Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.04.2017., 20:25   #761
calecaki i Kosyna puno hvala na odgovoru. Sad mi je jasnije.
Ivan495 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2017., 10:00   #762
otkaz zbog skrivljenog ponašanja radnika

Molim savjet.
Radnik je u firmi uzeo nekomercijalni proizvod u vrijednosti od 2o kuna. Dobio je otkaz zbog skrivljenog ponašanja, poslodavac se savjetovao s Radničkim vijećem koje se protivilo otkazu jer je otuđeno mala vrijednost, kao i nekomercijalna roba, pa Radničko vijeće smatra da je radnik trebao dobiti upozorenje pred otkaz, te samo usmenu ili pismenu opomenu. Da li je otkaz zakonit ako nije bilo pismene opomene poslodavca, te kakve šense radnik ima u sporu pred sudom? hvala na savjetima
Tobynho is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2017., 23:15   #763
Quote:
Tobynho kaže: Pogledaj post
Molim savjet.
Radnik je u firmi uzeo nekomercijalni proizvod u vrijednosti od 2o kuna. Dobio je otkaz zbog skrivljenog ponašanja, poslodavac se savjetovao s Radničkim vijećem koje se protivilo otkazu jer je otuđeno mala vrijednost, kao i nekomercijalna roba, pa Radničko vijeće smatra da je radnik trebao dobiti upozorenje pred otkaz, te samo usmenu ili pismenu opomenu. Da li je otkaz zakonit ako nije bilo pismene opomene poslodavca, te kakve šense radnik ima u sporu pred sudom? hvala na savjetima
Nije zakonit. Redoviti otkaz zbog skrivljenog ponašanja radnika se može dati samo ako je radniku prethodno izrečena opomena pred otkaz i ako je radnik nakon opomene ponovio skrivljeno ponašanje.

Bez opomene se može dati samo izvanredan otkaz, ali za izvanredan otkaz se može dati samo zbog teške povrede obveze iz radnog odnosa i u tom slučaju se mora dokazati postojanje opravdanog razloga
Kosyna is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2017., 00:17   #764
Molim pomoć ako itko zna.Preko 8 godina radim u jednoj firmi,tu firmu je sada preuzeo novi gazda i potpisali smo nove ugovore.Ja sam majka malog djeteta,i zbog njega sam bila 5 dana na bolovanju.Nakon toga preselili su me u drugu poslovnicu(zbog bolovanja) koja mi je jako udaljena.Radno vrijeme mi počinje u 7,a vrtić radi od 6,a ja bi morala kretati najdalje u pola 6 da bi stigla.A o tome da nebi imala vremena za ništa drugo da ne pričam.Na ovaj način me sile da dam otkaz jer imaju višak ljudi a ne znaju što s njima.Zanima me da li su ovo dovoljno razlozi za davanje izvanrednog otkaza?Mislim radi se i i diskriminaciji i povredi dostojanstva radnika.
ozy87 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2017., 21:35   #765
Quote:
ozy87 kaže: Pogledaj post
Molim pomoć ako itko zna.Preko 8 godina radim u jednoj firmi,tu firmu je sada preuzeo novi gazda i potpisali smo nove ugovore.Ja sam majka malog djeteta,i zbog njega sam bila 5 dana na bolovanju.Nakon toga preselili su me u drugu poslovnicu(zbog bolovanja) koja mi je jako udaljena.Radno vrijeme mi počinje u 7,a vrtić radi od 6,a ja bi morala kretati najdalje u pola 6 da bi stigla.A o tome da nebi imala vremena za ništa drugo da ne pričam.Na ovaj način me sile da dam otkaz jer imaju višak ljudi a ne znaju što s njima.Zanima me da li su ovo dovoljno razlozi za davanje izvanrednog otkaza?
Nisu, ali čemu uopće potreba za davanjem izvanrednog otkaza? U ovom slučaju radnik može dati redoviti otkaz, s time da u tom slučaju nema prava na naknadu s burze.

Quote:
ozy87 kaže: Pogledaj post
Mislim radi se i i diskriminaciji i povredi dostojanstva radnika.
Ne radi.
Kosyna is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2017., 11:31   #766
Quote:
ozy87 kaže: Pogledaj post
Nakon toga preselili su me u drugu poslovnicu(zbog bolovanja) koja mi je jako udaljena.
Kolko je to "jako"?
__________________
"Da, poreze treba plaćati. Ali, u ovom slučaju ne treba plaćati porez." - poslanje po Kolindi, 30.04.2015.
HDZ počinje tamo di asfalt prestaje https://www.youtube.com/watch?v=jUc5867hNik&ab_channel=PIXIX
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2017., 16:39   #767
Pitanjce, još me nešto zanima.

Godinu dana radim u firmi u kojoj su ugovori po mjesec dana - nekad dva. Dakle, skoro svaki mjesec drugi ugovor.

Pa me zanima, ima li u takvom slučaju otkaznog roka ako dam otkaz po sredini ugovora?
Ivan495 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2017., 18:24   #768
Prije isteka ugovora? Da.
__________________
"Da, poreze treba plaćati. Ali, u ovom slučaju ne treba plaćati porez." - poslanje po Kolindi, 30.04.2015.
HDZ počinje tamo di asfalt prestaje https://www.youtube.com/watch?v=jUc5867hNik&ab_channel=PIXIX
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2017., 19:01   #769
Dakle isto je imao ugovor na neodređeno ili određeno, u svakom slučaju postoji otkazni rok.

Još me zanima jedna situacija.
Što je sa ugovorima koji se potpišu unaprijed?
Primjer, recimo 25.5 potpišem novi ugovor koji traje od 1.6 do 30.6 i ja prije početka tog novog ugovora tj. prije 1.6 dam otkaz. Što onda?
Ivan495 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2017., 23:43   #770
minimalni zakonski otkazni rok je 15 dana, a ako je ugovoreno više onda vrijedi toliko koliko je ugovoreno
Kosyna is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2017., 09:44   #771
Radnica je sa 25.05.2017.podnijela otkaz zbog prelaska u drugu tvrtku.
Bila je zaposlena na neodređeno vrijeme od 2011.godine.
Za 2016.je u potpunosti iskoristila go a za 2017.joj je preostalo 7 dana koja je počela koristiti odmah po davanju pisane Izajve o otkazu. Zanima me da li ima pravo na otkazni rok ili ga se Poslodavac može pisanim putem "odreći" i sa završetkom go je odjaviti.
U Ugovoru o radu je navedeno da u slučaju da radnik otkazuje Ugovor dužina trajanja otkaznog roka ne može biti dulje od 30 dana.
EMA21 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2017., 22:06   #772
Pa ako je dala otkaz 25.05. onda joj već teče otkazni rok. Poslodavac ju može oslobiti ostatka otkaznog roka.
__________________
"Da, poreze treba plaćati. Ali, u ovom slučaju ne treba plaćati porez." - poslanje po Kolindi, 30.04.2015.
HDZ počinje tamo di asfalt prestaje https://www.youtube.com/watch?v=jUc5867hNik&ab_channel=PIXIX
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2017., 21:44   #773
Molim savjet, muž mi želi dati otkaz (placa cesto kasni i jos miljun razloga) Zaposlen je na odredeno do 30.06., ali poslodavac ne želi da ide ća iz firme, prijeti i tome slicno...

Ukoliko se nakon 30.06. više ne pojavi na tom poslu može li sam bez ikakve potvrde od poslodavca otići na biro i prijaviti se, i u kojem roku to treba biti? Tamo je zaposlen godinu i mjesec dana.

Pitam jer prošli put kad mu je istekao ugovor novi je potpisao nakon mjesec dana pa mi nije jasno jel istekom ugovora na određeno biva automatizmom odjavljen ako odmah ne potpiše novi? Da li ga poslodavac na iti koji način može ucjenjivati nakon šta mu istekne ugovor, ne odjaviti ga i tome slično? Da li se on može prijaviti na biro bez da ga poslodavac odjavi?
naomi is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2017., 18:19   #774
Pitanje- imam ugovor na određeno do 7.7.2017,al bih sad dao otkaz,koliko dana bih imao otkazni rok? u ugovoru ne piše a u firmi radim od 7.2.2017
Hvala
__________________
::--::
xoc is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2017., 18:21   #775
Quote:
xoc kaže: Pogledaj post
Pitanje- imam ugovor na određeno do 7.7.2017,al bih sad dao otkaz,koliko dana bih imao otkazni rok? u ugovoru ne piše a u firmi radim od 7.2.2017
Hvala
Ako ugovorom nije definirano, ugovor o radu na određeno vrijeme se ne može redovito otkazati. Preostaje ti jedino izvanredni otkaz koji mora biti zakonski uvjetovan, pogledaj čl. 116. Zakona o radu.
Stravinsky is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2017., 18:51   #776
Quote:
naomi kaže: Pogledaj post
Molim savjet, muž mi želi dati otkaz (placa cesto kasni i jos miljun razloga) Zaposlen je na odredeno do 30.06., ali poslodavac ne želi da ide ća iz firme, prijeti i tome slicno...

Ukoliko se nakon 30.06. više ne pojavi na tom poslu može li sam bez ikakve potvrde od poslodavca otići na biro i prijaviti se, i u kojem roku to treba biti? Tamo je zaposlen godinu i mjesec dana.

Pitam jer prošli put kad mu je istekao ugovor novi je potpisao nakon mjesec dana pa mi nije jasno jel istekom ugovora na određeno biva automatizmom odjavljen ako odmah ne potpiše novi? Da li ga poslodavac na iti koji način može ucjenjivati nakon šta mu istekne ugovor, ne odjaviti ga i tome slično? Da li se on može prijaviti na biro bez da ga poslodavac odjavi?
Isuse ljudi šta vi svašta nagurate u post...

Za početak, ako je muž zaposlen na određeno i ako ne želi produživati ugovor, onda on neće davati nikakav otkaz, nego će samo pričekati istek ugovora.
Ako više ne želi raditi, neće produživati, tako da zbilja ne shvaćam ovu priču o tome kako ga je šef prisilio.. ako neće - neće

Quote:
xoc kaže: Pogledaj post
Pitanje- imam ugovor na određeno do 7.7.2017,al bih sad dao otkaz,koliko dana bih imao otkazni rok? u ugovoru ne piše a u firmi radim od 7.2.2017
Hvala
Quote:
Stravinsky kaže: Pogledaj post
Ako ugovorom nije definirano, ugovor o radu na određeno vrijeme se ne može redovito otkazati. Preostaje ti jedino izvanredni otkaz koji mora biti zakonski uvjetovan, pogledaj čl. 116. Zakona o radu.
Ili sporazumnim raskidom.
Ali i da je ugovoren, sigurno ne bi bio kraći od 2 tjedna, a do 07.07 su 2 i pol tjedna, tak da ne kužim....
__________________
"Da, poreze treba plaćati. Ali, u ovom slučaju ne treba plaćati porez." - poslanje po Kolindi, 30.04.2015.
HDZ počinje tamo di asfalt prestaje https://www.youtube.com/watch?v=jUc5867hNik&ab_channel=PIXIX
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2017., 11:35   #777
Ajde i tu da pitam...
Planiram postupiti u skladu s točkom 8. članka 30. ZOR i prekinuti rad (okolnosti zbog kojih nije opravdano očekiati da će poslodavac zaštititi dostojanstvo radnika, dakle zatražit ću zaštitu pred nadležnim sudom i prekinuti rad).

Naime dobila sam izvandredni otkaz (za koji nije bilo osnove), odvjetnik je slao zahtjev za zaštitu prava radnika i poslodavac me vraća na posao.
Međutim smatram da bih trebala napraviti po gore navedenom.

E sad, što mi to nosi, da li je ta zaštita pred sudom ujedno i tužba ili je tužba nešto sasvim drugo?
Ima li tko iskustva sa sličnim stvarima?
__________________
manje je više
argentina is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2017., 21:54   #778
Da, to je tužba koju koju moraš u roku od 8 dana od prekida rada podnijeti pred nadležnim sudom.
__________________
"Da, poreze treba plaćati. Ali, u ovom slučaju ne treba plaćati porez." - poslanje po Kolindi, 30.04.2015.
HDZ počinje tamo di asfalt prestaje https://www.youtube.com/watch?v=jUc5867hNik&ab_channel=PIXIX
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2017., 20:58   #779
Quote:
kiss me kaže: Pogledaj post
Isuse ljudi šta vi svašta nagurate u post...

Za početak, ako je muž zaposlen na određeno i ako ne želi produživati ugovor, onda on neće davati nikakav otkaz, nego će samo pričekati istek ugovora.
Ako više ne želi raditi, neće produživati, tako da zbilja ne shvaćam ovu priču o tome kako ga je šef prisilio.. ako neće - neće


Molim ikoga ako zna da pomogne... Dakle, muž se treba prijaviti na zavod al poslodavac mu ne želi dati obračun placa. Zvali smo zavod i oni stalno ponavljaju kako ne vide u čemu je poslodavcu problem da da platne liste al ne nude nikakvo rjesenje ???? prošlo je već 20 dana, čitala sam negdje da bi se trebalo zatražiti i pismenim putem...
naomi is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2017., 21:23   #780
1. Da li se suprug već prijavio u evidenciju HZZ-a ili ne?
2. Ako ne, mora voditi računa o 30 dana od dana prestanka radnog odnosa.
3. Što se plaće tiče, ako ne uspije u 30 dana, onda za njega vrijedi ova:
Ako zbog opravdanih razloga propusti rok od 30 dana, može se prijaviti i podnijeti zahtjev u roku od osam dana od dana prestanka opravdanog razloga koji je prouzročio propuštanje roka, a najkasnije 60 dana od propuštanja roka.

Prvo što ćete napraviti je da ćete poslati pisani zahtjev poslodavcu da suprugu da obračune (ne znam sad točno što sve mu treba, zadnja tri mjeseca ili što, to se zbilja upitajte sami na HZZ-u), i nemojte odgađati i nadati se da hoće, jer poslije kad propusti sve rokove ćete se tući po glavi.

U zahtjevu ćete dati poslodavcu tri dana rok - kako bi suprug stigao sve dostaviti HZZ-u i pozvati se na Zakon o radu:

Članak 93.

(1) Poslodavac je dužan, najkasnije petnaest dana od dana isplate plaće, naknade plaće ili otpremnine, radniku dostaviti obračun iz kojeg je vidljivo kako su ti iznosi utvrđeni.

(2) Poslodavac koji na dan dospjelosti ne isplati plaću, naknadu plaće ili otpremninu ili ih ne isplati u cijelosti, dužan je do kraja mjeseca u kojem je dospjela isplata plaće, naknada plaće ili otpremnine, radniku dostaviti obračun iznosa koje je bio dužan isplatiti.

Na kraju ćete dodati da ukoliko ne izvrši isto u roku koji ste mu dali - da ćete ga prijaviti nadležnim tijelima. I onda tako i napraviten ako ne dobijete navedeno. I inspekcija će mu narediti da Vam da liste.

Sve ovo MORATE ako želite doći do naknade sa "burze" jer će Vam to biti dokazi da ste tražili dokumentaciju, inače samo ovisite o dobroj volji poslodavca. Sve što šaljete si kopirajte i šaljite preporučeno S POVRATNICOM.
Doreen Mana is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:06.