Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.09.2014., 18:52   #1
Skup Rješenja za Probleme Hrvatske [puno edukacijskih linkova]

Zapravo se radi o skupu rješenja za probleme čitavog planeta, ali pošto je lokalni forum, eto.
Potaknut sam na pisanje posta jer opažam veliki jaz u cirkuliranju određenih informacija kroz javnost. Problemi na koje rješenja postoje se vrte kroz medije iz mjeseca u mjesec, iz godine u godinu, bez ikakvih pomaka. Vlasti nam obećavaju jedno, vrte drugo, događa se treće.. Sve izgleda kao da stoji na mjestu.

No eto, znamo i sami kakva je situacija, no sada evo, dijelim s vama određene informacije koje će prikazati stvari u novome svjetlu.


Dakle počnimo od jedne od najvažnijih stvari,
(1.) Prehrana
Država je u krizi, ljudi nemaju novaca. Agro-privreda je skup sport. Treba poorati zemlju, potrošiti gorivo, kupiti pesticide jer je monokultura susceptibilna štetnicima, srezati korove, transportirati proizvode na vanjsko tržište, pognojiti tlo koje smo osiromašili oranjem, pripremiti poticaje poljoprivrednicima.. Izgleda kao rupa bez dna.

Srećom, postoji nešto što se zove Permakultura. Možemo to nazvati sistemom samoodrživog uzgoja hrane. Iako su definicije mnogobrojne, nama je važno za znati par stvari:
- u permakulturi nema obrade zemlje
- u permakulturi se sve radi na lokalnoj razini
- nema pesticida, nema gnojenja, nema problema sa sušama
- briga za permakulturni sustav je svedena na minimum ljudske aktivnosti

Vidimo odmah da je puno troškova srezano u startu, kako je to moguće? Evo linkovi koji će vam podrobno objasniti u čemu je stvar. Na engleskom su, ali podupirem entuzijaste da ih prevedu i da se to znanje proširi!
- Redesigning Civilisation with Permaculture
- How to Establish a Food Forest
- Geoff Lawtonova stranica na koju se treba registrirati pa možete vidjeti hrpu videa i primjera iz svijeta na koje se sve načine permakultura može primijeniti - on je jedan od vodećih svjetskih stručnjaka na temu.

Nakon ovih videa vjerujem da će vam biti jasno da je problem proizvodnje hrane jednostavno za riješiti. Država koja je samoodrživa u svojoj proizvodnji hrane, koja ne treba uložiti ništa u proizvodnju - je napravila ogroman korak ka samoodrživosti od globalnih ekonomskih kriza, od uvoza i smanjila trošenje novca.. ali i napravila je ogroman korak u ekologiji, pošto su emisije CO2 srezane enormno. (npr kad pooreš njivu, ugljik i ostala hranjiva ispare iz zemlje, maknuo si zaštitni sloj koji štiti mikroorganizme, a ti mikroorganizmi kroz vrijeme i malč, stvaraju plodnost tla sami) A za ekologiju se treba ozbiljno brinuti ovih dana!

(2.) Turizam
I super, imamo permakulturu, oživili smo sela i pozelenili gradove (jer permakultura se radi i po zgradama, ima čak i primjer iz Zagreba o tome, i naravno Zelena Andreja, vjerujem da ih ima još.)

Trendovi se sve više miču u smjeru da turisti žele, uz gradske, klubske i povijesne sadržaje, vidjeti prirodu! Većina stranaca koji su došli u Zagreb su mi rekli da su apsolutno oduševljeni količinom 'šuma' koje ima po gradu i oko grada. Zapadna Europa je pretvorena u beton višemanje. Treba učiti iz toga! Razmišljati o biciklističkom turizmu i magistralama, otvoriti vrata alternativnom turizmu.. Treba paziti i što se radi/betonira u unutrašnjosti i i na obali, a za to trebamo kvalitetne ljude na ključnim pozicijama. Paziti koga podupireš, prestani podupirati ideologiju - vidi kud nas je dovela! Podupri rješenja!

Također, želim dodati da s obzirom na veliki val legalizacije (znanstveno dokazano neštetnog) kanabisa, turisti bi jako rado došli provesti proljeće/ljeto/zimu u državu gdje mogu opušteno konzumirati svoj porok. Ovo nije prvi glas o pozitivnosti takvog koraka. Ako ništa, napraviti 'free-smoke-zone' iliti zone-slobodnog-pušenja, kakve postoje na Cannafestu u Pragu, koji je izmeđuostaloga velika turistička destinacija te se organiziraju putovanja tamo; a o financijskom priljevu ne treba ni pričati s obzirom na iznenađujuće pozitivnu situaciju u Coloradu
Samo šta novac neće ići kompanijama, već u državni/građanski budžet.


(3.) Medicina

Znamo da nam je sustav zdravstva/zdravlja u raspadu. Bolnice u dugovima, ljudi bolesni. No evo, uzmimo u obzir da je lokalna hrana proizvedena bez potreba za pesticidima ili gnojivima - zdravija. Uzmimo u obzir da ako se legalizira kanabis - da je to također medicina, ali medicina koju ljudi mogu uzgojiti u dvorištima i balkonima! Automatski opada ovisnost države o farmaceutskim lobijima, manje novaca je potrebno za lijekove jer kanabis pomaže pri nevjerojatno puno bolesti i poremećaja.

Smanjeni broj bolesnika - manji pritisak na sustav zdravstva - više novaca za znanstvena istraživanja i kulturu recimo

(4.) Industrija i Energetika
Legalizacija kanabisa je prvi logični spomen za ovaj podnaslov jer se više od 40 000 različitih proizvoda može proizvesti od njega. Ovdje već možemo pričati i o izvozu medicinskog kanabisa, o izvozu konopljinih proizvoda i sirovina, o čistoj dobiti efektivno.
Ministarstva se igraju ping-pong o legalizaciji a ostatak svijeta je svakim danom korak bliže njoj. Postoji Europska Građanska Inicijativa (European Civil Initiative) koja skuplja potpise koje će predložiti EU parlamentu kako bi se počela rasprava o prekidanju besmislene prohibicije.

Doduše, Hrvatskoj su odvezane ruke od strane EU da u svezi legalnosti kanabisa radi što želi, no ništa se nije pokrenulo ni pomaklo u tom pogledu. U Sloveniji su recimo legalizirali farmaceutsku verziju kanabisa i opet pare idu lobijima.

Spominjem i naravno rješenja vezana uz lokalne valute, solarnu energiju (od kuhala do panela), sirovinu bambusa (s konopljom i bambusom možeš izgraditi što god ti padne napamet)..
Predlažem pogledati film Tranzicija 2.0.


(5.) Uprava

Znamo da nam je to isto slaba točka. Previše ljudi na mjestima koja nemaju smisla i samo troše novac poreznih obveznika. Pošto se ideja crowd-sourcinga, iliti financiranje-putem-rulje, pokazala izrazito efektivnom na svim poljima, možda bi se mogla implementirati u državne aparate. Napraviti portal gdje čovjek ima pravo birati za koji će se projekt - bilo na lokalnoj - bilo na državnoj razini, uložiti njegov porez/prirez. Možda želi da mu se zakrpa rupa na ulici a možda mu je stalo do toga da uloži u neku bolnicu ili u nabavu solarnih panela koji bi uštedili novac kroz vrijeme.

Također, pošto permakultura nudi mogućnost puno kvartovskih šuma hrane/šumskih vrtova, nudi se i mogućnost izrade portala gdje bi ljudi volontirali za svoj lokalni vrt, a zauzvrat dobili besplatno hranu. Preko smartphonea (ili nečeg sličnog) se registriraš na lokaciju i sve se zna. A permakultura je zbilja obilje, iznjedrila je i Food is Free (iliti Hrana je Besplatna) pokret, gdje ljudi višak proizvedene hrane djele besplatno da ne propada!


Stavlja se u pitanje i potreba za državnim aparatom i prelaskom na isključivo lokalnu administraciju, no hajde, znam da je progresivno i ovu promjenu predviđam kroz tek nekih 50ak godina.





No eto, kroz ovih poprilično jednostavnih 5 točaka imamo nekih 10 godina posla i transformacije države i njenih poslova. To je naravno, okviran pregled, zahtjeva određeno razbijanje starih paradigmi koje očigledno ne funkcioniraju; ali predstavlja i povratak jednoj paradigmi slobode, nečemu što Hrvatski narod dugo teži. Sloboda od vanjskog novca, sloboda od kompanija, lobija, mafija i čega već..

Pitanje je, jesmo li dovoljno hrabri za odlučiti se dići glas za ove stvari?
Jako slične, ako ne i iste odredbe, zagovara i ORAH npr. (čisto da ne bi kemijali da ne znate za koga glasati, nedo vam Bog i Kralj Zvonimir zajedno da glasate za ikog drugog! )


Zamolit ću sve koji žele komentirati, da (ako već nisu) pogledaju i prouče sve priložene linkove, sva rasprava bez poznavanja tih informacija nema smisla - pošto je namjera ovoga posta upravo edukacija o svim stvarima za koje jedva da i čuješ u javnosti.
Postoji izreka u Permakulturi:

“Though the problems of the world are increasingly complex, the solutions remain embarrassingly simple.”

"Iako su problemi svijeta sve kompleksniji, rješenja su sramotno jednostavna."

― Bill Mollison



Mislim da je ovo najbolji podforum za ovakav topic i da puno ljudi može imati koristi od ovih informacija, ako vam se ne sviđa odabir podforuma, molim da ne brišete topic, već da ga preselite nekud gdje mislite da ima smisla, zahvaljujem se!
__________________
worldbridger is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2014., 09:08   #2
Quote:
worldbridger kaže: Pogledaj post
Mislim da je ovo najbolji podforum za ovakav topic i da puno ljudi može imati koristi od ovih informacija, ako vam se ne sviđa odabir podforuma, molim da ne brišete topic, već da ga preselite nekud gdje mislite da ima smisla, zahvaljujem se!
Večinu stvari koje si nabrojao i način na koji si pristupio tome svemu (ove netočne tvrdnje o kanabisu koji liječi skoro sve, permakultura koja prehranjuje svijet, lokalne valute, solarni paneli koje ćemo od kineza i njemaca kupiti valjda našom lokalnom valutom i sl.), mislim da je tema za alternativu, ne za politiku...

Jer da pratiš znanost i znanstvene vijesti, ne bi napisao o kanabisu nešto što nigdje nije dokazano. Osim naravno na alternativnim portalima.

Na jednoj drugoj temi si govorio da permakultura nije zaživjela i ne prehranjuje svijet zbog lobija i teorija zavjera. Evo, idem se igrati s tobom i ajmo zamisliti da si u pravu i da je to točno. Kako onda misliš da bi malena Hrvatska u ovom svijetu odjebala sve te lobije?

Ako su ti lobiji toliko moćni, to nam neće uspjeti. Ako će nam ipak nekako uspjeti, ti lobiji su dovoljno moćni da nam nabace sankcije. Dovoljno su moćni da nam niti jedan čovjek neće moći doći u turističku posjetu, pa će ti propasti milijoni tona trave koje si posadio i požnjeo. Svijet nije crno-bijeli...

Znači, imaš hrpu floskula, hrpu netočnih činjenica, hrpu "feel good" dobronamjernih savjeta koji funkcioniraju na mikro skali, ali tvoje nepoznavanje psihologije, ekonomije i ljudske prirode ti onemogućava da vidiš da to ne može funkcionirati na velikoj skali.

Sori, ne sumnjam u tvoje dobre namjere, ali nepoznavanje osnova ekonomije i bihejvioralnih znanosti u ovom postu mi upućuje samo na jednu adresu. Alternativa.
Pa tamo to doradite Frescom i imate savršenu utopiju koju za sada u ostvarenju spriječavaju samo oavkvi "neprosvijetljeni" ljudi poput mene...
DarthZly is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2014., 11:44   #3
Quote:
DarthZly kaže: Pogledaj post
Večinu stvari koje si nabrojao i način na koji si pristupio tome svemu (ove netočne tvrdnje o kanabisu koji liječi skoro sve, permakultura koja prehranjuje svijet, lokalne valute, solarni paneli koje ćemo od kineza i njemaca kupiti valjda našom lokalnom valutom i sl.), mislim da je tema za alternativu, ne za politiku...
Stavljaš mi riječi u usta ili ne čitaš s razumjevanjem. Trol?

Quote:
DarthZly kaže: Pogledaj post
Jer da pratiš znanost i znanstvene vijesti, ne bi napisao o kanabisu nešto što nigdje nije dokazano. Osim naravno na alternativnim portalima.
Postoje studije, google ti je prijatelj. Nije štetan (što je dokazano) i pomaže kod hrpe poremečaja/bolesti. To je napisano, ti si pročitao nešto potpuno drugo? Trol?

Quote:
DarthZly kaže: Pogledaj post
Na jednoj drugoj temi si govorio da permakultura nije zaživjela i ne prehranjuje svijet zbog lobija i teorija zavjera. Evo, idem se igrati s tobom i ajmo zamisliti da si u pravu i da je to točno. Kako onda misliš da bi malena Hrvatska u ovom svijetu odjebala sve te lobije?
Ajde linkaj.
I kako? Tako da prestaneš davat pare tim lobijima, prestaneš ih financirat malo po malo. Zato sam i rekao da je 10 godina posla. Čitaj s razumjevanjem. Hvala.

Quote:
DarthZly kaže: Pogledaj post
Ako su ti lobiji toliko moćni, to nam neće uspjeti. Ako će nam ipak nekako uspjeti, ti lobiji su dovoljno moćni da nam nabace sankcije. Dovoljno su moćni da nam niti jedan čovjek neće moći doći u turističku posjetu, pa će ti propasti milijoni tona trave koje si posadio i požnjeo. Svijet nije crno-bijeli...
Pa upravo to što ti predlažeš je crno-bijelo

Quote:
DarthZly kaže: Pogledaj post
Znači, imaš hrpu floskula, hrpu netočnih činjenica, hrpu "feel good" dobronamjernih savjeta koji funkcioniraju na mikro skali, ali tvoje nepoznavanje psihologije, ekonomije i ljudske prirode ti onemogućava da vidiš da to ne može funkcionirati na velikoj skali.
Predpostavljam da si pogledao sve videe i proučio linkove pa da zato ovo govoriš?
S obzirom na to kako nisi ni pročitao post s razumijevanjem, ne znam što bi ti rekao.

Quote:
DarthZly kaže: Pogledaj post
Sori, ne sumnjam u tvoje dobre namjere, ali nepoznavanje osnova ekonomije i bihejvioralnih znanosti u ovom postu mi upućuje samo na jednu adresu. Alternativa.
Pa tamo to doradite Frescom i imate savršenu utopiju koju za sada u ostvarenju spriječavaju samo oavkvi "neprosvijetljeni" ljudi poput mene...
Ah, tranzicijski pokret i permakultura su poprilično snažni diljem svijeta i ne brinem nimalo da će do "utopije" doći kad tad, makar za 50, makar za 100 godina, samo eto, glasnik sam tih nekih stvari koje funkcioniraju i za koje postoje očigledni dokazi i rezultati - tko želi znati sad može saznati. Takoitako Holy i ORAH zagovaraju efektivno iste stvari.

Zbilja, prouči videe i tematiku pa možemo razgovarati, bit će mi drago. U suprotnom
__________________
worldbridger is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2014., 12:32   #4
Quote:
worldbridger kaže: Pogledaj post
Stavljaš mi riječi u usta ili ne čitaš s razumjevanjem. Trol?
Ja sam apsolutno dobro pročitao što si ti napisao. To što si napisao je hrpetina želja, hrpetina krivih činjenica i netočnih interpretacija koje si ti zamislio.


Quote:
worldbridger kaže: Pogledaj post
Postoje studije, google ti je prijatelj. Nije štetan (što je dokazano) i pomaže kod hrpe poremečaja/bolesti. To je napisano, ti si pročitao nešto potpuno drugo? Trol?
Napisao si: "kanabis pomaže pri nevjerojatno puno bolesti i poremećaja".

I da, postoje studije, ali kakve?! Ajde lumeni, pronađi mi meta analizu koja potvrđuje da "kanabis pomaže pri nevjerojatno puno bolesti", što je tvoj direktni quote. Nećeš pronači, to ti apsolutno tvrdim.
S time da ne prihvaćam anegdotalne dokaze, niti linkove sa portalasvijesti, dnevno.hr, niti ikakve teorije zavjera.
Hoću link sa Cochrane kolaboracije ili sa NCBI-a. Ako ne možeš od tamo linkati ništa šta potvrđuje tvoju gore navedenu tvrdnju, onda znanost ne potvrđuje tvoju tezu. I točka. Faking EOD.

A ako ti nije jasno zašto je to EOD, ne kužim od kud tebi uopće ideja da zamišljaš da možeš pričati o nečemu o čemu nemaš elementarnog znanja.

Možeš pronaći tu i tamo koju pojedinačnu studiju koja je rađena na malom broju ispitanika i koja počesto ne uključuje druge faktore u obzir. Plus, što ćeš pronaći i pro i kontra studije, dakle nikako da se možeš ultimativno pozvati na to.
Znanost nije potvrdila da kanabis liječi išta. Jel jasno?!

Naravno, ne znači da se neće nešto otkriti. Ne znači da ja imam išta protiv kanabisa, dapače. Ali prokleto mrzim kada netko iznosi takve neistine i tvrdi da je to znanost potvrdila kada to apsolutno nije točno. I ako si za legalizaciju, pa budi brate, s tobom sam, ali neću to pravdati netočnim tvrdnjama...
DarthZly is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2014., 18:55   #5
Quote:
worldbridger kaže: Pogledaj post
Srećom, postoji nešto što se zove Permakultura. Možemo to nazvati sistemom samoodrživog uzgoja hrane.
Ok, to može tko god hoće, ali kod nas nisu iskorištene ni poljoprivredne površine, čak ponekad uvozimo hranu koju bi po količinama trebali izvoziti.

Očito nije problem proizvodnje, nego zakona, organizacije, tehnologije i konkurentnosti.

Možeš uzgajati hranu na vrh nebodera, ali ne znam zašto prvo ne stavimo poljoprivredne kapacitete u funkciju. Nema logike da te površine stoje neiskorištene i zapuštene, a da pravimo staklenike na vrh zgrada.


Quote:
(2.) Turizam
Trendovi se sve više miču u smjeru da turisti žele, uz gradske, klubske i povijesne sadržaje, vidjeti prirodu! Većina stranaca koji su došli u Zagreb su mi rekli da su apsolutno oduševljeni količinom 'šuma' koje ima po gradu i oko grada. Zapadna Europa je pretvorena u beton višemanje. Treba učiti iz toga! Razmišljati o biciklističkom turizmu i magistralama, otvoriti vrata alternativnom turizmu.. Treba paziti i što se radi/betonira u unutrašnjosti i i na obali, a za to trebamo kvalitetne ljude na ključnim pozicijama. Paziti koga podupireš, prestani podupirati ideologiju - vidi kud nas je dovela! Podupri rješenja!
Osim u alternativnom, ima još prostora i u klasičnom turizmu, bez nekakvog narušavanja prirode. Kreni Jadranom od Savudrije do Prevlake i vidjet ćeš da je zanemarivo mali dio 'betoniziran'. Nekad možeš ići stotinu NM da ne vidiš baš nikakve građevine.

Quote:
Također, želim dodati da s obzirom na veliki val legalizacije (znanstveno dokazano neštetnog) kanabisa, turisti bi jako rado došli provesti proljeće/ljeto/zimu u državu gdje mogu opušteno konzumirati svoj porok.
Da, možda treba legalizirati kanabis kad je već duhan legalan, kao i alkohol. To je ok.

Ali za te 'znanstvene' studije ti je već kolega rekao - to nema veze sa pravim znanstvenim standardima, međutim to u ovom slučaju nije ni važno.


Quote:

(3.) Medicina

Znamo da nam je sustav zdravstva/zdravlja u raspadu. Bolnice u dugovima, ljudi bolesni. No evo, uzmimo u obzir da je lokalna hrana proizvedena bez potreba za pesticidima ili gnojivima - zdravija. Uzmimo u obzir da ako se legalizira kanabis - da je to također medicina, ali medicina koju ljudi mogu uzgojiti u dvorištima i balkonima! Automatski opada ovisnost države o farmaceutskim lobijima, manje novaca je potrebno za lijekove jer kanabis pomaže pri nevjerojatno puno bolesti i poremećaja.
Ovo mi je najsmješniji dio

Bolesti uzrokuju mikrobi, genetika, starenje, otrovi, zračenja itd...

Ljude de facto ubiju uvijek iste stvari. Srčani ili moždani udar, rak, prometne nesreće čine glavninu uzroka bolesti i smrti.

Nikakav kanabis neće unaprijediti narodno zdravlje



Quote:
(4.) Industrija i Energetika
Legalizacija kanabisa je prvi logični spomen za ovaj podnaslov jer se više od 40 000 različitih proizvoda može proizvesti od njega. Ovdje već možemo pričati i o izvozu medicinskog kanabisa, o izvozu konopljinih proizvoda i sirovina, o čistoj dobiti efektivno.
Gdje je tu energetika ?


Quote:
Spominjem i naravno rješenja vezana uz lokalne valute, solarnu energiju (od kuhala do panela), sirovinu bambusa (s konopljom i bambusom možeš izgraditi što god ti padne napamet)..
Lokalne valute, a ne smijemo provoditi ni najnormalniju monetarnu politiku zbog EU i bankovnih lobija


Quote:
Pitanje je, jesmo li dovoljno hrabri za odlučiti se dići glas za ove stvari?
Jako slične, ako ne i iste odredbe, zagovara i ORAH npr.
Ok, ovo je tvoje, ali zar je ovo program jedne ambiciozne nove stranke koja raste?

Ovo je gospodarski program ?

Bez ikakvih naznaka i izračuna o konkretnim potezima u fiskalnoj i monetarnoj politici ?
__________________
408 Request Time-out 503 service unavailable
wand_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2014., 21:56   #6
Quote:
wand_1 kaže: Pogledaj post
Bolesti uzrokuju mikrobi, genetika, starenje, otrovi, zračenja itd...

Ljude de facto ubiju uvijek iste stvari. Srčani ili moždani udar, rak, prometne nesreće čine glavninu uzroka bolesti i smrti.

Nikakav kanabis neće unaprijediti narodno zdravlje
Radi se o kombinaciji faktora: zdravija prehrana + umanjenje utjecaja stresa na organizam čine puno u prevenciji bilokakve bolesti. Bolje spriječiti nego liječiti.

Također, vjerujem da se roditelji onih 100 i nešto djece u Kaštelima koja su oboljela od raka, ne bi bunilo na tretmane uljem od kanabisa umjesto tretmane zračenja. No dobro, otompotom, ne znam ni ti ni ja stanje - uostalom nije tema legalizacija, već iskoristivost biljke, te neko smisleno gospodarenje zemljom. Ako mi sami nemamo ideju kako se gospodari nekom zemljom i ljudima, onda naravno da nas svi odozgo mogu muljat. Edukacija, sciencia est potencia.


Quote:
wand_1 kaže: Pogledaj post
Gdje je tu energetika ?
Solarna energija, solarne ceste - ako se pokažu funkcionalnima u praksi, mislio sam da je bar u tom pogledu ljudima jasno što treba napraviti. Nisam se sjetio napomenuti.
Danas postoji i opcija printanja panela 3D printerima. A postoje i 3D printeri koji printaju 3D printere.
Od konoplje se može raditi plastika. Mislim da je ovo samo po sebi već bomba od isplativosti. Više nema naručivanja izvana, sve se da isprintati. Printaju kuće u Kini. Printaju glazbene instrumente u Americi.. Mašta + znanje = pobjeda Ukratko.

Netrebaš bit konkurentan nigdje ako si samoodrživ. A to je čitava poanta no? Sloboda. Made in Croatia.


Quote:
wand_1 kaže: Pogledaj post
Ok, ovo je tvoje, ali zar je ovo program jedne ambiciozne nove stranke koja raste?

Quote:
wand_1 kaže: Pogledaj post
Ovo je gospodarski program ?

Naaah, samo smjer mog razmišljanja. Ništa nema fiksnog ovdje, samo hrpa ideja koja otvara neka nova vrata i perspektive. Ima puno nezaposlenih kod nas, evo vam ideje kaj radit. Udruge ljudi sličnih interesa i napraviti lokalnu valutu.

Nisam upoznat sa monetarnim zakonima ali trebala bi biti neka rupa gdje je to moguće, pošto funkcionira u Engleskoj, Njemačkoj i drugdje. Možda netko zna malo više o tome?
__________________
worldbridger is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2014., 22:44   #7
Quote:
worldbridger kaže: Pogledaj post
Radi se o kombinaciji faktora: zdravija prehrana + umanjenje utjecaja stresa na organizam čine puno u prevenciji bilokakve bolesti. Bolje spriječiti nego liječiti.
To je long shot. Prehrana i način života su stvar kulture, a tu promjene traju strašno dugo.

Nećemo početi jesti soju, meditirati i biti miroljubivi zato što to netko nametne kao politiku..

Quote:
Također, vjerujem da se roditelji onih 100 i nešto djece u Kaštelima koja su oboljela od raka, ne bi bunilo na tretmane uljem od kanabisa umjesto tretmane zračenja.
Zračenje je primitivna terapija, ali je barem terapija. Kanabis je ublažavanje simptoma.


Quote:
Solarna energija, solarne ceste - ako se pokažu funkcionalnima u praksi, mislio sam da je bar u tom pogledu ljudima jasno što treba napraviti. Nisam se sjetio napomenuti.
Koliko znam, u svijetu postoji samo jedna komercijalna elektrana na solarne panele. Kažu da će vratiti uloženo negdje za 30 godina.

Te solarne ćelije još nisu na razini ostalih obnovljivih izvora, tipa hidroelektrane ili vjetroelektrane, niti približno.

Quote:
Danas postoji i opcija printanja panela 3D printerima. A postoje i 3D printeri koji printaju 3D printere.
Nije problem printati, problem je što ćelije nisu dovoljno efikasne u pretvaranju energije.

Jednostavno za sad ekonomski nije isplativo.


Quote:
Netrebaš bit konkurentan nigdje ako si samoodrživ. A to je čitava poanta no? Sloboda. Made in Croatia.
Nemam ništa protiv samoodrživosti, ali ne znam nijednu državu koja to jest pod ovim uvjetima o kojima ti pričaš.

Ekonomski, danas je to skoro pa nemoguće. Po energetskoj neovisnosti, danas je uspjeh ako imaš zgradu koja je energetski neovisna, a kamoli državu..I takva zgrada je 3-5 puta skuplja od obične. I kad pogledaš kad ti se vrati ta investicija...jebiga, pojeo vuk magarca.

Nisu baš svi zlonamjerni, nekad matematika jednostavno ne drži vodu..


Quote:
Nisam upoznat sa monetarnim zakonima ali trebala bi biti neka rupa gdje je to moguće, pošto funkcionira u Engleskoj, Njemačkoj i drugdje. Možda netko zna malo više o tome?
Te 'lokalne valute' su nešto što je fora u kvartu, ali to nije pravi novac. Nema zakonske zapreke da se ekipa u selu dogovori da npr. neka vrsta školjki bude novac, ali time je riješeno jako malo problema, na jako niskoj razini. Ali nekad i to pomogne..Pravi novac ima globalna obilježja i općeprihvaćen je bez iznimke.

Novac mora biti općeprihvaćeno sredstvo razmjene dobara i usluga, mora postojati kontrola ponude novca u odnosu na robe i usluge, on treba imati kupovnu moć i intrističnu vrijednost, te bi trebao čuvati vrijednost.

Sve današnje valute u svijetu su fiat valute. To je de facto bezvrijedan papir sam po sebi. Snagu mu daje konsenzus kojim se prihvaća da je to opće sredstvo plaćanja, a iza njega mora stajati netko tko ima monopol nad krucijalnim stvarima na nekom području, a to je obično država.

Zato lokalne valute imaju tako mali značaj - malo ljudi ih prihvaća kao sredstvo plaćanja.

Kako se to radi na malo širem području pokazuju nove kriptovalute tipa Bitcoin.
__________________
408 Request Time-out 503 service unavailable
wand_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2014., 20:12   #8
da rezimiramo, ORAH-ov održivi razvoj se temelji na kanabisu. Pitaj darkericu jel to to ili ima nekog aduta u rukavu za predizborna sučeljavanja. Npr. davanje šupka i pičke strancima. Zašto ne, znaš onu narodnu, ajde boga ti daj mi nije sapun pa da će se potrošit. Recimo svatko od nas ga primi u pakšu 10 puta mjesečno po 50 eura i uz postojeću plaću eto još jedne sasvim pristojne zarade.

ORAH cilja na đanere, HNS na derpiće i lezbe, SDP na komunjare, HDZ na one koji imaju fiksaciju na komunjare, ima li netko za nas "normalne"?

Zadnje uređivanje odurni_gad : 03.10.2014. at 20:23.
odurni_gad is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2014., 12:04   #9
Quote:
odurni_gad kaže: Pogledaj post
da rezimiramo, ORAH-ov održivi razvoj se temelji na kanabisu. Pitaj darkericu jel to to ili ima nekog aduta u rukavu za predizborna sučeljavanja. Npr. davanje šupka i pičke strancima. Zašto ne, znaš onu narodnu, ajde boga ti daj mi nije sapun pa da će se potrošit. Recimo svatko od nas ga primi u pakšu 10 puta mjesečno po 50 eura i uz postojeću plaću eto još jedne sasvim pristojne zarade.

ORAH cilja na đanere, HNS na derpiće i lezbe, SDP na komunjare, HDZ na one koji imaju fiksaciju na komunjare, ima li netko za nas "normalne"?


I mene zanima ima li netko a da ima neki logičan gospodarski program koji bi uključivao aktivnu monetarnu i poticajnu fiskalnu politiku, rezanje troškova proračuna i sl.

Ali netko tko ima muda i nije ga briga za sljedeće izbore. Dakle, trebamo nekoga tko zapravo i nije političar.
__________________
408 Request Time-out 503 service unavailable
wand_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2014., 22:46   #10
Quote:
wand_1 kaže: Pogledaj post


I mene zanima ima li netko a da ima neki logičan gospodarski program koji bi uključivao aktivnu monetarnu i poticajnu fiskalnu politiku, rezanje troškova proračuna i sl.

Ali netko tko ima muda i nije ga briga za sljedeće izbore. Dakle, trebamo nekoga tko zapravo i nije političar.
Tog nekog neće ni zanimat monetarna i fiskalna politika, već realna rješenja
__________________
worldbridger is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2014., 23:12   #11
Ako našim sretnijim nasljednicima nije suđeno da budu Alfe ili Bete ovo im je future:
Foxconn

seno is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2014., 23:12   #12
Quote:
worldbridger kaže: Pogledaj post
Tog nekog neće ni zanimat monetarna i fiskalna politika, već realna rješenja
Bojim se da te ne razumijem..kakva god 'realna rješenja' bila, neki oblik monetarne i fiskalne politike mora postojati. To je jedno od osnovnih obilježja državnosti i funkcioniranja bilo koje države.
__________________
408 Request Time-out 503 service unavailable
wand_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2014., 12:33   #13
Tako kao otvarač teme bi trebali biti članov Vlade,a nema smisla otvarati ovakve teme na forumu,jer ionako nikoga ne zanima. Problem Hrvatske je sto nasi politicari nisu zainteresirani za ovakve stvari.
__________________
https://www.youtube.com/watch?v=0UoopiNlnLk
Čarobna njiva is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2014., 22:08   #14
"Ako sav posao prepustimo korporacijama, one će sjeme patentirati i više ništa nećemo moći sami saditi, a mi želimo biti samoodrživi i neovisni", priča nam Čedomir Miler, zamjenik gradonačelnika Krka, za sada jedinog grada koji ima Savjet za prehrambenu politiku.

See more at: http://www.lokal.hr/clanak/krk-sit-u....8MCrsgVT.dpuf
__________________
worldbridger is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2014., 10:02   #15
Rješenje je vrlo jednostavno: sloboda.
John Galt is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2014., 11:46   #16
Skup Rješenja za Probleme Hrvatske je jedino i jedino moguč da se pronađu velike količine nafte i plina u jadranu i to je to završena priča.
drugi moguči način je apsolutna gospodarska sloboda
-nove tvrtke nemaju nikakvih poreznih i vanporeznih davanja do 100000 eura prihoda
-davanja i poreze na plače prebaciti na radnike i banke to jest da banke,radnik i država sami određuju kome šta.poslodavac isplačuje bruto plaču na račun radnika
-ukida se minimalni dohodak,obračun plače je obavezan na satnoj osnovi.
-otkazni rok ne postoji poslodavac uzima i zapošljava radnike prema svojim potrebama
-trgovački sudovi ne otvaraju više nove tvrtke nego to radi fina na jednom jedinom a4 listu papira i digitalno ga odmah provode u nekoj bazi,šta stane na njega stalo je.
-javna uprava je da služi a ne da vlada građanima rh.svaki službenik 3 osnovana prigovora gubi posao
-brže dobijanje dozvola ako se gradi u zonama rok za dozvolu 3 dana a uslov za dobijanje dozvole je samo dimenzije objekta i njegova namjena.
-svaka opčina u roku od 24 sata mora odgovoriti koliki objekt je dozvoljen gradit u kojim zonama i to napismeno.samo opčine i građani lokalnih zajednica smiju određivati svoj buduči razvoj zona.država nema nikakvu moč nad njima i ministarstvo se ništa ne pita.
more is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2014., 12:23   #17
Quote:
more kaže: Pogledaj post
Skup Rješenja za Probleme Hrvatske je jedino i jedino moguč da se pronađu velike količine nafte i plina u jadranu i to je to završena priča
Ne znam ni to da li je dovoljno.

Quote:
drugi moguči način je apsolutna gospodarska sloboda
-nove tvrtke nemaju nikakvih poreznih i vanporeznih davanja do 100000 eura prihoda
Ovo je lako moguće za bilo koju državu koja provodi suvereno monetarnu politiku. Suprotno vjerovanjima, porezi i druga javna davanja uopće nisu potrebni da bi se financirali javni rashodi. Porezi su potrebni za druge svrhe. Ako bi to moglo pokrenuti jači rast, drastično smanjiti poreze ne bi bio nikakav problem ako država provodi monetarnu politiku. A naša ne provodi.


Quote:
-davanja i poreze na plače prebaciti na radnike i banke to jest da banke,radnik i država sami određuju kome šta.poslodavac isplačuje bruto plaču na račun radnika
Ovo ne razumijem..

Quote:
-ukida se minimalni dohodak,obračun plače je obavezan na satnoj osnovi.
Kakv minimalni dohodak? Misliš ukida se porez na dohodak?

Quote:
-otkazni rok ne postoji poslodavac uzima i zapošljava radnike prema svojim potrebama
Ne znam pšto bi to riješilo..

Quote:
-trgovački sudovi ne otvaraju više nove tvrtke nego to radi fina na jednom jedinom a4 listu papira i digitalno ga odmah provode u nekoj bazi,šta stane na njega stalo je.
Ovo je isto nebitno skroz tko otvara firmu.

Quote:
-javna uprava je da služi a ne da vlada građanima rh.svaki službenik 3 osnovana prigovora gubi posao
To je smiješno. Ne znam što građani uopće imaju u 21. stoljeću kontaktirati sa državnim službenicima. Kontak je možda potreban u rijetkim iznimkama.

Međusobna razmjena podataka među institucijama i servisi poput e-građanin mogu zamijeniti svaki osobni kontakt.

Quote:
-brže dobijanje dozvola ako se gradi u zonama rok za dozvolu 3 dana a uslov za dobijanje dozvole je samo dimenzije objekta i njegova namjena.
To uopće nije problem ako su riješena prethodna pitanja.

Quote:
-svaka opčina u roku od 24 sata mora odgovoriti koliki objekt je dozvoljen gradit u kojim zonama i to napismeno.samo opčine i građani lokalnih zajednica smiju određivati svoj buduči razvoj zona.država nema nikakvu moč nad njima i ministarstvo se ništa ne pita
To je ok pod uvjetom da se svaka općina sama financijski uzdržava i da sama prikuplja svoje prihode inače se ukida.

Sad to funkcionira tako da im država i prikuplja prihode i pomaže ukoliko su u minusu. Ne znam zašto uopće postoje onda.
__________________
408 Request Time-out 503 service unavailable
wand_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2014., 12:44   #18
Quote:
wand_1 kaže: Pogledaj post
Ovo ne razumijem..
Kakv minimalni dohodak? Misliš ukida se porez na dohodak?
Ovo je isto nebitno skroz tko otvara firmu.
minimalni dohodak ne postoji,ako ja kao engleski investitor odlučim u slavoniji otvoriti recimo tekstilnu industriju i želim plačati radnice maksimalno 1000 kn mjesečno a radnice žele raditi za 1000 kn mjesečno.to je odnos mene i mojih radnica šta ima država se tu mješati,kad se država tu mješa ja englez zaobiđem hrvatsku i radnice nemaju 1000 kn mjesečno.ne ukida se porez na dohodak.bitno je ko otvara tvrtke jer su sad sudovi bez veze opterečeni sa otvaranjem i zatvaranjem tvrtki i tako se rasipaju skupi ljudski resursi u još skupljem procesu.zašto to nebi otvarale jeftine finine radnice/radnici u jeftinom procesu u par minuta.a trgovački sudovi brinuli o prigovorima na ovrhe,trgovačkim sporovima i stečajevima.

Drugi primjer:
zakon propisao ukrcaj turista u brod samo u lukama nautičkog turizma preko rampa aluminij čelik sa dimenzijama xx i ogradom xx i s slovima debljine 10 mm na panou,a zašto ja nebi ukrcavao turiste da dođu na siku i moj ih magarac udari kopitama u guzicu i katapultira ih na brod.to je odnos mene i moje mušterije.ako je mušterija zadovoljna zadovoljan sam i ja šta se tu ima mješati država sa pravilnicima.e imaju i one prostitutke šta samo bičuju mušterije i to je njihova usluga zadovoljne one zadovoljne mušterije šta se tu ima država mješati.
more is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2014., 16:42   #19
Quote:
more kaže: Pogledaj post
minimalni dohodak ne postoji,ako ja kao engleski investitor odlučim u slavoniji otvoriti recimo tekstilnu industriju i želim plačati radnice maksimalno 1000 kn mjesečno a radnice žele raditi za 1000 kn mjesečno.to je odnos mene i mojih radnica šta ima država se tu mješati,kad se država tu mješa ja englez zaobiđem hrvatsku i radnice nemaju 1000 kn mjesečno.
Može postojati niža tarifa za rad po satu, ali 1000 kn mjesečno za 40 sati tjedno

Odlično rješenje za prebacivanje kineskih sweatshopova za rad modernih robova u Slavoniju. I kršenje Ustava, naravno. Zlouporaba položaja na tržištu rada i iskorištavanje ljudi nije pravi model za napredak. Ustalom, nema ekonomske logike niti za proizvođača, dugoročno je jeftinije investirati u stroj ili proizvoditi u banana državi u kojoj su civilizacijski standardi tako niski da djeca rade u tvornicama za par dolara mjesečno.

Ekonomski gledano, najniža mjesečna plaća ne može biti manja od one koja je granica siromaštva.

To je indikator da se alokacija resursa u državi ne vrši sa dozom minimalne pravednosti, što je posao države.


Quote:
ne ukida se porez na dohodak.
Bilo bi dobro smanjiti ga iz makroekonomskih razloga. Povećati eventualno poreze na imovinu.

Quote:
bitno je ko otvara tvrtke jer su sad sudovi bez veze opterečeni sa otvaranjem i zatvaranjem tvrtki i tako se rasipaju skupi ljudski resursi u još skupljem procesu.zašto to nebi otvarale jeftine finine radnice/radnici u jeftinom procesu u par minuta
Slažem se s tim. Nije loša ideja. Ali nije nikad ni bilo problem otvoriti firmu, nego tko otvara firmu? Da li onaj tko ima već 5 gubitaških firmi i jedan obrt i tko izigrava druge poduzetnike i državu? I što kad se osnuje firma, koliko godina ona može poslovati sa gubitkom iznad vlastitog kapitala? Što ako ta firma ne plaća obveze u roku od 60 dana ? To su pravi problemi, lako je isprintati rješenje u 30 sekundi.

Quote:
.a trgovački sudovi brinuli o prigovorima na ovrhe,trgovačkim sporovima i stečajevima.
Tu bi trebalo krajnje pojednostavniti zakone..

Quote:
Drugi primjer:
zakon propisao ukrcaj turista u brod samo u lukama nautičkog turizma preko rampa aluminij čelik sa dimenzijama xx i ogradom xx i s slovima debljine 10 mm na panou,a zašto ja nebi ukrcavao turiste da dođu na siku i moj ih magarac udari kopitama u guzicu i katapultira ih na brod.to je odnos mene i moje mušterije.
U pravu si, ali onda bi rizik takvog ukrcaja kod eventualne nezgode trebao snositi ti, što kod nas nije slučaj.

Pretpostavljam da ti ne bi bio spreman platiti liječenje kad magarac nekoga opali nogom u glavu, plus odštetu za fizičku i duševnu bol. A mogla bi te tužiti i država zbog negativne reklame. A ako je rampa bila po propisu, onda ti ne snosiš odgovornost ako se nekome nešto dogodi, nego država koja je to propisala kao standard.

Zato postoje ti glupi propisi. Ono, moraš nositi kacigu i vezati se, jer su evenutalne posljedice za društvo vrlo skupe.
__________________
408 Request Time-out 503 service unavailable
wand_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2014., 21:50   #20
dati kinezima ili j.koreji sa ledine ( od nule) da naprave dvotračnu prugu RI-KA-SI odvojci prema ZG i HUN granici. dat im na 25-30 ili 50 godina. uz uvjete da je brzina 120km/h+,materijali za izgradnju iz RH imaju prvenstvo kao i tvrtke.
efekti bi bili višestruki od dobivanja tereta u luku RI,do zapošljavanja luka KA i SI.
RH bi na terenu kakve bivše vojarne tribala imat vlastitu tvornicu streljiva,kako zbog svojih potreba (sada uvozimo) tako i zbog mogućeg izvoza.
SVE zgrade državne uprave,bolnice i škole bi treibale imat sustave termopanela za dogrijavanje vode. te panele bi u stanju bile napravit i same strukovne srednje škole.
poljoprivredne i prehrambene proizvode plasirane u turizam računati kao turističko ulaganje odnosno porezovati kao usluge u turizmu.
sredstva javnog prijevoza (autobusi,kombi vozila,taxi vozila, vuča vlakova),kao i vozila lokalne uprave trebaju prijeći na hibridna vozila ili ugraditi plin,ili koristiti elektro vozila.vozila lokalne uprave NE SMIJU koštati više od 10 000€ protuvrijednost u HRK. službeno vozilo za župana ne može biti više od 15 000€. vozni park se može obnoviti svakih 10 godina.vozila moraju imati ugrađen plin,ili biti hibridna ili elektro vozila.
namještaj u uredima državne uprave je dozvoleno promjeniti na trošak poreznih obveznika svakih 10 godina.

članovi političkih stranaka sami financiraju rad svojih stranaka. političke stranke se ne smiju financirati novcem poreznih obveznika

osobe koje su bile krivično kažnjavane ili se protiv njih vodi postupak, NE MOGU biti i nikakvim tjelima uprave, niti mogu vršiti nikakave dužnosti. istima bi tribalo ograničiti političko djelovanje samo na članstvo.
osobama kojima je dokazano otuđenje tuđe imovine imovine, u bilo kome obliku (porez,krađa,štetna djela, ... ) u koliko nisu u stanju vratiti ili isplatiti štetu(e), njihovim bližima se ista oduzima, kao i rodbini,kumovima, ili rođacima.
osobe koje su javne (gradonačelnici,direktori,župani, ... ) u koliko naprave štetu, namjernu ili ne namjernu ili propuste napraviti nešto a u interesu je RH kazniti dvostruko većom kaznom od civila,kao i dvostruko većim iznosom povrata štete(a).

@ worldbridger

broj oboljelih u kaštilima,dice i odraslh,nije u prosjeku ništa veći niti išta manji nego negdi drugo u RH. priče o spalionici otpada i slične stvari šir ljudi koji nisu dobili novce ili dovoljno novaca od dalmacijacementa. niskoradioaktivna šljaka bivšeg jugovinila nalazi se u "sarkofagu" od betona,plastike,filca i gline. opasnost je ako se tu nastaniš i spavaš dugo vrimena. još veća opasnost bi bila otvarat taj sarkofag jer bi se taj niskoradioaktivni pepel vitron raznija na sve strane,pa bi dobija efekt prljave bombe.
o proizvodnji cementa i PVC-a i još nekim sitnicama možemo kako te volja. nešto san naučija kroz godine.

Zadnje uređivanje karabin : 19.10.2014. at 22:33.
karabin is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:11.