Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.04.2013., 00:45   #6101
Klima Beko BK 130 XR .. nakon nekoristenja preko zime, danas sam upalio klime da ugriju prostorije s obzirom da nije toliko hladno da je neophodno loziti vatru. Jedna radi normalno, grije dok druga nakon paljenja otvara krilca za ispust vazduha i nakon toga prestaje raditi i pali se lampica "modalitet odmrzavanja".. nakon 10-tak minuta u tom stanju pocinje raditi ali duva suvise hladno za 30 stepeni koliko pokazuje na daljinskom upravljacu :/
miljaz is offline  
Old 16.04.2013., 22:59   #6102
Quote:
miljaz kaže: Pogledaj post
Klima Beko BK 130 XR .. nakon nekoristenja preko zime, danas sam upalio klime da ugriju prostorije s obzirom da nije toliko hladno da je neophodno loziti vatru. Jedna radi normalno, grije dok druga nakon paljenja otvara krilca za ispust vazduha i nakon toga prestaje raditi i pali se lampica "modalitet odmrzavanja".. nakon 10-tak minuta u tom stanju pocinje raditi ali duva suvise hladno za 30 stepeni koliko pokazuje na daljinskom upravljacu :/
fali plina
crusader85 is offline  
Old 18.04.2013., 03:20   #6103
Procitao sam zadnjih 5-10 stranica i ponesto se informirao kao potpuni laik glede klima uredjaja.

Dakle, treba mi klima uredjaj. Stan 54m2 (od toga dnevni boravak 30m2), smjer jug-sjever s tim da je dnevni boravak na suncanoj, odnosno juznoj strani. Nije potkrovlje, vec kat; visina 2,5 metra pod-strop.

Nebih uzimao polupoznatu i riskantnu marku, vec nesto sto vrijedi. Poznanik mi preporuca Panasonic ? Da ima split sistem i ne znam ima li smisla uzimati s inverterom, ako ce mi prvenstveno sluziti za hladjenje, u 7. i 8. mjesecu., kada su najgore vrucine. Jeli se znatno ustedi na struji, ako je opcija invertera ?

Da skratim pricu; koju klimu, model izabrati (hajde neka bude Panasonic), koliko kW; 3,5 ili 5 ? Jeli dovoljno 3,5 ili ipak 5 kW (podrazumjeva se hladjenje) ?

Jeli 3,5 kW uspjesno hladi 30m2 dnevnog boravka ili 54 m2 (cijeli stan) ?

Nije da me zulja lova u dzepu, ali dao bi pokoju kn vise ako ima smisla da kupim nesto sto vrijedi ulaganja poneke kn vise.

Otprilike od 3000 do max. 4500 kn pa da molim prijedloge, posto nisam strucnjak pa pitam ovdje.

Zanemarite cijenu ugradnje, vec sto kupiti u toj cijeni; koji model klime, koliko kW (hladjenje) i gdje u ZgB ?

Hvala
__________________
Klikni na link

Zadnje uređivanje Reaktivac : 18.04.2013. at 03:52.
Reaktivac is offline  
Old 18.04.2013., 08:55   #6104
ako mislis hladiti samo dnevni boravak dosta ti je 3.5 kw, ako ides na cijeli stan treba ti 5 kw.
Iako tesko da ces sa 1 klimom ohladiti cijeli stan kako treba.
uzmi panasonic ili samsung i ne treba ti inverter.
tominjo is offline  
Old 18.04.2013., 11:38   #6105
Panasonic ne proizvodi više fix klime!Uzmi toshibu ili mitsubishi fix.
gogoklepci is offline  
Old 18.04.2013., 11:50   #6106
http://segar.hr/Product/Klima_uređaj..._RAS_13_SAH_ES
i
http://www.salonatech.com/mitsubishi...uh-ga35vb.html
gogoklepci is offline  
Old 18.04.2013., 16:27   #6107
reaktivac

slazem se za mitsubishi ili toshibu.

ne znam od kuda si ali u zg ove klime mozes naci ispod 4000 kn.
tominjo is offline  
Old 18.04.2013., 16:44   #6108
Quote:
tominjo kaže: Pogledaj post
ako mislis hladiti samo dnevni boravak dosta ti je 3.5 kw, ako ides na cijeli stan treba ti 5 kw.
Iako tesko da ces sa 1 klimom ohladiti cijeli stan kako treba.
uzmi panasonic ili samsung i ne treba ti inverter.

pa tko vise proizvodi klime bez invertera? samo poluproizvođaci i proizvođaci nize klase jer je to prastara tehnologija koja se napokon sa 1.7. vise nece smjet ugrađivat

Super mu nudis potrosaca struje
__________________
Thenebra :broj godina pomnozi sa brojem koliko ti puta pas dnevno jede. i toliko vrecica moras imati sa sobom! znaci npr.. 2(godine) X 2(dnevno puta jede) = 4 vrecice
Wedding is offline  
Old 18.04.2013., 16:51   #6109
Quote:
forumnickxy kaže: Pogledaj post
Pitanje u vezi odvlaživanja.
Mislim kupiti klimu,koju,kakvu,cijenovni rang-još nisam odlučio.
Ono što me zanima je odvlaživanje.
Vidim da neke klime imaju tu opciju a neke nemaju.
Kako tijekom zime imam problema sa vlagom, zanima me
da li je to učinkoviti način za otklanjanje/smanjivanje vlage u stanu.
Koliko tada klima troši kada odvlažuje, isto/manje/više kao da griije ili hladi
i da li recimo može istovremeno odvlaživati i grijati npr.
Znači,ima li koristi od te opcije na klimi, ima li netko iskustva?
Po mojoj zamisli, odvlaživanje bi radilo u vrijeme kuhanja recimo.

Hvala
svaka klima dok hladi ujedno i odvlazuje a ako zelis klimu sa funkcijom odvlazivanja to je onda DAIKIN URURU-SARARA ali je i vrlo skupa.
Onda ima glavnih 6 funkcija, grijanje, hlađenje, odvlazivanje, ovlazivanje, prociscavanje i dobava svijezeg prociscenog zraka
__________________
Thenebra :broj godina pomnozi sa brojem koliko ti puta pas dnevno jede. i toliko vrecica moras imati sa sobom! znaci npr.. 2(godine) X 2(dnevno puta jede) = 4 vrecice
Wedding is offline  
Old 18.04.2013., 17:22   #6110
wedding

nudim mu on/off klimu zato sto tu razliku u cijeni za inverter nece uspjeti vratiti.

i ne vjerujem da su mitsubishi i toshiba poluproizvodjaci.
tominjo is offline  
Old 18.04.2013., 17:28   #6111
Quote:
tominjo kaže: Pogledaj post
wedding

nudim mu on/off klimu zato sto tu razliku u cijeni za inverter nece uspjeti vratiti.

i ne vjerujem da su mitsubishi i toshiba poluproizvodjaci.
oni nisu proizvođaci ali mislim da svi znaju da je to prastara tehnologija koju je uopce vise glupo ugrađivat, apogotovo sada sa novim standardima, i nije smao stavr potrosnje nego i buke i kvalitete itd, zar ne a i rezervnih dijelova.
__________________
Thenebra :broj godina pomnozi sa brojem koliko ti puta pas dnevno jede. i toliko vrecica moras imati sa sobom! znaci npr.. 2(godine) X 2(dnevno puta jede) = 4 vrecice
Wedding is offline  
Old 18.04.2013., 17:30   #6112
reaktivac

evo sada malo surfam....
imas startni mitsubishi inverter 3.5 kw za manje od 4500 kn
tominjo is offline  
Old 18.04.2013., 17:34   #6113
wedding

slazem se, ali sve ovisi koliko ce mu klima raditi dnevno.
primjer, kod mojih staraca klima se upali sveukupno 50 - tak sati u sezoni i njima je ova koju imaju odlicna.
naravno bilo bi bolje da je inverter ali njima je bitno da klima sami ohladi.
tominjo is offline  
Old 21.04.2013., 01:15   #6114
Imate kakvu preporuku za klimu i smjestaj klime u stanu. Stan je malen, 29 kvadrata, ako maknemo kupaounu stan ima hodnik od 5m duzine i uz njega je kuhinja i soba. Strop je svugdje 3.20 a u sobi je galerija sa krevetom. Problem je sto je stan na vrhu nebodera,znaci pod plocom, i prozori su na istoku.

Sad kakvu klimu kupiti i gdje je postaviti? Da li da ide u dnevnu/spavacu pa da hladi samo taj dio. Ili mozda u hodnik pa da kroz vrata dode zrak do sobe? Najvise me muci taj krevet na galeriji i mislim da ce tu biti pakleno cim ugrije, tako da ce klima vjerojatno hladit do kasno u noc da bi se ugodno spavalo. Jer vec sad je na krevetu zrak dosta topliji nego dole.
umarekawaru is offline  
Old 21.04.2013., 13:22   #6115
Quote:
Wedding kaže: Pogledaj post
pa tko vise proizvodi klime bez invertera? samo poluproizvođaci i proizvođaci nize klase jer je to prastara tehnologija koja se napokon sa 1.7. vise nece smjet ugrađivat

Super mu nudis potrosaca struje
da nakon 01.07 2013 neče se smjeti prodavat u RH on-off klima zbog usklađenja sa EU propisima.
Ušteda el.energije na inverter klimama je samo na papiru i mašti kupca.

ušteda je u nekim situacijama to jest danima je moguča.

evo kaži ti meni
prostor 50 m2 sa potrebom od 4 kw rashladne energije
i klima 1 on-off 3,5 kw a druga inverter 3,5 kw
kako če inverter uštedit energiju
more is offline  
Old 21.04.2013., 14:34   #6116
Quote:
more kaže: Pogledaj post
da nakon 01.07 2013 neče se smjeti prodavat u RH on-off klima zbog usklađenja sa EU propisima.
Ušteda el.energije na inverter klimama je samo na papiru i mašti kupca.

ušteda je u nekim situacijama to jest danima je moguča.

evo kaži ti meni
prostor 50 m2 sa potrebom od 4 kw rashladne energije
i klima 1 on-off 3,5 kw a druga inverter 3,5 kw
kako če inverter uštedit energiju
Inverter štedi do 40 posto struje: inverter znaci rotacioni kompresor. Kada se klima isključi motor/kompresor stalno radi. Bit je u
promjeni broja okretaja kojeg vodi elektronika.
Ako treba više hladiti povećava se broj
okretaja i obrnuto. Upotrebom invertera ušteda
struje i do 40 %, a grijati mogu i do -15 celzijevih.

Meni cijelu zimu klima održava temperature. Puse mlaki zrak, i stalno radi te lagano grije. Troši možda 200w na sat. A na on/off troši kad se upali 1.4kw. A na zimi niti nebi radila.

Sent from my HD2 using Tapatalk 2
tintilinic100 is offline  
Old 21.04.2013., 16:58   #6117
Quote:
tintilinic100 kaže: Pogledaj post
Inverter štedi do 40 posto struje: inverter znaci rotacioni kompresor. Kada se klima isključi motor/kompresor stalno radi. Bit je u
promjeni broja okretaja kojeg vodi elektronika.
Ako treba više hladiti povećava se broj
okretaja i obrnuto. Upotrebom invertera ušteda
struje i do 40 %, a grijati mogu i do -15 celzijevih.

Meni cijelu zimu klima održava temperature. Puse mlaki zrak, i stalno radi te lagano grije. Troši možda 200w na sat. A na on/off troši kad se upali 1.4kw. A na zimi niti nebi radila.

Sent from my HD2 using Tapatalk 2
inverter, očito nisi dobro informiran(ne poznaješ dobro termodinamiku), sve klime danas za kućnu uporabu imaju rotacioni kompresor a neke scroll-kompresor(isto je rotacioni).
el.motor koji pokreće kompresor može biti indukcioni jednofazni a u novije vrijeme posebne konstrukcije trofazni(sa rotorom koji ima magnetske polove izgrađene sa permanentnim jakim magnetima).
stariji indukcioni motori imaju iskoristivost struje cca 0,85 dok ovi noviji cca 0,92 zbog manjih elektromagnetskih gubitaka unutar samog motora.
inače sam elektronski inverter(onaj koji mjenja frekvenciju) je u stvari gubitnik energije, jer je treba promjeniti i prilagoditi, a kod svake transformacije prisutni su gubici energije.
vjerujem da bi o tome more znao više napisati
mehanički kompresori mogu biti isti i za jedan i za drugi tip.
ušteda energije ti je možda onih 7-8% razlike što ne opravdava skoro dvostruku razliku u cijeni uređaja.
to je već pomodarstvo koje nam je nametnula elektronska industrija jer ona mora proizvoditi svoje čipove i komponente koje kad riknu moraš skoro ispravnu klimu baciti jer su elektron. komponente vrlo skupe(i nepouzdane) naspram jednog običnog on-off prekidaća koji je vrlo pouzdan.
kod on-off sistema ako treba više hladiti samo će se povećati odnos radi / neradi.
prema tome u jednom ciklusu od 10 minuta lako možeš postići 90% snage tako da klima radi 9min. a 1min.da stoji i obrnuto ako treba svega 10% snage onda će 1min. raditi a 9min. stajati(i tad ne troši struju, struja=0), pa sad nevidim neku značajnu dobit u uštedi struje prema osjetno višoj razlici cijene nabave, a struja jednako košta i za jednu i drugu vrstu.
a to što tebi klima toši tako malo (200W znači imaš male toplinske gtubitke) mora da živiš negde u blizini ekvatora
fergol is offline  
Old 21.04.2013., 17:19   #6118
ljudiii, necemo opet u polemiku-problematiku (prepiranje)
tominjo is offline  
Old 21.04.2013., 17:25   #6119
Fergol

Koja sam ja bena, uzeo invertere a mogao sam on off klime. Bacio u vjetar 10tis kn.

Nisam na faxu slušao termodinamiku 1 i 2, nauku o toplini.

Da barem jesam....žao mi je.

Samo ne znam zašto izbacuju on off klime, zašto svi proizvođači proizvode invertere? Mora da su dobro prevarili cijeli svijet.? Nema uštede a skuplje su inverter klime? Stvarno tako misliš?

Sent from my HD2 using Tapatalk 2
tintilinic100 is offline  
Old 21.04.2013., 18:03   #6120
Quote:
tintilinic100 kaže: Pogledaj post
Fergol

Koja sam ja bena, uzeo invertere a mogao sam on off klime. Bacio u vjetar 10tis kn.

Nisam na faxu slušao termodinamiku 1 i 2, nauku o toplini.

Da barem jesam....žao mi je.

Samo ne znam zašto izbacuju on off klime, zašto svi proizvođači proizvode invertere? Mora da su dobro prevarili cijeli svijet.? Nema uštede a skuplje su inverter klime? Stvarno tako misliš?

Sent from my HD2 using Tapatalk 2
jesi ispao si bena.apsolutno svaki inverter ima 8-15% veču potrošnju na max snazi.
Da dalje objasnim te gubitke svaki sklop koji smanjuje Hz ili snagu kod DC ima gubitke koji se kreču od 8% kod vrhunskih uređaja do 15% isto kod vrhunskih uređaja.zavisnost o gubicima je u dizajnu to jest na 80% snage ima gubitke 10% a pri 20% snage i do 50 % .

kad se inverter isplati recimo grijanje
imate 30 m2 prostora sa vrhunskom izolacijom i potrebna vam je toplinska energija u rasponu recimo 2 kw kad je vani -10 i recimo 1,5 kw kad je vani +7
imate 3 dana -10 godišnje
90 dana +7 godišnje
90 dana +15 godišnje
i ugradili ste inverter od 3,5 kw koji je deklariran na +7 a pri -10 ima 1,5 kw
3 dana dogrijavate s dodatnom grijalicom
ovo sam probao jednostavno objasnit
bez vrhunske izolacije nema smisla ugrađivat inverter jer će te trošiti više struje od on-off klime.
svaka inverter klima na 100% kapaciteta rada troši najmanje 8% više el.energije od dobre on-off klime


Samo ne znam zašto izbacuju on off klime, zašto svi proizvođači proizvode invertere?

zašto se nesmiju prodavat rajćice malo deformiranog rasta u EU
zašto se u EU ne otkupljuju krompiri veči od 10cm i manji od 7cm(nisam siguran za veličinu) nego ih njemački seljaci ostavljaju na njivi
evo na primjer krastavci
Class I cucumbers must "be reasonably well shaped and practically straight (maximum height of the arc: 10 mm per 10 cm of the length of cucumber)". Class II "slightly crooked cucumbers may have a maximum height of the arc of 20 mm per 10 cm of length of the cucumber".
sve van ovih dimenzija su ilegalni proizvodi i zabranjena je prodaja u EU i od 01.07.2013 u RH
more is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:21.