Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.07.2012., 17:24   #5161
Ja sam naručio iz Corriga 2 mirisa. Blue ocean i seecret home. Tako nekako se zovu. Dostava je 28kn i kažu da stižu za 2-3 dana. Pa kad stigne taman će biti vruće pa ćemo ih odma isprobati.
Danny Z. is offline  
Old 24.07.2012., 19:05   #5162
Molim jedno pojašnjenje. Je li moguće da ne-inverter klima grije kod vanjske temperature ispod nule? Naime, negdje sam čuo da samo inverteri griju na negativnim temperaturama, ali sad sam naišao na neke ne-inverter modele kojima u opisu stoji da imaju zajamčen rad do -5 pa čak i do -10 C (Mitsubishi, Gree, Panasonic).



Hvala.
NULTI is offline  
Old 24.07.2012., 19:27   #5163
moguće , samo što to ja zovem dogrijavanje a ne grijanje , ustvari polugrijanje.
sfar is offline  
Old 25.07.2012., 15:45   #5164
Quote:
NULTI kaže: Pogledaj post
Molim jedno pojašnjenje. Je li moguće da ne-inverter klima grije kod vanjske temperature ispod nule? Naime, negdje sam čuo da samo inverteri griju na negativnim temperaturama, ali sad sam naišao na neke ne-inverter modele kojima u opisu stoji da imaju zajamčen rad do -5 pa čak i do -10 C (Mitsubishi, Gree, Panasonic).



Hvala.

Inverter modeli imaju promjenjivi rad kompresora, dok ne-inverterski modeli imaju uvijek jednak broj okretaja kompresora. Kod invertera se znači broj okretaja mijenja i s time se određuje snaga koju klima daje.. i s time i snaga koju klima uzima iz električne mreže.
Znači, inverter od na primjer 4kw i koji ima COP 4 daje maximalno 4kw topline u grijanju a koristi za to 1kw električne energije.
Ako nije potrebno toliko topline za zagrijavanje prostorije.. tada će on davati 2kw topline... a trošit će tada samo 0,5kw iz mreže. To je prednost invertera.. dok će ne-inverterski uređaj uvijek trošiti 1KW bez obzira koliko mu topline treba.
Ne-inverterski modeli obično griju do vanjske temperature od oko -5 stupnjeva.

Klima uređaj koji sam ja testirao i koji koristim za grijanje - Panasonic E12LKE radio je prošle godine i grijao na -18 stupnjeva.. stao je samo na par sati kada se je temperatura u Karlovcu spustila na -21.
Ima dobro grijanje vanjske posude.. tako da se voda ne ledi na donjoj stijenci vanjske jedinice... već sva crijevom iscuri

Ovo sve ne mogu reći za slabiji model panasonica - E9HKE koji je malo stariji.. tome se zaledi posuda vani.. i mora se barem jednom dnevno na minus temperaturama otusiti ta posuda.. jer se jako puno leda nakupi na dnu vanjske jedinice. tj.. voda ne curi iz vanjske jedinice već se prije zamrzne u njoj.

Kod kupovanja klime za grijanje na temperaturama ispod nule.. provjerite dal imaju ti uređaji grijanje tog kondenzata.. da bi se spriječilo leđenje vanjske jedinice.
tintilinic100 is offline  
Old 26.07.2012., 10:02   #5165
U vezi grijanja sa inverter i neinverter modelima treba znati da loše dizajnirani inverteri loše griju a dobro dizajnirani neinverteri mogu dobro grijati.
Stvar je u tome koliku snagu mogu dati i kolika je snaga trenutno potrebna prostoru.
Pošto inverteri mijenjaju broj okretaja, a time i količinu plina u protoku, njihov kapacitet je promjenjiv i može biti zadovoljavajući i pri nižim temperaturama vani.
Kako raste broj okretaja raste i potrošnja struje.
Kod neinvertera i invertera kapacitet opada sa vanjskom temperaturom.
Kod neinvertera i invertera COP opada sa temperaturom.
Pošto se kompresor hladi istim plinom kojeg komprimira,tu nastaje problem hlađenja kompresora kad te vanjske temperature postanu niske (zbog manje gustoće plina na nižim temperaturama isparavanja).
Dobro riješeni uređaji (Mitsubishi Zubadan i sl.) imaju riješeno hlađenje kompresora, pa mogu raditi i do -25°C a na -15°C još uvijek imaju puni kapacitet.
__________________
Poluznanje je opasnije od neznanja /// Pekari =>Oni što prže kompresore
nike321 is offline  
Old 26.07.2012., 15:04   #5166
Quote:
nike321 kaže: Pogledaj post
U vezi grijanja sa inverter i neinverter modelima treba znati da loše dizajnirani inverteri loše griju a dobro dizajnirani neinverteri mogu dobro grijati.
A, kako ide priča sa hlađenjem, kolika razlika u potrošnji struje se osjeti između inverter i neinverter klime, ukoliko se klima koristi samo za hlađenje ?
pskaro is offline  
Old 26.07.2012., 18:34   #5167
Evo meni stigli mirisi iz Corriga. Zadovoljan sam. Ok miriši. Jedino mi je malo preintenzivan pa sam ga razrezao na pola i stavio samo polovicu unutra. Sad ćemo vidit kolko jedan može trajati.
Danny Z. is offline  
Old 26.07.2012., 23:17   #5168
Quote:
pskaro kaže: Pogledaj post
A, kako ide priča sa hlađenjem, kolika razlika u potrošnji struje se osjeti između inverter i neinverter klime, ukoliko se klima koristi samo za hlađenje ?
Sve ono gore napisano za grijanje uzmi i za hlađenje.
Inverter ima promjenjiv broj okretaja kompresora itd.......

Sent from my HTC Sensation XL with Beats Audio X315e using Tapatalk 2
tintilinic100 is offline  
Old 27.07.2012., 11:11   #5169
Ima kod nas netko tko uvozi solarne klima uredjaje?

Npr:



Ima raznih modela sa npr inverter kompresorom. Pod solarno on zagrije plin na jos vecu temperaturu tako da mozes imati manji kompresor za isti ucinak hladjenja pa stedis elektricnu energiju (cca 30-40% manje u odnosu na isti klasican).
europe2seoul is offline  
Old 27.07.2012., 11:29   #5170
Quote:
europe2seoul kaže: Pogledaj post
Ima kod nas netko tko uvozi solarne klima uredjaje?

Npr:



Ima raznih modela sa npr inverter kompresorom. Pod solarno on zagrije plin na jos vecu temperaturu tako da mozes imati manji kompresor za isti ucinak hladjenja pa stedis elektricnu energiju (cca 30-40% manje u odnosu na isti klasican).

Malo sam pro-google-ao i mislim da se to ne isplati nikako.
To je tako mala ušteda energije, a dodatni panel koliko košta??
To se nikome nebi isplatilo. Može ti ista klima crknuti nakon godine dana.. nakon garancije. I što onda??
U današnje vrijeme se isplati kupiti kvalitetniji uređaj samo ako imaš novaca.. ako nemaš..uzimaj zlatnu sredinu. Najslabiji inverter recimo od Panasonica.. neke srednje firme... i bit ćeš sretan.
Možeš uzeti i Toshibu.. ali to ćeš isto platiti..
ali ako me razumiješ.. što će ti mercedes za s posla kući.. za to ti je dovoljan renault clio.. ako me razumiješ.

pozz.
tintilinic100 is offline  
Old 27.07.2012., 11:37   #5171
Quote:
tintilinic100 kaže: Pogledaj post
Malo sam pro-google-ao i mislim da se to ne isplati nikako.
To je tako mala ušteda energije, a dodatni panel koliko košta??
To se nikome nebi isplatilo. Može ti ista klima crknuti nakon godine dana.. nakon garancije. I što onda??
U današnje vrijeme se isplati kupiti kvalitetniji uređaj samo ako imaš novaca.. ako nemaš..uzimaj zlatnu sredinu. Najslabiji inverter recimo od Panasonica.. neke srednje firme... i bit ćeš sretan.
Možeš uzeti i Toshibu.. ali to ćeš isto platiti..
ali ako me razumiješ.. što će ti mercedes za s posla kući.. za to ti je dovoljan renault clio.. ako me razumiješ.

pozz.
Pa cijena toga iz Kine ti je isto kao i cijena Midea klima uredjaja isto iz Kine. Mozda 100 EUR razlike ili manje....tako da ono....povratis razliku u cijeni jako brzo.
europe2seoul is offline  
Old 27.07.2012., 11:50   #5172
Zanimljivo kako ni jedan Japanac ne radi takve klime.
__________________
Poluznanje je opasnije od neznanja /// Pekari =>Oni što prže kompresore
nike321 is offline  
Old 27.07.2012., 11:53   #5173
Quote:
pskaro kaže: Pogledaj post
A, kako ide priča sa hlađenjem, kolika razlika u potrošnji struje se osjeti između inverter i neinverter klime, ukoliko se klima koristi samo za hlađenje ?
Razlika potrošnje struje ovisi isključivo o EER-u uređaja. Ako je EER neinvertera bolji od invertera u istim uvjetima, onda će neinverter manje trošiti od invertera.
__________________
Poluznanje je opasnije od neznanja /// Pekari =>Oni što prže kompresore
nike321 is offline  
Old 27.07.2012., 11:55   #5174
Quote:
europe2seoul kaže: Pogledaj post
Pa cijena toga iz Kine ti je isto kao i cijena Midea klima uredjaja isto iz Kine. Mozda 100 EUR razlike ili manje....tako da ono....povratis razliku u cijeni jako brzo.
Hajdemo ovako.
Koristiš klima uređaj za hlađenje.
Koristiš ga 60 dana u godini za hlađenje... po recimo 6 sati.
to ispada 60 dana x 6 sati x 1kw (ako je 4kw klima s inverterom) = 360kn za hlađenje godišnje
ako računamo da je 1kw =1kn.. ne zanima nas sada točno.

Sada izračunaj koliko je to uštede.. 30 posto od 360kn = oko 100kn
Znači.. investicija od 100 eura više će ti se isplatiti za otprilike 7-8 godina.

Da li će Midea klima raditi toliko godina??
Da li ćeš se svake godine toliko puno hladiti.

Jer ja koristim klimu za hlađenje samo 10 dana u godini u prosjeku po par sati.
Neisplativo totalno.Meni bi trebalo 35 godina da mi se isplati investicija.
Zar ne????

Jedino u slučaju da se hladiš svaki dan po 6 sati od 5. do 10 mj.....sa maximalnom snagom govorimo.. jer inverter mijenja snagu...
tada bi ti se isplatilo-
ali ako ti inverter radi za 20 posto snage..6mjeseci po 6 sati.. opet si na istoj računici.
sorry
tintilinic100 is offline  
Old 27.07.2012., 12:20   #5175
Quote:
tintilinic100 kaže: Pogledaj post
Hajdemo ovako.
Koristiš klima uređaj za hlađenje.
Koristiš ga 60 dana u godini za hlađenje... po recimo 6 sati.
to ispada 60 dana x 6 sati x 1kw (ako je 4kw klima s inverterom) = 360kn za hlađenje godišnje
ako računamo da je 1kw =1kn.. ne zanima nas sada točno.

Sada izračunaj koliko je to uštede.. 30 posto od 360kn = oko 100kn
Znači.. investicija od 100 eura više će ti se isplatiti za otprilike 7-8 godina.

Da li će Midea klima raditi toliko godina??
Da li ćeš se svake godine toliko puno hladiti.

Jer ja koristim klimu za hlađenje samo 10 dana u godini u prosjeku po par sati.
Neisplativo totalno.Meni bi trebalo 35 godina da mi se isplati investicija.
Zar ne????

Jedino u slučaju da se hladiš svaki dan po 6 sati od 5. do 10 mj.....sa maximalnom snagom govorimo.. jer inverter mijenja snagu...
tada bi ti se isplatilo-
ali ako ti inverter radi za 20 posto snage..6mjeseci po 6 sati.. opet si na istoj računici.
sorry
Evo imam specifikacije jednog solarnog sa inverterom:

2.6kW hladjenje, elektrike potrosi 536W. - 627 USD FCO China. (cca 3500 kn).

3.5kw hladjenje, elektrike potrosi 752W - 706 USD FCO China (cca 3900kn).

Ako uzmemo da klasicne inverter trose cca 1kW (npr neki Samsung model) vidimo da je usteda cca 25% odnosno 45%.

Kineski inverter klima CL MSR12HRD preko Elipso.hr - 3200kn (3.5kw).
Samsung modeli su oko 3700 kuna.

Ajmo reci da ce ovi solarni doci par sto kuna skuplje - npr 200 - nego sto pise - to znaci da je razlika za 3.5kw klimu solarnu vs kinesku 900 kuna.

Ako je cijena 1kw = 1kn - za 3600 sati ce poceti usteda.

Ako ti klima radi 24 sata dnevno (sto je normalno kada su velike ljetne vrucine) onda ti se za 5 mjeseci investicija isplati.
europe2seoul is offline  
Old 27.07.2012., 12:46   #5176
Quote:
europe2seoul kaže: Pogledaj post
Evo imam specifikacije jednog solarnog sa inverterom:

2.6kW hladjenje, elektrike potrosi 536W. - 627 USD FCO China. (cca 3500 kn).

3.5kw hladjenje, elektrike potrosi 752W - 706 USD FCO China (cca 3900kn).

Ako uzmemo da klasicne inverter trose cca 1kW (npr neki Samsung model) vidimo da je usteda cca 25% odnosno 45%.

Kineski inverter klima CL MSR12HRD preko Elipso.hr - 3200kn (3.5kw).
Samsung modeli su oko 3700 kuna.

Ajmo reci da ce ovi solarni doci par sto kuna skuplje - npr 200 - nego sto pise - to znaci da je razlika za 3.5kw klimu solarnu vs kinesku 900 kuna.

Ako je cijena 1kw = 1kn - za 3600 sati ce poceti usteda.

Ako ti klima radi 24 sata dnevno (sto je normalno kada su velike ljetne vrucine) onda ti se za 5 mjeseci investicija isplati.

1. Mislim da naši prodavači moraju zaraditi, tako da će klima u Hrvatskoj ipak koštati više.
2. Nikad ne vjeruj previše brojkama koje ti stavljaju u specifikaciju LOW cost proizvođači, jer to često nisu prave brojke.
(kao na primjer TRUST kamere koje imaju 10MP a u stvari imaju 2MP i umnožavaju digitalno te pixele - umjetno a prodaju se kao produkti većih specifikacija.
3. Sada spominješ da ti klima radi cijeli dan, ali u stvari ona ti pirka cijeli dan ako imaš inverter.. ona ne radi maximalnom snagom.. ona ne troši 1KW ili tih 700W koje si napisao. Ona troši kad održava temperaturu.. noću i slično.. ona troši možda 100W električne energije.
Tako da moraš paziti što računaš.. koju snagu i koliku potrošnju... i onda od te potrošnje odbijaš 30 posto.

Znači.. cijena uređaja će biti veća.. a ušteda godišnja ti neće biti tako velika kao što si napisao.
Ja koristim klimu za grijanje.. jer je kod nas više hladno nego vruće.
I klima ne potroši puno na održavanje temperature.. najviše potroši kada zagrijavam kuču a nisam u njjoj dugo grijao.
Kad je kuča zagrijana, u tvom slučaju ohlađena na 23 na primjer, treba jako malo energije za održavanje te temperature.. bilo hlađenjem bilo grijanjem.

Vjeruj mi, znam što pričam.. ja koristim dvije klime za grijanje kuče od 70tak kvadrata u kontinentalnoj hrvatskoj . Održavanje temperature.. zanemariva potrošnja... čak i na minus temperaturama.
tintilinic100 is offline  
Old 27.07.2012., 12:52   #5177
Quote:
tintilinic100 kaže: Pogledaj post
1. Mislim da naši prodavači moraju zaraditi, tako da će klima u Hrvatskoj ipak koštati više.
2. Nikad ne vjeruj previše brojkama koje ti stavljaju u specifikaciju LOW cost proizvođači, jer to često nisu prave brojke.
(kao na primjer TRUST kamere koje imaju 10MP a u stvari imaju 2MP i umnožavaju digitalno te pixele - umjetno a prodaju se kao produkti većih specifikacija.
3. Sada spominješ da ti klima radi cijeli dan, ali u stvari ona ti pirka cijeli dan ako imaš inverter.. ona ne radi maximalnom snagom.. ona ne troši 1KW ili tih 700W koje si napisao. Ona troši kad održava temperaturu.. noću i slično.. ona troši možda 100W električne energije.
Tako da moraš paziti što računaš.. koju snagu i koliku potrošnju... i onda od te potrošnje odbijaš 30 posto.

Znači.. cijena uređaja će biti veća.. a ušteda godišnja ti neće biti tako velika kao što si napisao.
Ja koristim klimu za grijanje.. jer je kod nas više hladno nego vruće.
I klima ne potroši puno na održavanje temperature.. najviše potroši kada zagrijavam kuču a nisam u njjoj dugo grijao.
Kad je kuča zagrijana, u tvom slučaju ohlađena na 23 na primjer, treba jako malo energije za održavanje te temperature.. bilo hlađenjem bilo grijanjem.

Vjeruj mi, znam što pričam.. ja koristim dvije klime za grijanje kuče od 70tak kvadrata u kontinentalnoj hrvatskoj . Održavanje temperature.. zanemariva potrošnja... čak i na minus temperaturama.
Stoji. Ali ono u kini proizvede i dodje u HR i dalje je jeftinjara od 1-2 tisuce kuna (ne govorim za tu klimu konkretno nego inace za proizvode iz Kine jer se masovno naruci pa je cijena niska). Dakle, ako uvoznici ne bi nabili cijene samo zato sto je to "solarno" nego bi cijene bile realne i dalje imas cca 30% ustede u elektricnoj energiji. Dakle nije lose....ali ako bi nabili razliku cijene od tisucu+ kuna onda da...

No kazem 24 sata - pa dok spavas a vani je +40...preko dana ti je netko doma isto tako i tako to. Pa klima radi...
europe2seoul is offline  
Old 27.07.2012., 13:16   #5178
Quote:
europe2seoul kaže: Pogledaj post
Stoji. Ali ono u kini proizvede i dodje u HR i dalje je jeftinjara od 1-2 tisuce kuna (ne govorim za tu klimu konkretno nego inace za proizvode iz Kine jer se masovno naruci pa je cijena niska). Dakle, ako uvoznici ne bi nabili cijene samo zato sto je to "solarno" nego bi cijene bile realne i dalje imas cca 30% ustede u elektricnoj energiji. Dakle nije lose....ali ako bi nabili razliku cijene od tisucu+ kuna onda da...

No kazem 24 sata - pa dok spavas a vani je +40...preko dana ti je netko doma isto tako i tako to. Pa klima radi...
Ok, slažem se....
samo mala opaska:
O kojem to gradu pričamo.... vani je +40 dok spavaš ?
Mislim.. inverter klima troši različito na različitim opterečenjima.
Ako je vani +40 radit će na maximumu.. da hladi na 25.
Ali ako je vani +30 da hladi na +25 trebat će joj recimo polovina snage.
kad je vani +25 trebat će joj četvrtina snage ili manje da hladi na +25
Samo želim da shvatiš da ne možeš računati sa maximalnom potrošnjom 24 sata.. makar klima radi.. ona će dijelove dana raditi sa 50 posto.. dio sa 20 posto snage.. dio sa 10 posto.. i možda jedan vrlo mali dio samo sa 100 posto snage... samo će tada trošiti tih 700w koji pišu na onoj klimi gore.
Ostalo će trošiti manje.. gotovo kao i žarulja.. makar radi troši malo..jer se i kompresor drugačije okreće.. usporava i ne troši toliko struje.. ne tlači plin na velik tlak.
tintilinic100 is offline  
Old 27.07.2012., 13:26   #5179
Quote:
tintilinic100 kaže: Pogledaj post
Ok, slažem se....
samo mala opaska:
O kojem to gradu pričamo.... vani je +40 dok spavaš ?
Mislim.. inverter klima troši različito na različitim opterečenjima.
Ako je vani +40 radit će na maximumu.. da hladi na 25.
Ali ako je vani +30 da hladi na +25 trebat će joj recimo polovina snage.
kad je vani +25 trebat će joj četvrtina snage ili manje da hladi na +25
Samo želim da shvatiš da ne možeš računati sa maximalnom potrošnjom 24 sata.. makar klima radi.. ona će dijelove dana raditi sa 50 posto.. dio sa 20 posto snage.. dio sa 10 posto.. i možda jedan vrlo mali dio samo sa 100 posto snage... samo će tada trošiti tih 700w koji pišu na onoj klimi gore.
Ostalo će trošiti manje.. gotovo kao i žarulja.. makar radi troši malo..jer se i kompresor drugačije okreće.. usporava i ne troši toliko struje.. ne tlači plin na velik tlak.
Ma OK ali ako imas solarni kolektor onda ces jos vise zagrijati (stlaciti plin) za djabe zbog sunca. Hoces neces stedis...u odnosu na istu klimu ali bez solarnog kolektora.

Mozda sada nije +40 ali znas dobro na sto mislim....i po noci je vruce; beton isijava itd. Pa se znojis u krevetu umjesto da ti je fino.
europe2seoul is offline  
Old 27.07.2012., 17:10   #5180
Quote:
danijel983 kaže: Pogledaj post
Evo meni stigli mirisi iz Corriga. Zadovoljan sam. Ok miriši. Jedino mi je malo preintenzivan pa sam ga razrezao na pola i stavio samo polovicu unutra. Sad ćemo vidit kolko jedan može trajati.


Znači dobro je, hvala na info..ako ne nađem u gradu naručujem

Sad uživaj u finom šnjofu
Leona81 is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:00.