Kod mene prvo ide kapanje nosa kapljicama Operil (da mogu disati jer kad ustajem iz kreveta, obicno mi je vec zacepljen ili poluzacepljen nos), onda dva udisaja Flixonasea u svaku nosnicu (zapravo, nisam siguran djeluje li nesto osobito - cini mi se da djeluje samo dok nema velike koncentracije peludi) i tek onda Alergol.
MaxB is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2003., 22:09   #6
[QUOTE]MaxB kaže:
Kod mene prvo ide kapanje nosa kapljicama Operil (da mogu disati jer kad ustajem iz kreveta, obicno mi je vec zacepljen ili poluzacepljen nos)


Ista stvar kod mene. Ne znam kako bih funkcionirala da nema Operila. Bedara je u tome kaj se ne preporučuje korištenje duže vrijeme jer se onda ne možeš s njega skinut. Mislim, nos ti je stalno poštopan. Zato tražim alternativu. Gnadion mi baš ništ ne pomaže,isti mi je i Flixonase, a začepljeni nos mi najteže pada. Ponekad mi zna biti toliko začepljen da ga po nekoliko sati ne mogu razlaufati

I još jedno pitanjce: jesam li samo to ja ili više ljudi ne može disati kad legne? Kad je sezona moram spavati gotovo sjedećki jer ne mogu disati od stalnog gutanja sline.
Precious is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2003., 10:01   #7
dakle...., doktor mi je prepiso ovu terapiju....
u veljaci pocinjem predterapiju sa Dihalarom, 2X dnevno....
u travnju vec teze disem i pocinjem uzimat i Flixonase (pumpica za nos)
od svibnja do rujna sam ko ludjakinja kolko me pelud unistava i onda jos uzimam Serevent pumpicu za usta i Claritine (1X dnevno).
meni je najgore sto na nos uopce ne mogu disat, oci mi suze na sve strane, a tesko disem i na usta jer mi natice grkljan
uglavnom, znam da imam cijelu malu apoteku, al to je jedini nacin za sada sto mi je doktor preporucio....
prosle godine sam zavrsila u bolnici na boci kisika jer nisam mogla disat vise sama....
za sad bar disem, ak nis drugo....
i iskreno, koma mi je zivot i osjecam se ko roba s greskom

Vinska
Vinska Mushica is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2003., 10:50   #8
Vinska, žao mi te je! Mislila sam da je meni loše, ali tebi je neusporedivo gore! Jučer, zapravo danas u jedan u noći, opet mi se začepio nos. Trebala mi je dobra vura da se dovedem u stanje da dišem na njega ležećki,a taakooo sam bila umorna!!!

Sad me već zapravo strah, jer još nije službeno počela sezona,a ja sam već u defektu. Što će biti u kolovozu kad se korov stvarno razraste???

I'm sick and tired of this shit!!!
Precious is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2003., 10:55   #9
Nabavit ću ja taj Alergol, veliš da pomaže, Max B? To je neka mast koja ti premaže sluznicu nosa tako da ona više ne dolazi u dodir s peludom?
Precious is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2003., 10:50   #10
Exclamation

.................................................. ..........Run Away... Far Away

Quote:
Precious kaže:
Budući da dolazi vrijeme cvjetanja tog zlog drača, zanimaju me tips&tricks kako se vi nosite s tim.
ako možeš,
pobjeći što dalje iz hrvatske..
(Ja si planiram tada uzeti godišnji i zapalit' za Western Europe..)

jer nijedan dio u zemlji nije siguran u to vrijeme...
čak ni jadran kao što neki pogrešno misle...

pogledaj ovu kartu
last ten days in august

Mislim ne razumijem kako priroda može
stvoriti neš tako paklensko?

Al'... tko će znat'?
možda je i to poruka prirode
da će se nešto grdo dogoditi u ovom dijelu svijeta
i da osjetljive osobe koje mogu pick-up tu poruku da planiraju trajan odlazak iz hrvatske...

---
Mapa Europe koja prikazuje kretanje polena ambrozije:

pollen concentrations of ragweed
__________________
19-24 Tu i on svuče svoje haljine jer i njega obuze zanos pred Samuelom; zatim je legao gol i ostao tako cio onaj dan i svu noć. BIBLIJA, Prva knjiga o Samuelu
CF is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2003., 12:49   #11
Quote:
Precious kaže:
Nabavit ću ja taj Alergol, veliš da pomaže, Max B? To je neka mast koja ti premaže sluznicu nosa tako da ona više ne dolazi u dodir s peludom?
Da - odnosno, ti si premazes sluznicu - dobis tvrde stapice za ciscenje uha, na njih pustis po 1 cm kreme i razmazes je, a zatim gurnes stapic u svaku nosnicu i razmazes krenu po stijenkama (sluznici) - ne trebas ici previse duboko - mozda najvise do dva centimetra - ovisi o gradji i velicini nosa.

Ja sam prije bio skeptican - nisam napisao zasto - zato jer ti uvijek curi "negdje od gore", ne? Pa sam smatrao da je uzrok alergijske reakcije onaj pelud koji ti dodje u sinuse... Ali cini se da nije, vec da je uzrok bas taj pelud na prvih par centimetara sluznice nosa.

Samo par stvarcica glede kreme: malo prekratko traje - oko 3,5 sati (dobro, mozes cesce nanositi, kako ces to napraviti ako spavas?), a i nije bas jeftina - mala tubica kosta skoro 50 kn.
MaxB is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2003., 13:47   #12
Quote:
Precious kaže:
Vinska, žao mi te je! Mislila sam da je meni loše, ali tebi je neusporedivo gore!
Btw, ja sam bila "normalna" do prije 3 godine .... Zdrava ko dren... I samo jedno ljeto...paf.... dijagnosticirana astma.....
Kazu da je bad kaj sam vec stara, jer da sam dobila ko klinka da bi stekla imunost..., a ovak da moram naucit zivjet s tim jer moze bit samo gore.... Jebiga
Vinska Mushica is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2003., 18:59   #13
[QUOTE]Vinska Mushica kaže:
[B]Btw, ja sam bila "normalna" do prije 3 godine

Damn, i ja! Kaj se to događa unatrag tri godine?

Cro Fag, i ja bih dala petama vjetra da imam para i vremena! Tebi sretno, barem će netko normalno disati ovo ljeto.

Sutra ranom zorom idem kupiti Alergol! Hvatam se za slamku. Javim rezultate.
Precious is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2003., 01:25   #14
Quote:
Vinska Mushica kaže:
....pocinjem uzimat i Flixonase (pumpica za nos)
Uh, koje je meni ovo otkriće bilo!
Tila is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2003., 13:36   #15
Evo mene opet.
Kupila sam Alergol. Stvarno nisam očekivala puno od njega, posebno nakon razgovora s mojim dragim (liječnik je). On mi stalno tupi da je jedini lijek hipo, a ja njemu da to meni SAD ne bu pomoglo. Da ne duljim, suglasili smo se da probam i tu mast.
Jučer sam namazala nosnice i stvarno mi je pomoglo-spavala sam bez kapanja Operila. Istina, nisam disala kao da peludi nema, ali to nisam ni očekivala.
Smeta me jedino kaj na kutiji nisu naveli o kojima se to visokopročišćenima dugolančanim ugljikovodicima radi.
Precious is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2003., 15:49   #16
Quote:
Precious kaže:
[B]Kupila sam Alergol. Stvarno nisam očekivala puno od njega, posebno nakon razgovora s mojim dragim (liječnik je). On mi stalno tupi da je jedini lijek hipo, a ja njemu da to meni SAD ne bu pomoglo.
Oboje ste u pravu! Hiposenzibilizacija jest JEDINI lijek protiv alergija - sve ostalo je samo pokusaj smanjivanja ili uklanjanja simptoma - sve ostalo je slicno tome da netko tko ima recimo tumor na mozgu, da ga pokusava izlijeciti Plivadonom (dobro, malo pretjerujem, ali shvatili ste sto zelim reci). Hiposenzibilizacija na peludi se vrsi samo u ono vrijeme kad nema tih alergena (iznimka je hipo. na grinje posto su grinje uvijek pristutne) tako da si za ovu godinu zakasnila (i ja sam isto - mislim da se na neke rane vrste peludi pocinje s hipos. u 8. mjesecu ili kasnije , a neke kasnije vrste peludi tek u 10. mj.). Stvarno mi je hipo. na grinje pomogla - nije me izlijecila, ali mi je bitno pomogla - prije sam se najvise bojao zime jer sam imao zacepljen nos po dva mjeseca! Grozno! Sad jedva cekam zimu jer mi je dosta ove proklete peludi.
MaxB is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2003., 08:09   #17
najbolji lijek je MORE... odes na more, sinusi se ociste, pluca oporave, bronhiji saberu.....
ozbiljno, astmasi trebalo bi 2X godisnje na more .... pa makar za vikend....
ja uvijek idem jednom u 9. mjesecu kad nije tolka guzva, i jednom u 2. ili 3. mjesecu..., i sve one tehnike disanja sto su neki od vas prosli na seminarima izvrsno funkcioniraju na plazi uz more......
Vinska Mushica is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2003., 11:17   #18
Moj pametan dragi meni veli da su sve te tegobe psihosomatske. Kao, znam da se približava doba i čim osjetim prve simptome odmah se razbolim. Možda i ima nešto u tome.
Precious is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2003., 15:59   #19
Nekako mi je lakse kad vidim da ima i gorih slucajeva od mene. Meni je vrlo lose samo u 9 mjesecu kad zaista ima puno ambrozije. Onda mi je stvarno pakleno i mogu biti tablete kao bonbone, ali nema ucinka. Nisam jos naisla na neki antihistaminik koji kod mene djeluje.

Netko je spominjao Dihalar. On je meni donio vjeciti problem s kilazom. Pazite da se ne udebljate, to se zna dogoditi s Dihalarom.

Gnadio, Flixonase i Flixotide isto ne pale. A usput su i kortikosteroide sto izricito izbjegavam uzimati.

Kakav je taj Telfast? Na kojem principu radi?

Ovaj Alergol cu si bas kupiti.
lahor is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2003., 16:21   #20
Evo, na letku piše da je Telfast generički feksofenadin.
Recimo Claritine, kojega ja koristim je loratadin, kao i velika većina lijekova protiv peludnog rinitisa kojih ima na našem tržištu.
Pitala sam svoju doktoricu i veli mi da si svatko treba naći "svoj" lijek koji će mi pomoći. Probaj!
Ja sam već počela piti Claritine pa ne želim miksati.
Precious is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:35.