Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Banke, osiguranja, krediti

Banke, osiguranja, krediti Ja ne radim za novac. Ja radim za kamatu.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.01.2009., 11:58   #81
Evo novi podatak za eventualne korisnike Croatia dobrovoljnog zdravstvenog osiguranja. Na temelju te postojeće police se može ugovoriti i dopunsko sa neograničenom svotom pokrića za 100 kn. Tako da ako netko slučajno ima dobrovoljno može opet proći jeftinije. Dopunsko se ugovori naknadno.
sugarray is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2009., 08:13   #82
saznanja u pravnoj službi HZZO

Quote:
ExCenTric kaže: Pogledaj post
da ne trazim, dal je moguce da se ja prijavim kao clan obitelji na zenu koja ima manje prihode od 5000 kn i da zajedno placamo policu 160 kn? znaci svaki da ide na onu policu od 80 kn. ja imam vece prihode od 5000 kn.
Kao član obitelji se na supružnika može napraviti polica ako si preko njega zdravstveno osiguran,što će reći,čim imaš iskaznicu kao zaposlenik svako za sebe potpisuje ugovor i plaća svoju policu.
Vidim da ima još dilema koje sam ja jučer riješila sa pravnom službom u Zg pa ću napisati možda nekom pomogne:
Što se tiče umirovljenikagleda se dohodovni cenzus za samca cca 1900 a za obitelj umirovljenika 1516 po članu.Svi ispod toga su imali "bijeli kartončić"za oslobađanje od participacije i na njemu stoji do kad važi.HZZO će slati na kućnu adresu ponude za takve slučajeve gdje će umjesto kartona dobiti narančastu karticu dopunskog koju neće plaćati jer takvi slučajevi idu na teret Državnog proračuna.
U slučaju da do isteka datuma na kartončiću zbog velike gužve ne stigne ništa na kućnu adresu,onda se trebaju javiti na šalter HZZO sa istim dokumentima koje su za participaciju nosili prošle godine.
Ako bijeli kartončić važi npr do 6.mjeseca onda ne treba ići na HZZO.Naime do 6.mjeseca će se svi postojeći bijeli kartončići za participaciju zamijeniti sa policom dopunskog zdravstvenog HZZO.
A što se tiče zaokruživanja u koju policu zaposleni npr ulaze,na ugovoru uz ponudu lijepo piše da HZZO može provjeravati ukupne prihode za svakog građanina.Da li će to zbog gužve biti odmah sada,sumnjam,ali zašto reskirati za 50 kn razlike po polici?Na ponudi svatko upisuje podatke ta koje pod materijalnom i krivičnom odgovornošću jamči svojim potpisom.
U novom Zakonu HZZO koji je stupio na snagu od 01.01.2009.možete pročitati sve detalje koji vas zanimaju.
Vidim pitanje da li može policu napraviti npr u 6. mjesecu?
Naravno,ponuda ne znači da se mora uzeti polica HZZO,možeš uzeti i u nekoj drugoj osiguravajućoj kući,i možeš ugovor sklopiti kad god hoćeš.
No nitko ne zna kad će se razboliti i koliko će puta otići liječniku,zato svatko treba sam odlučiti.
Pozdrav svima.
Dubravka20 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2009., 08:41   #83
Quote:
Dubravka20 kaže: Pogledaj post
[I]..."bijeli kartončić"za oslobađanje od participacije i na njemu stoji do kad važi. HZZO će slati na kućnu adresu ponude za takve slučajeve gdje će umjesto kartona dobiti narančastu karticu dopunskog koju neće plaćati jer takvi slučajevi idu na teret Državnog proračuna...[/I]
Pretpostavljam da onda ista pravila igre (automatizam izdavanja narančaste police dopunskog) vrijede i za dobrovoljne davatelje krvi (preko 35x muškarci, preko 25x žene) koji su do sad imali kartončić s oznakom "trajno".
Znaš li možda kako je to regulirano za učenike i studente iznad 18 g. - moraju li sami davati ponudu za sklapanje ugovora o dopunskom (koje ide na teret proračuna) ili i to ide automatizmom?


A mogao sam i sam proguglati:
http://www.hrt.hr/index.php?id=48&tx...ash=3a880f6a1a

Zadnje uređivanje 3007 : 15.01.2009. at 08:48. Reason: dopuna
3007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2009., 10:50   #84
Quote:
3007 kaže: Pogledaj post
Pretpostavljam da onda ista pravila igre (automatizam izdavanja narančaste police dopunskog) vrijede i za dobrovoljne davatelje krvi (preko 35x muškarci, preko 25x žene) koji su do sad imali kartončić s oznakom "trajno".
Znaš li možda kako je to regulirano za učenike i studente iznad 18 g. - moraju li sami davati ponudu za sklapanje ugovora o dopunskom (koje ide na teret proračuna) ili i to ide automatizmom?


A mogao sam i sam proguglati:
http://www.hrt.hr/index.php?id=48&tx...ash=3a880f6a1a

Tako je važi za sve do lipnja ove godine s tim da će u travnju početi stizati police na teret Državnog proračuna.Odi na stranicu HZZO-DZO koje provodi zavod.
Svi koji su predali zahtjev tijekom siječnja a naravno još nisu dobili policu i karticu DZO trebaju popuniti uplatnicu na mjesečni izno 130,80 ili 50 kn već u koju grupu su "upali".
Primjer uplatnice se može naći na stranicama HZZO-treba uplatiti mjesečni iznos i sa tom uplatnicom odlaze liječniku.UPLATOM RATE ZA SIJEČANJ SMATRA SE DA OSOBA POSJEDUJE DZO I NE PLAĆA NIŠTA
.
Dubravka20 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2009., 11:09   #85
e da pitam za proceduru ugovaranja - moja mama je ispunila zahtjev, i to je trebalo ubaciti u kutiju u našem uredu... i što sad, jel će ona dobiti uplatnicu doma, ili mora platiti prije?
ništa joj nisu rekli, gužva bila pa su naravno svi bili jaako ljubazni
bubicaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2009., 14:42   #86
Quote:
bubicaa kaže: Pogledaj post
e da pitam za proceduru ugovaranja - moja mama je ispunila zahtjev, i to je trebalo ubaciti u kutiju u našem uredu... i što sad, jel će ona dobiti uplatnicu doma, ili mora platiti prije?
ništa joj nisu rekli, gužva bila pa su naravno svi bili jaako ljubazni
Pa napisala sam već prije tebe u odgovoruvi će dobiti doma ali budući je sad gužva,malo će sve potrajati.U slučaju da se razboli prije,pogledaš primjerak uplatnice na stranici HZZO napišeš po uputama,platiš i ideš sa tim liječniku.
Dubravka20 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2009., 15:16   #87
Meni su rekli da im treba od 2 do 3 tjedna da se pošalje polica na temelju one ponude koja je kod njih predana ili ubačena u sandučić. Sada, kako bi ostvarili prava tijekom tog vakuum vremena (između popune ponude i uplatnice) treba u slučaju potrebe (tj. bilo kojeg posjeta svom liječniku ili specijalisti) kako kaže Dubravka20 uplatiti inicijalno prvu uplatnicu i onda oni u dopunskom povežu tu uplatu i policu (preko jmbg-a).
Čak je moguće i u svom lokalnom uredu dopunskog dobiti i potvrdu na kojoj je vidljivo da je ugovor aktiviran kako bi se moglo recimo već u siječnju (dakle i prije dobivanja narančaste kartice) ovjeriti refundiranje kod kupnje pomagala (naočale, baterije za slušne uređaje i sl.). Uglavnom, ako do 31.1. ne dobijete uplatnicu poštom, mislim da je mudro ići u FINU uplatiti sam tu prvu ratu, kako bi prava krenula odmah jer tko prvu uplatu napravi u veljači, traje karenca (vrijeme do prava na ostvarivanje prava) od 30 dana i tijekom veljače bi se moralo platiti sve usluge, što je glupo, no našoj birokraciji sasvim normalno.
Smileman is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2009., 12:58   #88
bok ekipa, e mene jedna stvar zanima ja sam nezaposleni izvanredni student jel ja trebam uplaćivat to dopunsko ili ne?

ako ne jer trebam neku potvrdu kad idem doktoru da sam oslobođen il kaj?

hvala
mirko123456 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2009., 13:12   #89
Ti mislim nemaš prava na besplatno dopunsko, pa te čeka ili plaćati participacije i liječenje (možda ti i neće trebati jer si mlad) ili minimalno 80 kn mjesečno plaćaš. Shvati to kao kasko na svoje tijelo, možeš profitirati samo ako riskiraš.

Provjeri prethodno sa svojima doma jel imate pravo na obiteljsko dopunsko (svi članovi obitelji koji su na istoj adresi), ako vam prosječni prihod ne prelazi 1516 kn mjesečno, svi imate pravo na dopunsko. Zbrojite sve prihode i podijelite na sve.
Smileman is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2009., 17:17   #90
Mene zanima da li kada gledam u koju skupinu spadam, iznad ili ispod 5100 kn plaće, da li gledam brutto ili netto plaću?
Računa li se prosjek plaće zadnja tri mjeseca?
mmn is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2009., 19:23   #91
Neto plaća se gleda i to cijela prošla godina, ako si na plaći prema poreznoj kartici, a obrtnici prema dohotku u 2008.
Smileman is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2009., 17:35   #92
Ja bi sada uzela to dopunsko za svaki slučaj, ali ja sam tek počela raditi. Prošlu cijelu godinu sam bila nezaposlena. Kako će se onda kod mene gledati taj prosjek plaće? Meni će sada plaća biti naravno manja od 5000 kn neto, tako da pretpostavljam da tu policu moram plaćati 80 kn mjesečno.

Mogu li ja izvaditi to dopunsko osiguranje, s obzirom da mi još nije gotova nova zdravstvena iskaznica, već koristim onaj papir od prijave na obavezno zdravstveno koji su mi dali dok ne bude gotova zdravstvena iskaznica? Firma me prijavila na obavezno zdravstveno osiguranje 14.1.
prilika is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2009., 07:49   #93
Quote:
prilika kaže: Pogledaj post
Ja bi sada uzela to dopunsko za svaki slučaj, ali ja sam tek počela raditi. Prošlu cijelu godinu sam bila nezaposlena. Kako će se onda kod mene gledati taj prosjek plaće? Meni će sada plaća biti naravno manja od 5000 kn neto, tako da pretpostavljam da tu policu moram plaćati 80 kn mjesečno.

Mogu li ja izvaditi to dopunsko osiguranje, s obzirom da mi još nije gotova nova zdravstvena iskaznica, već koristim onaj papir od prijave na obavezno zdravstveno koji su mi dali dok ne bude gotova zdravstvena iskaznica? Firma me prijavila na obavezno zdravstveno osiguranje 14.1.
Naravno da možeš,plavi obrazac sa HZZO ti je isto kao knjižica i na njemu ti je upisan broj koji upisuješ na ponudu za dopunsko.A budući generalno na HZZO imaju ružan rukopis pa često moraš odgonetati brojke,kopiraj tiskanicu HZZO na ponudu upiši svoje podatke čitko a ako broj knjižice se možda ne vidi oni će po kopiji tiskanice dopisati,a bitno da u tom slučaju se dobro vidi tvoj JMBG.
Da plaćaš 80 kn mjesečno ako imaš plaću manju od 5106 kn.
Dubravka20 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2009., 15:03   #94
Ok, meni je ovo sve totalno konfuzno. Sto je sa nezaposlenima?Meni neki kazu da se nista ne placa ako si nezaposlen, u sto ja ne vjerujem.

Bila sam s frendom u taj ured za zdravstveno osiguranje, popunili smo ugovor oboje i zenska koja radi tamo mi je rekla da je to sve, i da cu dobiti na kucnu adresu...nesto, stogod. Valjda tu karticu. Frend je odmah dobio neki papir dok mu to ne stigne. Ja sam na kucnu adresu samo dobila taj ugovor koji sam vec tamo ispunila. Ajd neka mi netko objasni jel to tako mora, ili?

Hvala.
Dotty is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2009., 15:21   #95
Naravno da si oslobođena, no ovi naši državni službenici su dosljedni kad ne treba i obrnuto. Tebe žele provjeriti i tek onda ti dati prava, kreću od pretpostavke da korisnik želi i prava koja mu ne pripadaju - budući su sami takvi.

Kad se uvjere da nemaš prihode, tj da ti moraju dati dopunsko, poslat će ti poštom ugovor i karticu. Dok to ne dobiješ, trebala bi ti vrijediti ona bijela kartica koja je do sada oslobađala od participacije (ne znam imaš li ju).
Smileman is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2009., 07:41   #96
nove informacije za dopunsko

QUOTE=Dotty;18270303]Ok, meni je ovo sve totalno konfuzno. Sto je sa nezaposlenima?Meni neki kazu da se nista ne placa ako si nezaposlen, u sto ja ne vjerujem.

Bila sam s frendom u taj ured za zdravstveno osiguranje, popunili smo ugovor oboje i zenska koja radi tamo mi je rekla da je to sve, i da cu dobiti na kucnu adresu...nesto, stogod. Valjda tu karticu. Frend je odmah dobio neki papir dok mu to ne stigne. Ja sam na kucnu adresu samo dobila taj ugovor koji sam vec tamo ispunila. Ajd neka mi netko objasni jel to tako mora, ili?

Hvala.[/QUOTE]

Možda će nekom pomoći,zvala sam jučer za svoje radnike HZZO na tel 0200-79-89 pa evo:
svi koji su poslali ponudu,a ništa još nisu dobili na kućnu adresu trebaju nazvati ovaj broj gdje će vam po JMBG-u reći da li je polica već obrađena,a onda ako trebate ići doktoru,trebate otići u bilo koju poslovnicu HZZO i na šalteru tražiti da vam isprintaju policu.Inače bi ako je već u postupku trebala stići za oko 25 tjedna na kućnu adresu.Pozdrav svima.
Dubravka20 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2009., 07:42   #97
Quote:
Dubravka20 kaže: Pogledaj post
QUOTE=Dotty;18270303]Ok, meni je ovo sve totalno konfuzno. Sto je sa nezaposlenima?Meni neki kazu da se nista ne placa ako si nezaposlen, u sto ja ne vjerujem.

Bila sam s frendom u taj ured za zdravstveno osiguranje, popunili smo ugovor oboje i zenska koja radi tamo mi je rekla da je to sve, i da cu dobiti na kucnu adresu...nesto, stogod. Valjda tu karticu. Frend je odmah dobio neki papir dok mu to ne stigne. Ja sam na kucnu adresu samo dobila taj ugovor koji sam vec tamo ispunila. Ajd neka mi netko objasni jel to tako mora, ili?

Hvala.
Možda će nekom pomoći,zvala sam jučer za svoje radnike HZZO na tel 0200-79-89 pa evo:
svi koji su poslali ponudu,a ništa još nisu dobili na kućnu adresu trebaju nazvati ovaj broj gdje će vam po JMBG-u reći da li je polica već obrađena,a onda ako trebate ići doktoru,trebate otići u bilo koju poslovnicu HZZO i na šalteru tražiti da vam isprintaju policu.Inače bi ako je već u postupku trebala stići za oko 25 tjedna na kućnu adresu.Pozdrav svima.
[/QUOTE]

Ispravak telefon je 0800-79-89
Dubravka20 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2009., 07:45   #98
Quote:
Smileman kaže: Pogledaj post
Naravno da si oslobođena, no ovi naši državni službenici su dosljedni kad ne treba i obrnuto. Tebe žele provjeriti i tek onda ti dati prava, kreću od pretpostavke da korisnik želi i prava koja mu ne pripadaju - budući su sami takvi.

Kad se uvjere da nemaš prihode, tj da ti moraju dati dopunsko, poslat će ti poštom ugovor i karticu. Dok to ne dobiješ, trebala bi ti vrijediti ona bijela kartica koja je do sada oslobađala od participacije (ne znam imaš li ju).
Znaci ne placam?Svi mi kazu da moram, a na onom fuckin' papiru se ne spominju nezaposleni. Sto sad, moram cekati?Svaki mjesec se prijavljujem u ured za zaposljavanje, naravno da nemam prihode. Nisam dobila nikakvu karticu.

Koliko sam shvatila ja bi trebala prva uplatiti(ili ne?) iznos s uplatnicom,poslati uplatnicu centru, i onda to koristiti kao da dokaz da sam prijavljena za to dopunsko. Moja zubarica me vec pitala sto je s tim osiguranjem, ja sam joj rekla sto je slucaj i tako me pustila bez placanja ali neće vise. Ne preostaje mi drugo nego da cekam mjesec dana koliko sam cula da se cekaju te kartice, a da u medjuvremenu placam.
Dotty is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2009., 07:52   #99
Quote:
Dubravka20 kaže: Pogledaj post
Možda će nekom pomoći,zvala sam jučer za svoje radnike HZZO na tel 0200-79-89 pa evo:
svi koji su poslali ponudu,a ništa još nisu dobili na kućnu adresu trebaju nazvati ovaj broj gdje će vam po JMBG-u reći da li je polica već obrađena,a onda ako trebate ići doktoru,trebate otići u bilo koju poslovnicu HZZO i na šalteru tražiti da vam isprintaju policu.Inače bi ako je već u postupku trebala stići za oko 25 tjedna na kućnu adresu.Pozdrav svima.
Ispravak telefon je 0800-79-89[/QUOTE]

Hvala!Bas sam sad pogledala na stranici HZZO-a. E sad...Najblizi centar ovdje mi nije bas blizu, nemam prijevoz do tamo, niti znam napamet gdje je(prosli put sam imala drustvo). Ma super.
Dotty is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2009., 08:40   #100
Quote:
Dotty kaže: Pogledaj post
Ispravak telefon je 0800-79-89
Hvala!Bas sam sad pogledala na stranici HZZO-a. E sad...Najblizi centar ovdje mi nije bas blizu, nemam prijevoz do tamo, niti znam napamet gdje je(prosli put sam imala drustvo). Ma super. [/QUOTE]

Imaš u Remetincu,u Sesvetama,U Klovićevoj,odi na stranicu HZZO pa nađi točne sdrese ak ne možeš dobiti telefonom,pa odeš u tebi najbliži HZZO.Samo redovi su ogromni,i odmah prije nego uzmeš broj pitaj na kojem šalteru se može podići ispis police dopunskog.
Dubravka20 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:17.