Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nasljeđivanje

Nasljeđivanje Oporuke, nužni dio, ostavinske rasprave

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.07.2011., 15:43   #21
A mi sad trebamo pogadjati tko je tko u ovoj prici i tko treba dobiti papire?
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2011., 22:37   #22
u ovj prici su sljedeci ljudi.. ovak od mog oca barba (ili sta ja znam kaj je vec) ima kucu u švedskoj ali sad je on jako star ima 85 godina i sad bi trebao kucu prepisat mom ocu.. e sad dali bi otac mogao doobit papire da je vlasnik kuce jer je on hrvat a kuca se nalazi u švedskoj
Marino15 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2011., 16:42   #23
Quote:
marino15 kaže: Pogledaj post
u ovj prici su sljedeci ljudi.. ovak od mog oca barba (ili sta ja znam kaj je vec) ima kucu u švedskoj ali sad je on jako star ima 85 godina i sad bi trebao kucu prepisat mom ocu.. e sad dali bi otac mogao doobit papire da je vlasnik kuce jer je on hrvat a kuca se nalazi u švedskoj
To ti ovdje nitko neće moć sa sigurnošću odgovorit, jer je tu mjerodavno pravo Švedske, a ne HR pravo...a ovo je ipak forum.hr
File is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2011., 13:29   #24
nasljedstvo u inozemstvu eu.

kako rijesiti nasljedstvo kada das punomoc advokatu koji se vise ne odaziva na telefon .nasljednik ima zabranu ulaska u eu.ima oporuku pecatom javnog biljeznika i sve je regularno ,kako doci do odvijetnika da li se moze sto postici preko kompiutera
jonii is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2011., 15:20   #25
Imali smo ostavinsku u BIH, sad smo dobili rjesenje i poziv za placanje taxi uz napomenu da je rok 15 dana i da cemo u protivnome platiti jos 50% kaznene taxe.
Na pozivu za placanje nema ibana ni swifta i nemoguce je izvrsiti uplatu iz hrvatske, zvali smo sud, nitko tamo nema pojma o cemu mi govorimo i ne mozemo nikako saznati iban suda.
Mail smo poslali, nema odgovora, zvali dva tri puta i smao svi ponavljaju da nema brige i da su oni zabiljezili da smo mi zvali.

Da li netko zna kako da se osiguramo od placanja kaznene taxe jer ce rok svakako proci dok ne uspijemo saznati potrebne podatke?
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2011., 16:52   #26
Staro nasljedstvo u Sloveniji

Htjeli bi konačno riješiti imovinu koja imamo zaostalu već godinama, u Sloveniji blizu Brežica. Riječ je o nasljeđivanju komadića zemlje koji je bio u vlasništvu moje majke i oca, kupljen je ranih 80-ih.

Kad je majka umrla prije 20 g. otac nije obavio ostavinsku raspravu kako bi meni i sestri pripala mamina polovina. Prije nekoliko godina umro je i otac, a sutkinja je rekla da imovina izvan RH nije predmet ostavinske rsaprave u RH već se mora obaviti ostavinska u Sloveniji. Sestra (koja je državljanka Austrije) bi trebala naslijediti tu zemlju, ja bih se odrekla imovine u njenu korist. Zemlja ne vrijedi puno, vjerojatno će nas više koštati ostavinska rasprava.

Otkuda uopće krenuti s obzirom da je riječ o imovini u Sloveniji? Pri kojem sudu u Brežicama pokrenuti ostavinsku i koji nam dokumenti trebaju? Vlasnički list imamo, još iz socijalizma. Nemamo uopće svježe dokumentacije, a kako ne znam baš slovenske izraze ne znam ni gdje da tražim papire i koji mi sve papiri trebaju - može li netko pomoći savjetom?

Unaprijed se ispričavam na nekuženju i zahvaljujem na pomoći...
MissQ is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2011., 21:57   #27
Na prethodnoj strani imaš nekoliko korisnih postova u vezi provođenja ostavinske u Sloveniji, malo pročitaj pa pitaj ako ti je što nejasno
Lapulapu is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2011., 22:54   #28
Quote:
MissQ kaže: Pogledaj post
Sestra (koja je državljanka Austrije) bi trebala naslijediti tu zemlju, ja bih se odrekla imovine u njenu korist. Zemlja ne vrijedi puno, vjerojatno će nas više koštati ostavinska rasprava.
A više nije na snazi zakon da se stranim državljanima ne smije, izuzev nasljedstva, davati/prodavati zemljište u Sloveniji?
the_angel is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2011., 23:00   #29
Pa njih su dvije nasljednice. jedna može prepustiti drugoj svoj dio nasljedstva na ostavinskoj raspravi.
Lapulapu is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2011., 23:25   #30
@Lapulapu: I moji su bili. S tim da naše čak nije niti bilo kupljeno, nego nasljeđeno po rodbinskoj vezi, ali, eto, nije bilo državljanstva.

@MissQ: Možda najbolje da prvo odeš u slovensku ambasadu, pa da te oni preusmjere dalje. Moguće da će oni znati sve što te zanima.

Zadnje uređivanje the_angel : 17.08.2011. at 23:35.
the_angel is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2011., 23:36   #31
nisam razumjela što si mislila reći. uglavnom, imala sam ostavinsku raspravu ove godine i mogli smo svi iz istog nasljednog reda prepustiti onima ostalima svoj dio.

A ovo o čemu ti pišeš nije zakon u Sloveniji, nego reciprocitet prema Hrvatskoj u kojoj postoji takav zakon, no on se, ja mislim, odnosi samo na poljoprivredno zemljište i šume.
Lapulapu is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2011., 23:41   #32
Ma kakve slovenske ambasade, što ti je? daj i ti pročitaj stranicu prije, sve je vrlo jednostavno i sve sam napisala iz osobnog iskustva.
Lapulapu is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2011., 23:48   #33
A u tom grmu leži zec. Onda povlačim što sam rekla.
the_angel is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2011., 14:45   #34
Quote:
the_angel kaže: Pogledaj post
@Lapulapu: I moji su bili. S tim da naše čak nije niti bilo kupljeno, nego nasljeđeno po rodbinskoj vezi, ali, eto, nije bilo državljanstva.

@MissQ: Možda najbolje da prvo odeš u slovensku ambasadu, pa da te oni preusmjere dalje. Moguće da će oni znati sve što te zanima.
Zvala sam Općinski sud u Brežicama. Krećem od tamo... Hvala...
MissQ is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2011., 10:48   #35
Kreni od podizanja međunarodnog smrtnog lista. bez toga ništa ne možeš.
Lapulapu is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2011., 21:16   #36
Molim pomoć!
Otac mi je preminuo u rujnu 2009. u BiH živio je sa svojom mamom koja nam nije rekla da iz banke stižu neki papiri o nekom deviznom računu na ime mog oca. E sad mene zanima:
1 . Tko u BiH pokreće ostavinsku raspravu da li to radi Matični ured po službenoj dužnosti ili smo to trebale napraviti sestra i ja kao jedine nasljednice?

2. Ako pokreće Matićni ured zašto nas nitko nikad nije kontaktirao?

3. Da li postoji mogučnost da tako nešto zastrari (nema mi logike ali opet!?) odnosno da mi sad te novce ne dobijemo iz nekog razloga?

Iako je baka nakon smrti tražila naše podatke (roditelji se razveli u vrijeme rata i mi od tada živimo s majkom u RH) kao netko je iz općine tražio te podatke iako se ja ne bi zaklela da je baba te iste podatke proslijedila tamo gdje su ih i tražili.
sammy1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2011., 18:11   #37
Reciprocitet Hrvatska - Srbija?

Da li postoji reciprocitet izmedju Hrvatske i Srbije, odnosno da li drzavljanin Srbije moze da nasledi imovinu (kucu sa okucnicom) u Hrvatskoj i obrnuto?
bokvichica is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2012., 23:58   #38
nasljeđivanje u sloveniji

Poštovani, prije dva mjeseca umro je tast u Sloveniji,moja supruga je jedino dijete.Predali smo papire u matičnom uredu za ostavinsku raspravu.
Međutim, na ostavinsku raspravu prijavila se njegova dugogodišnja prijateljica s kojom je isao na godisnje odmore, posječivali su se međusobno, ali nikad nisu bili prijavljeni na istoj adresi ( on je imao svoj samački stan, ona je živjela u svome stanu).Napominjem da je tast više puta izjavio da ona vrši pritisak za zajednički život, ali je on to svaki put odbijao. Sve troškove pogreba i zatvaranja režijskih troškova smo mi podmirili, ona se nije ni ponudila da u tome učestvuje.
Na naše pitanje, da li bi tast nešto naslijedio da je ona
prva umrla, samo se nasmijala i rekla" Pa šta bi on trebao uopće dobiti?"
Tast je nekoliko puta izjavio da kad umre, da će sve ostati kčeri.
Zanima me kakva je procedura u sloveniji i dali ona ima ikakva prava naslijediti bilo što od pokojnog tasta.
Napominjem da smo između ostalih dokumenata pronasli nalaz iz bolnice u kojem u obiteljskoj anamnezi piše: Je samski( samac ), oče enoga otroka...
Datum je 3mjesec 2011. Dakle on je pri davanju anamneze izjavio da je samac.
Hvala na odgovoru
stnikoli is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2012., 16:23   #39
Naslijedje u inozemstvu

Imala sam ujaka u Velikoj Britaniji koji je tamo zivio skorocijeli svoj zivot i umro je 2004.g. Iza sebe je ostavio ogroman stan . Djece nikad nije imao tako da znam da nije imao kome napisat oporuku....Mi smo pokusali kontaktirat nasu ambasadu da nam pomogne oko naslijedja medjutim nista od toga. Zapravo...ja nemampojma kome prvo da se obratim sa upitom? Da li da kontaktiram sud Engleske sa jednim e mailom? Ili...sta da radim? Odakle da pocnem?
Klepsidra is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2013., 20:31   #40
kanada

Prije godinu dana preminuo je rođak koji je imao kanadsko i hrvatsko državljanstvo.Zanima me koji je sud nadležan za ostavinsku parnicu.
__________________
1Maslina1
Maslina1 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:59.