Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.07.2004., 20:30   #81
Moje iskustvo je vrlo loše Ja u uredu imam takav, doduše nešto stariji, al ne znam jesu li noviji puno bolji. Ovaj ti se zapravo ponaša poput ventilatora i ne rashlađuje ni približno poput prave klime. Ako je zrak jako vruć, on samo ispuhuje taj isti vrući zrak u prostoriju. Osim toga, moraš imati rupu u prozoru ili zidu kako bi mogla crijevo od te klime (u promjeru oko 10 cm) izbaciti van da kao ispuhuje vrući zrak.
Meni zapravo ta klima najbolje posluži za dogrijavanje po zimi kad mi je radijator preslab
Durica is offline  
Old 25.07.2004., 02:33   #82
Re: Klima - par pitanja

Quote:
Durica kaže:
Dakle, kako mogu do klime brzo, jeftino i efikasno, po mogućnosti s plaćanjem na rate?
Pogledaj u Exportdrvo.
Quote:
Durica kaže:

Meni treba samo hlađenje, dakle ne treba mi ona koja može i grijati i hladiti. Jesu li takve (ne)kvalitetnije, jeftinije, dostupnije?
Klima sa samo hlađenjem je teže nabaviti, a cjena se jako malo razlikuje od klima sa grijanje/hlađenje opcijom.
Quote:
Durica kaže:

Imate li kakav broj koji mogu s povjerenjem nazvati i srediti da mi klima bude postavljena za par dana?


Koliko znam jako malo vremena se čeka s ugradnjom dan-dva.
Broj za Split i okolicu imam.
__________________
uvjek sam a nikad do kraja
Mort is offline  
Old 25.07.2004., 23:32   #83
Hvala na pomoći. Ipak odustajem od klime do daljnjega. Malo sam se raspitala okolo i spoznala da su klime samo prividno pojeftinile. Naime, sami aparati su pojeftinili, ali je cijena montaže porasla 300% u odnosu na prošlu godinu
Bila je 400 kuna, a sad je od 1200 do 1500
Durica is offline  
Old 26.07.2004., 16:16   #84
montaža je lani bila oko 1200-1500 kn a sada je pojeftinila...što zbog pada cijene samog uređaja, što zbog nove gomile servisera...kažu da je formula za računanje montaže oko pola vrijednosti klime
brzi is offline  
Old 26.07.2004., 16:17   #85
i da...ima dućana gdje i montažu možeš platiti na rate skupa s uređajem...npr. Plana Promet
brzi is offline  
Old 27.07.2004., 11:40   #86
koji vrag oni imaju za 1200 kuna postavljati klima uređaj.
Brat bratu, to je 8 rupa na zidu za tiple, cijev kroz zid, spojiš crijeve i ufuraš tekučinu.
Pa koliko oni to dugo postavljaju, pola sata, sat?
Bome je to ljepa satnica. 1200 kuna na sat?
Ako tako gledaš onda odvjetnici su potplačeni...
demosten is offline  
Old 27.07.2004., 18:21   #87
Ima oko 2 sata posla, ako sve ide normalno.
Ali su zmislili da ti ne vrijedi garancija, ako klimu ne postavlja ovlašteni
Lee Champa is offline  
Old 27.07.2004., 19:20   #88
Quote:
Durica kaže:
Hvala na pomoći. Ipak odustajem od klime do daljnjega. Malo sam se raspitala okolo i spoznala da su klime samo prividno pojeftinile. Naime, sami aparati su pojeftinili, ali je cijena montaže porasla 300% u odnosu na prošlu godinu
Bila je 400 kuna, a sad je od 1200 do 1500
vis kod mene obrnut slucaj, montaza nas je dosla jeftinije nego sto bi je platili prosle godine.

klime jesu pojeftinile i to jako, jerbo smo mi prije 6 g. klimu platili 10 000kn. a danas 2 komada s montazom nesto ispod 8 000 kn.
__________________
Life is not a journey to the grave with the intention of arriving safely in a pretty and well preserved body, but rather to skid in broadside, thoroughly used up, totally worn out, and loudly proclaiming "Wow, what a Ride!"
tilla is offline  
Old 28.07.2004., 01:22   #89
Cijena montaže se nije mjenjala zadnjih 6-7g. Sada je cijena montaže 1000k do 3 m instalacije, a preko svaki metar košta 100k. Uzevši u obzir da se cijena goriva u zadnjih 5-6g. udvostručila, da alat vridi oko 30 000k ,te da metar instalacije dođe 10E, nije skupo. Prosječna montaža (ako se želi napraviti posao kako valja) traje oko 4 h. Tu ne ubrajam tkz. montaže zid-zid, koje su jako jednostavne i mogu se odraditi za 2h.
__________________
uvjek sam a nikad do kraja
Mort is offline  
Old 28.07.2004., 01:25   #90
Quote:
brzi kaže:
montaža je lani bila oko 1200-1500 kn a sada je pojeftinila...što zbog pada cijene samog uređaja, što zbog nove gomile servisera...kažu da je formula za računanje montaže oko pola vrijednosti klime
Krivo kažu. Znaći za klimu od 1700k je montaža 850k, a za klimu od 9700k je 4750k. Nerealno, a ko bi to i platio?
Veliki broj montažera (ne servisera) znači da je negdje cijena montaže negdje jeftinija tj. da se koristi materijal lošije kvalitete, gleda da montaža bude lakša i brža čime se gubi na kvaliteti izvedbe. Danas ima puno montažera koji su vidjeli da je tu dobra para, te naučili neke osnove zanata, kupili alat u Peveca i rade sezonski. Možda 2% od sviju njih stvarno razumiju rashlad, i znaju i otkriti kvar - popraviti ga.
__________________
uvjek sam a nikad do kraja
Mort is offline  
Old 28.07.2004., 11:04   #91
Quote:
demosten kaže:
Bome je to ljepa satnica. 1200 kuna na sat?
Ako tako gledaš onda odvjetnici su potplačeni...
A i kirurzi...
Moja je susjeda prošle godine kupila Samsungovu klimu i montažu su joj naplatili 400 kuna.
Prošli su tjedan u Samsungu meni rekli da montaža košta minimalno 1200 kuna plus PDV.
U mom stanu postavljanje klime ne bi trebao bit neki problem jer su majstori u nedavnoj adaptaciji napravili izlaz na balkon točno na mjestu na koji treba doć klima, a razmak između vanjske i unutarnje jedinice jednak je debljini zida. Dakle treba postavit nosače i provest pedalj cijevi. Utrošak materijala mjeri se u centimetrima, a ne metrima u mom slučaju. I sad ja to moram platiti isto kao i netko kod koga se ima 4-5 sati posla?! Ne fala. Ionak više nije vruće
Durica is offline  
Old 28.07.2004., 11:07   #92
da, sigurno, baš me zanima tko to kupuje klime za 9700...naravno da sam mislio na nekakav prosjek a ne na 100% točnu formulu...pogledaj malo novine i reklame, ne reklamiraju se baš klime oko cenera nego oko tri soma ili manje
brzi is offline  
Old 28.07.2004., 11:58   #93
Ja sam prošle jeseni (kraj rujna ili početak listopada) kupila LG klimu na akciji (popust za gotovinu + besplatna ugradnja).

Vjerujem da će takvih akcija biti i ove jeseni.

Inače, što se cijene tiče, ne znam jesmo li puno uštedjeli, jer su cijene uređaja pale, pa sada klima kakvu smo klupili na akciji košta jednako u redovnoj prodaji.
FridaS is offline  
Old 29.07.2004., 03:05   #94
Quote:
brzi kaže:
da, sigurno, baš me zanima tko to kupuje klime za 9700...naravno da sam mislio na nekakav prosjek a ne na 100% točnu formulu...pogledaj malo novine i reklame, ne reklamiraju se baš klime oko cenera nego oko tri soma ili manje
Pa ima ljudi, nedavno sam u jedan stan montirao 3 te od 9700k.
A živimo u Hrvatskoj di je prosječna plata 4000k i normalno je da ljudi nemaju para, te slijedi da žele proči što jeftinije.
__________________
uvjek sam a nikad do kraja
Mort is offline  
Old 29.07.2004., 03:05   #95
Quote:
brzi kaže:
da, sigurno, baš me zanima tko to kupuje klime za 9700...naravno da sam mislio na nekakav prosjek a ne na 100% točnu formulu...pogledaj malo novine i reklame, ne reklamiraju se baš klime oko cenera nego oko tri soma ili manje
Pa ima ljudi, nedavno sam u jedan stan montirao 3 te od 9700k.
A živimo u Hrvatskoj di je prosječna plata 4000k i normalno je da ljudi nemaju para, te slijedi da žele proči što jeftinije.
__________________
uvjek sam a nikad do kraja
Mort is offline  
Old 20.01.2005., 14:53   #96
Kako izracunati koliko me košta klima po satu

htio bi uzeti klimu za grijanje pošto je jako mala prostorija..cca 25 m2..recimo da ima 2 kw klima, kolko bi me po satu koštalo grijanje ako bi radila na full cijelo vrijeme?ili ak ne klima koji mi je drugi najjednostavniji nacin za grijanje, bez velikih zahvata tipa plin?
__________________
And all those moments will be lost in time like tears in the rain. Time to die.
HumbleMan is offline  
Old 20.01.2005., 15:47   #97
Re: Kako izracunati koliko me košta klima po satu

Quote:
HumbleMan kaže:
htio bi uzeti klimu za grijanje pošto je jako mala prostorija..cca 25 m2..recimo da ima 2 kw klima, kolko bi me po satu koštalo grijanje ako bi radila na full cijelo vrijeme?ili ak ne klima koji mi je drugi najjednostavniji nacin za grijanje, bez velikih zahvata tipa plin?
to ti je najjednostavnije i najjeftinija pocetna investicija a i mjesecni racun je skoro najmanji...
naravno ak si na moru.ak si na kontinentu onda kasicna klima ne bi dosla u obzir...

s obzirom da klima jos nije instalirana otpada varijanta da ukljucis samo klimu i pogledas na brojilo potrosnju...

po meni je najbolja (a mislim i jedina) u ovoj situaciji varijanta da izracunas gubitke prostorije i onda ces znat kolko ces trosit....pretpostavljam da to neces moc sam...
dobijes prosjecne gubitke (recimo 2kw)
i onda uzmes klimu koja ima tocku rada takvu da joj je potrosnja najmanja oko 2 kw, odnosno da ima najbolji koef iskoristenja kod te snage....
i onda vidis kolko cucla stuje (recimo 700w) i ima koef pri 2 kw od recimo 3, sta znaci da daje 2100 w sta znaci da daje dovoljno topline da pokrije ovih 2kw gubitaka...

zakljucak: gubitke sigurno neces moc izracunat sam (zakljucujem po pitanju) tako da ako oces najoptimalniji rad plati strucnjaku kakvih 2000 kuna i miran si....
s druge strane opet, mozes si uzet odokativnom metodom (posto je mali prostor pa steta nece bit tolko velika al bi mogao imat problem prejakog puhanja ak odaberes krivu) neku klimu i ona trosi kolko trosi.kolko god da ona trosi plin ce ti trosit samo malo manje jer je kwh plina nesto jeftiniji...
moja-kucica is offline  
Old 20.01.2005., 15:54   #98
a ja sam samo mislio, bez gubitaka i svega toga, kako se racunaju ti kw/h..koliko je kuna kw/h i jel to znaci da ak klima ima 2kw, da ona na sat trosi ta dva kw/h?uopce mi to ne ide u glavu?
__________________
And all those moments will be lost in time like tears in the rain. Time to die.
HumbleMan is offline  
Old 20.01.2005., 16:10   #99
Quote:
HumbleMan kaže:
a ja sam samo mislio, bez gubitaka i svega toga, kako se racunaju ti kw/h..koliko je kuna kw/h i jel to znaci da ak klima ima 2kw, da ona na sat trosi ta dva kw/h?uopce mi to ne ide u glavu?
ne, to ne znaci da ta klima trosi 2kwh. recimo da su vanjski uvjeti takvi da tad radi s koef iskoristenja 3, sta znaci da tad trosi 633w el energije....
to sta pise na klimama to je najcesce ne elekticna energija nego kolicina toplinske koju daje. elekticna koju trosi je nekoliko puta manja. ak se radi o grijanju, sto je vanjska temp manja to ce ti dat manje toplinske energije za istu kolicinu el. energije.
al i to sta procitas u njihovim ekonomskim brosurama mozes zanemarit.moras vidis tehnicke specifikacije jel ona ne daje uvjek 2kw. to ovisi kolka je vanjska temp itd...
upravo ti to pricam, imas faktore iskoristenja ovisno o vanjskim uvjetima i treba vidjet kakvi su klimatski uvjeti kod tebe.
ta klima mozda daje 2 kw kod vanjske temp od +5, a kod vanjske -6 nece dat ni 1kw, sta znaci da moras znat kolki su ti gubici da bi znao kolku klima moze proizvest maksimalnu snagu da bi to nadoknadila....
mozes i drugim putem, a taj je puno pretjerat sa snagom i sigurno ce ti grijat (ponavljam samo ak vanjska temp u tvom podrucju se ne sputa ispod 0 bas previse) al ne najoptimalnije....
mozes uzet 70W/m3 ili jos vise i to ce ti znacit da ti treba klima koja moze proizvest 25*2.6 (ak ti je 2.6 m visina prostorije) 4550 W (to su meni inace gubici za cijelu kucu), s tim da joj optimum bude negdje na 3kw (ovo je onak odokativno) jer ce ti u tom podrucju rada najcesce radit....

nije to bas banalno za nekog ko se tim ne bavi profesionalno....
moja-kucica is offline  
Old 21.01.2005., 00:43   #100
Ima jos 1 nacin pristupa problemu .
Najprije pogledas kolika je prosijecna godisnja temperatura u tom tvom mijestu , Blackland, pojma nemam gdije je to , vijerojatno je na nekom zabacenom i tamnom mijestu.
Onda vidis kolika je prosijecna zimska , pa minimalna zimska , pa maksimalna ljetna , pa prosijecna ljetna temperatura.
Kad imas sve te podatke uzmes kompas i vidis gdije ti gleda soba .
Onda pitas zenu koja joj temperatura odgovara , ali po svakoj situaciji posebno , znaci kad je obucena u bundu , i kad je gola
Onda pitas susjeda koliko ima izolacije na zidovima.
Onda i bakicu , ili sobaricu koliko drzi prozor otvoren dok trese lancune .
Tako dobro opskrbljen sa podacima u Exelu , odneses to kod ing . graditeljstva , i on dodje viditi kod tebe doma , pazi da ne bude zena sama
I poslije tijedan dana , dobices proracun da kupis klimu od 3751W, koju normalno neces pronaci nigdije . Ima 1 model koji se svima svidja i dobar je ali ima 3,75 KW, ali je projektant rekao da moze samo model iste ili slijedece vece snage , znaci taj otpada , iako je cijena 1500 KN.
Pa zato bi tribalo kupiti prvu slijedecu , a to je 4.5 KW.
E sad tu nastaju problemi , jer se zeni taj model ne svidja ,i kupujete model od 6KW.
Cijena prava sitnica , Montaza katastrofa , jer nema mijesta . ......
I sve skupa montirano kosta 15.000 KN

Ah da, 2 dana nakon montaze , dolazi projektant i kaze da nije uzeo u obzir globalno zatopljenje i da je prava proracunska vrijednost 3749 W i da mozes uzeti i onaj manji model.
A ti imas pri ruci cijev od metra koja je ostala nakon montaze i :
Ja ti necu vrsiti proracun.
__________________
bodul: <samo dva put se zivi>
bodul is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:51.