Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Dječje zdravlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.09.2017., 09:35   #21
Quote:
Marella09 kaže: Pogledaj post
Pozdrav Aubrey, hvala na odgovoru!!
Naša djevojčica ima neutropeniju, točnije granulocitopeniju od kraja 2014., znači u 12 mj. će biti 3 godine od dijagnoze..
Nema nikakve posebne terapije, jedino je znala dobiti terapiju za pojačan rad koštane srži kad bi joj pao broj leukocita i neutrofila na dosta nisku razinu, ali to traje dan dva i opet padne na niske razine, za nju normalnu kad je "zdrava", neutrofili između 3 i 10..
Ne ide u vrtić, i ne smijemo je ni upisivati dok god je ovakvo stanje, a krv vadimo svakih 1,5 do 2 mjeseca,a nekad i češće ako dobije neku infekciju i febrilno stanje, onda kao što znate mora biti na antibioticima kao dodatnoj zaštiti..
i kako je prošlo kod dr. bilića, jel i dalje idete kod njega na kontrole?
Meni se svidio doktor, ljubazan je, sve nam je objasnio. Po njegovom mišljenju u pitanju je beningna dječija granulocitopenija. Ja sam se jako uplašila da se tu krije još nešto, jer nismo radili punkciju koštane srži, samo razmaz periferne krvi (koji nije dokazao antitijela). Njegov ABN je zadnjih mjeseci 600-800. Što nije teška neutropenija, ali opet nije dovoljan broj. On nije pod infekcijom pa ne znam kako bi mu tijelo reagiralo da je.
Mi ne stanujemo u Zg pa nam nije zgodno da se svaki mjesec ili dva kontroliramo kod prof. Bilića. Ali rekao je da ga možemo kontaktirati ako budemo imali neka pitanja.
Ni mi nismo upisivali dijete u vrtić.
__________________
the quick brown fox jumps over the lazy dog...
Aubrey is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2017., 21:54   #22
Quote:
Aubrey kaže: Pogledaj post
Marella, i mi smo potražili drugo mišljenje kod prof. Bilića. Moj sin ima 1 godinu i 9 mjeseci. Uz neutropeniju, ima anemiju pa se borimo i s tim. Koliko često vadite krv? da li imate neku određenu terapiju? Da li Vaša kćer ide u vrtić?
Mi smo sa svojom kćerkom isto poslani kod prof Bilića jer su za njega rekli da je najbolji u hr. Imala je jaku neutropeniju, abn je bio 30. Sad je puno bolje. Prolazi s vremenom. Na vrtic i cijepljenje jos ne pomisljamo.

Sent from my SM-G930F using Tapatalk
__________________
SU-SN
K-pax is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2017., 00:10   #23
Quote:
K-pax kaže: Pogledaj post
Mi smo sa svojom kćerkom isto poslani kod prof Bilića jer su za njega rekli da je najbolji u hr. Imala je jaku neutropeniju, abn je bio 30. Sad je puno bolje. Prolazi s vremenom. Na vrtic i cijepljenje jos ne pomisljamo.

Sent from my SM-G930F using Tapatalk
Drago mi je da ste se javili. Da li ste vadili nalaz vitamina b12? Koliko često vadite krv?
Mi smo pitali za cijepljenje ali nismo dobili konkretan odgovor. Zasad pauziramo jer nam se tako čini logično. ali mislim da neka cijepiva ne može primiti nakon 2 godine života. ne znam, zbunjena sam.
__________________
the quick brown fox jumps over the lazy dog...
Aubrey is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2018., 00:20   #24
Našem sinčiću otkrili smo neutroropeniju kad je imao 5 mjeseci. Otkrili smo je slučajno, tada je bio zdrav ali htjeli smo provjeriti je li amemičan s obzirom da je rođen kao nedonošle. Ispočetka ABN je bio 1200 pa za 2 mjeseca porastao na 2400, a u zadnjem nalazu nedavno je 1800. Sada ima 14 mjeseci. Međutim, svo ovo vrijeme bio je prilično zdrav, imao je do sada 2-3 blage prehlade i jednom blaži proljev uz 2 dana temperature. Antigranulocitna antitjela su mu bila pozitivna. Pedijatar hematolog nam je rekao da se može cijepiti tako da je već primio 3x Hexa a za koji dan dobit će Priorix. Također nam je savjetovao uraditi Kompl. krvnu sliku u slučaju febriliteta i infekcije agresivno liječiti antibioticima npr. upalu uha, ako je dobije.
odivamo is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2018., 10:07   #25
Quote:
odivamo kaže: Pogledaj post
Ispočetka ABN je bio 1200 pa za 2 mjeseca porastao na 2400, a u zadnjem nalazu nedavno je 1800.
Zapravo ovo što sam napisao odnosilo se na Apsolutni broj granulocita - ABG (zbroj neutrofila, eozionofila i bazofila). Pedijatar hematolog je naime stalno računao taj broj jer je valjda on mjerodavan. ABN (Apsolutan broj neutrofila) je bio 700, 2100 i 1400 za navedene nalaze.
odivamo is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2018., 21:41   #26
Quote:
odivamo kaže: Pogledaj post
Zapravo ovo što sam napisao odnosilo se na Apsolutni broj granulocita - ABG (zbroj neutrofila, eozionofila i bazofila). Pedijatar hematolog je naime stalno računao taj broj jer je valjda on mjerodavan. ABN (Apsolutan broj neutrofila) je bio 700, 2100 i 1400 za navedene nalaze.
1200 je za cjepivo. Mi nismo niti blizu.

Sent from my SM-G930F using Tapatalk
__________________
SU-SN
K-pax is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2018., 17:16   #27
Quote:
K-pax kaže: Pogledaj post
1200 je za cjepivo. Mi nismo niti blizu.

Sent from my SM-G930F using Tapatalk
Ovo je dobra informacija! hvala! Da li je nalaz Vaše kćeri pokazao anti tijela? Rečeno nam je da je taj tesk samo 60 posto točan
__________________
the quick brown fox jumps over the lazy dog...
Aubrey is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2018., 18:39   #28
Quote:
Aubrey kaže: Pogledaj post
Ovo je dobra informacija! hvala! Da li je nalaz Vaše kćeri pokazao anti tijela? Rečeno nam je da je taj tesk samo 60 posto točan
Evo jedan detaljan pregledni članak o autoimunoj dojenačkoj neutropeniji

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/art...8/#!po=12.6506

Tu je i odgovor na vaše pitanje
The direct granulocyte test (to discover antibodies anchored on the patient’s neutrophils) has an elevated number of false positives, principally due to an unspecific binding of immunoglobulin G (IgG) immune complexes to the Fcγ receptors or an insufficient number of isolated granulocytes. This is why, if a direct test is positive, it cannot be considered proof that granulocyte-specific antibodies are really present [Verheugt et al. 1978; Badolato et al. 2004]. On the contrary, a contingent negative direct test may be useful to presumably exclude AIN, since false negatives are extremely rare. The indirect test (detecting free granulocyte-specific antibodies in the patient’s serum after reaction with donor neutrophils) presents a very low false positive rate.
odivamo is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2018., 20:45   #29
Quote:
odivamo kaže: Pogledaj post
Evo jedan detaljan pregledni članak o autoimunoj dojenačkoj neutropeniji

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/art...8/#!po=12.6506

Tu je i odgovor na vaše pitanje
The direct granulocyte test (to discover antibodies anchored on the patient’s neutrophils) has an elevated number of false positives, principally due to an unspecific binding of immunoglobulin G (IgG) immune complexes to the Fcγ receptors or an insufficient number of isolated granulocytes. This is why, if a direct test is positive, it cannot be considered proof that granulocyte-specific antibodies are really present [Verheugt et al. 1978; Badolato et al. 2004]. On the contrary, a contingent negative direct test may be useful to presumably exclude AIN, since false negatives are extremely rare. The indirect test (detecting free granulocyte-specific antibodies in the patient’s serum after reaction with donor neutrophils) presents a very low false positive rate.
Puno hvala! Da li bi mi mogli malo pomoći u shvaćanju teksta, pošto dugo ne upotrebljavam engleski. Ako je test bio pozitivan na antitijela to ne znači da je tako, ali ako je test negativan, rijetkost je da test pogriješi. znači ako kod mog sina nisu nađena antitijela, možda se uopće ne radi o autoimunoj neutropeniji?
__________________
the quick brown fox jumps over the lazy dog...
Aubrey is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2018., 09:06   #30
Quote:
Aubrey kaže: Pogledaj post
Puno hvala! Da li bi mi mogli malo pomoći u shvaćanju teksta, pošto dugo ne upotrebljavam engleski. Ako je test bio pozitivan na antitijela to ne znači da je tako, ali ako je test negativan, rijetkost je da test pogriješi. znači ako kod mog sina nisu nađena antitijela, možda se uopće ne radi o autoimunoj neutropeniji?
Dakle postoje direktni i indirektni test na antitjela. Direktni test ako je pozitivan nije pouzdan tj. može biti lazno pozitivan. Ostali rezultati oba testa su pouzdani. Toliko se da shvatiti iz teksta ali svakako bolje pitati pedijatra koji vam vodi dijete, oni o testovima sigurno bolje znaju iz prakse. Našem sinu je bio pozitivan i direktni i indirektni test na antitjela.
odivamo is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2018., 11:34   #31
Quote:
odivamo kaže: Pogledaj post
Dakle postoje direktni i indirektni test na antitjela. Direktni test ako je pozitivan nije pouzdan tj. može biti lazno pozitivan. Ostali rezultati oba testa su pouzdani. Toliko se da shvatiti iz teksta ali svakako bolje pitati pedijatra koji vam vodi dijete, oni o testovima sigurno bolje znaju iz prakse. Našem sinu je bio pozitivan i direktni i indirektni test na antitjela.
Hvala puno!
nama nitko nije spominjao idiopatsku neutropeniju. koliko sam shvatila, u tom slučaju anititijela ne postoje, ali neutropenija također prolazi spontano.
__________________
the quick brown fox jumps over the lazy dog...
Aubrey is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2018., 16:24   #32
Lijep pozdrav svima, a posebno roditeljima i njihovoj dječici koja se nose s neutropenijom,
Zanima me onaj post gdje piše kako se računa ABG, odnosno apsolutni broj granulocita, za neutrofile znamo kako ali mi nije jasno na koji se način zbrajaju neutrofili, bazofili i eozionofili i s čime se množe da se dobije konačan broj?
Gledam jedan stari nalaz i nikako dokučiti kako je pedijatar hematolog došao do tog apsolutnog broja..

Unaprijed zahvalni!!
Marella09 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2018., 17:10   #33
Quote:
Marella09 kaže: Pogledaj post
Lijep pozdrav svima, a posebno roditeljima i njihovoj dječici koja se nose s neutropenijom,
Zanima me onaj post gdje piše kako se računa ABG, odnosno apsolutni broj granulocita, za neutrofile znamo kako ali mi nije jasno na koji se način zbrajaju neutrofili, bazofili i eozionofili i s čime se množe da se dobije konačan broj?
Gledam jedan stari nalaz i nikako dokučiti kako je pedijatar hematolog došao do tog apsolutnog broja..

Unaprijed zahvalni!!
Ako su neutrofili, eozinofili i bazofili navedeni u postocima onda to zbrojite, recimo da dobijete 45%, to kao dio cijelog broja iznosi 0.45, onda to pomnožite s ukupnim brojem leukocita, recimo da piše 8.2 x 10 G/L, dakle 8.2 x 0.45 =3.69, zatim to pomnožite s 1000 i dobijete ABG 3690, to je broj granulocita u kubnom milimetru (mm3)

Može i jednostavnije, 8.2 x 45 x 10 = 3690
odivamo is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2018., 09:24   #34
Puno hvala na brzom odgovoru, ovom metodom sam i ja pokušao dobiti ABG koji je izračunala doktorica , nikako pa nikako...
Marella09 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2018., 11:35   #35
Quote:
Marella09 kaže: Pogledaj post
Puno hvala na brzom odgovoru, ovom metodom sam i ja pokušao dobiti ABG koji je izračunala doktorica , nikako pa nikako...
Je li neka velika razlika u vašem i njenom izračunu? Možda u diferencijalnoj krvnoj slici u nalazu su navedene još neke stanice koje se ubrajaju u granulocite tj njihove prethodnike: nesegmentirani granulociti, mijelociti... pa možda je doktorica sve to zbrojila? Također ako su granulociti navedeni i u apsolutnom broju a ne samo postotcima, zbrojite ih i pomnožite s 1000 pa možda dobijete broj koji će se malo razlikovati od onog koji se računa iz postotaka. Te neke male razlike nisu ni bitne.

Zadnje uređivanje odivamo : 17.01.2018. at 11:50.
odivamo is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2018., 12:09   #36
pa velika je razlika ali je isto tako moguće da nisam sve uključio iz DKS...
evo ovako izgleda nalaz leukociti 4,9x10e9/L....netrofili 2.0...bazofili 0.3.... eozinofili 3.1...nesgmentirani neutrofili 1.0...sve u %
u DKS imamo još (ne računajući bazofile i eozonofile koji su već navedeni) limfocite 70% i monocite 16%...
prema njenom obračun ABG je 686 do kojeg ja ne znam doći..
Marella09 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2018., 13:26   #37
Quote:
Marella09 kaže: Pogledaj post
pa velika je razlika ali je isto tako moguće da nisam sve uključio iz DKS...
evo ovako izgleda nalaz leukociti 4,9x10e9/L....netrofili 2.0...bazofili 0.3.... eozinofili 3.1...nesgmentirani neutrofili 1.0...sve u %
u DKS imamo još (ne računajući bazofile i eozonofile koji su već navedeni) limfocite 70% i monocite 16%...
prema njenom obračun ABG je 686 do kojeg ja ne znam doći..
Nešto vam fali u nalazu, 2 + 0.3 + 3.1 + 1 + 16 + 70 = 92.4%, a treba biti 100%, dakle nešto ste izostavili iz DKS. To što ste izostavili je ključno jer kad oduzmete limfocite i monocite ostane vam 14%, dakle 4.9 x 0.14 x 1000 = 686 !
odivamo is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2018., 15:26   #38
u pravu ste, nisam upisao Segmenti koji iznose 10%....ali to bi onda bilo 102,4% a mora biti 100% jelda?možda to nije sasvim precizno izmjereno, jer npr. na KKS stoji 1% nesegmentirani neutrofila a na DKS ne piše dih ima..pa ti bidi pametan...al isto hvala na pomoći, nisam znao da se limfociti i monociti odbijaju,
Marella09 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2018., 16:52   #39
Quote:
Marella09 kaže: Pogledaj post
u pravu ste, nisam upisao Segmenti koji iznose 10%....ali to bi onda bilo 102,4% a mora biti 100% jelda?možda to nije sasvim precizno izmjereno, jer npr. na KKS stoji 1% nesegmentirani neutrofila a na DKS ne piše dih ima..pa ti bidi pametan...al isto hvala na pomoći, nisam znao da se limfociti i monociti odbijaju,
KKS (kompletna KS) je CKS (crvena KS) + DKS (diferencijalna KS). Dakle tih 1% nesegmentiranih neutrofila je dio DKS, pretpostavljam iz automatskog brojenja. Vjerovatno na nalazu imate dva brojenja DKS, jedan automatskim brojačem (kao i CKS i vjerovatno odmah ispod parametara CKS), a drugi ručno (laborant pod mikroskopom broji stanice). Ta dva brojenja ne moraju biti ista već obično imaju manja odstupanja. U principu ručno brojenje se smatra pouzdanijim. Mislim da ste vi išli zbrajati dijelove iz automatskog s onima iz ručnog brojenja i zato je ispalo više od 100%. Dakle zbrajajte samo iz jednog brojenja, pa onda množite s leukocitima kako smo već pisali.
odivamo is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:37.