Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 31.12.2016., 10:58   #61
Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Hvala na postu. Reakcija mog mozga bilo je pitanje odnosna navike i dogmatskog razmišljanja.
Reagirala si srcem ... i to je ljudski.
Orah is online now  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2016., 11:36   #62
Quote:
Orah kaže: Pogledaj post
Reagirala si srcem ... i to je ljudski.
Ne radi se o tome. Radi se o utjecaju sticanja navika na formiranje dogmi.

Možemo početi od učenja, učenje mijenja mozak tako da određene veze postaju čvrste, čvrste veze stvaraju navike, navike stvaraju dogme.

Recimo, kada u odrasloj dobi počinješ učiti nešto novo ispočetka to ide sporo, teško se pamti, nerazumljivo je, potrebno je često ponavljati ..... nakon nekog vremena kada se učvrste temeljna znanja iz tog područja nova znanja lako se nadograđuju i pamte ....... slijedeća etapa je da nam ta znanja pređu u naviku, o njima samo površno razmišljamo.

Skup znanja iz različitih područja čovjek sklapa u neki svoj pogled na svijet koji teško mijenja, žestoko brani i prema kome sve mjeri.

Da se razumijemo, svi smo takvi, uključujući mene.

Zato se uvijek pitam koliko sam realna kada sagledavam neki problem.

Djeca, naravno, nemaju ugrađene stavove, ona ih tek stiću i formiraju kroz društvo i roditelje, ali zanimljivo je tko, kada i pod kojim uvjetima u odrasloj dobi mijenja stavove.
mravac8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2016., 11:41   #63
Quote:
Orah kaže: Pogledaj post
Reagirala si srcem ... i to je ljudski.
Ovo me asocira na jedan ulomak iz Hegelove Znanosti logike:

"Ne može se u naše dane dovoljno često podsjećati na to da je mišljenje ono čime se čovjek razlikuje od životinje. U sve što se pretvara u čovjekovu unutrašnjost, uopće u njegovu predodžbu, u sve što čovjek čini svojim uvukao se jezik, i sve što on pretvara u jezik i u njemu izražava sadrži u sebi neku kategoriju, prikriveno, pomiješano ili razrađeno; u toj je mjeri ono logičko čovjeku prirodno, ili je, štoviše, ono samo njegova vlastita priroda... ono logičko uvlači se u svako čovjekovo prirodno ponašanje, u njegovu osjećajnost, u opažanje, prohtjeve, potrebe, nagone, pretvarajući ih na taj način u nešto ljudsko..."
Jednostavko is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2016., 11:47   #64
Quote:
Gaša kaže: Pogledaj post
Koji bi bio neki primjer cilja koji ne vodi prema zadovoljstvu? Ja se ne mogu sjetiti nijedne ljudske aktivnosti koja ne vodi ili prema zadovoljstvu ili prema ukidanju nezadovoljstva (nirvana, eutanazija, samoubojstvo).
Postavi ovakav misaoni pokus: znaš točno da ćeš u 2 slučaja dobiti podjednako zadovoljstvo, s time da je jedan altruističan a drugi moralno neutralan. Dakle, ne nadaš se većem zadovoljstvu zbog altruizma, nego će biti točno jednako zadovoljstvo. Što ćeš odabrati? Vjerujem ovaj koji uz zadovoljstvo nosi i još neko dobro. Ako ne, mislim da si iznimka.

Da imam vremena i volje za majeutiku, tu bih se zaustavio. Budući da nemam, evo kako ide dalje: ako smo ovim gore ustanovili da postoje i druge motivacije uz zadovoljstvo, onda se postavlja pitanje relativnih "težina" tih motivacija. Je li sigurno da je infinitezimalno malo zadovoljstva dovoljno da nadvlada goleme količine ovoga drugoga što nas može motivirati? Mislim da nije, zamislivo je da postoje situacije u kojoj puno toga drugoga može kao motivacija nadvladati neki mali manjak zadovoljstva. Itd.
nitko drugi is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2016., 11:49   #65
Quote:
Orah kaže: Pogledaj post
Reagirala si srcem ... i to je ljudski.
Mislim da smo se krivo razumjeli. Ti na moje predhodne postove misliš da sam reagirala srcem.

I jesam i nisam.

Iznijela sam konkretan slučaj iz osobnog iskustva (u konačnici osobna iskustva gotovo jedino da i postoje) i čudna mi je reakcija forumaša koji tvrde da oni koji nikad nisu upoznali tu konkretnu osobu, bolje znaju što ona misli i osjeća.

Ja sam tu drugačija, ne bi si nikad dozvolila da, recimo, tebi objašnjavam da ti nemaš pojma što misli i želi neki tvoj prijatelj i da ja znam bolje od tebe.

Mogu navesti što pretpostavljam da tvoj prijatelj misli, mogu pisati o tome što bi moglo biti, ali budući da nemam osobnog iskustva kakvog ti imaš dozvoliti ću da ti ipak bolje znaš jer bolje poznaš konkretnu osobu.

Što se tiče moje frendice ona je svoju namjeru povjerila isključivo meni i nikom drugom, niti njena obitelj ne zna što je planirala. Dakle, to nije osoba koja ide okolo i pokušava izazvati sažaljenje i pažnju govoreći da će se ubiti. Nas dvije poznamo se jako puno godina, pače desetljeća, poznamo se jako dobro i ne vidim nikakvog motiva da meni ide lagati. A budući da nije rekla nikom drugom ... mogu samo zaključiti da je njena namjera bila ozbiljna. I da bi to stvarno učinila da je kćer nije nazvala.
mravac8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2016., 12:04   #66
Quote:
nitko drugi kaže: Pogledaj post
Postavi ovakav misaoni pokus: znaš točno da ćeš u 2 slučaja dobiti podjednako zadovoljstvo, s time da je jedan altruističan a drugi moralno neutralan. Dakle, ne nadaš se većem zadovoljstvu zbog altruizma, nego će biti točno jednako zadovoljstvo. Što ćeš odabrati? Vjerujem ovaj koji uz zadovoljstvo nosi i još neko dobro. Ako ne, mislim da si iznimka.

Da imam vremena i volje za majeutiku, tu bih se zaustavio. Budući da nemam, evo kako ide dalje: ako smo ovim gore ustanovili da postoje i druge motivacije uz zadovoljstvo, onda se postavlja pitanje relativnih "težina" tih motivacija. Je li sigurno da je infinitezimalno malo zadovoljstva dovoljno da nadvlada goleme količine ovoga drugoga što nas može motivirati? Mislim da nije, zamislivo je da postoje situacije u kojoj puno toga drugoga može kao motivacija nadvladati neki mali manjak zadovoljstva. Itd.
Dobro si objasnio. Slično je onome što sam ranije spomenuo – da je zadovoljstvo nešto relativno. Premda je gotovo uvijek prisutno kao motivirajući faktor, ipak je rijetko kad jedini ili odlučujući.
Jednostavko is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2016., 12:05   #67
Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Mislim da smo se krivo razumjeli. Ti na moje predhodne postove misliš da sam reagirala srcem.

I jesam i nisam.

Iznijela sam konkretan slučaj iz osobnog iskustva (u konačnici osobna iskustva gotovo jedino da i postoje) i čudna mi je reakcija forumaša koji tvrde da oni koji nikad nisu upoznali tu konkretnu osobu, bolje znaju što ona misli i osjeća.

Ja sam tu drugačija, ne bi si nikad dozvolila da, recimo, tebi objašnjavam da ti nemaš pojma što misli i želi neki tvoj prijatelj i da ja znam bolje od tebe.

Mogu navesti što pretpostavljam da tvoj prijatelj misli, mogu pisati o tome što bi moglo biti, ali budući da nemam osobnog iskustva kakvog ti imaš dozvoliti ću da ti ipak bolje znaš jer bolje poznaš konkretnu osobu.

Što se tiče moje frendice ona je svoju namjeru povjerila isključivo meni i nikom drugom, niti njena obitelj ne zna što je planirala. Dakle, to nije osoba koja ide okolo i pokušava izazvati sažaljenje i pažnju govoreći da će se ubiti. Nas dvije poznamo se jako puno godina, pače desetljeća, poznamo se jako dobro i ne vidim nikakvog motiva da meni ide lagati. A budući da nije rekla nikom drugom ... mogu samo zaključiti da je njena namjera bila ozbiljna. I da bi to stvarno učinila da je kćer nije nazvala.
Budem odgovorio kasnije , sad se idem pripremati za Novogodišnji hedonizam.
Orah is online now  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2016., 15:10   #68
Quote:
Gaša kaže: Pogledaj post
Evo dva misaona eksperimenta koji se tiču hedonizma. Zanima me kako biste postupili u oba slučaja.

1) "Stroj doživljaja" iliti "experience machine".
Taj famozni postupak misaonog eksperimenta se gotovo uvijek mora upotpuniti na određeni način.

Išao bih u tu famoznu kabinu do onog trena kada bi štetne posljedice po zdravlje postale preozbiljne. Svatko tko ne bi na taj način postupio bi u osnovi bio auto-destruktivni ovisnik.


Quote:
Gaša kaže: Pogledaj post
2) Ovo je varijacija na slavni "trolley problem".
Ne bih učinio ništa.

Apsurdno je uopće postaviti se u ulogu nekoga tko bi trebao bilo što tu učiniti osim pokušati na neki način sabotirati taj vlak kako bi se izbjeglo da netko ovdje umre.
ur-faust is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2017., 11:58   #69
Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Mislim da smo se krivo razumjeli. Ti na moje predhodne postove misliš da sam reagirala srcem.

I jesam i nisam.

Iznijela sam konkretan slučaj iz osobnog iskustva (u konačnici osobna iskustva gotovo jedino da i postoje) i čudna mi je reakcija forumaša koji tvrde da oni koji nikad nisu upoznali tu konkretnu osobu, bolje znaju što ona misli i osjeća.



Ja sam tu drugačija, ne bi si nikad dozvolila da, recimo, tebi objašnjavam da ti nemaš pojma što misli i želi neki tvoj prijatelj i da ja znam bolje od tebe.

Mogu navesti što pretpostavljam da tvoj prijatelj misli, mogu pisati o tome što bi moglo biti, ali budući da nemam osobnog iskustva kakvog ti imaš dozvoliti ću da ti ipak bolje znaš jer bolje poznaš konkretnu osobu.

Što se tiče moje frendice ona je svoju namjeru povjerila isključivo meni i nikom drugom, niti njena obitelj ne zna što je planirala. Dakle, to nije osoba koja ide okolo i pokušava izazvati sažaljenje i pažnju govoreći da će se ubiti. Nas dvije poznamo se jako puno godina, pače desetljeća, poznamo se jako dobro i ne vidim nikakvog motiva da meni ide lagati. A budući da nije rekla nikom drugom ... mogu samo zaključiti da je njena namjera bila ozbiljna. I da bi to stvarno učinila da je kćer nije nazvala.
Forumaši imaju drugačiju perspektivu od tvoje a stvari nije loše sagledati iz više perspektiva.Mislim da ovdje nitko nije tvrdio da bolje pozna konkretnu osobu .

Napomenila si da se jedino tebi povjerila a ipak je kćerka nekako znala što namjerava pa je nazvala da to ne čini... kako? , osjećala je ? Poznaje svoju majku pa je pretpostavila? Ti joj rekla ? Ili si možda ti ta kćerka?

Dakle ako dobro poznaješ tu osobu:

Da li bi itko želio da se netko ubije zbog njega (bilo to za njegova života ili poslije)?
Ako bi, što možemo zaključiti o takvoj osobi?
Tvoja prijateljica je izgubila sina ... jel njena kćerka trebala izgubiti brata i majku i što bi iz perspektive majke onda ona trebala učiniti?
Što tvoja prijateljica misli o majkama koje ne bi htjele učiniti ono što je ona htjela učiniti ? Možda da nisu dovoljno voljele svoje sinove?
Da li bi ona sprječavala ili nagovarala druge majke da to ( to što je ona htjela) ne učine( ukoliko bi htjele to učiniti) ?

Ona sad ima "razloga da živi" ... svako tko ima neki razlog zašto živi ima razlog i da se ubije.



Ako si emotivno vezana za nešto ne poteži to , ne bacaj biserja pred svinje...
Ja sam sad "svinja koja ti gazi po tome" , a ti si mi to omogućila.
Orah is online now  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2017., 12:22   #70
Quote:
ur-faust kaže: Pogledaj post
Išao bih u tu famoznu kabinu do onog trena kada bi štetne posljedice po zdravlje postale preozbiljne. Svatko tko ne bi na taj način postupio bi u osnovi bio auto-destruktivni ovisnik.


Čim si odlučio da uđeš si se deklarirao kao auto - destruktivni ovisnik.
Orah is online now  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2017., 13:27   #71
Quote:
Orah kaže: Pogledaj post
Forumaši imaju drugačiju perspektivu od tvoje a stvari nije loše sagledati iz više perspektiva.Mislim da ovdje nitko nije tvrdio da bolje pozna konkretnu osobu .

Napomenila si da se jedino tebi povjerila a ipak je kćerka nekako znala što namjerava pa je nazvala da to ne čini... kako? , osjećala je ? Poznaje svoju majku pa je pretpostavila? Ti joj rekla ? Ili si možda ti ta kćerka?

Dakle ako dobro poznaješ tu osobu:

Da li bi itko želio da se netko ubije zbog njega (bilo to za njegova života ili poslije)?
Ako bi, što možemo zaključiti o takvoj osobi?
Tvoja prijateljica je izgubila sina ... jel njena kćerka trebala izgubiti brata i majku i što bi iz perspektive majke onda ona trebala učiniti?
Što tvoja prijateljica misli o majkama koje ne bi htjele učiniti ono što je ona htjela učiniti ? Možda da nisu dovoljno voljele svoje sinove?
Da li bi ona sprječavala ili nagovarala druge majke da to ( to što je ona htjela) ne učine( ukoliko bi htjele to učiniti) ?

Ona sad ima "razloga da živi" ... svako tko ima neki razlog zašto živi ima razlog i da se ubije.



Ako si emotivno vezana za nešto ne poteži to , ne bacaj biserja pred svinje...
Ja sam sad "svinja koja ti gazi po tome" , a ti si mi to omogućila.

Kćer je naslutila iz razgovora. Majka joj je govorila nešto u smislu: *ako se meni nešto desi, iznajmi stan, prodaj kuću ...... * ..... na što je kćer kazala: *ne treba mi stan, treba mi živa mama.*

Što se tiče tvojih pitanja ne razgovaram sa prijateljicom o samoubojstvima pa pojma nemam što ona o njima misli.

Mogu ti napisati ono što ja mislim, a to ti je otprilike ovako:

Svaka osoba je različita, ima jedinstvene životne okolnosti i na njih reagira na svoj način. Netko će se pod određenim okolnostima ubiti, drugi neće. To ne znači da je jedan bolji a drugi lošiji već da smo svi mi različiti. Ljude pokušavam razumjeti a ne lijepiti im etikete i optuživati ih za njihove postupke. Ili ne-postupke, svejedno.

Život je kvrgav i puno ljudi doživi velike tragedije, puno veće nego što je doživjela moja prijateljica. Pa žive dalje, nađu razlog za život. To ne znači da su oni bezosjećajni niti da su bezosjećajniji od moje prijateljice već da su im sudbine bile drugačije. Pretpostavljam da je osobama koje imaju veću obitelj lakše naći razlog za daljni život. Jer svi ljudi koje pogodi osobna tragedija pate i to pate godinama, desetljećima.

Relativno puno ljudi se ubije i u Hrvatskoj i u svijetu. Gotovo svi ti ljudi ostavljaju članove obitelji, mnogi ostavljaju djecu. Kako oni pronalaze opravdanja za svoje samoubojstvo? Jednostavno. Misle da ih njihovi bližnji tako i tako ne trebaju pa i da će bližnjima biti bolje bez njih. *Neću im faliti, bit će im bolje bez mene ...*

Što se tiče bisera, mogu svinje po njima gaziti koliko god hoć, pravi biseri ostaju pravi biseri a svinje ostaju svinje.
mravac8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2017., 14:04   #72
Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Kćer je naslutila iz razgovora. Majka joj je govorila nešto u smislu: *ako se meni nešto desi, iznajmi stan, prodaj kuću ...... * ..... na što je kćer kazala: *ne treba mi stan, treba mi živa mama.*

Što se tiče tvojih pitanja ne razgovaram sa prijateljicom o samoubojstvima pa pojma nemam što ona o njima misli.
Zar ti nije rekla da se namjerava ubiti? Nakon toga ste dalje nastavili npr. ... pričati o receptima za kolače?

Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Mogu ti napisati ono što ja mislim, a to ti je otprilike ovako:

Svaka osoba je različita, ima jedinstvene životne okolnosti i na njih reagira na svoj način. Netko će se pod određenim okolnostima ubiti, drugi neće. To ne znači da je jedan bolji a drugi lošiji već da smo svi mi različiti. Ljude pokušavam razumjeti a ne lijepiti im etikete i optuživati ih za njihove postupke. Ili ne-postupke, svejedno.
Onda si malo prenaglila s ovim upisom?


mravac8 kaže:
"Naravno da nisi. Ali onda još odvratnije djeluje taj tvoj post upućen Wandu.

Jer samoubojstva itekako postoje, ali moja prijateljica se nije ubila zato što voli život i sebe samu a ne zato što voli svoje drugo dijete.

Pa si tako malo hračnuo na potpuno nepoznatu ženu, proglasivši je običnom lažljivicom koja skriva istinu i motive svog ostanka *na ovom svijetu* i od drugih i od sebe same."


Zar boldano nije optuživanje?

Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post

Život je kvrgav i puno ljudi doživi velike tragedije, puno veće nego što je doživjela moja prijateljica. Pa žive dalje, nađu razlog za život. To ne znači da su oni bezosjećajni niti da su bezosjećajniji od moje prijateljice već da su im sudbine bile drugačije. Pretpostavljam da je osobama koje imaju veću obitelj lakše naći razlog za daljni život. Jer svi ljudi koje pogodi osobna tragedija pate i to pate godinama, desetljećima.
Zar joj je kćerka postala razlogom tek kad je izgubila sina ?

Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post

Relativno puno ljudi se ubije i u Hrvatskoj i u svijetu. Gotovo svi ti ljudi ostavljaju članove obitelji, mnogi ostavljaju djecu. Kako oni pronalaze opravdanja za svoje samoubojstvo? Jednostavno. Misle da ih njihovi bližnji tako i tako ne trebaju pa i da će bližnjima biti bolje bez njih. *Neću im faliti, bit će im bolje bez mene ...*
Očito da takvom samoubojici ni njegovi bližnji njemu neće faliti jer da hoće bio bi što duže s njima.

Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Što se tiče bisera, mogu svinje po njima gaziti koliko god hoć, pravi biseri ostaju pravi biseri a svinje ostaju svinje.
Tvoja prijateljica se povjerila tebi ... zar nisi trebala to reći njenoj kćerci ?

Nisi joj htjela gaziti po biserima?
Orah is online now  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2017., 09:00   #73
Quote:
Orah kaže: Pogledaj post
Nisi joj htjela gaziti po biserima?

Zašto u gospodarima prstenova drveće ustane u pomoć družini?
A istovremeno tvrdi da sve tko vrijedi leti, tko ne leti ne vrijedi?
__________________
There is absolutely no cause for alarm.
sotonik123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2017., 05:08   #74
Quote:
addx kaže: Pogledaj post
Ponovo cu linkati ovaj maestralan web
Uhvatio sam malo više vremena i pročitao cijeli manifest. I sad vidim da je to totalna fantasy-tech utopia.
Fascinantna je količina krivih pretpostavki, odustao sam od pisanja natuknica već nakon prvog poglavlja.

U kritici je više-manje opisana glavnina, barem sa filozofskog aspekta, a meni je fascinantno i to kako je Pearce olako a priori zaključio da je everlasting happiness uopće moguć, te da je problem stvaranja tolerancije moguće riješiti nokautiranjem gena koji enkodiraju monoamino oksidazu.
Jer, vezivanje recimo serotonina na svoje receptore nije ništa drugo nego uništavanje tih receptora, a tolerancije je rezultat. Nema načina da se ti receptori vrate u prijašnje stanje bez da se u tijelu dogode neki samoregulirajući procesi, a kao rezultat tu je povratna sprega u obliku prekida opskrbe serotoninom tj. depresija. Uopće na vidiku nije nikakva, pa i teoretska mogućnost da se taj proces up-regulacije obrne bez patnje (i mnogo vremena). Užitak može postojati jedino kao kontrast patnji. Bez mogućnosti patnje sasvim sigurno nema ni užitka i nema nikakve intervencije koja bi takvo stanje omogućila.

Zadnje uređivanje paklara : 14.01.2017. at 05:57.
paklara is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2017., 20:20   #75
Želiš reći da si pročitao cijeli taj web ili samo manifest? Jer tamo ima poprilično materijala za proučavanje.

Neću komentirati ostatak tvog posta jer mi fali predznanja da zaključim što je tehnički izvedivo, a što nije, ali uglavnom se slažem s analizom Jona Martina koju si linkao.
Gaša is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2017., 20:56   #76
Quote:
Gaša kaže: Pogledaj post
Želiš reći da si pročitao cijeli taj web ili samo manifest? Jer tamo ima poprilično materijala za proučavanje.

Neću komentirati ostatak tvog posta jer mi fali predznanja da zaključim što je tehnički izvedivo, a što nije, ali uglavnom se slažem s analizom Jona Martina koju si linkao.
Pročitao sam manifest, a ostalo sam proletio. Bezveze mi je da sam uopće pomislio da postoji mogućnost za trajno uživanje pa sam išao pročitati što taj tip iznosi. Ako ništa drugo drago mi je da sam uspio promijeniti svoju retoriku i shvatiti od kakve je važnosti bol i patnja. (nije samo od važnosti za gene kako Pearce tvrdi). Izgleda mi kao da je autor samo bacio kost za razmišljanje da bi od drugih vidio da li je to moguće. A sam nigdje konkretno ne navodi kako je to moguće, nego olako zaključuje da današnja tehnologija to omogućava, pa spominje MAOIs inhibitore i one 'wirehead' štakore za koje bez trunke dokaza tvrdi da je njihov užitak trajan i bez posljedica, a u istom eksperimentu ti modeli su se ubili izgladnjivanjem. I nije to jedini pokus, rađena su i puno šira istraživanja na majmunima u proučavanju 'drug seeking' ponašanja koja su pokazala da se životinje u svojoj ovisnosti ne mogu kontrolirati, te da ne jedu niti su zainteresirane za išta drugo osim stimuliranja dopaminskih puteva skroz dok se ne ubiju. Svaki takav eksperiment je završio ugibanjem životinje. Čak je i ''kritičar'' popušio foru da je to moguće, te je njegov osvrt uglavnom bio usmjeren na pitanje morala i posljedica.

Na kraju navodi '''The details are too messy and complicated.''
LOL give me a fuckin' break
A onda govori o stimuliranju ponašanja kojim inaće izbjegavamo bol kao da je taj neurološki rewire najobičniji mačji kašalj. Istina je da se puno zna o mozgu, ali provedba ove vrste genetičkog inženjeringa je krajnje neizgledna čak i da se o mozgu baš sve zna. Inaće, cijela ta priča spada u sferu potpune znanstvene fantastike.
paklara is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2017., 21:04   #77
Nadalje da ne govorim da vjeruje kako bi se to moglo dogoditi u bliskoj budućnosti, a kasnije sam sebe demantira i kaže: ''In centuries to follow, however, they will be possible...''' a još malo kasnije kaže da vjeruje da će to zaživjeti oko četvrtog tisućljeća. Oh my fucking god.

Koga je briga što će biti za par stoljeća? Kakve to veze ima sa mnom sada? Sorry, ali to je potpuno iracionalno, i to je recimo moja glavna kritika iz moje egzistencijalističko-nihilističke perspektive. Jednostavno, jednom kad odapnemo, nema nas više, i ništa nas se više ne može ticati, kad umremo to je kao da nikad nismo ni postojali, a vrijeme provedeno u pokušaju da napravim nešto ''dobro'' za daleko futurističko ''čovječanstvo'' radije bih proveo u klasičnim darvinističkim nagradama uživanja u hrani, gomilanju resursa i jebavanja kurvi, nego u sadnji sekvoje čije će plodove brati neke stupidne transgender generacije jer sam ja idealistično naivan i želim vjerovati u ispunjenje nekog koncepta životne svrhe umjesto da se pomirim s apsurdom i uživam u kolotečini životnog paradoksa i crnoj umjetnosti.

Jednako naivna mi je i priča o kolonizaciji Svemira. San i mašta neozbiljnih starwars i sličnih fanova. To je prikladno za publiku od 8-19 godina, a odrasle fanove baš ne smatram osobito pametnima, sorry ako je nekome za uvredu, nisam ovdje da bi se ikome svidio i ne štedim nikoga u kritici.
paklara is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2017., 22:42   #78
Pearce mi i inače ide na jetra svojim veganskim aktivizmom, a totalni dealbreaker mi je bio njegov odnos prema životinjskim mesožderima, konkretno mačkama. On bi njih fino po kratkom postupku zato da ne nanose bol drugim vrstama.

I kad smo već kod toga, naši jadni ljudski subjektivni egocentrični osjećaji sažaljenja su tu najviše radi koristi za naše gene, a ne za vlastitu dobrobit. To je zato što je postojala pozitivna selekcija naspram suradnje i s drugim životinjskim vrstama da bi ih onda mogli nemilice iskorištavati. Mačke recimo nemaju taj osjećaj jer bi to za njih bilo pogubno. (Zamisli da mačka ima moralne dvojbe oko lova na miševe.) Čak suprotno, one kad kolju osjećaju ono što bi mi osjećali kao empatiju i one u tome uživaju. Njima je to najviši osjećaj kad kolju, a prije toga se uglavnom igraju sa žrtvom i muče ju dugo vremena. (što je također u skladu s evolucionističkim predviđanjem jer je maksimalna okrutnost za njih korisna.)

Ako mačke klanjem tu darvinističku nagradu osjete jednako kao i mi suosjećanje, zašto bi naš subjektivni osjećaj bio u prednosti naspram nekog drugog? Nije li bolje ne osjećati nikakvu patnju prilikom stvaranja koristi u obliku pribavljanja hrane? Grižnja savjesti u selekciji ishrane nam samo smeta, od nje nemamo gotovo nikakve koristi.

Pita li se itko zašto ne prolijevamo krokodilske suze kad gazimo mrave i žohare?
paklara is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2017., 11:48   #79
Odgovorit ću ti detaljnije jednom kad pročitam web. U međuvremenu, gdje si našao ovo s mačkama? Pitam, jer google ne pomaže pri upitu "david pearce cats".
Gaša is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2017., 14:05   #80
Quote:
sotonik123 kaže: Pogledaj post

Zašto u gospodarima prstenova drveće ustane u pomoć družini?
A istovremeno tvrdi da sve tko vrijedi leti, tko ne leti ne vrijedi?
"Tko utekne s bojišta doživi da se ponovo bori."

Grunf
Orah is online now  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:03.