Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.02.2011., 15:41   #21
Quote:
Termination kaže: Pogledaj post
Bolest štitnjače neće baš uzrokovati pojačanu dlakavost. Dapače, kod bolesti štitnjače često se javlja otpadanje kose i dlaka. Bezrazložno znojenje i povećanje srčane aktivnosti su drugi par cipela: tu u obzir dolazi bolest štitnjače (hipertireoza).

Pretpostavljam da se ovdje radi o hirzutizmu, tj. povećanju dlakavosti kod žena na mjestima gdje se ona normalno javlja kod muškaraca (lice, brkovi, grudi, trbuh, bedra...). To upućuje na povećano stvaranje/aktivnost muških spolnih hormona (androgena). Stoga se često uz hirzutizam može javiti i virilizacija tj. razvoj drugih muških osobina (npr. ćelavost, promjena glasa), ali ne mora nužno. Najčešća bolest koja će kod mlađih osoba dovesti do ovog hormonskog poremećaja upravo su policistični jajnici, kao što su neki već napisali. Osim bolesti jajnika može se raditi i o bolesti nadbubrežnih žlijezda, samostalnoj ili kombiniranoj s bolešću jajnika.

Ono što prvo treba napraviti je ginekološki pregled (uključujući UZV jajnika) i hormonske pretrage, i to testosterona, DHEA-S, LH i FSH.

M@Lecka pored toga spominje ubrzan rad srca, znojenje, umor, depresiju i gušenje. To itekako može imati veze s poremećajem štitnjače, pa je moj savjet da se i ona obradi.

Ovo je samo okvirno mišljenje. O svemu se posavjetujte sa svojim liječnikom/ginekologom. Želim vam svima puno zdravlja!
mislim da cu pregledat i jedno i drugo... jer imam i jedne i druge simptome... hvala ti puno
__________________
Sometimes i feel i'm gonna break down and cry :/
M@Lecka is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2011., 15:48   #22
ako mi rezultati stitnjace budu pozitivni... je to jako lose? mislim koliko cu se morati nositi s tim... moja stara to ima vec 20 god i neprestano pije te tablete... ja stvarno ne znam nista o tome... citala sam po forumu malo, ali nisam nasla konkretan odgovor sta me sve ceka s tim
oprostite sto vas tlacim tim glupim pitanjima ali me hvata panika
__________________
Sometimes i feel i'm gonna break down and cry :/
M@Lecka is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2011., 15:54   #23
Quote:
Silvery kaže: Pogledaj post
Lamy i ti svašta pišeš, ja sam PCOS-ovka pa nemoj davat linkove na preuopćenu c/p Rodu i lupat sve i svašta o klomifenu i pilulama - da su dobre terpije. Kakve terapije? Otkad su pilule terapija?
Otkad nije?

Quote:
Silvery kaže: Pogledaj post
Što se događa nakon njih? Pa žene ih nazivaju šminkaćima, prikrivateljima stanja.
zene ih mogu zvat kak zele, ali cinjenica je da dovode do poboljsanja. zapravo jako malo terapija izljecuje bolesti, vecina potiskuje simptome ili dovodi do zalijecenja


Quote:
Silvery kaže: Pogledaj post
Zašto bi odmah netko išao ODMAH na klomifen?
a gdje sam ja to napisao?

Quote:
Silvery kaže: Pogledaj post
Jeli znaš da je svaka pacijentica slučaj za sebe, da je vrlo vrlo vrlo individualno i da ni jedna nema uvijek isto.
znam da je svaki pacijent poseban i da se lijeci covjek, a ne bolest.

Quote:
Silvery kaže: Pogledaj post
Meni se primjerice i nalazi i UZV razlikuju od kontrole do kontrole. Zna se i opće poznato je, a to će preporučiti svaki ginekolog: prehrana, vježba itd.
da, jer to utjece na patofizioloski visak inzulina, koji u konacnici dokazano dovodi do veceg rizika za dijabetes.

Quote:
Silvery kaže: Pogledaj post
Kakve su pilule to pomogle pobogu, a da su rješile problem, kada se zna da se nakon njih sve vraća na staro. Metmorfin je nešto što se najnormalnije daje vani, dok je u RH mali broj onih koji su to u novije vrijeme počeli pripisivat jer sigurno još čitaju internetske članke s Rode.
metformin (obrnula si f i m). iz tvoje izjave se da iscitati da metformin izljecuje!?
metoformin u terapiji PCOS-a je poznata stvar cija se efektivnost jos procjenjuje, naime u pocetku je bilo puno odusevljenja, kasnije studije nisu bas toliko optimisticne.
oralni kontraceptivi sprecavaju i neka druga stanja koja se povezuju s PCOS-om

imam jedno pitanje za tebe, koji je osnovni osnovni poremecaj koji dovodi do nastanka policisticnih jajnika?
lamy is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2011., 16:09   #24
Quote:
M@Lecka kaže: Pogledaj post
ako mi rezultati stitnjace budu pozitivni... je to jako lose? mislim koliko cu se morati nositi s tim... moja stara to ima vec 20 god i neprestano pije te tablete... ja stvarno ne znam nista o tome... citala sam po forumu malo, ali nisam nasla konkretan odgovor sta me sve ceka s tim
oprostite sto vas tlacim tim glupim pitanjima ali me hvata panika
Što se tiče štitnjače, nije ti to ništa strašno.

Lijek ko lijek koji će izliječiti štitnjaču ne postoji, al zato postoji nadomjesna terapija koja se pije. Kod nekih se s vremenom stabilizira stanje pa se smanjuje doza, u ponekom slučaju se i prekida al u većini slučajeva terapija se mora piti cijeli život.

Meni je isto pošlo kroz glavu joj ja ću to morati piti cijeli život al kad malo pročitaš po netu i čuješ od drugih ljudi skontaš da to nije tako strašno. Shvati to ovako, recimo da ti fali neki vitamin i da ga moraš unositi u organizam putem tablete. E ovo sa štitnjačom ti funkcionira na sličan način. Ako je riječ o hipotireozi-manjku hormona štitnjače, fali ti jedan od hormona i ti ga putem te tabletice uzimaš kao nadomjestak, isto bi radila da ti recimo fali neki vitamin. Sam eto fora je kod vitamina što ih možeš unijeti hranom dok ovo nažalost ne možeš unijeti hranom.

Nemoj paničariti ako se ispostavi da je štitnjača u pitanju jer stvarno nemaš potrebe. Puno nas sasvim kvalitetno živi i sa sjebanom štitnjačom.
__________________
Ljubav je pobjeda mašte nad inteligencijom. H. L. Menken
...previše ljudi traži pravu osobu, umjesto da sami pokušaju biti prava osoba...
leeloo27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2011., 16:27   #25
Quote:
M@Lecka kaže: Pogledaj post
ako mi rezultati stitnjace budu pozitivni... je to jako lose? mislim koliko cu se morati nositi s tim... moja stara to ima vec 20 god i neprestano pije te tablete... ja stvarno ne znam nista o tome... citala sam po forumu malo, ali nisam nasla konkretan odgovor sta me sve ceka s tim
oprostite sto vas tlacim tim glupim pitanjima ali me hvata panika
nemoj se brinuti unaprijed...riješit će se...sretno i drži se
smile4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2011., 16:31   #26
uhh hvala vam...sad mi je lakse
javim vam cim saznam neke rezultate
__________________
Sometimes i feel i'm gonna break down and cry :/
M@Lecka is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2011., 17:57   #27
Quote:
lamy kaže: Pogledaj post
zene ih mogu zvat kak zele, ali cinjenica je da dovode do poboljsanja. zapravo jako malo terapija izljecuje bolesti, vecina potiskuje simptome ili dovodi do zalijecenja
Al do kojeg? Samo se prikriju simptome (od akni pa nadalje). Dok ih piješ - dobro je, a poslije po starom, evo baci pogled na taj topic od početka. Nekima uopće i ne bude bolje ni kad piju. Znam da je većina 'terapija' takvih (namjerno ih stavljam pod navodnike), ali stvar je u ovom slučaju da službena medicina (još uvijek) nema adekvatne odgovore. Znam da se još metformin 'važe', ali je dosad najbolji izbor uz zdrav način života.
Quote:
a gdje sam ja to napisao?
Ti si napisao klomifen (ako želiš zatrudnit) - to je tako crno-bijelo da iz te rečenice zvuči ko pravilo "must do", što u praksi i nije baš tako. Valjda to znaš.
Quote:
da, jer to utjece na patofizioloski visak inzulina, koji u konacnici dokazano dovodi do veceg rizika za dijabetes.
Pa to i jest poanta cijele priče, dosta nas (i po savjetu specijalista) nastoji to držati 'pod kontrolom' zdravim načinom života. Ne spadam u one s klasičnim simptomima, normalne sam težine, jedino nemam tu sreću (il nesreću) da mogu uzimat pilule trenutno, ali kroz takav način (bolje rečeno režim) dovedeš se nekako u red. Od izrazito PCO do redovite ovulacije, općenito ciklusa i svega ostalog.
Quote:
metformin (obrnula si f i m). iz tvoje izjave se da iscitati da metformin izljecuje!?
Hvala na ispravci, tipfeleri se događaju. Moja ga majka pije
Zasada se pokazao kao nadjelotvorniji, posebno kod pretilih.
Quote:
oralni kontraceptivi sprecavaju i neka druga stanja koja se povezuju s PCOS-om
To je točnom u pravu si, ali netočno je da uklanjaju problema ili da poslije dolazi do poboljšanja.
Quote:
imam jedno pitanje za tebe, koji je osnovni osnovni poremecaj koji dovodi do nastanka policisticnih jajnika?
Vidim da voliš postavljat pitanja, ali ovdje nije mi jasno zašto, posebno kad govorimo o nečemu čiji se SVI mogući uzroci još naveliko istražuju :confuesd: od razine inzulina i odgovora na inzulin u tkivima do genetike pa nadalje. Mislim, ionako smo sve te uzroke i one koji se ispituju i sve što dolazi uz to prožvakali na PCOS temi odavno. Sve 5, ako ti imaš neki novi info - dobrodošao je, ali ne volim kada se priča sve crno-bijelo. Dosta je tu sivila, ipak je to PCOS.
__________________
Fuj. Kaka to!
Silvery is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2011., 20:24   #28
Quote:
Silvery kaže: Pogledaj post
Al do kojeg? Samo se prikriju simptome (od akni pa nadalje). Dok ih piješ - dobro je, a poslije po starom, evo baci pogled na taj topic od početka. Nekima uopće i ne bude bolje ni kad piju. Znam da je većina 'terapija' takvih (namjerno ih stavljam pod navodnike),
da, terapija visokog tlaka, dijabetesa, glavobolje, autoimunih bolesti... ne znam kaj se tak frustriras sto ne postoji terapija PCOS-a?

Quote:
Silvery kaže: Pogledaj post
ali stvar je u ovom slučaju da službena medicina (još uvijek) nema adekvatne odgovore. Znam da se još metformin 'važe', ali je dosad najbolji izbor uz zdrav način života.
ajmo ovako. ja ne znam koliko ti o tome znas, pa ne znam koliko ozbiljno s tobom o tome mogu razgovarati. zato daj si truda i odgovori mi,tj. probaj barem (cijenim trud). zanima me koliko znas o temi, a pritom me zanima sto se to dogadja, zasto nastaju ciste, od cega nastaju ciste, zasto je to lose, sto uzrokuje tegobe...

zato je dobar link je lijepo opisuje.

Quote:
Silvery kaže: Pogledaj post
Ti si napisao klomifen (ako želiš zatrudnit) - to je tako crno-bijelo da iz te rečenice zvuči ko pravilo "must do", što u praksi i nije baš tako. Valjda to znaš.
imas bujnu mastu.

Quote:
Silvery kaže: Pogledaj post
Ne spadam u one s klasičnim simptomima, normalne sam težine, jedino nemam tu sreću (il nesreću) da mogu uzimat pilule trenutno, ali kroz takav način (bolje rečeno režim) dovedeš se nekako u red. Od izrazito PCO do redovite ovulacije, općenito ciklusa i svega ostalog.
znas...meni je to malo licemjerno kad ti koja sama kazes da nemas klasicne simptome (navodeci da imas laksu klinicku sliku), i koja uspijevas drzati bolest pod kontrolom dijetom i vjezbanjem govoris protiv terapije koja je usmjerena protiv tezih oblika bolesti. svatko ima pravo gledati na svoju bolest osobno, svatko ima pravo znati o svoj dostupnoj terapiji.
nego, ne svidjaju ti se pilule ili?


Quote:
Silvery kaže: Pogledaj post
To je točnom u pravu si, ali netočno je da uklanjaju problema ili da poslije dolazi do poboljšanja.
to opet ja nisam pisao. al opet anovulacija je poznat rizicni cimbenik za neke tumore, stoga hormonska pilula ima itekako pozitivan ucinak dugorocno.
pilula moze ukloniti tegobe (ako se ne radi o samo progesteronskoj), ako se radi o tezem obliku potrebna su dodatne mjere, a ako je problem u dlakavosti (hirzutizmu) mozda se radi o konstitucionalnom tipu (mediteranski tip), ili recimo akne, netko tko je na piluli moze terapiju pojacat retinoidima (koji se ne bi trebali prepisivat bez hormonske kontracepcije)

Quote:
Silvery kaže: Pogledaj post
Vidim da voliš postavljat pitanja, ali ovdje nije mi jasno zašto, posebno kad govorimo o nečemu čiji se SVI mogući uzroci još naveliko istražuju :confuesd: od razine inzulina i odgovora na inzulin u tkivima do genetike pa nadalje.
upravo zato. ja ne znam koliko vi znate, ja samo mogu vidjeti po odgovorima koje dajete...do sad je to... ne bas previse.
on link koji sam postao je stvarno dobar. jako preporucam. procitaj. procitaj jos jednom. procitaj toliko puta dok ne mozes nekome jednostavno prepricati o cemu se radi.
odgovor ne zna se u medicini najcesce bude pracen sa: "postoje teorije:..."
lamy is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2011., 20:35   #29
@ malecka

obavi što prije pretrage, najbolje kod endokrinologa pa provjeri sve hormone, i od štitnjače, nadbubrežne žlijezde, jajnika...za to izdvoji dan vremena, zdravlje je najvažnije, ostalo nek pričeka.
kangaroo0 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2011., 22:00   #30
Quote:
M@Lecka kaže: Pogledaj post
uhh hvala vam...sad mi je lakse
javim vam cim saznam neke rezultate
Kao što ti je leeloo rekla, to je postala posve uobičajena bolest današnjice i može se relativno dobro držati pod kontrolom. Javi nam se obvezno s rezultatima.
Termination is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2011., 22:45   #31
Quote:
lamy kaže: Pogledaj post
da, terapija visokog tlaka, dijabetesa, glavobolje, autoimunih bolesti... ne znam kaj se tak frustriras sto ne postoji terapija PCOS-a?
Kako uopće takvo pitanje možeš postaviti ikome tko ima nekakav sindrom/bolest? Neovisno što je PCOS u pitanju, pa normalno da je frustrirajuće.
Quote:
zato daj si truda i odgovori mi,tj. probaj barem (cijenim trud). zanima me koliko znas o temi, a pritom me zanima sto se to dogadja, zasto nastaju ciste, od cega nastaju ciste, zasto je to lose, sto uzrokuje tegobe...
Očito nisi dao truda i navratio na temu koja se bavi time i vidio postove. Da si ja dam trud i da ti odgovaram da bi ti dobio neku posebnu zadovoljštinu, kvalitetnog rivala, da bi se uvjerio da ovo sve znam? Ponavljam, pišemo o tome na ŽZ na PCOS temi cijelo vrijeme, pa pročitaj, dođi - nemam ništa protiv, daj curama koji savjet usput. Polagat ispite znanja kod tebe iz nečega što i sama prolazim, znam i svakodnevno kupim informacije - mi ne pada na pamet jer mogu pisati ovdje sastave beskonačno i biti off topic (što već jesmo i nije fer prema postavljačici teme). Btw, bez brige - odgovore jako dobro znam.

Da čitam Rodu po 101. put? Hvala lijepo, pročitah davnih dana c/p sa svih ostalih naših portala, onako lijepo općenito, ali treba kopati. Da samo znaš koliko toga smo prisiljene tražit, kopat, čitat od stručne strane literature pa nadalje,...ne bih ovako pisao da si damo truda i da 'cijeniš trud' jer nema toga što nije prožvakano od informacija kod PCOS-a.
Quote:
nego, ne svidjaju ti se pilule ili?
Sad ću ja tebi napisat: imaš bujnu maštu.
NE MOGU ih piti, trenutno - ne smijem. Neću opisivati zašto i kako jer postoji zdravstveni razlog koji moj ginekolog zna jako dobro.
Quote:
to opet ja nisam pisao.
Nego si napisao ovo "....zene ih mogu zvat kak zele, ali cinjenica je da dovode do poboljsanja" - na što sam ja rekla da nakon prestanka poboljšanja nema. Neko kraće vrijeme nakon prestanka i that's it.
Ti si sam rekao da imam 'lakšu kliničku sliku-kako to znaš, ja to nisam rekla već samo da nemam klasične simptome što nije isto? To lakša k.slika ne podrazumijeva samo 'normalnu težinu' ili netipične simptome, dapače, 'mršavicama' zna biti i teže.
Quote:
on link koji sam postao je stvarno dobar. jako preporucam. procitaj. procitaj jos jednom. procitaj toliko puta dok ne mozes nekome jednostavno prepricati o cemu se radi.
Lijepo od tebe što mi preporučaš link koji sam isti takav pročitala i na drugim našim web stranicama milijun i petsto tisuća puta. Over and over again. Preporučaš nešto o čemu svakodnevno raspravljasmo davnih dana na spomenutoj temi i govorimo i dalje što i inače svaka PCOS-ovka manje-više zna, dakle ništa novo na tom linku. Mislim, ne kužim u čemu je ovdje problem, majke mi ? Ja ti jednako tako mogu preporučiti niz stranih knjiga o ovom sindromu, inzulinskoj rezistenciji, povezanosti svega i svačega ovdje kao i neke dokumentarce.
__________________
Fuj. Kaka to!

Zadnje uređivanje Silvery : 16.02.2011. at 23:14.
Silvery is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2011., 03:18   #32
Quote:
Silvery kaže: Pogledaj post
Kako uopće takvo pitanje možeš postaviti ikome tko ima nekakav sindrom/bolest?
to je vrlo vazno! naime, radi se o kronicnom poremecaju, stanju koje je neizljecivo (kao sto smo vec vidjeli vecina stvari koje muce ljude nisu izljecive, nego samo zalijecive). stoga je bitno imati to na umu, to prihvatit ne bjezati od toga, ne nadati se nekom cudotvornom izlijecenju.

treba misliti na kvalitetu zivota (lijeci se covjek a ne bolest), te je stoga najprihvatljivija ona terapija koja ti to pruza. sto je zapravo...i pomalo individualno, zar ne?


Quote:
Silvery kaže: Pogledaj post
Lijepo od tebe što mi preporučaš link koji sam isti takav pročitala i na drugim
ako je lijepo, zasto se zestis?

ja ne mogu znati koliko ti znas, ja ne mogu znati sto si ti, odnosno nisi procitala.

isto kao sto ti ne mozes znati sto ja znam, tj. sto sam procitao.
lamy is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2011., 11:16   #33
Quote:
lamy kaže: Pogledaj post
to je vrlo vazno! naime, radi se o kronicnom poremecaju, stanju koje je neizljecivo (kao sto smo vec vidjeli vecina stvari koje muce ljude nisu izljecive, nego samo zalijecive). stoga je bitno imati to na umu, to prihvatit ne bjezati od toga, ne nadati se nekom cudotvornom izlijecenju.
Vjerum mi da imam itekako to na umu, ne tražim ni čudotorne eliksire, izliječenja i sl., ali frustrirajuće ipak jest koliko god svega toga bio svjestan. To znaju jako dobro oni koji prolaze to.
__________________
Fuj. Kaka to!
Silvery is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2011., 16:37   #34
hello

evo da javim... napravila sam pretrage za stitnjacu i pcos... i jedno i drugo su negativni ...hvala ti boze
no, ginic mi je prepisao Lindynette 20 kontracepcijske pilule... malo sam pretrazila o njima na netu... i ne pise ama bas nista
znam samo da sadrze jako nisku razinu hormona ili kako to vec nazvat... mah... ne kuzim vise nista -.-'' jel ko cuo za njih??? ili jos bolje koritio??? koliko ce mi to pomoc s aknama i dlakama...pitam se
__________________
Sometimes i feel i'm gonna break down and cry :/
M@Lecka is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2011., 17:21   #35
Probaj pitati na ovom pdf-u: Žensko zdravlje, možda netko zna.
__________________
Ljubav je pobjeda mašte nad inteligencijom. H. L. Menken
...previše ljudi traži pravu osobu, umjesto da sami pokušaju biti prava osoba...
leeloo27 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:21.