Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.01.2013., 20:31   #1581
Quote:
captiva kaže: Pogledaj post
Odlična primjedba! Zakonodavac je koristio potpuno nejasne termine. ...Poslovni prostor može biti i kombi vozilo, a može biti i dimnjačar! I to bi obveznici fiskalizacije trebali iščitati iz čega???
Iz graha, ako nađeš dobar, onaj meksički skočigrah na primjer!!
__________________
Sve gore...
dUbO is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2013., 20:39   #1582
Quote:
apis16268 kaže: Pogledaj post
Moram se svrstati u red malobrojnijih,...
Ja se svrstavam u red brojnijih, kojima se ovo NE sviđa. Zbrdozdolno je to sve "definirano", do jučer smo bili informatički polupismeni, a sada bi svaki meštar morao nositi notebook u jednoj i alat u drugoj ruci??

Evo jedan primjer: kako se zove vaš blagajnik?? Što je upisano? E pa može se zvati 00, ili 1, ili 101010. NIJE PROPISANO (ili negdje jest??) da se mora zvati po svome krštenom imenu, samo mora OIB točno upisati?!? Dakle, 5 prodavača se zovu Admin. Pa tako je i što ja tu mogu? Ej Admine... daj požuri malo??
__________________
Sve gore...
dUbO is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2013., 20:44   #1583
Quote:
apis16268 kaže: Pogledaj post
Moram se svrstati u red malobrojnijih, kojima se upravo ovako propisani način sviđa. Zašto? Zato što je definitivno jasno da poslovni prostor, ukoliko je na dvije posebne adrese, mora biti različito definiran (da ne spominjem izuzetke), a sve ostalo je stvar unutarnje organizacije firme, a ne vanjskog nametanja regula. Niti jedno vanjsko nametanje regula, kada se propiše, ne može pratiti život u svim pojavnim oblicima različitih događanja, kao što ga može pratiti onaj o čijoj je glavi riječ.
Da, pojam poslovnog prostora je dobro definiran i tu nam se misljenja ne razilaze, ali kada imas auto u kojemu je V8 motor ispod haube, a getribu od yuga 45,lijevi straznji kotac od romobila i volan od fap-a onda imas problem, ma koliko god ti brijao da ti je V8 ispod haube super Za ovaj zakon sam uistinu najiskrenije mislio da ce biti ferrari, ali na zalost ispao je "a je to" kao uostalom i vecina stvari kod nas.
zac1608 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2013., 20:48   #1584
Quote:
dUbO kaže: Pogledaj post
Evo jedan primjer: kako se zove vaš blagajnik?? Što je upisano? E pa može se zvati 00, ili 1, ili 101010. NIJE PROPISANO (ili negdje jest??) da se mora zvati po svome krštenom imenu, samo mora OIB točno upisati?!? Dakle, 5 prodavača se zovu Admin. Pa tako je i što ja tu mogu? Ej Admine... daj požuri malo??
Oznaka operatora može biti proizvoljna, ali internim aktom mora jednoznačno biti vezana s osobom.
Mephisto is online now  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2013., 20:53   #1585
Quote:
Mephisto kaže: Pogledaj post
Oznaka operatora može biti proizvoljna, ali internim aktom mora jednoznačno biti vezana s osobom.
Daj mi to prevedi na naški??
__________________
Sve gore...
dUbO is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2013., 20:53   #1586
Quote:
dUbO kaže: Pogledaj post
Iz graha, ako nađeš dobar, onaj meksički skočigrah na primjer!!
Gle ljudi: poslovni prostor je stvarno dobro definiran. Imas dimnjacara Pera koji ima svoj notebook i mobilni printer i on na njemu izdaje racune. Poslovni prostor ima oznaku "105 - Mobilni poslovni prostor Dimnjacar Pero."
Ja tu ne vidim nikakav problem (osim sto ce oni koji imaju puno prezentacija godisnje po hotelima imati inflaciju poslovnih prostora u bazama podataka).
Dimnjacar Pero je poslovni prostor isto kao i necije skladiste koje ima oznaku 50 i zove se Veleprodajno skladište Sisak. Jedina je razlika sto vp skladiste ima robu na lageru i izdaje racune za robu a nas Pero iz primjera racun za izvrsenu uslugu.
Taksist mato je obrtnik za sebe i on sebi propise da je njegov poslovni prostor auto npr. 1 - Auto. Isto tako internet ducan je poslovni prostor za sebe.
Da nema takove definicije poslovnog prostora fiskalizacija uopce nebi moga krenuti jer bi bio totalni kupus (i ovako je ,ali ne kakav je mogao biti).
zac1608 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2013., 20:57   #1587
Quote:
dUbO kaže: Pogledaj post
Daj mi to prevedi na naški??
Napišeš interni akt u kojem navedeš da je Admin1 ustvari Pero Perić, OIB: 12345678901, Admin2 Marko Marković, OIB: 55555555555, itd.
Mephisto is online now  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2013., 20:59   #1588
Quote:
Mephisto kaže: Pogledaj post
Oznaka operatora može biti proizvoljna, ali internim aktom mora jednoznačno biti vezana s osobom.
A interni akt mora biti gdi konkretno ?
Postoji li obaveza nanašanja internog akta zajedno sa pokretnom blagajnom ?

Mislim ono ta blagajna može bit udaljena cca 1000 kilometara od firme, može ih bit stotine i stotine...
Što je sa trgovačkim putnicima koji se razmize okolo-naokolo i kojih u firmi ima recimo 500...

Vidim da se zapelo već na silno bitnim stvarima tipa novčanica-gotovina, ruža sa celofanom i bez celofana i.t.d.
Kaj bu tek sa malo kompliciranijim stvarima
The Best F1 Driver is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2013., 00:25   #1589
Quote:
Mephisto kaže: Pogledaj post
Napišeš interni akt u kojem navedeš da je Admin1 ustvari Pero Perić, OIB: 12345678901, Admin2 Marko Marković, OIB: 55555555555, itd.
E, tako, thanks. Ali ima problemčić... program POS kase dopušta samo jednom admin, to je onaj koji u svako doba vidi sve podatke. I eto problema, ostali se mogu zvati i admin1 i admin2 i Pero, Marko i Sulejman (veličanstveni) ali opet neće moći zaviriti u podatke...
__________________
Sve gore...
dUbO is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2013., 07:24   #1590
dubo u internom aktu mora pisati pero perić, njegova interna oznaka u računalu i OIB, a tu internu oznaku bi trebali svi moći vidjeti ako nije moguće greška programa.
__________________
"When investing", "Timing" is everything. - Fred McAllen
ceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2013., 14:28   #1591
Quote:
ceha kaže: Pogledaj post
dubo u internom aktu mora pisati pero perić, njegova interna oznaka u računalu i OIB, a tu internu oznaku bi trebali svi moći vidjeti ako nije moguće greška programa.
Ono što sam napisao odnosi se na drugi problem, POS kasu. Ako programerska kuća napravi kasu tako da samo "admin" može pogledati podatke, a ostali ne, onda je to meni pomalo glupo i nepraktično, naime i Pero kao i Admin ima potrebu u svojoj smjeni vidjeti: promet do tada, dali je prodan artikal xx, koliko je prodano xy, itd. A NE može. Može onda admin ostati z atu svrhu, ali... i Pero i drugi zaborave vratiti sa admin na sebe i - opet problemi. Rješenje i nije tako komplicirano, admin NEBI SMIO moći poslati račun na fiskalizaciju, ali ni zaključiti kasu na svoje ime. I riješeno...
__________________
Sve gore...
dUbO is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2013., 14:59   #1592
bila porezna maloprije...sve ok, a ovima koji još nemaju kasu su dali 6 dana rok da je nabave...mamicu im...umjesto da su im opalili kaznu 5000kn pa za 6 dana zatvorili....po ovome ispadamo glupi mi koji smo je stavili 1.1.
toniv3x is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2013., 15:04   #1593
Quote:
zac1608 kaže: Pogledaj post
Dimnjacar Pero je poslovni prostor isto kao i necije skladiste koje ima oznaku 50 i zove se Veleprodajno skladište Sisak. Jedina je razlika sto vp skladiste ima robu na lageru i izdaje racune za robu a nas Pero iz primjera racun za izvrsenu uslugu.
Pitanje u vezi dimnjacara Pere.
On je do sada imao paragon blok na kojem je ispisao racun u 2-3 primjerka (musteriji/knjigovodji/sebi)...na racun je napisao na kojoj je adresi bio i kod koga tocno je radio i musterija je imala racun za obavljeni posao na svoje ime i adresu. (ista stvar i kod bilo kojeg majstora koji dolazi u kucu)
Sad...ako Pero koristi printer, kakva korist musteriji od racuna na kojem ne pise gdje je Pero bio i kome je radio...jer naime zakon o PDV-u ne propisuje ime, prezime i adresu kao obavezni dio racuna. Ne znam postoji li neki drugi koji se na to odnosi.
A dalje..sto s knjigovodjom i vlastitom arhivom, obzirom da isprintani racun ide musteriji...obzirom da knjigovodji treba predati racune na kojima pise sto sti tocno radio...koje si (eventulano) dijelove upotrijebio i sl. ?
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2013., 15:11   #1594
Ne razumijem u čemu je problem. Račun smije sadržati i dodatne podatke, a ne samo one koji su propisani kao minimum.
Mephisto is online now  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2013., 15:18   #1595
dimnjačar pero izgleda mora voditi i cijelo knjigovodstvo sa sobom

ove tekstove i podatke bi trebao pisati na radni nalog zar ne (paragonac mu je glumio i račun i radni nalog)

pa nek mu programeri slože i taj dio. Zakon propisuje mimalne stvari koje moraju biti na računu ostalo možeš dodavati.
__________________
"When investing", "Timing" is everything. - Fred McAllen
ceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2013., 15:21   #1596
Quote:
dUbO kaže: Pogledaj post
Ono što sam napisao odnosi se na drugi problem, POS kasu. Ako programerska kuća napravi kasu tako da samo "admin" može pogledati podatke, a ostali ne, onda je to meni pomalo glupo i nepraktično, naime i Pero kao i Admin ima potrebu u svojoj smjeni vidjeti: promet do tada, dali je prodan artikal xx, koliko je prodano xy, itd. A NE može. Može onda admin ostati z atu svrhu, ali... i Pero i drugi zaborave vratiti sa admin na sebe i - opet problemi. Rješenje i nije tako komplicirano, admin NEBI SMIO moći poslati račun na fiskalizaciju, ali ni zaključiti kasu na svoje ime. I riješeno...
opet stvar programa njih ganjaj da to promjene.
__________________
"When investing", "Timing" is everything. - Fred McAllen
ceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2013., 15:26   #1597
Quote:
kajperinja kaže: Pogledaj post
Pitanje u vezi dimnjacara Pere.
On je do sada imao paragon blok na kojem je ispisao racun u 2-3 primjerka (musteriji/knjigovodji/sebi)...na racun je napisao na kojoj je adresi bio i kod koga tocno je radio i musterija je imala racun za obavljeni posao na svoje ime i adresu. (ista stvar i kod bilo kojeg majstora koji dolazi u kucu)
Sad...ako Pero koristi printer, kakva korist musteriji od racuna na kojem ne pise gdje je Pero bio i kome je radio...jer naime zakon o PDV-u ne propisuje ime, prezime i adresu kao obavezni dio racuna. Ne znam postoji li neki drugi koji se na to odnosi.
A dalje..sto s knjigovodjom i vlastitom arhivom, obzirom da isprintani racun ide musteriji...obzirom da knjigovodji treba predati racune na kojima pise sto sti tocno radio...koje si (eventulano) dijelove upotrijebio i sl. ?
Evo odgovora: Sve sto je dimnjacar Pero do sada pisao na paragon moze upisati i u aplikaciju (naravno ako mu ista to dozvoljava, tj. ako ima aplikaciju u kojoj je to implementirano). Na racunu mora postojati minimum podataka propisanih zakonom, a to sto ce pero dopisati napomenu, kupca, adresu i sto ce se to otisnuti na racunu nema nikakve veze s nijednim zakonom niti mu to itko brani.
Znaci evo racuna:

Dimnjacar d.o.o
Ulica bb, 10000 ZG
OIB: 0101010101
1 - Mobilni dimnjacar pero
Datum i sat racuna: 25.01.2013 15:20
Racun broj: 50-1-1
Racun izdao: Pero Dimnjacarevic

Kupac: NN
Adresa: Ulica pera perica 56
Mjesto: Sesvete

Stavka Kolicina Iznos
Pregled dimnjaka 1.00 125,00
Ciscenje dimnjaka 1.00 125,00
Ukupno Kn 250,00
PDV Osnovica Porez
25% 200,00 50,00

Nacin placanja: Novcanice
ZKI: deadbeef010101000000000000
JIR: abcde-224424-w234232-21232

Dodatna napomena: Morao sam cekati
vise od dva sata dok je gazdarica dosla.

_____GOTOV RACUN_______________


Eto, mozda sam propustio dodati koji element racuna ... ali mislim da je to to.

EDIT: sto se knjigovodje tice: Dimnjacar Pero sam ponovno ispise racun(e) koje treba i da ih knjigovodji.
zac1608 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2013., 15:26   #1598
Quote:
toniv3x kaže: Pogledaj post
bila porezna maloprije...sve ok, a ovima koji još nemaju kasu su dali 6 dana rok da je nabave...mamicu im...umjesto da su im opalili kaznu 5000kn pa za 6 dana zatvorili....po ovome ispadamo glupi mi koji smo je stavili 1.1.
pa koliko sam ih shvatio kazne ide od 1.2. ako nemaju. Za sad samo 'dobronamjerno' upozoravaju.

a 6 dana rok jer su shvatili da je 2 dana prekratko ako nema ništa
__________________
"When investing", "Timing" is everything. - Fred McAllen
ceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2013., 16:14   #1599
Quote:
zac1608 kaže: Pogledaj post
Evo odgovora: Sve sto je dimnjacar Pero do sada pisao na paragon moze upisati i u aplikaciju (naravno ako mu ista to dozvoljava, tj. ako ima aplikaciju u kojoj je to implementirano).

Na racunu mora postojati minimum podataka propisanih zakonom, a to sto ce pero dopisati napomenu, kupca, adresu i sto ce se to otisnuti na racunu nema nikakve veze s nijednim zakonom niti mu to itko brani.
Sve jasno...znaci samo se mora nadati da ce netko takvu i napraviti.
Quote:
Eto, mozda sam propustio dodati koji element racuna ... ali mislim da je to to.
Obaveznu stavku koja mora biti za one koji nisu u sustavu pdv-a valjda nece zaboraviti.
Quote:
EDIT: sto se knjigovodje tice: Dimnjacar Pero sam ponovno ispise racun(e) koje treba i da ih knjigovodji.
Naknadno moze isti racun ponovo ispisati, bez da ga i ponovo fiskalizira? ...morat ce Pero dosta trake nakupovati.
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2013., 18:41   #1600
Quote:
kajperinja kaže: Pogledaj post
Sve jasno...znaci samo se mora nadati da ce netko takvu i napraviti.
To se za novac sigurno moze napraviti.

Quote:
kajperinja kaže: Pogledaj post
Sve jasno...znaci samo se mora nadati da ce
Obaveznu stavku koja mora biti za one koji nisu u sustavu pdv-a valjda nec
e zaboraviti.
Ovo je normalna stvar u da u pristojnom softveru imas opciju "nisam u pdv-u" i da na kraju racuna umjesto rekapitulacije poreza ispise ono PO clanku bblablala.

Quote:
kajperinja kaže: Pogledaj post
Naknadno moze isti racun ponovo ispisati, bez da ga i ponovo fiskalizira? ...morat ce Pero dosta trake nakupovati.
Naravno da moze. Tko mu to brani, pa to je uredan racun, uredno prijavljen u P.U, ima jir ima sve .... a sto se tice papira: ako mu softver omogucava da to sto ima poslati knjigovodji posalje kao pdf ne treba mu toliko papira ,ali ako ima polu-softver koji nema takovih stvari, onda mu ne gine veca potrosnja papira. Dakle mora samo iskalkulirati da li ce istresti koju kunu vise za pristojan softver ili ce tu istu kunu trositi na papir i sl. stvari.
zac1608 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:27.