Natrag   Forum.hr > Društvo > Život u dvoje

Život u dvoje Prizori iz bračnog i izvanbračnog života.
Podforumi: Vjenčanja, Rastave

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.07.2006., 12:03   #1
Strah od braka

Jel nekog bilo strah udat se ili ozeniti?
Npr. veza funkcionira super godinama i sad kad treba brak sklopiti, nisi bas siguran.
norah is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2006., 12:19   #2
meni jest, ali on malo vuče na tu stranu i s vremenom nadvaldaš strah, odnosno strahove...
...jedan od bitnih čimbenika je da otkloniš stvari koje ti izazivaju strah što je moguće više...
JustForFun is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2006., 12:23   #3
Quote:
norah kaže:
Jel nekog bilo strah udat se ili ozeniti?
Npr. veza funkcionira super godinama i sad kad treba brak sklopiti, nisi bas siguran.
priznajem da mi je TAKAV strah prilicno glup. jer je par koji je nekoliko godina skupa vec prakticno u braku. hocu reci, malo su se kasno sjetili da se plase.
s druge strane, razumijem APSTRAKTNI strah od braka i bilo kakvog institucionaliziranog vezivanja.
__________________
nemoj misliti na torticu!
. .
Natch is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2006., 14:15   #4
glupi strah od braka? ajmo, okrenut priču. zašto uopće brak (osim ako su djeca u pitanju pa je tako jednostavnije sa zakonske strane)?
ako vam je super zajedno toliko godina, koju razliku čini taj papir? onda ste službeno priznati od društva kao par? ja nemam strah nego mi je stran pojam braka kao nametnuta institucija legaliziranja veze i nepotrebni trošak "da selo vidi". živimo zajedno godinama, dobro nam je i smatram ga svojim mužem i bez tog papira.
__________________
Ultimately we know deeply that the other side of every fear is a freedom
LuckyBamboo is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2006., 14:58   #5
Quote:
LuckyBamboo kaže:
glupi strah od braka? ajmo, okrenut priču. zašto uopće brak (osim ako su djeca u pitanju pa je tako jednostavnije sa zakonske strane)?
ako vam je super zajedno toliko godina, koju razliku čini taj papir? onda ste službeno priznati od društva kao par? ja nemam strah nego mi je stran pojam braka kao nametnuta institucija legaliziranja veze i nepotrebni trošak "da selo vidi". živimo zajedno godinama, dobro nam je i smatram ga svojim mužem i bez tog papira.
Djeca nisu razlog sklapanja braka... jednostavno, ja se nikada nebih udala zato što mi je djete na putu (ako nismo o tome i prije razmišljali); niti bi se udavala za svog dragog da budemo službeno priznati od društva... tko se danas udaje/ženi da bi ga društvo priznalo?
I ja živim sa svojim dečkom "godinama" i do sada mi taj papir nije ništa značio... no nakon što me zaprosio - osjećaj je drugačiji. Nemam neko racionalno objašnjenje, ali taj "papir" ipak znači nešto.

Ti ga možeš smatrati svojim mužem, ali on ti nije muž. Muž i žena postaju ljudi, nakon što uplove u "nametnutu instituciju" .
ema1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2006., 17:12   #6
Quote:
ema1 kaže:
Djeca nisu razlog sklapanja braka... jednostavno, ja se nikada nebih udala zato što mi je djete na putu (ako nismo o tome i prije razmišljali); niti bi se udavala za svog dragog da budemo službeno priznati od društva... tko se danas udaje/ženi da bi ga društvo priznalo?
I ja živim sa svojim dečkom "godinama" i do sada mi taj papir nije ništa značio... no nakon što me zaprosio - osjećaj je drugačiji. Nemam neko racionalno objašnjenje, ali taj "papir" ipak znači nešto.
Ti ga možeš smatrati svojim mužem, ali on ti nije muž. Muž i žena postaju ljudi, nakon što uplove u "nametnutu instituciju" .
Sto taj papir znaci?
Tamica is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2006., 17:28   #7
Quote:
tamica kaže:
Sto taj papir znaci?
Pravovaljani ugovor

Ne radi se o papiru ( loše sam se izrazila) , nego o činu.
Rekla sam, da nemogu racionalno objasniti taj osjećaj.... Ali kao da je to imaginarna "stepenica više odgovornosti".... nemam pojma.
Stvarno mi to nije prije značilo ni za k.... , ali sad kada sam pronašla "osobu svog života", nekako ( ne papir), brak kao institucija mi je prirodni slijed naše veze; prijašnje veze, nisu mi uopće ostavljale takav dojam. Inače je dragi treći koji me zaprosio , prijašnjoj dvojici sam odmah dala nogu, al ovaj put je to - to.
---- uf što ga objašnjavam za popizidt

Ja shvaćam ljude koji ne žele ući u brak jer sam i ja bila takva. Jednostavno me to nije interesiralo, ali gledajući sa ove točke, mislim da nisam bila sigurna ni u osobu s kojom sam bila, a ni spremna preuzeti odgovornost braka.
Život u dvoje također nosi svoje odgovornosti, al nekako uvijek imaš "slobodnog" prostora za pokupit stvari i otić ako se posvađate il nešto ne štima.... vjerujem da se ljudi manje trude izgladiti neke stvari nakon par godina. To isto slobodno napraviš i kada si u braku, ali više se trudiš da to ide dalje, možda griješim,,, ali vidim toliko primjera, možda je to psihološki učinak. bu!
ema1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2006., 12:59   #8
mene je bilo strah ne samo BRAKA, vec opcenito ZAJEDNICKOG zivota. mi prije braka nismo nikada bili zajedno duze od mjesec dana. s obzirom da jos i dalje (nakon vjencanja) zivimo odvojeno (u dvije drzave), strah i dalje stoji i ja sam uzasnuta. a ujedno sam i uzasnuta sto vise necu moc bez ikakve obaveze okolo brijati i zavoditi druge frajere....e to me fakat plasi! iako mi je muz ful otvorena osoba i imam slobode vise nego itko, cak i previse, opet je to tlaka da si svaki dan sa jednom osobom i nemas tu svoju "privatnost".....
lolita11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2006., 13:04   #9
Quote:
lolita11 kaže:
mene je bilo strah ne samo BRAKA, vec opcenito ZAJEDNICKOG zivota. mi prije braka nismo nikada bili zajedno duze od mjesec dana. s obzirom da jos i dalje (nakon vjencanja) zivimo odvojeno (u dvije drzave), strah i dalje stoji i ja sam uzasnuta. a ujedno sam i uzasnuta sto vise necu moc bez ikakve obaveze okolo brijati i zavoditi druge frajere....e to me fakat plasi! iako mi je muz ful otvorena osoba i imam slobode vise nego itko, cak i previse, opet je to tlaka da si svaki dan sa jednom osobom i nemas tu svoju "privatnost".....
mene nije strah da necu moci brijati, jer mi je to tlaka, nego mi je paranoja da bi mogao biti agresivan i tuci me.
isto tako, ne daj boze da se propije , ili da pare trosi na kockanje.
to mi je, onako, najgora paranoja.
__________________
nemoj misliti na torticu!
. .
Natch is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2006., 15:02   #10
Quote:
norah kaže:
Jel nekog bilo strah udat se ili ozeniti?
Npr. veza funkcionira super godinama i sad kad treba brak sklopiti, nisi bas siguran.

Obicno se bojimo onog sto nam je jos nepoznato. Ako niste zivjeli skupa prije toga, onda ce vjerojatno biti prilagodjavanja, a ako jeste, onda ne bi trebalo biti drukcije.
Mariette is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2006., 15:07   #11
mislim da ljudi previše cirkusarija i fama izvađaju oko toga biti u braku, ne biti u braku...i nepotrebno i posve suvišno to napuhavaju.
najbolje je onima koji ne razmišljaju o tome, ožene se i bok.
__________________
peku me oči.
chiquita is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2006., 15:16   #12
Quote:
chiquita kaže:
mislim da ljudi previše cirkusarija i fama izvađaju oko toga biti u braku, ne biti u braku...i nepotrebno i posve suvišno to napuhavaju.
najbolje je onima koji ne razmišljaju o tome, ožene se i bok.
ema1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2006., 15:26   #13
ne znam kako kod vas, znam da je to sve normalno i mislim da je dobro živjeti neko vrijeme skupa prije sklapanja ugovora zvanog brak ili crkvenog vjenčanja, ali gdje ja živim brak je općeprihvatljiv oblik zajedničkog života muškarca i žene...
ima i onih koji žive skupa prije braka, ali ih je jako mal broj i te zajednice su okarakterizirane negativnom konotacijom koja u nezavidan položaj stavlja upravo ženu...
...tako da kad smo dragi i ja planirali zajednički život, planirali smo brak...
...znam da nije svugdje tako i ne kažem da je samo to ispravno...
JustForFun is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2006., 16:13   #14
Malo da pojasnim...veza je duga 8 godina i zivi odvojeno i sad se priblizilo.

S vremnom mislim da je to strah od nepoznatog kao sto rece Marietta, no ipak prevladava nekakav nemir.
norah is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2006., 16:26   #15
Dugo ste skupa i mislim nakon 8 godina vrijeme da se ta veza razvije u nesto vise.
Gledaj brak kao nesto pozitivno gdje cete ti i muz moci provoditi vise vremena skupa i zivjet zajedno i gradit svoju buducnost. Imat zajednicki dom, planirat godisnji odmor, djecu...zivot skupa.
Kad se dvoje ljudi voli, lakse je udvoje.
Zbog tog sto niste zivjeli skupa tebe je strah jesi li dorasla situaciji domacice, zene, ljubavnice, kasnije i mame i sve to u jednom, no dodje to prirodno s vremenom.
Ljubav i postivanje izmedju dvoje ljudi je najbitnije i ako tog ima bit ce sve ok

Sretno
Mariette is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2006., 19:16   #16
Quote:
Mariette kaže:
Dugo ste skupa i mislim nakon 8 godina vrijeme da se ta veza razvije u nesto vise.
ja znam par koji je skupa ono od srednje skole, 12 godina. i zivjeli su skupa, i ono, mislim, dosada ziva uglavnom.

i sad, zena je vec pocela pomalo stariti, obitelj pita hoce li se (nakon desetljeca i pol hodanja) zeniti i oni utvrde termin, jel.

i uglavnom, mladozenju SAD uhvati panika od braka (ne prije 3 godine ili prije 6 ili pirje 12). kao, strah od buducnosti.
molim vas.

da ne duljim, oni su se, nakon 5 mjeseci njegovih panicnih napada i njenih ispada bijesa (prilikom cega ga je jedanput morala i pretuci) vjencali.

pa vi procijenite isplati li se to ili ne.
__________________
nemoj misliti na torticu!
. .
Natch is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2006., 01:26   #17
Quote:
Mariette kaže:
Ljubav i postivanje izmedju dvoje ljudi je najbitnije i ako tog ima bit ce sve ok

Sretno
i od mene..sretno
spasimoplanetu is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2006., 10:16   #18
hvala . Na ljeto je vjencanje i vec sad imam izljeve srece. Sigurna sam kao nikad dosad u zivotu.
norah is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2017., 07:13   #19
Toliko me strah braka za kojeg sam mislila da sam super spremna, da se budim usred noci i razmisljam o svemu. Skupa smo godinu i pol, sve je savršeno, obozavamo se i živimo skupa, ali moji roditelji su imali los brak i moj mozak nikako da se opusti. Jel netko imao sličnih problema?
Hvala dragi ljudi!
Dubrav is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2017., 08:41   #20
Quote:
Dubrav kaže: Pogledaj post
Toliko me strah braka za kojeg sam mislila da sam super spremna, da se budim usred noci i razmisljam o svemu. Skupa smo godinu i pol, sve je savršeno, obozavamo se i živimo skupa, ali moji roditelji su imali los brak i moj mozak nikako da se opusti. Jel netko imao sličnih problema?
Hvala dragi ljudi!
zašto strah? bili vi u braku il u vezi....ako nećete nakon nekog vremena moć skupa raziđete se. i nije to neka drama. ajd da si u panici zbog zajedničkog života il zajedničkog djeteta al brak sam po sebi ne mijenja puno. dobit ćeš burmu oko prsta i novu osobnu. brini se dal si spremna na dijete. to je prva stepenica oko koje se veze pletu i padaju.
živite skupa i dobro vam je. udala se ti il ne veza će ići svojim tokom...krivim il pravim. ustvari se brineš dal si spremna na dugotrajan život s njim? ako dvojiš onda se nemoj udavati, čisto da ne moraš dvaput ić mijenjat tu osobnu godinu i pol je malo, ja bi savjetovala da se još malo strpiš, niste se još upoznali kak spada.
miffy13 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:36.