Natrag   Forum.hr > Društvo > Dijaspora

Dijaspora Za sve iseljenike.
Podforum: Emigracija

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.02.2010., 13:22   #81
Quote:
Marica Carica kaže: Pogledaj post
pa da - piju da zaborave (porez )
maro carice: nije to bas tako kako ti mislis...porezi jesu visoki ali zato nesto i dobiju... pije se vikendom ali se onda ide taksijem...nece se desiti kao u ZG-u da gradonacelnik napravi nesrecu i pobjegne....da premijer pokrade pola drzave a predsjednik prica "sranja"...i ne pije se svaki dan ( izuzev mozda finske)... tako u biti se pije vise u hr jer se tu pije i za rucak i za veceru i kad se izadje...ako ostanes bez kinte dobices od drzave...ako izgubis novcanik otidji u policijsku tamo je...ako se zelis skolovati nema problema placeno ti je.. hocu stan..evo kredit...kad vidim moj biciklo kod susjeda to ja ne rjesavam vec zovem policiju... sto se tice mraka to stoji.. zimi...ljeti je dan cijelo vrijeme pogotovo sjevernije..stres? hm..tog nema u tolikoj mjeri kao u drugim drzavama...ministri padaju kad kupe tablerone sa "drzavnom" karticom...
da sve lijepo zvuci... ako zelis mjuzikl kao u londonu tog nema, ako zelis vidjeti van eycka neces zasigurno kao u parizu ili amsterdamu, dobre klope kao u spanjolskoj, kulture kao u berlinu, brze voznje kao po talijanskim gradovima i sl to neces zasigurno naci...
ali ako zelis gledati prekrasne oblake i diviti se prirodi i biti siguran da ti susjed nece doci posuditi salicu secera onda je skandinavija pravi izbor.. da dosadna je ali svi ne pate od tog da se nesto desava..
to je bila danasnja skandinavija...na zalost skandinavija buducnosti ne moze opstati na nacin na koji je opstala danas zbog globalizacije
__________________
Izvukla si ciglu
el_mariachi is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2010., 13:56   #82
Quote:
el_mariachi kaže: Pogledaj post
maro carice: nije to bas tako kako ti mislis...porezi jesu visoki ali zato nesto i dobiju... pije se vikendom ali se onda ide taksijem...nece se desiti kao u ZG-u da gradonacelnik napravi nesrecu i pobjegne....da premijer pokrade pola drzave a predsjednik prica "sranja"...i ne pije se svaki dan ( izuzev mozda finske)... tako u biti se pije vise u hr jer se tu pije i za rucak i za veceru i kad se izadje...ako ostanes bez kinte dobices od drzave...ako izgubis novcanik otidji u policijsku tamo je...ako se zelis skolovati nema problema placeno ti je.. hocu stan..evo kredit...kad vidim moj biciklo kod susjeda to ja ne rjesavam vec zovem policiju... sto se tice mraka to stoji.. zimi...ljeti je dan cijelo vrijeme pogotovo sjevernije..stres? hm..tog nema u tolikoj mjeri kao u drugim drzavama...ministri padaju kad kupe tablerone sa "drzavnom" karticom...
da sve lijepo zvuci... ako zelis mjuzikl kao u londonu tog nema, ako zelis vidjeti van eycka neces zasigurno kao u parizu ili amsterdamu, dobre klope kao u spanjolskoj, kulture kao u berlinu, brze voznje kao po talijanskim gradovima i sl to neces zasigurno naci...
ali ako zelis gledati prekrasne oblake i diviti se prirodi i biti siguran da ti susjed nece doci posuditi salicu secera onda je skandinavija pravi izbor.. da dosadna je ali svi ne pate od tog da se nesto desava..
to je bila danasnja skandinavija...na zalost skandinavija buducnosti ne moze opstati na nacin na koji je opstala danas zbog globalizacije
Zar si ti tamo?

Najgluplje mi je kad balkanci kažu da je dosadno tamo gore. A tamo gore žive ko kraljevi dok su balkanci u dugovima, nemaju ništa, ne spavaju od muke po noći, ma glavno da je njima uzbudljivo, koji glup narod.
__________________
Sent from my NOKIA 3310
papa štrumf is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2010., 14:15   #83
Quote:
el_mariachi kaže: Pogledaj post
maro carice: nije to bas tako kako ti mislis...
heheh, precjenjujes moj imput
bila je to samo sala na sve ono sto ste naveli (polarna noc, porezi, alkohol etc..)
ovako iz moje perspektive:
sjever mi se cini jos "socijalniji" od NL

sto nije losa stvar

ne radi se o tome da u konacnici nekoliko njih zive dobro
radi se o vecini i kako ce ona zivjeti
(pitam se samo kad ce ovi u RH to shvatiti )

mislim da nitko ne treba imati neka bijesna ocekivanja od zapada
medjutim ovo sto si opisao takodjer sasvim pristojno zvuci, ko nema neke bijesne zelje

Zadnje uređivanje Marica Carica : 16.02.2010. at 14:31.
Marica Carica is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2010., 14:45   #84
Quote:
papa štrumf kaže: Pogledaj post
Zar si ti tamo?

Najgluplje mi je kad balkanci kažu da je dosadno tamo gore. A tamo gore žive ko kraljevi dok su balkanci u dugovima, nemaju ništa, ne spavaju od muke po noći, ma glavno da je njima uzbudljivo, koji glup narod.
nisam..ali prosao sam sve to...doduse nisam bio na islandu... no tesko je shvatiti "skandinavski" mentalitiet..tamo je sve polako... recimo u ZG ako odes na ekonomski..pa to je modna pista... u skandinaviji ce ti zensko doci traktorom ( PODVLACIM TRAKTOROM) na fax...ali ce ustedjeti novac i obici pola svijeta..vecina studentica iz ZG-a ce otici na skijanje u austriju, rim ( i u barcelonu jer je otvorena nova LCC-linija)... sve se svodi na to ko sta prioritira... zdrav zivot kao u norveskoj gdje svako selo ima svoju skakaonicu zazigurno necete u hr naci ...u finskoj prije jos 5 g su ljudi telefonirali sa onim "aparatcicem" na uhu ... u svedskoj svaki klinac/klinka govori enggleski ( i to ne kakav)...u danskoj je zdrava ishrana strahovito bitna...oh..uzivio sam se
maro carice: citao sam ovlas postove... i obicno JA pljujem po skandinaviji ...ali cinjenica je da oni zrelije razmisljaju nego mi balkanci...finci su tukli ruse u vrijeme zimskog rata... norvezani su dali glavobolje njemcima...svedjani jos uvijek zaradjuju lovu sa svojim izumima... danci...svi imamo "blutut" na mobitelima a ne znako ko je dao ime tomu... i sad upitam se ...gdje je bolje zivjeti...trogir ili zadar...skijanje zimi... ili kupanje u icicima... a onda opet razmmislim jel to mogu svi priustiti... evo jucer bilo u novinama da oko 30% osoba nema zavrsenu srednju skolu u osijeku i oko njega...u skandinaviji ti je broj osoba sa zavrsenim faxom oko 40%... u hrvatskoj ti jos uvijek stavljaju na vizitke, vrata i telefonske imenike oni koji zavrse fax...pih.......pih
no opet kazem...skandinavija nema buducnosti
edit:
ako ne slusas cajke i ostale cetnicke klape: blek 2 blek..to me asocira na jedan album koji je ako se ne varam izbacen negdje 80 i neke
el_mariachi is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2010., 15:24   #85
Quote:
el_mariachi kaže: Pogledaj post
ako zelis mjuzikl kao u londonu tog nema, ako zelis vidjeti van eycka neces zasigurno kao u parizu ili amsterdamu, dobre klope kao u spanjolskoj, kulture kao u berlinu, brze voznje kao po talijanskim gradovima i sl to neces zasigurno naci...
e
Kako mozes usporedjivati cijelu Skandinaviju s Londonom ili Parisom? Pa nije ni cijela Velika Britanija London ili cijela Francuska Paris! I tamo imas selendri u kojima ne mozes vidjeti musical, izlozbu ili Michelin restoran.

Ja sam u Skandinaviji, u Kopenhagenu i imam sve to gore nabrojano. Gomilu musicala, opera, kazalisnih predstava, restorana iz cijelog svijeta, restorana visokog nivoa (11 Michelin restorana), odlicnih koncerata, najboljih modnih ducana koji se mogu naci i u Parisu/Londonu/Milanu, mnogo klasicnih i modernih muzeja, izlozbi svih mogucih vrsta, turista, dobrih zurki, mnogo nacionalnosti i raznovrsnosti koju toliko naroda u jednoj kasi donosi sa sobom.
__________________
If there's one thing you can say about mankind, there's nothing kind about man.
Cinnamon Girl is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2010., 16:00   #86
i ja bih trebala neke informacije ako je tko voljan-ozbiljno razmišljam otić na sjever ojrope(ne podnosim vrućine),pa me zanima gdje bih mogla proči sa zanimanjem vezanim uz umjetnost ili eventualno prevode .
kakve su šanse da se gdje zaposlim i nađem smještaj,te dakako kakvi su prihodi.
da nije baš majnus fifiti zimi,da se tam priča ingliš,da su liberalni i da nije kriminal u punom cvatu ko na balkanu.
znam da ste vjerojatno naveliko o tome pisali,ali probajte tu sažeti ak možete.
inače nemam nikakve rodbine tam i neznam kome se obratiti .
moria3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2010., 16:48   #87
Quote:
Cinnamon Girl kaže: Pogledaj post
Kako mozes usporedjivati cijelu Skandinaviju s Londonom ili Parisom? Pa nije ni cijela Velika Britanija London ili cijela Francuska Paris! I tamo imas selendri u kojima ne mozes vidjeti musical, izlozbu ili Michelin restoran.

Ja sam u Skandinaviji, u Kopenhagenu i imam sve to gore nabrojano. Gomilu musicala, opera, kazalisnih predstava, restorana iz cijelog svijeta, restorana visokog nivoa (11 Michelin restorana), odlicnih koncerata, najboljih modnih ducana koji se mogu naci i u Parisu/Londonu/Milanu, mnogo klasicnih i modernih muzeja, izlozbi svih mogucih vrsta, turista, dobrih zurki, mnogo nacionalnosti i raznovrsnosti koju toliko naroda u jednoj kasi donosi sa sobom.
i ne mogu ali i mogu
jedan london ne zaostaje upola za cijelom skandinavijom ( brojcano)..imas restorana i u Nokiji, opera u stockholmu kao i izlozbi u oslu... namjerno sam stavio london i "mjuzikle" jer london kaska za nekim drugim stvarima za ostalim gradovima... poslije shenzena je london selo
neka osoba moze biti zaljubljena u neki grad ali i tvrditi kako je bas taj grad najljepsi tj najbolji u svijetu... bio sam u kopenhagenu i ne mogu reci kako ne postoje ducani i muzeji kao i turisti a i nacionalnosti svih vrsta... ali nijedan muzej u kopenhagenu se ne moze porediti sa pradom , albertinom ili ermitazom...i 30 km daleko od kopenhagena kad padne kisa je selo koje smrdi po svinjama a sto se tice penjanja po brdima to se moze zaboraviti (157m najvise brdo)... hm...bio sam u danskoj izmedju 150-180 puta ..i nisam zaljubljen u bilo koji grad (izuzev madrida) ili neki dio pa makar se to radilo o kristijaniji koji neki brane kao slobodnu gradsku cetvrt a u stvari je to gomila neradnika i hasisara..iskreno govoreci ljepsa mi je danska od svedske ali i norveska od danske...no nerado bih zivio bilo gdje od spomenutih drzava..
moria3: i imas i nemas sansi..vise nemas nego sto imas... vise manje se svi sluze engleskim tako da ti to nije i neki plus..opet umjetnost ti je malo drugacija nego u europi ( pogledaj recimo lisu lar(s)son) ).. ali u ovim sadasnjim vremenima kad je recesija zasigurno ti je puno teze...ja ti mogu dati linkove za skandinavske drzave i za njihove biroe za zaposljavanje tj otvoriti ti vrata a ti sam/a moras dalje ici kroz njih
tolko o tom na tu temu
el_mariachi is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2010., 17:21   #88
Quote:
el_mariachi kaže: Pogledaj post
nisam..ali prosao sam sve to...doduse nisam bio na islandu... no tesko je shvatiti "skandinavski" mentalitiet..tamo je sve polako... recimo u ZG ako odes na ekonomski..pa to je modna pista... u skandinaviji ce ti zensko doci traktorom ( PODVLACIM TRAKTOROM) na fax...ali ce ustedjeti novac i obici pola svijeta..vecina studentica iz ZG-a ce otici na skijanje u austriju, rim ( i u barcelonu jer je otvorena nova LCC-linija)... sve se svodi na to ko sta prioritira... zdrav zivot kao u norveskoj gdje svako selo ima svoju skakaonicu zazigurno necete u hr naci ...u finskoj prije jos 5 g su ljudi telefonirali sa onim "aparatcicem" na uhu ... u svedskoj svaki klinac/klinka govori enggleski ( i to ne kakav)...u danskoj je zdrava ishrana strahovito bitna...oh..uzivio sam se
kad se sad nisam šlagiro nikad neću. Ovdje tvoji postovi odudaraju od onih na MK
Majstore
Lijepo napisano.
__________________
Sent from my NOKIA 3310
papa štrumf is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2010., 17:43   #89
El Mariachi, toliko si toga nabrojao da ne mogu reci ni da se slazem, ni da se ne slazem s tobom. Jer dosta tog ima, a i dosta tog opet nema. Je li tebi licno ljespsa Danska od Svedske i Norveska od Danske, te bi li zivio ovdje ili ne, nije objektivna slika o Skandinaviji.
Tocno je da Danska nema planine, ali je tocno i da nikad necu biti ovdje bez stana, hrane i lijekova, ukoliko ostanem bez posla. Pa ti gledaj jesu li ti draze planine ili kruh.
Christiania opet s druge strane, je li puna neradnika i hasisara ili ne, ljudi imaju pravo da budu radnici ili neradnici, da budu hasisari ili ne, ali Christiania ima bitno kulturolosko/socijalno/politicko mjesto u kopenhagenskoj/danskoj historiji, a i veliki je izvor zarade kao turisticka atrakcija.
__________________
If there's one thing you can say about mankind, there's nothing kind about man.
Cinnamon Girl is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2010., 18:16   #90
Quote:
Cinnamon Girl kaže: Pogledaj post
Tocno je da Danska nema planine, ali je tocno i da nikad necu biti ovdje bez stana, hrane i lijekova, ukoliko ostanem bez posla. Pa ti gledaj jesu li ti draze planine ili kruh.
Upravo ta socijalna sigurnost je nešto na čemu ti zavidim. Ako se ne varam čak su i Švicarci išli proučavati danski sistem organizacije primarne zdravstvene zaštite.
Donata is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2010., 18:24   #91
Quote:
papa štrumf kaže: Pogledaj post
: Ovdje tvoji postovi odudaraju od onih na MK
Majstore
Lijepo napisano.
uh..koliko pravopisnih gresaka napisah u tom postu
papa strumf: pokusao sam samo podvuci nekoliko paralela izmedju skandinavije i nas... tako sam danas napisao ali mozda bih za 6 mjeseci drugacije napisao...k vragu pa mjenjamo se stalno...recimo sexualne slobodne kod nas i "sjevernije" su dva razlicita pojma..pojam "kopile" je sasvim normalan sto se ide sjevernije sto je kod nas nezamislivo jer dosta osoba zivi nevjencano ( mada u zadnje vrijeme % se broj brakova povecava)...jos 1x to sto sam ja napisao je moje vidjenje situacije u tom trenu...sto ne znaci da sam u pravu ali i da nisam
C_Girl: Istina Bog je da sam 4 drzave smjestio u 2-3 posta... Da naravno to je moje subjektivno misljenje ali zar neces ti isti lijek dobiti u svim skandinavskim zemljama, pa i i stan ili kruh... zasigurno kristijanija ima tradiciju u danskoj povijesti ali ako ja kao osoba koja placam porez utjecem na to da oni budu neradnici to se onda i mene tice... dalje znam da turisti idu tamo ... ali nemoj biti iznenadjena ako jednog dana dodje direktiva iz EU da se kristijanija ( ili tako na tu temu pa makar se radilo o nizozemskoj) zabrani... sto se onda desava...
meni bi bilo interesatnije napraviti program i vidjeti sto se desava sa starijim osobama iz kristijanije...kao i sa hipicima iz 69g... danas imaju obitelji i zive normalnim zivotom..revolucija je pojela svoju djecu..
jos jednom svima...moje misljenje je samo subjektivno jer znam kako se skandinavski sustav zna uvuci pod kozu i kako mu se tesko oduprijeti i pobjeci ( sto sam hvalatiboze uspio) mada mi se svi cude i u cudu pitaju "jesi li ti normalan".... jednostavno nismo svi isti ali bez obzira na sve volim otici u skandinaviju svake godine bar nekoliko dana
edit:
donata: u pravu si i jedna drzava tako i treba funkcionirati... i vjerovala ili ne malo je osoba koje je iskoristavaju na negativan nacin...jer od drzave ces dobiti novac za solidan zivot ali ako radis imas puno bolje uvjete kao i samopouzdanje ...ali ne treba icu u skandinaviju razmisljajuci o njihovom socijalnom sustavu

Zadnje uređivanje el_mariachi : 16.02.2010. at 18:31.
el_mariachi is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2010., 19:23   #92
U Christianiji ima dosta običnih obitelji s djecom, radnika, neradnika, studenata, hašišara (nema teških droga). Pusher street je ukinuta prije nekoliko godina i od tada se droga samo raširila po gradu, a prije je bila skoncentrirana u Pusher street i bilo je mnogo lakše kontrolirati je.
__________________
If there's one thing you can say about mankind, there's nothing kind about man.
Cinnamon Girl is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2010., 19:26   #93
@ cinn plz izbrisi spremnik za pm

sorry na off topicu
__________________
we're not enemies, we just disagree
fasinain is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2010., 20:03   #94
Quote:
el_mariachi kaže: Pogledaj post

moria3: i imas i nemas sansi..vise nemas nego sto imas... vise manje se svi sluze engleskim tako da ti to nije i neki plus..opet umjetnost ti je malo drugacija nego u europi ( pogledaj recimo lisu lar(s)son) ).. ali u ovim sadasnjim vremenima kad je recesija zasigurno ti je puno teze...ja ti mogu dati linkove za skandinavske drzave i za njihove biroe za zaposljavanje tj otvoriti ti vrata a ti sam/a moras dalje ici kroz njih
tolko o tom na tu temu
e,pliz:klap:
moria3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2010., 21:57   #95
moria3: evo kako rekoh
norveska: www.monster.no, www.nav.no, finn.no
svedska: www.monster.se, www.ams.se
danska: www.monster.dk, www.jobnet.dk
finska: www.monster.fi, www.mol.fi
island:www.vinnumalastofnun.is/svm/starfavisir.aspx
zajednicki portal: http://www.nordjobb.net/DK/aktuellt.php
europortal: http://europa.eu/
iskreno govoreci ne vjerujem da sam nesto pomogao jer vecina portala je na jezicima koji se govore u tim drzavama osim ovog posljednjeg
el_mariachi is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2010., 22:34   #96
Jobnet. dk ahhahahahaha. Da, bas ce tu nesto naci. Najgori portal za trazenje posla.
__________________
If there's one thing you can say about mankind, there's nothing kind about man.
Cinnamon Girl is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2010., 22:58   #97
Quote:
Cinnamon Girl kaže: Pogledaj post
Jobnet. dk ahhahahahaha. Da, bas ce tu nesto naci. Najgori portal za trazenje posla.
C_Girl: pa ovo je super...ako ti znas da je ovo najgori portal onda znas i koji je najbolji... jednostavno ubaci link i siguran sam da ce to moria3 cijeniti
el_mariachi is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2010., 23:00   #98
Ovaj je malo bolji, ali ni on nije zavidan.
http://www.jobzonen.dk/
__________________
If there's one thing you can say about mankind, there's nothing kind about man.
Cinnamon Girl is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2010., 08:54   #99
za Dansku, na http://www.jobfisk.dk/jobdatabaser.html se mogu naci linkovi do klasicnih trazim/nudim portala, a na http://www.jobfisk.dk/fagdatabaser.html do onih koji su usmjereni na odredjenu u profesiju

sluzbena stranica za strance je navodno

https://www.workindenmark.dk/ ali su poslovi ili / ili (vidjet cete na sto mislim)

znam neke koji su imali srecu preko:

http://www.jobindex.dk/ -pod "find job" upisi "english" da dobijes pregled oglasa na engleskom

inace kazu da je dobra ideja postati vlastiti CV na tim stranicama... mozda neke i imaju portal na engleskom

sretno
__________________
There is:
some truth behind "just kidding"; some curiosity behind "just wondering";
some knowledge behind "I don't know"; and some emotion behind "I don't care"

Zadnje uređivanje potepuh : 17.02.2010. at 09:00.
potepuh is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2010., 08:59   #100
jobnet.dk ima jednu prednost: mozes traziti posao u "Øresundsregionen" (Danska/Svedska)
__________________
There is:
some truth behind "just kidding"; some curiosity behind "just wondering";
some knowledge behind "I don't know"; and some emotion behind "I don't care"
potepuh is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:46.