Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Dojenčad i predškolci

Dojenčad i predškolci Roditeljstvo korak po korak

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.09.2007., 16:11   #1
Thumbs up Pravo na produljeni porodiljni radi njege djeteta

Evo stalno mislim kako ću otvoriti ovu temu pa nikako.
E, pa sad je otvaram. Napokon.

Mislim daje korisno da ovo znate. Mnoge žene imaju pravo na ovo, ali kako ne znaju da to postoji...

Ja ne tražim info u vezi ovoga nego vas želim informirati o ovoj temi.

Radi se o njezi djeteta nakon godinu dana koja se dobiva preko CZSS-a. Dijete ne mora nužno biti bolesno. Majka može i zbog neke manje poteškoće kod djeteta, na preporuku pedijetra i specjaliste omogučiti sebi da ostane još jednu godinu (ili više) kod kuće.
Od CZSS-a dobiva 2000kn + 800 kn preko zdravstvenog.
Uvijet je i da su oba roditelja zaposlena.

Ma da ja sad nepišem sve najbolje bi bilo da ako nekoga interesira da pita i ja ću odgovarati ako znam.
tabita is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2007., 19:52   #2
mene zanima opako jer vise od sveg bi se volila vratit na posao, a jaslice nismo dobili i po svemu sudeci tetu cemo tesko naci, a jos teze placati
pa ako bude gusto volim imat vise opcija
__________________
Leteci Junacak

forumska savjetnica za izdajanje LOL
magic blue is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2007., 21:01   #3
Zanima me u vezi moje prijateljice,njezin maleni je tek 6 mj. star ali je imao krvarenje 2 i 3 stupnja,ima hipertonus mora vježbati jer je u spazmu,sve u svemu neurorizična beba.Da li će moja prijateljica moći na osnovu toga dobiti produljeni porodiljni?? A šta je to od zdravstva tih 800 kn,u vezi čega je taj novac?
__________________
alboom and mia 1 & mia 2 :)
swanmia is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2007., 21:11   #4
800 tj 830 kn je povećani dječji doplatak a dobijaju ga djeca sa 'dijagnozom' bez obzira na prihode roditelja.Da bi se osvarilo to pravo potrebno je proći kategorizaciju u Czss i taj papir skupa sa zahtjevom za dd predati u mirovinski.
swanmia, ti bi to trebala dobit bez ikakvog problema, čudi me da još nisi ostvarila . Jesi uopće prošla kategorizaciju?
Tija is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2007., 21:16   #5
Quote:
tabita kaže: Pogledaj post
Dijete ne mora nužno biti bolesno. Majka može i zbog neke manje poteškoće kod djeteta, na preporuku pedijetra i specjaliste omogučiti sebi da ostane još jednu godinu (ili više) kod kuće.
Od CZSS-a dobiva 2000kn + 800 kn preko zdravstvenog.
Uvijet je i da su oba roditelja zaposlena.
Dijete morabiti bolesno tj. imati neku teškoću zbog koje postoji potreba za pojačanom skrbi. Nemoj širiti dezinformacije , ne ostaje se doma na preporuku pedijatra, nego se radi kategorizacija (vještačenje), komisiju čine soc. radnik, psiholog, fizijatar, ne znam dalje, valjda ovisi o dijagnozi , dijete mora proći preglede specijalista. A pedijatar je taj koji samo popunjava formular koji se predaje u czss.
Tija is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2007., 21:19   #6
mene ne čudi - jer nisam ni ja to ostvarila, a niti znala da imam pravo na to... Tek sad kad sam predala zahtjev za PONOVNU kategorizaciju - doznala sam da imam pravo na dječji bez obzira na primanja po osnovi njihovog rješenja...
No eto - čovjek uči dok je živ!
Ne znam da li bi se ovdje sad nadovezala... a kako "funkcionira" s 4-satnim radnim vremenom? Čisto ono - ako mi zatreba... da znam ... Da li sa školarcem imamo pravo to tražiti, ako ima kategorizaciju od CZSSa? Ili je to samo do 7.godine?
__________________
Vidiš, godine nas obrade različito... Nekom postane važno s kim će leći, a nekom s kim će se probuditi
daru is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2007., 21:21   #7
Quote:
Tija kaže: Pogledaj post
Dijete morabiti bolesno tj. imati neku teškoću zbog koje postoji potreba za pojačanom skrbi. Nemoj širiti dezinformacije , ne ostaje se doma na preporuku pedijatra, nego se radi kategorizacija (vještačenje), komisiju čine soc. radnik, psiholog, fizijatar, ne znam dalje, valjda ovisi o dijagnozi , dijete mora proći preglede specijalista. A pedijatar je taj koji samo popunjava formular koji se predaje u czss.
Heh,da... Sve ovisi što netko smatra "bolešću" a što "manjom teškoćom" Možda je mislila reći da se ne mora nužno raditi o trajnom invaliditetu kod djeteta...
__________________
Vidiš, godine nas obrade različito... Nekom postane važno s kim će leći, a nekom s kim će se probuditi
daru is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2007., 21:33   #8
Tija ja sam to ostvarila,ali me je ovo zbunilo da se dobije 800 kn od zdravstva,kad znam da je preko mirovinskog,to je uvećani doplatak.A dobila sam i dopust do 7 godine djeteta.Jedino nemožemo dobiti invalidninu jer po njima nije trajno oštečeno dijete,neće da prime zahtjev.
__________________
alboom and mia 1 & mia 2 :)
swanmia is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2007., 21:38   #9
Quote:
swanmia kaže: Pogledaj post
Tija ja sam to ostvarila,ali me je ovo zbunilo da se dobije 800 kn od zdravstva,kad znam da je preko mirovinskog,to je uvećani doplatak.A dobila sam i dopust do 7 godine djeteta.Jedino nemožemo dobiti invalidninu jer po njima nije trajno oštečeno dijete,neće da prime zahtjev.
Pa i moj je imao prvu kategorizaciju s "rokom trajanja" - do 7.godine, a onda sada - čekamo ponovno. I bez obzira što s 3-4 godine nije dobio TRAJNO rješenje - dobio je invalidninu. Ne kužim kakve to ima veze. Samo su napisali da ako dođe do PROMJENA - dužni smo ih izvjestiti ili vratiti invalidnine koje su isplaćene nakon "ozdravljenja" .... i bla bla ...
__________________
Vidiš, godine nas obrade različito... Nekom postane važno s kim će leći, a nekom s kim će se probuditi
daru is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2007., 21:42   #10
Quote:
swanmia kaže: Pogledaj post
[COLOR="Black"]Jedino nemožemo dobiti invalidninu jer po njima nije trajno oštečeno dijete,neće da prime zahtjev.
Invalidninu ne daju baš lako , tvoja vjerojatno nije dobila zbog niske kronološke dobi ali ne znači da ju neće dobiti , Kori je dobila sa 3,5 god.
Tija is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2007., 21:49   #11
Quote:
daru kaže: Pogledaj post
Ne znam da li bi se ovdje sad nadovezala... a kako "funkcionira" s 4-satnim radnim vremenom? Čisto ono - ako mi zatreba... da znam ... Da li sa školarcem imamo pravo to tražiti, ako ima kategorizaciju od CZSSa? Ili je to samo do 7.godine?
Naravno da imaš pravo tražiti
Dopust tj. produženi porodiljni se dobija do djetetove sedme godine, nakon toga se ili vraćaš na posao ili ideš na polovicu punog radnog vremena.
Ja radim skraceno radno vrijeme od njenog šestog mjeseca života, to mi je bilo odobreno do njezine treće godine kad sam morala ponovo na kategorizaciju, nakon svih razgovora, pregleda i inog, dobila sam rješenje za invalidninu i rješenje za rad 4 sata. To rješenje vrijedi do moje mirovine ili do promjene zakona mada sumnjam da će se zakon promijeniti na gore, ipak idemo naprijed
Moram još napomenuti da se dobro dobro raspitate o vašim pravima jer vas socijalne radnice mogu zakinuti, da li svjesno i namjerno ne znam, ne želim suditi. Ja imam predivnu soc. radnicu koja me sama uputila u sva moja prava, pomogla mi u ostvarivanju istih i tu i tamo me nazove čisto da vidi kako smo nas dvije i treba li nam što
Tija is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2007., 23:09   #12
Quote:
swanmia kaže: Pogledaj post
Zanima me u vezi moje prijateljice,njezin maleni je tek 6 mj. star ali je imao krvarenje 2 i 3 stupnja,ima hipertonus mora vježbati jer je u spazmu,sve u svemu neurorizična beba.Da li će moja prijateljica moći na osnovu toga dobiti produljeni porodiljni?? A šta je to od zdravstva tih 800 kn,u vezi čega je taj novac?
Na račun toga će dobiti 100 %. Naravno ako preda zahtjev i ako ispunjava druge uvjete
tabita is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2007., 23:25   #13
Quote:
Tija kaže: Pogledaj post
Dijete morabiti bolesno tj. imati neku teškoću zbog koje postoji potreba za pojačanom skrbi. Nemoj širiti dezinformacije , ne ostaje se doma na preporuku pedijatra, nego se radi kategorizacija (vještačenje), komisiju čine soc. radnik, psiholog, fizijatar, ne znam dalje, valjda ovisi o dijagnozi , dijete mora proći preglede specijalista. A pedijatar je taj koji samo popunjava formular koji se predaje u czss.
Evo da ti ispričam moj slučaj. Dijete mi nikako nije prihvatilo dohranu i nije htjelodrugo mlijeko osim moga (ni dalja neče) te je zbog toga anemična.
Ja za ovaj produženi porodiljni mislila da je samo za stvarno bolesnu djecu, ali mi je moj soc. radnik rekao da je to i za djecu kojoj je potrebna pojačana briga i da kad doktor predloži da bi za dijete bilo dobro da je uz majku da oni tu preporuku gotovo uvijek odobre. Naravno tražili su i mišljenje specijaliste koji je to i napisao.
Na niti jednom nalazu ne piše nikakva bolest, osim lagane anemije.
A kada sam došla na komisiju nije bilo niti jednog ozbiljno bolesnog djeteta. Uglavnom djeca sa alergijom na neku hranu i sl.

Nije mi namjera bila da kažem da svi sad probaju dobiti ovo, nego znam da mnoge žene imaju pravo, a ne znaju za to.
A pravo da ti kažem: ja bih radije išla raditi i da mi djete hoče jesti nego ovako.
tabita is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2007., 23:29   #14
Znači zbog hipertonije možda ostanem s B. još doma...
__________________
"Describe your relationship with God." I just put "He never writes, he never calls. Frankly, I think the guy is dead."
SaveAss is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2007., 23:38   #15
Quote:
magic blue kaže: Pogledaj post
mene zanima opako jer vise od sveg bi se volila vratit na posao, a jaslice nismo dobili i po svemu sudeci tetu cemo tesko naci, a jos teze placati
pa ako bude gusto volim imat vise opcija
jaslice niste mogli ni dobit jer bebo bio star tek 4 mjeseca kad su se primali zahtjevi...vi trebate za mjesec-dva zvat jaslice i pitat dal negdje ima mjesta...ako ima upišete se.....

tak su nama rekli na Savici i na Krugama u jaslicama.....
__________________
relax - nothing is in control
mandy is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2007., 23:42   #16
Quote:
tabita kaže: Pogledaj post
Evo da ti ispričam moj slučaj. Dijete mi nikako nije prihvatilo dohranu i nije htjelodrugo mlijeko osim moga (ni dalja neče) te je zbog toga anemična.
Ja za ovaj produženi porodiljni mislila da je samo za stvarno bolesnu djecu, ali mi je moj soc. radnik rekao da je to i za djecu kojoj je potrebna pojačana briga i da kad doktor predloži da bi za dijete bilo dobro da je uz majku da oni tu preporuku gotovo uvijek odobre. Naravno tražili su i mišljenje specijaliste koji je to i napisao.
Na niti jednom nalazu ne piše nikakva bolest, osim lagane anemije.
A kada sam došla na komisiju nije bilo niti jednog ozbiljno bolesnog djeteta. Uglavnom djeca sa alergijom na neku hranu i sl.
Pa super je onda što možeš ostat doma , ja sam skontala kako pišeš da se zbog svake sitnice može ostat doma do sedme godine a ne može. Koliko su tebi odobrili?
Tija is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2007., 11:34   #17
Quote:
Tija kaže: Pogledaj post
Pa super je onda što možeš ostat doma , ja sam skontala kako pišeš da se zbog svake sitnice može ostat doma do sedme godine a ne može. Koliko su tebi odobrili?

Ma ne... nisam ni mislila produžiti do sedme godine.Znam da je to baš za bolesnu djecu sa težim poteškočama i to se ne može dobiti tek tako.


Dobila sam do druge godine, znači još godinu dana.
Taj porodiljni do druge godine daju bez problema, iako naravno ipak treba postojati neki razlog za ostanak kući.
Čak i za produženje do 3. godine su već dosta rigorozni.

A ja sam sretna što mi duže neče ni trebati. Nadam se da će u ovoj godini više početi jesti.
tabita is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2007., 01:26   #18
Tija, pa ti si jedna od rijetkih koja ima OK soc. radnicu.
Mi smo se morali žaliti s njegovih 2 godine i tražiti ponovno vještačenje za dobivanje invalidnine - dobili smo i sve zaostatke.
Sada s njegovih 7 god. nam je kokoš od liječnice iz komisije produžila samo za 3 god!!! A drugima druge komisije u tim godinama produžuju i po 8 godina.
On ima CP najvišeg stupnja (5.) i sigurno da nažalost neće se njegovo stanje popraviti slijedeće 3 godine.
nadicab is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2007., 18:00   #19
Quote:
nadicab kaže: Pogledaj post
Tija, pa ti si jedna od rijetkih koja ima OK soc. radnicu.
ima nas nekoliko u Zadru (daunića) koji smo kod nje i nitko ju ne može dovoljno nahvaliti , zaista je posebna
Tija is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2007., 22:37   #20
Quote:
SaveAss kaže: Pogledaj post
Znači zbog hipertonije možda ostanem s B. još doma...
Mi smo na temelju blage hipotonije dobili produžetak porodiljnog dvije godine. Dali smo zahtjev za produžetak porodiljnog na temelju nalaza fizijatrice, prošli smo vještačenje i eto odobrili nam dvije godine.
MIHAELA S is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:05.