Natrag   Forum.hr > Društvo > Alternativa > Astrologija

Astrologija Astrološka edukacija, razmjena mišljenja, diskusije...

Pogledaj rezultate ankete: Vjerujete li u horoskop
Da 86 49.71%
Ne 87 50.29%
Glasovatelji: 173. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.07.2007., 21:45   #61
Neznam što drugo reći nego da se upoznaš s astrologijom malo dublje , pa onda možemo porazgovarati ponovo na ovu temu...
sasa62 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2007., 00:10   #62
Quote:
Endimion17 kaže: Pogledaj post
u znanstvenoj zajednici ju nitko ne priznaje ozbiljno. to već nešto mora značiti.
To ne mora apsolutno ništa značiti jer u znanosti mnoge stvari nisu priznavali ozbiljno, koje su se pokazale točnima.

No, po meni astrologija nije znanost, bar nikako ne spada u ono što se danas smatra znanošću.
I horoskop kao dnevne dvije-tri rečenice u novinama je apsolutno besmislen.
Ne vjerujem ni da astrologija može predvidjeti budućnost.

Ali vjerujem da je natalna karta izvrsna karta za upoznavanje samog sebe, jer moja o meni govori more točnih stvari.
__________________
“Let's put a smile on that face!”
Tiamat is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2007., 01:58   #63
sasa62, ne znam što se imam "dublje" upoznavati. Osnove su joj takve kakve jesu, da se svatko sa imalo konkretnijim znanjem astronomije, pa i logike, može nasmijati.

Tiamat, prouči kakav si argument dala.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2007., 03:42   #64
Ja i da i ne. Vjerujem u astrologiju kao znanost, a ne vjerujem pretjerano u današnju prakticnu primjenu te znanosti. Ne pridajem mu previse vaznosti ali me zabavlja.
goranbo is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2007., 00:48   #65
vjerujem.
__________________
.
-ana- is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2007., 14:22   #66
Quote:
baloncic kaže: Pogledaj post
Zato sto tvoje inputiranje opisane diskriminacije nema veze sa astrologijom koja je ponaosobno cista matematika. Dvije osobe istog znaka nisu iste jer na svaku utjecu podznak i drugi planeti. U tome i jest kompleksnost i izazov proucavanja osobnosti i svega sto na nju utjece. Stoga pada u vodu paralela "diskriminiranja kratkonosnih i dugocelnih". Uopce nije bitno da li je astrologija znanost, kada bi ona to bila, pobila bi iza sebe slobodu duhovnog kojeg je netko vise, netko manje, netko uopce nije svjestan. Obicno osobe koje si ne dopustaju, barem ne ovako javno, poistovjecivanje s bilo kojim bliskom astroloskim naznakama, su tvrde i rogate. Ako ne na prvi pogled fizicki-vizualno, onda negdje dubinski.
betiboop is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2007., 14:33   #67
sto se tice astrologije i diskriminacije, sumnjam da ce neki astrolog vidjevsi neciju natalnu bez da vidi vlasnika biti zaokupljen time koje je boje koze ili nacionalnosti vlasnik, to mu uopce nece pasti na pamet niti to moze vidjeti. moze vidjeti dal se vlasnik recimo osjeca isfrustrirano, iskompleksirano zbog polozaja u drustvu radi svojih korijena ili nesto slicno, moze vidjet koliko ga zanima politika ili koliko mu znaci religija ali ne moze vidjeti koje je vjeroispovjesti. moze mozda vidjeti u kolikoj je mjeri liberalan ili konzervativan i to je to. vjerojatno se cak ne moze vidjeti ni da li se radi o zeni ili muskarcu, prema tome, ne kuzim ko tu koga diskriminira, i crnci i bijelci i kinezi imaju mogucnost imati veneru u 12 znakova odnosno u 12 kuca i gdje ce ona pasti nije odredjeno bojom koze vec datumom i satom rodjenja.

ne mozes biti nesto sto nisi, kao sto to tumaci genetika tako to tumaci i astrologija s time sto je astrologija tu ipak konkretnija bila znanost ili ne jer koliko god gena da posjedujemo mala kolicina je bitna i aktivna i bolja se i brza i jeftinija analiza moze dobiti astroloskom analizom nego analizom gena.
betiboop is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2007., 14:52   #68
Quote:
013 kaže: Pogledaj post
Ne!
Onaj tko zna nešto o astronomiji zna da raspored zvijezda u zvježđima nema nikakve veze sa stvarnim, fizičkim rasporedom tako da nema šanse da npr. Venera bude u Ovnu i slično.
Usput, zašto se nigdje ne spominje utjecaj Neptuna? I Neptun je planet, ali u vrijeme kad su se sva ta ''pravila'' za astrologiju izmišljala nije bio poznat astronomima
ma nemoj, a di mi je onda venera ako ne u ovnu? vidio bi ti da se napalim na tebe da to ne moze biti nis drugo nego venera u ovnu

ko kaze da se nigdje ne spominje neptun? neptun vlada ribama, zadnjim astroloskim znakom i 12. kucom. meni je naglasen u horoskopu i malo mi je tesko zivjet u modernom svijetu, stalno sam bolesna a najbolje se izljecim u moru. od nedavno ga osjecam i u tranzitu pa dosta placem, posebno nad tudjom mukom, i nosim romanticne haljinice

mogli bi ti puno reci jos neptunovci, samo pitaj i oni ce se pozaliti ali ga se ipak nikad nece odreci jer neptun ipak smiruje vise od bilo kojeg drugog planeta

eto, ti znas nesto o astronomiji a mi znamo jos vise o astrologiji. ne brkaj te dvije stvari i uzivaj u vrucini koju donosi retrogradna venera u lavu!
betiboop is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2007., 17:45   #69
Quote:
manaus kaže: Pogledaj post
Ne vjerujem u astrologiju ja vjerujem u Boga.
Za mene astrologija je dokazana činjenica i ja znam da osobni horoskopi imaju utjecaj na život. Osnovno je biti svjestan, da život nije samo predodređen zvijezdama nego da i sami na njega utječemo vlastitim odlukama.
Ako je nešto dokazana činjenica, onda se dokaz može ponoviti za svih. Pogodi kakvo je stanje s astrologijom.

Ne, ona nije činjenica. Ona je lukavo smišljena pseudoznanost, ostatak, talog nakon što se izvukla - astronomija. Da stvarno funkcionira, apsorbirala bi je astrofizika ili slična disciplina.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2007., 16:10   #70
Bas danas citam u Vecernjem da "Češko ministarstvo prosvjete iz sredstava fondova EU placa astrologe da ucitelje nauce kako komunicirati s djecom u skladu s njihovim horoskopom".

Strasno!
__________________
Ljude pokreće iracionalnost. Racionalnost ih usmjerava.
skeptik is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2007., 17:25   #71
Quote:
Endimion17 kaže: Pogledaj post
Ako je nešto dokazana činjenica, onda se dokaz može ponoviti za svih. Pogodi kakvo je stanje s astrologijom.

Ne, ona nije činjenica. Ona je lukavo smišljena pseudoznanost, ostatak, talog nakon što se izvukla - astronomija. Da stvarno funkcionira, apsorbirala bi je astrofizika ili slična disciplina.
Pa i može se ponoviti, ali nikako bez da se upustiš upoznati njenu metodu, osnovne termine i simboliku

Nemožeš ti, truba upoznata samo sa horoskopima iz novina i revija, doći testirati astrološku vrijednost kad ne shvaćaš o čemu se tu vopće radi.
Dimitri is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2007., 18:01   #72
Quote:
skeptik kaže: Pogledaj post
Bas danas citam u Vecernjem da "Češko ministarstvo prosvjete iz sredstava fondova EU placa astrologe da ucitelje nauce kako komunicirati s djecom u skladu s njihovim horoskopom".

Strasno!
Sigurno si u istom vecernjaku citao i mnogo strasnije stvari, ali si "nekim čudom" ipak gornju vijest atribuirao sa "strašno". A pojma nemaš o astrologiji.

Evo za početak, možda barem naslutiš potencijalnu korist astrološkog savjetovanja učitelja. Naravno, ako se radi o upućenim i kvalitetnim astrolozima.

Svatko u svojoj natalnoj karti ima planete koje se nalaze u
izvjesnim znacima. Znaci kojih je 12 dijele se na više načina, od kojih je jedan podjela na 4 elementa: vatra, voda, zrak i zemlja. Već i najpovršniji pogled na precizno urađenu natalnu kartu stručnom oku govori mnogo toga o osnovnom tonu karaktera osobe čiji je natal u pitanju.

Tako će se kod onih učenika koji su bistri, ali letimični i agresivnog ponašanja vjerovatno raditi o prevladavanju elementa vatre i zraka, a nedostatka zemlje, dok su oni pasivniji i emotivniji vjerovatno rođeni s jakim vodenim elementom...itd.. Upoznat već i s osnovama astrologije, učitelj bi mnogo lakše mogao procjeniti...prvo samog sebe, pa zatim i djecu i tako stekao sposobnost za bolji i primjereniji pristup prema pojedincima, načinu podučavanja kao i o onome što očekuje od njih, umjesto da ih sve češlja na isti češalj.

Naveo sam ovdje najelementarniji i najbanalniji primjer, da ne pričam o stvarnim dubinama i bezbroju ostalih elemenata koje ozbiljno bavljenje astrologijom otkriva.

U odgoju djece uopće, i s roditeljske strane, astrologija može biti od velike pomoći. Točna natalna karta djeteta ne samo da otkriva njegovu tjelesnu ( i energetsku ) konstituciju, već i jako precizno ukazuje na karakterne crte, naklonosti prema izvjesnim područjima, strasti koje bi trebalo (s)uspregnuti, talente i mnogošto drugo.

U svakom slučaju, nakon podrobnijeg bavljenja i jednim i drugim, mogu reći da je moderna znanost i nauka daleko iza astrologije što se tiče procjenjivanja i utvrđivanja karaktera ljudi, njihovih potreba, predispozicija i talenata.

I da samo napomenem za kraj: mnogo me više groze sterilne sintagme i birokratski pojmovi poput:

ministarstvo prosvjete
sredstava
fondova
EU

Dimitri is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2007., 18:18   #73
Vjerujem 200%
Previše je toga u mom horoskopu istinito da bi bila slučajnost. Isto tako i u horoskopima drugih ljudi.
Orodiel is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2007., 18:21   #74
Quote:
Dimitri kaže: Pogledaj post

U svakom slučaju, nakon podrobnijeg bavljenja i jednim i drugim, mogu reći da je moderna znanost i nauka daleko iza astrologije što se tiče procjenjivanja i utvrđivanja karaktera ljudi, njihovih potreba, predispozicija i talenata.
ma da. na temelju koje znanstvene metode si došao do takvog zaključka?

Zadnje uređivanje Fish 1968 : 02.02.2008. at 20:24. Reason: quote
desetipedeset is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2007., 20:13   #75
Quote:
desetipedeset kaže: Pogledaj post

ma da. na temelju koje znanstvene metode si došao do takvog zaključka?
Na temelju iste one metode na temelju koje zaključujem da je pisac tvog posta (kao uostalom i bilo kojeg drugog upisa u kojem se tako jeftino i vulgarno poziva na "znanstvenu metodu" ) tup.

Ta tupost je proporcionalna udaljenosti dotičnog predmeta od bukvalno-materijalne sfere koju je materijalističko-znanstvena metoda jedino i sposobna obuhvatiti. I to samo dijelom.
Dimitri is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2007., 12:50   #76
kaj se tiče predviđanja, ovaj dnevni, tjedni pa i godišnji su mi koma i na njih uopće ne obraćam pažnju..
zainteresirao sam se za horoskop ko klinac, jerbo kad smo pričali o tome ko je koji znak svi su znali svoj, a ja sam rođen taman na prijelazu i nikad nisam zapravo znao koji sam, nego sam odabirao onaj koji u novinama ima bolju sličicu tak da mi je prije više bilo cool biti bičina nego dvoje male djece koje se drže za rućice..znači prijelaz bik blizanac

onda mi je puko film sa 21 godinom i riješio sam grlo natalnih karti na netu i uvidio da sam blizanac

osim toga saznao sam da sam:

blizanac u podznaku rak (zapadnjački)

vol u podznaku zmija (kineski)

jelen (indijanski)

bivol (indijski)

drvo kesten (keltski)

sve to u jednom jedinom danu

znači kaj se karakteristika tiče, osobito tih natalnih horoskopa, svaka im čast, jako su precizni, uživajte
dvorska luda is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2007., 13:47   #77
1. Znanje i vjerovanje se međusobno ne isključuju, dapače. Znanje se u epistemologiji definira kao opravdano istinito vjerovanje. Stoga onaj tko ''zna'' da astrologija funkcionira, također u to i vjeruje. (Znanje je podskup vjerovanja.)

2. Astrološki utjecaj možda nije dokazan, ali nije nezamisliv. Stoga je glupo a priori proglasiti glupim vjerovanje u astrološki utjecaj .
__________________
nitko i ništa is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2007., 03:00   #78
Quote:
nitko i ništa kaže: Pogledaj post
1. Znanje i vjerovanje se međusobno ne isključuju, dapače. Znanje se u epistemologiji definira kao opravdano istinito vjerovanje. Stoga onaj tko ''zna'' da astrologija funkcionira, također u to i vjeruje. (Znanje je podskup vjerovanja.)

2. Astrološki utjecaj možda nije dokazan, ali nije nezamisliv. Stoga je glupo a priori proglasiti glupim vjerovanje u astrološki utjecaj .

znači ako ja vjerujem da 15 dkg gaude na drugoj polici u frižideru utječe ma moj život, što ako reć nije nezamislivo,ak ja u to tak vjerujem, glupo je apriori proglasit vjerovanje u 15 dkg gaude samo zato što to nemogu dokazat?
desetipedeset is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2007., 09:24   #79
Ne vjerujem! Niti cu ikad vjerovat,to mi je totalna glupost.
tom07 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2007., 23:56   #80
Quote:
desetipedeset kaže: Pogledaj post
znači ako ja vjerujem da 15 dkg gaude na drugoj polici u frižideru utječe ma moj život, što ako reć nije nezamislivo,ak ja u to tak vjerujem, glupo je apriori proglasit vjerovanje u 15 dkg gaude samo zato što to nemogu dokazat?
Pa, postoje razlozi zbog kojih oni ljudi koji vjeruju u astrologiju vjeruju u nju. Oni su najčešće osobni - naime predviđanja ili opisi se podudaraju s njihovim iskustvom. Ti razlozi ne moraju biti tebi uvjerljivi, ali oni nisu glupi. Ti razlozi također ne moraju pretendirati na znanstvenu utemeljnost, no oni su tim ljudima dovoljni.

Što se tiče utjecaja činjenice da je sir na drugoj polici frižidera na ljudsku psihu, mislim da je značajno teže zamisliv od utjecaja Sunca.
__________________
nitko i ništa is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:53.