Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.04.2017., 12:50   #1
Isplata bonusa

U siječnju sam počeo radit u jednoj domaćoj firmi kao tele-prodavač.
Posao je ok, plaća prosječna, ali ono što me dodatno privuklo je obećani bonus na ostvarenu prodaju.

E sad dolazimo do mogućeg problema - u ugovoru o radu nigdje nije spomenut ovaj bonus niti je na ikoji način definiran (osim usmeno, jelte).

Za siječanj sam novac od bonusa dobio na račun, ali po vidljivoj uplati se vidi kao da mi je netko privatno uplatio.
Za veljaču sam novce dobio također na račun, ali ovaj put se baš vidi da je od firme, ali u opisu mi stoji "refundacija troškova"?
Neki od kolega kažu da novac od tih bonusa nekad dobiju i na ruke.

I sami znate da je situacija gadna i da svima trebaju novci, ali definitivno ne bi želio upast u nekakve probleme ili što već.

Ono što me zanima je li bespotrebno dižem paniku ili da mučim i radim dokle ide? Molim za savjet!

Hvala!
__________________
https://t.me/pump_upp
Sargeras is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2017., 03:05   #2
Po zakonu nema nikakvih problema da se isplaćuju razne vrste bonusa. Bitne su 2 stvari:
- mora postojati točno utvrđena formula ili način obračuna po kojemu se određuje kada ćeš i koliki bonus dobiti. Recimo ako si tele-prodavač, pa prodavaš teletinu po kg, pa imaš uvjet da za osnovnu plaću prodaš X kg teletine, a ako prodaš više od X teletine onda za svakih extra 10 kg prodanih dobivaš +1% bonus. Može biti bilo kakav način obračuna tih bonusa ali mora postojati točan način po kojemu se to računa, naprimjer u pravilniku o radu, u internoj odluci poslodavca ili u obliku nekog drugog dokumenta. Ne smije se isplaćivati bonus na temelju slobodne procjene poslodavca niti na neki drugi način koji nije unaprijed definiran.
- ono što dobiješ kao bonus smatra se plaćom pa se na to obračunavaju sva davanja. To znači da taj bonus mora biti isplaćen u obliku plaće skupa s plaćom. Ako dobivaš s privatnog računa onda taj dio zapravo dobivaš na crno. To znači da poslodavac se drži dogovora s tobom da ti isplaćuje to što extra zaradiš ali izbjegava platiti državi davanja na taj dio plaće.

Ako ne misliš dizat uskoro neke kredite ili ako ne misliš ić u penziju ubrzo, onda ti je svejedno
Kosyna is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:35.