Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.11.2008., 12:14   #1
Ahalazija (achalasia) - grč jednjaka

Ahalazija (achalasia)-poremećaj ezofagealne peristaltike i relaksacije donjeg ezofagealnog sfinktera koji nastaje zbog nedostatka ganglija Auerbachovog pleksusa. Znakovi su: disfagija krute i tekuće hrane, bol u prsima i regurgitacija hrane. Liječenje: nitrati i hidralazin mogu ublažiti simptome, potpuno izlječenje se postiže kardiomiotomijom ili dilatacijom jednjaka balonom.

Od ove bolesti oboli godišnje 1:1.000.000 ljudi. Mnogi je povezuju sa bulimijom i kasnije anoreksijom, jer nisu dovoljno upoznati s njom. Lako se dijagnosticira rentgenom jednjaka (u fazi kada je zapelo) i gastroskopijom. U jednjaku se stvori grč, koji umjesto da se opusti, on stisne hranu i hrana ne ide ni gore, ni dolje.
Čovjek se rodi sa tom bolešću, te je ne može kontrolirati. Obično se postupno javlja nemogućnost unošenja suhe i krute hrane, dok je meni bila isprovocirana sunčanicom.
Kontrolira cijeli gastro trakt, te se mogu pojaviti problemi vezani uz želudac (gastritis, čir) i crijeva.
Lijekovi koji se koriste su nitrati (ISMN) prije jela, pod jezik. Diletacija jednjaka balonom(propuhivanje, rastezanje jednjaka) nije učinkovita i traje do dvije godine. Kardiomiotomija je invanzivni zahvat i treba ga stvarno provesti stručnjak jer može dovesti do gastro refluksa (sva hrana koja ode u želudac, vraća se bez volje čovjeka van).
Kako sam prije par godina bila na rubu života, jer liječnici nisu znali dijagnosticirati bolest (rijetka je bolest) nakon 8 mjeseci došla sam do dr.Opačića na Rebru koji ju je dijagnosticirao. Hvala mu!
Srećom, kod mene nije toliko grdo ili sam je naučila držati pod kontrolom. Ima lošijih i boljih dana. Svaki zalogaj se dobro prati kako se jede, bez obzira na tablete. Nisam operirana niti mi je radjena diletacija, naučila sam se nositi s time.
wumac is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2009., 00:06   #2
Hm..takodje imam isti problem..ako saznas neki novi nacin lecenja,lekove,cajeve...bilo sta..volela bih da napises ovde...
hvala unapred.
nena0607 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2009., 01:24   #3
ovako...ja iman stenozu jednjaka od primarne crohnove bolesti....vec nekih 3 godine mucin se sa tin. nisan mogla zvakat, doslovno bi se gusila...ni najmanju tabletu popit ma nista...odonda su mi radjene 4 dilatacije...3 puta sa balunom i 1 put sa nekin cijevima..nean pojma kako se taj nacin zove. to mi je radjeno na rebru i evo sada normalno gutan vise-.manje.....mislin hrana mi vise ne staje, tablete normalno gutan...jedino mi je flavocin bija zapea kad san ga popila jednom ali mislin...klavocin je stvarno konjska tableta tako da se oko toga ne brinen...redovito kontorliran gastroskopijon i to je to...
dodolina is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2010., 20:54   #4
nakon operacije žučnih kamenaca i grube gastroskopije počinju problemi sa gutanjem. nakon obavljene dijaskopije jednjaka utvrđeno suženje jednjaka....ubrzo mi je dijagnostiscirana ahalazija jednjaka...na forumu sam pročitala tekst koji je napisan gore i u njemu sam prepoznala svoje simptome-povrat tekućine naročito noću, jaki kašalj noću, teško gutanje, bol u želucu i sl.....pokušavam se nositi s tim...voljela bih kontaktirati nekoga i razmijeniti iskustva, potražiti pomoć kod nekoga koga muče isti problemi.....da li je operacija jedino rješenje??? jednom godišnje idem na gastroskopiju jer moram biti stalno pod kontrolom, da ne bi došlo do onog najgoreg....moja doktorica kaže kada ne budem više mogla gutati, tek onda mi predlaže operaciju...najgore od svega je da ja imam užasno dobar apetit i stalno sam gladna
NeSrEtNa S: is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2010., 23:49   #5
Quote:
NeSrEtNa S: kaže: Pogledaj post
nakon operacije žučnih kamenaca i grube gastroskopije počinju problemi sa gutanjem. nakon obavljene dijaskopije jednjaka utvrđeno suženje jednjaka....ubrzo mi je dijagnostiscirana ahalazija jednjaka...na forumu sam pročitala tekst koji je napisan gore i u njemu sam prepoznala svoje simptome-povrat tekućine naročito noću, jaki kašalj noću, teško gutanje, bol u želucu i sl.....pokušavam se nositi s tim...voljela bih kontaktirati nekoga i razmijeniti iskustva, potražiti pomoć kod nekoga koga muče isti problemi.....da li je operacija jedino rješenje??? jednom godišnje idem na gastroskopiju jer moram biti stalno pod kontrolom, da ne bi došlo do onog najgoreg....moja doktorica kaže kada ne budem više mogla gutati, tek onda mi predlaže operaciju...najgore od svega je da ja imam užasno dobar apetit i stalno sam gladna
Na zalost im nas jos!! Meni su nedavno dijagnosticirali ahalaziju, premda se vec godinama borim s gastritisom. Vjerovatno su problemi s ahalazijom poceli davno, ali su ljecnici to stalno pripisivali gastritisu. Prije cca dvije godine je pocelo povracanje. Sad sam u fazi da stalno jedem stojeci na nogama; naucila sam neke metode disanja i drzanja tijela kako bi malo prosirila jednjak dok jedem i molim boga da se ne ispovracam. Naravno, imam boljih i gorih dana, ali vise nema ni jedan dobar dan da mogu normalno jesti ili piti. Bila sam izgubila strasno puno kila i sad sam ih konacno vratila. Pomirila sam se s tom bolescu i jos cu neko vrijeme odgadjati bilo kakav medicinski zahvat, dok ne bude skroz lose, pa cemo vidjeti !!
Petea is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2011., 15:25   #6
dobar dan,

zanima me dali su jos od vas isli se operirati? ako da, koja operacijska metoda? jer ih ima vise, pa bi me zanimalo sta ste radili, dali se osjecate bolje? mozete sve jesti?
Cydia is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2011., 23:56   #7
Quote:
Cydia kaže: Pogledaj post
dobar dan,

zanima me dali su jos od vas isli se operirati? ako da, koja operacijska metoda? jer ih ima vise, pa bi me zanimalo sta ste radili, dali se osjecate bolje? mozete sve jesti?
Ja sam isla na dilataciju jednjaka prije godinu dana i odusevljena sam rezultatom ! Zahvat je prilicno jednostavan;traje cca 30 min, radi se u opcoj anesteziji i isti dan ides kuci. Meni je stanje uvijek isto, nema nikakvih pogorsanja i mogu sve jesti i piti bez problema. Preporucila bih ti da ne odlazes zahvat jer ces se preporoditi nakon toga ! Sretno!
Petea is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2011., 23:39   #8
a ako se smije pitati koliko imas godina? i koliko vec dugo imas ahalaziju?
odnosno koliko si dugo imala ahalaziju prije nego sto si isla na operaciju?
Cydia is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2011., 05:46   #9
pozdrav

Pozdrav svima ja sam novi na forumu i htio bi pitati par stvari.
Imam taj problem sa jednjakom već par godina. Teško Gutam i tvrdu i meku hranu tj nemogu normalno niti vodu piti nakon sto unesem u sebe određeni broj zalogaja kada se to "nakupi" i stvori se jaki grč osjećam jaku bol u prsima i odmah popijem 3 do 4 čaše vode na eks i to sve onda prođe dalje. Pa me zanima dali nešto preporucate da probam ili da se javim nekom strucnjaku. hvala vam u naprijed.
Enga13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2011., 15:14   #10
Quote:
Enga13 kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima ja sam novi na forumu i htio bi pitati par stvari.
Imam taj problem sa jednjakom već par godina. Teško Gutam i tvrdu i meku hranu tj nemogu normalno niti vodu piti nakon sto unesem u sebe određeni broj zalogaja kada se to "nakupi" i stvori se jaki grč osjećam jaku bol u prsima i odmah popijem 3 do 4 čaše vode na eks i to sve onda prođe dalje. Pa me zanima dali nešto preporucate da probam ili da se javim nekom strucnjaku. hvala vam u naprijed.
Dali imate kakvih drugih tegoba?
Javite se svom dr.,napravite nalaze biokemije,te na osnovu kliničke indikacije pregled GE.
hrvoje dr. is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2012., 18:16   #11
Molim da mi netko odgovori! Prije nekoliko dana sam imala napad supraventrikularne tahikardije prilikom saginjanja. Imala sam osjećaj da mi je želudac lupnuo par puta i tad je nastao kaos u srcu. Prije toga par puta sam imala akutnu upalu ždrijela i ždrijelo mi je kao bridilo Poslije te tahikardije, sutradan me počelo stezati u grlu i boliti i kao da gutam neku gustu žvakaću gumu. Kad progutam otegne se cijelom dužinom jednjaka. Od tada mi je teško gutati krutu hranu jer imam osjećaj da mi zapne zalogaj u prsima i boli. Prije 6 mjeseci sam snimala srce i radila pasažu jednjaka, želuca i duodenuma i sve je bilo ok. osim elongiranog želuca. Bojim se jesti jer se bojim tog osjećaja, a pročitala sam svašta i o raku jednjaka. Molim vas da mi netko kaže da li je imao slične ili iste simptome i da li bi pomoglo da opet odem na pasažu jednjaka?
mina2008 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2012., 12:33   #12
Quote:
mina2008 kaže: Pogledaj post
Molim da mi netko odgovori! Prije nekoliko dana sam imala napad supraventrikularne tahikardije prilikom saginjanja. Imala sam osjećaj da mi je želudac lupnuo par puta i tad je nastao kaos u srcu. Prije toga par puta sam imala akutnu upalu ždrijela i ždrijelo mi je kao bridilo Poslije te tahikardije, sutradan me počelo stezati u grlu i boliti i kao da gutam neku gustu žvakaću gumu. Kad progutam otegne se cijelom dužinom jednjaka. Od tada mi je teško gutati krutu hranu jer imam osjećaj da mi zapne zalogaj u prsima i boli. Prije 6 mjeseci sam snimala srce i radila pasažu jednjaka, želuca i duodenuma i sve je bilo ok. osim elongiranog želuca. Bojim se jesti jer se bojim tog osjećaja, a pročitala sam svašta i o raku jednjaka. Molim vas da mi netko kaže da li je imao slične ili iste simptome i da li bi pomoglo da opet odem na pasažu jednjaka?
1.Odakle znate da je bila SVT?
2.Zašto je prvi put rađena Rtg obrada gastroduodenuma?
3.Javite se vašoj dr.,te na osnovu kliničke indikacije će vas uputiti na pregled kod odgovaraćujeg spec. ili donjeti neki drugi zaključak.
hrvoje dr. is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2012., 13:45   #13
..

Quote:
Cydia kaže: Pogledaj post
dobar dan,

zanima me dali su jos od vas isli se operirati? ako da, koja operacijska metoda? jer ih ima vise, pa bi me zanimalo sta ste radili, dali se osjecate bolje? mozete sve jesti?
meni je dijagnosticirana ahalazija jednjaka prije 7 godina.vrlo brzo nakon dijagnoze bila sam na dilataciji..simptomi su mi se vratili nakon 5 dana.zatim sam ponovno obavila još jednu, nakon koje mi je bilo dobro samo 3 dana.nakon 3 dilatacije zaključili su ( ) da trebam na operaciju. operirali su me prije 6 godina.mjesec dana nakon operacije osjećala sam se jednako.niti tekućinu nisam mogla gutati normalno.doktor koji je izveo operaciju rekao je da je on to operirao i da to mora biti dobro, da si umišljam. ja sam ga samo pogledala, zahvalila se i otišla.par mjeseci nakon toga bila sam u zg na još jednoj dilataciji, gdje mi je doktorica rekla da ću cijeli život morat ići na te jebene dilatacije, da je to jednostavno tako.

uspavali su me za laproskopsku operaciju, medjutim kad su me zarezali vidjeli su da je suženje preveliko pa su me morali rezati po cijeloj dužini trbuha.

poslijednjih par mjeseci osjećam još teže probleme pri gutanju, što krute što tekuće hrane. bol u prsima isto tako. ovo će možda zvučati pomalo smiješno, ali ispuštam zvukove koji mi jako smetaju. naime, rečeno mi je da je to zrak koji dolazi iz želudca. u zadnje vrijeme je sve češće i češće.
darkLady88 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2012., 15:06   #14
ahalazija

Pozdrav,
meni je ahalazija dijagnosticirana prije godinu dana,nakon cega sam isao na diletaciju balonom na Rebru kod dr. Pulanića...sto uopce nije pomoglo..simptomi su ostali (tesko gutanje kasaste i krute hrane,ostra bol u "žličici",nocno preljevanje sadrzaja iz jednjaka u dusnik,kasalj..) ali doktor je nakon operacije zakljucio kako je prosirenje na rendgenskoj slici ok,da ne treba daljnje prosirivanje...totalno zanemarujuci to sto su meni simptomi ostali,cak se i pogorsalo...čak sam imao upalu bronha/pluca nedavno i zavrsio na antibioticima,sto pripisujem tom svakonoćnom zavrsavanu sadrzaja iz jednjaka (slini,ostacima hrane od vecernjeg obroka)u dušniku i ja ga kasljem izbacujem van....
Ne znam sta da sada radim..obzirom da citam da te diletacije balonom ne pomazu ili pomazu kratkorocno...ima li kakvih alternativnih rijesenja,akumpuktura...neki nacin da jednjak ponovo poprimi funkciju? Ima li netko kakav savjet,bio bi zahvalan! :-)
vlosef2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2012., 15:56   #15
Quote:
vlosef2 kaže: Pogledaj post
Pozdrav,
meni je ahalazija dijagnosticirana prije godinu dana,nakon cega sam isao na diletaciju balonom na Rebru kod dr. Pulanića...sto uopce nije pomoglo..simptomi su ostali (tesko gutanje kasaste i krute hrane,ostra bol u "žličici",nocno preljevanje sadrzaja iz jednjaka u dusnik,kasalj..) ali doktor je nakon operacije zakljucio kako je prosirenje na rendgenskoj slici ok,da ne treba daljnje prosirivanje...totalno zanemarujuci to sto su meni simptomi ostali,cak se i pogorsalo...čak sam imao upalu bronha/pluca nedavno i zavrsio na antibioticima,sto pripisujem tom svakonoćnom zavrsavanu sadrzaja iz jednjaka (slini,ostacima hrane od vecernjeg obroka)u dušniku i ja ga kasljem izbacujem van....
Ne znam sta da sada radim..obzirom da citam da te diletacije balonom ne pomazu ili pomazu kratkorocno...ima li kakvih alternativnih rijesenja,akumpuktura...neki nacin da jednjak ponovo poprimi funkciju? Ima li netko kakav savjet,bio bi zahvalan! :-)
Dobro bi bilo znato nalaze prije i poslije intervencije,te malo detaljnije opisati tu " upalu pluća " te koje lijekove uzimate?,koje ste uzimali?
hrvoje dr. is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2012., 17:39   #16
Nalazi prije intervencije (rendgenska slika,gastroskopija i manometrija jednjaka su upucivali na ahalaziju a koliko sam razumio,manometrija je pokazala da je hipotenzivan donji svinkter jednjaka i neefektivna peristaltička aktivnost (sto je kao netipicno za ahalaziju).Nakon ucinjene disrupcije kardije (koja je ucinjena nakon zakljucka radiologa da se radi o ahalaziji) poboljsanja nije bilo,niti su nadjene druge bolesti (neuroloske,mikoloske..) koje bi bile uzrokom slabe peristaltike jednjaka.Nakon toga mi je prepisan lijek Reglan koji nije pomogao (cak odmogao jer su se jos ucestalije pojavila nocna preljevanja sadrzaja u dusnik) Na zadnjoj kontroli je preporuceno uzimanje kasaste hrane u vise manjih obroka i controloc po potrebi...i narucen za 18 mjeseci na kontorlu ???
Sto se tice upale pluca/bronha ... nakon jakog kaslja,otezanog disanja i temperature 4 dana otisao sam na hitnu i ustanovljen mi je respiratorni infekt i prepisan mi je azitromicin 500mg 1x1 3 dana..nakon cega su se simptomi povukli...sad jel to neovisno od ahalazije ili je vezano uz nju,odnosno ovaj kasalj,iskasljavanje sline i hrane tokom noci (napominjem da se to prije desavalo jednom mjesecno,pa tjedno..i zadnje vrijeme svakonocno)...
Nadam se da je sad malo jasnije... kao sto se nadam i nekom savjetu...hvala unaprijed ! :-)
Quote:
hrvoje dr. kaže: Pogledaj post
Dobro bi bilo znato nalaze prije i poslije intervencije,te malo detaljnije opisati tu " upalu pluća " te koje lijekove uzimate?,koje ste uzimali?
vlosef2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2012., 21:49   #17
Quote:
vlosef2 kaže: Pogledaj post
Nalazi prije intervencije (rendgenska slika,gastroskopija i manometrija jednjaka su upucivali na ahalaziju a koliko sam razumio,manometrija je pokazala da je hipotenzivan donji svinkter jednjaka i neefektivna peristaltička aktivnost (sto je kao netipicno za ahalaziju).Nakon ucinjene disrupcije kardije (koja je ucinjena nakon zakljucka radiologa da se radi o ahalaziji) poboljsanja nije bilo,niti su nadjene druge bolesti (neuroloske,mikoloske..) koje bi bile uzrokom slabe peristaltike jednjaka.Nakon toga mi je prepisan lijek Reglan koji nije pomogao (cak odmogao jer su se jos ucestalije pojavila nocna preljevanja sadrzaja u dusnik) Na zadnjoj kontroli je preporuceno uzimanje kasaste hrane u vise manjih obroka i controloc po potrebi...i narucen za 18 mjeseci na kontorlu ???
Sto se tice upale pluca/bronha ... nakon jakog kaslja,otezanog disanja i temperature 4 dana otisao sam na hitnu i ustanovljen mi je respiratorni infekt i prepisan mi je azitromicin 500mg 1x1 3 dana..nakon cega su se simptomi povukli...sad jel to neovisno od ahalazije ili je vezano uz nju,odnosno ovaj kasalj,iskasljavanje sline i hrane tokom noci (napominjem da se to prije desavalo jednom mjesecno,pa tjedno..i zadnje vrijeme svakonocno)...
Nadam se da je sad malo jasnije... kao sto se nadam i nekom savjetu...hvala unaprijed ! :-)
Slučaj je svakako netipičan. Glavna osobina manometrijskog nalaza za ahalaziju jest odsutna ili inkompletna relaksacija DJS. Također tlak u mirovanju je obično povišen 30-40mmHg
normalan 10-20mmHg Te aprestaltika.
Tako da bez da nalaze prepišete /ili još bolje uslikate teško da ću vam moći nešto konkretno ili suvislo reći.
hrvoje dr. is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2012., 12:42   #18
Quote:
hrvoje dr. kaže: Pogledaj post
Slučaj je svakako netipičan. Glavna osobina manometrijskog nalaza za ahalaziju jest odsutna ili inkompletna relaksacija DJS. Također tlak u mirovanju je obično povišen 30-40mmHg
normalan 10-20mmHg Te aprestaltika.
Tako da bez da nalaze prepišete /ili još bolje uslikate teško da ću vam moći nešto konkretno ili suvislo reći.
Pozdrav,probao sam uslikati ali javlja gresku prilikom uploada,vjerovatno zbog velicine a ako smanjim sliku onda je necitljiva tako da cu prepisati...

02.05.2011 Anamneza

Zadnju godinu i pol ima bolove u žličici,disfagiju i to na tekucu a sada i na krucu hranu uz regurgitaciju.Zbog toga je pregledan u travnju ove godine od strane kolege doc. Rotkvića koji postavlja dijagnozu ahalazije na temelju endoskopskog i radiološkog pregleda.
Klinička slika i navedene pretrage upravo upućuju na tu bolest.
MIŠLJENJE
Prije balonske disrupcije kardije molimo uciniti manometriju jednjaka i kb Sveti Duh kod Prof.Jurčića

05.09.2011
ANAMNEZA
Donosi nalaz manometrije koji je međutim nespecifičan: hipotenzivan donji jednjačni sfinkter i dominantno neefektivna peristaltička aktivnost
PREPORUKE
S obzirom na navedene nalaze (rtg,egd i manometrija jednjaka) te i dalje izrazitu disfagiju,predlazem hospitalizaciju zbog dodatnih pretraga i odluke o disrupciji kardije.


05.09.2011
DIJAGNOZA

Boravio je u nasem zavodu 15.09.2011 kada smo ucinili dilataciju kardije neekspanzivnim balonom-No unatoč tome i dalje ima disfagiju
MISLJENJE
Molimo uciniti rtg jednjaka,pasaza kontrasta jednjakom,a nakon uvida u nalaz odluka o ponavljanju zahvata

16.01.2012
ANAMNEZA

Donosi nalaz akta gutanja i ezofagogram od 23.12.2011 i jednjak je sireg lumena i hipotoničan,otezano se prazni kroz završni segment koji je uredne sirine i pravilnih kontura sluzničkih nabora.
Manometrijski nalaz od 5.mjeseca 2011=hipotenzivan donji svinkter jednjaka i neefektivna peristaltickaaktivnost.
Disrupciju kardije smo ucinili 15.09.2011 (zakljucak radiologa je bio AHALAZIJA) u nasoj ustanovi.Predlozili smo uzimanje Controloca

MIŠLJENJE
S obzirom na nalaz RTG-a i nedefiniran nalaz manometrije te slab ucinak disrupcije kardije,predlazemo uzimanje prokinetika(cisaprid,domperidom,metoklopramid) .Kako od navedenih ljekova imamo Reglan,predlazemo pokusati uspostaviti bolju peristaltiku metoklopramidom(reglan)3x1 .Kontrola za 1 mj.

27.02.2012
Anamneza
Reglan ne podnosi niti je bilo bolje.Predlazemo uzimanje kasaste hrane u vise manjih obroka. U slucaju zgaravice uzimati controloc 40 mg (terapija na zahtijev="ondemand")
Endoskopsku kontrolu predlazemo za 18 mj. No u slucaju tegoba (disfagija,jaca piroza,kontrola prije)
vlosef2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2012., 10:38   #19
Dvije godine sam bolovao od teške disfagije, hranio sam se putem PEG-a.Pomogla mi je logopedica na KBC Rebru i zavaljajuči njoj sam se opet počeo samostalno hraniti
vkrnic is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2013., 13:14   #20
Bok,imam jedno pitanje.Naime imam sve iste simptome kao i vi vec dvije godine.2puta raden rengen jednjaka i oba puta bio uredan.Zanima me dali je moguce da se suzenje ne vidi na rengenskoj snimci i da ja ipak imam ovu bolest?
tina1200 is offline  
Odgovori s citatom Received Infraction
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:40.