Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.09.2017., 13:17   #241
Quote:
Alyosha kaže: Pogledaj post
Naravno, ali problem je u tome što liberalizam slobodi pridaje preveliku važnost.
Nije to problem vec je zadaca liberalizma. Problem eventualno moze biti ako liberalizmu pridajemo preveliku vaznost.

Quote:
Jednom kada se za probleme koji iz toga proizlaze pronađe funkcionalno rješenje već si van okvira liberalizma.
S ovim bi se u principu slozio tj. kuzim sta hoces reci

Quote:
cestar kaže: Pogledaj post
"fokus susreta i razumijevanja".
Ovo me sjetilo na neku krscansku zajednicu pored koje prolazim dok idem na posao, nesto tako pise na tabli
addx is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2017., 13:26   #242
Quote:
Jednostavko kaže: Pogledaj post
Vjerojatno misliš na čovjeka kad kažeš pas. Ni jedno ni drugo nije sloboda. Čovjek nije slobodan ni onda kad je na "lancu" (vanjska prisila) ni onda kad je pod utjecajem nagona (unutarnja prisila), nego je slobodan onda kad donosi racionalne odluke.
Moja je poanta da ljudi to u pravilu ne rade, jednom kada makneš vanjsku prisilu, samo ćeš povećat utjecaj nagona na ljudsko ponašanje i to je ono što se danas događa.

Quote:
cestar kaže: Pogledaj post
Kad smo već kod klasifikacijskih problema, evo što sam našao za Colliera...

Nationalism can be a force for the good

Dakle liberalni nacionalist ili nacionalni liberal... može što se mene tiče.

Uostalom, u XIX. stoljeću, u vrijeme procvata liberalizma, nacionalizam nije bio pogrdna riječ.
Problem je nastao prebrzim razvojem prvog globalizacijskog vala koji nije ostavljao dovoljno vremena društvima da mu se prilagode, tako da je I. svjetski rat bio gotovo neizbježan.

Ovo vi trebali imati na umu i moderni globalizacijski entuzijasti...

Važno je u tekstu koji sam priložio razlikovanje inkluzivnog i ekskluzivnog nacionalizma.
Naravno, ali to je upravo ono što govorim. U vrijeme procvata liberalizma društvena klima je bila bitno drugačija. I jednom kada se kockice počnu slagati i na područjima osim nacionalizma, polako, ali sigurno napuštaš okvire liberalizma.

Quote:
addx kaže: Pogledaj post
Nije to problem vec je zadaca liberalizma. Problem eventualno moze biti ako liberalizmu pridajemo preveliku vaznost.



S ovim bi se u principu slozio tj. kuzim sta hoces reci

Da, slažem se. Mislio sam problem u smislu funkcionalnosti svjetonazora. Mislim da liberalizam kao takav ne može biti dugoročno funkcionalan i stabilan jer se temelji na iskrivljenim vrijednostima.
Alyosha is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2017., 13:40   #243
Quote:
Alyosha kaže: Pogledaj post
Da, slažem se. Mislio sam problem u smislu funkcionalnosti svjetonazora. Mislim da liberalizam kao takav ne može biti dugoročno funkcionalan i stabilan jer se temelji na iskrivljenim vrijednostima.
Svi su svjetonazori defektni sami za sebe (po meni). I "tradicionalizam" je defektan, tek njih dva skupa mogu generirati neki stvarni napredak drustva. Jedan je temeljen na jednoj vrijednosti, a drugi na drugoj, a mi trazimo "pozitivan balans" - jer znamo da obe vrijednosti - vrijede
addx is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2017., 13:55   #244
Quote:
addx kaže: Pogledaj post
Ovo me sjetilo na neku krscansku zajednicu pored koje prolazim dok idem na posao, nesto tako pise na tabli
Da, to su te subliminalne poruke...
cestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2017., 13:57   #245
Quote:
addx kaže: Pogledaj post
Svi su svjetonazori defektni sami za sebe (po meni). I "tradicionalizam" je defektan, tek njih dva skupa mogu generirati neki stvarni napredak drustva. Jedan je temeljen na jednoj vrijednosti, a drugi na drugoj, a mi trazimo "pozitivan balans" - jer znamo da obe vrijednosti - vrijede
Dobro, ja bi se tehnički složio da trenutno ne postoji idealan i potpun svjetonazor (možda nikad niti neće), ali što se funkcionalnosti tiče, neki su puno bolji od drugih. Makar kad već spominješ balans između tradicionalizma i liberalizma, istina je da je ljudsko društvo tada najefikasnije. Barem koliko ja vidim. To su oni periodi kada se tradicionalna društva mrvicu oslobode. Kasnije, kada se tradicionalne vrijednosti izgube, to jest kako počinju igrati sve manju ulogu u društvu i njihov utjecaj slabi, a kako liberalizam raste, balans se gubi i liberalizam propada sam pod sobom. Tradicionalizam je barem u stanju biti samoodrživ i njegove su duboko uvriježene dogme nužan preduvjet da liberalizam bude produktivan u svojim začecima. Ergo usporedba sa šibicom koja brzo plane, ali te na koncu ostavi u mraku.
Alyosha is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2017., 14:18   #246
Evo malo liberalnih "vrijednosti" na koje si, vjerujem, ciljao... nagoni i to...

Oralno zadovoljila dečka nasred ulice, zajahala ga i okrenula bujnu pozadinu prema kameri (18+)

Mislim, bolje ne gledat...
addx is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2017., 14:33   #247
Quote:
addx kaže: Pogledaj post
Evo malo liberalnih "vrijednosti" na koje si, vjerujem, ciljao... nagoni i to...

Oralno zadovoljila dečka nasred ulice, zajahala ga i okrenula bujnu pozadinu prema kameri (18+)

Mislim, bolje ne gledat...
Otprilike, iza lijepog i šarenog celofana uglavnom se skrivaju ovakve stvari. Samo trebaju proć stoljeća i desetljeća da se implikacije određenog svjetonazora materijaliziraju u stvarnosti. Ljudi su uglavnom individualno i kolektivno preglupi da to predvide stoljećima unaprijed jer je društvo prekompleksan sustav. Stoga se prema tome krećemo korak po korak. Generacija po generacija. Dekadencija je znak civilizacijskog propadanja i direktno je povezana sa liberalizmom i padom tradicije.
Alyosha is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2017., 15:06   #248
Aljoša, ti skroz spominješ tradiciju i tradicionalne vrijednosti. U različita vremena i na različitim mjestima postoje ili su postojale razne tradicije. Pa čak i dva susjedna sela mogu imati različitu tradiciju. Tako da mi nije jasno na koju i kakvu tradiciju misliš. Vjerojatno ne misliš na takve tradicionalne vrijednosti koje imaju samo privremeni ili lokalni značaj. Tradicija, kakva god bila, sama po sebi nema nikakvu vrijednost. Mora postojati razlog zašto je neka tradicija vrijedna, a neka druga nije. Ono što je zajedničko svim tradicijama je dugotrajnost, ali ako to uzmemo kao kriterij vrijednosti, onda bi i rat bio tradicionalna vrijednost, jer ljudi ratuju već tisućama godina. Možda bi bilo najjednostavnije da nabrojiš one tradicionalne vrijednosti koje su po tebi najvažnije.
Jednostavko is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2017., 15:14   #249
Quote:
Jednostavko kaže: Pogledaj post
Aljoša, ti skroz spominješ tradiciju i tradicionalne vrijednosti. U različita vremena i na različitim mjestima postoje ili su postojale razne tradicije. Pa čak i dva susjedna sela mogu imati različitu tradiciju. Tako da mi nije jasno na koju i kakvu tradiciju misliš. Vjerojatno ne misliš na takve tradicionalne vrijednosti koje imaju samo privremeni ili lokalni značaj. Tradicija, kakva god bila, sama po sebi nema nikakvu vrijednost. Mora postojati razlog zašto je neka tradicija vrijedna, a neka druga nije. Ono što je zajedničko svim tradicijama je dugotrajnost, ali ako to uzmemo kao kriterij vrijednosti, onda bi i rat bio tradicionalna vrijednost, jer ljudi ratuju već tisućama godina. Možda bi bilo najjednostavnije da nabrojiš one tradicionalne vrijednosti koje su po tebi najvažnije.
Mislim prvenstveno na duhovne tradicije, na njima počiva svako društvo i iz njih se crpe vrijednosti koje društvo čine dugoročno funkcionalnim. Na zapadu bi to bilo kršćanstvo. Teško je sjeckati takve kompleksne svjetonazore i izvlačiti najbitnije pošto je moje stajalište da je u takvim tradicijama rijetko što našlo svoje mjesto slučajno. Ono što se ovako na prvu može izdvojiti su neke očite stvari poput obitelji, ograničavanja seksualne slobode, suzdržavanja od kratkoročnih zadovoljstava, itd...
Alyosha is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2017., 15:15   #250
Quote:
Jednostavko kaže: Pogledaj post
Mora postojati razlog zašto je neka tradicija vrijedna, a neka druga nije. Ono što je zajedničko svim tradicijama je dugotrajnost, ali ako to uzmemo kao kriterij vrijednosti, onda bi i rat bio tradicionalna vrijednost, jer ljudi ratuju već tisućama godina. Možda bi bilo najjednostavnije da nabrojiš one tradicionalne vrijednosti koje su po tebi najvažnije.
Obitelj npr.

Liberalizam promiskuiteta koji je zapravo udovoljavanje nagonima je ugroza po obiteljsku zajednicu. Obitelj je vaznija od promiskuiteta. Ne znam da je to uopce potrebno argumentirati... jedino ako se ne slazes...
addx is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2017., 15:29   #251
Quote:
addx kaže: Pogledaj post
Obitelj npr.

Liberalizam promiskuiteta koji je zapravo udovoljavanje nagonima je ugroza po obiteljsku zajednicu. Obitelj je vaznija od promiskuiteta. Ne znam da je to uopce potrebno argumentirati... jedino ako se ne slazes...
Da. Obitelj je po meni, ako pojednostavimo, zapravo temelj svakog društva i društvo je samo po sebi kao neka jako proširena obitelj. Veća skupina na ljudi na koju je ekstrapolirana ta obiteljska dinamika. Padom obitelji ruši se sama jezgra društva kao takvog i društvo ne može opstati.

Obitelj je dugoročna investicija, promiskuitet kratkoročna. Odbacivanje obitelji odraz je društvene kratkovidnosti koja je moguća samo u periodu relativne nadmoći i sigurnosti (relativnog blagostanja) naše vlastite skupine. To je period u kojem je hedonizam ostvariv jer nas ne osuđuje na smrt, postepeno se pomiču granice i društvo postaje slobodnije jer si to može dopustiti (kroz prizmu resursa), ali dugoročna posljedica toga je urušavanje cijelog sustava jer se gubi perspektiva i budućnost je u magli. Hedonizam je žrtvovanje budućnosti za zadovoljstvo u sadašnjosti. Izbor su dvije žrtve.
Alyosha is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2017., 15:37   #252
Quote:
Alyosha kaže: Pogledaj post
Da. Obitelj je po meni, ako pojednostavimo, zapravo temelj svakog društva i društvo je samo po sebi kao neka jako proširena obitelj. Veća skupina na ljudi na koju je ekstrapolirana ta obiteljska dinamika. Padom obitelji ruši se sama jezgra društva kao takvog i društvo ne može opstati.

Obitelj je dugoročna investicija, promiskuitet kratkoročna. Odbacivanje obitelji odraz je društvene kratkovidnosti koja je moguća samo u periodu relativne nadmoći i sigurnosti (relativnog blagostanja) naše vlastite skupine. To je period u kojem je hedonizam ostvariv jer nas ne osuđuje na smrt, postepeno se pomiču granice i društvo postaje slobodnije jer si to može dopustiti (kroz prizmu resursa), ali dugoročna posljedica toga je urušavanje cijelog sustava jer se gubi perspektiva i budućnost je u magli. Hedonizam je žrtvovanje budućnosti za zadovoljstvo u sadašnjosti. Izbor su dvije žrtve.
addx is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2017., 15:43   #253
Quote:
cestar kaže: Pogledaj post
Spomenuo si kako je čovjek prisiljen transformirati svoj okoliš, kako bi preživio... i tu se slažemo, i toga je bio sasvim svjestan i Marx i ne samo on(valjda i marksisti, uzgred, marksist nisam).
Međutim, što ako čovjek tu "materiju" oko sebe više nema ? Konkretno, kmetu je zemlja silom oduzeta, i on sad može biti sretan ako dođe u priliku sklopiti "slobodan sporazum".

Dakle, ne radi se o "zavisti i pohlepi što netko ima više od mene", već o bijesu što mu je feudalni velmoža oteo ono što mu je po dotadašnjem običajnom pravu pripadalo.
Jer, ako bi odobrio takvo mijenjanje pravila igre, morao bi odobriti i "poduzetnički duh" onih koji su 1941. "otišli u šumu" s namjerom da ostvare "pravo na tuđu imovinu".

Spomenuo si kriminalnu pretvorbu.

Uz sve razlike političkih, ekonomskih i društvenih okolnosti, od Henrika VIII do danas, poanta mi je u slijedećem... društva se mijenjaju, to je neminovno, ali postoje ona u kojima su promjene traumatične i uništavajuće, u kojima dolazi do prvobitne akumulacije kapitala u vidu čiste otimačine, klasnog rata i revolucija... kao i ona u kojima ne postoje toliko izraziti dobitnici i gubitnici prilikom promjena "pravila igre".
To je pitanje prava vlasništva koje u prošlim vremenima nije bilo zaštićeno pravnim načelima, pravilima i institutima, pa je sila bila ta koja je definirala akumulaciju kapitala i pravila igre. Taj nedostatak pravne zaštite pak nema veze niti s marksizmom, niti s činjeniciom da danas između mene i Modrića postoji velika razlika, a niti sa današnjom politikom socijalne države koja javnim novcem financira čisti privatni interes. No ključno je to da je upravo marksizam i današnja ljevičarska politika preraspodjele dohotka utemeljena na istim principima kao nasilno oduzimanje zemlje kmetu jer - negiraju se postojeća imovinska prava tako da se osoba lišava imovine primjenom sile i nakon toga netko drugi uživa plodove otete imovine. Razlika je jedino u tome što je nekad nasilnik bio feudalni velmoža, a danas su to političke elite koje kontroliraju represivni aparat.

I jednako kao što kmet nekad nije imao koristi od tog a što ga je feudalni velmoža opljačkao, tako i ja danas nemam koristi od toga što moj porezni novac ide zdravom susjedu koji ladi jaja dok ja radim, Romkinji koja štanca djecu i za to dobiva 15.000 kuna mjesečno ili samoproglašenom "borcu" za ljudska prava koji putuje po egzotičnim krajevima i usput se slika sa gladnom djecom. Vremena se mijenjaju pa tako nasilnici i otimači tuđe imovine evoluiraju - za vrijeme feudalizma otmice tuđe imovine bile su direktne, a dans se to radi indirektno pod maskom "viših interesa", pa tako cijela ergela bitokrata i NGO-vaca živi od tuđe imovine pod krinkom borbe za društvenu pravdu, jednakost, toleranciju, nediskriminaciju, uključivost... i slične progresivno-ljevičarske gluposti.
contradiction is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2017., 15:51   #254
Quote:
Alyosha kaže: Pogledaj post
Mislim prvenstveno na duhovne tradicije, na njima počiva svako društvo i iz njih se crpe vrijednosti koje društvo čine dugoročno funkcionalnim. Na zapadu bi to bilo kršćanstvo. Teško je sjeckati takve kompleksne svjetonazore i izvlačiti najbitnije pošto je moje stajalište da je u takvim tradicijama rijetko što našlo svoje mjesto slučajno. Ono što se ovako na prvu može izdvojiti su neke očite stvari poput obitelji, ograničavanja seksualne slobode, suzdržavanja od kratkoročnih zadovoljstava, itd...
Sve su tradicije duhovne, nema materijalnih tradicija. Na zapadu, osim kršćanstva, postoji i snažan utjecaj antičke kulture, koja je barem jednako toliko važna kao i kršćanstvo. Renesansa je bila obnova antičkih vrijednosti, a iz nje je poniklo prosvjetiteljstvo na čijim temeljima se zasnivaju ustavi mnogih zapadnih modernih država. Zato se tradicionalni duh zapada ne može reducirati na kršćanstvo. To važi i za vrijednosti koje si naveo, one nisu samo kršćanske, a osim toga su i mnogo starije.
Jednostavko is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2017., 16:04   #255
Quote:
contradiction kaže: Pogledaj post
borbe za društvenu pravdu, jednakost, toleranciju, nediskriminaciju, uključivost... i slične progresivno-ljevičarske gluposti.
Ako su to gluposti, onda su suprotne stvari - nepravda, nejednakost, netolerancija, diskriminacija, isključivost - valjda pametne i poželjne.
Jednostavko is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2017., 16:18   #256
Quote:
Jednostavko kaže: Pogledaj post
Sve su tradicije duhovne, nema materijalnih tradicija. Na zapadu, osim kršćanstva, postoji i snažan utjecaj antičke kulture, koja je barem jednako toliko važna kao i kršćanstvo. Renesansa je bila obnova antičkih vrijednosti, a iz nje je poniklo prosvjetiteljstvo na čijim temeljima se zasnivaju ustavi mnogih zapadnih modernih država. Zato se tradicionalni duh zapada ne može reducirati na kršćanstvo. To važi i za vrijednosti koje si naveo, one nisu samo kršćanske, a osim toga su i mnogo starije.
Ovo što govoriš je generalno istina i slažem se s tim. Jedino se ne slažem da je antička kultura imala jednako snažan utjecaj. Mislim, teško je to ovako odokativno mjeriti i očigledno je da je imala utjecaj. Ali na zapadu i u Europi općenito je kršćanstvo definitivno bilo jezgra iz koje proizlaze temeljne društvene vrijednosti. To je religija te civilizacije, iako ostale utjecaje ne negiram. Uvijek je i svuda bilo takvih stvari i miješanja utjecaja. I naravno da te vrijednosti nisu samo kršćanske, to niti ne tvrdim. No, pitao si me koje su to vrijednosti, izdvojio sam ti neke i naveo kršćanstvo kao ono što ih je na zapadu održavalo živima.
Alyosha is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2017., 19:22   #257
Quote:
Jednostavko kaže: Pogledaj post
Ako su to gluposti, onda su suprotne stvari - nepravda, nejednakost, netolerancija, diskriminacija, isključivost - valjda pametne i poželjne.
Točno tako, jer se ne možeš zalagati za jednakost, toleranciju, nediskriminaciju i uključivost ako te pojmove ne staviš u konkretan kontekst. Bez toga, to je kao da se zalažeš za okrugli trokut, a to je glupost.

Npr. pojam jednakost označava podudaranje u mjeri po nekom svojstvu. A podudaranje u mjeri ne može biti a priori niti pametno ili glupo, niti poželjno ili nepoželjno, niti pravedno ili nepravedno. Tek kad to stavimo u konkretan kontekst možemo koristiti takve termine. Npr. je li davanje nejednake plaće osobi A i osobi B pravedno? U kontekstu liječnika i čistačice jest ako liječnik ima veću plaću. No kad bi dali jednaku plaću i liječniku i čistačici takva jednakost bila bi nepravedna. Što onda znači kad neki političar, bez ikakvog konteksta, napravi apel na jednakost? Ništa. To je glupost. Isto je sa pojmom tolerancija koji označava odnos u kojem nešto prihvaćamo. No, prihvaćamo li krađe, zagađenja okoliša, nasilje, laži, korupciju, ometanje privatnosti...? Ne. Što onda znači kad netko kaže da se zalaže za toleranciju? Ništa, to je glupost. Zalaganje za nediskriminaciju isto je glupost jer diskriminacija označava različito postupanje. Davanje različite plaće liječniku i čistačici po definiciji je različito postupanje, no nikakva nepravda se nije dogodila.

Borba protiv rasizma ili rasističkog postupanja pak je prvoklasna glupost. Npr. zamislimo scenarij gdje policija ne bi intervenirala na dojavu krađe zato jer je oštećenik crne boje kože. U tom scenariju svi bi vrištali: rasizam! No, ovdje problem nije rasizam nego činjenica da policija nije izvršila javnu uslugu građaninu. Građani plaćanjem poreza imaju pravo na javne usluge, što znači da bi u gornjem scenariju bilo narušeno imovinsko pravo građana crne boje kože koji je putem poreza platio policijsku zaštitu, a ona mu nije izvršena. Isti slučaj bi bio da policija takvu uslugu nije izvršila debelom, plavokosom, visokom, niskom, ružnom.. građaninu. Motivacija nekog službenika u policiji za nepostupanje je potpuno nebitna pošto je njegov rasizam iracionalna kategorija u njegovoj glavi protiv koje se ne može boriti. Može se boriti jedino za to da svi građani imaju jednak pristup javnim uslugama koje plaćaju i za to da oni pojedinci koji javne usluge ne izvrše budu sankcionirani.

Zato je cijeli koncept tzv. "protected class" iz nediskriminacijskih zakona, jedna velika glupost jer sve individue, kao porezni obveznici ili građani neke države, imaju pravo na zaštitu od strane te države, pa je klasificiranje neke skupine kao "protected class" ustvari poruka da će država na agresiju prema životu, slobodi, tjelesnom integritetu i imovini nekoga iz "protected class" drukčije reagirati nego kad se radi o nekome van te kategorije. Zato upravo oni koji se zalažu za takve nediskriminacijske zakone ustvari postupaju nepravedno i segregiraju. A u takvom postupanju prvaci su progresivci i ljevičari. To ne čudi jer su upravo ljevičari odn. demokrati u Americi bili robovlasnici i kreirali Jim Crow zakone.
contradiction is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2017., 19:41   #258
Quote:
contradiction kaže: Pogledaj post
Točno tako, jer se ne možeš zalagati za jednakost, toleranciju, nediskriminaciju i uključivost ako te pojmove ne staviš u konkretan kontekst.
Ma ti to ne kuzis, kontekst se podrazumijeva
addx is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2017., 20:26   #259
Quote:
contradiction kaže: Pogledaj post
Točno tako, jer se ne možeš zalagati za jednakost, toleranciju, nediskriminaciju i uključivost ako te pojmove ne staviš u konkretan kontekst.
Pa ti pojmovi već jesu konkretni po svome značenju. Kontekst je društvo, to se valjda podrazumijeva. Pojam jednakost ne znači "podudaranje u mjeri po nekom svojstvu", nego znači da se "ljudi rađaju i ostaju slobodni i ravnopravni" kako piše u prvom članu Deklaracije o pravima čovjeka i građanina. Jednakost ne podrazumijeva da liječnik i čistačica trebaju imati jednaku plaću, nego znači da liječnik i čistačica trebaju imati jednaka ljudska i građanska prava. Isto tako ni diskriminacija ne znači "različito postupanje", nego znači postupanje kojim se unaprijed ograničavaju ili onemogućuju prava građana, grupa ili naroda zbog njihove različitosti. Trebaš znati što pojedini pojmovi znače pa ti onda neće biti glupost.
Jednostavko is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2017., 21:08   #260
Quote:
Jednostavko kaže: Pogledaj post
Pa ti pojmovi već jesu konkretni po svome značenju. Kontekst je društvo, to se valjda podrazumijeva. Pojam jednakost ne znači "podudaranje u mjeri po nekom svojstvu", nego znači da se "ljudi rađaju i ostaju slobodni i ravnopravni" kako piše u prvom članu Deklaracije o pravima čovjeka i građanina. Jednakost ne podrazumijeva da liječnik i čistačica trebaju imati jednaku plaću, nego znači da liječnik i čistačica trebaju imati jednaka ljudska i građanska prava.
Ta deklaracija je mrtvo slovo na papiru. Ljudi nisu ravnopravni jer moj susjed ima pravo na policijsku plaću, a ja ne. Po čemu je to "ravnopravnost"? Aha, opet nam treba kontekst. Bravo, to je upravo ono što tvrdim. Bez konteksta, "ravnopravnost građana" je okrugli trokut.
Quote:
Isto tako ni diskriminacija ne znači "različito postupanje", nego znači postupanje kojim se unaprijed ograničavaju ili onemogućuju prava građana, grupa ili naroda zbog njihove različitosti. Trebaš znati što pojedini pojmovi znače pa ti onda neće biti glupost.
A što ako niti jedan građanin nije različit? Recimo, imamo sto posto bijelaca u nekoj zajednici, a policijski službenik ne intervenira na dojavu zato jer je oštećeni netko tko je s njim u osobnoj svađi. Po tvojoj definiciji to nije onemogućavanje prava građaninu zato jer oštećeni nije različit po boji kože od ostalih građana. Još misliš da borba protiv diskriminacije nije glupost?
contradiction is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:57.