Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.11.2011., 11:28   #1001
Quote:
FIUME64 kaže: Pogledaj post
Poštovani,imam peć na pelet nordica extraflame ROSY....sve radi ok na br 1...ali kada pojačam na 2 ili 3 peć se jednostavno ugasi!!da li ima ili je imao netko prroblema sa tim i šta bi trebao napraviti??hvala
Znam, zovi servisera...
malo_autra is offline  
Old 04.11.2011., 00:13   #1002
Quote:
lovric kaže: Pogledaj post
Pepeo u lugari je sive boje a onaj u pepeljari znaći tamo gdje peleti upadaju i gore je crn i izgleda kao male sitne(kao kvarzni pijesak) kuglice.Pelet sam kupio u Nemiloj nemam pojma kojeg je sastojka ,mislim da je jedno 70-80 % jelovina.Ali evo zadnjih nekoliko dana imam i problem da mi dolazi dim kroz bužir u silos peleta pa mi napuni podrum dimom.Peć očišćena dimnjak čist ali iz nekih razloga mi ubacuje dim iz peći u silos peleta.U subotu sam poslao upit centrometalu vezano za dim u silosu ali još nisam dobio nikakav odgovor.
da li si rjesio problem sa dimom iz silosa peleta,evo kod mene od kako sam poceo grijati ove sezone se dimi iz silosa,ne znam do cega je.pozz
sema is offline  
Old 06.11.2011., 10:44   #1003
Centralno grijanje na pelete

Pozdrav svima!
Znam da o ovome ima puno toga napisano na forumu, ali ima vec tolko postova da je jako nepregledno. Stoga vas molim da ovdje napišete nešto o mom pitanju..


Ovako,
Pošto je lož ulje jako skupo, prešao sam na grijanje na pelete. To sam stavio na svoju dosadašnju peč (CTC). Zannima me dali je netko fino podešavao plamenik i ako može napisat kako ga je podesio te dali je sa time što uštedio na peletama?
Kolka je vaša dnevna potrošnja?
Gdje i po kojoj cijeni nabavljate pelete?
Gdje su najkvalitetnije i dali se s obzirom na kvalitetu peleta može uštedjet i kolko?
Znam da je to puno pitanja, ali Vas molim da Vaša iskustva podijelite samnom )

HVALA!!!!
zlayo83 is offline  
Old 06.11.2011., 20:49   #1004
Ja mogu da ti odgovorim samo na četvrto pitanje:

Kvalitetnim peletom se može mnogo uštedeti, jer će ti loš pelet mnogo brže prljati kotao i smanjivati efikasnost prenosa toplote.
Pored toga, sagorevanje iste količine različitog peleta generiše različitu količinu energije, tako da ćeš ti misliti da ti kotao radi "punom parom", ali će zbog lošeg peleta on zapravo generisati mnogo manje toplotne energije. U Srbiji je razlika u ceni od lošeg do najboljeg peleta 20-30€/toni, tako da sam se ja zeznuo samo jednom. Sada igram na sigurno i nema problema.
Mordred is offline  
Old 06.11.2011., 21:52   #1005
Quote:
FIUME64 kaže: Pogledaj post
Poštovani,imam peć na pelet nordica extraflame ROSY....sve radi ok na br 1...ali kada pojačam na 2 ili 3 peć se jednostavno ugasi!!da li ima ili je imao netko prroblema sa tim i šta bi trebao napraviti??hvala
Ništa nisi javio da li si riješio problem sa peći. Zanima me još kakva su ostala iskustva sa tom firmom i gdje si kupio peć? Nigdje u Rijeci nema da se peć pogleda radu. U Frigosanu imaju samo jedan komad i to za isporuku a u predstavništvuZagorke, cura kaže da joj se neda paliti peć.
Jedino u Jušićima, Piazzetta lijepo radi i čovjek može stvar ozbiljno razgledati i ponjušiti. No, ono što mene zanima je 5.350kn skuplje kod Piazzette od Nordica-Ediilkamina.
dankobo is offline  
Old 07.11.2011., 10:30   #1006
Centralno grijanj, princip rada

Pozdrav!
Imam centralno grijanje na pelete.
Zanima me princip rada centralnog... Zanima me čemu služi miš ventil, ekspanziona posuda, i kako voda cirkulira (dali cirkulira kad su radijatori zatvoreni). Kuda voda sve prolazi, te kuda se vraca kroz sistem?
Dali se može nešto desit ako mi termostatski ventili postigne zeljenu temp i radijatori su zatvoreni, a pumpa i dalje vrti?
Hvala!
zlayo83 is offline  
Old 07.11.2011., 14:06   #1007
Quote:
malo_autra kaže: Pogledaj post
Apsolutno krivo!

Austrijski pelet, koji je definitivno najkvalitetniji, koristi 100 % četinjače!
Skandinavski i Kanadski pelet su također rađeni 100 % od četinjača.

Između ostalog, cijena četinjača je također viša od cijene bukve, od koje većina domaćih proizvođača radi pelete.

Drugo što si naveo krivo je kaloričnost...
Istina je da 1 m3 bukve ima veću energetsku vrijednost nego 1 m3 jele, međutim bukva ima višu specifičnu masu! Nemoj brkati m3 i kg!

ogrijevna moć po kg drva ti je:
bukva,hrast,jasen ..... 4,1 kWh/kg
smreka,jela...............4,5 kWh/kg

ogrijevna moć po kg peleta:
bukva,hrast,jasen ..... 4,7 kWh/kg
smreka,jela...............5,2 kWh/kg


Jedini razlog zbog koje se jelovina ne koristi u pećima na drva je u tome što sadrži smolu. Međutim kod peleta se kora skida (odkoravanje trupaca)!!!

Četinjače (kod nas uglavnom Jela, puno manje Smreka i Bor) su kaloričnije od bukve! Energetska vrijednost po kg je znatno viša!

Pitaj bilo koga tko je završio šumarski fakultet, pa će ti potvrditi isto...
Molim ljude da ne komentiraju stvari koje ne kuže!
Ne znam ima li uopće smisla odgovarati na ovakve postove,ali moram ipak reagirati...
To što si skinuo sa interneta ogrijevne moći peleta ti ne vrijedi za Hrvatsku...
U Americi i Kanadi se pelet proizvodi iz cijelih trupaca manjeg presijeka,koji se ne mogu iskoristiti za išta drugo,dok se u Hrvatskoj pelet proizvodi iz otpadaka...
Kod nas ne postoji niti jedna firma,koja proizvodi pelet iz punih trupaca,jer takvo postrojenje zahtijeva ogromno početno ulaganje,te brdo kW struje...
Kupi pelet u Viševici (70%bukva-30%četinjače) i u Drvenjači (80%četinjače-20%bukva),pa se uvjeri sam da je potrošnja ovih drugih 40% veća...ali to nema toliko veze čak niti sa omjerom udjela bukve i četinjača,nego sa udjelom punog drva i otpada...poznato je da Viševica proizvodi pragove za tračnice,a oko 40% drva koje se ne iskoristi u tu svhu,odlazi u proizvodnju peleta,dakle radi se o punom drvu,a ne o okrajcima i kori...zato je njihov pelet trenutno najkvalitetniji i treba ga unaprijed naručiti,ako se želiš grijati na njega,jer sve odlazi za izvoz...
F@@hrenheit is offline  
Old 07.11.2011., 14:09   #1008
Quote:
malo_autra kaže: Pogledaj post
Malo sam se raspitao i kod dobio sljedeće cijene (sve cijene su sa PDV-om):

Gamauf 1,47
Mrkopalj 1,50
Viševica 1,66
Adria drvo 1,85 ....

Sve se odnose na količinu od 2 tone koliko mi treba...
Ova cijena za Viševicu ti nije točna...evo ja ti njihov pelet prodajem po 1,50kn/kg sa dostavom...
F@@hrenheit is offline  
Old 07.11.2011., 16:18   #1009
Znači ako mi dovezes do Samobora cijena je 1,50 kn/kg?
A kako mogu bit siguran da su to pelete iz Viševice?
Moram pitat, sorry )
zlayo83 is offline  
Old 08.11.2011., 01:42   #1010
Quote:
zlayo83 kaže: Pogledaj post
Znači ako mi dovezes do Samobora cijena je 1,50 kn/kg?
A kako mogu bit siguran da su to pelete iz Viševice?
Moram pitat, sorry )
A piše na vreći,moraš se naviknut da je ne engleskom,jer većina njihovog peleta ide za izvoz...ono kaj oni prodaju kod nas je količina sa kojom im se ne isplati zajebavat,jer kod nas su sve sami lumeni...dok ne kupe peć i ne krenu sa grijanjem,do tada su pobrali svu pamet svijeta,tek kasnije nastaju problemi...kako i zašto...te ne valja Centrometal,te peleti,te automatika(sam svoj majstor)...te neke nove jeftine peći,koje pametni talijani kompenziraju za naš nekvalitetan pelet...te na kraju niš ne valja...sve bu to s vremenom došlo na svoje,kad Vas kefnu po novčaniku,pa bute s vremenom sve razmeli...
F@@hrenheit is offline  
Old 08.11.2011., 09:58   #1011
Quote:
zlayo83 kaže: Pogledaj post
Pozdrav!
Imam centralno grijanje na pelete.
Zanima me princip rada centralnog...
Potraži knjige u nekoj knjižnici! Ovo što tražiš je malo preopširno i sa nedovoljno detalja sa Tvoje strane!
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Old 08.11.2011., 12:10   #1012
Pa ak netko zna neka mi samo odgovori na ovih par pitanja.... cemu sluzi mis ventil, ekspanziona i kuda sve prolazi voda
zlayo83 is offline  
Old 08.11.2011., 20:18   #1013
Quote:
zlayo83 kaže: Pogledaj post
Pa ak netko zna neka mi samo odgovori na ovih par pitanja.... cemu sluzi mis ventil, ekspanziona i kuda sve prolazi voda
1. cemu sluzi mis ventil - mješa polaz iz kotla (visoka temp.) sa povratom(niža temp) da bi dobio željenu temperaturu, recimo u radijatorima -da ne moraš otvarati prozore.
2.ekspanziona - voda se zagrijavanjem širi (do 100 C oko 4%)
3.kuda sve prolazi voda - kud god može
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Old 09.11.2011., 09:07   #1014
Znači ako je miš ventil jače pritvoren, onda pusti miješa manje vode iz kotla a više iz povrata? A dali ako ga jače otvorim, bi ulaz vode u radijatore bio jači (topliji) i radijatori bi prije ugrijali prostor, a time bi i termostatski ventili se prije zatvorili? Ako npr. prostorije grijem na 20 C, dali mi je bolje da je miš ventil jače pritvoren ili otvoren? Mislim zbog uštede goriva (peleta)
HVALA na odgovoru!! Kratko i jasno
zlayo83 is offline  
Old 09.11.2011., 19:52   #1015
Quote:
zlayo83 kaže: Pogledaj post
termostatski ventili se prije zatvorili? Ako npr. prostorije grijem na 20 C,
Ako imaš termostatske ventile - miš ventil otvori maksimalno (blokiran povrat hladne vode)
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Old 10.11.2011., 16:13   #1016
A kud se onda vrača ta voda? Kaj nije, ako je miš ventil otvoren maksimalno, da onda dulje treba peci da postigne zadanu temperaturu?

I još nešto.... Na svom plameniku sam podesio neke parametre koje je ovdje napisao jedan forumaš, i između ostalog sam povečao brzinu ventilatora u programu P6sa nekih 1400 o/min na 2000 o/min
Sad peč mi je krenula od 59 C, trebalo joj je 6 min da se peleti razgore i da prebaci na program P1. Nakon toga je povečana temperatura za 1 C svakih cca 1,20 min sve dok nije došlo na program P6 koji bi trebao bit najjači po snazi. Tu je temp pala sa 63 C na 61 C, i trebalo je oko 25-30 min da pec dostigne temp 67 C. dali je to možda zato što je ventilator jače vrtio? I čemu točno služi taj ventilator??
zlayo83 is offline  
Old 13.11.2011., 07:56   #1017
Quote:
zlayo83 kaže: Pogledaj post
A kud se onda vrača ta voda? Kaj nije, ako je miš ventil otvoren maksimalno, da onda dulje treba peci da postigne zadanu temperaturu?

I još nešto.... Na svom plameniku sam podesio neke parametre koje je ovdje napisao jedan forumaš, i između ostalog sam povečao brzinu ventilatora u programu P6sa nekih 1400 o/min na 2000 o/min
Sad peč mi je krenula od 59 C, trebalo joj je 6 min da se peleti razgore i da prebaci na program P1. Nakon toga je povečana temperatura za 1 C svakih cca 1,20 min sve dok nije došlo na program P6 koji bi trebao bit najjači po snazi. Tu je temp pala sa 63 C na 61 C, i trebalo je oko 25-30 min da pec dostigne temp 67 C. dali je to možda zato što je ventilator jače vrtio? I čemu točno služi taj ventilator??

ventilator ti služi za bolje sagorjevanje peleta,znači da iz njega izvučeš max.
franjobrzi is offline  
Old 13.11.2011., 08:11   #1018
Quote:
zlayo83 kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima!
Znam da o ovome ima puno toga napisano na forumu, ali ima vec tolko postova da je jako nepregledno. Stoga vas molim da ovdje napišete nešto o mom pitanju..


Ovako,
Pošto je lož ulje jako skupo, prešao sam na grijanje na pelete. To sam stavio na svoju dosadašnju peč (CTC). Zannima me dali je netko fino podešavao plamenik i ako može napisat kako ga je podesio te dali je sa time što uštedio na peletama?
Kolka je vaša dnevna potrošnja?
Gdje i po kojoj cijeni nabavljate pelete?
Gdje su najkvalitetnije i dali se s obzirom na kvalitetu peleta može uštedjet i kolko?
Znam da je to puno pitanja, ali Vas molim da Vaša iskustva podijelite samnom )

HVALA!!!!
Za fino podešavanje trebaš imati sve parametre koje ti može dati onaj ko ti je to ugradio.Najbolje si možeš sam podesiti ali kad imaš sve parametre onda nije problem,samo neka ti obilježi šta smiješ dirati a što ne.Ako puno troši,smanjiš dotok peleta,pojačaš ventilator itd.To pratiš svaki dan i pomalo riktaš.
Normalno da možeš na kvaliteti uštedjeti dosta,ja ih nabavljam u Mrkoplju,a dali su najkvalitetniji?neznam.1,5 kn/kg
franjobrzi is offline  
Old 13.11.2011., 20:22   #1019
Quote:
franjobrzi kaže: Pogledaj post
...Ako puno troši,smanjiš dotok peleta,pojačaš ventilator itd....
Što to nije u nekom stehiometrijskom odnosu, kojeg u ovom slučaju razdesiš?
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Old 13.11.2011., 21:38   #1020
koliko treba centrometalovom kotlu od 50kw vremena da nabije temperaturu na 65stepeni kad je hladan,i mozel neko da mi objasni moj sistem centralnog gdje su cijevi razvedene po tavanu pa spustane po radijatorima,da li imam puno vode u sistemu i da li bi imao ustedu peleta da razvedem novi sistem centralnog,sad mi dok nabijem temperaturu na 65stepeni treba 1h i 45minuta,meni scini da je to dugo.Ako je ko strucan da mi odgovori.Hvala
sema is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:01.