Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.02.2011., 13:24   #1
Question Akne, pojačana dlakavost - štitnjača ili?

imam 21 god... oduvijek sam imala pristice i borila se njima... u zadnjih par mjeseci pocele su mi se stvarati akne na desnoj strani lica pogotovo,a i po vratu... dlake su mi pocele rast na sve strane(brkovi, ispod pazuha svaki 2 dan moram proc, prije nije bilo tako, na ledima sam primjetila,a na trbuhu mi je nesto uzasno). Primjetila sam da sam se pocela uzasno znojiti a time nikad nisam imala problema... ubrzan rad srca sam znala imati jako cesto i dok sjedim... umor i depresija se cesto javljaju kod mene i nesto sto mi jako cesto smeta u zadnje vrijeme je kad spavam sa jastukom vrat ne mogu imat naslonjen na jastuk nego ga uvijek moram stiskat da mi samo glava stoji gore jer me gusi... nikad nisam obracala paznju na sve to no sad me pocelo brinut. inace ne pijem nikakve kontracepcije niti sam ih ikad pila. kod ginica idem uredno. moja mama ima isto stitnjacu no s njom i ne pricam bas o time... dali da se ja javim doktoru, ginekologu,psihologu ili kome vec za sve to... studiram u inozemstvu pa mi nije bas jednostavno obavit sve pretrage. bila bi zahvalna na bilo kakav savjet i prijedlog i naravno vasa iskustva. HVALA
__________________
Sometimes i feel i'm gonna break down and cry :/
M@Lecka is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2011., 13:29   #2
Stiglo sa Ženskog zdravlja
__________________
Ljubav je pobjeda mašte nad inteligencijom. H. L. Menken
...previše ljudi traži pravu osobu, umjesto da sami pokušaju biti prava osoba...
leeloo27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2011., 14:21   #3
Jesi uzimala zadnje vrijeme kakve lijekove, antibiotike? Inače, može biti ginekološki problem, možda policistični jajnici. Najbolje da odeš ginekologu, pa po potrebi endokrinologu.
hašismotko is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2011., 14:33   #4
ispričaj svojoj liječnici sve što te muči, pa će te ona uputiti na pretrage, hormonalni status u svakom slučaju. i napomeni da mama boluje od (čega točno) vezano za štitnjaču.
flyingappletree is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2011., 14:45   #5
ajde za pocetak popricaj sa majkom
neka sretna ja is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2011., 15:47   #6
Provjeriti svakako hormone, obavezno štitnjaču. Svi su oni povezani i kad negdje nastane 'kratki spoj' svašta se događa našem tijelu. Akne, posebno u donjem dijelu - na vratu (i to desni dio) pojačana dlakavost na tzv. 'muškim' mjestima, umor i ostalo...sve upućuje da negdje nešto s hormonima ne štima, vjerojatno višak andogena (muških hormona). S tim da su ovi simptomi, tj. većina njih karakteristika policisitčnih jajnika (PCOS) što je upravo i hormonski poremećaj.

Kakvi su ti ciklusi i imaš li prekomjernu težinu?

Kakve točno probleme mama ima sa štitnjačom? Ne mora uopće značiti da ti moraš imati išta takvo.

U svakom slučaju otiđi kod ginekologa. On će ti napisati uputnicu za vađenje krvi (hormonski status) i usput će ti na UZV pogledati jajnike.
Nakon toga ćeš definitvno znati što i kako dalje, ovisno kakvi budu nalazi. Vjerojatno ćeš morati i kod endokrinologa, ali otom-potom. Prvo ginekolog.
__________________
Fuj. Kaka to!
Silvery is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2011., 01:15   #7
nisam pila dobre 2 godine nikakve antibiotike...uzimam tablete samo protiv bolova prije menstruacije...
ciklus mi je sasvim uredan...a tezina... pa normalne sam grade...tu i tamo negdje malo visi ali ajde nista pretjerano...no lako dobim na tezini a isto tako mogu lako i izgubit... ja sa mamom nisam imala nikad konkretan razgovor o time, jako je zatvorena,a i ja sam...no morat cu joj javit naravno, jer ce me ona najbolje uputit... samo sam htjela vidjet vasa misljenja, jer si to mozda ja stvaram svakave paranoje... ali eto... ocito cu Vam se ubrzo pridruzit n temu ( hvala svima na odgovorima :**
__________________
Sometimes i feel i'm gonna break down and cry :/
M@Lecka is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2011., 02:03   #8
ne, nije stitnjaca. vjerojatno jajnici, odnosno policisticni jajnici.
lamy is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2011., 11:23   #9
Quote:
M@Lecka kaže: Pogledaj post
imam 21 god... oduvijek sam imala pristice i borila se njima... u zadnjih par mjeseci pocele su mi se stvarati akne na desnoj strani lica pogotovo,a i po vratu... dlake su mi pocele rast na sve strane(brkovi, ispod pazuha svaki 2 dan moram proc, prije nije bilo tako, na ledima sam primjetila,a na trbuhu mi je nesto uzasno). Primjetila sam da sam se pocela uzasno znojiti a time nikad nisam imala problema... ubrzan rad srca sam znala imati jako cesto i dok sjedim... umor i depresija se cesto javljaju kod mene i nesto sto mi jako cesto smeta u zadnje vrijeme je kad spavam sa jastukom vrat ne mogu imat naslonjen na jastuk nego ga uvijek moram stiskat da mi samo glava stoji gore jer me gusi... nikad nisam obracala paznju na sve to no sad me pocelo brinut. inace ne pijem nikakve kontracepcije niti sam ih ikad pila. kod ginica idem uredno. moja mama ima isto stitnjacu no s njom i ne pricam bas o time... dali da se ja javim doktoru, ginekologu,psihologu ili kome vec za sve to... studiram u inozemstvu pa mi nije bas jednostavno obavit sve pretrage. bila bi zahvalna na bilo kakav savjet i prijedlog i naravno vasa iskustva. HVALA

Ako ti uz sve ovo opada jos i kosa gotovo sigurno imas problema sa stitnjacom. Moja mama i sestra imaju bolesnu stitnjacu i pored ovih siptoma koje si navela imale su jos i opadanje kose, gusenje, tremor ruku, malo oteknuce u dnu vrata.
Porazgovaraj sa mamom pitaj je za simtome a onda obavezno od doktoru. Sa adekvatnom terapijom nakon nekoliko mjeseci osjecat ces se mnogo bolje.
SSDM is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2011., 11:52   #10
Ovako trebal bi prvo izvaditi hormone i to sve, znači štitnjače, ginekološke i ja bih na tvom mjestu hormone nadbubrežne žlijezde. Bez tih nalaza teško da će ti bilo koji specijalist moći nešto više reći.

Sad ako imaš novca probaj privatno, nalazi su gotovi isti dan ali to će te koštati jer imaš poprilično toga za izvaditi. Ako misliš ići u bolnicu, prvo nazovi i raspitaj se koliko trebaš čekati, ako si u Zagrebu nazovi i pitaj, Endokrina ima svoj odjel i laboratorij. Nemoj zaboraviti Petrovu, možda se tamo može i najbrže.
hope_010 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2011., 11:57   #11
Quote:
M@Lecka kaže: Pogledaj post
nisam pila dobre 2 godine nikakve antibiotike...uzimam tablete samo protiv bolova prije menstruacije...
ciklus mi je sasvim uredan...a tezina... pa normalne sam grade...tu i tamo negdje malo visi ali ajde nista pretjerano...no lako dobim na tezini a isto tako mogu lako i izgubit... ja sa mamom nisam imala nikad konkretan razgovor o time, jako je zatvorena,a i ja sam...no morat cu joj javit naravno, jer ce me ona najbolje uputit... samo sam htjela vidjet vasa misljenja, jer si to mozda ja stvaram svakave paranoje... ali eto... ocito cu Vam se ubrzo pridruzit n temu ( hvala svima na odgovorima :**
ej bok

ja imam 33 godine.kosa mi dosta opada, znojim se ..i ceste valove topline i zime imam.bolne grudi stravicno i nekakav bijeli iscjedak ( kad stisnem)..zadnjih godinu i pol sam brdo pretraga radila..jer paralelno ima i nadutost trbuha, grčeve, ubrzano lupanje srca, malo vise dlaka po licu bočno, dosta sam blijeda i kažu da sam jako smrsavila ( jesam sa cca 73/75 na 57/58-kako kad -ali to u par godina i sad rzim tu kilazu vec cca 2 godine)...stitnjaca mi je u redu ( teta mi s njom ima problema), krvna slika-slabo željezo i malo povisena masnoca, gastroskopiju nisma mogla napravit jer to odvratan pregled..uglavnom ginicka je ustanovila da imam gljivice-one mogu dosta sranja napravit ako se razmnože..i hormon laktoza mi je bio povišen- a on je hormon stresa....

doktorica opce prakse kaze sve od stresa..od stresa se nerviras, dolazi do anksioznosti, nesanice, pada imuniteta-koji onda uzrokuje razmnozavanje gljivica, pojacanog ili usporenog metabolizma..


ako ti netko u obitelji ima problema ša štitnjačom-najbolje da nju provjeris..ako nije štitnjača, probaj hormone kontrolirat-ja sam vadila 4 zenska hormona-treba pazit koji dan ciklusa se koji vadi...za štitnjaču mislim da uputnicu dje dr.opce prakse a ove hormone-ginicka ..po meni obavezno kod ginicke odi
smile4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2011., 13:01   #12
imam sličan problem. umjereno pojačana dlakavost je prisutna i to je tako oduvijek, ne sjećam se da sam ikad bila "normalna". znači sigurno od 11.godine. policistične jajnike nemam, akne nikad nisam imala, osim vrlo rijetko u adolescenciji. nemam viška kila. nisam uopće sklona tome. sad, jel ovo vama više sliči na hormone štitnjače ili spolne hormone?
sunshine-girl is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2011., 15:52   #13
Bolest štitnjače neće baš uzrokovati pojačanu dlakavost. Dapače, kod bolesti štitnjače često se javlja otpadanje kose i dlaka. Bezrazložno znojenje i povećanje srčane aktivnosti su drugi par cipela: tu u obzir dolazi bolest štitnjače (hipertireoza).

Pretpostavljam da se ovdje radi o hirzutizmu, tj. povećanju dlakavosti kod žena na mjestima gdje se ona normalno javlja kod muškaraca (lice, brkovi, grudi, trbuh, bedra...). To upućuje na povećano stvaranje/aktivnost muških spolnih hormona (androgena). Stoga se često uz hirzutizam može javiti i virilizacija tj. razvoj drugih muških osobina (npr. ćelavost, promjena glasa), ali ne mora nužno. Najčešća bolest koja će kod mlađih osoba dovesti do ovog hormonskog poremećaja upravo su policistični jajnici, kao što su neki već napisali. Osim bolesti jajnika može se raditi i o bolesti nadbubrežnih žlijezda, samostalnoj ili kombiniranoj s bolešću jajnika.

Ono što prvo treba napraviti je ginekološki pregled (uključujući UZV jajnika) i hormonske pretrage, i to testosterona, DHEA-S, LH i FSH.

M@Lecka pored toga spominje ubrzan rad srca, znojenje, umor, depresiju i gušenje. To itekako može imati veze s poremećajem štitnjače, pa je moj savjet da se i ona obradi.

Ovo je samo okvirno mišljenje. O svemu se posavjetujte sa svojim liječnikom/ginekologom. Želim vam svima puno zdravlja!
Termination is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2011., 18:47   #14
Quote:
sunshine-girl kaže: Pogledaj post
imam sličan problem. umjereno pojačana dlakavost je prisutna i to je tako oduvijek, ne sjećam se da sam ikad bila "normalna". znači sigurno od 11.godine. policistične jajnike nemam, akne nikad nisam imala, osim vrlo rijetko u adolescenciji. nemam viška kila. nisam uopće sklona tome. sad, jel ovo vama više sliči na hormone štitnjače ili spolne hormone?
PCOS se ne mora uopće odražavati u simptomima tipa pojačana dlakavost na 'muškim' mjestima, akne, produljeni ciklusi, prekomjerna težina, opadanje kose, nadutost i sl. No, bitno je razlikovati pojačano dlakavost - ravnomjernu - dakle svugdje je umjereno pojačana dlakavost od pojačane dlakavosti muškoga tipa - hirzutizam. To nije isto, a s druge strane hirzutizam ne mora biti nužno prisutan kod PCOS-a. Osim toga jajnici ne moraju na UZV-u imati nužno PCO izgled. Tek kompletan odgovor uz ultrazvučnu sliku daje hormonski status, a nerijetko odmah uputi i da se ispita rad nadbubrežne žlijezde i test inzulinske osjetljivosti jer dokazano kako je PCOS u dobrom dijelu slučajeva povezan sa inzulinskom rezistencijom.
Quote:
smile4 kaže: Pogledaj post
štitnjaca mi je u redu ( teta mi s njom ima problema), krvna slika-slabo željezo i malo povisena masnoca, gastroskopiju nisma mogla napravit jer to odvratan pregled..uglavnom ginicka je ustanovila da imam gljivice-one mogu dosta sranja napravit ako se razmnože..i hormon laktoza mi je bio povišen- a on je hormon stresa....
Gljivice ko gljivice su prirodno u nama, ništa loše neće napraviti po ovom pitanju i sl, najmanja briga u svemu. Naravno da je sve od stresa, veliku ulogu ima u svemu ovome, da ne govorim koliki utjecaj ima na nas žene.
Quote:
...probaj hormone kontrolirat-ja sam vadila 4 zenska hormona-treba pazit koji dan ciklusa se koji vadi...za štitnjaču mislim da uputnicu dje dr.opce prakse a ove hormone-ginicka ..po meni obavezno kod ginicke odi
Ne treba samo ženske hormone vadit, ako će ju već ginekolog uputiti onda neka svakako provjeri i ostale - to je jako bitno za kompletnu sliku. Usput joj i ginekolog piše na uputnici i za štitnjaču, pa sve odjednom može vaditi. Obično se vadi 2-4./5. dan ciklusa, nekad progesteron i 21. ili 22. dan ciklusa.

Bitno je izvaditi: Estradiol, FSH, LH (bitan je njihov odnos), prolaktin, testosteron (ukupni i slobodni),TSH, T3, T4, progesteron, DHEA-S, androstendion, čak po mogućnosti i kortizol u plazmi i u 24h urinu.
__________________
Fuj. Kaka to!

Zadnje uređivanje Silvery : 15.02.2011. at 19:11.
Silvery is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2011., 18:48   #15
Jedno pitanje koje je malo off topic...

Ukoliko se uoči nekakav hormonski disbalans bilo kod muškaraca ili žena, kako se pristupa liječenju; određenim nadomjescima potrebnog hormona ili?
Bugy is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2011., 19:09   #16
Sve ovisi, što točno ne štima i koliko, jel gore ili dolje. Prvo treba sve detaljno ispitati, viditi gdje, što i kako, po mogućnosti ispitati gdje je nastala lančana reakcija i zašto/kako?
Hipofiza proizvodi mnoge jako značajne hormone, odgovorna za njihovu 'komunikaciju', a time se to održava na rad primjerice jajnika ili rad bubrega. Može se dogoditi da se poremeti ona, da je prisutan adenom na njoj, pa automatski nastaje niz poremećaja u hormonima što se odražava npr. na ženin ciklus. Ovo je jedan od mnogih primjera.

Recimo kod PCOS-a i nema nekog lijeka, a i nisu svim pacijenticama isti hormoni up/down, jako individualno. Osim toga to je kronično stanje - sindrom koji se, doduše, može dovesti u red i držati pod kontrolom pravilnim izborom prehrane, vježbanjem, ukratkog zdravim načinom života.

Uglavnom ginekolozi pribjegavaju hormonskoj terpiji - pilule. A pilule zapravo nisu nikakav lijek već je relativno OK dok ih piješ (nema ovulacije, nema simptoma, jajnici su u stand-by modu), a kad prestaneš obično se kroz određeno razdoblje sve vraća na staro. U novije vrijeme zna se čak davati i Metmorfin (Glucophage) koje daju neke učinke, mada u RH, koliko znam, slabo se daje za razliku od inozemstva.

Štitnjača je opet druga priča. Njeni poremećaji također znatno utječu na naš organizam, a postoji širok izbor liječenja, sve ovisi o čemu se točno radi, dobi pacijenta, raznih drugih faktora. Sudeći po simptomima iz uvodnog posta moglo bi se odnositi na hipertireozu - ubrzani rad štitnjače (ne mora to i biti, ali sve je ovo pretpostavka) tu je recimo izbor od tireostatika do noža.
__________________
Fuj. Kaka to!
Silvery is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2011., 19:17   #17
Quote:
Silvery kaže: Pogledaj post
PCOS se ne mora uopće odražavati u simptomima tipa pojačana dlakavost na 'muškim' mjestima, akne, produljeni ciklusi, prekomjerna težina, opadanje kose, nadutost i sl. No, bitno je razlikovati pojačano dlakavost - ravnomjernu - dakle svugdje je umjereno pojačana dlakavost od pojačane dlakavosti muškoga tipa - hirzutizam. To nije isto, a s druge strane hirzutizam ne mora biti nužno prisutan kod PCOS-a. Osim toga jajnici ne moraju na UZV-u imati nužno PCO izgled. Tek kompletan odgovor uz ultrazvučnu sliku daje hormonski status, a nerijetko odmah uputi i da se ispita rad nadbubrežne žlijezde i test inzulinske senzitivnosti jer dokazano kako je PCOS u dobrom dijelu slučajeva povezan sa inzulinskom rezistencijom.
Eto, to sam jednom pitala na forumu, pa su mi rekli da se to vidi.

Ali ovo s razlikovanjem vrste dlakavosti mi nije jasno. Kod mene je recimo dlakaviji, (sitne svijetlije dlačice), cijeli trbuh, leđa, ruke su dlakavije nego kod većine žena. nešto malo, ali opet svijetlije iznad usana, iako to imaju mnoge žene, koje nemaju neki problem. Ali sve to u biti nije baš izraženo, nemam ja neki veliki problem s tim u životu. Pa je li opisano muški tip ili umjerena dlakavost?
sunshine-girl is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2011., 19:38   #18
uh, svasta se ovdje pise, a evo linkic koji je dosta dobar
http://www.roda.hr/tekstovi.php?Teks...=185&Show=2398


terapija PCOS-a, pilula ili klomifen citrat (ukoliko zelis zatrudniti)
dobra je terapija.
lamy is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2011., 22:12   #19
Quote:
lamy kaže: Pogledaj post
uh, svasta se ovdje pise, a evo linkic koji je dosta dobar
http://www.roda.hr/tekstovi.php?Teks...=185&Show=2398


terapija PCOS-a, pilula ili klomifen citrat (ukoliko zelis zatrudniti)
dobra je terapija.
Lamy i ti svašta pišeš, ja sam PCOS-ovka pa nemoj davat linkove na preuopćenu c/p Rodu i lupat sve i svašta o klomifenu i pilulama - da su dobre terpije. Kakve terapije? Otkad su pilule terapija? Što se događa nakon njih? Pa žene ih nazivaju šminkaćima, prikrivateljima stanja. Zašto bi odmah netko išao ODMAH na klomifen? Jeli znaš da je svaka pacijentica slučaj za sebe, da je vrlo vrlo vrlo individualno i da ni jedna nema uvijek isto. Meni se primjerice i nalazi i UZV razlikuju od kontrole do kontrole. Zna se i opće poznato je, a to će preporučiti svaki ginekolog: prehrana, vježba itd.

Kakve su pilule to pomogle pobogu, a da su rješile problem, kada se zna da se nakon njih sve vraća na staro. Metmorfin je nešto što se najnormalnije daje vani, dok je u RH mali broj onih koji su to u novije vrijeme počeli pripisivat jer sigurno još čitaju internetske članke s Rode.
__________________
Fuj. Kaka to!

Zadnje uređivanje Silvery : 15.02.2011. at 22:20.
Silvery is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2011., 16:37   #20
Quote:
SSDM kaže: Pogledaj post
Ako ti uz sve ovo opada jos i kosa gotovo sigurno imas problema sa stitnjacom. Moja mama i sestra imaju bolesnu stitnjacu i pored ovih siptoma koje si navela imale su jos i opadanje kose, gusenje, tremor ruku, malo oteknuce u dnu vrata.
Porazgovaraj sa mamom pitaj je za simtome a onda obavezno od doktoru. Sa adekvatnom terapijom nakon nekoliko mjeseci osjecat ces se mnogo bolje.
da ruke mi uzasno drhtaju, kosa mi prilicno pada ali sam uvijek mislila da je normalno a vrat mi je oteknut, vidi mi se i na slikama ... sutra idem po uputnicu i direkt na vadenje krvi (
__________________
Sometimes i feel i'm gonna break down and cry :/
M@Lecka is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:06.