Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.12.2012., 12:18   #641
Quote:
knjiza kaže: Pogledaj post
mene ovo zbunjuje, na više mjesta na webu porezne piše da treba donijeti interni akt o prodajnim mjestima, utvrditi postupak numeriranja računa za svaku poslovnu jedinicu-bez obzira što neka PJ neće fiskalizirati račune, imati certifikat, niti prilagođene naplatne uređaje.
ili pričamo o nekom drugom "prijavljivanju"?
ovo ne znači da se "akt" nekamo fizički nosi. to je komad papira na kojemu napiši ono što su ti rekli, i drži ga u poslovnom prostoru. nigdje ga ne moraš fizički NOSITI!

"donijeti" dakle u ovom kontekstu znači "propisati unutar svoje tvrke". kao što Zakonodavac "donosi" Zakon, a pri tome ga nigdje fizički ne nosi.
trokut is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2012., 12:37   #642
Quote:
trokut kaže: Pogledaj post
Nema raznih tumačenja.

Produkcijski URL je objavljen.
U aplikaciji napravi mogućnost izbora URLa, kao i izbora certifikata.
To je sve. Nema nepoznanica.
Napravi protokol prijelaza, da korisnik samostalno to može odraditi, i to je sve.
Sve će raditi isto kao i sada s DEMO certifikatom na DEMO server.
Sve je to lijepo, divno i krasno....teoretski.

Praksa je nešto sasvim drugačije.Dok produkcijski server ne krene sa radom ne znaš kako će sve funkcionirati.
__________________
"Make up your mind. Is Death a friend? Then go joyfully to hunt with it, as I did. If it's an enemy, then fight it. But don't sag here like a wounded cow waiting for predators to finish it off. You are not prey, nor I! If we must die, let us die as wolves!”- Nighteyes
Baphomet is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2012., 12:50   #643
Quote:
Baphomet kaže: Pogledaj post
Sve je to lijepo, divno i krasno....teoretski.

Praksa je nešto sasvim drugačije.Dok produkcijski server ne krene sa radom ne znaš kako će sve funkcionirati.
kao što nitko ne zna hoće li mi kada izađem iz zgrade pasti avionsko krilo na glavu - ali ću ipak napraviti sve potrebno da odvedem dijete u vrtic.

tako i ti, napravi sve potrebno, a ostalo prepusti njima i neka o njima ovisi.
zašto osuđuješ unaprijed?

nadalje, produkcijski server i demo server su iste aplikacije na "dva" računala (baze). nikakva mudrost. razlika je samo što je jedno "za igru" a drugo "za istać". Jedna "prima" demo cert, a druga produkcijski. Prema tome - ne vidim niti jedan razlog zašto to ne bi radilo - a u zbilji ga ne vidiš ni ti. samo ti je čaša poluprazna.
trokut is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2012., 13:20   #644
Quote:
trokut kaže: Pogledaj post
kao što nitko ne zna hoće li mi kada izađem iz zgrade pasti avionsko krilo na glavu - ali ću ipak napraviti sve potrebno da odvedem dijete u vrtic.

tako i ti, napravi sve potrebno, a ostalo prepusti njima i neka o njima ovisi.
zašto osuđuješ unaprijed?

nadalje, produkcijski server i demo server su iste aplikacije na "dva" računala (baze). nikakva mudrost. razlika je samo što je jedno "za igru" a drugo "za istać". Jedna "prima" demo cert, a druga produkcijski. Prema tome - ne vidim niti jedan razlog zašto to ne bi radilo - a u zbilji ga ne vidiš ni ti. samo ti je čaša poluprazna.
Da govorimo o ozbiljnoj privatnoj firmi onda bi to mozda i bilo tako,
a na osnovu dosadasnjeg iskustva s drzavnom upravom ili drzavnim firmama stajem na Baphometovu stranu i ne vjerujem da ce sve raditi kako treba dokle
god to i ne isprobam na produkcijskom serveru.
Inace, potpuno se slazem s ovim da demo cert moze iskljucivo na testni server, a na produkcijski samo pravi (jer ne zaboravi da su u posjedu demo certifikata samo informaticke firme koje su ga i zatrazile).
Nejasna stvar oko test vs. produkcija (kao sto je i brdo stvari jos nejasno) je: ako puste produkcijski server 27.12 u pogon i ako ljudi budu trpali racune i ostalo , da li ce porezna izbrisati SVE podatke utrpane prije 31.12.2012 u 23:59 te sto ce triggerati "pravu" produkciju.
Ako bi sve trebalo biti kako spada onda:
1.Produkcijski server (servis) bi morali zagasiti par sati prije prave produkcije i pobrisati podatke.
2.Startati "pravi" servis 01.01.2013 u 00:00
zac1608 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2012., 13:30   #645
Quote:
trokut kaže: Pogledaj post
kao što nitko ne zna hoće li mi kada izađem iz zgrade pasti avionsko krilo na glavu - ali ću ipak napraviti sve potrebno da odvedem dijete u vrtic.

tako i ti, napravi sve potrebno, a ostalo prepusti njima i neka o njima ovisi.
zašto osuđuješ unaprijed?

nadalje, produkcijski server i demo server su iste aplikacije na "dva" računala (baze). nikakva mudrost. razlika je samo što je jedno "za igru" a drugo "za istać". Jedna "prima" demo cert, a druga produkcijski. Prema tome - ne vidim niti jedan razlog zašto to ne bi radilo - a u zbilji ga ne vidiš ni ti. samo ti je čaša poluprazna.
Sori ali ne znaš o čemu pričaš. Da su serveri isti onda bi na testni server prolazili produkcijski certifikati što nije slučaj.

1.1. 2013. kreću svi a Apis nije testirao produkcijski server sa tolikim brojem korisnika. Do sada su samo informatičke firme slale podatke na testni server i to je bio jako mali promet u usporedbi sa onim što ih čeka 1.1.

I na kraju, svi informatičari znaju da prve verzije programa uvijek imaju bugove. Zato svi prvo vani daju alfa i beta verzije. Ovo naše nije ništa od toga, da su bar omogućili slanje produkcijskih certifikata na testni server sve bi bilo u redu ovako se možem osamo pomoliti i čekati 1.1.2013
__________________
"Make up your mind. Is Death a friend? Then go joyfully to hunt with it, as I did. If it's an enemy, then fight it. But don't sag here like a wounded cow waiting for predators to finish it off. You are not prey, nor I! If we must die, let us die as wolves!”- Nighteyes
Baphomet is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2012., 13:43   #646
Fiskalni racuni u BiH




U kaficima tipa Cheers u Sarajevu kada vam dodje pice dobijete narudjbu I po njoj placate, a fisklani racun nikada I to ako funkcionira u svim boljim lokalima...
Pa mi se cini da ce i kod nas svaki POS program za kafice imati opcije narudzbe
MaxD is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2012., 13:52   #647
Quote:
Baphomet kaže: Pogledaj post
Sori ali ne znaš o čemu pričaš. Da su serveri isti onda bi na testni server prolazili produkcijski certifikati što nije slučaj.

1.1. 2013. kreću svi a Apis nije testirao produkcijski server sa tolikim brojem korisnika. Do sada su samo informatičke firme slale podatke na testni server i to je bio jako mali promet u usporedbi sa onim što ih čeka 1.1.

I na kraju, svi informatičari znaju da prve verzije programa uvijek imaju bugove. Zato svi prvo vani daju alfa i beta verzije. Ovo naše nije ništa od toga, da su bar omogućili slanje produkcijskih certifikata na testni server sve bi bilo u redu ovako se možem osamo pomoliti i čekati 1.1.2013
Ja nisam rekao da su serveri isti, rekao sam da su to iste APLIKACIJE (platforma uopće nije bitna). Pa danas je server virtualan (a sastoji se od puno računala). Dakle bitna je aplikacija a u njoj se u dvije linije kooda određuje hoće li ti vratiti grešku da certifikat nije izdala FINA ili neće.

Što se tiče testiranja, izračun je rađen na tisuću računa u sekundi. Ako je potrebno više, samo se poveća bandwith, broj procesora i sl.
Ne znam koristiš li npr. "Windows Azure". Kada povećaš broj korisnika, samo povećaš za taj setup potrebne resource. Danas to stvarno više nije nikakav problem.

Pa "server side" su oni testirali zajedno s nama "client sideovima" - kako to misliš da je "kod njih" sve u beta fazi??

Ja i dalje ne vidim niti jedan problem.
A ni vi ovdje nemate niti jedan polu-valjani argument.
trokut is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2012., 14:07   #648
Quote:
zac1608 kaže: Pogledaj post
Da govorimo o ozbiljnoj privatnoj firmi onda bi to mozda i bilo tako,
a na osnovu dosadasnjeg iskustva s drzavnom upravom ili drzavnim firmama stajem na Baphometovu stranu i ne vjerujem da ce sve raditi kako treba dokle
god to i ne isprobam na produkcijskom serveru.
Inace, potpuno se slazem s ovim da demo cert moze iskljucivo na testni server, a na produkcijski samo pravi (jer ne zaboravi da su u posjedu demo certifikata samo informaticke firme koje su ga i zatrazile).
Nejasna stvar oko test vs. produkcija (kao sto je i brdo stvari jos nejasno) je: ako puste produkcijski server 27.12 u pogon i ako ljudi budu trpali racune i ostalo , da li ce porezna izbrisati SVE podatke utrpane prije 31.12.2012 u 23:59 te sto ce triggerati "pravu" produkciju.
Ako bi sve trebalo biti kako spada onda:
1.Produkcijski server (servis) bi morali zagasiti par sati prije prave produkcije i pobrisati podatke.
2.Startati "pravi" servis 01.01.2013 u 00:00
test vs. produkcija | sve što navodiš je nevažno. Važno je da ti aplikacija može učitati "pravi" certifikat i upit uputiti na "pravi" URL. i to na ISTI način kao što sada može uputiti DEMO cert na demo URL. sve drugo nije tvoja briga, pa čak i ako dođe do problema - ti ne moraš ništa poduzimati glede toga. gdje je ono problem?

ajde navedi bar "šesnaestinu brda" od tih "nejasanih stvari".
trokut is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2012., 14:09   #649
Quote:
trokut kaže: Pogledaj post
ovo ne znači da se "akt" nekamo fizički nosi.
pa nisam ga ni mislila nikud nosit , nemam dvojbi oko toga što je interni akt, a apis je pojasnila (hvala) o kakvom prijavljivanju je ona ranije govorila
da rezimiramo, meni će većina firmi imati veći broj prodajnih mjesta/poslovnih jedinica na internom popisu, nego će ih prijaviti poreznoj upravi prilikom inicijalnog pokretanja naplatnih uređaja
konkretno , većina kafića ima dodatnu PJ iz koje izdaju račune (za razne maštovito nazvane usluge) po kojima im veći distributeri plaćaju privrženost nekom brendu pića. ta PJ će se nalaziti na internom aktu, a neće se prijaviti poreznoj upravi, jer neće imati fiskalne naplatne điđe miđe
knjiza is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2012., 14:23   #650
Quote:
knjiza kaže: Pogledaj post
pa nisam ga ni mislila nikud nosit , nemam dvojbi oko toga što je interni akt, a apis je pojasnila (hvala) o kakvom prijavljivanju je ona ranije govorila
da rezimiramo, meni će većina firmi imati veći broj prodajnih mjesta/poslovnih jedinica na internom popisu, nego će ih prijaviti poreznoj upravi prilikom inicijalnog pokretanja naplatnih uređaja
konkretno , većina kafića ima dodatnu PJ iz koje izdaju račune (za razne maštovito nazvane usluge) po kojima im veći distributeri plaćaju privrženost nekom brendu pića. ta PJ će se nalaziti na internom aktu, a neće se prijaviti poreznoj upravi, jer neće imati fiskalne naplatne điđe miđe
nije moguće izdavati račune s tom oznakom PJ ako ista nije prijavljena.

naime, nije mi jasna ova tvoja kontradiktornost : "PJ iz koje izdaju račune" protiv "neće se prijaviti poreznoj upravi, jer neće imati fiskalne naplatne điđe-miđe"

Zadnje uređivanje trokut : 15.12.2012. at 14:35.
trokut is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2012., 14:36   #651
Quote:
trokut kaže: Pogledaj post
nije moguće izdavati račune s tom oznakom PJ ako ista nije prijavljena.

naime, nije mi jasna ova tvoja kontradiktornost : "PJ iz koje izdaju račune" protiv "neće se prijaviti poreznoj upravi, jer neće imati fiskalne naplatne (valjda uređaje)"
radi se o PJ koje ne naplaćuju račune u gotovini (niti ostalim načinima koji obavezno zahtijevaju fiskalizaciju računa), dakle samo naplata putem transakcijskog računa
knjiza is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2012., 14:49   #652
Quote:
knjiza kaže: Pogledaj post
radi se o PJ koje ne naplaćuju račune u gotovini (niti ostalim načinima koji obavezno zahtijevaju fiskalizaciju računa), dakle samo naplata putem transakcijskog računa
Aha kužim. Ne podliježe obvezi izdavanja fiskaliziranih računa, samo "običnih". To sam negdje propustio.

Znači sažetak je :
Akt moraju "donijeti" SVI obveznici fiskalizacije, bez obzira na SVE, i to za SVE poslovne prostore u kojima obavljaju bilo koju djelatnost a u kojoj su u obvezi izdavati fiskalizirane ili nefiskalizirane račune, i to sve od 01.01.2013. Taj akt NE MORAJU nositi na Poreznu upravu, na ovjeru.
trokut is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2012., 17:16   #653
Quote:
trokut kaže: Pogledaj post
Ja i dalje ne vidim niti jedan problem.
A ni vi ovdje nemate niti jedan polu-valjani argument.
Ni ja ne vidim šrpbleme jer još ništa nije stavljeno u funkciju.

Aplikacije nisu iste jer jedan certifikat prolazi a drugi ne prolazi a oba certifikata je izdala FINA. To je dovoljan argument.
__________________
"Make up your mind. Is Death a friend? Then go joyfully to hunt with it, as I did. If it's an enemy, then fight it. But don't sag here like a wounded cow waiting for predators to finish it off. You are not prey, nor I! If we must die, let us die as wolves!”- Nighteyes
Baphomet is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2012., 18:36   #654
Quote:
trokut kaže: Pogledaj post
test vs. produkcija | sve što navodiš je nevažno. Važno je da ti aplikacija može učitati "pravi" certifikat i upit uputiti na "pravi" URL. i to na ISTI način kao što sada može uputiti DEMO cert na demo URL. sve drugo nije tvoja briga, pa čak i ako dođe do problema - ti ne moraš ništa poduzimati glede toga. gdje je ono problem?

ajde navedi bar "šesnaestinu brda" od tih "nejasanih stvari".
Jel si ti ikad radio enterprise level aplikacije.... sa developerskom, staging i produkcijskom okolinom? Problem je sto u teoriji bi uvijek sve tri trebale biti iste, a u praksi najcesce ovisi o papanu koji radi implementaciju. A vidjao sam svasta, od hardcodiranih URLova, pathova, resursa... Ili setup baze nije 100% isti, fali pokoji naknadno uveden trigger ili je malo drukcija stored procedura jer se na stagingu uocio defekt, na developu je ispravljen, pa je preslikan na staging za testiranje, ali je eto, netko zaboravio implementirati na produkciji ili je taj dan bas radio kolega koji nije upucen u stvari pa je krivo nesto poklikao.... ima jedno 1000 nacina da nesto podje po krivu. Ne kazem da ce poci, ali nije ni trivijalno kako ti mislis. Da je savrsen SOP, opet imas ljude koji ga se moraju drzati, i tu u 99% slucajeva nastanu problemi.
coherent is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2012., 20:49   #655
Pričao sam sa prijateljem ugostiteljom o fiskalizaciji, kaže on "nije me briga i do sada je svatko dobio račun, kad odtipkam 2 kave sa mlijekom, podaci će otići u poreznu, a ja ću isprintati 3-4 primjerka računa i odnjeti do gostiju, svi sretni i zadovoljni"
hektordog is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2012., 21:18   #656
Quote:
Baphomet kaže: Pogledaj post
Ni ja ne vidim šrpbleme jer još ništa nije stavljeno u funkciju.

Aplikacije nisu iste jer jedan certifikat prolazi a drugi ne prolazi a oba certifikata je izdala FINA. To je dovoljan argument.
sada me stvarno iznenađuješ. pa to ponašanje je namjerno!

To znači da dvije iste aplikacije nisu iste jer svaka na računu ispisuje drugačiji naziv tvrtke?

Zadnje uređivanje trokut : 15.12.2012. at 21:35.
trokut is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2012., 21:23   #657
Quote:
hektordog kaže: Pogledaj post
Pričao sam sa prijateljem ugostiteljom o fiskalizaciji, kaže on "nije me briga i do sada je svatko dobio račun, kad odtipkam 2 kave sa mlijekom, podaci će otići u poreznu, a ja ću isprintati 3-4 primjerka računa i odnjeti do gostiju, svi sretni i zadovoljni"
do prvog puta kad mu stisnu raciju s murjom, i nađu na dva stola isti račun. a onda će ga "retroaktivnim mjerenjem prometa", pa unatrag par godina ...
vidio sam svašta. ima i onih koje je nevine "mašina" sustava podrobila. jednom kad u nju uletiš ...
trokut is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2012., 21:28   #658
Quote:
coherent kaže: Pogledaj post
Jel si ti ikad radio enterprise level aplikacije.... sa developerskom, staging i produkcijskom okolinom? Problem je sto u teoriji bi uvijek sve tri trebale biti iste, a u praksi najcesce ovisi o papanu koji radi implementaciju. A vidjao sam svasta, od hardcodiranih URLova, pathova, resursa... Ili setup baze nije 100% isti, fali pokoji naknadno uveden trigger ili je malo drukcija stored procedura jer se na stagingu uocio defekt, na developu je ispravljen, pa je preslikan na staging za testiranje, ali je eto, netko zaboravio implementirati na produkciji ili je taj dan bas radio kolega koji nije upucen u stvari pa je krivo nesto poklikao.... ima jedno 1000 nacina da nesto podje po krivu. Ne kazem da ce poci, ali nije ni trivijalno kako ti mislis. Da je savrsen SOP, opet imas ljude koji ga se moraju drzati, i tu u 99% slucajeva nastanu problemi.
ne kažem da nema svašta, ali ovo je u stvari vrlo minijaturan projekt na strani servera.
trokut is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2012., 22:31   #659
Quote:
trokut kaže: Pogledaj post
Aha kužim. Ne podliježe obvezi izdavanja fiskaliziranih računa, samo "običnih". To sam negdje propustio.

Znači sažetak je :
Akt moraju "donijeti" SVI obveznici fiskalizacije, bez obzira na SVE, i to za SVE poslovne prostore u kojima obavljaju bilo koju djelatnost a u kojoj su u obvezi izdavati fiskalizirane ili nefiskalizirane račune, i to sve od 01.01.2013. Taj akt NE MORAJU nositi na Poreznu upravu, na ovjeru.
Ne znam odgovor na pitanje: da li treba prijaviti sve poslovne prostore i blagajne, neovisno o tome da li računi na nekim blagajnama neće provoditi postupak fiskalicacije računa, tj. neće imati gotovinskih računa ili samo one gdje će se takvi računi pojavljivati?
Drugim riječima, jasno mi je da ne treba ništa od toga prijavljivati, ako nema gotovinskih računa, ali kakvo je točno postupanje, ako je situacija "udrobljena"?
apis16268 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2012., 22:51   #660
Quote:
trokut kaže: Pogledaj post
sada me stvarno iznenađuješ. pa to ponašanje je namjerno!

To znači da dvije iste aplikacije nisu iste jer svaka na računu ispisuje drugačiji naziv tvrtke?
Ako imam dva certifikata koje je izdala FINA, zašto demo certifikat prolazi a za aplikativni certifikat javlja da ga nije izdala FINA?

Očito je se aplikacija na testnom serveru mora mjenjati kako bi mogla prihvatiti aplikacijske certifikate. A to znači da aplikacije neće biti iste.

U demo certifikatu je bio samo aplikativni certifikat. Produkcijski certifikat dolazi kao P12 datoteka u kojoj je aplikativni i root certifikat.

Pretpostavljam da je za tebe i to sitnica. E pa ne bi ti bila sitnica da imaš 1000 stranaka za koje si radio program sa pretpostavkom da je demo certifikat isti kao produkcijski certifikat.
__________________
"Make up your mind. Is Death a friend? Then go joyfully to hunt with it, as I did. If it's an enemy, then fight it. But don't sag here like a wounded cow waiting for predators to finish it off. You are not prey, nor I! If we must die, let us die as wolves!”- Nighteyes
Baphomet is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:04.