Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Rekreacija > Planinarenje

Planinarenje Po šumama i gorama

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.07.2009., 11:10   #1
Ubodi i ugrizi

prošle nedjelje šetnjom po samoborskom gorju nešto me ubolo-uglavnom neznam što? crvenilo je oko 5 cm malo boli,uglavnom doktorica mi je prepisala sumamed 500 mg. 6 kom. i mazanje sa sinopenom - molim vaša mišljenja!?

Zadnje uređivanje brkabr : 11.07.2009. at 17:11.
brkabr is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2009., 15:33   #2
Meni izgleda kao alergijska reakcija na ugriz pauka... križara ili nekog od ovih "naših" bezopasnih. Niš strašno... Doktorica ti je dobro dala, sinopen će ti smanjt oteklinu a sumamed...a dobro, to je preventiva za sve, od ugriza poskoka do svraba nakon vatrene noći s komadom.
monty-zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2009., 13:26   #3
Quote:
brkabr kaže: Pogledaj post
prošle nedjelje šetnjom po samoborskom gorju nešto me ubolo-uglavnom neznam što? crvenilo je oko 5 cm malo boli,uglavnom doktorica mi je prepisala sumamed 500 mg. 6 kom. i mazanje sa sinopenom - molim vaša mišljenja!?
slika
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	DSC04186.jpg‎
Views:	4160
Size:	9.4 KB
ID:	7898  
brkabr is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2009., 12:00   #4
Sumamed u dozi 1. dan 1000mg i 5 dana po 500mg se koristi standardno kod liječenja početnog stadija Lajmske Borelioze koju prenose krpelji. Indicija Lajmske borelioze su koncentrični crveni krugovi na mjestu ugriza krpelja (znam to jer sam prije par dana odradio istu terapiju).
Ofa fotografija mi ne upućuje na to ali sa druge strane možda se sumamed primjenjuje i u nekim drugim slučajevima.
Ovdje je solidan teskst o Lajmskoj Boreliozi: http://en.wikipedia.org/wiki/Lyme_disease

P.S. Nedavno se pojavila još jedna slična bolest :-(
Fottach is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2009., 15:01   #5
Quote:
Fottach kaže: Pogledaj post
Sumamed u dozi 1. dan 1000mg i 5 dana po 500mg se koristi standardno kod liječenja početnog stadija Lajmske Borelioze koju prenose krpelji. Indicija Lajmske borelioze su koncentrični crveni krugovi na mjestu ugriza krpelja (znam to jer sam prije par dana odradio istu terapiju).
Ofa fotografija mi ne upućuje na to ali sa druge strane možda se sumamed primjenjuje i u nekim drugim slučajevima.
Ovdje je solidan teskst o Lajmskoj Boreliozi: http://en.wikipedia.org/wiki/Lyme_disease

P.S. Nedavno se pojavila još jedna slična bolest :-(

evo slike nakon terapije sumamedom još uvijek mažem sinopenom i pijem kalcij ,polako prolazi mislim da se radi o ubodu nekakvog GMO.pauka uglavnom zahvaljujem na podršci
brkabr is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2009., 15:15   #6
Quote:
brkabr kaže: Pogledaj post

evo slike nakon terapije sumamedom još uvijek mažem sinopenom i pijem kalcij ,polako prolazi mislim da se radi o ubodu nekakvog GMO.pauka uglavnom zahvaljujem na podršci

ovo je slika prije terapije...
brkabr is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2009., 15:26   #7
i

http://img136.imageshack.us/gal.php?g=dsc04184f.jpg
slike izbliza...
brkabr is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2009., 12:01   #8
Vitamin B1 i tbl sa extraktom luka češnjaka bi trebali tjerat insekte, valjda im smrdi preko naše kože ali opet tko zna šta te skoti sve grizu?
morska alga is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2009., 20:22   #9
ubodi su sasvim normalna stvar u prirodi. uglavnom se dešavaju u defenzivnom ponašanju kukaca ili pauka. jedna malo čudna preporuka, ali kada ste doma ili negdje blizu liječnika, neka vas ubode pčela, osa (tako neke česte vrste) pa ćete znati da li imate reakciju. ubod može biti i smrtonosan ukoliko imate jake alergijske reakcije. pogotovo ubod u usta.

ubod pauka se razlikuje od uboda kukaca po tome što sadrži 2 uboda jer pauk ima 2 zuba kojima bode i ubrizgava otrov- ako on to želi.

mislim da doktorica nije trebala dati nikakav lijek ukoliko je reakcija lokalna. synapen je protiv svraba. jako puno se krećem u prirodi i bode me štošta. izvadim žaoku i nastavim
led pomaže a i ocat!"
osbourne is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2009., 11:22   #10
Quote:
osbourne kaže: Pogledaj post
jedna malo čudna preporuka, ali kada ste doma ili negdje blizu liječnika, neka vas ubode pčela, osa (tako neke česte vrste) pa ćete znati da li imate reakciju. ubod može biti i smrtonosan ukoliko imate jake alergijske reakcije. pogotovo ubod u usta.
meni to nije čudna preporuka.
znaš da sam i sama razmišljala o tome. koliko provodim vremena planinareći i u šumi zaista je čudno da me do sada ništa nije ubolo, pa tako ni ne znam kako bi u takvoj situaciji reagirala. zaista bi bilo nezgodno da se pokaže da sam alergična, a nalazim se recimo sat vremena vožnje do prve ambulante.
__________________
"neidem gore po pečat ali to nazivam planinarskim orgazmom, kad ga lupim u hpo il svoj dnevnik" by osbourne
C71 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2011., 20:38   #11
repelenti

za raznovrsne beštije, pogotovo krpelje s Medvednice - preporuke?
Mažete li samo tijelo ili i odjeću?
Balančana is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2011., 12:44   #12
Quote:
Balančana kaže: Pogledaj post
za raznovrsne beštije, pogotovo krpelje s Medvednice - preporuke?
Mažete li samo tijelo ili i odjeću?
I tijelo i odjeću.
Tijelo na kritičnim točkama (noge, ruke, vrat) roll-on repelentom (npr "OFF! scudo"), a odjeću repelentom u spreju (isto npr. "OFF") po nogavicama, cipelama, rukavima, kapi/šeširu). Repelenata ima u svakom DM-u ili sličnom dragstoru.

Pred neki dan sam skinuo 3 krpelja (dva sa noge, jedan sa boka), mislio sam da je još rano da se počnem mazati i sprejati

Lagane gamaše preko sintetičkih (glatkih - da se krpelji ne mogu hvatati) hlača svijetlih boja (lakše ih je vidjeti na svijetlim nego na tamnim bojama) su dobra zaštita protiv krpelja, uz korištenje repelenta.

Osbourne je negdje naveo korištenje pinceta za krpelje. Ima ih za kupiti u apoteci i u DM-u, vidio sam ih na djelu prošle godine, vrlo jednostavno i učinkovito
Kupujem ih prije idućeg odlaska u planinu ili u branje bilja

Također, kad sam išao u Indiju, uzeo sam neke "sudarshan" tablete protiv malarije, koje osim kinina imaju i neku tvar koja krv čini gorkom, (moglo bi biti extrakt drva neem), pa je komarci ne vole Svi su bili ispikani, a ja i supruga niti uboda. Možda se i u HR mogu nabaviti negdje, neznam ili preko neta.

Nakon uboda dobro je ubodeno mjesto premazati extraktom čajevca, djeluje protuupalno i sprečava oticanje. Čajevac je dobar i preventivno jer također odbija beštijice :-)
__________________
Vjetar planine odnosi brige poput jesenjeg lišća.
kailash is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2011., 13:42   #13
Nakon uboda dobro je ubodeno mjesto premazati extraktom čajevca, djeluje protuupalno i sprečava oticanje. Čajevac je dobar i preventivno jer također odbija beštijice :-)[/QUOTE]

Za ubode i upale kože je super, samo kaj jako, jako neugodno miriši, pa ne znam kako je onima u bližoj okolici
žuškina is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2011., 23:56   #14
evo nešto što sam tipkao za jedan časopis


Krpelji

Proljeće je, vrijeme parazita iz pakla- krpelja (Ixodoidea). Složio bih se na prvu da su to opasni paučnjaci (nisu kukci), no ne treba iracionalno bježati pred njima. Kako sam jako puno vremena proveo uz člankonošce, posebno uz kukce (od svoje 7. godine), naučio sam racionalno gledati na njih, opažajući bez prosuđivanja jer sam svjestan ograničenja subjektivnih tvorevina. Često slušam da se ljudi uopće ne kreću šumama, ni livadama ljeti jer će se sigurno vratiti kući sa krpeljom. Racionalno gledajući, krpelj je također važna karika u sveukupnom životu na Zemlji ( prenosi bolesti, dakle prenosi oblik života dalje koji nama i ne ide u prilog, reducira toplokvrna bića prenošenjem bolesti itd...). Krpelj je sitna životinja iz koljena paučnjaka, koji u odnos na kukce imaju 2 dijela tijela i 4 para nogu. Kukci imaju redovno 3 dijela tijela (glava, prsa, zadak), 3 para nogu, a krila ovise o stadiju života ili vrsti. Krpelji žive u šumama i livadama i savršeno su prilagođeni da se zakače za prvo toplokvrno biće koje prođe. Sa zadnja 2 para nogu čvrsto se drže za grančicu ili travku, a prva 2 prednja rašire i čekaju da prođe neka životinja ili čovjek, te da se svojim kukicama na stopalima zakače za krzno ili odjeću. Anatomija im je takva da ih neće otpuhati niti otpor zraka, niti ruka ukoliko se ne fokusira baš na krpelja i noktima ga ne skine sa kože ili odjeće.
Kukci i paučnjaci rastu presvlačenjem. Dakle kada se ispod vanjskog sloja kože stvori novi, veći, razni hormoni rezultiraju odvajanjem stare kože od nove. Stara koža puca i iz nje izlazi novi paučnjak ili kukac u novom ruhu, veći i stariji. Potrebno je određeno vrijeme da se opet počne hraniti i da se novi sloj kože na zraku osuši. Najtipičniji primjer je leptir. Ženka položi jaja na biljku hraniteljicu (rijetko koja vrsta se ne pobrine da unaprijed omogući ličinkama hranu), a kada završi embrionalni razvoj (razvoj u jajetu), mala gusjenica progrize ljusku jajeta (corion), te izađe van. Nakon nekog vremena počne jesti i rasti. Presvlači se par puta, ovisno o vrsti, najprije pukne maska lica koja otpadne, te se perforacija stare kože proširi po leđnoj strani. Napostlijetku se zakukulji i izađe leptir sa krilima. Na sličan način rastu i paučnjaci, pa čak i zmije, gušteri (naravno izuzev kukuljicu).
Dakle, kada je ženka krpelja dosegnula posljednji stadij i spolno sazrila, traži domara- žrtvu i pričvršćuje se za njega najprije nogama, a nakon što pronađe najbolje mjesto sa sisanje krvi, ubada se. Usni aparat prilagođen je ulasku u meso u jednom smjeru, baš kao žalac kod pčele. Penetrator je nazubljen tako da može ući u meso, a samo ga umijeće krpelja može izvaditi van! Nakon ubadanja, počinje zloglasno hranjenje. Sisanje krvi! No to nije sve, u zatku, u probavnom traku, ženka krpelja uzme sastojke koji su njoj potrebni, a ostatak povraća nazad u žrtvu. To uzrokuje razne upale, što opet doprinosi ženki jer je prokrvljenje takvih mjesta bolje. Upravo je to jedan od načina prenošenja virusa, uz naravno, ubrizgavanje antikoagulanta i anestetika u tkivo domara.
Nakon ispuštanja feromona (hormona koji privlači mužjake, vrsta osjeća samo svoje feromone, jer se u zraku isprepliću milijarde raznih mirisa feromona svih vrsta kukaca i drugih bića), mužjak pronalazi ženku te započinje kopulacija. No, na malo atipičan način. Mužjak glavom penetrira u zadak ženke i tako ostaje visiti dok parenje ne završi. Nakon toga, ispada i odlazi u potragu za novom ženkom. Nakon hranjenja i oplodnje, ženka otpada i polaže više stotina otrovnih jaja koje niti mravi neće jesti. Ciklus se nastavlja.





Opasnosti za ljude

Osim što su oku neugodni, krpelj može biti veoma opasan ukoliko je zaražen. Prenosnici su raznih opasnih bolesti, a posljedice mogu biti kobne. Najčešće bolesti koje prenose jesu meningitis, lajmska bolest, tularemija, erlihioza, itd… Naravno da krpelji nisu razlog izbjegavanja prirode, ali dobro je učiniti par preventivnih stvari kako bi se penetracija krpelja svela na minimum. Odgovarajuća odjeća I obuća važne su preventive. Utrpajte hlače u visoke čarape. Ne nosite odjeću od vune, flanela jer se za njih krpelj lako zakači. Možete upotrebljavati određene repelente protiv krpelja I komaraca (tvari koje ih odbijaju, kreme, sprejevi..). Pri dolasku kući, detaljno se pregledajte, I teško dostupna mjesta jer je tamo koža obično mekša I prihvatljivija ovim parazitima (pazuh, prepone itd). Cijepite se, to je najbolja preventiva. Treba znati da se cijepivo odnosi na jednu bolest, a ne na sve koje mogu biti prenijete krpeljom. Konzultirajte se sa liječnikom I odaberite cjepivo za sebe.

Kako skinuti krpelja?

Upravo se ovdje prave najveće greške. Ukoliko je krpelj već na vama, postupite kako treba! Nemojte ga mazati nikakvim mazivima, uljima, naftama, kremama, niti paliti šibicama I cigarama. Osobno ih vadim pincetama za krpelje (koštaju manje od eura a najbolje su sredstvo za izvaditi krpelja). Rade na principu kemijske olovke, kada je pritisnete, pinceta se otvori, a kada pustite, ona se zatvori I time vam pomaže da ne morate I držati I vrtiti krpelja. Jednostavno ga uhvatite uz kožu I izvrtite van. Nije bitno na koju stranu (u smjeru kazaljke na satu ili suprotno) jer usni ustroj krpelja nema nikakav navoj. Vješta ruka izvrtit će ga običnom grančicom, olovkom ili bilo čime tankim. Samo pazite da vam se tijelo krpelja ne prevrće jer ga time prebacujete sa strane na stranu, ne vrtite ga. Postoje također mini poluge, koje u ambalaži dolaze u 2 veličine. Nisam radio s njima, ali koštaju oko 10e I toliko su sitne da ćete ih sigurno izgubiti.
Nakon što ga izvadite, kao zaljubljenik u prirodu savjetujem da ga bacite na tlo, a ranu možete dezinficirati nekom dezinfekcijskom kremom ili rakijom.
Krivo je vjerovanje da ako krpelja ne spalite, nećete ga ubiti. Dovoljno ga je zgaziti, zasigurno će dehidrirati kroz perforaciju nastalu stiskom noge I uginuti. Ali istina je da je plamen najbrža I “najhumanija” smrt.

Krpelji su samo jedna grančica na cjelokupnom stablu života Majke Zemlje. Suludo je izbjegavati iskustva u prirodi radi bića koje možda nećete ni sresti. Opremite se znanjem, opremom za vađenje krpelja koja vam najviše odgovara, možda I repelentima, I krenite u prirodu sa osmijehom na licu. Osobno se ne bojim ni zmija ni krpelja, pauka, zmajeva, jer znam kako se ponašaju I samim time kako moram svoje ponašanje oblikovati u prirodi. Upamtimo, u prirodi smo mi gosti I ipak je naša kičma najranjivija.
Želim vam nezaboravna iskustva u prirodi
osbourne is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2011., 02:50   #15
Super članak.
Slym is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2011., 11:46   #16
Dobra stvar i za "isisavanje" krpelja (jer ne tiskaš ga za zadak kad ga čupaš, pa time i ne tiskaš otrovni sadržaj njegove guze u sebe) i kod ugriza zmija je spravica Aspivenin..
TU PIŠE nešt više o njemu, uz napomenu da ga više nema za kupiti u HR.. :-(
Na netu se nađe mnoštvo informacija o njemu (Aspivenin.com)..
ZakS is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2011., 13:09   #17
Quote:
ZakS kaže: Pogledaj post
TU PIŠE nešt više o njemu, uz napomenu da ga više nema za kupiti u HR..
Ja sam ga nedavno nabavio preko one ljekarne na Dolcu 9, Zagreb (nemrem se sjetit kak se zove). Nemaju na zalihi, ali se kod njih naruči i dođe za nekih 6-10 dana.
nvnk is online now  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2011., 13:02   #18
Koliko košta ?
ZakS is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2011., 14:02   #19
Nemrem se sjetit, pa da me ubiješ.

("Nedavno" u mom prethodnom upisu ne znači jučer nego prije manje od godinu dana.)

Sjećam se samo da je koštalo čak manje nego što se dalo pročitat da košta na starom HPS-ovom forumu ... Onom nestalom.
nvnk is online now  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2011., 14:51   #20
Nema veze. Sad kad si rekao da ima u ZG - tko treba bude se raspitao..
Ja dobih preko ebay-a, i možda je bio skuplja neg tu u ZG :-) (sin mi kupio za rođendan, neznam kolko je koštala) ..
Sve u svemu - nadam se da ju neću upotrebljavati puno, al nek se nađe u ruksaku..
ZakS is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:10.