Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.05.2013., 16:46   #6241
jel mi može netko preporučiti dobar servis za ugradnju klima uređaja... treba mi za vivax?
Find.out is offline  
Old 29.05.2013., 22:37   #6242
Quote:
Find.out kaže: Pogledaj post
jel mi može netko preporučiti dobar servis za ugradnju klima uređaja... treba mi za vivax?
koji grad? županija? država? kontinent?
crusader85 is offline  
Old 29.05.2013., 23:57   #6243
Quote:
crusader85 kaže: Pogledaj post
to što je izolacija izgorila neće značajnije utjecati na rad klime, idući put kada budeš servisirao neka ti meštar zamjeni izolaciju i umotaj ju u alu foliju... nije ti to hitno, daš meštru ekstra 50 kn pri idućem servisu...
Hvala puno! Odmah lakse disem
tardis123456 is offline  
Old 30.05.2013., 00:08   #6244
Quote:
crusader85 kaže: Pogledaj post
koji grad? županija? država? kontinent?
Zg
Find.out is offline  
Old 03.06.2013., 00:37   #6245
Kratko i jasno: imam kupljeni klima uredjaj (LG E12EK) i preostala mi je samo ugradnja. Zgrada je novogradnja sa osnovnom pripremom za klimu - sa unutarnje strane struja, s vanjske strane predvidjeno mjesto + pripremljeni odvod za kondenzat, dakle nema potrebe za kanalicama ili dugim instalacijama (cijevi, struja itd.)

Koliko zapravo dodje ugradnja klime? Poslao sam nekoliko informativnih upita i svi procjenjuju 1500-2000kn, da li je to realno ili me samo pokusavaju "ozeniti"? Hvala unaprijed svima na odgovorima.

Zadnje uređivanje Tomiyama : 03.06.2013. at 00:37. Reason: tipfeler :)
Tomiyama is offline  
Old 03.06.2013., 01:58   #6246
Quote:
Tomiyama kaže: Pogledaj post
Kratko i jasno: imam kupljeni klima uredjaj (LG E12EK) i preostala mi je samo ugradnja. Zgrada je novogradnja sa osnovnom pripremom za klimu - sa unutarnje strane struja, s vanjske strane predvidjeno mjesto + pripremljeni odvod za kondenzat, dakle nema potrebe za kanalicama ili dugim instalacijama (cijevi, struja itd.)

Koliko zapravo dodje ugradnja klime? Poslao sam nekoliko informativnih upita i svi procjenjuju 1500-2000kn, da li je to realno ili me samo pokusavaju "ozeniti"? Hvala unaprijed svima na odgovorima.
Ako svi procjenjuju tako.....tada je to vjerojatno realna cijena.

Ja sam svoje postavio preko neovlaštenog montera....i dobro uštedio.
Platio sam u prosjeku oko 500kn po klimi.

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk 2
tintilinic100 is offline  
Old 04.06.2013., 14:23   #6247
Kupio Haier AS12AQUA (ustvari AS12QS1ERA), 3.5kW hladjenje, 3.8kW grijanje sa inverterom i ionizatorom. Cijena 4.900 kuna. Imate li kakvih iskustava sa tom klimom?

Da li ti ionizatori šta vrijede?
Fliper99 is offline  
Old 04.06.2013., 15:00   #6248
Quote:
Fliper99 kaže: Pogledaj post
Kupio Haier AS12AQUA (ustvari AS12QS1ERA), 3.5kW hladjenje, 3.8kW grijanje sa inverterom i ionizatorom. Cijena 4.900 kuna. Imate li kakvih iskustava sa tom klimom?

Da li ti ionizatori šta vrijede?
Kupio si klimu. Ugradi je i koristi.
Ti ćeš podijeliti iskustva s nama.

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk 2
tintilinic100 is offline  
Old 05.06.2013., 10:23   #6249
Imam na moru neki stari inverter s R22 unutra. Klima se ledi na spoju cijevi i kod velikih vručina prestane radit pa kad se ohladi opet proradi. Vjerojatno je problem s plinom, koji curi jer je očito i loše ugrađena. Naravno zvat ću majstora ali me zanima detaljan postupak, a ne ko zadnji put kad je uzeo novce malo nadopunio i otišao.
Znaći koji je postupak, tlačenje, detekcija puštanja, vakumiranje i onda vraćanje plina na vagu? Nike321 pomozi .
farfan is offline  
Old 05.06.2013., 12:14   #6250
Quote:
farfan kaže: Pogledaj post
Imam na moru neki stari inverter s R22 unutra. Klima se ledi na spoju cijevi i kod velikih vrućina prestane radit pa kad se ohladi opet proradi. Vjerojatno je problem s plinom, koji curi jer je očito i loše ugrađena. Naravno zvat ću majstora ali me zanima detaljan postupak, a ne ko zadnji put kad je uzeo novce malo nadopunio i otišao.
Znaći koji je postupak, tlačenje, detekcija puštanja, vakumiranje i onda vraćanje plina na vagu? Nike321 pomozi .
Pitanje je imaš li ti volje platiti pravi detaljni postupak po pravilima struke!

Postupak!
  1. Elektronskim detektorom probati pronaći gdje pušta plin.
  2. Eventualno sapunicom specijalnih svojstava (visoka površinska napetost) pregledati sve spojeve i sumnjiva mjesta nakon što se uređaj i instalacija natlači dušikom na 15 bara tlaka.
  3. Sanirati loše spojeve i otkloniti propuštanje.
  4. Natlačiti instalaciju suhim dušikom na ispitni tlak (cca 21 bar).
  5. Nakon 1-2 sata, kad se sve stabilizira i temperira, zabilježiti tlak i vanjsku temperaturu i nakon 24 sata ponovo.
  6. Usporediti zabilježeno i provjeriti da nema pada tlaka nakon 24 sata tj. da promjena tlaka odgovara promjeni temperature.
  7. Ako je provjera prošla OK, ispustiti dušik i početi vakuumiranje.
  8. Vakuumirati dok apsolutni tlak u sistemu dođe do 500 mikrona živinog stupca (mjeriti vakuum elektronskim vakuum metrom a ne manometrima za plinove jer sa njima može vidit moj k....c) i onda još 30 min.
  9. Provjeriti vakuum metrom koliko se diže apsolutni tlak, i iz mjerenja zaključiti dali je sistem dovoljno suh i nepropustan.
  10. Ako se pokaže da je nedovoljno suh, ponavljati vakuumiranje dok god se ne osuši na zadovoljavajuću razinu (apsolutni tlak u mirovanju ne smije preći 1000 mikrona živinog stupca - provjeriti elektronskim vakuum metrom).

    http://farm4.staticflickr.com/3583/3...134cc631_o.png

  11. Napuniti uređaj sa novim R22 plinom vagajući količinu plina koja je naznačena na klimi + eventualno dodavanje plina za dužinu cijevi koja prelazi onu za koju je klima tvornički napunjena.
  12. Rukovanje i ljubljenje sa pravim majstorom kojeg nikad više nećeš vidjeti radi iste stvari


Postupak je jednak za najobičniju malu klimicu od 1500kn kao i za Chiller od 1000kW.

Cijena? Sitnica!
Ali što češ? Ipak smo mi potrošačko društvo a klima majstori priučeni "pekari".
Mislim da ti je jeftinije kupit novog kineza i platit misu da ti to postavi neki ko nije "pekar" amater.

P.S. Jesi ti sa Hvara? Možda se znamo?
__________________
Poluznanje je opasnije od neznanja /// Pekari =>Oni što prže kompresore

Zadnje uređivanje City : 09.06.2013. at 13:51.
nike321 is offline  
Old 05.06.2013., 13:26   #6251
Ne iz Zagreba sam, al i tu i na newsima prateći teme vidim da znaš, a i najvažnije radiš po pravilima struke. Ćini mi se da ovakav servis kosta ko pola mitsubishi invertera s ugradnjom, a kako je sadasnja klima kinez star 12g, ići ću na punjenje koje drži 3g i onda na novu klimu. Znaći obavezno da ih tražim punjenje na vagu a ne manometrom kao dosad.
farfan is offline  
Old 05.06.2013., 15:29   #6252
Tebi je najvjerojatnije propuštanje na pertlanim spojevima. Cijev prije pertlovanja nije obrađena nožićem za skidanje srha i pertlovanje je završilo sa ogrebotinama na brtvenoj površini. Dobar majstor sa alatom to odmah može provjeriti, i ako je do toga, i ima dovoljno dužine cijevi, sve te spojeve ponovo pertlovati kako valja, ili ako nema, otkinuti komad cijevi i ubaciti spojne fitinge na pertlovanje i riješiti to.
Nakon toga vakuumiranje i punjenje plina na vagu.
Svejedno, to ti je onda samo garancija da neće puštati na tim spojevima, a ako pušta negdje drugdje na uređaju, nemaš sreće. Tad vanjska i unutarnja moraju ići u radionu.

Dakle, to je oblik kockanja pa APP.
__________________
Poluznanje je opasnije od neznanja /// Pekari =>Oni što prže kompresore
nike321 is offline  
Old 05.06.2013., 17:51   #6253
Quote:
Tomiyama kaže: Pogledaj post
Kratko i jasno: imam kupljeni klima uredjaj (LG E12EK) i preostala mi je samo ugradnja. Zgrada je novogradnja sa osnovnom pripremom za klimu - sa unutarnje strane struja, s vanjske strane predvidjeno mjesto + pripremljeni odvod za kondenzat, dakle nema potrebe za kanalicama ili dugim instalacijama (cijevi, struja itd.)

Koliko zapravo dodje ugradnja klime? Poslao sam nekoliko informativnih upita i svi procjenjuju 1500-2000kn, da li je to realno ili me samo pokusavaju "ozeniti"? Hvala unaprijed svima na odgovorima.
instalacija postavljena, znači samo ruke bez materijala pa montaža 1500-2000??
gdje živiš da se odmah preselim
crusader85 is offline  
Old 06.06.2013., 15:30   #6254
Bok ljudi, trebam pomoć.

Dakle, u klime se apsolutno ništa ne razumijem, a ne mogu po ljeti više spavat u znoju, jelte. Stanujem na Savici u Zagrebu, na 9. katu zgrade, koji je ujedno i zadnji. Stan je sjever-jug, s time da je moja soba (na slici soba 1) okrenuta prema jugu i u njoj je ljeti nepodnošljivo. Pa smo ove godine odlučili mama i ja klime postavit.
http://imageshack.us/photo/my-images/89/stanci.jpg/ nekaj sam zeznuo pa je loša kvaliteta

stan ima 57 kvadrata i prioriteti za klimatizaciju su soba 1 i soba 2. kuhinja i blagavaonica su manje bitni. soba 1 ima cca 15 kvadrata, a soba 2 cca 20.

mene zanima da li da uzmem dvije vanjske i dvije unutarnje jedinice ili jednu s dvije unutarnje? nisam pametna gdje ih je najbolje postaviti pa ako netko može nešto predložiti...eto

i da, koju klimu kupiti i ako netko zna nekoga za ugradnju, bio bih zahvalan

puno hvala
clansman is offline  
Old 06.06.2013., 17:37   #6255
Quote:
crusader85 kaže: Pogledaj post
instalacija postavljena, znači samo ruke bez materijala pa montaža 1500-2000??
gdje živiš da se odmah preselim
Mogu i ja s tobom.Pa jesam li ti ja priča kako mi je amerikanac reka da su mu naplatili nadopunu plina R22 1 kg 500-600$
more is offline  
Old 06.06.2013., 22:29   #6256
eo današnje saniranje propuštanja;
na sreću, bar moju, propuštanje nije bilo teško naći, ulja na sve strane:

http://imageshack.us/a/img545/7503/dsc0101ir.jpg

evo i uzroka, loše spertlana cijev, odnosno pertlano bez da se predhodno cijev očistila:

http://imageshack.us/a/img20/6338/dsc0102tq.jpg

eo kako treba izgledati:

http://imageshack.us/a/img854/210/dsc0104vr.jpg
http://imageshack.us/a/img17/8949/dsc0105oi.jpg

poslije vakuumiranje, punjenje ulja i plina itd.

to je načešći uzrok istjecanja plina iz sistema, i samo ponovnim pertlanjem se propuštanje može sanirati.

Zadnje uređivanje City : 07.06.2013. at 10:35. Reason: velike slike
crusader85 is offline  
Old 06.06.2013., 22:41   #6257
Quote:
more kaže: Pogledaj post
Mogu i ja s tobom.Pa jesam li ti ja priča kako mi je amerikanac reka da su mu naplatili nadopunu plina R22 1 kg 500-600$
a zašto ja nemam takve mušterije... a iovo 1500kn samo za ruke... izgleda svuda se dobro naplaćuje montaža osim u splitu
crusader85 is offline  
Old 08.06.2013., 10:42   #6258
E još jedno pitanje se R22 rekuperira i samo nadoda količina koja fali ili treba cijeli novi plin stavit u klimu? Zapravo može pojašnjenje i za ostale plinove.
farfan is offline  
Old 08.06.2013., 13:29   #6259
Quote:
crusader85 kaže: Pogledaj post
a zašto ja nemam takve mušterije... a iovo 1500kn samo za ruke... izgleda svuda se dobro naplaćuje montaža osim u splitu
Onu mideu 5 unutrašnjih jedinica sam naplatija montažu 2500 i ima sam osječaj da sam ljude opljačka.
more is offline  
Old 09.06.2013., 18:44   #6260
Quote:
farfan kaže: Pogledaj post
E još jedno pitanje se R22 rekuperira i samo nadoda količina koja fali ili treba cijeli novi plin stavit u klimu? Zapravo može pojašnjenje i za ostale plinove.
Postoje zeotropski i azeotropski "plinovi".
Zeotropski su mješavine od više komponenti koje isparavaju na istom tlaku a na različitim temperaturama. Kada se takvi nadopunjavaju dolazi do poremećaja odnosa u mješavini i uređaj ne radi ispravno.
Postoje i "near-azeotropic" mješavine koje isparavaju skoro na istoj temperturi. Ti i azeotropski se mogu dopunjavati.
  1. R22 je azeotropski
  2. R410 je near-azeotropski
  3. R407C je zeotropski i ne nadopunjava se ako je isteklo više od 30% ukupne količine

Kako se radi o 2-3 kg plina u klimi, onda je najbolje R407C i R410A zamjeniti kompletno novim, a R22 rekuperirati i napuniti na vagu potrebnu količinu.
__________________
Poluznanje je opasnije od neznanja /// Pekari =>Oni što prže kompresore
nike321 is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:16.